/AN alles en nog wat IEUWE LANQEDIJKEf CRT iWoensdag 9 Mei 1923. TWEEDE BLAD. (Niadruk verbóden). yyat 'is nou een vrijgezel! Een gelukkig we- volgens alle getrouwde mannen. Een be- genswaardig wezen, volgens alle ge trouw - vrouwen, iemand, die geen mensch heeft hem te vertellen, dat er nog scheerzeep liter zijn oor zit. tVie 'tbij 't rechte eind heeft zullen we in „lelden laten, hoewel Paulus niet heelemaal relijk heeft wanneer hij zegt„trouwen is doch niet trouwen is beter", gezien de altjes van huwelijksmisère welke hier en jr itn de kranten wel eens opduiken. loo had de Londensche rechter dezer dagen i eigenaardig geval te beoordeelen. Een ge- uvvde dame, mevrouw Gray had een eisen schadeloosstelling ingediend tegen een juf- aw Gee, wegens het „weglokken" van haar n. Zoowel de heer Gray als juffrouw Gee kenden, dat de man was weggelokt. Gray j de juffrouw gevraagd er met hem van- ir te gaan. Zij had geweigerd, maar toen over zelfmoord begon te praten, gaf ze .Als reden van zijn ontrouw gaf hij op, zijn vrouw humeurig was. Het echtpaar fde als kat en hond. De rechter 'zei er niet ie twijfelen, dat een vrouw een hian kon plokken. Tal van dichters hadden dit thema Wilgen. De jury stelde echter mevrouw Gray het ongelijk en wees haar eisch af. SVe behoeven echter niet naar 't buitenland zien om Paulus' woorden bewaarheid te den. 't Is gebeurd te Rotterdam. Hij was ge- uwd en verkocht sigaren. Zijn huwelijk was t gelukkig en zijn sigarenhandel ging ook :t naar wensch. Welk een en ander nader blijken. Hij was in het begin van dit jaar het bezit van een hoeveelheid ongebande- leerde sigaren en mocht deze alsnog ver- Dpen tot 1 Febryari. Toen de termijn ver eken was, bleek de partij nog lang niet uit kocht te zijn. Hij heeft toen van reeds ge- ïderolleerde sigaren de bandjes afgescho- ,i en deze om de sigaren uit de ongebande- leerde partij gedaan, om deze zoodoende te inen verkoopen. Daarna heeft hij de partij aren, die hij aldus ontdaan had van de astingdringetjes, opnieuw ter belasting aan geven. Tot zoover ging alles goed, niemand rkte er iets van- Zijn echtgenpote echter is zekeren dag, na een woordenwisseling met ar man over een geheel andere zaak, hem de politie gaan aangeven als ontduiker van Tabaksbelasting. Er werden eenige recher- :urs naar zijn'winkel gezonden, die denman ar het politiebureau brachten- Na eenige :n kon de sigarenwinkelier naar huis terug- ren, maar nu kwam hij tot de ontdekking zijn vrouw, met medeneming van inventaris alle andere hebben en houden, tot een totaal irag van f4600, er van door was gegaan- en vrouw, wel een proces-verbaal- Zóo was veranderde situatie. De man heeft zich inu )r de Rotterdamsobe rechtbank moeten ver woorden die hem veroordeelde tot 100 gul boete of 20 dagen. Dat waren de droevige 'olgen van het feit dat hij z'n vrouw in ertrouwen had genomen en daarna de stom- eit beging ruzie met haar te maken, kigetrouwde lezer, bedenk u toch tweemaal! )verkomt niet iedereen dat hij nog terug kan 'toogenblik dat hij denkt te gaan trouwen! misschien een vingerwijzing voor het paar- te Venray, dat zich wilde laten trouwen zich daartoe met familieleden en getuigen den ambtenaar van den burgerlijken stand ïmeldde. Op het gemeentehuis bleek echter, het paartje vergeten had „aan te teekenen' t gezelschap kon onverrichter zake naar s gaan tot over drie weken. Tenzij ze de gerwijzing ter harte nemen We zijn er ig voor. Als jongelui zich eenmaal