NIEUWE Woensdag 23 Mei 1923 32e Jaargar feuilleton. OP den burg dymeck PESOONS Ie EN SPIEGEL R DEN SPO] 80 59. UTmC. TELCPHiaa Stt LAMEDUKER COURANT. de LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. □onderdag te Schagen Hotel „Vredelust." BRAND- EN INBRAAKVRIJE KLUISINRICHTING. VERKIEZINGEN. Wij leven thans weer iin den tijd van de stem mingen voor de leden van den Raad. Het lijkt mij wel eenig nut te hebben hieromtrent iets mede te deelen. Het ligt niet in mijn bedoeling een dorre opsomming 'te geven van de ver schillende wetsartikelen, maar meer een over zicht van de verschillende verrichtingen voor deze verkiezingen. Vdoral heb ik hierbij op het oog de verdeeling van1 de verschillende plaatsen. De wet schrijft voor, dat de verkiezing van de leden van den Raad plaats heeft op den 2en Dinsdag in April. Op dien datum kunnen bij den Voorzitter van het Hopfdstembureau de candidatenlijsten worde ningeleverd, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur. Bij de inlevering kan een gemachtigde worden aangewezen tot het verbinden van de lijst met een ander of meer anderen. Nadat door 'het hoofdstemburea uin verschil lende vergaderingen de lijsten zijn onderzocht en geldig verklaard, wOrden deze lijsten in een vergadering van het centraalstembureau genummerd, zooals het lot dit aanwijst en wor den de verbonden lijsten voorzien van een let- ieNu komt de stemming over de lijsten en de daarop geplaatste candidaten aan de beurt. Deze stemming geschiedt binnen 45 dagen na de candidaat s t e 1 lin g. Voor de gemeente Nonrd-Scharwoude was de dag der stemming door Burgemeester en Wethouders bepaald op 16 Mei. Voor deze stemming kan de gemeente verdeeld worden in stemd'istricten. Is de gemeente met in stem- tiistricten verdeeld, dan fungeert het stembu reau en wprdt de uitslag der stemming nog denzelfden avond bekend gemaakt. Is een ge meente Zooals de onze verdeeld in stem- 'districten, dan is een hpofdstembureau aan- wezig die op den tweeden dag na de 'stemming des voormiddags te tien uur, vergadert, tot vaststelling van de uitkomsten der stemming. 'Onmiddellijk na deze zitting treedt het hoold- stembureau pp, als centraalstembureau, en wordt bij besluit van het centraalstembureau ide uitslag vastgesteld. In eene openbare zitting wordt de uitslag van de verkiezing bekend ge maakt. Het voornaamste werk van het cen- traalbureau is de verdeeling van de plaatsen. Voor deze verdeelkig wordt in de eerste plaats genomen het totaal aantal geldige stemmen dat is uitgebracht. Dit aantal wordt gedeeld door het aantal te vervullen plaatsen1. Het aldus verkregen cijfer wordt kiesdeeler genoemd. Zooveel malen als de kiesdeeler begrepen is het stemcijfer eener lijst, wordt aan die njst een te vervullen plaats toegewezen. Zel den, of liever gezegd nimmer, gebeurt het m de praktijk, dat bij deze eerste verdeeling alle plaatsen kunnen worden toegewezen. De lijs- Nadruk verboden. Eckart von Wackerath stond met welgeval len zijn tweetal jonge paarden te bewonderen die op de niet ver van de hoeve gelegen weide graasden. De beide „vossen" had hij ge teeld en beloofden, wanneer zij zidhzoo moch ten blijven ontwikkelen, een heerlijk bent te worden. Dit bezit maakte zijn bijzondere vreu de uit. Het plan bestond namelijk de oude hoeve geheel "te vernieuwen en hoe mooi zou dit tweetal bij den nieuwen aanbouw passem Want, dat zijn ouders voor hun ouden dag nog eens de nieuwe, meer gerievelijk i^nch tóng mochten betrekken, hoopte h« hart^- Eckart had niec alleen practischen aanle^ maai- bezat tegelijk eene mate van schoonheidszin, die de andere beide broeders miste. De oudste, Horst ging over de bouwerij en de landerijen, en de jóniste, die de handelsschool had be ten krijgen gewoonlijk één of meer plaatsen, terwijl dan nog stemmen overblijven. Deze over blijvende stemmen worden overschotten pf res ten genoemd. Bij de tweede verdeeling wordt nu gekeken welke lijsten de grootste overschotten hebben. Aan deze lijsten worden de nog te verdeelen