ueiiinpswreeniging «larmennnizen en o. Vergaderingi vain de Veiliingsvereenigiing Warmenhuizen ein OmstnekeH op Donderdag 17 Mei, des namiddags 2 uur, onder voorzit terschap van den heer P. Slot. Aanwezig de vereenigingen: Noord-West" Eenigenburg, Westfriesland" Krabbendam, „De Noord" Warmenhuizen, ,,Ons Belang''' Stroet, „Groenteteelt" Sint Maarten, „Samen werking" Harenkarspel. De voorz /ie heer P. Slot opent de Vergade ring met ongeveer de volgende woorden: Mijne heeren. Ik heet bestuur en afgevaardigden welkom, in het bijzonder den heer Balk, secret, van de Prov. Commissie, den heer Van der Laan, die in de plaats van den heer Hazeloop is gekomen om punt 8 in te leiden, de Pers, die weer wereldkundig zal maken wat hier beslo ten wordt, en de afgevaardigden van koophan del, die ons met hun advies zeker weer zullen dienen. Het is misschien minder gewenscht om een blik in de toekomst t eslaan, Idaar de voorgekomen zaken minder aangenaam zijn ge weest. Wij kunnen echter constateeren dat de verloopen campagne voor de veiling en voor de bouwers meer dan treurig is geweest. Want een ieder zal zeker zijn balans met verlies moe ten sluiten. Laten wij hopen, dat de toestand zich zal verbeteren. Ik hoop dat men thans weer in eensgezindheid zal vergaderen niet om af te breken maar om op te bouwen. 'Laten wij de verschillende dingen zakelijk bespreken en ons niet laten verleiden om persoonlijke feiten in het geding te brengen. Hiermede wordt de vergadering geopend' verklaard, waarna door den heer Klant de no tulen worden gelezen welke onder applaus en dank worden goedgekeurd. De secretaris doet mededeeling dat het aan tal aangesloten leden thans bedraagt 628 tegen 619 het vorig jaar. De aftredende leden in het Centraal' Bestuur zijn herkozen. Dat het veilingskoffiehuis weer voor 2 jaar is verhuurd aan den heer Wjit voor f 700 per jaar. Dat de Commissie voor de aardappelkèuring bestaat uit de heeren: Hazeloop voorz., Band, Nieuwe Niedorp, Groen, Zuidscharwaude, Bak ker, Enkhuizen en P. Slot, Warmenhuizen. Dat een vergadering van den Vierbond is gehouden, waar besproken is de rattenverdel- ging, meermalen is dit ter hand genomen, en taiet succes, maar waar de ratten zich thans weer zoo sterk vertonnen, dat ingrijpen nood zakelijk wordt. Gunstige resultaten zijn ver kregen met het serum van de rijksseruminric'h ting in Oudkarspel en Zuidsoharwoude, en vra gen deze vereenigingen thans, de medewerking van de andere vereenigingen, om tot een doel matige bestrijding te geraken. Hiervoor moet men zich wenden tot den heer A. Swager Pz. van Oudkarspel, die dan het serum zal bestel len aan de rijksinrichting. De voorz. doet een beroep op alle leden om hun volle medewerking hieraan te verleen en- De rekening over 1922 vangt aan met een saldo van f443.66. De totale ontvangsten en uitgaven hebben bedragen f9592.35V2 met een saldo van f6.12V2. Aan boeten werd ontvan gen f 181.15. De balans is opgemaakt tot een bedrag van f 13023.74V2,, waarbij een verliespost van f 365.291/2. De winst- en verliesrekening geeft aan een bedrag van f 6683.14V2- Uit de begrooting blijkt, dat de omzet wordt geraamd op een bedrag van f 600.000 en een bedrag voor salarissen groot f 2000 en sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 5770.—. De geheele omzet heeft bedragen f616.143.74 waarvan 0.8 pet. is uitgekeerd tot een'bedrag van f5086.32. De voorz .geniet een salaris van f 500, de secret.