NIEUWE Donderdag- 3 Mei 1923 32e Jaargang Gemeenteraad Broeit op Langendijk. MO. 52. 8BTENIB. HELCfHBOB 58 LAMKDIJKM COURANT. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." JNCASSQ'S. DE UITKIJK De brutale heeft altijd de halve wereld gehad. Misschien is dat de reden wel, waarom zooveel men schen brutaal zijn. De Valera begrijpt hen, wan neer hij, van alle kanten in het nauw gebracht,' nog voorwaarden stelt voor de overgave, die niet zoo heel ver af staan, van die, welke de Iersche vegeenng reeds vroeger ontworpen heeft. Maar Frankrijk, het Frankrijk van Poincaré en van de overwinning begrijpt het ook. Frankrijk zit met beide handen vast in de Roer. Eu het verlangt ongetwijfeld niets vuriger dan een Duitsch voorstel, dat het de gelegenheid biedt er zonder verlies van prestige en zonder kleerscheu-, ren uit los te komen. Niettemin zet het een mond op, als denkt het niet aan de overweging van welk Duitsch voorstel ook, dat het niet de volle procent zijner schadevergoedingseischen en zijner veilig-, heidswaarborgen zou leveren en praat het er zelfs over, dat Duitschland voor alles zijn lijdelijken tegenstand aan de Roer zal moeten opgeven. Blijk baar hoopt het, nu Duitschland met het verwachte, voorstel talmt, zoowel de Duitsche als de Engel- sche regeering, die de Duitsche van raad schijnt dienen, een zekeren angst aan te jagen, die bei- i wat verder zullen drijven in het tegemoet ko men aan de Fransche eischen. Maar het vergeet,, dat de Duitschers van een vaak naïef vertrouwen en een soms onbeholpen ernst zijn en dit dreige ment wel eens voor werkelijk bedoeld konden aan ien, en dus met hun voorstel, dat zoo weinig) kans schijnt te maken, thuis blijven, vooral nu het jongste optreden der Franschen in het Roer gebied, waar ze met het stop zetten van alle ver- keeer en een beginnende hongerblokkade den Duit-, srhets murw trachten te krijgen, Duitschland niet direct toegevend kan stemmen, zoodat ten slotte de heele Fransche manoeuvre wel eens jammerlijk; kon .mislukken en de bluf een uitwerking kon heb- ben, dank zij de Duitsche naïeviteit, waarop men in Frankrijk rekent. i In dat opzicht hebben de Franschen in Turkije een betere partuur. Maar juist daarom kon het wel eens ewzen, aat ze zich daar evenzeer vergissen. De Turken kennen den bluf en de brutaliteit nog beter dan de Franschen en worden er daarom naar alle waarschijnlijkheid de dupe niet van, wanneer Fran scne bataljons naar Syrië getransporteerd worden. Maar het kon wel eens wezen, dat evengoed als aan den Roer Europa, en Engeland in de eerste plaats, er de dupe van worden. De Turken blijken te Lausanne heelemaal niet in een stemming om zich te laten bangmaken. Ze weten te goed, dat Engeland niet vechten wil en Frankrijk niet vech ten kan, zoolang het Roeravontuur duurt en de Fransche schatkist zoo leeg blijft en dat al die be weging in Syrië maar speculatie is op de overwe ging, dat de brutale de halve wereld heeft. Niet temin blijft dit Fransche gespeel met vuur allerge vaarlijkst. De wereld is zoo vol brandstof, dat ook het kleinste vlammetje een nieuwe wereldbrand kan veroorzkaen. De Grieken, die nog altijd hun smadelijke nederlaag en hun grootheidswaanzin niet vergeten kunnen, zitten zoo diep in de misère dat een nieuwe oorlog met Fransche wapenen en op Fransche kosten hun als een reddende afleiding welkom moet zijn. En ZZuid Slavië kan zoo'n af leiding al even goed gebruiken, nu het nieuwe! koninkrijk, dank zij de balsturigheid der Kroaten al bedenkelijk kraakt. Het tracht al in het Hon- gaarsch—Tsjechisch geschil binnen te dringen, I dat naar aanleiding van de incidenten aan de Hon-[ gaai sch—Tsjechische grenzen is ontstaan ten ein de een buitenlandsche