1 Op en OP g< is Titiereohter vond Ket ^gepikt" en veroordeelde de stijven overeenkomstig dit requisitoir. Er door gerold. De handelsreiziger J. F. K. te Alkmaar was als getuige gedagvaard in een zaakje betreffen de drankwetovertreding. Hij verscheen echter niet ter zitting van het kantongerecht en stond nu terecht ter zake misdrijf art. 192 W. v. S. 'Het opzettelijk niet voldoen aan eenige wette lijke verplichting als getuige. De beklaagde beweerde echter, dat zijn wegblijven op een misverstand berustte. De pplitierechter nam dit niet aan, maar was toch van meening dat bekl. niet opzettelijk was weggebleven en dus moest worden vrijgesproken. Het was echter niet uit gesloten, dat thans tegen hem een vervolging zou worden ingesteld ter zake art. 444, het wederrechtelijk wegblijven, terwijl men als ge tuige, deskundige of tolk wettelijk is opge roepen. Al' te familiair. Mej. Francine K., huisvrouw S. te Hoorn, die op 12 April aldaar per trein arriveerde, werd zeer galant afgehaald door zekeren Joh. G. B. De juffrouw was zeer gevoelig voor deze attentie en liep met B. 'nog 'n restje om. Ze gingen eens gezellig op 'n bankje zitten en Bi. was vol belangstelling, di ehij ook uit strekte tot den inhoud van juffrouw Francina's handtaschje. Na zijn vertrek miste de juffrouw althans f40 aan bankpapier en specie en ze deed hiervan aangifte. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat B. dat plukje achterover had gedrukt. B., voor den politierechter gedaagd was niet versche nen .Mej. S. was de eenige getuige, maar het bleek voldoende, daar de officier 6 weken ge zangenis vorderde. De heer B. staat echter niet gunstig bekend. Hij is reeds meermalen veroordeeld, terwijl de politierechter dit feit ergerlijk en ernstig noemde. Zoodat ZEd. een veel zwaarder straf noodzakelijk adhtte, dan door den heer Officier was gevorderd en B. veroordeelde tot 3 maanden gevangenisstraf. Land en Tuinbouw. LAND- eti TUINBOUW. Suikerbiet en Voederbiet. Déze gewassen stellen zeer hooge eischen aan den bemestingstoestand van den bodem. De landbouwers weten toch bij ondervinding, dat door deze gewassen veel uit den grond wordt gehaald. Wil men met succes suiker en voederbieten telen, dan is, behalve eerste klas zaad, ook noodi eerste klas bemesting We zouden bijna zeggen, deze kan niet te best zijn. Ook op minder vruchtbaren bodem kan men met zeer goed gevolg de genoemde planten bouwen, maar denk vooral om veel mest. Wij 'hebben op zandgrond, het was op de Veluwe, oa. voederbieten gezien, die met de beste van de kleigronden konden wedijveren, uitsluitend ten gevolge van de bemesting. Bij suikerbieten wordt wel eens beweerd, dat de stikstofmest nadeeligen invloed heeft 6p het suikergehalte, ja, zelfs is er een tijd geweest, dat de gecontracteerde bouwers van hun afnemers geen stikstofmest in beduidende hoeveelheden mochten gebruiken. Proeven in die richting genomen hebben zonneklaar aan getoond, dat Chilisalpeter niet alleen geen na deeligen invloed had op het suikergehalte, maar dat dit er zelfs en soms iniet onbelangrijk door verhoogd werd. We willen dit door een voorbeeld toelichten. Op een perceel zonder chili werd verkregen 30 950 kilogram suikerbieten met 14-46 pet. suiker, bemest met 200 kilogram werd dit 34 600 kilogram met 14.85 pet. en bemest met 400 kilogram chili 38 780 kilogram met 14.95°/o Een voorbeeld van oogstvermeerdering