W. BLOKKER, semeenieraaasueriiiezinnen. De Heien Henen de naiue wereld. - Portret Photograaf. fees'telijk aanzien te geven. 'aan konden, gtegeïi ze ieder Jaar, meest op 'n De kroonprins wordt Vrijdag verwacht. Zaterdagmiddag, met zijn allen de nieuwe klee- Op het kantoor van de firma Krudde u- ren koopen. Deventer is ingebroken. Aan de brandkast Vader kwam dien dag extra vroeg thuis en Laat DU Ow Portret ol Kioder*FotO'S roakfn. waren geen sporen van braak aanwezig, maar verwisselde zijn werkjasje, dat zoo naar krul- O» St toch wordt een bedrag van ongeveer f 800 en nieuw hout rook, met zijn goeie colbertje «voorstraat AlKmaar.gemist. Moeder trok haar besten mantel aan. Ze vond to. h. Postkantoor. De 55-jarige A. E. R. u|it de Snellinck- 'dat je er knap uit moest zien, anders haalden Dit was een zeer belangrijke stap der Brit- sdhe regeering. De Russische regeering heeft ook 'ingezien, dat er tenslotte met de Britsohe regeering niet te spotten valt en heeft een ge matigd antwoord gezonden. Naar verluidt, aanvaardt de Sovjetregeering geen enkele der Britscthe eischen, doch geeft zij blijk van het verlangen een bespreking te beginnen over de te berde gebrachte kwesties. 'Het ultimatum expireert in de eerste dagen nog niet, zóodat de Britsche regeering de ge legenheid heeft, te beslissen of de Russische nota grond heeft voor de verwachting, dat Rusland bereid is aan de Britsche aanspraken te voldoen en de clausules van de handels overeenkomst in de toekomst nauwgezet na te komen. De Sovjetregeering heeft zich gehaast Rras- sin naa rLonden te sturen, klaarblijkelijk met het doel reeds voorloopige besprekingen te hou den .Intusschen wordt reeds gemeld, dat de Russische autoriteiten de inbeslag genomen trawlers weer zouden vrijgelaten hebben. Thans zyn alle antwoorden der geallieerden op de Duitsche voorstellen binnengekomen. Reeds de vorige week meldden wij, dat Frank rijk en België van de voorstellen niets wilden weten. Ook de Italiaainsche en Britsche regee ringen achten de voorstellen' onvoldoende. Doch zij laten de mogelijkheid voor verdere onderhandelingen open en moedigen de Duit sche regeering aan verder, te gaan om te 'trach ten tenslotte tot overeenstemming te geraken. Men neemt aan, dat de Duitsohe regeering niet voor Pinksteren een beslissing zal nemen .omtrent de houding, welke zij tegenover de Italiaansche en de Engelsche nota zal aan nemen. In de vergaderingen der Rijksdagfracties kwam algemeen de opvatting naar voren, dat verdere onderhandelingen van het kabinet-Cu- no konden worden verwacht. Een der denkbeelden, die aan de hand wer den gedaan om aan Engelands wensChen ie gemoet te komen, was dit, dat een grooter aantal annuïteiten kon worden voorgesteld. De opvattingen over de Britsohe nota zijn verschillend. Uit alle perscommentaren spreekt echter pessimisme. In het „Berl. Tbl." geeft Theodor Wolf als zijn meening, dat Lord Curzon de beweging die hij door zijn rede had veroorzaakt, door zijn geschrift weer heeft belemmerd. Evenals de Duitsohe nota, heeft ook de Engelsoh den rechten weg niet gevolgd. Zij boezemt geen. vertrouwen in, daar zij met FransOhen inkt is gecorrigeerd. De „Vorwarts" dringt er op aan, dat men in de herstelkwestie toenadering tot Engeland en Italië zal zoeken, want tusschen Frankrijk en Duitschlaind bevindt zich het Roerconflict, tusschen Engeland en Italië eenerzijds en