NIEUWE Nieuwsblad voor LAN GEDIJ K en Omstreken. Zaterdag 19 Mei 1938. I* Blad 38e Jaargang J. H. KEIZER. per 3 maanden f 1,15 jNo- 58. «ufHoi at LAHÏiEDIJKER COURANT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. REDAOTEUB-UITGEVER 1B0NNEKENT8PBIJB BUBBEL: Noordscbarwoude. PB IJ 8 D E BILL ïl EBTESÏ i.E N V&a 1—regels 75 et-, elke regel meer 15 et. Groote letters of vignetten «orden naar piaatsroimte berekend Brieven rechtstreeks asn den Uitgever Dit nummer bestaat uit 2 Blad; n. EERSTE BLAD. )E LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN OFFICIEEL DIENSTPLICHT iftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij artikel 72, tweede, lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeel-, de van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wet boek van strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikels 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitge- vendee aan eene krachtens wettelijk voorschrift: uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Zuidscharwoude, 19 Mei 1923. - Burgemeester en Wethouders voornoemd:| De Burgemeester: VAN SPENGLERj De Secretaris: iS:- PARMA, i REVUE VAN DE WEEK Vervroegde opkomst in Juli. Dc Burgemeester van Zuidscharwoude brengt, >t volgende onder de aandacht van belanghebben-' m. 1 i. Voor totaal 200 dienstplichtigen van aa hting 1923, die zijn toegewezen aan de 2e ploeg, jr infanterie, bestaat gelegenheid om reeds in hetl jdvak van 1620 Juli 1923 in werkelijken dienst; komen ten einde deze oefening te volbrengen een der detachementen, bestemd voor de scho- 'n voor verlofsoficiererr te Amersfoort en te Bre- 1. De eerste oefening va ndeze dienstplichtigen ordl niet onderbroken, zoodat deze, behoudens, tvoorziene omstandigheden, 29 December I923, ndigt. 2. Voor deze vervroegde opkomst kunnen ook aanmerking komen personen van de lichting >23 of van een vroegere lichting, die in verband et uitstel van eerste oefening, verstreken vrij-' elling of om andere reden te gelijk met bedoel- 1 2e ploeg in November zouden moeten opkomen 3. Voor hen, die de oefeningen bij den vrijwil- jen landstorm volgen en uitzicht hebben, dat I vooi 16 Juli 1923 het bewijs van voorgeoefend- iid zullen verwerven, bestaat <fe bedoelde gelen inlieid echter niet. 4. Zij, die voor deze vervroegde opkomst in inmerking wenschen te komen, moeten voor 271 lei a.s. hun verlangen daartoe kenbaar maken bij' ai burgemeester der gemeente, voor welke zij, 3bben geloot. Zij behooren daarbij op te geven 1111 geslachtsnaam «n voornamen, den datum van BDoorte, de gemeente, waar zij voor den dienst licht zijn. ingeschreven, hun lotingsnummer liet orps waaraan zij zijn toegewezen of waarbij zij jn ingelijfd, alsmede in welk garnizoen (Amers, )ort of Breda) zij deze oefening het liefst zouden ilbrengen. Ook is het wenschelijk, dat de belang-l ebbende opgeeft om welke reden hij liever in uli dan in November zou opkomen- 5. Mocht de gegadigde in aanmerking komen oor vervroegde opkomst, dan is het niet zeker, at rekening zal kunnen worden gehouden met; jn keuze van garnizoen. 6. Zij, die voor opkomst in het tijdvak van 16— 0 Juli 1923 worden bestemd, ontvangen hiervan adere mededeeling. Zuidscharwoude ,17. Mei 1923. De Burgemeester: VAN: SPENGLER, STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Zuidsehar-j 'oude brengen ter openbare kennis, dat op Woens-i [ag, 23 Mei 1923, van des morgens acht uur tot es namiddags 5 uur, zal geschieden de STEM MING ter verkiezing van de leden van den ..