1 Plaatselijk^Nieuws] 'De Amsterdamsche wielrijders op Hemelvaartsdag aan den Langendijk. Zooals nu algemeen bekend mag worden geooor- deeld, zullen. Donderdag 10 Mei, Hemelvaartsdag, minstens een 50-tal wielrijders uit Amsterdam de Langedijk met een bezoek vereeren, waarvoor dan ook voor die wielrijders, die aan deze tocht deel nemen een betrouwbaarheidsri,t is georganiseerd. W as in vorige berichten en per ingezonden stuk vermeld dat de medewerking van de L.M C. was ingeroepen, Donderdag heeft het bestuur van de Langedijker Motorclub een conferentie gehad met bet Bestuur van de Federatie van Wielerclubs in Ncordholland, om verschillende zaken te regelen, voornamelijk het opstellen van controleposten. Om echter mede te deelen, wat deze moeten doen, en waar ze zullen worden opgesteld, zou te ver voeren, maar het staat in verband met de oe- trouwbaarheidsrit, waarvan de Route zal zijn: Amsterdam, Purmerend, Avenhorn, Ursem, Rus tenburg, Heerhugowaard (Middenweg), Laanweg, Noordscharwoude, Zuidscharwoude. De aankomst op Langedijk zal zijn ongeveer 12 uur. 1I Bij aankomst, zal men gezamenlijk optrekken naar het clublokaal van de L.M.C., te Zuidschar woude bij den heer P. Kramer. Natuurlijk zijn aan deze tocht ook prijzen ver bonden, \yaarvan de uitreiking zal plaats hebben des middags half twee, ook in het clublokaal van de L.M.C., welke uitreiking zal geschieden door, onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer Chr. Doon, Hotel „Metropol" Rembrandtsplein te Amsterdam Verder werd in de conferentie besloten dat de afgevaardigden der nieuw opgerichte Fietsclubs des middags om 2 uur op deze bijeenkomst zulleni verschijnen, om daarna van het Federatiebestuur der Wielerclubs te vernemen, hoe de werking is van dergelijke fietsclubs, en wat met haar doei en streven bereikt kan worden. Waar aan de Roskambrug de eindcontrole is, verzoekt het bestuur van de L.M.C. het publiek! vriendelijk, zooveel mogelijk den weg vrij te laten zoodat geen belemmeringen kunnen ontstaan niet alleen voor den geregelden aankomst van de wiel rijders, maar ook in verband met het algemeen' openbaar verkeer. Deze tocht getuigt zeker van een sportief club leven, en waar deze tocht naar hier wordt onder nomen, daaruit mag men zeker afleiden, dat ook Langendijk op dit terrein meer bekendheid ver krijgt. 1 De tocht zal heeten „Dte Langedijken-rit." NOORDSCHARWOUDE. Voor de beirekking van telefonist in het marktgebouw van den Noordermarktbond hebben zich een 25-tal sollicitanten aangemeld.! NOORDSCHARWOUDE: Eene waarschuwing. Wij meenen verplicht te zijn de ouders van kinderen te moeten waarschuwen voor het ge vaar, waaraan enkele hunner kinderen zich blootstellen. Wij wapen er persoonlijk getuigen' van, dat terwijl de autobus op Alkmaar even stopte een paar jongens achter op de trede gingen staan en toen zij ver genoeg bleken te zijn er wëer afschoven. Maar één kwam heel raar ite vallen en de ander waagde tenslotte eveneens den sprong. Het liep goed af, maar hier moet tegen gewaarschuwd worden, opdat niet erger gebeure. 