Duitsahland anderzijds, slechts financieele ver schillen, die men moet trachten op te lossen. In China gaat het den laatsten tijd raar toe. In het laatst der vorige week overvielen ban dieten een express-trein Peking-Shantung en arresteerden een 150-tal passagiers, waarvoor zij een belangrijken losprijs vragen. De Ameri- kaansche regeering heeft hierin aanleiding ge vonden stappen bij de Cbineesche regeering te doen, daar er onder deze passagiers ook Ame rikanen zijn. Het schijnt, dat de Cbineesche regeering genoegdoening zal verschaffen. Eenige dagen later overvielen roovers een Chilneesch schip en roofden £r voor 60.000 dollar aan waarde. Daarna hebben zij een stad bedreigd. PLAATSELIJK NIEUWS ZU1DSCHARWOUDE. In den alhier gehouden ouderavond is weer de slechte gelegenheid voor spel voor de jeugd besproken, een onderwerp, dat door het vroe gere personeel der school en in vergaderingen' van onderwijzersvereenigingen meermalen ter sprake is gebracht, doch welker uitvoering af stuitte op de fjnanciëele quaestie. Men meende deze materie te liggen op den weg der ouders van leerlingen der openbare school en besloot stappen te doen om te komen tot het verkrij gen van een speelterrein voor de schooljeugd. Een vergadering van ingezetenen zal boven dien worden bijeengeroepen om te spreken Piver de vraag tiaar een sportterrein. Broek op Langendijk. Het woonhuis, vroeger bewoond door wijlen den heer G. van Gulik, bracht in openbare verkoop op f2060.Hoogste bod'Jb. Kreijger f1660.Koo per werd de heer P. Slot A.Cz., die het met f 400' inslag mijnde. I SPORT EN WEDSTRIJDEN NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag a.s. wordt alhier een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen N.V.V. I, kam pioen in de eerste klas van den W. F. V. B., en een Bondselfcal, samengesteld uit de ver schillende clubs van den W.F.V.B1, De wedstrijd vangt aan te 2 uur. VOOR DEN HANDEL. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken ligti voor belanghebbenden een lijst van goederen ter inzage, die zich bevinden op het goederenstationi Köln Gereon, met bestemming voor Nederland,; zoodat zij, die goederen uit het bezette gebied wachten, kunnen nagaan, of zich op bedoeld sta tion wellicht voor hen bestemde goederen bevin- den, welke verloren worden gewaand. 1 NIEUWSTIJDINGEN Naar het „Hdbl." Verneemt, wprdt a.s. Zaterdagavond de gemalin van den ex-keizer uit Duitschlamd terug verwacht. Toebereidse len wordein gemaakt em het Hujs Doprn eeu -straat te Rotterdam was Maamdag met 'haar echtgenoot een bezoek gaan brengen aan haar dochter te Rijswijk, 's Avonds gimg ze over den Haag naar Rotterdam terug en klaagde coen over vermoeidheid. Tijdens de reis is ze overleden. Uit Ommelapderwijk meldt men aan de „N. O.": r Zaterdag zou een meisje van hier trouwen. De bruidegom woont elders. Hij meende er op 'te mogen rekenen, dat de bruid een bedrag van f250 mee ten huwelijk nam. Vóór de rij - tuigen voorkwamen, vroeg hij waar het bedrag was. De bruid schijnt hem toen geen bevre digend antwoord te hebben gegeven. De brui degom maakte toen een smoesje. Hij moest nog even met iemand praten. Toen de rijtuigen voor kwamen, wachtte en wachtte men-; doch tevergeefs op hem. En sedert heeft men hem, wiens ïrouwiust ineens scheen bekoeld, niet meer op het tooneel teruggezien. De Zomertijd. Het Centraal Bestuur van den Nederland- schen