*e-i aeenteraad. STEMPICHLT Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd üi artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, lie volgens de kiezerslijst bevoegd is tot oe keuze uede te werken, zich binnen den voor de stemming ^paalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht; aoet aanmelden bij het stembureau in het voor tem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: 1 De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting) >pgelegd bij artikel 72, tweede lid, wordt, tenzij, ten rechter van eene geldige reden van verhinae-t 'ng blijkt, gestraft met berisping of met geld- >oete van ten hoogste drie gulden. Indien, tijdens het plegen van de overtreding nog Jeen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere: 'eroordeeling van den schuldige wegens gelijke) overtreding onherroepelijk is geworden, of de des- vege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, ■vordt geldboete van ten hoogste tien gulden op-j ïelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassa-j be onderworpen. indien de straf van berisping wordt opgelegd oaa een afwezig gebleven beklaagde, wordt een 15 Met. Volgens de oude lende brengen de IJshei- ligen Gonzalphus, Paucratius, Servatius en Bo- nifadus van 11 tot 14 Mei een brokje "winter in de „wonderschoone" vijfde maand des jaars. In 1923 hebben de vier IJsheil'igen zich op zeer buitengewone manier doen gelden I Zij veroorzaakten, dat de kachels weer aan het gloeien werden gebradht, dat de dikke plunje, reeds voor 'n jaartje weggeborgen, voor den dag moest worden gehaald. En ook Hemel vaartsdag '23 stond „in het teekew" van erger dan herfstige kilheid. D|e regen plaste onbarm hartig neer, en de arme menschjes, die schoone plannen hadden gebouwd voor den anders zoo genoeglijken dag, die het wat stijve van den 'Zondag mist en toch echte „holiday" mag heeten. Zij waren genoopt om hun toevlucht te 'zoeken binnenshuis, d.w.z. voor het meerendeel in gelegenheden met of zonder „strijkjes", cine ma's, e. z. m. Zoodat de exploitanten dier on dernemingen den IJsheiligen dankbaar zullen zijn geweest voor hunne „wintergave". En te midden van het Meiherfstje barstte, in den nacht van 11 op 12 dezer, een allergeweldigst onweer los, als een soort van „begrijpelijk pro test", dat de aldus op den achtergrond gescho ven vroegzomer deed hooren!... Men ziet ook op meteorologisch gebied, gelijk overal elders, de allerscherpSte contrasten!... De Tweede Kamer ging den 9en met zeer kort Pinksterreces. Reeds den 23en zullen de hoogedelgestrenge dames en heeren hunne werkzaamheden hervatten, en over de vraag of het groote zomer-reces dit jaar al dan niet vroeg zal invallen, loopen de meeningen uit een. De nieuwe Indische Leening van 400 mil lioen behoort tot de dingen, welke het eerst aan de orde zullen komen. Maar: er slaat, behalve dat, nog heel wat op de agenda!... Ik noem slechts: de inter- pellat iën -Marchant over de verhouding tus schen den Haag en Paramaribo), en Duijs (over de ziekteverzekering c.a.); de nieuwe Bi oscoopwet, etc. Terwijl de Senaat voor zijn „metamorphose1', dewelke den lOen Juli moet plaats hebben, nog tak van grootere en klei nere ontwerpen heeft .af te doen. Wat, ge geven de breedsprakigheid, welke thans de Eerste Kamer beheerscht heel wat beduidt. Hoe men dus tot de conclusie kan geraken, dat er dit jaar „bijzonder vroeg" (sommigen noemen zelfs eind Mei) groote zomer-rust aan beide kanten van het Biinnejihof zal' kunnen komen, is mij niet recht duidelijk! Den 8en Mei heeft 'het Lagerhuis het Dienst- weigeriings-ontwerp afgedaan, nadat er zeer uitvoerige en diepgaande theologische, juridi sche en andere bespiegelingen over waren ge houden. Z.a. men weet, is het ontwerp een1 uit vloeisel van de nieuwe constitutioneele bepa ling betreffende het eerbiedigen van ernstige gewetensbezwaren. Het splitst de weigeraars in hen, die zich houden aan het Goddelijk Verbod om een mensch te dood en en anderen, die van geenerlei militaire verplichting willen weten. Eerstgenoemden zullen, nadat hunne be zwaren als ernstig erkend zijn, voor hospitaal diensten e. d. worden gebruikt, de anderen voor bezigheden buiten het leger. Maar de tweede categorie moet langer diensten praes- teeren dan de eerste. Ojok tegen deze bepaling van het ontwerp kwam protest. Maar 't werd door minister Heemskerk afgewezen, evenals alle verdere pogingen om wijziging in het ont- wer pte brengen, e-a. het willen gewag maken van „ernstige gewetensbezwaren", zonder meer wat een der soc.