m gedeHf. Waarom geen delckitag van riet? Kan meen zich mooier dak voor een boschhuis voor- sttllen dan riet? Zooals het nu is Vinden wij het eötl wanstaltig ding, dat den geheelen hout ontsiert. Licht in de duisternis. Nu bet Rijk zich belast met de inning van de gemeentelijke inkomstenbelasting, schijnt de opbrengst zooveel hooger te zijn, dat eens zoo veel wordt ontvangen. De opbrengst is, zegt meen, meer dan 12 ton. Dit gunstige resultaat hebben B. en W. den moed gegeven, voor ie stellen, de belasting met 20 pet. te verlagen. Et gaan echter stemmen op, die vragenwaar om maar 20 pet. en niet 50 pet? En denkelijk 2a! over dit vraagstuk, waarbij zoo goed als ieder burger is geïnteresseerd, in den Raad wel een stevig nootje gekraakt worden.. Dat we gevild worden vinden we heel ge pikt, maar we achten het toch ook niet noodig dat 'ze meer huid van ons aftrekken, dan strikt noodzakelijk is. 1 Maar misschien denken BI en W.: als jelui ziet, dat er zooveel slappe was is, dan willen jullie die weer uitgeven aan allerlei malle en nuttelooze dingen en dus zullen we jullie maar 'n beetje kort houwen, want het zijn sterke heenen, die de weelde kunnen dragen. b SNUFFELAAR. BUITENLAND Het nieuwe Du'tsche voorstel!. Een toelichting van Cuno. In de gehouden zitting der staats- cn minis terpresidenten deed rijkskanselier Cuno mede- deeling van de Duitsche npta en' zeid edaarbij p.a. nog het volgende De overhandiging dezer nota is een onge wone stap, daar hij geschiedt midden in den krachtigen en eenparigen afweerstrijd, zonder dat de houding der tegenpartij daartoe aan leiding geeft. Het is een stap van buitenge wone beteekenis, daar van zijn welslagen de vreedzame samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk afhangt en welks mislukking de voortdurende verscherping van den afweer strijd en de vernietiging der laatste middelen en reserves, welke voor de schadevergoeding beschikbaar kunnen worden gesteld, beteeke- jnen exi gevolgen zou kunnen hebben, welke voor Europa en de wereld vol gevaar zou den zijn. Daarin ligt tevens de motiveering van deen stap. Wij hebben steeds den vrede gewild, maar de prijs daarvpor moet betaalbaar zijn. Dit was het beginsel, waarmee dit kabinet zijn ambt aanvaardde en waarmee het staat en valt Onze voorstellen gingen steeds tot het maximum van het mogelijke, maar lieten ruim te voor tegenvoorstellen en wijzigingen bij een bespreking. Zij zijn steeds door Frankrijk afge wezen en beantwoord met invallen in Duitsch gebied en inbreuken op verdragen.. In de erkenning, dat de rijksregeering alles deed om een inbreuk op het recht te voorko men greep het Duitsche volk naar het wapen van het lijdelijk verzet en het houdt dit thans nog 'ün handen. Persstemmen. De indruk Sn Frankrijk. Naar aanleiding van het Duitsche voorstel zegt de „Petit Parisien dat er feitelijk maar 20 milliard goudmark wordt aangeboden, waar van 'noodzakelijkerwijs bij'na 5 milliard voor interest en amortisatie afgaat, zoodat er maar 15 milliard overblijft voo rde crediteuren van het Duitsche rijk. Dit bedrag is nog maar de helft van hetgeen alléén reeds aan Frankrijk verschuldigd is. Ten aanzien van het voorstel om de betaalkracht van het Duitsche rijk te laten vaststellen door een internationalen raad, fcegt het blad, dat daardoor de krachtens het vredesverdrag ingestelde Commissie van Her stel van haar bevoegdheid