zooiets in oofd gezet hebben zijn ze er in den regel t meer van af te brengen ook. Thans zijn te rtenstein in het voormalige koninkrijk Wurt- berg in Duitschland, in ondertrouw opgeno- n de 29-jarige huisonderwijzer Jozef Hugo üdemayer en de 19-jarige Maria Rosa Adel- d prinses van Hohenlohe-Bartenstein, doch rvan den overleden vorst van Hohenlohe- rtenstein en Aartshertogin Anna van Oos- rijk, prinses van Toscane. De bruidegom een zoon uit een arbeidersgezin. Natuurlijk vormt dit romantisch huwelijk het Wk van den dag bij de „onderdanen" van prinses. Het huwelijk zal te Stuttgart vol kken worden. Waar het jonge paar toch pok t enkel van liefde en maneschijn kan leven, *ft de bruidegom een aanstelling gekregen onderwijzer te Vollmaringen. Intusschen zoo, 1 arm zullen ze 'twel niet krijgen, de pzi'n- zal gedurende haar „vorstelijken tijd" wel spaarpotje gemaakt hebben dat hen in staat stellen de zwaarste zorgen buiten de deur houden. Die zorgen zijn tegenwoordig vele, niet alleen »r den Duitscher, doch voor den Hollander "hgoed. Of is het niet droevig dat er dingen tuien gebeuren als het onderstaande dat zich de Polaneinstraat te Amsterdam afspeelde, ar woonde een werkman, die door een onge in een der gasthuizen moest worden opge ien. De uitkeering van de Rijksverzeke- gsbank bleef wat lang uit, de huur raakte achter en de huisbaas liet vrouw en kinde- op straat zetten. Het volk in de buurt in <xle. Toen de huisbaas per fiets aankwam, d hij tegen den grond geworpen, ten bloede geslagen en door de vrouwen fe Tt' gezicht ge krabd en gespuwd. En zijn fiets werd totaal vernield. Het volk bracht de vrouw en de kin deren en het huisboeltje weer in de ontruimde wonnig, waar meewarige buurvrouwen de Vrouw, die niet wel was, dadelijk op bed brach ten en onder de dekens stopten. Twee agenten kwamen boven, zagen de nieuwe situatie, keer den zich om1 en... gingen heen. Op een der stations in Limburg staan op de deur van een apartemantje, dat gewoonlijk met de letters W. C. wordt aangeduid, de woorden geschilderd: „sleutel te verkrijgen bij den por tier". Onbekenden hebben dezer dagen daar onder geschilderd: „In spoedeischende geval len zich rechtstreeks te wenden tot den Direc teur-Generaal te Utrecht". Dit humoristische protest van iemand die waarschijnlijk in een „spoedeischend geval" zich te beklagen had over de mindere vlug heid van den portier, geeft ons aanleiding te vertellen van een dokter te Semarang op Java, die echte rhet tegendeel van traag is, wanneer het 't aanbieden van de nota betreft. Wij citee- ren het „Bat. Nwsbl.'P; Het is een jong ambtenaartje met een 'salaris van 200 gulden plus 43 gulden duurtetoeslag; goed geteld is dat 243 gulden; minus 7 pet. pensioenbijdrage, minus belasting aan gouver nement en gemeente, blijft er juist genoeg over pm fatsoenlijk te leven, maar ook geen zier meer .De dwaze jonge man werd ziek, onver geeflijk iets voor iemand met slechts 200 gld. netto inkomen. Veroorloofde zich zelfs een zoo danige ziekte, dat een operatie noodig werd, een spoedoperatie, die wel drie uur zou kunnen duren, doch per slot van rekening nog mee viel; alleen had de chirurg de vriendelijkheid een vergissing te begaan, welke een tweede 'operatie noodig maakte. De chirurg scheen echter niet veel vertrouwen in eigen kunst te hebben of misschien te veel vertrouwen, want nauwelijks kon de patiënt weer adem halen of op zijn bed werd hem bij "wijlze van aan genaam