1 NOORDSCHARWOUDE. Huldeblijk aan H.M. de Koningin. Wij willen bij dezen even de aandacht ves tigen op de in deze gemeenté heden versprei de circulaire, waarbij een geldelijk offer wordt gevraagd, voor 'het aan te bieden huldeblijk aan H.M. de Koningin, bij gelegenheid van Haar 25-jarig regeerings-jubileum. Jonge dames zullen deze week rondgaan met de lijst, waarop een ieder kan teekenen, waar door blijken zal of men met het doel in stemt. De grootte der gave is het niet. De kleinste gave is welkom en we willen hopen dat velen zich gedrongen zullen voelen voor het bekend edoel wat over te hebben. Wij wenschen de jonge dames een goed suc ces toe en een vriendelijke ontvangst. ZUIDSCHARWOUDE. Het R.K. fanfarecorps „Kunstgenot" heeft onder talrijke blijken van belangstelling zijn 25-jarig bestaan feestelijk herdacht. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de heer A. Boon weer ials directeur zal optreden van het R: K. fan farecorps „Kunst na Arbeid". POLITIE BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: Zilveren dames-re montoir-armband-horloge; 2 portemonnaies en een loupe. Aangifte is gedaan dat is verloren een por- temonnaie met een inhoud van f 10,en een dito met een inhoud van 50 cent. ALKMAAR'S NIEUWS DE STEDELIJKE MUZIEKTUIN. Een bewolkte lentelucht sombert over de pimgeving. Het is een van die stille, nieuw leven wekkende voorjaarsdagen. Het eerste lentegroen spreekt van de verjongde natuur, lalles ademt opbloeiend leven. We hadden de uitnoodiging aangenomen om den stedelijken muziektuin te Alkmaar, die thans gereed is gekomen, eens te bezichtigen en wij troffen het op een van de schoonste lentedagen daartoe gelegenheid te vinden. Hoe men aan dien stedelijken muziektuin is gekomen? Ja, niet zonder moeite, beleid en doorzicht. We weten er nu meer van. Nie mand zou er iets aan hebben, wanneer wij alles eens gingen opsommen, wat er aan voor af is gegaan, voordat men met gerustheid het £lan kon ujtvoeren. Vermakelijk is het .echter wel aan té Kooren Koe er is [geploeterd en ge sjouwd, drommels, er viel wat te overwinnen- Maar een aanhouder wint. Dat was het parool der Commissie. En om nu eens te 'zeggen, wat het algemeen oordeel was, wel het kan niet anders en duidelijker gezegd als in deze woor den: „Het was langer geen doen". Daar be doelde men mee, dat bij het geven van con certen in de stadsmuziektent in E)en Hout de partijen waren gescheiden, de openbare weg was afgesloten, de z.g. Burger-Societeit over vol, de Buitensocieteit bijna ontvolkt, de be langstellende toehoorder dood-moe van het staan. Dit zal nu alles anders worden. We zullen het nu niet verder over de voor bereiding 'hebben. De heer Ohlen, voorzitter der vereeniging en de heer Hoek, directeur der gemeenteplantsoenen, hebben in samen werking met elkaar dit plan voorbereid en ontworpen en verschillende andere personen hebben 'tegelijk medegewerkt dit plan te doen Achter de buitensocieteit heeft de Hout eene geheele verandering ondergaan. De ingang van deze vroegere Sociëteit is ook nu nog de in gang van het muziekpark, maar met dit ver schil ,dat achter het eigenlijke restauratiege- bouw het nieuwe muziekpark is gelegen. Is men de restauratiekamer gepasseerd, dan komt men onmiddellijk op het breede met schelpen belegde terras, waarop wit gelakte tuinmeu belen en heeft men den blik op den geheelen muziektuin, die een halve Hectare groot is. De aanblik is in één woord schitterend. Van het terras komt men in den eigenlijken tuin, eveneens met schelpen bestrooid, Van de ge velde boomen uit dit gedeelte van den Hout is het hek gemaakt, waaromheen zich aan stonds bloemen en klimplanten zullen slinge ren, en dat het terras scheidt van den tuin. Eene rotsomranding, waartusschen wilde plan