-penningmeester f300. De heer A. Hofman (De Noord) adviseert 'tot goedkeuring van de rekening. Wordt besloten. De penningmeester ontvangt een woord van dank. Over de winst- en verliesrekening worden door een paar heeren inlichtingen gevraagd, welke Lot aller genoegen worden beantwoord. Bij de begrooting zegt de heer Doekes (be stuur) dat verleden jaar de post algemeene onkosten gespecifeerd was, en vraagt waarom nu niet. Deze post is f1490. De voorz. ziet de wenschelijkheid hiervan niet in. De heer Klant zegt dat het thans uitgege ven bedrag als basis is genomen voor. het bedrag van thans, nu heeft men een lager bedrag omdat men thans geen uitbreiding heeft D ebegrooting wordt hierna oqider applaus goedgekeurd. De secretaris verkrijgt nu het woord voor het uitbrengen van zijn jaarverslag, waaruit wij het volgende overnemen: Er is 284 maal geveild, dat hoqger is dan eenig jaar tevoren. Door den keurmeester werd 94 maal apgetreden tegen 45 maal in het vorig jaar, 40 maal boete werd geheven. De inventarisatie is weer vrij nauwkeurig gedaan. Ook het verplichte veilen is hier zeer goed doorgevoerd. Aan het einde memoreert de secretaris nog dat dit jaar een jubileumjaar in. 13 Maart is het 10 jaar geleden dat de veilingsvereeniging werd opgericht en 1 October zal het 10 jaar geleden zijn dat de veilingsvereeniging bestaat Vele feiten worden hierna opgenoemd, welke 'tot bevordering van den bloei en welvaart van deze streek hebben bijgedragen. Steller betuigt zijn hartelijken dank als be taalmeester en secretaris voor de ondervonden samenwerking en sluit met de beste wenschen voor veiling en leden. Rit verslag wordt met applaus begroet. De voorz. dankt den secretaris met een har telijk woord van dank voor wat hij thans weer 'in herinnering heeft gebracht en uit den wensch dat de komende jaren gunstiger mo gen zijn, dan de laatst afgeloopenen. De aanvoer aan de veiling bedroeg: 2.803.790 K.G. aardappelen. 5.361.685 roode kool. 3.642.600 gew. witte kool. 2.439.845 deensche witte kool. 1.552.830 gele kool. 1.470.143 gewone uien. 19.292 zilveruien. 556.090 peen. 20.200 rabarber. 41.639 stuks bloemkool. Er had een toename plaats van: 7 wagons aardappelen. 192 rpode kool. 3 7 gewone witte kool 44 gele kool. 73 gewone uien. 29 peen. Terwijl er een afname van 20 wagons Deen sche witte kool plaats had. Bij de gehouden 'inventarisatie bleken de volgende voorraden aanwezig te zijn: 4.853.900 K.G. roode kool. 1.751.500 gele kool. 3.340.500 Deensche witte kool. 1.545.000 uien. 747.450 peen. Punt 5. Voorstel van de Vereeniging „West- Friesland": De Centrale Veilingsvereeniging berame mid delen om de verzending van minderwaardige producten naar Amerika te voorkomen. Toelichting: „West-Friesland" meent dat het De Keer Pronk zegt dat hij voor f 1 f 0.85 T laris wordt gegarandeerd, zal men in slechte j. heeft ontvangen. uitbeen lege kas moeten bijpassen. De heer Klant zegt dat niet kan worden vastgelegd hoe groot de prijsvermindering is Het is een van de eerste gevallen geweest dat boete is toegepast. Ook is door u de boete terug ontvangen. Ik meen dat het bestuur in deze heel réoet heeft gehandeld, (applaus), Overeenkomstig het prae-advies van het hoofdbestuur wordt besloten. Hierna wordt een kwartier pauze gehouden. Punt 7. 'Het Centraal Bestuur stelt voor het percentage, der veilingskosten met 0.25 pCt. te verhoogen en afgezien van ae registratierechtente brengen op 1.75 pCf. I Toelcihting: heet Centraal Bestuur is van oor deel, dat de Betaalmeester een onvoldoende salaris; geniet en wenscht zijn percentage tot f500.000, meet 0.25 pCt. te verhoogen. De voorzitter. Dit is niet zoo maa rop de agenda geplaatst. Wij ook zijn van meening dat er in beste jaren geen aanleiding bestaat om het salaris, te verhoogen. Dan is het voldoende Maar nu kwamen bij ons ook de slechte jaren naar voren, En die zijn zeer ernstig door het bestuur onder", dee oogen gezien. En hebben wij gemeend het! voorstel op de agenda te moeten plaatsen naar aanleiding van de opgaven, die ons door den 'oe- taalmeeste rwerden verstrekt. Deze opgaven van, den betaalmeester zijn verstrekt over de laatste 4 jaar, en kwam hij tot een gemiddeld inkomen, van f 1268. Het C. B. meende echter dat de on kosten te hoog waren geraamd, en volgens het, C. B:. is het salaris thans ruim f 1400. Nu zijn wij er van overtuigd dat een dergelijk