-democratische „desiderata" vormde. Uitzicht dat te onzent politieke mis dadigers op andere wijze zullen berecht wor den dan andere gestraften, kon ,Z.Exc. van Justitie niet openen. Zoodat de soc. democra tische motie, vragend dat voor de politieke misdadigers speciale inrichtingen, in plaats van den kerker, zullen worden voorbereid, reeds ten doode gedoemd werd. Minister van Dijk heeft verduidelijkt, dat de miliciens der lich ting 1923, is de wet er tijdig van de 'nieuwe bepalingen betreffende dienstweigering zullen kunnen gebruik maken, eventueel: uitstel van eerste oefening kunnen vragen. Na 'dat behoudens een niet zoo belangrijk amende ment je-Deckers alle voorstellen waren getui- frield, kwam het Dienstweigerings-ohtwerp er met slechts de twee Communistische stemmen tegen. In de Woensdagzittiing leed de heer K. ter Laan schipbreuk met zijn motie, vragend wet telijke regeling voor den steun, door 'het Rijk te verleenen aan de dienstplichtigen, „tijdens of tengevolge van de mobilisatie" blijvend in valide geworden. Vader Staat heeft voor deze zeker ongelukkige menschen laatstelijk twee ton besteed en zoo noodig zal nog meer geld worden aangevraagd te hunnen bate. Van de 2000 aanvragen om hulp, door zulke invaliden ingediend, zijn er tot dusver 500 afgedaan. En algemeen werd erkend, dat de behandeling 'dézer zaak door de commissie-Scheurer meer in het belang dezer personen is dan de wette lijke regeling welke de heer R. ter Laan wenschte. Voor pensioen kunnen zij niet in aan merking komen, daar bij hen „verband ïus- sohen militairen dienst en ziekte" ontbreekt. De motie-K. ter Laan tuimelde met 51 tegen 20 stemmen. En het slot der laatste Kamer zitting voor het Pinksterreoes was.. een op 'tuiterste oogenbl'ik afgewend edhec Voor... minister van Karnebeek! Bij het ontwerp tot goedkeuring der toetreding van Nederland tot de protocollen betreffende den economischen en financieelen wederopbouw van Oostenrijk, 't Ging hier over de garantie tot 3lU millioen gulden, welke Nederland aan het arme Oosten rijk wil verstrekken. Tegen dat crediet op zich- 1 zelf had niemand bezwaar. Maar wel kwam er een stroom van protesten tegen Protocol I, volgens hetwelk ons land zich zou aansluiten bij al hetgeen de Volkenbond zal gelieven te beslissen, t. avan Opstenxijk. Uit alle „sferen" de Chr. Historische-re- vol'utionaire, Vrijheidsbondsche, kwam de bestrijding van dit denkbeeld. Vruchteloos trachtte minister van Karnebeek den stroom te stuwen... en Z.Exc. zou ongetwijfeld neder- xlaag hebben geleden, als dr. Nolens, de leider van de Katholieke club, niet den „wenk" had gegeven om het met razenden spoed voorbe reide ontwerp... aan te houden. Z.Exc. van wasBuitenl. Zaken zag, dat er geen andere uitweg was en verzocht aanhouding van het voorstel. Of degenen, die voorspellen, dat deze loop van zaken een extra-sterk bewijs is voor den afnemenden invloed van het Kabinet Ruys het bij 'trechte eind hebben, moet alweer de toekomst lieeren!».. Tot de onderwerpen, die ondanks het streven om vroeg op reces te gaan, allicht in de Kamer welhaast tot eenige „gedachtenwisseling" kun nen leiden, behoort de hevige ontstemming onder het intercommunale trampersoneel n.a. van de jongste maatregelen, door den Minister van Waterstaat getroffen. Terwijl de wachtgeldregeling voor het spoor wegpersoneel reeds tot schriftelijke vragen-van Braambeek heeft geleid. In periode van Bel gische spoorwegstaking en terwijl uit Indië der gelijke „scrike"-tijdingen komen, wijzend op een zich zelfs daar uitbreidende „beweging"... De geweldige „strop" met den bouw van hc.: nieuwe Leidsche ziekenhuis, aanvankelijk op 5 millioen geraamd en nu reeds begroot op 140 h 150 ton gouds in tijd van generale be snoeiing! zal misschien ook de grens van hei langs schrifcelijfcen weg van de Regeering op heldering willen krijgen, overschrijden? De indiening van Bioscoopwet no. II heeft den stoot gegeven tot de stichting der vereeni- ging tot bescherming van „de persoonlijke vrij heid"- Tegen dingen als bioscoop-verbod, drooglegging, Zondagsheiliging naar ultra-cal vinistisch recept, misschien gevolgd door een roookverbod? Dat het in die richting voort gaan hl strijd is met den vrijheidszin, iets garisch anders dan bande- en tuchteloosheid! ons volk in al zijn geledingen eigen: