GERARD MM,- HOUTIIL, AUUML DE OHliiEELE EHGELSCHE REBEiUttSSElL Kamer van Knopnanoeh te jiKmaar. NIEUWE LAN6EDIJKE|1CRT Zaterdag 5 Mei 1923. TWEEDE BLAD. PRIMA WOLLEN GARBARDINNE. Moor Heerein f 26.75 Moor Jongenheereo f 19.75 VERGADERINGEN Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op Woensdag 2 Mei des avonds half zen, ten stadhuize te Alkmaar. Afwezig de heeren Wagenaar en Ringers. De eerste met kennisgeving. Na opening door den voorzitter, den heer Arntz worden de notulen na een opmerking van den hr. Messelaar goedgekeurd. Ingekomen stukken. Adres K. v. K. te Terneuzen om de grens van het belastbaar inkomen ad f 2000 te brengen op f1500'en het aantal knechts boven de 18 jaar, op hoogstens één, voor kleinere plattelandsgemeen-i ten. De handelsregistercomm. en het bureau ladvi- seeren adhaesie aan dit adres te verleenen,, daar ook zij van oordeel zijn, dat een kleinere zaak in een plattelandsgemeente meer beteekenis heeft in haar omgeving, dan een dergelijke kleine zaak in een grootere plaats. De heer Grunwald zegt, dat wanneer men een; gezamenlijk belastbaar inkomen heeft van f 1500 het toch zeker niet de bedoeling is, ook hier weer te betalen. In grootere gemeenten geniet men in vele dingen meer voordeelen dan in kleinere. Spr. zou gaarne weten hoe de belasting wordt gere geld De voorz. antwoordt dat een zaak met f 1500 in een kleine gemeente belangrijker is dan die met f 2000 in eer. groote gemeente. Het handelsregister moet echter zoo volmaakt mogelijk zijn. En moe-; ten dergelijke zaken het ook op prijs stellen, tei mogen worden ingeschreven. Het is voor hen van groot belang. Is de zaak te klein dan wordt zei ook niet opgenomen. De heer Grunwald zegt dat velen het beschouwen; als een belasting. Besloten wordt adhaesie te betuigen. 1 Adres der Reedersvereen. te IJmuiden inzake verzoeken om adhaesie te verleenen aan haar voor stel om maatregelen te nemen om te voorkomen dat hetzelfde kapitaal dubbel wordt aangeslagen daar gedeeltelijk in moeder- en dochteronderne-i mingen gestoken. 1 De Handelsreg.comm. adviseert adhaesie aan het sub a genoemde, doch niet aan subs b en c. De laatste twee letters betreffen, dat annuleering van de betaalde bedragen niet mogelijk is. en de contributie op de helft terug te brengen niet kan worden gesteund. Missive van het American Consulate-Gene-ral/ met opgave van artikelen, welke in Amerika ge vraagd of aangeboden worden. De voorz. zegt, dat ieder die het wenscht, hier! van kan profiteeren. Missive van het Holland Huis te Brussel met desbetreffend schrijven van het Gem.best. te Alk-, maar, inzake aanbieding van reclameruimte op de FEUILLETON. OP DEN BURG DYMECK (Nadruk verboden). I11 de hal kwam Konrad mij reeds tege moet met een uitdrukking" van spanning op het gelaat. Mevrouw de gravin wacht reeds op u. Mei klbppeinid hart ging 'ik de eet kamer binnen, waar tante Klaifssa reeds aan de spits der tafel troonde. Nog voor zij ge legenheid had iets te zeggen-, zei ik snel: Vergeef mij, iiieve tante, dat ik u Wachten liet ,ik was in het bosch verdwaald; mijn heer Von Wackerath heeft mij naar huis ge bracht, hij Maar plotseling' bleven mij de woorden in de keel steken. Tante Klarissa had zich half opgericht, de bevende handen op de tafel steunend. Haar gelaat had een lijk kleur aangenomen, zoo wilt als krijt, toen zij vroeg: Wie heeft je naar 'hupis gebracht, wie? het kwam er krij-schend uit. Mijn heer von Wackerath, ze'ide ik van het hoofd tot !de voeten siddere(nd. Jij, jij was in Eltnenhaus? Hoe het daar heet, weet ik niet, ik was afgedwaald, zeide ik en ik voelde, dat mij de tranen naar de oogen drongen. Tante liet zich op haar stoel terug vallen