Tuinbouwraad heeft zich, in verband met het besluit der Regeering om de afwijking van den wettelijken tijd per 1 Juni te doen aanvangen, tot de Regeering gewend met het zeer dringend verzoek den duur van dèn zo mertijd zoo kort mogelijk te bepalen ten einde daardoor de schadelijke gevolgen daarvan tot een minimum te beperken. De kermisverpachting te N ijmegen brengt volgens de „Tel." dit jaar minstens f 50.000 op Legen f35000 'in 1922. Terwijl een meisje aan het station te Langendreer op den trein wachtte, kwam een vrouw op haar af met het verzoek om haar klein kind even vast te houden. Toen de voor het meisje bestemde trfein aankwam, was de moeder nog niet teruggekeerd. Er bleef voor 'het meisje, dat met den trein vertrekken moest, niets anders over dan het kind mee te nemen. Oinweer. 't Heeft hier en daar nog al geonweerd in 'ons land deze week: Te St. Maarten werd een koe in een weide door den bliksem gedood, terwijl 'n hevige hagelslag ruiten in broeibakken vernielde. De bliksem sloeg in de schuur van den heer 'J. Overwater te Strijen. Het rieten dak werd deels door vuur vernield. Tijdens dezelfde bui werden te 's Gravendeel de korenmolen en de watertoren door het he melvuur getroffen. Dit liep verder zonder scha de af. Enkel eenige telefoondraden werden stuk geslagen. Te Spijkenisse werd van den landbouwer C. van Holst Jz. een hokkeling door den blik sem getroffen en gedood. Door den hagelslag werd aaln de te velde staande gewassen veel schade gedaan, voor-, namelijk de appelboomen in de Hoeksche- waard hebben veel geleden. Woensdagavond omstreeks halfzeven trok over Marsum (Fr.) een zware bui, waaruit plot seling een felle bliksemstraal neersloeg, onmid dellijk gevolgd door een geweldigen knal. Het bleef bij dien eenen slag, welke evenwel heel wat gelukkig alleen materieele schade heeft aangericht. De toren was getroffen. De bliksem, eerst het haantje naar beneden wer pend emam zijn weg langs den toren naar be neden, volgde de naald van het kerkdak, sloeg 'op de electrische geleiding naar binnen, een fraam totaal vernielende en baande ziCh door een gat in den muur te slaan een 'weg naar buiten. Gelukkig, dat geen brand ontstond, zoo. dat de mooie kerkbetimmering ongeschonden is gebleven. En gelukkig ook, dat twee man nen, boven in de kerk aan het gewelf bezig, eenige ©ogenblikken te voren het werk hadden verlaten. Maar aan de Voorstraat hier en daar, aan den Achterweg echter werden van de meeste huizen een groot aantal ruiten stukge slagen, van sommige bleef geen ruit heel. Zelfs in huizen o peen afstand van meer dan 10üM. 'van de kerk verwderd, sloegen meerdere ruiten aan gruis. Natuurl'k is de electrische geleiding 'in wanorde, waardoor het grootste deel van 't dorp van licht verstoken was. Het electriciteitsbedrijf was Woensdagavond ■reeds druk in de weer dit zooveel mogelijk te verhelpen. („L. Cl.''), BUITENLAND HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK Naar uit Parijs aan de „Times" wordt ge meld is er in de wandelgangen van de Kamer Sprake van een „wapenstilstand" in het Ruhr- gebied. Zulk een wapenstilstand zou het Waar schijnlijker maken dat het te verwachten nieu we Duitsche aanbod ernstig wordt onderzocht. De correspondent noemt het van beteekenïs dat een van de Fransc'he Kamerleden, die over het denkjbeeld heeft gesproken, een indus trieel is, die bijzonder goed ingelicht