NIEU WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag1 1 Mei 1933 33e Jaargang per 3 maanden fl,15 J. H. KEIZER. HEÏIHEDENDAAGSCHE SOCIALISME. GemeeM Heerhunauiainf. No. 51. IBTEHC. TELEPMWttB 09 LANGIDIJKIR COURANT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. AB08SEKEHT8FKM8 BEDA.CTEUB-U1 Ï6EVEB BUBEEL: iloordicharwoude. PBU8 DER„A0lw EBlJEfiïl.EHl Tu 1S regelt 70 et., elke regel meer 10 et. Groote letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreek» aan den Uitgever. 3E LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." HYPOTHEKEN. Het hedendaags socialisme heeft bij de ^beidende klasse het bewustzijn, dat er ten slotte jch moet worden voortgebracht, practisch ge-, ood. Dat blijkt uit het volgend verschijnsel, door Mr. pii Dorp in zijn „Het bankroet der tegenwoordige ociale politiek" aldus geschetst: „Wanneer de fabrikant weigert loonen te ge ven, die zoo hoog zijn als kan geëischt worden en bij anderen verdiend worden, dan levert iede re dag van stilstand in zijn bedrijf een groot verlies aan rente van zijn kapitaal op. Maar wanneer de arbeider niet werkt, ontvangt hij steun en wel zoo hoog, dat hij het niet de moeite waard vindt voor het verschil te werken (mis bruiken, die den toestand nog erger maken, daar-» gëfaten.j Nu wordt deze steun z.g. niet gegeven, waar vrijwillige werkeloosheid voorkomt, waar de ar beider hem passenden arbeid geweigerd heeft. Dit wordt geconstateerd door de arbeidsbeurzen, maar volgens deze lichamen is er geen vrijwilli ge werkloosheid, wanneer een arbeider weigert te werken tegen een loon, dat minder hoog is dan dat, hetwelk bij collectief contract voor het bedrijf is vastgesteld, of op andere wijze voor het geldende kan worden gehouden Zoo wordt de natuurlijke rem tegen de hooge looneischen, die gelegen is in de werkloosheid, verlamd en werkloosheid bestendigd, welke het Ig is van die te hooge looneischen. Het col lectieve contract, dat gewijzigd behoorde te worden, zoodra het blijkt niet meer in overeen stemming te zijn met de economische mogelijk heid, wordt als een wet van Meden en Perzen beschouwd en het karakter van de arbeidsbe-i middeling wordt verkracht". ilk logisch verstand zal dit drijven van de aan- ngers van de nieuwe maatschappij waanzin, g noemen. Vooral als men daarbij in aanmerking neemt:1 in eerste, dat mogelijke uitvoering van werken! aardoor onmogelijk wordt en ten tweede, dat, wie m die reden niet lyerkt, door hen die wel wer en, moet worden onderhouden. Maar daarop tte wijzen behoort misschien tot de iigenschappen van een „antiek geweten", waar oor in de nieuwe maatschappij geen, 'laats meer is. r Evenwel zal bij de nog verdere inzinking var* tnze economische nationale kracht in- rijpende verandering in dezen aldus gegroeiden: oestand moeten worden gebracht, en er zijn al eekenen, dat het dien weg opgaat. Maar de geestesinrichting, waarop die toestand ust, is de geestesinrichting van de nieuwe eaatschappij en daarom een gevaar voor het conomisch herstel en voor het gevoel van zelf- erantwoordelijkheid van de arbeidersklasse voor ''gen lot. Wie echter over dat gevoel van zelfverantwoorde- 'Jkheid voor eigen lot bij de arbeiders spreekt, yordt door de nieuwe-maatschappij'ers met hoon- [«lach ontvangen. Kort uitgedrukt, zeggen zij, is de tegenwoordige °estand aldus gegroeid: „Al vroeg waren er (arbeiders)leiders, die aan de arbeiders het beginsel van samenwerking, ook voor het geheele maatschappelijk