en keek dan langen tijd naar -den hoek der kamer, met een gezicht een- gezicht, dat ik nauwelijks dorst adem te 'halen. Dan zeid-e zij plotseling, en haar stem was zoo scherp,dat het mij door merg en been heen ging: Wanneer je nog eenmaal naar „Eï- men'haus" durft te -gaan of met een van de familie spreekt, dan verlaat je op hetzelfde moment mijn huis. Zoo en niet anders. Ga 'thans zitten, wij willen gaan eten. Dat ik dezen avond niet kon eten én moeite genoeg -had mijn tranen te bedwingen, kan je denken, lieve Bruno. Daarbij was ik woe dend op tante Klarissa. Ik kon toch' im mers niet vermoeden, dat zü met de familie Von Wackerath oneenigheid had gehad, ik ben toch haar gevangene niet. Maar na tuurlijk was ik te ontdaan om iets te zeggen. 'Na het eten legde zij niet zooals gewoonlijk, beslag ,op mij om de courant vopr te lezen, züodat ik haar de hand kuste en „goeden nacht" zei en naar boveiï ginig naar mijn kamer. permanente tentoonstel!, van Ned. en M. Ind.\ Producten te Brussel. Het Bureau stelt voor indien de Kamer wenscht deel te nemen, geen reclame op draaibaar bord: doch eventueel een doeltreffende wandreclame aan B. en W.. in overweging te geven. De voorzitter zegt, dat bijvoorbeeld reclame kan worden gemaakt met een schilderij van de kaasmarkt en de Waag erop. De heer Dokter, voorz. van de financ. commissie/ zegt, dat eerst in de comm. moet worden bespro-1, ken welk bedrag daarvoor beschikbaar kan worden) gesteld. De heer Hoogland is van oordeel dat ook door de buitengemeenten aan de reclame moet kunnen- worden deelgenomen. Bijv. den Helder als visschers. plaats en andere gemeenten met groenten. De voorz. zegt dat aan de reclame op een draai, bord geen aandacht zal worden geschonken. De heer Kuiper is van ooreel dat het niet op; den weg van de Kamer ligt om met een artikel reclame te maken. Besloten wordt in overleg met B-. en Wi. van Alkmaar de reclame te regelen. Missive der Gem. Alkmaar betreffende expl. te lefoonnet. De voorz. voegt hieraan toe, dat de telefoon) met. i Jan. aan het rijk overgaat, en de gemeente; adhaesie verzoekt aan haar adres, om den Zondag en nachtdienst te handhaven. Het bureau adviseert hieraan adhaesie te ver leenen. f Overeenkomstig wordt besloten. De heer Grondsma zegt dat dan het verkrijgen van een doorverbinding ook veel duurder zal wor den, en vraagt of de Kamer niet kan verzoeken] dat dit tarief wordt geschoeid op dezelfde leest als bij den heer Pot. En bij het gemeentebestuur! hieraan adhaesie te vragen. Hieraan zal worden voldaan. Missive der gemeente Alkmaar, inzake het ver zoek van het hoofdbureau der Holl. Mij. van Land! bouw, inzake weging aan de Waag. Bureau stelt voor, mede te deelen aan het gem. bestuur ,dat zij hiervan met voldoening heeft ken nis genomen. j Wordt goedgevonden. Rapport van het lid den heer Dokter inzake; reis naar Leeuwarden, betreffende kiesrecht Coop, Vereenigingen en Naaml. Vennootschappen. 1 De heer Dokter zegt dat in Leeuwarden de vrees werd geuit dat men vanuit die organisaties zal tt achten de macht in handen te krijgen, en dan zij in de Kamer komen, die sympathiek tegenover die instellingen staan. En men niet zal aarzelen, om zelfs het bestuur uit te breiden, om daardoor desnoods een meerderheid te bekomen. Ik, zoo verklaart de heer Dokter, heb gezegd het daar niet; alleen niet mee eens te zijn, maar er ook niet bang voor ben. Het slot is echter geweest, dat een artikei zal worden samengesteld, dienstig om dat gevaar te voorkomen. De strekking daarvan zal| zijn, dat de coop, en naaml. venn. stemrecht krijn gen naar het aantal leden. Dan wordt er een vaste lijn gevolgd en behoeft men ook niet bang te zijn voor