ring en daardoor den afzet van ons product in het buitenland te bevorderen. Maar daarbij mag in geen geval vergeten worden, dat ook de reclame van veel gewicht is. Vanuit Engeland is ons den strijd'aangebonden. E nhet Engelsche volk is zoo, dat het eerst de producten uit eigen land, waar. 200 onnoemelijk veel reclame voor gemaakt wordt,, bet eerst gebruikt. En daarom ook moeten wij het Engelsche volk leeren ons product te gebruiken Peze reclame zal echter veel geld kosten, en dat zal zeker moeilijk te vinden zijn in een tijd van malaise als deze. Wat ik nog wil zeggen is maar, een persoonlijke gedachte van mij. Wanneer het zoo langen tij a onrechtvaardig geheven 1/2 °/o re gistratierecht wordt afgeschaft, iaat men dit dan eveengoeed gaan heffen, om zoodoende het geld voor reclame voeren bijeen te krijgen. Dan wordt een reservekas gevormd, en ik ben overtuigd dat dit geld zeker in de naaste toekomst in dubbele mate aan de tuinders zal worden teruggegeven. Men zal onze producten leeren gebruiken en waar-, deeeren, ten voordeele van de tuinbouwende bevol-. king van ons land. Deze met zooveel gloed door den heer Balk gesproken woorden, werden door de vergadering onder groote stilte aangehoord, waarna een krach- tig applaus volgde. De voorzitter brengt den heer Balk voor deze woorden hartelijk dank. Nog werd o.a. door de vereeniging „De Noord'" gewezen op den hoogen waterstand in het Ambacht D evoorz. antwoordt dat het ook hem is op-, gevallen. Maar alleen de molens worden in wer king gesteld om het water weg te krijgen. En dat vindt zijn oorzaak in het feit, zooals spr. is medegedeeld geworden, dat het in-werking-stellen van de watermachine f 500 kost. En ook hierover is iin de laatstgehouden poldervergadering gespro-i ken, maar niet aangenomen, omdat men van oor deel was, dat de f 500 niet productief gemaakt kon worden. Wanneer echter de heeren daarover zoo'n oordeel hebben, dan zitten er niet die mannen ih die wij noodig hebben. £en bedrag van f 1000 voor het inwerking-stellen en een paar dagen malen, zinkt in het niet bij het groote bedrag aan schade dat wordt ondervonden door de hooge waterstand De teelt is nu reeds voor een groot deel daardoor, bedorven. Ik stel voor om te protesteeren tegen' het optreden van het bestuur van den Polder Geest, mer-Ambacht en te verzoeken bij hoogen water stand de machine in werking te stellen. Mocht dan, ook hieraan geen gevolg worden gegeven, dan t.ljkt hieruit duidelijk dat zij niet zijn de rechte mannen op de rechte plaats. 1 De voorzitter sluit thans de vergadering met een woord van dank 'aan de vergadering voor da aangename besprekingen, en aan de heeren Vara der Laan en Balk voor hunne aanwezigheid op deze vergadering, en voor de door hen gegeven' uiteenzettingen. In de op 17 Me ij.l. te Warmenhuizen gehouden algemeene ledenvergadeiing va nde Centrale Vei-i lingsvereenigiug is de volgende motie aangenomen; „De Centrale Veilings vereeniging „Warmen- „huizen en Omstreken", in vergaderihg bijeen „in het veilingskoffiehuis te Warmenhuizen,, ken, „nis genomen hebbende van het feit, dat de; „waterstand op het oogenblik abnormaal hoog „is, zoodat groote vrees bestaat, dat haar le- „den dóór het hooge waterpeil zeer groote scha- „de zal worden toegebracht, spreekt haar ver- „ontwaaidiging er over uit dat door het Be-, „stuur van het Geestmerambacht zoo weinig „met de belangen van de tuinbouwers rekening, „wordt gehouden,, en besluit deze motie ter „kennis te brengen van het Bestuur van gemeld „Ambacht." I Verga:!t":ng van den raad op Donderdag 17 Mei 'I923, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer J. Burger. Secretaris de heer J. Dam. De notulen, jwoiden voorgelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat de heer Wartenhorst aangesteld is als [gemeente-opzichter en deze benoeming heeft aan genomen. Van den opzichter der openbare begraafplaats is 'een verzoek ingekomen om hem f 25 toe te kennen, ivoor extra werk. De meerderheid van B. en W. is hier tegen. 