moeilijkheid te forceerëni en tevens het nog altijd gevreesde Hongarije een too mogelijk meuwen knauw te kunnen geven. Van Zuid-Slavië naar Roemenië is in velerlei op zicht maar een stap. Want ook de Roemeenschei regeering zou een twisten, als het moest een nieuw oorlogje wel kunnen gebruiken, om zich uit eigen hitinenlandsche moeilijkheden uit te werken. Spe culeert Frankrijk op dezen toestand in Zuid-Oost Europa evenzeer als op de uitwerking van zijn, dreigend gebaar, wanneer het nieuwe troepen en generaal Weygand, zijn grootsten veldheer na Toch, naar Syrië stuurt en tegelijkertijd Foch zelf 'u Polen laat rondreizen? Want Polen, zoo het al niet rechtstreeks tegen Turkije gemobiliseerd kan worden, zou ongetwijfeld dienst moeten doen om Rusland in toom te houden, wanneer dit zijn sym- thieën voor Turkije in daden mocht willen om zetten. Waarschijnlijk is dit ook enkel nog bluf en •neet Turkije slechts onder den indruk gebracht! worden van de macht, waarover Frankrijk oogen- blikkelijk in Europa beschikt. Maar we weten uit de dagen vlak voor den oorlog, dat mobilisatie het oorlogsgevaar onmiddellijk nabij brengt. De mo hilisatie zijner, krachten, die Frankrijk thans blijk baar m Oost- en Midden-Europa bewerkstelligt en die ons een opmerkelijk beeld leveren van de over- heerschende positie, die het in ons werelddeel in-1 neemt, doet dat evenzeer. En het is de vraag, of Engeland's invloed nog groot genoeg is om als rem! dienst te doen, wanneer werkelijk de wagen in be weging mocht komen. Iiet is mogelijk, dat de verdere ontwikkeling van het Roerconflict ons hierop een spoedig ant woord geeft. Want het lijkt er veel naar, of het Duiitsche voorstel aan de geallieerden, zoo het komt, een Engelsch voorstel zal zijn. Zoo het komt. Want het is niet alleen de Fransche bluf, die hier een storenden invloed kan uitoefenen. De oneenig- heid der Duitschers zelf omtrent den aard en den inhoud der voorstellen werkt evenzeer remmend. Het is een oneenigheid, die verzwakt tevens door de niets-ontziende felheid, waarin zij voortgaat zich te openbaren. En het zijn vooral de uiterste) elementen, de links- en de rechts-radicalen, die daarbij bewust, of onbewust Frankrijk in de kaart spelen. Het zijn betrekkelijk kleine groepen, maar die als geen ander overtuigd zijn, dat de brutald de halve wereld heeft en daarnaar handelen. De communisten doen het aan de Roer, de nationaal-i socialisten in Beieren. En Frankrijk lacht in zijn vuistje- Het heeft den bluf en het dreigement zoo nauwelijks noodig om de partij te winnen. VERGADERINGEN Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag i Mei, des namiddags 3 uur. in voltal lige zitting. Voorz. de E.A. Hr. P. Slot Az., burgemeester. Secretaris de hr. Keizer. Na opening door den voorz. gaat deze voor in gebed, waarna door den secret, de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. Staten op de benoeming van den secret, tot gem.-ontv. Een nadere regeling betreffende de salaris-rege ling van den gem.-ontv. Bij minder dan 2 dienst jaren f 700,—, van 24 f 750,--, van 46 f 800, van 68 f 850 en meer dan 8 dienstjaren f 900, Door den voorz. is hierover inlichting gevraagd bij Ged. St., waarop de medeJeeling is ontvangen dat dit een geheel nieuw besluit is. Bij de op 25 April bij den gem.