samenstel uit eenzetten. Maar te meer kwamen zij er toe om de groote macht van het kapitaal als den vijand bij uitne mendheid, die, na^r hun oordeel, betere arbeids voorwaarden slechts stap voor stap en dan nog afgedwongen toestond, maar ook geen volledige maatschappelijke samenwerking zou dulden. Het is daarom geen wonder, dat, na een halve euw van kleine worstelingen, de twintigste eeuwi voor alle moderne landen stond in het teeken, van den strijd tusschen kapitaal en arbeid. In hoofdzaak op tweëerlei wijzen wera die gestre den. Door stakingen of loonacties, die met staking bedreigden om betere arbeidersvoorwaar- den te verwerven. Breeder was echter de politie ke strijd om door pressie en invloed op de staatsmacht deze te brengen tot ingrijpen. Dit kon bestaan in het maken van wetten om 't lot dier loonarbeiders te verbeteren. In laatste instantie moest echter de geheele staatsmacht) door de arbeiders veroverd worden voor een ver dergaand doel. Dit doel was de vernietiging van de macht van het kapitaal, dat is van het be- zit-.(2)/ uT,.; Het komt dus bij slot van rekening voor de aan hangers der nieuwe Maatschappij neer op het aan wenden van de verkregen politieke macht en der halve op de Regeering van het getal. Een gevaar, dat alle overige eigenlijk in zich! sluit. De arbeidersklasse toch is de talrijkste en b lij f t dat, vooral wat betreft de confessioneelen, die niet mede willen doen aan de kunstmatige gezinsbeper-! king, met voorliefde door de sociaal-democratische gangmakers gepredikt. En nu is het wel waar, dat daardoor de beteekenis der sociaal-democratische: arbeiders en arbeidersvrouwen als door het getal, richting gevende aan de staatsmacht tegen over de confessioneelen vermindert, maar de so ciaal-democraten geven de wenschen aan, die door de confessioneelen worden overgenomen, zoodra de omstandigheden gunstig zijn. Ten opzichte van de nieuwe-maatschappij-eischenl wordt daardoor dus niets verzacht. En zonder hier over politiek te willen spreken, moet in verband daarmede toch geconstateerd, dat de politieke partijen, die steunen en steunen moeten ook op de arbeiders, haar vrijheid van be weging hebben verloren. De oprichting der Nieuwe) Katholieke partij, die de vrijheid wilde handhaven,, is daarvan het meest sprekend bewijs. Zoo drijft dan de natie in de richting van de nieuwe maatschappij, die tot hoofdstrekking; heeft alleen een arbeiders-maatschappij te wor den en de belangen van alle anderen, zoo niet te schaden, dan toch voorbij te zien. En dat drijven wordt alleen tegengehouden door onoverkomelijke, Prof. Treub zou zeggen onverbiddelijke feiten, wel ke niet anders zijn dan economische onmogelijkhe- den. Voor dien opmerkzamen beschouwer wordt dit schrijven gekenmerkt door twee eigenschappen, die het op den duur onmogelijk zullen maken. Prof. de Vooys heeft dat aldus uitgedrukt: „De feiten van de jongste machtsontwikke ling der arbeidersklasse doen daarin twee ele menten zien van een echt bedorven oorlogska rakter. Het eerste is de erkenning en de verheer lijking van de macht en desnoods van het geweld boven het recht. Het tweede is het onnadenkend najagen van een direct materieel succes. In beide ligt de ontaarding, gedeeltelijk zelfs de ontken ning van wat vroeger in de arbeidersbeweging verheffend en bewonderingswaardig was." (3) Dat neemt evenwel niet weg te gaan zitten' wachten tot de onmogelijkheid van een dergelijk' systeem blijkt. Integendeel. Het is meer dan ooit tijd daartegen front te maken. Want men kan er zeker van zijn, dat de voorstanders van de nieuwe maat schap p ij niet zullen aarzelen voort te zetten, waarmede zij sedert 19x9 bezig zijn, nl. de soci ale vivisectie. (2j| Prof. L. El. de Vooys, Socialisatieproblemed) van arbeid en gemeenschap. (Kapitaal en ar beid.) (3)! Een keerpunt van het socialisme. KEI JEER, Gem.