overvleugeling. Binnenkort zal deze zaak ver der worden afgewikkeld, waarna de voorstellen bij, de andere Kamers zullen worden ingediend. De voorz. dankt den heer Dokter voor het uitge-, brachte rapport, en is ook van oordeel, dat daar door een een einde kan worden gemaakt aan de; heerschende wantoestanden. Maar de voorz. meent te weten, dat een verkiezing, waarvoor men in Friesland bang is, door den Minister nietig kan wodren verklaard. Het resultaat van de verdere besprekingen zullen thans moeten worden afge- wacht. De heer Grunwald is ook van oordeel, dat bij eenj eenzijdige samenstelling geen invloed van de Kamer zal uitgaan. Het is gewenscht dat het kies- Niettegenstaande ik sppedig te bed ging, kon ik :toch niet inslapen. Ik' moest telkens aan het gebeurde denken, en de gedachte Ver liet mij niet, wat het toch kon' zijn, waar door tante in onmin leefde met de familie Von Wackerath en wat zij todh wel tegen die menschen had. Ook in den nacht sliep ik onrustig1 en toen ik klaar wakker werd stond ik op om mij een glas iwater in te schenken. Daarbij trad ik aan het venster en je mag me niet uitlachen, Bruno, want het is werkelijk waar ik zag heel duidelijk licht in den ouden toren. Mijn hart dreigde stil te staan van schrik, terwijl' ijskoude ril len mij over den rug liepen; ik stond als vast genageld aan den grond en Staarde recht voor mij uit. En wanneer je tienmaal tot mij zou zeggen, het is klinkklare inbeelding, je hebt gedroomd of het is het schijnsel van de maan geweest, dat zich in de ruiten1 weerspiegel de, het is toch waar het was het licht van een lantaarn of een lamp. Eerst bewoog het zich heen en weer, als werd het door iemand gedragen, dan opeens bleef het stil staan op een plaats in de torenzaal. Ik wacht te en wachtte, maar niets bewoog meer, niets zag ik meer en ging toen weer vlug te bed, nadaat -ik eerst mijn electrisdh licht had aan- draaid en sliep eerst weer in to,en de morgen schemering dporblonk. Heden morgen bij het heldere zonlicht kwam mij de geschiedenis en mijn vrees al zeer be lachelijk voor, ik geloof natuurlijk niet aan spoken of geesten en ik ben' overtuigd, dat het Zich alles natuurlijk zal pphelderen. Toen vrouw Schroth boven kwam om mij te kappen vatte ik al den moed samen, dien ik op dat moment bezat en vertelde haar wat 'ik gezien 'had. Zij lachte -heel spotachtig: De freule zal gedroomd hebben of het is de maan geweest. Toen zeid-e ik heel' beslist: Gedroomd heb ik niet en ook de maan was het niet, waarop zij haar schouders optrok en op min of meer verachte lijken toon ant woordde: Ja, bewoond is de toren niet? Nachtwandelaars hebben wij hier niet en spo ken zijn hier helaas ook niet. Ik' zei niets, -hield mij stil', maar inwendig was ik woedend op deze onsympathieke, onbeschaamde per soon. Toen 'ik' daarna in den' tuin, zooal's eiken morgen, een klein praatje maakte met den tuinhian, de eenige toeschietelijke en vrien- deljj'ke persoon hier, vertelde ik hem vajn mjjjne recht wordt geregeld, want alleen door den Kandel kan invloed worden uitgeoefend. Men moet trach ten aan de wantoestanden een einde te maken. Concept-adres aan den Minister van Buitenland-) sche zaken, teneinde te trachten voor de landen Spanje en Frankrijk gelijkstelling der invoerrech ten te verkrijgen met andere landen. Dit adres; werd aldus opgesteld naar gegevens, die werden; verstrekt, op de Zaterdag den i4den April gehou den samenkomst van afgevaardigden der Kamers te Hoorn, Leeuwarden, Haarlem, Zaandam en Alkmaar. (Gouda was met kennisgeving afwezig); De heer Grondsma brengt in de allereerste plaats, hulde aan den heer Scheffer, waarmee de zaak was voorbereid. Spr. zegt dat langdurig