over de Duitsche bedoelingen mag worden geacht. Ge lijk de meeste denkbeelden van deze soort is ook dit denkbeeld nog vrij vaag en de voor gaarden voor zulk een wapenstilstand kunnen nog niet precies omschreven worden. Zeker is, dat Frankrijk voldoening zal moeten krij gen ten opzichte van zijn eisch, dat het „lijde lijk verzet" in de R,uhr ophoudt vóór het eenii- gerlei Duitsch voorstel in overweging neemt, hoe goed dit ook mocht zijn. KINDERLEED. Omstreeks Pinksteren kregen de kinderen altijd wat nieuws. Dat was zoo tegen den tijd dat de voering van de winterjasjes; ging uit scheuren. Als de mouwtjes dan rafelig de poises be- kriebelden, de manterltjes kaalglimmerig plek ten ein de Wiinterjurkjes heuscih niet langer meer ze in de winkels niks voor je olm. Dan gingen ze vèr hun buurt uit, de oude stad in. Vandaag zou 'tweer die feestdag zijn, 'die pret, waarop de kinderen zich zoo lang te voren al hadden verheugd. Maar gisteravond, toen de kleintjes al naar i»ed waren en elfjarig Toosje alleen nog maar op was, had moeder heel lang met het kind gepraat. Eerst had ze gevraagd, of Toos het nog wist, dat vader van den winter zoo'n tijd geen werk gehad had. Ja, heel goed herinner de ze zich dat nog. De broertjes begrepen toen nog niets, waren nog veel te veel kinderen, maar zij had 't geweten, ook dat erge, dat va der zelfs een tijdje in steun geloopen had, dat ie eiken dag moest gaan stempelen. Wat dat precies beteekende, kon Ze wel niet zeggen, maar zooveel had ze er toen wel van begre pen, dat het heel erg akelig was voor vader, voor moeder en voor hen allemaal. Ja, en nu vond moeder het wel; naar voor Toosje, hoorde ze verder, maar nu zou zij van 'tjaar geen nieuw manteltje kunnen krijgen. Broer was heelemaal uit zijn pak gegroeid en kleine zus moest noodig een ander jurkje heb ben, maar meer kon 't dit keer heusch niet Jijden. Even boog :het 'blonde kopje, bleef het taieisje zwijgen in spijtige teleursteEing. Maar direct daarop keken de groote oogen moeder rustig-begrijpend in 't gezicht, ze hield zich goed, het kleine ding. Ze sprak er ook verder niet meer over, tevreden zoende ze yader genacht. Toosje moest, nu ze liajngs de stadsgracht gingen, telkens weer aan gisteravond terug denken- En toch wilde ze blij zijn als altijd, al was 'tdan alleen maar voor de kleintjes, die ze ieder aan een handje hield. Ze keek eens naar 'tlamgzaam stroomende water, waarop allemaal bruine bolstertjes dre ven, die de lentewind uit de takken had ge schud, toen de jonge blaadjes naar buiten mochten komen. Wat waren de hoornen prachtig groen, nee zoo'n kleur had ze vast niet in 'r teekenkrijt doosje. Ze gingen te zamein den Dam over, den Nieuwendijk op, de Hoogstraat in. Ze keken hier, vergeleken daar, schoven een kleeren winkel binnen, kwamen er onverrichter zake weer uit. Eindelijk in 't groote magazijn met de hooge 'spiegelruiten, kochten ze een matrozenpak, don kerblauw mee roode ankertjes op de mouwen. IK de méisjesafdeeling slaagden ze voor zusje. En ze togen verder de straten door, langzaam stappend door de volte, totdat ze in een lunchroom rustien mochteln achter een groote kop chocolade. Thuis werd alles direct bekeken. Broer kreeg zjjn pak aan, zusje werd het jurkje over gegooid. Moeder keek het goed zuinig-zorgelijk na. 