pp voederbieten met chili volge hier; Een perceel was bemest met 10.000 kilo stal mest en 30.000 kilo ier. Dit bracht op 66.000 kilogram bieten. Toevoeging van 200 kilogram chili bracht de oogst op 72.000 kilogram en 600 kilogram chili op 108.000 kilogram. UIT DEN UIVlTKtK ST. PANCRAS. Naar wij vernemen heeft de heer J. Petri zijn schildersaffaire overgedaan aan den heer Bpersen van Limmen, om zich metterwoon te vestigen te Haarlem. ST. PANCRAS. Op den driesprong BovenwegBenedenweg Twuijverweg, nabij de Ned. Herv. Kerk is vanwege den Ned. Wielrijdersbond een weg wijzer geplaatst met aanwijzing van de wegen richting Alkmaar Langendijk,Schagen met vermelding van de afstanden in kolometers. De wegwijzer voorziet in een meer dan drin gende behoefte. Vele reizigers toch, 't zij per rijwiel, 't zij, per motor, waren op die plaats dikwijls in twijfel en gingen den verkeerden kant op. KOEDIJK. Door de vereeniging W. O. E. (Wij onder wijzen elkander) werd een ledenvergadering gehouden ten huize van den heer K. Buisman, .onder leiding van mej. W. D. Mesman. Het doel der bijeenkomst was om den uitslag te vernemen van de gehouden tentoonstelling- Met genoegen kon vermeld worden dat de uitslag zeer gunstig was, er was 544 maal ge raden naar den naam van de pop met volledige uitzet en 226 keer naar de voetbal. Het batig saldo bleek te zijn f135- Hiervan zal onge veer f100 besteed worden voor aankoop van grondstoffen, waarvan door de leden nuttige kleedingstukken worden vervaardigd om die hit te reiken aan behoeftige gezinnen, die daar dankbaar worden' ontvahgen, met Kef vervaar digen wordt ia het najaar begonnen om voor den winter klaar te zijn. De bijeenkomsten getuigen altijd van een gezellig samenzijn waarvoor veel belangstelling is, dank zij het vele werk van het dagelijks bestuur, bestaande uit de dames W. D. Mes man, presidente, Mevr. Wassenaar-van Pel se cretaresse' en Mevr. SjotemakerMolenaar, penningmeesteresse, trouw ter zijde gestaan door de andere leden, waarvan deze vergade ring getuigde. Ook kwamen zich weer nieuwe lede naammelden, doch de vergadering besloot geen grooter 'aantal toe te laten dan 25 daar de ruimte der bijeenkomsten geen grooter aan tal toelaat. De vereeniging kan weer met genoegen terugzien op haar werk in deze afgeloopen winter. i WAARLAND. Voor vier jaar terug is de kaasfabriek alhier opgeheven. Na dien tijd ging de melk naar „Vita Nova" te Heerhugowaard, doch daar die fabriek nu genoeg melk uit zijn eigen om geving kan krijgen, kan de melk van Waar land thans best gemist worden. Nu is door de heeren Nieuwboer en Kuijs het initiatief genomen, om hier weer een fa briek op te richten. Over 14 dagen zal men beginnen te karen. Voorloopig zal dat gebeuren in het o.ude huis van P. Nieuwboer. Bij uitbreiding zal naar een beter pand wor den omgezien. De heer Kuijs zal de functie van kaasmaker vervullen. PLAATSELIJK NIEUWS DE NOORDERMARKTBOND. In de Dinsdagavond gehouden bestuursver gadering was - met kennisgeving afwezig de heer P. Groen, terwijl voorts nog ontbraken de heeren P. Bakker, P. Gpotjes, N. Oudeman en Joh. Barten. Een schrijven van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, betreffende het'te houden Internat ionaal Tuinbouwcongres, mel dende o.a. de officieele ontvangst door de Ko ningin en groote belangstelling uit het Buiten land, werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien door de N.M.B, reeds een bedrag van f 50 daarvoor is gestort. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen een schrijven van het Centraal Bureau, betreffende aangebo den onderzoek naar de boekhouding. Besloten werd in te gaan op een schrijven van de Tuinb. Aankoop Centrale, waarin werd aangeboden, dat een bestuurslid der T, A. K. in een bestuursvergadering van den Bond dewer king der T.A.K. nader uiteen zal zetten. Voor den beschrijvingsbrief der Algem. Ver gadering van de Prov. Comm. zullen alleen wor den ingediend de voorstellen door de Bonds vergadering daartoe aangenomen. De veilingleider deelt mee, dat de omzet over Maart bednoeg f239.079,20 en die over April f 180.470,07. Ten bewijze, dat onze markt wel ter dége een centrum is voor stapelgroenten, moge dienen, dat in de eerste week van Mei npg werd aangevoerd 833.465 kilogram, dus ruim 83 waggonladingen. Door den veilingleider werd gewezen op enkele mpodige herstellingen en zich vertoo- nende roest op het ijzerwerk. Hem werd opge dragen het noodige te doen uitvoeren. Hoewel de aanvoer nog steeds aanhoudt, acht men het gewenscht nog deze week dagelijks te veilen, doch de komende week alleen Dinsdags, Don derdags en Zaterdags, tenzij omstandigheden zich .mochten voordoen, welke een andere re geling eischen. Door de L. G. C. :is de Ni. M. B,. uitgenoo- digd tot een vergadering van den Vierbond te houden Vrijdag a.s. te Alkmaar. Het Dage- lijksch Bestuur zal den B,ond daar vertegen woordigen. Door den veilingleider werd nog medege deeld, dat bij een onderhoud met den Inspec teur der Belastingen gebleken is, dat deze zeer 'is ingenomen met het Bondsbesluit tot het verstrekken van ontvangcijfers over het seizoen aan de leden. Voor de bediening van de telefoon hadden z'ich niet minder dan 23 sollicitanten aange meld. Na gehouden bespreking werd bij de 'daarop gevolgde stemming benoemd de heer J. Schenk te Noordscharwoude. Na nog, eenige discussie met betrekking tot edn zomertijd werd de vergadering gesloten. NIEUWSTIJDINGEN Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van van der Graaf Co's Bure aux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Mei in' Nederland uitge sproken 68 faillissementen tegen 69 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Mei 1923 1430 faillissementen tegenover 932 ove rhetzelfde tijdperk van het vorige jaar. HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM. 's Gravenhage, 5 Mei (Officieel): Het is de wensch van de Koningin, 'dat dege nen, die zich opmaken om plechtig te 'her denken den dag waarop zij 25 jaar geleden de Regeering aanvaardde, den grootst mogelijken eenvoud betrachten en de kósten tot de strikt noodige beperken. In verband hiermede wenscht de Koningin zich dan ook te bepalen tot een bezoek aan de hoofdgeld zal zij daar ter plaatse gaarne gelegenheid schenken, ook aaö ingezetenen van andere gemeenten, om aan hunne gevoelens uiting te geveri. (Corr.-Bur.) Een* stukje historie. Nu de Oud-Kach. Kerk in ons land deze week jubileerde, is de herinnering aan de vol gende historie van voor 200 jaar niet onaardig. In 1725 werd te Purmerend pastoor van de Velde afgezet en in zijn plaats benoemd pastoor Kevens, een Jansenist. De R.