Gemeenieraadsverhiezingen. groote bereidwilligheid werden verstrekt. De com missie heeft alles in orde bevonden en kan derhal ve tot goedkeuring adviseeren, en den penningmees ter; geheel te dechargeeren'. Overeenkomstig het gegeven advies wordt be sloten. Dc begrootingen worden hierna goedgekeurd,; waarbij de voorz. mededeelt, dat het niet mocht gelukken den omslag te verlagen. Rekening stoomgemaal. De ontvangsteen bedroegen f 36988,761/2, de uit gaven f 17847,05, voordeelig saldo t19141-71V2- Batig saldo van het vorige jaar f 27799.851/2. Rekening Molengeerzen. Batig saldo vorig jaar f 4271.231/2, ontvangsten in totaal f 18113.961/2, uitgaven f 14807.651/2; voordee lig saldo f3306.31. Rekening Oosterdijk. Batig saldo vorig jaar f7836.04172, ontvangsten in totaal f 1543309V2 uitgaven f7767.07172, voordee-' lig saldo f7666.02. j Begrcoting Stoomgeemaal. Ontvangsten £27854.251/2, uitgaven f20699.99, voordeelig saldo £7154.261/2. Omslag fi.50. Begrooting Molengeerzen. Ontvangsten f 16783,79, uitgaven f 12704,—, voor deelig saldo f4079.79. Omslag f2.— per H.A. Begrooting Oosterdijk. Ontvangsten f 15323,76, uitgaven f10609,99 voor deelig saldo f4713,77. Omslag fi.50 per H.A. Mededeelingen verkoop huis Schoon. De voorz. zegt dat men er niet in geslaagd is, het huis in publieke veiling te verkoopen voor dien prijs, welke men er voor had bepaald. Spr. stelt voor dit punt nader in comité te bespreken, met het oog op het beaplen van den prijs. Bericht van het Waterleidingbedrijf, dat nog 100 gulden extra-bijdrage zal worden gegeven, voor. herstel van den straatweg, bezuiden Broek op, Langen dijk. Er was gevraagd om f 200, maar de voorz. is van oordeel dat f 100 voldoende is, daar het extra- derhoud zeer miniem is. Ingekomen is een concept-verordening regelende het verkeer langs de wegen met zware motorrijn tuigen. Dee tijd dat bezwaren konden worden ingediend, is echter verstreken, daar dit was 1 Mei. 1 De heer P. Borst van Harenkarspel zegt, datf waneneer wij zelf de verordening hadden gemaakt, het gewicht zeker zwaarder was geweest. Spr kan zich echter wel met de verordening vereenigen. De heer J. Ootjers van Noordscharwoude vraagt door wien de verordening is toegezonden e nhce groot het gewicht is. De voorz. antwoordt, dat de verordening is afge komen van het Gouvernement en het gewicht is bepaald op 5200 kilo. Rondvraag. De heer Ootjers van Noordscharwoude geeft in overweging de huishoudelijke vergaderingen niet meer om 10 uur 's morgens, maar des namiddags' 2 uur te houden. De agenda geeft er geen aanlei ding toe om er een dagvergadering van te maken. En de middelen van vervoer zijn thans zoo, dat een ieder gemakkelijk op een bepaalde plaats en: tijd kan verschijnen. Ik geef daarom in overweging om des middags om 2 uur te vergaderen. De voor2. antwoordt dat dit in overweging kan worden genomen bij het bestuur. En dit punt op de agenda voor de herfstvergadering kan worden, geplaatst. Het is echter steeds een oude traditie geweest, van eeuwen her. En het droeg steeds, meer het karakter van een gezellige bijeenkomst. Maar de tijden veranderen, en ook ik voel aanko men dat men met oude tradities zal moeten breken Verder informeert de heer Ootjers naar de ac tie gevoerd tegen het hoogheemraadschap.. Door de daarvoor destijds benoemde commissie is er hard gewerkt, en daarom zou ik nu willen vragen, om eenige inlichtingen, Is