zou worden be roofd. De „Petit Parisien" ziet ook inde Duit sche nota een voortdurend uitstel om de Duit sche jndustrieelen te nopen hun plicht te doen een merkt verder op, dat het Duitsche rijk, door de tijdelijke bezetting van het Ruhrgebied niet te erkennen in strijd is met 'de herhaalde lijk door de Geallieerden gegeven verklaring, dat het Ruhrgebied ontruimd zou worden, naar 'mate Duitschland zich van zijn verplichtingen kwijt. De „Echo de Paris" zegt, dat de houding der Fransche regeering ten opzichte van het Berlijnsche voorstel geen twijfel kan laten, dat Frankrijk zich zal houden aan zijn eiscihen, die op 3 Januari in de conferentie te Parijs werden gesteld. Het blad beschouwt het voorstel slechts als een poging om indruk te maken op Engeland. 1 [De Indruk te Berlijn. Klaarblijkelijk heeft het Duitsche aanbodde linksche partijen en de Berlijnsche zakenwereld onaangenaam getroffen. Onmiddellijk nada eerste berichten daaromtrent bekend waren, steeg de dollarkoers belangrijk. Terzelfder tijd werd bekend, dat gisteravond de sociaal-demo cratische Rijksdagfractie bij de besprekinge in het rijkskabinet krachtig heeft geprotesteerd tegen den oorsprohkelijken inhoud der nota, zoo zelfs, dat het geheele kabinet gisteren op nieuw bijeenkwam en de tekst nog gisteravon geheel gewijzigd werd. Een Berlijnsch middagblad zegt dat het wer kelijke bedrag, dat aan de Fransche regeenng aftrek der rente, onmiddellijk terb^scb£ ng zal staan, 5,2 millioen goudmark bedraagt. De belangrijkste punten der nota kunnen s volgt worden samengevat: le. Hel lijdelijk verzet zal wonten voortgezet, totdat de gebieden, welke bjj wijze van dwang- king 1 als hüaa't'regel bezet zijn, zijn ontruimd eS in hef Rijnland de toestand in gevolge het verdrag van Versailles is hersteld. 2e. De Duitsche regeering verklaart, dat elke oplossing een elastische factor rrioet bevatten, waarmede zij zeggen wil, dat het aanbod in geen geval het maximum is. D-e leening, welke Duitschland wil uitgeven, moet tegen normale voorwaarden op de geldmarkt kunnen worden opgebracht. Ingeval de eerste 20 milliard niet tegen zulke voorwaarden kunnen worden ge plaatst, zal Duitschland eerst in 1927 aanvan gen met de betaling der rente. 3e. De rente zal evenwel niet meer dan 5 pet. bedragen (een rentevoet, waartegen men thans nergens ter wereld een leening in goud kan opnemen). 4e. Gaan de Geallieerden niet accoord met het Duitsche voorstel, dan is Duitschland slechts bereid het vraagstuk der schadeloos stelling door een internationale commissie ca doen onderzoeken, indien dit probleem in zijn geheel door deze internationale autoriteiten op gelost kan worden. 5e. De Duitsche regeering verklaart wel, dat zij bereid is, speciale waarborgen te geven, maar zij zegt niet, waarin deze garanties zul len bestaan. Zij zegt alleen, dat deze waarbor gen vastgelegd moeten worden door een inter nationale leeningsconsortium en de Commissie van Herstel. De levering in natura zullen slechts verzekerd worden door sancties, welke te vinden zijn in het vredesverdrag. 