salaris niet beant woord aan de eischen, die aan een betaalmeester, kunnen worden gesteld, en kunnen wij voor dit salaris zeker geen betaalmeester krijgen. En dan, heeft hij niet alleen een laag salaris, maar ook moet hij alle risico daarvan dragen. De vereeni-, voor de verovering van een nieuw afzetgebied j £lnS staat geheel buiten die zaak. Op andere. in de eerste plaats noodzakelijk is producten van prima kwaliteit te verzenden. De verzen ding van minderwaardige producten zal op den duur zeker madeelig zijn voor de belangen der tuinders: Praeadvies: Het Centraal Bestuur kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen- In aan sluiting met de maatregelen die door het Cen traal Bureau van de Veilingen zullen worden 'genomen door .de instelling van een handels merk, zal ook het Centraal Bestuur alle pogin gen aanwenden, die tot het door „West-Fries land" gewenschte doel kunnen leiden. Hierbij zegt de voorz .dat alle medewerking noodig is tot het verkrijgen van een handels merk. Alleen dan zal de hulp van de regeering worden ingeroepen, wanneer wij het niet kun nen bereiken. De heer Wildeboer (bestuur) zou alleen le kwaliteit onder handelsmerk naar Amerika wil len verzenden, indien dit mogelijk was. De voorz. ziet niet direct het gevaar in van het zenden van 2de kwaliteit kool, wanneer het maargegarandeerd wordt. In Amerika is het zeker wel als hier, dat daarvoor minder geld beter verkocht kan worden. In den voor- iwinter vervallen wij onvermijdelijk in de 2de soort producten. De heer Wildeboer (Westfriesland) meent te weten uit de verslagen over proefzendingen, dat uitsluitend le kwaliteit werd gevraagd. De voorz. antwoordt dat men dan met een 'handelsmerk daar zal komen waar men wil. De heer Musch (Warmenhuizen) zegt dat de tuinders de kooplieden niet aan banden kun nen leggen, dat uitsluitend le kwaliteit naar Amerika wordt verzonden. Het hangt er veel van af waar de producten in de koelruimte komen te liggen. 1 1 De voorz .zou in overleg met koophandel tot resultaten willen komen. Wij zijn aange wezen op samenwerking en het doet mij leed, deze stem uit koophandel te hooren. Een grooot bezwaar is het gebrek aan koelruimte O pde vergadering van de groep Veilingen is een voorstel ingeleid door iemand uit scheep vaartkringen, maar getracht zal worden in dit gebrek zooveel mogelijk te voorzien met steun ook van de regeering. De heer Klant geloofd dat goede producten bevorderlijk zijn voor den afzet, en dit in het belang is van koophandel Ik beg.rijp nog niet dat men niet zou willen samenwerken. De ver zending naar Amerika is een koelruimte-vraag stuk, maar deze zaak is niet zoo eenvoudig als zich laat aanzien. De eenige weg dat in ieder passagiersschip van de Holland-Amerikalijn koelruimte wordt ingericht, waardoor dan iede re week kan worden verzonden. En thans wordt hieraan hard gewerkt om ook van regeerings- wege subsidie te verkrijgen, maar dan moet ook gerekend kunnen worden op andere vracht. Maar deze zaak zal niet eerder zijn beslag krijgen dan .het volgend jaar. De vergadering gaat thans accoord met het praeadvies van het Centraal Bestuur. Punt 6. Voorstel van de Vereeniging „De Noord-West" Het boetestelsel voor witte kool en uien, worde als volgt gewijzigd: 1. Voor randige witte kool wordt de eerste tnaal geen boete en prijsvermindering toegepast 2. Voor uien, waarin eene geringe hoeveel- 'heid van onvoldoende kwaliteit voorkomt, wordt geen boete geheven; de verkoo.per wordt slechts verplicht ze uit te zoeken. Praeadvies: Het Centraal Bestuur acht het niet noodig hiervoor het reglement te herzien. In de practijk is in verschillende gevallen de door „De Noord-West" gewenschte regeling getroffen. Het Centraal Bestuur acht het even wel niet gewenscht deze regeling voor toepas sing in alle gevallen in het reglement vast te stellen. De heer Pronk (Noord-West) zegt dat in het reglement wordt aangegeven 110 pet. kor ting, maar men is zelfs gegaan tot 15 pet. Dat vind ik schoftig. De voorz. zegt dat hij zijn boete heeft terug ontvangen. Ik kan mij niet voorstellen dat de heer Pronk op een dergelijke manier is be handeld. 