ten slotte zal geen bewindsman, van welke „kleur" dan ook deze groote waarheid miskennen. Het getal aanrandingen, uit roofzucht en met andere obscure bedoelingen is, in de jongste misdadigheidsrubriek legio. Noodig is 't nogmaals te wijzen op de ernstige ge varen, waaraan kinderen, onbewaakt buiten spelend, zijn blootgesteld. De Tucht-Unie wees terecht, op het noodzakelijke van beperking van en controle op het doen collecteeren door zeer jeugdige personen. Er zijn nog tal van andere gevaren. Sapienti sat! Er is het treu rige geval der onregelmatigheden in het beheer van den tot dusver zoo geachten en populairen burgemeester van het plaatsje Maasdam. Het 'in Den Haag in de val loopen door drie be ruchte Leidsche inbrekers, 't Op heeterdaad be trappen en vervolgens na wilde jacht inreke nen van een Rotterdamschen „kraker". Het attrapeeren te Leiden van een... achtjarigen dief, recidivist! die zich van een porte feuille met „inhoud" had weten meester te maken. Even tragisch als moeilijk geval voor den kinderrechter 1 Er- is de berooving van een Nederlandschen rentenier, in den trein Berlijn- Amsterdam, van 75 millioen Mark, zelfs nu toch nog de moeite van bet „inpalmen" waard. Ook ditmaal ontbreekt het gebruikelijke „bran den-lijstje" niet. In een Limburgsch dorpje kwam, bij een poging om nog iets uit de vlam men te redden, een jong meisje om het leven. Tot de verdere droeve ongevallen van de jong ste week behoort dat te Doorn voorgekomen, bij een botsing tusschen trein en auto en waar bij een 17-jarige jongen gedood werd. Het Koninklijk Noorsclh bezoek is vastge steld op 5 tot 7 Juni a.s. en Z. M. Haakon zal in de hoofdstad met zijn oorlogsbodem arri- Veeren. Mooht de Koning Rotterdam bezoeken, dan zal hij er vermoedelijk nog door den waarn. burgervader moeten worden begroet. De vaca ture-Ziimmerman bestaat nog steeds. En de kans, dat de oud-minister van IJsselsteijn op volger zal worden van den man, die nu Oos tenrijk heeft te „reconstrueeren", lijkt gering. Bij een bezoek van Rotterdamsehe „hervora- genden" bij minister Ruijs, niet juist om den heer van IJsselsteijn aan te bevelen! bleek de Regeering ten deze nog „in blanco te staan''* gelijk 'twerd uitgedrukt. Tot d everdere jong ste „nova" behoort o,m. de tijding, dat in het komende najaar geen Onderwijzers-examens zouden worden gehouden. En verder: het thans in zeer-eiinstig levensgevaar verkeeren van de Nationale Opera, wier toestand bedenkelijker dan ooit scheen te zijn. De Groningers gaan Kermis-vieren, maar het zal een „droge ker mis", een met doorgaand tapverbod, wezen. Of op deze wijze de alcohol werkelijk zal geweerd worden van het festijn, dient afge wacht. De radio-dienst tusschen Nederland en In dië is geopend, maar een geweldig onwe r in de Oost bracht eilacy stremming, zoodat het eerste telegram, van G. G. Fock aan de Ko ningin, niet kon worden overgebracht. Voor 'degenen, die aan „voorteekenen" waarde hech ten, een somber-stemmend begin. In periode Van geweldige moeite voor talloozen, om1 zelfs zeer bescheiden sommekens te verkrijgen voor zaken-eploita tie e.t. g. laat een Bank directeur in den trein van Delft naar Rotter dam een valiesje „slingeren" met goud en bankpapier beladen tot een in de vele tiendui zenden loopend bedrag. Toevallig kwam de zaak, door een eerlijke vindster, terecht. En de directeur beloofde, dat de dame „er nog wel van hooren zou"... Als ook hier maar niet hevige verstrooidheid tot vergeten leidt! BUITENLAND. De Russische autoriteiten, die het vorige jaar met de BritsChe regeering een handelsover eenkomst hebben gesloten, hebben de laatste maanden eenige Britsche trawlers, die in de Oostzee vischten, in beslag doen nemen. Dit was een inbreuk op het handelsverdrag. De daarbij komende steeds voortdurende Russi sche actie in het Britsche koloniale rijk en deze gebeurtenissen hebben de Britsche regeering doen besluiten een ernstige nota naar Moskou te zenden. Deze nota, vervat in een ultimatum, dreigde met het afbreken van alle relaties en vervallen verklaring van het handelsverdrag.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1