-Katholieken te Purmerend waren met deze benoeming echter geenszins ingenomen, wijl daar ter plaatse slechts twee Oud-Kath. gezinnen waren. Ge durende drie jaar werd de in 1708 voltooide en kort daarop door Keizer Jozef bezochte kerk, door de eigen leden gemeden. Om hun kerkelijke plichten te vervullen trokken de Pur- tnerenders naar plaatsen in den omtrek. Op voorstel van een boer te Wijde Wormer, zekeren Pieler Water, besloten alle Roomsche boeren uit Purmer, Beemster en Wormer hun kaas voortaan niet meer in Purmerend ter markt te brengen, maar in Eldam en Monniken dam .De markt te Purmerend nog steeds een der grootste van ons land l'eed daardoor zeer en hei. zal wel op aandrang van het ste delijk bestuur zijn geweest, dat de regeering in 1728 pastoor Kevens naar Moordrecht ver plaatste. De Purmerender Katholieken kregen toen een pastoor naar hun zin in Petrus Weerts dtie later Aartsbisschop is geworden. INGEZONDEN (De Redactie neemt voor den inhoud dezer ru briek geen verantwoordelijkheid op zich.) i Mijnheer de Redacteur. Ik verzoek u voor onderstaande een kleiin plaatsje in uw blad; bij voorbaat mijn dank. In de eerste plaats heeft M. Groen mij niet persoonlijk aan te vallen, maar het geheéle be stuur heeft 't onderteekend. Ten tweede krij gen wij geen antwoord op onze vraag: waarom R. K. geen lid kunnen noch mogen wezen vain K. na A. Want gesteld dat 't waar is, dat de heer A. Boon van P- D. P. Pluis-ter 't eens ver nomen heeft, (ik zo utrouwens de dooiden maat laten rusten, want 'tls mij te heilig om die n u ruim' 20 jaren overleden te zijn nog in cou rantengeschrijf te betrekken) dan was genoem de heer P. een Directeur die bezoldigd werd en tocjr met de interne zaken van de vereeni ging niets te maken had. De' heer J. Zomer, welke in die dagen van oprichting voorzitter was, verklaarde pertinent, dat 't een onwaar heid was wat de heer Groen zeide. Ten derde, "beziet u eens de foto., die ge maakt is in 1914, voor het toen te houden concours, dan zult u zien, dat daar een R. K. in ons midden is, die om een zekere reden moest bedanken, welke voor ons onbekend is gebleven, maar die wij gaarne in ons midden 'hadden behouden. U. Mijnh. de Red. nogttiaals dankende. Napiiens het Bestuur J. DE RUITER. Mijnheer de Redacteur. Het is met gemengde gevoelens dat ik de pen opneem en u verzoek, mij een plaatsje in uw blad aangaande het hoofdartikel „Het He- dendaagsche Socialisme" v. d. hand van uw veronderstelden medewerker de Gem. Secr. Kezier van Br. op L. in uw bladen van 28 April en 1 Mei. Daar ik tot heden steeds constateerde dat u in uw blad strikt neutraal' bleef, en uwer zijds nog al eens door liet schemeren: In onze neutraliteit licht onze kracht, dan schijnt zulks met het opnemen van genoemd artikel veran derd te wezen. De schrijver schijnt er zelf ook wel eenigszins van overtuigd dat zijn artikel in uw blad niet o pzijn plaats is, als hij schrijft '(voor grondige bestrijding dezer socialisatiegedachte kan in dit blad geen plaats worden gevonden). Maar m.i. was uw blad, wiMe het „Neutraal" blijven ook al geen plaats geweest voor een oppervlak kige bestrijding de Socialisatie-gedachte, maar had Keizer beter gedaan dit maar in de pen te 'houden of anders zijn hart maar eens uit te storten op een debatvergadering. Evenwel hoop ik, M. de R., dat u alsnog wel zoo neutraal zal wezen, om een korte cri- tiek op 't artikel toe te staan, ook rekening houdende met de arbeidersabonné's. K. vangt aan met te shrijven, dat een der eerste gevolgen van den wereldoorlog ook in ons