1 De heer Klant meent dat het boetebedrag f 6 was. f plaatsen is dit dikwijls anders. Daar heeft men een vast salaris en draagt de vereeniging de risico. En. de risico aan het betaalmeesterschap verbonden,, moeten wij toch in geen geval onderschatten. Ech ter is het hier steeds goed gegaan en heeft dit, egen overwegenden invloed. Maar het is in het beiang van den betaalmeester, dat door hem dan ook voorzorgsmaatregelen worden genomen. Doch het is niettemin voor hem ondoenlijk om zich voor alles safe te maken, want er moet toch zooveel, inalen door hem consideratie worden gebruikt. En ook in verband hiermede stelt het bestuur voor het salaris te verhoogen, tot f 500.000 met 0.25 pCt., van f50.000 tot i.ooo.coo het oude percen-; tage en boven 1.000.000 35/100 pCt. De heer Glas (Groenteteelt) zegt te meenen, dat, in Langedijk door de koopers borgen moeten worden gesteld. De voorzitter antwoordt, dat er geen 6epaaldei voorschriften voor bestaan. Maar ook hier is ge, voeld de behoefte aan een directe zekerheid, en de koopers moeten dan ook eerst een zekerheid stelleni Maar het is onmogelijk voor alles zekerheid te ver-; krijgen. En zeker is het niet overdreven, wanneer, ik zeg, dat de gestelde zekerheid meermalen wordt overschieden. En het is in het belang van de vei ling, dat hieraan niet te streng de hand wordt gehouden. Wanneer men dat wel zou doen, zou men den handel in geen geval bevorderen. En daar om is het een eerste vereischte, hierin coulant op te treden. Ik meen hiermede thans het voorstel voldoende te hebben toegelicht. De heer Glas (Groenteteelt) vraagt of geen an dere baten kunnen worden gevonden, en dan het percentage niet te hoog te maken. Want hoe zullen wij dan aanstonds tegenover den Noordermarktb. staan, wanneer het registratierecht weg is. Het is ook niet gewenscht dat een groot verschil bestaat met den Noordermarktbond. Spr. vraagt nog naar de f ioeo voorkomende onder de uitgaven voor de boerenleenbank. Wij leven, zoo zegt spr., in een) crisistijd en daarom moet het percentage zoo laag mogelijk worden gehouden. Dat zouden wij ten zeerste toejuichen. 1 De voorzitter zegt dat het voorstel toch niet, zoo maar op de agenda is geplaatst. Wij ook heb ben alles onder de oogen gezien om niet tot ver hooging van het persentage te moeten overgaan! En hoe wij het ook wilden steeds waren de bron nen dezelfde waar het vandaan moest komen. Het, salaris van den betaalmeester bestaat uit bijdragen; van de tuinders, en wanneer men overtuigd is dat het salaris te laag is, dan zal ook door de tuinders* de verhooging moeten worden betaald. In welken vorm ook. Of door verhooging van het percentage of door verhooging van de contributie. En dan, wordt bij een verhoogd percentage, door een ieder naar draagkracht bijgdragen. Wat de post van, 1000 gulden betreft, dit is een post van teveel kas geld die latei weer is gebruikt. De heer Glas (Groenteteelt) zegt dat in geen, geval de bedoeling is, den betaalmeester te be- soneien, maar men er zelfs voor' is, dat hij een' goed salaris geniet. De heer Hopman (De Noord) doet het volgende voorstel: tot 1 miilioen 0.50 pCt. voor den betaal meester. met een heffingspercentage van 0.75 pCt., zoodat een bruto inkomen wordt verkregen van 5000 gulden. Gaat hier af 2200 gulden voor klerk, kantoorbehoeften, ed. dan blijft een netto inkomen' van f 2800 over. Het voorstel van het bestuur geeft geen zekerheid van een goed inkomen. De heer Tesselaar (De Noord) zegt het eigen aardig te vinden, dat door den' betaalmeester, geen zuiver inkomen kan worden opgegeven, waar toch door neen een groote boekhouding wordt gevoerd* Wanneer het C. B. meent dat hij een inkomen van, 1400 