tjes en bloemen groeien, schenken een kleurige afscheiding tusschen dezen rot§rand en den schelpenvloer. Deze draagt de keurig wit-ge lakte tuinmeubelen, die aan een twee k drie duizend personen een zitplaats bieden. Te midden van het park prijkt een prachtig gazon .omzoomd met een breeden rand blauwe violen. Op dit gazon worden voorloopig eenige pal men geplaatst, Achter dit grasperk prijkt de groote, fraaie muzieknis, ontworpen meerendeels in na volging van de nis te Wiesbaden door den directeur van gemeentewerken. De nis 'heeft een oppervlakte van 10 maal 10 M. en is 9 M. diep en 6 M. hoog. Zij wordjt verlicht door een vijftal lampen van 1000 kaar sen sterkte, Een slingerpaadje leidt aan de achterzijde van de nis naar een keldergewelf, waar de muzikanten hun jassen en instrumenten kun nen bergen. Aan de achterzijde is het van buiten aanbrengen der instrumenten door een groot ijzeren hek aan die zijde van het Mu ziekpark mogelijk gemaakt. Door verkeersmoeilijkheden met Duitsch- lamd zijn de ijzeren Lantaarnpalen voor het park nog niet aangekomen, maar de direc teur van plantsoenen, de heer Hoek, heeft ze op keurige wijze door houten palen vervangen. De geheele tuin zal electrisch verlicht wor den. Hij js binnen het afsluithek door bosschages omgeven en het geheele park krijgt daardoor 'een oppervlakte van pl.m. 1 H.A. Ter linkerzijde van den ingang prijkt een kiosk voor chocolade, sigaren enz. Zooals bekend heeft de heer C. A. Witte thans de buffetten gepacht en bij hem zal te allen tijde dus ook overdag wanneer er geen concerten gegeven worden goede con sumptie in allerlei vorm verkrijgbaar zijn. Waar men binnen of buiten op het terras en in de veranda's ook lunchen kan, is dit muziekpark voor de vele wandelaars in den Hout een rustige buitentuin, waar zij steeds van een heerlijk zitje kunnen genieten. Zooals bekend, worden leden van het mu ziekpark er zijn er reeds bijna 4000 aangenomen 'tegen een contributie van f 1-50 en "f 0.25 voor elk gezinslid, stedelijke belas ting inbegrepen. Zij hebben daarvoor toegang tot alle door het Sted. Muziekkorps een 22-tal te geven concerten en zullen waar schijnlijk reductie genieten bij den toegang tot concerten van andere gezelschappen. Niet-leden kunnen zich bij de concerten van 'het stedelijk muziekcorps en ook wanneer er niet geconcentreerd wordt voor 15 ct. entree toegang tot het muziekpark verschaffen. Dit zijn in het kort enkele gegevens omtrent den aanleg, die van artistieken smaak getuigt en van een bijzondere gave het bestek vooraf te kunnen uitwerken. Dat is aan den heer Hoek vertrouwt. Zonder zich op den voor grond te plaatsen, bleek het ons onmiddellijk dat hij de man was van het ontwerp, de uit voering. Maar, de voortvarendheid van dén heer Ohlen, diens liefde voor het natuurschoon en zijn ijveren voor het uit gemeenschapsgevoel geboren samengaan der burgers onderling, zij waren het fundament tot het verwezenlijken van een plan, dat voor Alkmaar een sieraad zal zijn. En waar het streven is alle afwisseling te brengen in het programma, waar muziek en zang beide zullen weerklinken, waar de kunst zal worden gediend, in dit schoone park, waar de natuur een tempel is, vol pracht en majes teit, daar zal men zich bij wijlen vpelen be- heerscht door de indrukwekkende pilaren, die het verwulfsel torscheij, daar zal men zich kun nen denken in een kerk van omgekorven hout. Morgen, Zondag-namiddag, half