land ons gebracht heeft 'de over- heerschiing der Arbeiders;-idemocratie. „Ver schrikkelijk". Jammer kameraden, dat 'tmaar een halve waarheid is. Maar geachte schrijver, als gij dit beschouwt als een der gevolgen van den wereldoorlog, zou het dain niet goed van u geweest zijn ook eens even de oorzaak of oor zaken van dien wereldoorlog voor ons vast te stellen en dan nog vele andere gevolgen van dien oorlog, die geleid hebben tot een massale beweging der arbeiderspartijen. Denk b.v. eerst eens aan 't ontzaglijke aantal jonge levens, die onschuldig vermoord zijn, en het nog grooter aantal verminkten die u nog eiken dag spreken van de verschrikkingen dier menschonteerenden kapitalistischen oorlog. Voeg hieraan toe K.'s eigen beschouwing, dat de arbeiderspartij toch is de talrijkste, dat het dus die klasse was, die onschuldig aan dién oorlog, er toch de meeste offers voor moest geven, dat het juist die arbeidersklasse was, wier zonen men veelal onder den invloed van alcohol, (ook een der zegeningen van 't kapi talisme) in het vuur stu,urde, en' den dood moesten vijndem op een allergruwzaamste wijze. Em kom daft te» slotte tot de conclusie, dat ,1.30, pe< deensi uivoer oi 22840 1 kilogra Q1325 1 fben een der gevolgen vaB den wereldoog Dat toen pas de idéé bij de arbeiders i>v wakker worden dat zij moest traChten do r°ve wpord en daad, een herhaling van dit vo]<,e confessioneele en kapitalisten een noodzakel' kwaad, te voorkomen. Dat toen Europa verwoest in rouw en wa hoop nederlag, de arbeiderspartijen gezegd h! ben, als gij met uw kapitalisme dit kunt, a len wij trachten of wij u dit faiet kunnen' beteren en probeerein een Nieuwe Maatschap 'te vormen, die niet behoeft te worden voorzi, van het noodzakelijk kwaad, 't Militairisnie Dat zij geroepen heeft „Oorlog aan den 0C log"' en dat zij zal blijven roepen 'tot zij 0yf Wonnen heeft. Verder zegt 'K. bij de pogingen daarto kwamen vanzelf de gevaren van 't hedendaa, sche socialisme ten volle uit, Volkomen ju,1 geachte schrijver, want gij geeft toch zeker J dat, waar er reden bestaat tot; het keeren v. oude en 't bewandelen van nieuwe paden, i daar bezwaren aan verbonden zijn; wij echter die bezwaren anders dan K. Hij toch ziet een der grootste bezwaren d de arbeiders trachten de wenschen en behoi ten van de arbeidersmassa beslissend te do zijn: welnu dat is van R. zeer juist gezien wordt door ons ook niet ontkend. Maar wj belangen hebben tot op heden nog steeds zwaarste gewogen bij u, de oude Maatschapp voo rhoeveel wordt rekening gehouden met groote massa. Zij toch immers worden gead te zijn de slaven der samenleving. Wat hietj ten goede is veraftderd, is gekomen ond« drrang der massa. Gij beschuldigt die massa dat zij de ecoq rnische belangen der natie en de draagkracl 'der belastingbetalers voorbij ziet als 't er o aan komt sociale hervormingen dopjr te voerei Keizer wenscht niet beschouwt te worden a| 'tegenstander van 't verhoogen van 't peil dt 'arbeidersklasse in allein zin. Maar als 1 spreekt over de draagkracht der belastingbi TFrr 1 talers, en men hoort spreken valn1 een nieu^"1 Vlootwet die honderden millioenen vraagt. Dan vraag ik mij in allen ernst af, tegen ui moet front gemaakt worden! Tegen hen die roepen „Oorlog aatt den 0« log" en voor de produceerende klasse ee tmenschwaardig bes.taaft eischen en hiervoor b; lasting vragen. Of tegen hen die aankomen