het misschien in uit zicht, dat wij eenigszins winnen. De actie is breed opgezet, Maar het is ook iets, waarbij men niet mag rusten. Het is iets dat gebeuren moet. Lie ver zag ik echter het geheele lichaam verdwijnen! Maar hoofdzaak is thans, dat er verbetering moet kornen. De voorzitter antwoordt daarover niets te kun nen mededeelen, en niet meer te weten, dan wat het groote publiek ervan weet. Adressen zijn op gemaakt en naar Prov. en Ged. Staten verzonden; Maar iets bijzonders is ons ook nog nooit medege deeld geowrden. De heer Ootjers vraagt den voorz. of deze ook van oordeel is, dat men op den goeden weg is. Het werk berust thans in handen van de vereen i-i ging voor waterschappen, en vraagt of men den indruk heeft dat het daar in goede handen berust, De voorz. antwoordt, dat de opgestelde adressen goed op pooten stonden en men verder aan den uitslag niets kan doen. De heer Ootjers hoopt dat de actie succes heeft Men moet succes hebben. Men mag er niet bij blijven rusten. D eheer Sevenhuijsen verklaart volkomen met 't voorstel mee te gaan, om des middags te verga deren. Verder vestigt spr. weer eens de aandacht op de Kaai van de Knoplanden. Deze is niet in orde, De heer Pranger zegt er met den heer Rootjes over te hebben gesproken en deze verklaarde dat het Ambacht er niets mee noodig had. De voorz. antwoordt dat het Ambacht er wel mee noodig heeft. Het water wordt toch ook ge bracht in het Ambacht. De heer Tauber verklaart dat de kaai op sommi ge punten te laag is. De heer Sevenhuijsen voegt hieraan toe dat een van de schuiven ook niet in orde is. iHierop wordt thans niet verder ingegaan. De rondvraag levert verder niets op, waarna de voorzitter de openbare vergadering sluit. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS., De Veenderij. Mei, en alle dagen even koud. Zelfs zoo dat enkele mensehen hun kachel weer van boven hebben gehaald. 'tWas deze gedachte, die als bij intuïte de gedachte aan brand, turf, ver wekte en ons deed besluiten nogmaals een kijkje in de Veenderij te nemen, en met eigen oogen te aanschouwen in welk stadium de werkzaamheden nu zouden staan. En veel is er al weer veranderd sinds de openingsdatum toen wij ook tegenwoordig waren. Bij verren aanblik werden we hier en daar rookende hoopjes gewaar en toen we dichterbij kwamen, bleken dit eigen gemaakte vuurtjes te zijn, waarboven aan een krom' ijzeren stangetje een waterketel, bewogen door den vrij sterken wind hing te bengelen. Dit was al het eerste wat ons oog -trof en dat wij de vorige keer Ook niet hadden gezien. - Wat wij de vorige keer ook niet .hadden ge zien en wat in zeker opzicht geen verblijdend verschijnsel genoemd mag worden, was het grooter aantal werklieden. Zij mogen momen teel in de veenderij voor werkloosheid bespaard blijven, iets wat menige gemeente in den om trek, die ook met het lastige werkloosheids vraagstuk zit te tobben, afgunstig naar St. Pancras en Koedijk doet zien, zeker is, dat het een minder mooie afspiegeling is van de werk loosheid in deze gemeente, en wat vooreerst wel niet beter zal worden. Allen waren ijverig in de weer, en men kan zich een denkbeeld vor men van hun werk, als men in gedachten een „stikkerman" aan den arbeid ziet, zijn dikike brei van uit Jiet vaartuig o phet land werpend. Ook de gebruikelijke spatten op aangezicht (en kleeding b ij't tegen wind ingooien blijven hun niet bespaard en