6e. Als tegenprestatie wordt door Duitschland verlangd a. dat in de toekomst geen panden met ge weld zullen worden in bezit genomen en dat de toepassing van sancties achterwege blijft; b. dat aan de op Duitschland rustende on productieve uitgaven (m-a.w. de bezetting) een einde wordt gemaakt. c. Het sluiten van privaat-economische over eenkomsten over een langen termijn in zake de levering van kolen en cokes (m.a.w. een kartel- verhouding tusschen de Duitsche en Fransche feroot-industrie. De Indruk in Engeland. De toon van de Eingelsche bladen met be trekking tot de kansen van1 de aanneming, of de behoorlijke overweging van het Duitsche aanbod is zonder uitzondering pessimistisch. D econservatieven beschouwen de voorstellen slechts als een onbehoorlijke propaganda, be stemd om de bemiddeling van Engeland en Italië en de welwillendheid van Amerika in te roepen en achcen het Frankrijk's plicht ze te weigeren.- De liberale bladen en die van de Arbeiderspartij zien in het aanbod den wensch van Duitschland* om tot een regeling te ge raken, doch ook een geest van tegenkanting pm onvervulbare verplichtingen op zich te ne men. Ook zijn zij van oordeeel,. dat Frankrijks weigering om te onderhandelen uitsluitend op grond van zijn rechten, onvoldoende de be doeling verbergt om het vraagstuk der schade vergoedingen onopgelost te laten en aldus Duitschland te beletten zich te herstellen en weeer tot gevaarlijke hoogte krachtig te wor den. De „Manchester Guardian" zegt, dat Duitschlands crediet, hetzij mèt, hetzij zónder het Ruhrgebied niet geschikt is voor een lee ning, zoolang zijn financiën geen grondige her vorming hebben ondergaan en zijn industrieele teven tegen belemmering gevrijwaard is. Treinongeluk iin Zwitserland. Door een vergissing met een wissel is een boemeltrein ontspoord bij het vertrek van Wa- bern (bij Bern); drie personen werden gedood^ verscheidene gewond. Auto-ongeluk bij de grens. Te Mechelen a. d. Maas (België) is ieen auto mobiel met vier inzittenden over den kop ge slagen. De 'heer Lozel, een wijnhandelaar uit Luik werd naar het gesticht Calvarienberg te Maastricht overgebracht. Bij zijn kbmst aldaar was hij reeds overleden. De anderen bleven on gedeerd. DE BEZETTING van hel RUHRGEBIED. Hel lijdelijk verzet. De gevolmachtigden van de organisaties van den Duitschen vakvereenigingsbond uit hét Ruhrgebied en het bezette gebied van Hessen, de Palts en Baden, zijn heden hier bijeengeko men en hebben een moti eaangenomen tot voortzetting van het lijdelijk verzet in het Ruhr gebied, tegenover den wensch van Frankrijk, dat het verzet zal worden opgegeven vóór 't begin der onderhandelingen. Geen proteststaking. Dé directie en de bedrijfsraad der Krupp- fabriéken hebben de arrestatie van' Krupp von Bahlen und Halbach bekend gemaakt en het verzoek geuic aan de arbeiders en geëmployeer den, in nadrukkelijke overeenstemming met Krupp en de andere belanghebbenden, om, in het belang der Krupp-fabrieken en van het vaderland, van een proteststaking af te zien. BINNENLAND TWEEDE KAMER. HET TUINDERSKREDIET. Vragen van den heer Deckers. De heer Deckers, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan de Ministers van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat eenige der tuinders aan wie indertijd op advies der Regee- rïngscommissie voor kweekerskrediet een voor schot is gegeven met staatsgaraintiee, het ge leend egeld moesten gebruiken ter betaling van hun aandeel in het verlies, door coöpera tieve zouterijen geleden; dat dez etuinders thans tem gevolge van de 'tuinbouwcrisis in bijzondere moeilijkheden ver- keeren, daar het geleende geld niet onmiddel lijk aan hpn bedrijf ten gpede kwam; dat verschillende hunner