twee, zal de officieele opening plaats hebben. NIEUWSTIJDINGEN! Padvinders ais boschbeschermers. Gedurende de zomermaanden zullen padvin ders boven de 17 jaar uit dc Gooische afdee lingen en die uit Bil'tihoven, Zeist en Soest (van welk elaatste af deeling het initiatief is uitge gaan des Zondags de bosschen doorkruisen en bij de wandelaars er vriendschappelijk op aan t edringen, geen beschadiging aan te brengen. Bij de plannen behoort ook het dragen Van een band om den arm met „Boschbescherming' Noodlottige motortocht. Donderdagmorgen tegen 9 uur begaf zich de 23- jarige ongehuwde vaandrig P. Vassen van zijn woonplaats te Klimmen zich naar zijn garnizoen te Maastricht per motorrijwiel. Op den Valken-| burgscheweg reed hij een wielrijder aan en vervol gens tegen een boom. De wielrijder kreeg slechts een lichte verwonding aan het been, doch de mo torrijder V. werd door de botsing ernstig verwond Hij werd in een nabij gelegen café gedragen waar hij binnen een uur overleed. Ontucht. De politie te Kerkrade heeft aangehouden en naar de strafgevangenis te Maastricht overgebracht! den mijnwerker J. M. Italiaan van geboorte, we-* gens het plegen van oneerbare handelingen met; zijn 15-jarig dochtertje. Offerbus geledigd. Te Sittard is bij het ledigen van een offerbusi in de R.K. Kerk op heeterdaad betrapt de Duit- scher J. C. De man bekende ook vroeger reeds in de kerk te hebben ingebroken en offerbusseri te hebben geledigd. 1 Brand in een vuurwerkfabriek. Uit Utrecht wordt gemeld: Donderdagmiddag brak door tot nog toe on bekende oorzaak brand uit in de afdeeling expeditie van de Ni. V. Illuminatie- en Vuur werkfabriek v.h. G. Ruys te Blauwkapel onder de gemeente Maartensdijk. Een kwartier na het uitbreken van den brand, die verschillende kleine ontploffingen veroorzaakte, arriveerde de Utreohtsche brand weer met de motorspuit, welke dadelijk vier stralen op het vijftal fel brandende gebouwtjes richtte. De huisjes werden geheel verwoest. Twee léden van het personeel werden licht ge wond. Ernstige ongelukken kwamen echter niet voor. Na ongeveer twee uren was men het vuur geheel meester. Een gouden feest. Aan mej. Gries, die 3 Mei 50 jaren werkzaam was geweest als weefster in de stoomweverij van de N. V. Textielmaatschappij v.h. Gebr. Driessen te Aalten, werd als bewijs van waar deering voor haar toewijdend werk, gedurende een halve eéuw, door den heer Visser, als be drijfsleider, namens de firmanten, een couvert met inhoud en een mooie plant aangeboden. Het werk aan de fabriek was een half uur stopgezet voor deze huldiging. Per auto werd de jubilaresse gehaald en teruggebracht. Drie aanhoudingen. De politie te Zeist heeft aangehouden de dader van legio rijwieldiefstallen, waarvan vier te Zeist, verder een jonge Duitscher, die zich schuldig maakte aan diefstal te Zeist, Drie bergen, Doorn, De Bilt, Langbroek en Wou denberg en ten derde een militair uit het vlieg kamp Soesterberg, die te Bosch en Duin een dienstbode aanrandde en bestal. Uit de tram gevallen. Te Elden (bij Arnhem) is Woensdag het dochtertje van den heer A. uit Huissen (O.B.) uit den in volle vaart zijnde stoomtram geval len .Het kindje werd overreden en doo;d op- Treurig. De 27-jarige vrouw van den arbeider H. te Nummer-één, onder Veendam, heeft bekend Dinsdagnacht de woning, in huur bewoond, in brand te hebben gestoken orm het verzekerd bedrag te kunnen innen. D,e