1 D eheer Borst zegt dat de opzichter wist hoe! de toestand was en iser dan ook tegen. De heer Groot sluit zich hierbij aan. j De heer Bakker is er voor temeer daar hem dit' door den voorzitter eenigszins is toegezegd. Ook eher Dekker denkt hier zoo over. De heeer Francis zegt dat reeds eerder op denj treurigen toestand der begraafplaats is gewezen, en; meent dan ook dat een kleine tegemoetkoming op .zijn plaats is. f 1 De voorzitter zegt dat de begraafplaats nu in goeden toestand is en vindt f 25 een billijke vergoe ding. Het verzoek wordt ingewilligd met de stem men van ae beide wethouders tegen. Van den heer J. Ligthart is een dankbetuiging; ingekomen voor den hem verleenden steun ten be-i hoeve der werkverschaffing. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen op dee verordening inzake vleeschkeuring. Door den Minister van Onderwijs is de gemeen^ te f 1253.33 toegezegd. Van het Polderbestuur is een verzoek ingekomen om den tuin van de school te Waarland ter zijner beschikking te stellen. De voorzitter zegt dat de grond op het moment voor de school nog geen waarde heeft. Maar dat :t ia de toekomst niet uitgesloten is. De heer Dekker zegt dat het kerkbestuur hier. tegen ook bezwaren heeft. De voorzitter deelt hierna een en ander mee over, de electriciteitsaansluitingen te Schagerwaard. Een' ea ander is goed onder oogen gezien, maar de kosten zijn voor het geringe aantal aansluitingen te hoog, zoodat hiervan voorloopig niets kan komen. De verslagen van het vervolgonderwijs, school-: verzuim en het Jaarverslag worden door den secre-; taris voorgelezen en door den Raad goedgekeurd; Hel vervolgonderwijs is op een enkele uitzonde-, ring na goed gevolgd. D e commissie tot wering van het schoolverzuim, heeft meer moeten vergade-j zen dan het vorige jaar ,het meest te KerkebuurtJ Plannen tot het bouwen va nde school te Waar-' land, wachten op goedkeuring van den Minister volgens den voorzitter, waarom nog gewacht moet worden met de aanbesteding hiervan. De raad kan zich hier geheel mee vereenigen. 1 Het verslag van de volkshuisvesting vermeldt, dat er 8 nieuwe woningen in de gemeente gebouwd; zijn, 3 verbouwd en 2 herbouwd. Wijzigingen suppletoire begrootingen 1922 en '231 en wei f3150,op de begrooting 1922 van de school te Kerkbuurt en f 3750 op de begrooting 23 van de onder wijzers woning te Kerkbuurt. Algemeen goedgevonden. k Als laatste punt op de agenda komt voor vast stelling van het vermenigvuldigingscijfer voor 'de plaatselijke inkomstenbelasting 19231924. B. en W. stellen, voor dit te bepalen op 1.5 Het was 1.05. De voorzitter licht dit nader toe en zegt dat liet kohier geraamd is op f 24000,en dat er wel niet meer dan f 19000 ontvangen zal worden, zoo- dat het cijfer noodzakelijk verhoogd moet worden. De heer De Vries vindt het wel moeilijk om dit al vooruit te bepalen, en wil dan ook meer van B. en W. weten. De heer Francis vraagt of het niet mogelijk is. 011 punt aan te houden omdat hij het gek vindt dit cijfer nu al vast te stellen. De heer Bakker vraagt of dit niet door de Com-, missie is na te gaan. daar er het vorige jaar al eer tekort was en spr. bang is dat dit nu weer lietj geval zal zijn. De voorzitter zegt dat wij niet op al die bezwa ren in kunnen gaan. Waar komen wij dan? De heer de Groot yól het aanhangig maken bij de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De evoorzitter wil hierover wel spreken, maar daar het een wet is, verwacht spr. er niet veel van, Na eenige discussie wordt het voorstel van Bi en W. meet aigemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag brengt de heer De Groot een gevaarlijke hoek te Kerkbuurt ter sprake. Dit zal nader onder oogen gezien worden. Hierna sluiting der vergadering. Land en Tuinbouw. IWAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Mei). 