niet in staat zijn de rente van hun regeeringskrediet" te betalen; dat het reeds voorkwam, dat niet tot betaling dn staat zijnde tuinders er door officieelte on verbiddelijk volgehouden bedreiging met fail lissement, toe werden gebracht een deel van hun inventaris tot schade van' hun bedrijf te verkoopen of elders geld te leenen, alléén óm hun rente te kunnen betalen; dat 'heel in het bijzonder te Pijnacker, waar vooral z.g. „zouterijkrediet" werd verleend, door verscheidene bedreigingen gfoote onrust is gebracht onder de tuinbouwende bevolking; dat nog bij schrijven van 19 April 1923 aan een oppassend voorschotnemer aldaar eenig uitstel werd geweigerd in deze bewoordingen: „Blijft u in gebreke,, dan zal aan de bank onherroepelijk opdracht worden gegeven uw faillissement aan te vragen", zulks hoewel de man zal kunnen betalen zoodra hij ter veiling een deel zijner producten verkocht en daar door dé opbrengst ontvangen zal hebben? Zijn de ministers niet van oordeel, dat door dit optreden de kredieten aan verschillende bedrijven niet zullen verzekeren wat regeering en volksvertegenwoordiging er van verwach ten, n.l. de instandhouding, maar juist het om gekeerde zulten brengen t. w. de vernietiging, of althans ernstige benadeeling? Zijn de Ministers bereid een en ander te onderzoeken, maatregelen te némen, opdat tuin ders, die buiten hun schuld niet tot rentebeta ling in staat zijn, niet met ondergang worden bedreigd en in afwachting van den uitslag van het onderzoek de bedreigingen met faillisse ment te doen, intrekken? DE UITVOERING DER LAND- EN TUINBOUW ONGEVALLENWET. In Art. 19 der Land- en Tuinbouwongeval- lenwet-1922, wordt bepaald, dat de Bedrijfs vereeniging verplicht is allé werkgevers, die tot de Bedrijfsvereenlging wenschen toe te tre den, en aan de, bij de statuten bepaalde ver- eiséhten voor het lidmaatschap voldoen, als zoodanig toe te laten; bij algemeene maatregel van bestuur kunnen echter uitzonderingsge vallen genoemd worden, waarin de toelating van een werkgever als lid kan worden gewei gerd of het lidmaatschap aan een reeds toege treden werkgever kan worden opgezegd. In het heden verschenen Stbl. 143 is opge nomen het Kon. Besl. van 17 April 1923, waar bij vorenbedoelde algemeene maatregel van be stuur wordt vastgesteld. Wij stippen er de volgende bepalingen uit aan: De Bedrijfsvereeniging is bevoegd de toela ting van een werkgever als lid te weigeren of het lidmaatschap aan een reeds toegetreden werkgever op te zeggen in de navolgende ge vallen le. indien de werkgever bij in kracht van gewijsde gegaan vonnis in staat van faillisse ment is verklaard of hem bij zoodanig vonnis voorloopige of definitieve surséance van beta ling is verleend; 2e. indien de werkgever, nadat hij deswege in gebreke is gesteld, nalatig blijft om eenige geldelijke verplichting jegens de Bedrijfsver eenlging, waarvan hij lid is of geweest is, na te komen; 3e. Indien de werkgever niet of niet tijdig voldoet aan eene hem bij de krachtens de sta tuten of het reglement voor de ongevallen-rege ling van de Bedrijfsvereeniging, waarvan hij lid is, opgelegde verplichting tot aangifte aan die Bedrijfsvereeniging van het door hem aan 'zijn arbeiders uitbe taalde loon. Voorts is bepaald, dat het risico van de verzekering der arbeiders in dienst van een werkgever, wiens lidmaatschap van eene Be drijfsvereeniging is opgezegd, door die Be drijfsvereeniging gedragen wordt tot en met den laatsten dag van de kalendermaand, waar in de beslissing tot intrekking van het lidmaat schap is genomen. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei 1923. Land en Tumbouw. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (le helft Mei). Nadruk verboden. Mei, al stelt zij vaak teleur, doet ons den ken aan lieflijkheid. Zij is de Bloeimaand, de maand waarin alles groeit en bloeit, geurt en fleurt, de natuur zich in haar vplle heerlijkheid en schoonheid ontplooit. Haar naam is afge leid van Mai, d. w. z. de Römeinsche godin Van de ontwikkeling der aarde. Vaak echter, wan neer heel de natuur in feestdos is, is het weer daarbij koud en schraal', en een enkele nacht vorst kan al onze schoone verwachtingen om trent den fruitoogst te niet doen, en de jonge tuin- en veldvruchten vernietigen. 12, 13 en 14 Mei, de nachten der IJsheiligén: St. Pan era tius, St. Servatius St. Bonifacius, hebben in dit opzicht een zeker eberuchtheid verkre gen. De tuinier en fruitkweeker zij dus nog op zijn hoede, en zorge bij vriezend weer voor de moodige beschutting. Ter bescherming van vruchtboomen kan men bij helderen hemel en droge lucht vuren of vorstfakkels branden, die veel rook ontwikkelen en daardoor tempera- tuursdaliing tegen gaan. In de wijnbergen wordt ze veel toegepast; de rook hoopt zich daar op in de daten en langs de hellingen. Hier bij ons, o phet vlakke land, heeft het minder effect; toch hebbein bij Amersfoort genomen proeven wel de goede resultaten daarvan doen zien. D ekosten lbópen echter hoog. Ook wordt de rookwag_en, een 'ijzeren kar, waarin kopieer wordt gebrand, voor Keïzelfde 'doel geb'ruM. Vriest het niet in Mei en waait er geen ijzige Noord- of Oostenwind, dan nog kan deze maand verre van lieflijk zijn, doch koud en nat .De landbouwer mag zich dan echter troos ten met de oude belofte: i Koel en nat I Koren in het vatl In Mei denkt men aan' boekweit zaaien, maar, met Jiet oog op de nachtvorsten, welke dit ge was zoo gemakkelijk kunnen vernietigen, wacht men tot einde Mei of 't begin der volgende maand. De boekweitbouw is sterk verminderd, het gewas is te wisselvallig. De teelt is in de laatste 40 jaar teruggegaan van 66000 H.A. tot 6711 H.A. (in 1920). Alleen in de provinciën Gelderland, Overijsel en Noord-brabant heeft zij nog eenige beteekenis: resp. 1675, 1554 en' 2222 H.A. 'tls thans uitsluitend een gewas voor zandgrond, ze is op hoogveen bijna ver dwenen. Wij merken nu vast op, dat boekweit land een diepe bewerking vereischt: boekweit vraagt paardenvleesch, hoorde men vroeger. Voor ons vee hebben zich de staldeuren ge opend en het gaat voor eenige maanden naar buiten. Dat is een heele overgang, zoowel door de voedering als door het verblijf in de open lucht. De overgang van droogvoer op groen voer geschiede voorzichtig, geleidelijk; het ge halte en de voedingsverhouding moeten onge veer gelijk blijven. Waar het mogelijk is, hale men, bij koud, nat weer, <te dieren des nachts, in den stal, of geve ze op andere wijze, (dek king, beschaduwende hoornen, het plaatsen van een stroohoop enz.) beschutting. Breng thans uw Cineraria's en Calceolaria's naar buiten; zet ze tegen een muur of schutting en dek ze des nachts met een mat. Kunt, ge ze 's nachts dekken, dan kunnen ze nu ook wel al op de perken gebracht worden. Ge kunt nu reeds bruine boonen leggen, die zelfs onder de hoo rnen al is het in mindere mate en in een verloren hoekje vrucht dragen. Half Mei moeten ze er in zijn. Leg 2 boontjes bij elkaar, 2 c.M. diep, op afstanden van 1 k U/s voet. Ge 'hebt uw erwten er in gezaaid of doet het thans; help ze bij het klimmen tegen de rijzen, opdat ze bij wind niet geknakt worden. Op. 