de dikke brei die zij op het land gooien heeft ook geheel de baggerrèuk. Alleen gewinnen zij hun baggerstof iets an ders. Zij halen met speciaal gemaakte schop pen, groote klonten licht bruine veen van uit het water, zelf staande op nog ongestoken veen, waarna deze klonten met bijvoeging van water tot brei getrapt wordt en daarna van uit de bak, gelijk als de baggerman, deze op het' land werpt. Deze uitgeworpen brei moet tot op een zekere dikte komen, waarvoor een meet- stokje aanwezig is. Is deze veenbrei iets droger (geworden, dan, zooals we zagen, worden er Boor sommige werklieden plankjes onder de voeten gebonden, gewoon onder de kousen, en ongeveer als een schaats vastgemaakt en •begint men met deze plankjes, gelijk als een tuinder zijn vroege wortelveld, te bewerken, en wordt zoolang ingetrapt tot ook dit een zekere hoogte heeft. Door deze bewerking wordt de veen weer vaster, dus beter in elkaar. We hebben de verdere bewerking niet gezien, doch zagen achter de veenhut een instrument, bestaande uit een lange stok, waaraan ter weers zijden een breed ijzeren wiel en tussdhen deze twee wielen een zeer lang, scherp mes. Daar nevens stonden een paar klompen met plank jes er onder, en we maakten ons de gedachte dat met deze klompen aan op de veen loopende zoo met dit instrument als 'tware de veen tot lange reepen snijdt en vervolgens er iedere keer dwars over gaat, en men zoo de turf op de vereischte groote heeft. Is de op deze wijze bewerkte veenlaag droog genoeg om op te stapelen, dan, we zagen er een paar mannen mee bezig, pakt men de turf er om 'de andere laag tusschen uit en legt deze dwars over de laag die staan blijft. Daarmee zijn de werk zaamheden, we zagen het thans in zijn volle omvang, vrijwel beschreven. Buiten de veen baas om zagen we 31 werklieden werkzaam. Op het oude veld, waar we op de openings datum waren geweest, 'twelk van uit het d^rp bekeken, achter de hut ligt, is 't thans bijna geheel met turf bedekt. Wij zagen er nog twee ploegen werken, en dan twee man met 't op stapelen der turf. Verder werkte men allen aan dezen kant der hut, 'twelk ook gedeelte lijk, als men er aan toekomt, voor steekturf is bestemd. Regel is dat men in pipegen van drie man werkt. Eén welke de klonten veen van omlaag in de bak gooit en water bijmengt en de beide anderen trappen de veen tot brei en gooien het gelijk de „slikkerman" over 't veld. Doch ook'zagen we op een strook land, dat zij ter weerszijden van die strook iemand had den voor opgooien en mengen en in iedere bak één trapper, terwijl1 er een vijfde man was die dan hier, dan daajr„ n^ar gelang waar hij het meest noodig was, overliep. Zij bedekten de geheele strook land, terwijl de andere ploe gen een pad in 't midden vrij laten. Allen wa ren werkzaam op laarzen, behalve één die het nog op klompen deed. En zeer tot nadeel van zichzelf, daar zoo iemand den geheelen dag met natte voeten werkt. Zoo kan de vreemdeling zich een voorstel ling vormen van hetgeen er in de veen ge schiedt. Moge zij tot zegen van de gemeente's St. Pancras en Koedijk steeds met volle reda- biliteit werken en een baken in het werkloos heidsvraagstuk zijn. EENIGENBURG. Dinsdag vergaderde de tuinb. vereen. „De Noord West" in het lokaal van den heer J. Doom. Aanwezig met bestuur 20 leden. De voorz. de heer Teensma opend met een gepast woord deze vergadering, in het bijzonder de pers welkom