1 Nadruk verboden. Mei zette zich kwaad in', met koud guur weer, maar toonde zich in de volgende dagen in haar volle heeerlijkheid. Daarop volgde afwisselend weer, doch nu we bijna halfweg zijn, kunnen we niet anders zeggen, dan dat Mei ons tot dusver rij kelijk gezegend heeft. Er is veel, zeer veel gewas sen. Het vee vindt overvloedig gras, en het graan' schoot welig op. Een enorm verschil bij verleden voorjaar. Het is aus een goed vooruitzicht. Oolq in den hof en ten deele ook in den boomgaard); Midden Mei wordt boekweit gezaaid, maar met het oog op de nachtvorsten is het beter nog een paar weken te wachten. Ook dit gewas kan op rijen worden gezaaid, in welk geval het een paar malen geschoffeld kan worden. De rijenafstand is 30 c.M. Men heeft op rijen 50 Liter (pl.m. 30 K.G.) zaad noodig, bij breedwerpig zaaien 60 L. of 36 K.G. Het milde Meiweer dat we haddenl was, zooals de boeren in mijn streek zeggen: de beste Chili-bemesting. Toch mag men niet nalaten) om aan de graanperceelen, welke het noodig blij-' ken te hebben, nog wat Chili te geven na de uit-i stoeling. En ook bij de suiker- en voederbieten/ mag de Chilizak niet achterwege blijven. Geen! gewas is in de zandstreken van zoo groote waarde) als de voederbiet of mangelwortel, en geeft een grooter gewin dan dat, maar ook geen enkel gewas vraagt een rijkere bemesting. Hieraan, moet dus woeden gedacht. In denhof. Let op de meloenen in den bak.! Zie toe, of ze door het gieten ook op den; vochtigen grond liggen, in welk geval ze licht worden aangestoken of gaan rotten. Om dit te, voorkomen, moet ge ze eens per week omleggen of omdraaien. Ook kunt ge er een stukje glas onder leggen. Ge kunt nu op den kouden grondi augurken zaaien, vóór een muur of schutting of op een warm plekje in den tuin. D ekleine scherpe groene is een goede soort. Leg op onder-, lingen afstand van 11/2, 2 voet 2 of 3 zaadjes bij elkaar, één late men later staan. Bij warm ween is het asperge s-steken in vollen gang. Het ge schiedt met een lang, smal daarvoor bestemd mes en gebeurt wel drie maal per dag. Dan oogst men, ze blank, terwijl ze anders wanneer ze enkele uren boven den grond hebben gestaan, blauw zijn ge werden en hun fijnen smaak hebben verloren. In' de 2e helft van Mei worden wel b o o n e n, zoowel stam- als stoksla- en snijboonen gelegd. Men legge, de boon nooit in natten, kouden grond, dan -.vachte men nog liever. De bedden, waarop reeds boonen zijn gelegd houdt men goed schoon. Pas op, de boontjes zelf niet te raken, dus liefst niet schof;4 felen. Aanaarden is aan te bevelen, ze staan, dan vaster en groeien beter. Doe het met de hand! Zaai in dezen en den volgenden tijd worteltjes om do 3 weken, ge hebt ze dan steeds. Doe evenzoo. mte erwten, en zaai en plant kropsla om de 14 dagen. Postelein kan tot in Augustus ge zaaid worden, mits bij warm weer. D eeerste 3, dagen het zaaibed flink nat houden. In den bloemhof! Mei is de maand van Flora's kin deren. Vele planten en 'bloemen kunnen nu al naar buiten. Pelargonium, Zonalen, Petunia's, O- dier, Verbena's, Heliotropen en andere. Maak de perken gereed, zorg voor stokjes (sterk dik riet of bloernstokjes). om ze vast te doen staan tegen deen wind. Raffia bindbast is uitstekend om te binden. Verbena's, Petunia's en Heliotropen komen in den vollen grond, dus uit den pot. Men brenge eerst oude koe- of verteerde paardemest op het perk. Ook Aloe's, Laurier,, Phormiums