werd ge sproken over Spanje waar de invoerrechten voor Holl. Kaas hooger is dan voor andere landen. Be sloten deze zaak krachtig aan te pakken. Terwijl' de volledige aandacht zal worden geschonken aan de Fransche invoerrechten, die bij ministerieel be sluit direct kunnen worden veranderd, en dan ook nog met terugwerkende kracht. De voorz. bréngt dank aan de heeren Blauboer een Grondsma voor hét in dezen genomen initia tief, en hoopt dat deze zaak ook voor Tsjecho-) Sloawkije onder de oogen zal worden gezien. De heer Grunwald acht het volkomen gerecht vaardigd, eenige afgevaardigden te benoemen, om het adres bij den Minister te bepleiten. De heer Grondsma antwoordt dat hiervoor op die| vergadering reeds een commissie is benoemd, om het adres nader toe te lichten. Besluit der Kamer inzake propaganda voor de Westfriesche kanaalvereeniging. De voorz. zegt dat men zeker met belangstel ling zal hebben kennis genomen van de bespre-, kingen, gevoerd in de Harmonie, Het was echter, jammer dat de voorzitter van de verkeerscommis- sie met aanwezig was. Het was hoogst belangrijk, om te hooren hoe Prof. Visser eü ingenieur Ringers hunne plannen daar verdedigden. En zeker is het ook daar aan het licht gekomen; hoe het plan van de Westfriesche kanaalvereeni-) ging het plan is, waarvoor gepropageerd moet wórden. De heer Messelaar wijst er nog op, hoe door Prof Visser in het geheel geen cijfers zijn genoemd en alleen sprak van, ik geloof dit, en ik geloof dat. Prof. Visser was te zwak, terwijl ingenieur Rin-» gers en de secret, van Schuttevaer met bestudeer-) de stukkeen kwameen. Wij zullen dan ook niet van meening veranderen, om voor de kanaalcomm. te werken. De heer Grunwald zegt met groote belangstel-) ling het over deze vergadering gegeven verslag te hebben gelezen. En zoo is het zeker goed geweest dat men ook eerst Prof. Visser heeft hooren spre ken. De directeur-generaal van den Landbouw heeft daar gezegd, dat ontsluiting van Westfries-, land door kanalen noodig was. en hoopte dat de heeren elkander zouden weten te vinden, en ik ga daar volkomen mee accoord. Ik moet eerlijk bekennen dat ik niets van de kanaalplannen be grijp en meer leden van de Kamer wel niet. De voorz. zou de woorden van den heer Grun-f wald niet gaarne onderschrijven, dat de heeren er niets van begrijpen. Men heeft begrepen dat de plannen van prof. Visser niet tot eenig nut kunnen zijn, waarbij men niet sneller mag varen dan 3 K.M. en het ligt zeker niet op onzen weg om daar voor te gaan propageeren. Er is reeds in een der vergaderingen besloten de kanaalplannen van de Westfriesche vereeniging te pfopageeren, en waar voor ook reeds een comm. is benoemd. Kan de vergadering nu goedvinden dat er samenwerking! wordt gezocht met Hoorn, en voorstellen bij de Kamer zullen worden ingediend, hoe de propa ganda moet worden gevoerd. De heer Blauboer zou hiermee willen wachtenl tot de heer Ringers en prof. Visser elkander zul- ervaring dien nacht. Ja, freulietje, dat -weet ik al lang, dat het in dan toren' spookt, ook al zegt die oude Schroth, dat het niet waar is. De lui, beneden in- het dorp, zeggen/ dat 'het al voor honderd jaren terug daar spookte. Een gravin Dymeck moet haar eigen main heb ben omgebracht en na dien tijd had zij geen rust meer. Waar kan het zijn, maar het gezien 'had nog geen mensch. Je behoeft heelemaal niet te lachen, Bfuno, 'natuurlijk geloof ik dat ook' niet, maar je ziet toch daaruit, dat ik 'tmij niet heb inge beeld. En nu zal je zeker mijn moed bewonderen, als ik je zeg, dat ik na de lunch, toen tante zich -ter ruste had gelegd en vrouw Schroth naaf het dorp was gegaan, de deur onder zocht aan het einde van den gang, op