-;Secretaris< Br. op. L'dijk, April 1923. Raadsverslag van Heerhugowaard; vergadering Maandag 30 April naai. 3; uur. Door den E.A. hr. van Slooten wordt de ver gadering met een woord van welkom geopend, terwijl meegedeeld wordt, dat de hr. Kuiper be richt heeft gezonden van verhindering. Zonder kennisgeving afwezig de hr. Does. Voigt lezing der notulerf van de verg. van 20 Maart, welke zonder op- of aanmerkihg worden, goedgekeurd., Is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, betreffende den verkoop van gemeentegrond aan P. M. de Vries, waarin gevraagd wordt een teeke-j ning [der omgeving, terwijl Ged. Staten mede t© kennen geven meer te gevoelen voor het afstaan van bedoeld terrein op erfpacht, hoewel ze zich niet beslist tegen verkoop willen verzetten. De hr. Blom vraagt of De Vries wel zal kunnen; wachten op de beslissing van Ged., waarop door den voorz. wordt geantwoord, dat daar niets aan te doen is. Ook de hr Kostelijk is van oordeel, dat voor gemeente het geven in erfpacht beter is. Voorz. deelt verder mee, met De Vries te hebben gesproken over het antwoord van Ged. en zoo den. In elk geval moet nu nader bericht van Ged. noodig zou De Vries ook wel erfpacht aanvaar-, goedkeuring wel zal worden verleend, woxden afgewacht. Voorz. is van meening, dat de Voorts is ingekomen de rekening der gezondheids, commissie te Hoorn, loopende over een bedrag van f 1926,21V2 met een saldo groot f632,29. Dooi genoemde comm. wordt de wenschelijkheid te kennen gegeven, een verordening in het leven te roepen met betrekking tot de muggenverdelging. (Als we goed hebben verstaan is te Ei dam zulk een verordening ingevoerd. Verslagg.), Door den hr. Kostelijk wordt opgemerkt, dati bij het vaststellen eener verordening dan toch een contróledienst zal moeten worden ingevoerd. Voorz. wil gaarne het oordeel van den Raad vernemen. De hr. Wijnker zou het schrijven voor kennis- geving willen aannemen, wie last heeft van de muggen moet dan zelf maar voor verdelging zor gen. De hr. Met zou de zaak willen aanhouden tot de volgende verg. Uit de verdere discussie blijkt, dat post voor malariabestrijding van de begrooting is gevoerd,,, dat de gewone rondgangen met de sproeiers niet meer zullen plaats hebben, doch, dat het mate riaal ter beschikking blijft van hen, die in hun stal len tot verdelging willen overgaan. Voor het vast-j stellen van een verordening wordt niet gevoeld; vooral niet, omdat dan ook een contröledienst in gesteld zou moeten worden. De h.h. Van der Oord en Wijnker gevoelen er niets voor in dezen) dwang op te leggen en stellen voor het schrijven verder voor kennisgeving aan te nemen. De hr. Poland sluit zich hierbij aan, terwijl de hr. Blomi ae wenschelijkheid uitspreekt, dat bekend gemaakt, wordt, dat het materiaal disponibel wordt gesteld en de hi. Met het naar B. en W. zou willen ver wijzen voor prae-advies. Gehoord de meening van den raad, gevoelt de voorz. daar niet veel voor. Ten, slotte wordt aangenomen er niet verder op. in te gaan. Voorz. deelt mee, dat met ingang van 8 Mei de spooroverwegen