man verkeert in z'iekelijken toestand en is veel werkeloos en het gezin arm. Wegens zwangerschap is de arme vrouw niet in hechtenis genomen. De malversaties te Bussum. Behalve de portier-cokescontroleur J. V. van de gasfabriek, wordt nu ook de brandstoffen- handelaar B. te Amsterdam in voorarrest ge houden. De handelaar D. is na bekentenis op vrije voeten gesteld. Er wordt vermoed, dat nog meer personen bij de zaak betrokken zijn. Het staat vast, dat de controleur aan één han delaar bij beetjes 1000 H.L. voor 80 cent per H.L. in handen heeft gespeeld en op die ma nier f800 heeft opgestreken. Het onderzoek loopt over de vraag, hoe J. V. teenige jaren ge leden ,in den tijd van speculatie in vaste goe deren, reeds kapitaal moet hebben gehad, om twee huizen te kunnen koopen. Demonstratie van postbesteilers. Te Rotterdam hebben een honderdtal hulp bestellers hi dienst der Posterijen, voor het nieuwe Postkantoor op de Coplsingel gedemon streerd. Door de verlenging van den diensttijd van acht tot 8V2 uur per dag, moeten thans de eerste, tweede en derde bestelling achter el kaar worden uitgevoerd. Vooral op het einde van de week en in den tijd van de verkiezin gen en wanneer er veel drukwerk is, zijn de tusschentijden wel eens te kort voor het per soneel. Het bestuur van den Bond van P. en T.-personeel had over deze kwestie gistermid dag een conferentie met de directie van het postkantoor. Om hieraan kracht bij te zetten hebben de hulpbestellers gistermiddag gede monstreerd. Ongeveer een uur lang marcheer den zij netjes in het gelid in tijen van 4 in volmaakte orde voor het postkantoor heen en weer. Natuurlijk had deze ongewone vertooning 'zeer veel bekijks. Ongeregeldheden hebben rich niet voorgedaan. Om drie uur zijn tie be stellers weer aan het werk gegaan. g|ln jverband met den He melvaartsdag zal ons blad de volgende week Woensdag en Zaterdag verschijnen. De electrisdhe stroom iin het prikkeldraad. Uit Haarlem meldt men onsBij de openings voorstelling van het Circus Herman Althoff, heeft de monteur van dit circus Donderdag avond moedwillig electrischen stroom gezet op het prikkeldraad, dat diende om het terrein aldaar af te zetten. Vele nieuwsgierige kin deren, die den draad vasthielden, kregen brand wonden aan beide handen. De politie heeft tegen den monteur procesverbaal opgemaakt. Zedenmisdrijf. Uit Delft wordt ons gemeld: Op verzoek van de Haagsche politie zijn te Delft 'gearres teerd een 5-tal personen, die j.l'. Zondag .in een auto van een Delftschen garagehouder van Den Haag naar Delft zijn gegaan: In gezel schap van twee dames. Deze personen wor den verdacht zich op den Kleiweg onder Delft te hebben schuldig gemaakt aan een strafbaar feit en medeplichtigheid daaraan. Daar het nummer van de auto bekend was, is het mo gelijk geworden de daders en de medeplichti gen op te sporen. Fietsouigelluk. Te Maastricht zijn op den Smeermaasdijk 'twee fietsers, die erge haast schenen te heb ben, tegen elkaar gereden, met het gevolg dat de 22-jarige Gerards uit Lanaeken zoo heviig neersmakte, dat hij bewusteloos werd weggedragen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Niet der dagjein zat. Te Bussum is de ruim 79-jarige heer P. Roos een gewezen Amsterdamseh zakenman den 26sten April j.l'. in ondertrouw opgenomen met de 60-jarige mej. wed. G. J. J. Wildeboer— Sevenhuysen, die vele jaren als „moeder" haar Zorgen wijdde aan de jonge verpleegden in het Kinderhuis, voorheen Doorgangshuis, te Bus sum. De heer Roos is ouderling der Ned. Herv. Kerk, in welke het huwelijk zal worden inge zegend. f Noodlottig schot. Op een boerderij te Nootdorp (Z'.