NIBU WE Zaterdag 5 Mei 1928. le|Blad 82e Ja&rg a. NO. 53. iBTERc. TELcraaei 52 LAIVyiUhiK C III RAIT. Dit Nummer bestaat EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. «w Donderdag te Schaqen Hotel „Vredeiust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN REVUE VAN DE WEEK 1 MEI. Men weet, de voorspelling is gedaan, dat het Kabiinet-Ruys de Beerdnbrouck in den loop van het zittingjaar 1922'23 hevige schokken zou te verduren krijgen. Tot nu toe is 'het mi- misterieele scheepje door de parlementaire gol ven weten te komen, zonder dat het te gronde ging, schoon dan ook met soms vrij-ernstige averij. Maar er lis niet eens een Iheel scherpe blik voor noodig om de „donder-kopjes" te ontwaren, die straks een hevig onweer zuilen berokkenen. Het rapport van de Vlootwet-com missie is uitgekomen, en zeker is 't niet onmogelijk, dat het een „appel van twist" zal worden, ook en vooral in de sfeer der Recht- sche Coalitie. In hoever men hier gelijk be weerd is,te m,aken heeft met een „voetval'1, concessie van Katholieke zijde aan de anti-re volutionaire en Ghr. Historische bondgenoo- ten, laat ik verder onaangeroerd. Maar dat mr. Trip, de thesaurier-geineraali, in eene nota als zijn persoonlijk, zeer-deskundig oordeel uit eenzet, 'hoe Nederland ook de uitgaven voor vlootaanbouw, door de Commissie in overwe ging gegeven, niet kon dragen, is voor de Katholieke partij, waartoe mr. Trip behoort, allerminst aangenaam... Het Coalitie-cement wordt toch steeds fragieler, meer broos. E'n alS mr. Bomans gevolg geeft aan zijn plan, om een ontwerp in te dienen, volgens hetwelk '.Katholieke geestelijken ook burgerlijke huwe lijken zou kunnen sluiten dan zo udit voor het 'behoud van den Coalitie-band allergevaarlijkst kunnen worden I De jongste parlementaire week heeft Dins dag jl. reeds aanstonds eene... nieuwe inter pellatie gebracht. De heer Marchant zal vra- geen richten tpt den minister van Koloniën in verband met de verhouding tusscheln het Haag- sche Plein en Paramaribo- Dat kan vooral waar „onze Clemenceau" de interpellant is, Voor Exc. de Graaff een allergemoedelijkst middagje in de Tweede Kamer worden!... Het alle zelfstandigheid van beweging ontne men aan den Gouverneur van Suriname, tegen welke houding van Koloniën mr. van Heemstra heeft geprotesteerd, is geworden ,eene zaak van groot actueel gewidht, een der „topics of the day". En 'dat de positie van minister De Graaff bij deze gelegenheid zeer ernstig zou kunnen bedreigd worden, is verre van „denkbeeldig"! Na goedkeuring van het ontwerp tót wijzi ging van kieswet, Prov. en Gemeente-wet (voor al om den Senaat onder toepassing van de E.V. te brengen), heeft minister Heemskerk er ook het ontwerp tot opheffing der Recht banken te Zierikzee ein te Heerenveen weten door te krijgen. Ondanks de geweldige oppo sitie, welke zich, uit allerlei grpepen komend, tegen dit voorstel (c.c. f90.000 besparing ge leidelijk verschaffend) openbaarde. Mr. Heems kerk verduidelijkte echter, dat de eisöh der bezuiniging den doorslag moet geven, en voeg de erbij, dat het ontwerp slechts „een inlei ding" is!... Tal van Kantongerechten zullen welhaast onder het groote snoeimes moeten vallen. En. aan Justitie wprdt overwogen1, of men den „ommegaanden rechter" te ontzent zal introduceeren, ook al ter besnoeiing van "uitgaven. Met 47 tegen 36 stemmen werd het ontwerp goedgekeurd, en men mag aannemen, ■dat een minder slagvaardig en geestig man .als onze minister van Justitie, dit ontwerp niet had kunnen redden!... Ondanks het steeds 'dieper gaande besef, dat zeer forsch' bezui nigen op alles- en nog wat nu onvermijdelijk 'is. Na nog eindeloos lijkende bespiegelingen, kwam er te langen leste een eind faan de werk loosheids-interpellatie-Van1 den Tempel. Ik stip ervan aan, dac minister Ruys heeft aangekon digd dat f30.000 is uitgetrpkken voor emigra- digd.dat.