welken ook mijn kamer uitkomt. Er steekt een roes tige sleutel' in, die met eenige moeite is om 'te draaien. Ik opende de deur en stond tot mijne verbazing op een soort platvorm, van waaï een kleine steenen trap in den gang naar omlaag voert, die ik voor eenige dagen met tante Klarissa had betreden. Ik ging haar omlaag en stapte moedig naar den toren, over al omziend, of ik misschien ook ergens eenig spoor kon ontdekken. Ik kljom de trap weer op naar het torenkamertje, vergaste mij weder aan het heerlijke uitzicht, bewonderde opnieuw het bekoorlijk, romantisch gelegen vertrek en kon absoluut niets bijzonders ontdekken. 'Na korten tijd ging ik weder terug, om niet op nieuw tantes verbolgenheid op te wekken. Mijn gangdeur ligt dus stellig recht tegen over de deur, door welke tante en ik toen maals zijn gegaan naar den torengang, ik had de 'kleine trap alleen niet bemerkt, daar de muur daar een kleine hoek maakt. Zie zoo, lieve Bruno, thans heb ik mijn hart uitgestort en je weet nu, dat het niet zoo gemakkelijk' is, een erfmioht te worden van tante Klarissa, en dat ik tot heden nog gieen reden heb mij te vervelen. De 'geheimen van den Burg „Dymeck" zpu ik gaarne nog eens willen uitvorsoh-en. Met groeten en kussen, je zuster Hemmy. Sinds het jachtseizoen w'as geopend, waren inspecteur Dell-enhagen, die bovendien nog een jongen neef had meegebracht, en Graaf Ro leneck driemaal in de week aan tafel genoo- digd op Biurg „Dymeck". Niet alleen bracht len hebben gevonden, omdat er in Ket plan van do Kanaalvereeniging wel eenige verbeteringen zijn aan te brengen ten bate van den landbouw. De voorz. wil dit overlaten aan de comm. uit de Kamers, omdat eerst voorstellen moeten worden!) ingediend, hoe de propaganda te voeren. Eenigen steunen het voorstel Blauboer, terwijl) weer anderen hun stem geven aan het plan van da Kanaalvereeniging. De heer Hoogland. Er gaan stemmen op, die) vasthouden aan het plan van prof. Visser, omdat er misschien het een en ander in het andere plan kan worden ingepast. Dit zal echter weinig zijn. Wel om eenige dingen te laten „aan'passen. Prof, Visser heeft bij het maken van zijn plannen het hoofdvervoer uit het oog verloren. De propaganda! voor de plannen van de Westfriesche kanaalveree-| niging had niet beter ingezet kunnen worden. Zijy, die de vergadering hebben bijgewoond zijn van halve heele voorstanders geworden. En ik durf zelfs) zoover te gaan, dat ik geloof, dat ook Prof. Visset] een voorstander is geworden. Hierna wordt goedgevonden, dat de commissi^ haar gang zal gaan. In verband met de spoorbrug aan de Boter- huizen, zegt de heer Hoogland aangedrongen te hebben op een spoedige herstelling. Het antwoord) van den ingenieur hierop ingekomen, is ook van gevoelen dat het uitstellen van herstelling niet toe laatbaar kan worden geacht. En er ook geen aan- leiding bestaat aan te dringen, om deze plannen ni overeenstemming te brengen met de Westfrie sche kanaalplannen. De voorz .brengt den heer Hoogland een woord! van dank voor het uitgebrachte rapport. Ingekomen is een adres van de gemeente Heidei] en Anna Paulowna, om, nu de pont bij de Kooij,, een 200 meter naar het zuiden zal worden verlegd^ aan den minister te verzoeken hiervoor een vlot brug in de plaats te stellen, en verzoeken adhaesie ven de Kamer. De heer Grunwald zegt, dat dit verzoek wordt gedaan met het oog op verbetering van het vervoer De heer Hoogland zegt dat het de ergste belem mering voor de scheepvaart is, en ook daarbij de duurste bediening De klachten die men steeds te hooren krijgt over een vlotbrug, zijn honderden< En waai het zoo'n groote belemmering voor de schippers is, verklaar ik mij er ook vierkant tegen.