ontbijt een rekening voor operatieve behandeling aangeboden van 675 gulden: of de patiënt maar wilde zorgen, dat deze reke ning binnen 3 dagen werd betaald. Natuuflijk gebeurde het. Maar we zouden toch wel eens van den humanen chirurg te weten willen ko men, hoe iemand met een inkomen van 220 gld. f 675 kan betalen voor een uur arbeid, zonder in den put te raken. Het mooiste komt nog; er Was een nabehandeling noodig, wat als loopend patiënt kon geschieden; edoch toen (de rijkaard den eersten keer verscheen, was des dokters eerste vraag: „hebt u geld mee gebracht voor visite?" „Niet? Komt u dan morgen terug als u van het noodige is voor zien; voordien wensch ik u- niet te helpen". We wilden alleen maar wijzen op de overeen komst van dezen dokter met den portier belast met het afgeven van den sleutel van bovenver melde nuttige inrichting. Geen geld, geen hulp! Daar waren zeven aannemers, geen kleintjes, maar uitvoerders van groote werken. Ze schre ven alle zeven op een uit te besteden bouwwerk te Heerenveen en ze hadden vooraf'n afspraak gemaakt dat ze „een pot" op het Werk zouden stellen. En geen kleintje: f54.000. Ieder der aannemers verhoogde zijn inschrijvingssom met f 54.000 en die 't werk kreeg, zou aan de zes anderen tezamen f 54.000 betalen, 'n Slordige f9000 voor elk. Het bouwwerk werd gegund aan den laags ten inschrijver H. Prins. Maar die bleef in gebreke, toen het ging om de uitbe taling van den pot. 't Is een proces geworden, door een der andere aannemers, F. Kalt, legen Prins ingesteld. De rechtbank besliste evenwel, dat de vordering, om uitbetaling van den pot, niet ontvankelijk was, omdat de betreffende overeenkomst in strijd is met de goede zeden, 't Hof was 't daarmee eens en ook voor den Hoogen Raad heeft de Proc.-Generaal in dien zin conclusie genomen. Wat echter niet weg neemt dat meneer Prins z'n' f 54000 extra heeft .verdiend" zonder er iets voor te doen. Daar komt het tegenwoordig bij de meesten maar op aan. Zoo min mogelijk werken, zooveel mogelijk geld. Diefstal mag men zooiets niet noemen! Houden we ons liever bij de minder eerlijke menschen 1 Het is te Brussel gebeurd dat een rijk Amerikaan zijn intrek nam in een hotel. Hij ontmoette er een landgenoot en raakte met hem bevriend. Allerlei uitstapjes werden voor gezamenlijke rekening op touw gezet. Zoo wa ren de heeren op een middag samen uitgegaan toen ze, voor een monument stilstaande, iemand zagen die een blikken trommel bij zich had en deze, als door onachtzaamheid, liet vallen. De Amerikaan haastte zich hem op te rapen en weer aan den eigenaar ter hand te stellen, die zich zeer dankbaar betoonde en in vertrouwen vertelde dat die trommel zyn ge- heele vermogen, f 144-000, bevatte. Om zijn erkentelijkheid aan dein eerlijken vinder te be- toonen noodigdé hij dezen en z'n vriend uit om dien avond in ziju woning te komen dinee- ren. Hij gaf op een Ier van geboorte te zijn. Nadat het tweetal een copieuzen maaltijd had gebruikt ten huize van den Ier, wilde deze laatste in een naburig sigarenmagazijn wat si garetten gaan halen. Hij vertrouwde den trom mel met den kostbaren inhoud" aan de zor gen van den Amerikaan toe, die als borg zijn portefeuille daarvoor in ruil gaf, welke voor f25.000 aan ponden sterling, dollars en Belgi sche coupons inhield.' Onnoodig te zeggen dat de Ier zoowel als de Amerikaansche vriend, die hem vergezeld had, niet meer terug kwamen. In den trommel zaten wat opgevouwen