üe van hpnderd perspnen naar Cana da. Men zou hiervan kunnen zeggen: „weinig, maar uit een goed hart!" Arm' Vadertje Staat !kan nu eenmaal niet meer doen!Nog Werd geboren een motie K. ter Laan, wettelije steun regeling vragend voor menschen, in en door de mobilisatie invalide geworden. En Vrijdag j.l. leed minister De Geer een pijnlijk neder laagje, doordien de Kamer met 50 tegen 14 stemmetn Verwierp zijn voorstel tot wijziging van het contract met de AkenMaastrichtsche SpoorwegMij., exploitant e der Dpmajniale mij- xnen in het Limburgsche. Zeer zwak bleek ook te staan het ontwerp tot onteigening In verband met den bouw van het nieuwe P. en T.-kantoor te Utrecht. Maar tenslotte scheen de kans toch groot, dat de Kamer genade voor recht latende gelden, dit .voorstel op 1 Mei zou aanvaarden. De Senaat, steeds even langdra dig en langademig, heeft ten leste de Be groetingen van Waterstaat, Buitenl. Zaken en Oorlog afgedaan. Ik teekeln even aan, dat mi nister van Dijk pertinent verklaard heeft, dat de geruchten over schromelijke geldverspilling aan de Hembrug op „fantasie", verzinsels, be rusten. Nauwkeurig onderzoek heeft dat af doende aangetoond. De vermaarde „Regeeraingskeuken" blijft in volle actie. Zij deed verschijnen het ontwerp tot vermindering van den' eersten oefentijd der cavalerie van achttien of vijftien maanden; het wetsvoorstel op de geheime branderijen. Naar wijziging van de Tabakswet wordt met span ning uitgezien, maar de belanghebbenden blij ven zich bij voorbaat kanten tegen welk ban derollen-systeem ook, heffing op de ruwe tabak vragend. Mipister De Geer heeft, weet men, noig pas in de Eerste Kamer beduid, dat t.a. van de Tabakswet van Z.Exc. gteen koers verandering kan worden verwacht. Vrees voor vermindering van' profijt voor de Schatkist beheerscht nu alles... En nie- Imand mag betwisten, dat de toestancl verre van rooskleurig iSDe Spoorwegen hebben over 1922 eventjes 19 mill'ioen minder ontvangen dan over 19211... Zou in verlaging der car ie - lven 'heil moeten worden gezocht? Minister van Swaay blijkt zeer sceptisch tegenover dien maatregel te staan. En toch zal men 'wel (voor al met 'toog op de vreemdelingen uit de z.g. valuta-landen!) tot eene proefneming in die richting ten slotte moeten overgaan. Periode van malaise op schier elk gebied. En van geschillen in allerlei bedrijvenDe Steenfabrikanten hebben minister Aalberse ge vraagd, als arbiter te willen optreden. De Stoomvisscherij te IJmuiden wordt door „dé- bacle" bedreigd, weet men niet met spoed zeer-ingrijpende maatregelen te nemen De beste wensch, welke onze Kroonprinses op haar veertienden geboortedag kon worden aangeboden was wel dezey dat H.K.M. volgen de verjaardagen zal mogein vieren, onder voor haar volk meer-rooskleurige, meer bemoedi gende omstandigheden dan waaronder wij nog steeds leven! f 'Uit de jongste criminaliteitsrubriek teeken ik aan het naargeestig geval van 't vinden van een lijk in een bosdh bij Ter Apel', dat de zeer duidelijke sporen vertoonde van gepleeg- den moord. De straatroovers up to date treden steeds brutaler op, te Rotterdam1, in de 'straat, drongen een paar bandieten een siga- fen-winkel binnen en mishandelden den eige naar zeer ernstig bij hun poging om roofbuit te vermeesteren, 't Blijkt, dat er connecties be staan tusschen leden van de moderne roovers benden en sommige Duitsche dienstboden te ontzent. Men zij dus omzichtig bij het in dienst nemen van onbekende vreemdelingen!... De oud-directeur van de „Zuid-Hollajnidsche 'Crediet-vereen." 's Gravenhage, tegen wien 2 "jaar was gevorderd, werd tot negen maanden met aftrek van preventief, veroordeeld. Een 'jongste „brafcd-rubriek" om van te schrikken... Geweldige verwoesting door het verterend ele ment ,der pakhuizen enz. van den fouragehan- del 'te Zuidhorn (Gr.), meer-dan'-stevige „brand jes" te Monnikendam, Apeldoorn (waar een omver getuimelde petroleumlamp het ongeluk berokkende) en op nog andere plaatsen. De leger-promotie is uitgekomen en ook nu heeft zij onder de betrokken officieren en hunne vrrienden de noodige kritiek uitgelokt, welke zelfs leidde tot schrikkelijke vragen, vanuit de Tweede Kamer tot minister van Dijk gericht. De Rotterdamsche burgermeesters-vacature is nog niet vervuld, en het zieggen is, dat de oud-minister van IJsselsteijn, uit Indië wel haast in Patria terug, mr. Zimmerman's op volger zal worden. Aanstonds werd er bij ge voegd, dat deze tijding t,e Rotterdam niet met „onverdeelde blijdschap" is ontvangen... De 'Senaat der