en andere koude kasplanten kunnen nu op hun zomerplaats gebracht worden. Onder CyclamenbWlen 1 welke al meermalen hebben gebloeid, kunnen, als ze zijn uitgenloeid, buiten worden gezet voor een poos, b.v. voor deze en de volgende maand. Daarna verpotte men ze weer en brenge ze onder glas. Ze, houden van besten stevigen grond, met ouden koe mest vermengd. Bij verpotten vragen Cyclamen heel weinig water. Wel een maand kunnen ze staan eer de bollen zichtbaar beginnen te werken. De asters eind April gezaaid, moeten thans ver-/ plant worden. Laat men ze op dezelfde, plaats staan ,dan krijgt men lange én geen gedrongen; sterke planten. Asters moeten meermalen verplant) worden. HET NUT VAN KOOLKRAGEN. Deelen wij in vorige nummers van dit blad ial eenige staaltjes van het nut der koolkraag mede, het volgende, dat wij vonden in ,,De Boer", het orgaan van den Belgischen Boe renbond, is in dit opzicht ook' belangwekkend. 'Een „inzender" schrijft daar o.m.: „Begin Mei legden we 100 koolkragen aan hij een partij witte- en roode koolplanten. De uitslag is verbazend. Wij plantten 220 witte kooien, waaronder '60 met koolkraag te midden der partij. Alle zestig bleven gezond en weelderig, terwijl van de 160 niet behandelde de veene plant na de andere wegviel of in groeikracht zeer achter bleef, vergeleken bij de gekraagde. Of de Koolkraag als afweermiddel tegen het z.g. „vallen" van de kool wel voldoende helpt, Is werkelijk voor sommige telers nog een vraag. Natuurlijk zijn dit tuinders, welke nog nimmer de mooie resultaten, met de koolkragen be haald, uit eigen aanschouwing opmerkten. 1 Welnu, wat hét succes van de koplkraag betreft, kan het volgende dienen. Toen wij verleden jaar per fiets langs verschillende kool velden in Noord-Holland reden, was zoo van uit de verte in één oogopslag al reeds duide lijk te onderscheiden, op welke perceelen de' koolkraag gebruikt was, op welke niet. Het gold hier roode-kool-aanplant. Op de eerste perceelen een mooi egaal gewas, op de andere 'geheele plekken met kooien die plat tegen den grond lagen. Het succes van de koolkraag werd hier wel heel duidelijk gedemonstreerd. PERSNIEUWS DE PERS. De vonnissen te Essen. Het „Weekblad van het Recht" schrijft over de vonnissen te Essen: „Met groote ontsteltenis, met diepe droefheid l'azen wij van de door den krijgsraad te Essen gevelde vonnissen, van de daarbij opgelegde zware straffen. Zou waar kunnen zijn, wat de Dui'tsche pers zoo eenstemmig beweert, zou hier slechts een politiek van nationale wraak en haat aan het woord zijn geweest, wildé men de schuld van Fransche militairen afwen telen op onschuldige beklaagden? Van Fran sche zijde houdt men de rechtmatigheid der vonnissen vol. Wij wagen ons niet aan een beslist oordeel zonder in staat te zijn geweest van het gevoerde geding nauwkeuriger kennis te nemen, doch wij mogen niet terughouden dat onze eerste indruk, gevestigd op de in de pers gegeven verslagen, een voor de Fransche rechtspraak weinig gunstige was. De Fransche regeerlng speelt hoog spel; de eer van het Fransche volk komt in gedrang. In de neutrale landen wordt het voor velen steeds moeilijker aan recht en rechtvaardigheid bij de Fran sche politiek te blijven gelooven. Doch politiek is nu eenmaal politiek. Veel bedenkelijker is wanneer ook het vertrouwen wordt aangetast in de eerlijkheid, de onbevangenheid, de recht vaardigheid van de Fransche rechtspraak, van Fransche rechters. Het is dringend noodig, dat vonnissen als thans zijn gewezen, kunnen wor den onderworpen aan het oordeel van werkelijk 'onpartijdige rechters. Het rechtsgevoel wordt zwaar gekwetst, wanneer maar de mogelijkheid moet worden ondersteld, dat de rechtspraak het recht in dienst wordt gesteld van een poli tiek van