'tZat alles wel een beetje ruim, maar 't was ook op den groei gekocht. Toosje bleef stil, haar rappe vingertjes knoopten het jurkje weer los, knipten behoed zaam het wïnkelkaartjë er af. Half in gedach ten hoorde ze moeder troosten, dat haar ouwe matneltje uitgestreken zou worden, dat ze 't gauw 'n beetje zou opknappen. Ze knikte dapper terug, poogde onderwijl 't vreemde brok weg te slikken, dat ze zoo zwaar in haar keel voelde zitten. En toen gebeurde iets onverwachts, iets heer lksjj voor 'tkind, Moeder wenkte haar mee naar de voorkamer. Uit de bovenla van de linnenkast rfSm ze 'een doosje, een gelig cartonnetje met pron kerig helle poppetjes. Onder den deksel lei het zilveren kettinkje, dat moeder zelf gedra gen had, lang geleden, toen ze nog een heel jong meisje was. Met lichte trillende handen legde ze raad om het dunne kindernekje en liet met een tikkend geluidje het kleine slootje dicht - knippen. Toosje was sprakeloos. Zóó iets prachtigs had ze nog nooit gezien, zoo'n eemig kettinkje zou vast geen van de meisjes op school hebben. Streelend gingejL haar vingertjes langs de gladde schakeltjes, telken? weer, steeds op nieuw. Ze was verrukt gewoonweg. Wat de 'anderen hadden gekregen, kon je allemaal in de win kels koopen, maar wat zij had, was véél1, véél mooier. Dat had moeder immers o züo dikwijls omgehad, toen ze net' zoo oiud was als zij. 'tWas of ze voortaan altijd moeder zelf bij zich zou hebben, waar ze ook ging. In de achterkamer liep vader in gedachten. Begrootelijk vond hij 'tvoor zijn klein emeid. Als hij zijn horloge eens wegbracht? Maar moe der vond het niet noodig, ze kende haar kind, ze glimlachte door haar trainen heen, omdat ze wist, dat -bij Tposje de zon weer doorge broken was. („Hd.bl."') op antwoorden tfiöditen we, maar 'dan als lnst zonden stuk, wat we niet wenschten. De redact! v?n dat blad heeft hiermee opnieuw bewe? dat het vrije woord in zijn blad maar zeer mati? Een gedocumenteerd stuk van het Drank' comité werd, reeds vroeger, geweigerd. Na de plaatsing der artikelen „Het hedendaa sche Socialisme" ontvingen wij van het Best»' der afd. v d. S.D.A.P. het volgende schrijven: AAN DE REDACTIE DER „N. L. COURA\t M„ de R., 1 Naar aanleiding der artikelen „Het hedendaa, sche socialisme", kwam op de jongst-gehoJ bestuursvergadering de vraag op, of wij deze Q tiek op het socialisme stilzwijgend zouden lat passeeren, of dat er op gereageerd moest wordt Het bestuur besloot eenparig, te vragen 0I? critiek op deze beschouwingen te doen opne®,. doch meenden, waar de aanval op de meest stige plaats van uw blad is geschiedt (tal. de ste pagina) zij ook gerechtigd was, ter wille de neutraliteit van uw blad, ook deze kolom®, voor ons beschikbaar te stellen. Alvorens dus de heer Keijzer uit Br. o. L. worden geantwoord, wilden wij gaarne uwe best te toezegging op deze o.i.z. zeer redelijken ei erlangen. Dit meenen wij te mogen gronden het verdedigingsrecht van te worden aangeval], en ter wille van het onderwerp, dat zeker, v onze zijde in een ander licht geplaatst, beter, thnas gunstiger begrepen zal worden. Uw antwoord gaarne tegemoet ziende, teek, ik, Namens 't bestuur, Jn. KOOPMAN R, Sec. afd. Langedijk I den S.D.AJ Wij antwoordden hierop, „dat wij den ons stelden eisch niet konden inwilligen". Want' vorm dien men koos voor dit verzoek, zooals Heer Zeeman zegt, was niets minder dan es eisch, waarmede men meende een bepaalde plaj, (de ie pag. van ons blad) te kunnen afdwingen