-ontv. gehouden kasverificatie, bleek in kas te zijn overeenkomstig boeken en bescheiden f292,24%- Goedkeuring op de verordening regelende de invordering van keurloonen. Ingekomen is de rekening van de Spoorwegmaat-i schappij van den dienst Broek op Langendijk—Alk maar. De ontvangsten hadden bedragen f 24614,12 en waar de garantie f 10.000 bedraagt is dus een voordeelig saldo gemaakt groot f 14614,12. Ingekomen is de rekening van de spoorwegver binding Den HelderAlkmaarBroek op Langen dijk. Er is een winst gemaakt van f 13365,52. De garantie die nog bedroeg f 12600,is thans teruggebracht tot f 10685,45, hetwelk voor deze) gemeente een aandeel beteekent van f 1803,17. Ingekomen is van de gemeente Alkmaar als cen trumgemeente, de wijziging op de verordening/ regelende de bezoldiging van de ambtenaren voor den keuringsdienst op waren. Deze stukken worden voor kennisgeving aan-t genomen, terwijl op het laatste geen bemerkingen/ worden gemaakt. Het ingekomen verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim zal voor de leden van den! raad ter inzage liggen. Het verslag van de gezondheids-commissie, ge zeteld te Schagen, zal bij de leden van den raad1 circuleeren. I Van de Wed. Kroon is een schrijven ingekomen, waarin woadt gezegd, dat geklaagd werd in de vo rige vergadering over de medewerking van haar kant, betreffende de vaartverbetering achter dë smid. Adressante verklaart met nadruk dat zij nooit hare medewerking zal verleenen om de vaart daar slechts met 1 meter te verbreden, en zij" ook niet den grond van haar perceel aldaar zal afstaan voor dejn prijs van f 4 of f5 per M. De nieuwe voorstellen die zij dienaangaande heeft zijn: de vaart te verbreeden met 3 Meter/ omdat alleen met een dergelijke verbreeding het algemeen belang kan worden gediend. En voor den grond, die hiervoor van haar perceel benoodigdl zal zijn, moet zij hebben inclusief de schoeiing een bedrag van f 600. De heer Vlug is wel van oordeel dat er daar noodig verandering moet worden aangebracht,, maar de eischen zijn te hoog. Spr. zou met de ei-; genaresse in onderhandeling willen treden, om een geschikter prijs te bepalen. Zoo valt het niet best te aanvaarden. Het is zoowat de eenige belemme ring aan den oostkant. De voorz. is het er mee eens, dat de vaart daar niet is, zooals het behoort. Het is wenschelijk dat het daar breeder wordt gemaakt en meer uitge diept. Ongeveer 3 jaar terug is reeds overleg ge pleegd, maar men kwam tot geen resultaat. Later is er weer getracht te onderhandelen, en is daar- vcor de oudste wethouder afgevaardigd. Maar het resultaat is nihil. De raad heeft te beslissen hoe veel- de vaart moet worden verbreed en niet een particulier. En waar deze brief is ingekomen, van zoo, weinig medewerking getuigende, zijnB. en W. van oordeel, dit schrijven voor kennisgeving te moeten aannemen, en zich voorloopig alleen te be palen tot het dieper maken van de vaart. Dit voorstel zonder eenige discussie verder aangenomen. 1 Bericht van Heerhugowaard, dat de bijdrage van deze gemeente overeenkomstig de L.O.-wet, in de kosten van het U.L.O. aan de Bijz. School voor het bezoeken van 2 leerlingen is f 29.021/2. Bericht van den heer Kruk dat hij zijn herbe noeming tot armvoogd aanneemt. Bericht van den heer C. Oijevaar dat hij zijn be noeming aanneemt als lid van de Schattingscom missie. Een schrijven van den heer C. Keeman, onderwij-i zer aan de o. 1. school, dat het hem reeds ver leende verlof niet voldoende is voor algeheel her stel, waarvoor hij een kuur van 10 maanden zou moeten ondergaan. Waar hiervan reeds 6 maanden; was verleend, hebben B. en Wi. het verlof verlengd tot 10 maanden. Waar de redactie van de artikelen van d^ gewij zigde politie-verordening, niet in overeenstemming is met de daarop volgende artikelen, verzoeken Staten deze in overeenstemming te brengen en de verordening opnieuw vast te stellen. Hieraan zal worden voldaan. Ingekomen is het bekende adres van den raad van Grcotebroek, om bij Ged. St. aan te dringen op herziening van de salarissen voor burgem., secret., en gem.