plaatsen toegewezen. Bij deze verdeeling en bij de eerste blijven buiten besqfiouwing de lijsten, die beneden 75 pet. van den kiesdeeler zijn gebleven. Deze lijsten zouden pas bij een vierde verdeeling van nog niet toegewezen plaatsen in aanmerking komen. In Noord- Scharwoude is dit niet het geval geweest. Zijn op deze wijze alle plaatsen aan de daarvoor in aanmerking komende lijsten toegewezen, dan volgt de verdeeling van de plaatsen op de lijsten. Voor deze verdeeling is een andere kiesdee ler noodig en wel de z.g. lijstkiesdeeler. De lijst kiesdeeler wordt verkregen door het stem cijfer van elke lijst te deelen door het aantal aan die lijst toegewezen plaatsan. De candi daten die een aantal stemmen gelijk aan de lijstkiesdeeler behaald 'hebben zijn verkozen. Zijn er op een lijst meer plaatsen te verdeelen als er candidaten den lijstkiesdeeler hebben behaald, dan zijn die candidaten verkozen. die meer stemmen hebben dan de helft van de lijstkiesdeeler bedraagt. Hebben echter de an dere candidaten niet de helft van de lijstkies deeler behaald, dan geldt niet het aantal stem men, dat op eiken candidaat is uitgebracht, maar de volgorde der lijst. Het zal dus kunnen voorkomen, dat een candidaat met één stem gekozen wordt terwijl epn candidaat die één 'stem minder heeft dan de helft van de lijst-- kiesdeeler niet wordt verkozen1. Als voorbeeld van een verkiezing zal ik de stemming nemen in dp gemeente Noord-Schar woude. Het aantal geldige' stemme» bedroeg 797. De kiesdeeler wordt derhalve 797 7 113 6/7 Lijst no. 1 met een stemcijfer van 216 krijgt dus bij de eerste verdeeling toegewezen 1 plaats terwijl de lijst heeft een over schot van 1021/7 stemmen. Lijst no. 2 met een stemcijfer van 126 krijgt dus bij de eerste verdeeling toegewezen 1 plaats terwijl de lijst heeft een over schot van 121/7 stemmen. Lijst no. 3 met een stemcijfer van 350 krijgt dus bij de eerste verdeeling toegewezen 3 plaatsen terwijl de lijst heeft een over schot van 8 3/7 stemmen. Lijst no. 4 met een stemcijfer van 105 krijgt, omdat deze lijst niet toekomt aan den kiesdeeler geen plaats toegewezen bij de eerste verdeeling, deze lijst heeft daardoor een overschot van 105 stem men- In totaal zijn nu 5 plaatsen toegewezen en zijn er derhalve nog 2 plaatsen over. Deze wor den verdeeld over de lijsten met de grootste overschotten. In ons geval lijst no;. 1 met 102 '6/7 en lijst no- 4 met 105 stemmen. Was lijst 4 beneden het 3/4 van den kiesdeeler gebleven dan was de laatste plaats toegekend aan lijst no. 2. De verdeeling van de zetels over de ver schillende lijsten is dus als volgt: Lijst no. 1 2 zetels. Lijst no- 2 1 zetel. Lijst no- 3 3 zetels. Lijst no. 4 1 zetel. Nu de verdeeling van de zetels over de ver zocht, belastte zich met den verkoop der veld producten, noteerde de opbrengst, voerde de administratie, terwijl, zpoals hij schertsend zei- de, Eckart de hpeve bestuurde, het vee ver- zprgde en als koetsier fungeerde. Het landleven en den veldarbeid waren de gebroeders Wackerath van hun jeugd af ge woon, doch ze hadden zich van den aanvang af daaraan niet geheel kunnen wijden. Hun vader, die voor hunne vorming verstandelijke ontwikkeling in de eerste plaats noodzakelijk achtte, had voor zijn drie zoon», die hun studie in de stad ontvingen, een pension gevonden bij een nicht, een leeraarsweduwe, hunner moe der. Eckart had gaarne op de Landbouw-Hoo- geschool zijn studie voltooid, maar hij wist ■reeds van te voren, dat de middelen daartoe ontbraken en zoo waren dan de drie zoons op de hoeve gekomen, waar men hun krachtige hulp en steun best kon gebruiken en benutten. Htm aangeboren ijver en practisch inzicht deed hen geen enkelen arbeid schuwen en het alge meen gebrek aan werkvolk had zich daardoor op de hoeve nog niet doen gevoelen. Gedu rende zijn diensttijd aan de grenzen had men schillende lijsten is geschied, volgt de verdee ling van de zetels op de lijsten zelf. Voor de verdéeling op de lijst geldt weer een andere kiesdeeler, n.l. de lijstkiesdeeler. De