-H), paktein eenige kinderen bij het spelen een geladen jachtgeweer. Een zoontje van den landbou wer v. W., drukte het geweer af, waardoor de negen-jari|ge P. V., in den hals getroffen werd en eenige ©ogenblikken later overleed. MEI, BLOEIMAAND. April heeft ons van alles gebracht. Eerst een zömmige Paschen, maar wat frisoh. Het weer was trouwens over 't geheel1 schraal. Overdag in 't begin der maand zon, 's avonds en 's mor gens koud. Vooral in de morgenuren vóór zons opgang, was 't zeer frisch. Aan nachtvorsten zijn we dan ook niet ontkomen. Door heel 't land'vroor 'tde eerste 10 k 12 hachten van de maand. IJs in de slooten was geen bijzon derheid. Kersen, pruimen en vroeg bloeiende peren hebben geducht te lijden gehad. Aan sneeuw heeft "'took al' niet ontbroken een hagelbuitjes hebben we ook in Amsterdam gehad. Em terwijl we dit schrijven op den laatsten Aprilj is de lucht donker en de aarde nog vochtig van den regen', die gisteren en vannacht is gevallen. April was een schrale maand; veel groei zat er niet in, die werd tegengehouden door den scherpen oostenwind. Nu hij uit 't westen blaast, wordt 't beter. Verleden jaar was Mei zeer gunstig; 295 uren zonneschijn tegen 201 uur normaal in Mei; gemiddeld 9V2 uur zon per dag. Regen had den we weinig; 16 m.M. tegen 48 m.M. nor maal en dan nog voornamelijk in de eerste week. De temperatuur was gemiddeld de geheele maand boven normaal, en de laatste tien dagen de laatste dekade was 't zeer warm. Van den 22sten tot den 24stein werden op alle waarnemingsstations, uitgezonderd Helder, maximum temperaturen boven 30 gr. C. bereikt zoodat het in vorige jaren in Mei verkregen maximum thans belangrijk overschreden werd. JHet gemiddelde maximum voor deze drie da gen bedroeg 33 gr. C. In Maastricht [Was 't den '22sten, 's middags ongeveer 2 uur zomertijd, 34 gr. C. Et ging in die drie dagen een hitte golf over ons land. Ook 's nachts bleef de [temperatuur hoog. De hitte heeft zich ver plaatst in Oostelijke richting, wat verband houdt met de oorzaak zelve dier hitte, welke gezocht wordt in abnormale hopge tempera turen en groote droogte in de hoogere lucht lagen. Hier te lande nam op 1000 M. hoogte de temperatuur toe van 8 gr. C. 'den 20sten tot 22 gr. C., den 23sten; op '2000 M. hoogte van 2 gr. C. den 20sten tot 14 gr. C. den 24en; daarna trad een even sterke daling in- Nachtvorst kwam voor op 3, van den 11 tot 17 en den 28sten Mei op "verschillende plaatsen. Onweer hadden we op 5, 22, 24 en ■25 Mei; 'tlaatste was zeer uitgebreid. 1 Mei komt de zon op 4.32 en gaat onder 7.22; op 31 Mei 3.47 op en ;8.07 onder. De zon schijnt 1 Mei 14 uur en 50 min.; op den laat sten Mei 16 uur en 20 min. Heel' veel' langer wordt na Mei de dag niet meer. Den langsten dag, 21 Juni (ook 22 en' 23 Juni), komt de zon op 3.39 en gaat onder 8.24; de dag is dan 16 uur 48 min. lang. Daarna neemt de dag lengte weer langzaam af. Pinksteren (20 Mei). Mei is ook de maand van de drie IJsheiligen' di eherdacht worden op 11, 12 en 13, of 12, 13 en 14- Veel maakt dit verschil' |niet uit. Hun naam wijst er op, dat 'tvan ouds omtrent die dagen nog aardig koud kan zijn. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2