Leidsche Universiteit blijkt den minister van Onderwijs in overweging te heb ben gegeven, de colleges kostelaas open te Stellen. Zeker een merkwaardig „teeken des tijdsl' Aan verschillende Rijkskantoren zijn in de jongste dagen beduidende bedragen aan „ge- wetensgeld" (o-a. eene zending van f5000) ont vangen. Dit toont wel zeer scherp en duidelijk hoe men begint te begrijpen' dat het stijven der kas van Vader Staat nu eene zaak van zeer-dringend publiek belang is!... En mis schien, dat al deze en nog veel andere dingen voor een belangrijk percentage van de Neder- landsdhe bevolking betrekkelijk weinig b.etee- kenis hebben, vergeleken met bijv. de vraag, welke Zondag j.l. 29 April de gemoederen zoo zeer in spanning bracht: Wie in den Neder- landsch-Belgischen Voetbalwedstrijd zou over winnen. 'tWas, weet men 1 tegen 1. En voor de Oranje-kampioenen mag deze uitslag toch wel degelijk een bemoedigende worden genoemd, naar ik van deskundige lippen "Vernam... BUITENLAND. Nog is als wjj dit schrijven geen offi cieel bericht ontvangen van, de overhandiging der Duitsche nota in antwoord op de rede van Lord Curzon aan de regeeringen te Lon- 'den, Parijs, Brussel,. Rome en Washington. Doch het schijnt wel vast te staan, dat dit als deze fetters worden gedrukt, zal zijn geschied. Over den inhoud van de Duitsche nota wordt via Bern het volgende gemeld: De Duitsche regeering biedt den geallieer den mogendheden dertig milliard goudmark aan, met inbegrip van alle leveringen in iiatura- Van dit bedrag van dertig milliard, dat als uiterste grens van Duitschland's betalingsca paciteit wordt beschouwd, zulten twintig mil liard onverwijld worden opgebracht door mid del eener internationale leening- Wat het sur plus van tien milliard betreft, hiervan zullen vijf milliard vijf jaar later, en de vijf andere weer drie jaar later worden opgebracht. De interest, met inbegrip van de amortisatie, zou 1.2 milliard bedragen- Dit bedrag zou van de leening worden afgetrokken, opdat, indien de leening geheel volteekend wordt, 15.2 milliard onverwijld den geallieerden ter beschikking zouden kunnen worden gesteld.. In geval het saldo van tien milliard niet geheel door de internationale leening-zou worden gedekt, zal een arbitrage-rechtbank beslissen of dit be drag moet worden betaald en op welke wijze. Bovendien zal deze rechtbank moeten beslissen of dit bedrag, moet worden betaald en op welke wijze. Bovendien zal deze rechtbank moeten beslissen of er nog andere* feeniingen moeten worden uitgeschreven voor de betaling van de interest, en wanneer de geallieerden niet ac- coord gaan met het aanbod van 30 milliard, zal zij de betalingscapaciteit van Duitschland moeten vaststellen. Voor de samenstelling der arbitragerecht- hank heeft de Duitsche regeering drie moge lijkheden op het oog: le. 'het leeningseomité zal als arbitrage-recht bank kunnen fungeeren; 2e. de benoeming eener rechtbank op de basis van Hughes' voorstellen; 3e. de benoeming van een hof, bestaande uit vertegenwoordigers van de Commissie van Herstel, een door den voorzitter van den 'Zwit serschen Bondsraad aangegeven .persoonlijk heid en een Duitscher. I De waarborgen voor de internationale lee ning zouden de volgende zijn: De Rijksregee- ring is bereid speciale wetten uit te vaardigen om het Duitsche bedrijfsleven te verplichten credieten te verschaffen. Hieromtrent zouden onderhandelingen wor den aangeknoopt. Ten aanzien van de kwestie der veiligheid is de Regeering bereid een pact te teekenen, 'waarbij de onschendbaarheid der gebiedsgren- 'zen van alle aan den Rijn gelegen staten wordt gegarandeerd. Alle geschillen, die ten aanzien van deze aangelegenheid zouden kunnen ont staan, zullen worden voorgelegd aan een inter nationaal hof van arbitrage. Ook de ontruiming van het Roergebied wordt b ijde aanbieding der Duitsche regeering te berde gebracht. Zij hoopt, dat deze na afloop, der onderhandelin geen zal plaats hebben. Veel nieuws brengt dit bericht, dat o p.het oogenblik nog niet officieel bevestigd is, niet. Wat het resultaat zal zijn is moeilijk te zeggen. Gezien de houding der Fransche regeering Se' nd - de laatste maanden is er weinig reden voor optimisme. Doch