gulden heeft, dan heeft hij toch ook nog f300 van het secretarisschap, waarbij dan weer komt een verhooging van een kwart procent, zoodat een inkomen van 2900 wordt verkregen. Moet het salaris dan zoo hoog gemaakt worden. Misschien' kan door de vereeniging een gedeelte van de risicol worden gedragen naar een bepaald percentage. De voorzitteris van meening dat het salaris vap den secretaris hier buiten moet blijven. Het gaat er om of het salaris van den betaalmeester vol doende is. Ieder weldenkend mensch zal dit salaris te laag vinden naar hetgeen er van de nbetaalmees tet gecischt kan worden. De gegevens van den betaalmeester waren zoo, dat het G. B:. deze moest onderschrijven. De heer Kroon (De Noord) is ook van oordeel dat het salaris van den secretaris van dat van den betaalmeester gescheiden moet blijven. De heer Tesselaar zegt dat het niet zijn bedoe ling is, om secretaris en betaalmeester aaneen te koppelen, maar het salaris mag toch zeker wel bij het inkomen worden gerekend. Uit de vergadering wordt het voorstel van den heer Hopman gesteund. De voorz. zegt wfel voor het voorstel van Hop man te gevoelen, maar wijst er op dat het voorstel verder gaat dan dat van het bestuur, door de risicoi aan de vereeniging te geven. Want wanneer een sa- Door den heer Gutker (bestuur) wordt het Vö stel van den heer Hopman verdedigd, daar hem ook in het C. B. een dergelijk voorstel gedaan ,doch een kleine minderheid zich daar» verklaarde. De heer Hopman wijst er nog op dat bij een zet van f70.000 door de veiling reeds winst maakt wordt. En de betaalmeester moet niet werken voor een schamel loon. En f? bruto inkomen is nog maar een betrekkelijk komen. Noordscharwoude geeft een salaris 8000 gulden met vrij kantoorbehoeften. Dus komen we nog met gereserveerde voorsteller De heer Biersteker (besstuur) zegt dat de Klant nu reeds 10 jaar heeft meegeleefd, in 0 en slechte jaren, en tevreden is met het voor van het bestuur. Het is den billijksten weg, 0r bestuursvoorstel aan te nemen, en waaraan in geval het gevaar is verbonden, dat door de eeniging zal moeten worden bijgepast. De voorzitter wijst er nog op, dat het de bel ling is het voorstel voor een jaar van kracht doen zijn, en dan verder te zien. De heer Mink (De Noord) zou den betaalmew— boven het miilioen een half procent willen gèv Dan kan door hem, om het zoo eens te noen in een goed jaar een abnormaal hoog inkon worden verkregen, en is hij daardoor gedekt een minder goed jaar. Het voorstel van den heer Hopman wordt tb als het verststrekkende in stemming gebracht verworpen met 16 tegen 57 stemmen. Het voorstel van den heer Mink wordt niet, derseteund, waarna deze zijn voorstel intrekt" Het bestuursvoorstel wordt hierna aangenom met 4 tegen 68 stemmen. De voorzitter feliciteertden heer Klant verhooging van zijn salaris. De heer Klant zegt eerst tegen deze vergader!, te hebben opgezien, maar hij kon hieraan nieto komen, daar hij in zijn kwaliteit als secret), aanwezig moest zijn. De besprekingen zijn ech van dien aard geweest, dat ik er mij niet over klaag, deze te hebben bijgewoond. Ik dank u a voor de naar voren gebrachte meeningen. Ik h! dat de omzet groot mag zijn, dan is mijn sala greoter en ook het inkomen van de tuinbouw; Met lust en toewijding zal ik op den door geslagen weg voortgaan. (Applaus.) Punt 8. Samensmelting der Rijkstuinbouwwinterschol te Alkmaar en Hoorn. In te leiden door den j J. G. Hazeloop, rijkstuinbouwconsulent te Alktrt De heer Van der Laan, die in de plaats van heer Hazelcop optreedt geeft een uitvoerige ui., zetting, terwijl door hem eenige sprekers won beantwoord. Hierover hebben wij reeds uitvoerig gewag maakt, in verband met de uitgesproken rede l den heer Hazeloop in de vergadering van den Ni dermarktbond. De voorz. dankt den heer Van der Laan voor duidelijke uiteenzetting van deze zaak en re. hier nog een opwekkend woord aan toe, om dit