couranten! SPORT EN WEDSTRIJDEN ST. PANCRAS. '1 Was een ongeluksdag. Alle gespeelde wedstrijden door Vrone ver loren .alhoewel er wel spel door hun is ge geven. Des 's morgens speelde het Tweede haar laatste competitiestrijd tegen Koedijk I, welke strijd zij verloor met 1—2. Al direct be geven de onzen zich met moed voorwaarts. Een paar corners worden door hen genomen evenwel zonder resultaat. Plotseling de bal vrij, een missen van de back en. eèn der voor- waartsen, de invaller C. Gz. geeft Vrone met een goed schot de leiding. Jammer dat deze zelfde voorwaarts welke wel goed bleek te zijn, later door te hoog schieten een paar mooie kansen verloren liet gaan. Tot rust een gelijk tegen elkaar opwegen, evenwel zonder veran dering. Na rust kwam er echter spirit in de Koedijkers, voor een moment stond ieder Vrone-enthousiast spreekwoordelijk met de handen in 't haar, 't tweede herstelde zich ech ter en beide partijen wogen weer tegen elkaar op. Niettemin werkte Koedijk stevig voor de gelijkmaker, wat haar ook gelukte. De Vrone- keeper kon een ie snel draaiende bal niet vast houden ,de bal viel, en Koedijks linksbuiten zorgde voor de rest 11. Weer komen de Koe- dijkers opzetten. Even daarna een missen van Vrone's linkshalf, eenig samenspel, en Koedijk maakt er 12 van. Zoo kwam 't einde en 't Tweede haar kans op de 2de plaats in haar afdeeliog is weer geringer. 'Des namiddags speelde het Tweede npgmaalis, thans voor den beker. Had het Tweede des morgens met het zelfde élan gespeeld, zeker had hij dah niet verloren. Zij wist tegen het twee klassen 'hooger spelende Rood Wit I een gelijk 00 te forcee- ren. Na verlenging, wat niets opleverde, werd Rood Wit winnaar. Er is een spreekwoord wat van paarden en have rspreekt, dat was hier van* toepassing. Het Eerste welke te Alkmaar tegen Heilo I speelde om den „Alkmaar"-Beker verloor deze strijd met 01. Gezien de uitslag is ook hier wel goed spel geleverd. We hopen dat we a.s. Zondag weer eens een paar pittige bekerwed strijden meer zullen hebben, 't Loopt dit jaar wat op de lange baan. OUDE NIEDORP. Zondagmorgen speelde V.V.V. 1 voor de bekerwedstrijd tegen Lutjewinkel 1. Het was een mooie spannende wedstrijd, voor de rust waren beide partijen vrijwel tegen elkander op gewassen. Na de rust was V.V.V. 1 iets in de meerderheid. Toen de scheidsrechter de heer Wilbrink ,die uitmuntend voldeed, einde floot, was de stand 0—0. Volgens reglement heeft V.V.V. gewonnen, omdat zij, al was het op hun terrein, gasten waren van Lutjewinkel. Lut jewinkel was zoo bereidwillig geweest bij V.V.V te komen. De wedstrijd was uitgeschreven te Nieuwe Niedorp. 's Middags speelde V.V.V. 3 vriendschappe lijk tegen D.T.S. 4. Hierbij was de stand 1—1. SpuUen tegein etectrische draden. Een electro-ingenieur schrijft ons: Zaterdagmorgen omstreeks halfelf was een arbeider der gemeentereiniging bezid de Ain- stelbrug door middel van een spuit te reinigen. Hij spoot bij het doorlaten van pufoliek echter zoo hoog, dat het water slechts enkele d.M. van- den stroomdraad derxelectrische tram ver wijderd bleef. Direct heb ik den man opmerk zaam gemaakt op liet gevaar waarin hij ver keerde. Hij geloofde mij echter niet en be weerde zelfs, dat hij al meer tegen den draad gespoten had. Toen ik hem echter mede deelde dat ik technicus was en dat het uitge sloten is dat dat waar was, besefte hij het gevaar. Indien de man de lijn geraakt hj-id, was de electrische stroom via het water en