heetend. De Notulen worden ge lezen en in dank goedgekeurd. Hierna volgt eene me.dedeeling en nadere uiteenzetting door den voorz., betreffende het millioen saldo bij de „Groente Centrale". Voorz. herinnert aan de publicatie bieraan in de dagbladen gegeven én veronderstelt dat de verg. wel op de hoogte zullen zijn met deze kwestie. Dit op de hoogte zijn,wil echtejr, niet zeggen dat men het weet, daar de geheele kwestie nog omhangen is dóór een geheimzinnig waas. De actie tot uitbetalen dezer gelden aan de rechtmatige personen of vereen, is ecHter in volle gang en berust in goed ehandein, zoodat wij mogen hopen dat rechtvaardiging in deze door de regeering zal geschieden. De Centr. vereen, alhier zou als aandeel pl.m. f 170.000 bekomen dus nog wel de moeite om hiervoor actie te voeren. Behandeld werd de agenda der op 17 Mei as .te houden algem. verg. Bij punt 5 dezer agenda, het beramen van middelen ter voor koming van verzending minderwaardige pro ducten naar Amerika ontspon een heele discus sie. Algemeen was men het met voorstel en 'praeadvies eens maar oyer de wijze'hoe dit te bevorderen kon men niet direct aan de hand doen, zoodat dit aan de Centr. Verg, ifi Siadere bespreking en handelingen mpest worden over gelaten. <i Punt 6 vond geeln nadere bespreking welke hier noemenswaard is daar dit voorstel door de verg. vereen, was ingediend. Punt 7. Voorstel van het Centr. bestuur om het veilingpercentage te brengen ap ls/4 pet. werd door voorz. op duidelijke wijze uitge legd en aangetoond waarom dit 1/4 pet. moest worden verhoogd. De verdienste van Onze be taalmeester zijn van dien aard, zegt voorz., dat het salaris van deze eminente en vooi* zijn werk zoo uiterst geschikte persoon, door elkaar genomen niet hooger is als die van den keur meester. Het afgeloopen jaar gaf aan dat deze persoon bij al zijn gedane werk nog f 200 moest bijleggen. Voorz. bracht ook naai* voren dat op andere markten voor de betaalmeesters eed vaste ver» dienste als waarborg moet worden gesteld, zoo- dat de vereen, bij een slecht jaar ook tevens geld uit eigen kas aan den betaalmêester moet ui'tkeeren. Door den maatregel die wij hier treffen, en deze is het percentage voor den betaalmeester te stellen als volgt, van het eer ste half millioen 3/4 pet. de tweede helft 1/2 pet. en daar boven 35/100 pct„ loopt de veilings- vereeniging geen risico en geeft den heer Klant waarborg loon naar werken te krijgen. Na lange discussie werd men het eens in deze vrij mandaat te geven daar een elk overtuigd was dat de betaalmeester een loon end e werkkring moest hebben. Als afgevaardigden naar de Algem. Verg. werden benoemd de heeren P. Zomerdijk, P. Bl|om, P. Bood, C. Meijles, Jb. Strooper, W. Meijles Az. Jn. Blokdijk, P. Sieriks, W. Meijles Dz., C. Pronk en G. Tesselaar. Als plaatsvervangers de heeren D'. Visser en J. Kos. Bij de bespreking Coöperatief \aankoop zak ken en manden, werd besloten dit voor dit jaar, gezien het kleine verschil bij particuliere aankoop, niet te doen. Bij de'rondvraag bracht de heer Zomerdijk de aardappelkeuring ter sprake. „Voorz. meende in deze inlichtingen te winnen bij het lid der keuringscommissie de heer C. Meijles, doch deze kon hieraan niet voldoen. Wel had deze van derden vernomen, dat aanvraagformulieren bij de leden der keu- ringscomm. verkrijgbaar waren gesteld, doch hij dezulke niet had ontvangen. Voorz .deelde mede dat