Natuurlijk weigerden wij. Als men meent deze zaak aan het publiek 00, deel te moeten prijsgeven, dan is men verplidj der waarheid te zeggen, maar niet brutaal wt in het openbaar eene lezing geven, die bij vergadering een verkeerde indruk moest vestigt) Voorts snappen wij het verband niet tussctn het onderwerp van dien avond „Waarom ter sten bus" en deze zaak. Misschien dat het antwooi moet luiden: „Om de redactie van de ,,N'. L. fe te dwingen." Vooraf werd door den Heer Zeeman ook nog h, volgende gezegd: De U.L.O.-school had onze krachtige doch werd bestreden door leugenachtige voorste lmgen in de plaatselijke pers. Gelukkig mag des school zich meer en meer in de belangstellm verheugen. Er zijn nu reeds 37 b 38 leerlingo Dit vond men toch wel wat al te erg en beschuldiging werd nader en juister toegelicht oj der het gewone nieuws in de „Schager Crt j.l. Woensdag: Naar aanleiding van ons verslag van de S.D.AJ veigaaering in het nummer van gisteren, verzoek de spreker ons even mee te deelen, dat met c plaatselijke pers niet bedoeld werd de artikelei van den redacteur in de Langedijker, die alles dee om do stichting te bevorderen, doch de misleidend berichten tijdens de exploitatie in een paar plaat selijke bladen, waardoor de heer Gorter zich ten- slotte verplicht achtte in een ingezonden stukj de zaak recht te zetten. De inzender bedoelt wellicht met „plaatselijk b.adenbladen die ook aan de Langedijk wo den gelezen. Dat achten wij meer nauwkeuri meer ptecies zouden we willen zeggen. Overigens achten wij ons van deze zijde al v< doende gerehabiliteerd. We mogen er waarlijk ui meer van verwachten. RED. „N:. L. CRT." Uitstag verkiezing. OUDKARSPEL op 17 Mei 1923. Zaterdagavond werd door de afd. Q.D.A.P. een| openbare vergadering gehouden, waar het Soc. Dem. lid van den Raad, den heer P Zeeman, op-j trad met het onderwerp: „Waarom ter stembus.". ZZoo vangt het verslag van deze vergadering) aan, voorkomende in de „Schager Crt." van, Dinsdag 15 Mei. O.m. zei de Heer Zeeman volgens genoemd ver slag het volgende: Daarna besprak spreker de stukken die op de voorpagina van de Langedijker Courant voorkwa men, ge teekend door den heer Keijzer, gemeente secretaris te Broek en getiteld: „Het hedendaag-| sche Socialisme." Wat daarin tot uiting kwam, gat ons aanleiding om onze lezing daar tegenover te stellen en vroegen daarvoor om de voorpagina] van hetzelfde blad. Dat werd ons geweigerd. En LIJST I Stemdïstrict •Hart Rootjes Hofland Kroon Jbz. Jb. Bregman D. Pt. Kroon Jbz'. P. Kostelijk P- De Boer Jb. Eece Pz. P. Kuiper P-. Timmerman A. Volkers Jb. De Wit L. LIJST II Groen E Bömmer B! Brammer Kz. J. Appel P. I II 181 95 ld 15' BI 10 3 19 7 10 14 3 4 23 1 5 13 13 61 ij LIJST III. Paarlberg C. Bakker H. Zaagman E. Zweed Pz. Jr. P. Bakker, C. Kuiliman Mz„ C. De Jong, J-, Paarlberg—Hartland P. 47i 1 .54 i 101 Jf s* üjP dti 'Ék, w V Uitgebrachte geldige stemmen: Stembureau I 445; van onwaarde 4. Stembureau II 426; van onwaarde 12- Totaal uitgebrachte geldige stemmen: 8 totaal aantal ongeldige stemmen 16- Kiesdeeler 124 ruim. Gekozen de heeren: Hart Hz. G.;iRootjes—rHofland A.; Kroon Jto Jb.; Bregman Pz. D.; Groen P.; Paarlberg C-J en Bakker H. De Katholieken hebben 1 zetel verloren, v 1 ke is ingenomen door de Vrijz.. Dem. De P-*r' tijen kregen resp. 481, 191 en 199 stemmen-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2