koperen spuit door zijn lichaam naar de aarde gegaan en hij zou, indien niet gedood, zeer zeker vreeselijk verwond zijn. („Telegraaf") BARSINGERHORN. Voorwaarts 1 speelde Zondag j-1- tegen D. F .C. 1 van Dirkshorn voor de bekerwedstrij den. Voorwaarts won met 4—0. Donderdag (Hemelvaartsdag) wordt alhier de kampioenswedstrijd gespeeld tussohen D. F. C. 1 en Sparta 3. OUDKARSPEL. D.T.S. 1 speelde Zondag te Bergen tegen Geel-Zwart 1 en wist in een aardig gespeelde wedstrijd met 2—1 te winnen. D.T.S. 2 speelde tegen B.S.V. 3 en won met 8—1- D.T.S. 3—Sparta 4 4—0. D.T.S. 4—V.V.V. 3 1—1. Programma 10 Mei (Hemelvaartsdag). Oudkarspel 2 uur D.T.S. 1Vrone 1. Bergen 12 uur B. S, V. 3Dj. T. S. 2. Dirkshorn 2 uur D.F.C. 2D.T.S- 3. KKLÜr-Tl ZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 7 Mei. 'in Attentie voor de Texelaars.1 Teneinde de klanten uit Texel te gerieven, wordt ten hunnen genoege altijd 'n morgen- zittinkje gehouden. Beklaagden en getuigen kunnen dan weer op tijd bij moeder aan 'n koppie met 'n konkelstik zitten. Deze week moest de landbouwer Leonardus K. op de proppen komen, maar was stikum thuis geble ven. Had de zaak per brief afgedaan. Leo nardus had op z'n laad bezoek gehad van kievitseieren zoekers, waar hij heel niet op gesteld is. Hij ontving de grabbelaars naar kievitseieren dan ook ver van voorkomend en ging allergeweldigst tegen hen te keer. Al heel gauw, had hij een hunner, zekeren K. Gieling lin zijn nek eH drukte ztfn nageTs gevoelig ïn zijn vel. G. wist zich los te wurmen, maar nu sloeg K. er met 'n paar willigen slieten op in, zoodat de bloedige striemen in G.'s gezicht stonden. Voor deze mishandelingen moest K. nu terecht staan. Hij had den politierechter eeen brief geschreven, waarin hij zijn ruw op treden verklaarde. Het was bekend dat hij geen kievitseieren zoekers op zijn landerijen duldde, schreef K'. Bovendien had men hem gebrutaliseerd. De politierechter wilde wel aan nemen wat K sChre.ef, maar hij had 'zijn handen thuis moeten houden en dus werd hij tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. Die kreeg 'n ieelijke veeg uit fde pain. De fabrieksarbeider Pancritius M. uit Uit geest stond terecht omdat hij op 2 April Wil lem Rijs had mishandeld. Ze kregen ruzie in een café over de min of meer goede eigen schappen van Willem's zwager. Ten slotte gin gen de heeren naar buiten om daar het geschil definitief te beslechten. De noodige klappen werden uitgedeeld en Willem kreeg 'n mep op 't hoofd, waardoor hij zoo begon te bloeden, dat de dokter het zaakje moest verbinden. Volgens Rijs had M. met een mes geslagen. M. ontkende echter hardnekkig. Rijs was dron ken en had hem uitgedaagd. Wel had hij een paar klappen met de hand gegeven, maar een vriend van Rijs, die beklaagde had willen slaan, raakte per abuis Rijs en daardoor had dez ede hoofdwond opgeloopen. De officier Vorderde f25 boete subs. 25 dagen, doch de politierechter zag de zaak meer ernstig in. Bekl. was 'n jaar geleden door het Hof te A'dam voorw. veroordeeld ter zake mishande ling mét een scherp voorwerp. Thans stond hij al weer terecht voor een dergelijk feit en op die gronden veroordeelde de pol.rechter hem tot 6 weken gevangenisstraf. Bekl. gaf het voornemen te kennen om in hooger beroep te gaan. 'tls voor hem te hopen, dat hét Hof er anders over denkt dan Mr. Muller, want bekl. staat nu ook vóór het gevaar, dat de voorw. straf van 4 maanden ten uitvoer zal worden gelegd. Ze moesten niet „heefte". De toekomstige milicien Alb. H. 