| De heer Messelaar is hier volkomen mee eens. En waar krachtige pogingen worden aangewend! om de brug te Alkmaar weg te krijgen, moet de Kamer er niet aan meewerken, dat er op een an dere plaats een wordt bijgemaakt. Vraagt men een draaibrug ,dan beu ik er voor. Maar ik zal niet meewerken tot het verkrijgen van een vlotbrug. De heer Van der Kleij zegt het voorstel van den, Helder te steunen. De pont is gee nmiddel van vervoer. Na nog eenige discussie wordt besloten een, draaibrug te vragen, en wanneer dat niet gaat, zich tevreden te stellen met een vlotbrug. Een schrijven van de makelaars-vereeniging, dat de beëediging van den heer W. F. Gorter te Scha-' gen tot makelaar, in afwijking van de wet is ge schied. Verzocht wordt deze beëediging ongedaan te maken, en door den betrokken persoon opnieuw) het verzoek tot beëediging ter bevoegder plaatse wordt ingediend. Wordt goedgevonden. Nog een schrijven van de makelaarsvereeniging) met verzoek mede te werken, dat de makelaars in het vervolg de branche aangeven waarin zij ma kelaar zijn. op grond dat er thans makelaars zijn, die zich aanbevelen voor vakken, waarin zij niet benoemd. De makelaarsvereeniging wenscht dit euvel te bestrijden. Besloten wordt hieraan mede te werken en een wetswijziging in dien geest aan te vragen. Hierna sluiting der vergadering. de jacht op deze goederen veel' wild, maar zooals de heeren verzekerden was zij ook zeer interessant. Dat verzekerde namelijk de neef van den 'inspecteur, Referendaris Vrijheer Von Molhagen, ofschoon zijn jagerstalent in geen geval overeenstemde met zijn hartstocht voor de jacht. Wanneer Molhagen dan ook bij het vertellen van zijn jachtgesehiedenissen duch tig aan het opsnijden was .lachte zijn oom hem uit, terwijl Graaf Roleneck meer goedig) glimlachte en een houding aannam alsof hij alles van woord tot woord geloofde. Zijn ge laat nam bij dien glimlach een trek aan, die Hemny eigenlijk het onaangenaamst was en wanneer hij haar toesprak dan was het 'haar thans geheel onverschillig. Zijn afgemeten hou- dnig, waaruit een zekere zelfbewustheid sprak, maakte een zekeren indruk op haar, evenals zijn oplettendheden, die hij tegenover haar be wees. Zij was het verkeer met cavaliers niet gewoon ,zij had tot heden slechts goede kame raden ontmoet. Het gesprek ,dat aan tafel werd gevoerd, handelde over de jacht, politiek, over familian en familiewapens, waarbij het Henny opviel', dat haar oudtante zoowel als Graaf Roleneck den -geheelen stamboom der familie en ver wanten met otLgeloofelijke juistheid in het' hoofd hadden en geslachten achter elkaar kon den noemen, wanneer men eens van meening Verschilde. Welke waarde aan deze kennis moest worden toegeschreven was Henny een raadsel, maar het was haar nu trouwens dui delijk geworden, waar hier zooveel gewichc aan namen, standen en afkomst werd gehecht, de familie haar moeder nooit had vergeven* dat zij met professor König was getrouwd. Kuns- -en wetenschap stonden bij de tafelge sprekken niet op het programma in de eetzaal van Burg Dymeck. En Henny, die van huis uit gewend was juist zeer veel belangstelling daarvoor te hooren uiten, verwonderde er zich dan ook niet weinig over, dat die onderwerpen hier aan tafel niet werden behandeld. Zij zag maar al te goed in, dat deze menschen hier een geheel ander leven leefden, hun eigen leven, dat bij h-en de arbeid niet -gold als een eer, maar dat zij zelfs nog onderscheid maak ten tusschen arbeid en arbeid. Hoofd- en han denarbeid stonden buiten de sfeer van hun plichten, die binnen den engen kring van hun 'standsbegrip werden afgebakend. I i - -■ ,f; (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3