aan den Boterweg en bij de Berkmeer niet meer bewaakt zullen worden. Voorz. heeft verzocht hiervan in de scholen mededeeling mededeeling te doen. Ingekomen een schrijven van den Comm. der Koningin, behelzende de herbenoeming van den buigemeester, welke mededeeling met applaus be groet. wordt. I De hr. Kuiper heeft benevens de reden zijner ab sentie, tevens gemeld ontheven te willen worden om zitting te hebben in het stembureau, en deelt mee, dat de toestand van den toren te Veenhuizen thans van dien aard is, dat er niet meer geluid kan worden. Voorz. merkt op, dat voor den hr. Kuiper, diens plaatsvervanger zal worden aange schreven. Wat den toren betreft, heeft Voorz. het kerkbestuur geschreven, doch daarop is geen ant woord ingekomen. De hi. Poland is van oordeel, dat volgens vorig raadsbesluit bij Ged. Staten geinformeerd had moeten worden of de gemeente zich van den toren kan ontdoen, terwijl voorz. de meening is toege daan, dat eerst een besluit tot verkoop moet wor den genomen en daarop de goedkeuring van Ged. St. dient te worden gevraagd. Hoewel erkennende, dat de aangewezen weg door den voorz. wel de beste en gemakkelijkste is, meent de hr. Kostelijk) ook, dat in de vorige vergadering is besloten de richting te gaan door den hr. Poland aangewezen^ Niettemin is spr. van oordeel, dat herstel noodza kelijk is, zoolang de toren nog gemeente-eigendom' is. De 'hr. Van Langen bevestigt den slechten toe stand, vooral van opgangen en zolders. De hr. Krom geeft er zijn bevreemding over te kennen,dat het kerkbestuur van Veenhuizen geen antwoord geeft op de aanbieding door het ge meentebestuur gedaan. Spr. meent, dat voor even- tueele publieken verkoop, eerst wel aangeklopt zal moeten worden bij Ged. Staten om toestem ming daarvoor. Daar de gemeente echter geen behoefte heeft aan dien toren en steeds meer on derhoud vraagt, acht spr. een beslissing in dezen geewnscht. Ook de voorz. is van oordeel, dat er een oplossing in dezen moet komen, waarop de hr. Wijnker voorstelt, aan Ged. Staten te verzoeken of de gemeente zich van den toren mag ontdoen. Aangezien voorz. voor eedsaflegging toch in Haarlem moet zijn, wil hij er dan wel over spreken Goedgekeurd is de verordening op.de maximum snelheid voor auto's en motorfietsen. Borden wer den aangeboden voor f6, met bijbehoorende ijze ren palen voor f2 o per stuk. De hr. Poland vindt; dit zeer hoog, terwijl de hr. Wijnker vraagt, of de borden niet aan de palen der electrische geleiding bevestigd zouden kunnen worden, wat door voorz. ontkeimend wordt beantwoord. Op voorstel van den hr. Poland wordt besloten, genoemde borden aan te koopen, doch zelf voor ijzeren palen te zorgen. Uitvoering aan Bi. en W. opgedragen. De hr. D. Appel heeft ingediend zijn ontslagaan-t vrage als lid der schattingscommissie en als lid van het college van zetters. De hr. Kuiper is be noemd als zetter. Van den M. van Onderw. K. en Wj- is bericht) ingekomen, dat de rijksbijdrage voor onderwijs voor do gemeente f21840 bedraagt. Dooi het schoolbestuur der te openen R. Kath, school aan den Hensbroekerweg is een bedrag aangevraagd voor schoolbehoeften, hetgeen in overleg met den Inspecteur is bepaald op f xóoot Wordt algemeen goedgevonden toe te staan. Van R. Hoogland is een schrijven, gedateerd 30 Aptil, ingekomen met verzoek om voor verpleging van zijn dochtertje voor 1923 f 100 subsidie te mogen ontvangen. B. en W. hebben hierover nog niet van gedachten