'n typograaf uit Binnenwijzend, moest te Heerhugowaard voor den keuringsraad verschijnen. Maar hij ging dien dag te Alkmaar kwitanties innen en werd dientengevolge op den bon geslingerd. De politierechter nam geen genoegen met Ab's verklaring dat hij nuttiger werk had te ver richten dan daar te Heerhugowaard in puris naturalibus voor den keuringsraad rond te hup pelen en veroordeelde hem tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Nog 'n andere laksche aspirant, „landver- dediger" Wil'h. W. uit Ursum had hetzelfde bakkie uitgehaald. Hij was vandaag niet ver schenen, dus bleven we omtrent zijn motieven in het onzekere. De politierechter schoor hem echter met dezelfde kam en legde hem 10 pop boete of 10 dagen op. Hij moest het ontgelden. 'n Paar speelscbe knapen vermaakten zich te Wervershoof met wippen op een der plan ken, die op 'n bouwwerk lagen. Een voorbij ganger Joh. Lindeboom, zag dit spelletje en bleef belangstellend staan kijken. Hij laChtte zich 'n kriek, toen de aannemer Jan B. ver woed voo rden dag kwam om de jongens weg te jagen. Maar dit bekwam hem lang niet goed, want Jan B. stortte de fiolen zijns toorns o phet hoofd van L. en gaf hem 'n opstopper op z'n gezicht, dat het bloed hem uit den mond kwam. Voor deze mishandeling werd B. thans veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen. Heibei' bij den regenbak. Een gemeenschappelijke regenbak is onder onze naarstige' plattelandshuismoeders dikwerf 'n bron van ongenoegen. Dat bleék alweer uit de verschijning van Klaasje v. d. S., huis vrouw J. K. te Broek o pLangendijk op het be klaagdenbankje. De juffrouw had op 9 April 'n groot dispuut gekregen over den regenbak met haar buurvrouw Aafje Bukker. De con versatie stond lang niet in het teeken van vriendschap. Hevige scheldwoorden'werden ge wisseld en eindelijk ging Klaasje buurvrouw Aaf met de vuurtang te lijf. Thans ontkende ze de tang gebruikt te hebben. Maar ze had wel geslagen met de band, omdat buurvrouw haar 'n loeder noemde. Buurvrouw Aaf hield edhter staande dat Klaasje met de tang had gemept. Ze had Aaf ook voor „kreng" uitge scholden. Daar de dames niet in één schuitje waren te krijgen, maakte de politierechter 'n eind aan de zaak door Klaasje tot f 15 boete subs. 15 dagen te veroordeelen. Dat had hij voor zijin ridderdiensten. Twee Egmoadzeeërs, de gebroeders Jacob en Jan V„ van beroep schippers en yisschers, bekend onder den bijnaam van de „stijven" maakten op 8 April heel wat kabaal. Jacob had aardig aan de wieg gestooten en droogde pp straat zijn vrouw ongenadig af. Zekere Jan Groen kon dit niet aanzien en kwam tusschen- beiden, maar nu kreeg hij zelf van Jaap op z'n oogen. Broer Jan, door het krygsge- schaeeuw van Jaap geanimeerd viel pok op Jan Groen aan en gaf hem 'n doffer met een straatklinker, zoodat Jan 'n bloedende wond opliep. De politie maakte een eind aan het dorpsspectakel en wilde Jaap, die het ergst te keer ging, in het schuurtje brengen. Jaap 'had absoluut geen zin in die rustkuur en verzette zich met hand en tand tegen zijn overbren ging. Thans moesten de beide broeders zich voor den politierechter verantwooraen. De otii- cier vorderde tegen ieder f 25 boete subs. 25 dagen, doch toen hij hoorde dat de beklaagden fer goed bij zitten, had hij berouw en maakte er gauw 50 gulden a£ 50 dagen van- De po,-.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3