toch, trotsch het groote verlies dat met de keuring het afgeloopen jaar is gele den, met dezen goeden maatregel zal worden voortgegaan. Per snees waren de kosten thans f 25 per snees. Voorts bracht een lid ter sprake of het neit uitvoerbaar is om zelf de kool te verladen aan het spoor, daar hierdoor de dure transportarbeider kon worden geweerd en de kool een wel zoo'n zachtzinnige behandeling zou krijgen, hetwelk ook de verzending in hooge mate ten goede kwam. Dit bleef echter o phet doode punt, daar de vopirz1. er op wees, dat de transport in deze niet gepasseerd kon worden daar de koolwagens op deze wijze ver laden, door de transporters in de plaats van bestemming, als besmet zijnde niet zouden ivorden gelost. Voorts kreeg ook hier de omroeper op z'n dak. Dit wordt een gewoon verschijnsel, het welk deze beambte bepaald doof heeft gemaakt daar jaren hiervoor ook steeds ove rhem ge klaagd werd. De afgevaardigden zullen dit ter 'Algem. verg. ter sprake brengen. Hierna sluit de voorz. in dank deze gezel lige vergadering. ST. PANCRAS. Het Comité in deze gemeente, gevormd tot aanbieding nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin bestaat uit de navolgende personen: J. Kroonenburg, burgemeester, C. Zeegers, J. Wagenaar Klz., A. Dekker, Tjade Koele- meij Sr. en G. Rooij Jr. ST. PANCRAS. Door den inspecteur der Posterijen zal aan het Hoofdbestuur worden voorgedragen het hulppostkantoor te Oudorp op te heffen. Be zuiniging zal hiervoor wel de oorzaak zijn. Ver moedelijk zal hiervoor dan een kantoor enkel voor zegelverkoop komen. Terwijl omtrent de •bestellingen wordt vermoed dat deze geheel of gedeeltelijk vanuit St. Pancras zullen ge schieden. ST. PANCRAS. Algemeene vergadering van het ontbonden ziekenfonds „Hulp in Nood" op Woensdag 16 Mei 1923, in het vergaderlokaal bij de Chr. school. Aanwezig 22 leden. Opening. Notulen. Besproken werd het geven van een1 bestem ming aan het geld, toebehoorende aan1 de leden van de ontbonden vereeniging „Hulp in Nood" Besloten werd met algemeene stemmen het geld in gebruik te geven aan de begrafenis- vereeniging te St. Pancras tegen een rente van '5 pet. 'sjaars, en op voorwaarden dat bij over lijden van een der oud-leden van „Hulp in Nood" het bedrag dat ieder persoonlijk op 't oogenblik toekomt, aan de nabestaanden zal worden uitgekeerd, vermeerderd met de rentë van dit bedrag vanaf 1 April 1923, tot aan het overlijden. Een rechtsgeleerde zal worden aangezocht deze zaak contractueel vast te leggen. Volgde aanbieding blijk van waardeering, met een toepasselijk woord door den heer A. Schuur, aan den oud-voorzitter van ,,Hulp in Nood", den heer ten Hoeve. Waarop in hartelijke woorden door den heer Ten Hoeve dank werd gezegd. Vplgde sluiting. SINT PANCRAS. Woensdagavond hadden wij de z.g. revanche wedstrijd tusschen ons eerste en tweede elftal. Voor dezen wedstrijd was door de heeren H. Gérrïtse en H". Nïesink een medaïïle beschik' baar gesteld. En het eerste, dat de vorige maal met 1—0 van 't tweede verloor, nam revanche eh won thans met 2—0- En over 't geheel kon men ook het eerste haar superioriteit be speuren. OUDE NIEDORP. Op 16 dezer zijn tot leden van' den gemeen, teraad gekozen de heeren: J. Wit, Th. Tromp, J. Ligt hart, A. Molenaar Jb. Pluis ter, G. Liefhebber en C. Oyer. De 2, 3, 5 en 7 zijn aftredend. Wij vernemen dat in de bestuursvergadering van „Alcmaria" V.V.V. van 