lijstkies deeler wordt verkregen door het stemcijfer van elke Hijst te deelen door het aantal plaatsen toegewezen aan de lijst. De candidaten, die een stemmenaantal gelijk aan de lijstkiesdeeler hebben bereikt, zijn ver kozen. Hierbij heeft het zoogenaamd overdra gen van stemmen plaats. Heeft een candidaat meer stemmen dan de lijstkiesdeeler dan wor den -de meerdere stemmen overgebracht op èen volgende candidaat. Hierbij moet in het oog worden gehouden dat de overdracht van stemmen plaats vindt van boven af aan. Heeft Mus een candidaat, op een lijst met b.v. 12 'namén, staande op no. 5, 70 stemmen meer 'dan 'Me lijst-kiesdeeler en candidaat no. 7 60 meer dan de lijstkiesdeeler, dan gaan deze stemmen niet over op candidaten no. 6 en 8 'maar gaan over op candidaat no. 1, daarna op no. 2 enz. De verdeeling op de lijsten is als volgt: Lijst no. 1 stemcijfer 216. Lijstkiesdeeler 216 :j 2 108- Na overdracht is de lijst dus G. Duijves 108, P. Zut 101, D; Zijp 4, J-. Schuit 2 en D. Schuit '1. Voor deze lijst zijn dus gekozen de Heer G. Duijves die de lijstkiesdeeler heeft bereikt en de Heer P. Zut die meer stemmen heeft dan de helft van de lijstkiesdeeler. Lijst no. 2. Stemcijfer 126. Lijstkiesdeeler 126 :.l 126- Op deze lijst heeft geen over dracht van stemmen plaats omdat geen der candidaten de lijstkiesdeeler heeft bereikt. Ge kozen is voor deze lijst de heer J. Jes. Lijst np. 3. Stemcijfer 350. Lijstkiesdeeler 350 3 116 2/3. Na overdracht is de lijst dus: J. Ootjers 116 2/3, A. de Geus 1612/3, N. Kooij 65 2^3, A. v. Nienes 24, D. Kansen 6,, W. Kui per'2, J. Sijp'heer 5, J. Kliffen 9, C. Pranger geene, T. Kostelijk 4, C. Keeman 1 en P. Blokker geene. Verkozen zijn dus de Heeren J. Ootjers en A. de Geus, doordat genoemde heeren de lijst kiesdeeler hebben behaald en de heer N. Kpoij die meer stemmen verkreeg dan de helft van de lijstkiesdeeler. Lijst np. 4. Stemcijfer 105, lijstkiesdeeler 105 1 105- Op deze lijst heeft geen over dracht van stemmen plaats omdat geen der candidaten de lijstkiesdeeler heeft behaald. Ge kozen is voor deze lijst de heer A. Barten. Voor een eventueele vacature worden deniet verkozen candidaten op een lijst gebracht naar de volgorde waarop zij op de candidatenlijst voorkomen. Van dezen regel wordt afgeweken wanneer op de candidatenlijst candidaten voor komen, die niet zijn verkozen, maar toch een aantal stemmen hebben boven de helft van de lijstkiesdeeler. Deze candidaten komen naar het aantal stemmen dat zij hebben verkregen bovenaan op de lijst te staan terwijl dan de andere candidaten in volgorde der candida tenlijst volgen. In onze gemeente heeft geen enkele niet verkozen candidaat meer dan de helft van de lijstkiesdeeler behaald en is der halve hier de volgorde van de candidatenlijst gevolgd. Uit het bovenstaande blijkt naar ik hoop duidelijk, op welke wijze de verdeeling der zetels plaats heeft. K. G. REINDERS. Npord-Seharwoude, 19 Mei 1923. SPORT EN WEDSTRIJDEN den steun van Eckart zeer gemist. Zijn vader had hem dit na zijn thuiskomst openhartig gezegd en voor hem gold deze onderschei ding een brevet van bekwaamheid. Thans was hij opgeroepen voor de jaarlijksche herhalings oefening als reserve-officier. Juist toen hij hieraan dacht en zijn plannen voor de toekomst beraamde, klonk hem een luid „goeden avond" uit den mond van den brievenbesteller tegen en tot Ec'karts groote verrassing overhandigde deze - hem een sier lijken, witten brief, uitsluitend aan hem Eckart von "Wackerath, gericht, een brief aan zijn adres met een flinke dameshand geschreven. Hij vloog de regels door en zijn oogen bleven rusten op de onderteekenilng„Henny König Dat was alzoo de jonge dame, die hij per rijtuig naar het slot „Dymeck" had gebracht 'en des Zondags in het dorp had gegroet. Zijn vader, die eens per maand de sociëteit in de fetad bezocht, had daar vernomen, dat de oude Gravin Dymeck dezen zomer bezoek had ont vangen van een achternicht. Eckart von Wackerath las den brief nog eenmaal over en het deed