ook in Frankrijk is het niet alles „pais en vree". Op 1-Meidag is het te Parijs tot ernstige ongeregeldheden geko men, waarbij niet minder dan 61 politieagenten werden gewond. Zestig personen werden gear resteerd, doch het grootste gedeelte werd weer vrijgelaten. Doch uit dit natuurlijk zeer geca moufleerde bericht blijkt voldoende, dat het in de „verlichte stad" allesbehalve rustig is. In de andere landen pok in Duitschland hebben zich op 1 Mei geen noemenswaar dige incidenten voorgedaan. Vrijdag begint het proces tegen de Krupp- directeuren; ook de nog op vrije voeten ver- keerende directeur Krupp von Bohlen is thans fdioor de Franschen gearresteerd. Te Brussel heeft de Prins van Wales Zondag het Engelsche moniment, aangeboden aan de Fransche regeering als herinnering aan den 'geemeenschappelijken strijd, onthuld. In Amerika is grootee ontstemming tegen 'president Harding ontstaan, nu deze geadvi seerd heeft tot toetreding van de Vereenigde Staten tot het Permanente Hof van Indernatio- male Justitie. i BUITENLAND HET DUITSCHE VOORSTEL DOOR FRANKRIJK VERWORPEN. Naar aanleiding van de eenstemmige beslis sing van den Ministerraad heeft Millerand te kennen gegeven, dat de voornaamste redenen welke de Fransche regeering verhinderen om de Duitsche voorstellen in overweging te ne men, zijn: Ten eerste de voorwaarden, die Cuno stelt, nl. voortzetting van den passieven tegenstand in de bezette gebieden, hun voor afgaande ontruiming, de opheffing der tolgren zen, afschaffing van het recht om dwangmaat regelen en onderpanden te nemen. Ten tweede het gemis van garanties, hetzij van den kant der regeering, hetzij van particuliere zijae, zoo als medewerking der groot-industrie in ae na koming der voorziene betalingen. Verder is het bedrag in de aanbieding van Duusciiland onvoldoende; het zou den Geallieerden een maximum van 30 milliarden gpudmarken ter beschikking stellen, terwijl de staat van be talingen door Duitschland in 1921 aangenomen een som van 132 milliarden aanwijst. De president wijst er nog op, dat dit aan bod van 30 milliard eventueel door kwaden wil van Duitschland verminderd kan worden tot twintig milliard, terwijl tenslotte de Ge allieerden van de 20 milliard, als daarvoor ingeschreven wordt op de leening, maar 15 milliard zouden ontvangen, en op zijn hoogst daarvan Frankrijk 8 milliard, daar voor de rente der leening ongeveer vijf milliard moet Worden afgetrokken. Daarom zullen Poincaré en de Belgische regeering, die ook de voor stellen van Cuno onaannemelijk vindt, geza menlijk den tekst vaststellen van een gemeen schappelijk antwoord aan de Duitsche regee ring, welk antwoord zij dadelijk aan de regee ringen te Londen en Rome zullen meedee- len. De Fransche en Belgische regeeringen zullen daarna adviseeren om de actie in het Ruhrgebied te versterken, tot deze definitieve uitwerking heeft. Nog geen Britsche regeeringsverklaring In antwoord op een vraag in het Lagerhuis, ver klaarde Baldwin, die in afwezigheid van Bonart Law de leiding van het Huis heeft, dat hij tert gevolge van de korte spanne tijds, die is verlooper* sedert de overhandiging van de Duitsche nota, niet in de gelegenheid was, een verklaring daaromtrent at te leggen. In Engelsche zakenkringen is men niet geheel afwijzend. 1 ln zakenkringen komt men meer en meer tot de overtuiging, dat het Duitsche aanbod een beter lot verdient, dan de summiere afwijzing te Parijs, Men herinnert eraan, dat Bonar Law, toen hij des-, tijds 2.5 milliard pd. st. een onmogelijk cijfer! voor de schadevergoeding noemde, hij duidelijk liet doorschemeren dat 1.75. milliard hem juisten voorkwam. Bovendien heeft men de verzekering! van Duitschland, dat het eventueel verder wil gaan, indien een onpartijdige commissie zijn draag kracht hooger mociit aanslaan. Terzelfder tijd meent men, dat Engeland meer dan tot dusver met zijn eigen belangen te rade moet gaan, omdat frankrijk, Italic noch België tot dusver iets aan rente of aflossing op hun eigen schuld aan Enge-* land hebben betaald. Merkwaardig was dan ook, dat op den val van de Mark onmiddellijk ook de Belgische en F.rapsche franken terugliepen. J

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1