plaatselijke vergaderingen nog eens ernstig de oogen te zien. Bij de thans volgende rondvraag vraagt en vt krijgt de heer Balk, secretaris der Prov. Cue het woord, en zegt o.m. het volgende: M. de Voorz., Mijneheeren, Met genoegen heb ik weder de vergadering hedeen bijgewoond. Zo ostraks is er gesproken dene uitvoer naar Amerika gesproken en met opa heb ik toen het woord niet gevraagd, maar 1 voel ik mij gedrongen, er toch nog even op te kmoen en er iets verder op in te gaan. Wil men ie kwaliteit naar Amerika uitvoeren, dan he ben wij ons niet alleen te houden bij Amerika, m moeten wij onze blik verder slaan. En hebben te denken en te werken aan den uitvoer van producten in het algemeen. Zooals thans, is costen geheel voor ons afgesneden, en hebben om te zien naar een ander afzetgebied. De ecou mische verhoudingen zijn van dien aard, dat dm alle uitvoerende landen een strijd wordt gestred cm hunne geteelde producten in het buitenland te zeetten, en wij met ons kleine Holland, heb!* daartegen te strijden. En daarom is het een eers vereischte dat wij zorgen onze producten zool maken en te behandelen, dat wij met succes di feilen strijd zullen kunnen doorstaan. En alli vooraanstaande personen in onze verschillende ganisaties zullen ons behulpzaam zijn om di strijd te kunnen strijden. En daarom moet in dei lereerste plaats worden gewezen op de verkeer' praktijken die worden gebruikt. Het moet kunnen voorkomen, zooals is gebeurd, dat ons het buitenland klachten bereiken, dat met de Ho landsche producten bedrog wordt gepleegd. aan dat bedrog hebben wij en de handel °schtil En juist daarom rust hier een moeilijke, zware, maa rtoch zeker een goede taak op ons. Wij m# ten daarom onze producten niet alleen vervol® keen, maar moeten ze ook zoo verzenden, dat 1 den zwaren concurrentiestrijd kunnen doorstaa En daarom moet ons oog gericht blijven op t invoeren en handhaven van een keur- en handels merk. Zeker ik weet wel, dat wij daarin van dl handel en van de zijde der tuinbouwers, tegenlcai ting zullen ondervinden. Maar dat komt omdat ons, Hollanders, niet graag aan banden laten lej gen. Mijnheer d evoorzitter, het grootste kwaad i dat wij veel te prat gaan op onze zoo geroemd vrijheid. Wij zullen ons in de naaste toekomst1 banden moeten leggen, om den concurrentiesti. met succes te kunnen voeren. En in verband hiel meede wil ik wijzen op een paar artikelen. En hte fruit in het algemeen, en uien e.d. bij tuinbouw. Reeds in verschillende vergaderingen' de' sorteeering en verpakking van de uien bespi ken. Overal voelt men dat er iets aan hapert, waa door dat product, waar zooveel zorg en moei' aan besteed moet worden, wil men het goed 0: sten, op de buitenlandsche markten zooveel mi der gewild is, dan het aangevoerde uit andere la den. En daarom moet niet allee ngetracht wordi de sorteering en de verpakking te verbeteren, er moet reclame gemaakt worden voor dat pr( duct. In de naaste toekomst ligt het dan ook onzen weg, te zorgen dat er uitgevoerd wordt leen die producten die voorzien worden van et etiket, en een organisatiemerk. En wanneer d niet gedaan zal worden, zullen de concurrentes ons op de buitenlandsche markten overvleugel En dan denk ik onwillekeurig aan de sinaasappel0 en titroenen, die alle nog weer afzonderlijk in f* v.oeitje worden verpakt. Wanneer men in het b» tenland uit een ander land producten invoert, weet men wat men krijgt, dan weet men wat vol soort, en hoeveel er in een colli zitten. En i" moet men ook niet klagen waarom de uien in b' buitenland zoo weinig opbrengt, want de schol ligt bij cns. Vele malen wordt het product z°° maar in de wagon gestort, of in balen verzonde» waaroverheen geloopen wordt, en zoo gaat het het buiteenland. En daarvoor is het noodig, d door alleen eendrachtig wordt samengewerkt te komen tot verbetering van product en

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4