gewisseld, zoodat namens dit college geen voorstel kan worden gedaan. Uit de bespiek'ng blijkt, dat voor 1922 een renteloos voor schot is verleend van f 100, dat de verpleging van gunstigen invloed is en het jammer zou zijn indien deze gestaakt zou moeten worden. Besloten wordt in zooverre op het verzoek in te gaan, dat ook voor 1923 een renteloos voorschot wordt verstrekt; van f 100. Samengesteld is het verslag over den toestand der gemeente over het afgeloopen jaar. Voorz-j stelt voor dit bij de leden te doen circuleeren. Daarna wordt aan de orde gesteld punt 7, het laatste punt der agenda, aangezien voor 1 Mei een beslissing moet worden genomen. Alkmaar ver zoekt voor dien datum bericht of het gemeentebe- stuur genegen is tot betaling van het schoolgeld voor de leerlingen, die de handelsschool aldaar be zoeken. B. en W. zijn van oordeel, dat hierop be vestigend dient te worden geantwoord, wat betreft) de leerlingen waarvoor de gemeente Heerhugo- waaid plaatsing heeft verzocht. In de bijeenkomst van B. en W. van Alkmaar met de comm. van actie uit de buitengemeenten in het bijzijn van den In- specteu van het middelbaar onderwijs, waren gun; stieg bepalingen vastgesteld, doch men schijnt daar, van weer terug gekomen te zijn,. De heer Met dacht, dat de kwestie geheel was| opgelols, waarop voorz. antwoordt, dat Alkmaar; verschillende veranderingen in zijn verordening zou aanbrengen, doch nu weer op de vroegere bepalin gen ingaat. De heer Met geeft als zijn meening te kenncnj dat de zaak over en weer degelijk is besproken en naar aanleiding daarvan de verordening tot stand, kwam. Spr. is van oordeel, dat aan het verzoek -van Alkmaar voldaan moet worden, temeer daar het de gemeente niets kost, omdat het terug ont vangen wordt. Voorz .licht toe, dat de ikwestie is, of de ge meente wil betalen, indien alles afgedaan zal worden dan beloopt dit fl46,85(?) B» en W. hebben zich gehouden aan het advies der com missie van Actie. De heer Poland meent ook, dat het toege staan is voor de leerlingen waarvoor het ge- meentebestuu rplaatsing heeft gevraagd en zou d'i't willen handhaven. Voorz. geeft nog eens te kennen, dat BL en W. voorstellen te willen betalen voor de leer lingen, die nu de school bezoeken'. De heer Kostelijk zegt, dat de opschorting is geweest een gevolg van het optreden der comm .van actie; dat Alkmaar eerst heeft toe gegeven, doch nu weer terug keert. De heer Krom is van oordeel, dat als de Raad ingaat op het voorstel van Bi- en W., we ons houden aan het eenmaal ingenomen standpunt .Alkmaar heeft te kort ontvangen, dat geeft Spr. tpe, maar daar staat ons be stuur buiten. Spr. acht de gemeente alleen aansprakelijk vpor de leerlingen, die nu de school bezoeken. De heer Met 'is bang, da.t we op die manier den pas voor anderen afsnijden om die school te gaan bezoeken. De voorz. zegt, daar kan dan nog Vel eens over gesproken worden na samenkomst der comm. van actie. Besloten wordt de verklaring te geven, dat men bereid is te betalen voor de leerlingen, die nu de school bezoeken. Hierna wordt teruggekeerd naar punt 2 der agenda, het voorstellen van het percentage der gem. inkomstenbelasting voor het dienstjaar '23 en '24- Voorz. zegt, dat het voor B. en W. zeer moeilijk is geweest om tot een voorstel te komen, door vermindering der R. Ink. be lasting, vooral ook voor onze gemeente, zal' ook het bedrag der op.centen vry wat lagei; i!

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1