geweld, zelfs dan als die politiek het middel mocht zijn om te komen tot hand having van rechten." BU Ff EN LAND Nieuwe uitvinding. Te Parijs heeft men een sensationeel nieuw tje ontvangen, dat uit Berlijn' komt en waar men in Fransche kringen wat spectisch tegen over staat. Het betreft niets meer of minder dan een middel om met behulp van draadlooze electri- sche golven de motoren van auto's en vermoe delijk ook wel van vliegtuigen op een afstand tot stilstand te brengen. Er zijn te Berlijn proe ven mee genomen, over een afstand van nog maar 150 meter weliswaar, maar die zouden dan ook perfect geslaagd zijn. Alle auto's die binnen het bereik van de geheimzinnige Hertz- golven kwamen stonden plotseling stil. En eerst toen na tien minuten de stroom werd uitgescha keld, konden de auto's weer doorrijden. Het alcoholgebruik iin Engeland. Llbyd George wijdt zijn gebruikelijke Zater- dagsChe artikel in de „Daily Chronicle" aan een bespreking van de vraag, waarom Amerika zich heeft uitgesproken vóór een drankverbods wet en Groot-Brittanmië zulk een wet afwijst. (Dezer dagen heeft het Lagerhuis een desbe treffend voorstel-Scrymgeour met groote meer derheid van stemmen verworpen). Lloyd Ge orge noemt drie redenen, waarom Britannië Amerika's voorbeeld niet volgt, n.l. een zekere vrees voor de politieke uitwerking van een der- geelijk verbod; het feit, dat de afzonderlijke deeelen van Groot-Britannië niet, gelijk de af zonderlijke staten der Vereenigde Staten, elk op eigen gelegenheid een drankverbod hebben kunnen invoeren en aldus een staatsverbod hebben kunnen voorbereiden- en de overheer- sching van allerlei partijgeschillen, welke ver hindert dat de kwestie van het drankverbod voor het forum der publieke opinie komt. Hij zegt daarna het volgende: De oorlog heeft do Britsche regeering (ech ter) in de gelegenheid gesteld tot het invoeren van hervormingen, die het alcohol-verbruik iu Groot-Britannië aanzienlijk hebben doen da len. Deze resultaten zijn bereikt door eert enor me vermeerdering van de belasting op alcoholi sche dranken en door een aanzienlijke beper king van de uren, gedurende welke de ver koop geoorloofd is. De belasting op bier ver meerderde van 13 millioen pond sterling in 1913 tot 123 millioen pond in 1921. De belas ting op geestrijke dranken bracht in 1913 '22 millioen pond op, in 1921 71 millioen pond. Een der gevolgen was ook een belangrijke vermindering van het percentage alcohol in de verkochte dranken. De verkoopuren 'smorgens en 'smiddags zijn aanmerkelijk be kort. Door dezen maatregel is het den arbeider niet mogelijk, zijn dag te beginnen met het drinken van alcohol, en de middagsluiting ver 'hindert den drinker, den gèheelen dag door te borrelen. De uitwerking van deze maatregelen te zamen is zeer bevredigend. Dë hoeveelheid ver kocht bier daalde van 34.152.739 vaten van 38 gallons in 1913, tot 23.885.472 standaardvaten in 1921. Het verbruik van geestrijke dranken daalde van 30.736.088 gallons in 1913 tot 20.162.395 gallons in 1921. Deze cijfers1 toonen een merkwaardige, bijna sensationeele vermindering aan van de hoeveel heid alcohol, welke door de bevolking is ver bruikt. Het aantal veroordeelingen wegens dronkenschap daalde van 188-877 id 1913 tot 77.789 in 1921. De sterfgevallen ten gevolge van drankmisbruik daalden gedurende dat zelfde tijdvak tot op minder dan de helft. Dit is de duidelijkste stap in de richting van drank beestrijding, welke tot dusver ooit door het Britsche parlement is gedaan. Het resultaat is treffend en aanmoedigend. INGEZONDEN (De Redactie neemt voor den inhoud dezer ru briek geen verantwoordelijkheid, op zich.) 1 PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING. Dat is juist het gewenschte wanneer door