met belastiq druk voor 't onproductieve „Militairisme". Dan vraag ik tegen wie moet front gemaal worden 1 tegen hen die vechten tot behoud da arbeidswet 1919, die de arbeiders een verad ïmngr schonk, die zeggen, er moet bezuinig worden, maar niet op ons, die pas verworvi hebben waarvoor jaren is gestreden, bezuin (ging, goed. Oorlog aan den Oorlog en we met 't militairisme. Of moet er front gemaakt wo'rden tegen h( die schreeuwen: Bezuiniging, Bezuiniging, la» ger arbeidstijd, lager |oon, geen sociale we geving enz., die zeggen als 't getij verloo moeten de bakens verzet worden, maar terwi er van 't verhoogen van het peil der arbeide, in 't algemeen in de praktijk niets overblijft Voor 't Hof en voor 't leger millioenen vragei eischen. i Tegen wie moet front gemaakt worden. Ik zou meenen dat het voor elk logisch vei stand niet moeilijk zal vallen te oordeelen. M. de R. Ik zal 't hierbij laten, ik mee Vooral niet meer van uw plaatsruimte te mogt vragen. Ik heb |n 't kort mijn besehouwin tegenover die van uw medewerker gegeva Ik zal niet trachten zijn artikels verder te w 'leden, of tegen zijn citaten van derden (waai onder van hen wier beginselen hij toch oo. weer niet toegedaan is) weer andere citatf 'te stelten, wat mij natuurlijk niet moeilijk vallen. Ook zal ik maar zwijgen o> ft).zijn [5 icilogi 1500 ki 6.90, 2' 9 M' 0 kilogi -Ó.80. noori uien jerg«teek« hart« blijk«u va hier als v: 40-j«ig II P. M. scharwoud ben, dii een on Lakt, onzen A. T. ;arspel, M MEI, Al ing' „Sp Entrée Sted. bi RIJWIEï tenbani ■PEN 50 a" BkttWi (pui wering, dat wij eep aanslag doen op de arbe ders zelf, of dat wij bij ide arbeidende klasse bi ;rkrijgbaai bewustzijn dat er geproduceerd moet worde gedood hebben, dit alles zal ik maar overlatj aan den logisch denkende; die Keizer gemeen heeft met zijn kennis te moeten verrijken, doe plaatsing van zijn artikels. „Het Hedendaaf sche Socialisme.". In het zeker vertrouwen dat onze bewegia toch niet is te keeren, door den enkeling, iniet al is hij een ambtenaar der Gem. en kleine plaatselijke pers te baat neemt om ideeën uit te dragen. U M. de Red. dank zeggend voor de i leende plaatsruimte, teeken ik mij Eian uit de massa. Naschrift vain de Redactie. Wij hebben de artikelen van- den Heer Ke zer niet beschouwd als een aanval op de Fedt ratie der Transportarbeiders, of hare lede noch op de afd. Langedijk als afdeeling, noc op hare leden, rftaar als een algemeene b« schouwing aan de hand van verschillende aai gehaalde citaten, waartusschen ingevlochten' eigen inzicht of meening over het 'hedendaa! sche socialisme. Wij zijn rutm genoeg in onze opvatting - het vrije woord in dezen te geven, wie er oi vraagt .Op dat standpunt hebben wij ons alt) geplaatst en dat zullen wij blijven innemen- En het blijkt ons, dat de kleine plaatselijk Pers wordt gelezen, die, we erkennen 't gaarit wel veel wil maar weinig vermag, omdat zij zich moet bewegen langs een door haar kozen weg, den wegv der zelfstandigheid, - ze nu al ruim twee-en-dertig jaar heeft be wandeld. Eenige verdienste zal zij dan tod zeker nog wel hebben, al was 't alleen ni3' deze, dat men bij haar nooit te vergeefs heel aangeklopt wanneer men hare gastvrijheid riep, en waardoor menige goede, nuttige maatschappelijke zaak is, bevorderd. t i. u -A L EEOAÊTIEa N°ordscha: Niedort D- SCI 7 EL;

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4