-ontvangers. De heer C. Slot, zegt dat de bewoordingen waar in dit. schrijven is gesteld, hem voor het adres; doen zijn. Sinds 1916 zij nde jaarwedden met! sprongen in de hoogte te gaan, tot verhooging van; het peil in verband met den levensstandaard. Maar) het ligt op onzen weg, zoo versobering noodig is, in verband met den economischen toestand, aan te dringen op herziening van de salarissen. De heer Oijevaar kan zich bij de gesproken woor den, volkomen aansluiten. De heer Vlug zegt nog dat de economische toestand verre van schitterend is, en allen naar de laagte moeten. Spr. is voor adhoesie-betuiging) Zonder verdere discussie wordt met allen voor besloten adhaesie te betuigen. Een ingekomen adres van den heer S. Kossen| om gemeentewater te mogen koopen was in han den gesteld van de daarvoor indertijd benoemde! commissie. De heer C. Slot zegt dat de commissie zou willen toestaan 3 M. vanaf zijn boet (westelijk)| en 10 Meter lang, dus totaal 30 M2. De heer R. Slot zou zoo weinig mogelijk willen geven, omdat daar al niet te veel is, en de ruimte noodig is voor het meeren van de schuiten bij wagengebrek op de laadplaats. De heer Bakker zegt, dat Kossen hem heeft ge vraagd, den afstand eerst nog eens uit te zetten.. De heer Vlug stelt voor dit verzoek nog eens, aan te houden, om een nader onderzoek te kunnen instellen. Op voorstel van den voorz. wordt hierna mach tiging verleend tot den verkoop van 30 Ma. water tegen f 1 per M2., en dan verder te zien.' Benoeming lid commissie van schooltoezicht, va cature A. Ouwehand. De aanbeveling bestaat uit de heeren: 1. Buisse, hoofd der Chr. School. 2. Van der Haar. De uitslag van de stemming is, dat no. 1 met algemeene stemmen wordt verkozen. Wijziging tarief voor de heffing van een plaat selijke inkomstenbelasting. De gelegenheid was opengesteld geweest om het oude met het nieuwe tarief te vergelijken, zoodat de raad thans zonder eenige discussie de tariefs wijziging aannam. Namens de comm. belast met het nazien der re kening van het B. A., deelt de heer Oijevaar mee„ dat deze in volkomen orde is bevonden, en door de commissie tot goedkeuring wordt geadviseerd.) Overeenkomstig het gegeven advies wordt door den raad besloten. Bij de rondvraag, die nu volgt, vraagt de hr. Vlug, in verband met de U.L.O.-school te Noordschar- woude, waar ook kinderen uit deze gemeente die inrichting bezoeken, of daarvoor ook een bijdrage wordt gevraagd, zulks in verband met het schrij ven «van Heerhugowaard. De voorz. antwoordt dat dit nog wel zal komen. Hiermede is de agenda afgehandeld, en sluit de voorz. de vèrgadering. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van 't bestuur van den Koog en Bleekmeer- polder is gekozen de heer F. de Boer Fz. NOORDSCHARWOUDE. Zooals men heeft kunnen lezen, is reeds een fietsclub opgericht te Oudkarspel en Broek op Langendijk met een flink aantal leden. Om echter zooveel mogelijk verband te krijgen tus- schen de wielrijders in iedere gemeente, zal ook in deze gemeente getracht wo.rden een club op te richten. Waar het doel en streven van veel belang zijn, worden Dames en Heeren Meisjes en Jongens ter vergadering geroepen op Maandag 7 Mei, in het lokaal van den heer J. de Bakker. Wij kunnen niet anders, gezien de animo in de andere gemeenten, dan deze zaak in ieders belangstelling aanbevelen. Zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. NOORDSCHARWOUDE. De groote verhuisdag, 1 Mei, heeft hier nog al niet veel verandering gebracht. Er vertrok ken uit de gemeente zes gezinnen, twee ge: zinnen hebben met woning geruild. Op 'toogenblik staan nog negen woningen leeg, welke echter vermoedelijk allemaal wel weer spoedig bewoners zullen krijgen. BROEK OP LANGENDIJK. Naar aanleiding van de in een der vorige nuni- mpis voorkomende advertentie, om