werkeloosheid naa rdien arbeid wordt omge zien, nu las ik in het gemeenteverslag dat er maar weinig werk van beteekenis in onze ge meente te doen is daar het uitdiepen van de. vaart om en bij de laadplaats door de L.G.C. in orde moet worden gehouden, maar mijnheer de Red. ik ben zoo vrij den gemeenteraad in deze een beleefde wenk te geven. Ziet naar de Shi'skade wij hebben al' vele malen er op gewezen dat het straatje veel te smal is en we met een anderhalve Meter breed te geholpen waren nu zal men zeggen 'dat is stratenmakerswerk, zeker, maar het talud aan de Noordzijde zou toch eens behoorlijk afge werkt kunnen worden door het b.v. aap te vullen met grond of sintels. Wij hebben nog al eens 'n enkele keer de eer er een paar gemeenteraadsleden langs de kade te zien wandelen, maar het schijnt of er dan juist een mooie dag voor wordt uitge zocht, maar laten de heeren het eens met een regenachtige dag inspecteeren dan zullen ze wat anders zien, om elkaar te passeeren is haast ondoenlijk en twee naast elkander loo- pen geen sprake, en bij een eventueele begra- zenis moet de baar dan zus en dan zoo in evenwicht gehouden worden. Wij hopen dat nu eens eindelijk (en nu ten minste nu er naar werk wordt omgezien) aan de bewoners der Sluiskade gedacht wordt, daar ook wij meenen als belastingbetalers even zoo goed als de dorpsbewoners recht te hebben op een begaanbaar pad. Ut mijnheer de Red. ontvangt bij voorbaat onzen dank voor de plaatsing. Namens de Sluiskadebewoners Broek op L. 16-5-23. S. ALLERLEI Hel aangenomen Schoenenwetje. Ik heb mijn schoenen opgesteld verlakte, bruine, zwarte, lage rondom mij, in een ruimen kring, en toen, voor die vergadering, hét volgend dichtwerk voorgedragen: Mijn vrienden. 'k Bracht u hier bijeen Om u iets droevigs te berichten. Uw internationale kring was immer een vergadering waaraan Genève zich kon stichten. Géén wanklank heb ik ooit gehoord 't en ware 't soms genoeglijk kraken Gij leefdei, zonder haat of strijd in ééne kast, en nimmer zijt ge twist of relletjes gaan maken. Gij... edel paar, van glanzend lak, ik kocht u eens te Kopenhagen. En, bruine, kocht 'k u éénmaal niet in Engeland... in Regent-street... U heb ik wel het meest gedragen 1 En gij, mijn wereldsch, puntig paar ik kocht u in de Ville Lumière. Gij glanst en schittert als de geest die U ten voorbeeld is geweest en onverwoestbaar blijft.... Molière. En gij... de jongste in deez' kring, kwaamt tot deez' streek van vee en weij'en van-uit een nau w ■geboren land. Goedkoop en sterk en elegant kwaamt gij uit Tsjechp-Slowakijen... Wanneer ik rondzie in uw kring van vriendentrouw, dan komt er spijt en \vat droefenis in 'thart mij, want gij alle moest, vèr van uw land, en in den vreemde gaan verslijten. Gij leefdet iin een stille hoop op komst van landgenooten, vrinden. Want hij die staat op vreemden grond kijkt steeds verlangend om zich rond óm iets van 't dierbaar thuis te vinden. Uw hoop was ijdel, vrinden, want straks zal de strenge wet gaan werken, En van den kring waarin je bent het nationale element r 1 met kracht kunstmatig gaan versterken. Mijin schuld was 't niet... Ge weet het zélf. Ik vroeg alleen naar de prestatie. 'k Heb voor een landgenoot nog nooit 'één uwer in een hoek gegooid, want 'k vraag naar werk... en niet naar natie. Toen heb 'k mijn schoenen weggezet- mijn Volkenbond van lak en leder, en 'k dacht zoo bij mezelf: och Heer, kwaam toch de tijd van vrij verkeer voor mij en mijne schoenen weder II Toen was 'f, alsof er uit mijn kast de stem klonk v an mijn lak-Molières die sprak: „een industrie vergaat of wèl zij lééft... Maar steun van Staat maakt slechts matades-imaginaires..." ,(„Iidbl."1i Herman Salomon san.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5