hem waarlijk genoegen, dat Henny. ST. PANCRAS. Zondagmiddag speeldè Vrone I, welke ten gevolge van de Bekerwedstrijden eenige rust had genoten, weer eens een wedstrijd. Een toerclub uit Alkmaar was haar partner. En thans jnu het vriendschappelijk was, was Vrone weer eens gelukkig. Zij won deze wedstrijd met 5—2. Aanstaande Zondag speelt het Eerste op S. D W-ter .rein tegen V.A.T.C. II voor de serie- wedstrijden door S.D.W. uitgeschreven. Zeer mooie prijzen zijn hiervoor beschikbaar ge steld. In de le afdeeling, waarin ook ons Eer ste en Tweede meespelen worden als prijzen beschikbaar gesteld: le prijs, beker; 2e prijs lauwerkrans; 3e prijs lauwertak, 4e prijs kleine lauwertak. In de tweede afdeeling worden beschikbaar gesteld: le prijs lauwertak, 2e prijs een Kruis; 3e prijs een medaille. Moge het de zusterver- eeniging S.D.W. uit onze gemeente beter gaan als Vrone, welke door de regen nogal finan- ccieele schade heeft gehad. OUDKARSPEL. Zaterdagavond speelde D.T.S. 1 een oefen wedstrijd tegen D.T.S. 2. De jongens van het tweede werkten enorm, terwijl D.T.S. 1 zich niet erg inspande. Met rust was de stand 10 voor D.T.S. 1. Hoewel D.T.S 2 bijna de ge- 'heele wedstrijd sterker is geweest, kwam het einde met een 42 overwinning voor D.T.S;. 1. Hec eerste speelde met 10 man. Zondag speelde D.T.S. 1 tegen Heiloo 1. Hoewel Heiloo een klasse hooger speelt, was het spel van D.T.S. veel beter en een schitte rende 62 overwinning was het resultaat. Dl T.S. speelde met het volgende elftal: voor: P. Kist, VaJkonet, J. v. d. Tooren,, K. v. d. Too ren, J. Kos; midden: C. Langedijk, W. Kos, J. Kooij, achter: P. Mienis, J. Speets, doel: Swager; dus 1 invaller, terwijl Heiloo 2 reser ves had. Direct na de aftrap is D.T.S. in de meerder heid en 'spoedig is het 1—0,. als Mienis een penalty onhoudbaar inschiet. Even later schiet Kisc tegen de lat en v. d. Tooren ischiet de bal in het net. Rust 1—0 voor D.T.S. 1. In de 2e helft maakt eerst Heiloo een goal, maar dadelijk daarop weet J. Kos 2 maal1 te doelpunten (4—1. Heiloo brengt dan de stand op 4—2. De D.T.S. voorhoede nadert echter telkens meer en meer het Heiloo-doel en als het einde aanbreekt heeft de Heilioo-keeper nog 2 maal moeten visschen voor schoten van W. Kps en Ko v. d. Tooren. D.T.S. 2 speelde te Bergen tegen B.S.V. 3 en verloor met 40. De inspanning van den vorigen avond en de lange fietstocht zal hier wel niet vreemd aan zijn. Maandag 21 Mei: D.T.S. 4Quosego 3 06. Seriewedstrijden D.T.S. Het programma voor Zondag 27 Mei is: 1 uur: D.T.S. 1—Geel Zwart 1 (Biergen). 2.15: Geel Zwart 1Sparta 2 (Schagen). 3.30: D.T.S. 1Sparta 2. De wedstrijden worden achtereenvolgens ge leid door de heeren Prins, Kok en van Ropijen. NOORDSCHARWOUDE Zondag j.l. speelde de L.V.V. Holland I tegen Roodwit 2 voor de seriewedstrijden van „Alkmaar" te Alkmaar. Na den aftrap is Holland steeds in de meer derheid. De rechtsbinnen weet na een kwar- zoo vriendelijk en openlijk haar schijnbare on- hoffelijkheid verontschuldigde. Hij vroeg zich' daarbij zelf af of Henny's terughoudendheid, wanneer dit opzettelijk was geschied, hem min of meer gekwetst zou hebben en zijn hart antwoordde met een volmondig „ja". Hij stak den brief bij zich en lachte; wat ging hem deze jonge damè, die zich in den weg had vergist en die hij naar huis had ge bracht, die de achternicht was van de de Wackerath's vijandig gezinde Gravin Dymeck, eigenlijk aan? Of hij zijn moeder van den brief zou vertellen? Hij had haar Zondag gezegd, dat hij de jonge dame in gezelschap, van Graaf Roieneck had gezien. Graaf Ro- leneckl Hoe had hij hem in deze weinige minuten kunnen vergeten I Het was hem' alsof hij door iets onaangenaams werd getrof fen. Deze jonge dame en Graaf Roieneck waren ongetwijfeld een toekomstig paar. Maar neen tochl Een toekomstige bruid zou ongetwijfeld aan iets anders denken, dan zich per brief te verontschuldigen tegenover eenl heer wegens een niet beantwoordden groet, J

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1