ook te dezer plaatse tot de stichting van een Fietsclub te gera ken, werd Dinsdagavond half acht een bijeenkomst gehouden ten lokale van den heer Vijzelaar. Een 17;-tal personen hadden van hun belangstel-* ling doen blijken, terwijl tevens aanwezig was de heer S. Kramer, bestuurslid van de L.M.C. De vergadering werd door den heer J. Keizen ook bestuurslid van de L.M.C. geleid. Deze heettq de aanwezigen hartelijk welkom, en memoreerde daarna nog eens, hoe het bestuur van de L.M.C, ertoe gekomen was, om het reeds bekende ingezon-1 den stuk te schrijven, om te komen tot oprichting vari fietsclubs aan den Langendijk. Spreker deed ver dei eenige mededeelingen over de werking van dergelijke clubs, en wat aan zulke clubs ten, grondslag ligt. Hoe men een algemeene bekendheid] verkrijgt met de regels van den weg, en daardoor, zal ontstaan een bevordering en verbetering van het wegenverkeer. Na de gehouden inleiding, werden nog verschil lende vragen gesteld, welke alle naar genoegen door den inleider werden beantwoord. Op de vraag van den voorz. of allen werkelijk) lid wenschten te worden van de hier op te richten, club, werd geantwoord met het zetten van de handteekening op de presentielijst welke zal wor den beschouwd als ledenlijst, en de club daarmee definitief werd opgericht met 17 leden. Overgegaan werd tot de verkiezing van een be stuur, waarvan de uitslag was, dat hiertoe verko zen werden de heeren: M. Wagenaar, S. Kramer* G. Knol, Jb. Vijzelaar, en Sj. Maakal. Dezen verklaarden volgaarne hun benoeming als zoodanig te aanvaarden. Door den voorz. werden hierop de heeren Maakal en Knol aangewezen als afgevaardigden naar de, bijeenkomst van de L.M.C. met de Amsterdamschq Wielerclubs op Hemelvaartsdag, teneinde daar na dere gegevens te ontvangen en een breedere uiteen, zetting te verkrijgen over de werking van de club. De vergadering besloot hierna, dat de club den naam zal dragen: „F. C. B.O.L." (Fietsclub Broek op Langendijk.) De vergadering op Hemelvaartsdag zal worden afgewacht voor de nadere vaststelling van contri butie, en samenstelling van statuten en huishoude lijk reglement. Den leider der vergadering werd machtiging ge geven, om, zoo in de gemeenten Noord- en Zuid- scharwoude ook een fietsclub zou worden gesticht, met de clubs Oudkarspel, Noord- en Zuidschar-, wouüe en Broek op Langendijk een gecombineerde vergadering te houden, om de clubs te verbinden in federatief verband, waardoor meer eenheid in het wiel l ijdersleven zal worden verkregen. 1 In de hierna gehouden rondvraag, werden de ge stelde vragen naar genoegen beantwoord en sloot de voorz. hierna de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor de betoonde be langstelling, daarbij de beste wenschen uitspre-l kende voor de nieuwe vereeniging. In de hierna gehouden bestuursvergadering wer-, den de functies als volgt verdeeld: S. Kramer, voorz., M. Wagenaar Secret., Sj. Maakal, penning meester, G. Knol, 2e secret., Jb. Vijzelaar, com-! missaris. j BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoote, de jongejuffr- 'G. van der Plas, Ihans te Schiedam', is bevor- 'derd van de le naar de 2e klasse ider Rijks- Normaalschool aldaar. BROEK OP LANGENDIJK. Postcheque en Girodienst. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April 1923 gestort f i40.4i4.76V2; uitbetaald wegens cheques f 68338,63- Op de postrekening van dit postkantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen f 101251.98; b. wegens overschrijvingen f 466O9.OOV2. Afgeschreven: a- wegens overschrijvingen f56.700.49; b. wegens cheques fl44.228.37V2- Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders Vflq, dit kantoor 103.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1