15 dezer besloten i° dat dezen zomer op het Gemeentelijk Sportpark' geen motorraces of concours-hippique meer zullen worden gehouden. PLAATSELIJK NIEUWS OUDKARSPEL. Bij de gehouden stemming voor een lid bestuur voor den polder Woudmeer, wegens bedanken van den heer G. Doekes Jz-, zijn uitgebracht 39 stemmen, waarvan op den heer C. de Vries 22 en op den heer J. Strijbis 17 Zoodat gekozen is de heer C. de Vries, die de stemming tegenwoordig zijnde, zijne benoe miiag heeft aangenomen. Zuidscharwoude. Alhier is een vergadering gehouden tot het op. richten van een fietsclub. Het bezoek was gering. In beginsel werd echter tot de oprichting besloten om later tot definitieve oprichting te kunnen overgaan. Broek op Langendijk. Eenige jongens uit de 5e klas der Bijzondere School alhier, hebben sinds een paar maanden een wandelclub opgericht onder den naam (S)amen (O.)p (Si)tap. Zij hebben al eenige malen, de? Zaterdags en des Woensdagsmiddags, wandelingen docv de Heerhugowaard, en naar Koedijk Alkmaar en Heiloo. Maar wat zij nu, j.l. Woensdagmiddag hebben gepresteerd, is het vermelden wel waarc Om 1 uur des middags gingen zij op stap, van af den weg bij het spoor naar Heerhugo waard, de Basse weg tot aan den Middenweg, deze het zuid einde uit tot de Ringsloot, langs den Huigendijk, tot de Halvemaansbrug, toen langs den Hoorn-; schen weg tot aan de ZZes Wielen, daar over de brug tot Huiswaard, zoo naar Koedijk, door de Daalrneer naar Sint Pancras, en toen weer naar Broek op Langendijk, waar zij om half zes weer present waren. Heir blijkt wel uit, dat deze jongens van 9. en 10-jarigen leeftijd het loopen nog niet zijn ontwend, al wordt er in onze dagen meer gefietst dan geloopen. Deze gezonde sport is zeker aan te bevelen'! Uitslag verkiezing Noordscharwoude op 16 Mei 1923. Stemdistrict f. LIJST I. Duijves Zut Zijp D. Schuit LIJST II. J- Jes Meeldijk Abeele AbeeleMarees Heijmans De Leeuw Blom LIJST III. Ootjers De Geus Kooij Van N ienes Kuiper 'Sijpheer Kliffen Kostelijk 76 129 :bs •d r LIJST IV. A. Barten G. Barten Verburg Jong 53 52 In hét geheel werden uitgebracht 797 stem men, waarvan op lijst I 216 stemmen; op lijst II 126 St.; op lijst III 350 St.; (bp lijst IV 105 stemmen. Kiesdeeler 113 6/7 3/4 85 11/28. Van onwaarde 16 stemmen. Zoodat gekozen zijn de heeren: G. DuyveS en P. Zut (R.K.); J. Jes (Arb. partij); J. Oot jers; A. de Geus en K. Kopij (V.D.) fcn A. Bar ten (A. R.). De 'tegenwoordige Raad bestaat uit de HH-: J. Ootjers, J. Heman, A. de Geus P.AZ1., en' J. PI. Keizer; (V. D.) A. Barten, :(A. R.); G. Duijves en P. Zut (R. Kt) De V. D. heb ben dus een zetel moeten afstaan aan de Ar beiders-partij. De HH. Heman en Keizer hadden zich niet meer herkiesbaar gesteld. Dé gisteren gehouden Gemeenteraadsverkie zing te Broek op La|ngendijk had den vol genden uitslag: le District 690 kiezers» uitgebrachte stemmen 620 Ohverbe londag d eheelen omtijds i En dan die spele an. Er Om on, moren be: >C.D'. I, C.D. eet net het bi Ipch dan feet geru1 welen ,dc mde pres "och blijf aarlijk. E unnen w ntdekken an 'tspel IC.D'. da ijn 't veld In ondari! anval va: it, en Ze Daarna echter Pe •art wij en leiloo vo «geveer I oal te ma set i_o - link voor iet en H Veiinigen 1 aar van «wedde 1 >ren zijn. e twee v e strija'a tuursledei adeel vai K>g verde «kampt, «ide wini ietlöo. G< Als

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2