'hoogte van IV2 voet brengt ge een 2en band aan en zoo vervolgens. Houdt ge van cicho rei? Dan is het nu, om goede wortels te krij gen, de tijd om te zaaien: diep spitten en goed mesten! En later uitdunnen pp 7 k B c.M.; zoo, I'krijgt ge dikke wortels. Begin Mei zaaien !we bieten; hark het zaad gped in, of leg het in ren. 'tijls ook de tijd van stoksnij- en sperzie- boonen te poten of te leggen. Gebruik liefst geen verschen mest, maar verteerde paarden- mest of oude koemest; den eerste op lagen veengrond, den laatste op hoogen zandgrond. Dun uw wortelenbed op 3 a 4 c.M., als ge kteiiie wortels verlangt; wilt ge grootere, dun dan op ongeveer 5 a 6 c.M. Bij lekker warm •weer kan men reeds postelein zaaien, anders •wachte men. BUR6ELIJKE STAND GEMEENTE SINT MAARTEN (Ingeschreven over de maand April 1923.) Geboren: Wulbert, zoon van Tobias Koordes en, van Aafke Bouma. Frederik, zoon van Jacbo Le^ onard Snethlage, en Catharina Maria Krug. Cor-, nebs Theodorus, voon van Johan Stoop, en vrni Catharina Kramer. Ondertrouwd: geene. i Getrouwd: Simon Tesselaar en Anna Bommer-i Overleden: Neeltje Kuiper, oud 59 jaren, wedu-, we van Maarten van Twuijver (overleden te Noord-< scharwoude.) Johannes Wilhelmus Filmer, oud 14 jaren, zoon van Cornelis Filmer en Elisabeth Lo- kat. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Over de maand April 1923. Ondertrouwd: Jacobus Beemsterboer, j.m. oud 24 jaar en Catharina Elisabeth Quax, j.d. oud 18 jaar beiden wonende alhier. Pieter Meereboer j.m. oud 25 jaar, wotnemde alhier en Grietje Bossen, j.d. oud 19 jaar, wonende 'te Helder. Pieter Borst, j.m. oud 24 jaar en Cornelia Steur, j.d. oud 22 jaar, beiden wo nende alhier. Jacob Visser, j.m. oud 24 jaar en Catharina Krap, j.d. oud 25 jaar, beiden wonende alhier. Getrouwd: Wilhelmus Praat en Geertruida Schouten. Jacobus Beemsterboer en Ca tharina Elisabeth Quax. Pieter Meereboer en Grietje Bpssen. Pieter Borst en Cor nelia Steur. Jacob Visser en Catharina Krap. Overleden: Pietertje op de Kelder, oud 79 jaar, weduwe van Jacob Zomerdijk. GEMEENTE SCHOORL. Over de maand April 1923. Geboren: Willem, z. van Nicolaas Jacob Ruis en van Trijntje Neefkes. Simpn, zoon van Nico Duin en van Clasina Johanna Koster- Margaretha Aafje Catherina, dochter van Pie ter Lange veld en van Wilhelmina Jacoba Hol leman. Ondertrouwd: Gerrit Liefting te Egmond- binnen en Maria Geertruida Dekker. Nico laas Huibert te Koedijk en Hendrika Delis. Cornelis Anthomius van der Steen te Ber gen en Me in t j e Beukers. Getrouwd: Hendrik Klingers en Elisabeth Kelder. Gerrit Liefting te Egmondbinnen en Maria Geertruida Dekker. Nicolaas Hui- berts te Koedijk en Henrika Delis. Overleden: Ursela Maria Koortens, 5 jaar, dochter van Arie Koortens en van Marijtje van Duin. GEMEENTE ZUIDSCHARWOUDE. Over de maand April '1923. Ondertrouwd: Willem Glas en Aafje Schuf- feten. GehuwdPieter de Graaf en Dieuwertje Mpd der. Petrus Bet en Dieuwertje Grpptjes. Willem Glas ou Aafje Sehuflfelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5