Dinsdag 29 Mei 1928. 82e Jaargang irptërïiii «au tiet van outtrspei. den 27 mei 1823. HO. 61. IttTEWC. TEILEfHiW#8*^52 NIEUWE®® LAUIfllDUKIR COURANT. de LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Behagen Hotel „VredeSust." HYPOTHEKEN. OFFICIEEL INGANG ZOMERTIJD. De Burgemeester vam Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat de vervroeging met een uur Van den wettelijken tijd zal aanvangen den Ion Juni 1923. De overgang geschiedt in dier voege, dat wantoeer de middelbare zonnetijd op den dag, waarop de vervroeging aanvangt, twee uur .aan wijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn drie uur op dien voormiddag. Zuid-Scharwoude 26 Mei 1923.. De Burgemeester voornoemd, VAN SPENGLER. Gemeentraad Oudkarspel Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 26 Mei 1923, des namiddags 1 uur, onder voorzitterschap van den Weled. Ach'tb. Heer A. C. Kroon, burgemeester. Alle heeren zijn aanwezig. Na opening worden de notulen; gelezen en onveranderd goedgekeurd. De raad ging eerst eenigen tijd in comité ter bespreking van eenige zaken. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn de processen-verbaal van de gehouden verkiezing. Een borderel van de N'. V. Spoorlijn Station Dorp Noord-Scharwpude. Dividend 1 pet. Ingekomen is een motie van' den gemeen teraad van Smilde om den aanslag voor den H.O. over meerdere jaren te bepalen- Deze motie zal gericht worden aan de regeering, terwijl adhaesiie wordt verzoCht. Besloten wordt adhaes-ie te betuigen. Ingekomen is het verslag van den keurings dienst over de 4 maanden dat de dienst^ werkt. Dankbetuiging van de afd. Langendijk van den A. Ni. G. B. voor de verleende subsidie. Een adres van het comité van burgemeesters en secretarissen, en van den raad van Alk maar betreffende de bijdrage aan de handels school. Waar de gemeente besloten heeft zich garant te verklaren worden deze adressen voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen is het verslag van' de Comm. tot Wering van Schoolverzuim. Voorzitter en Secretaris zijn herbenoemd, 3 vergaderingen werden gehouden, terwijl 11 ouders 'ter ver antwoording werden geroepen. De voorz. brengt de Comm. een woord van dank voor de moeite en de werkzaamheden. Ingekomen is de wijziging op de verordening regelende de salarissen van' de ambtenaren bij dm keuringsdienst. Voor kennisgeving aangenomen. Gaedkteuring op de heffing van de keur- Iponen. Ingekomen is het verzoek om te overwegen een tapverbod uit te vaardigen op den Koninginnedag. De voorz1. stélt voor hiermee te willen wach ten tot de tjjd daar is. De heer Bakker zou het adres nu willen af handelen. Reeds meermalen is geprobeerd hier het tapverbod uit te vaardigen, maar mocht nooit een meerderheid vinden en zou daarom voor Koninginnedag ook geen tapverbod willen uitvaardigen. Besloten wordt toet de heeren Van; Exter, Groen, Paarlberg en Groot voor de anderen tegen, dit schrijven aan te houden. Een adres van de GeitenfokvereenigingSin t Bernardis" om een subsidie, daar de vereent- ging groote financieele kosten heeft, wordt aangehouden voor nader onderzoek. Bericht van den Mm- van O. K. en W. dat fa het vervolg geen rijksvergoeding voor ver volgonderwijs zal worden gegeven. Alleen nog voor den cursus die voor 22 Dlec- 1922 js :aange- ^EerTverzoek van den heer Mulder om terug gaven van schoolgeldwegens te hoogen aanslag wordt door den raad gunstig ontvangen. Eveneens een verzoek van den heer Van Ree om 7 maanden ontheffing voor de Hon denbelasting. Ingekomen is het verslag van de gemeente. De begrooting van de Gezondheids-Commis sie geeft aan dat de gemeente moet bijdragen f24.32. De voorz. doet mededeelilng dat de straat spoedig wordt afgesloten voor groote repa ratie. De straat zal worden afgesloten van v.m. 8 uur tot naml 5 uur. Voor de reparatie zijn aangekocht 40.000 s'teenen. De inzameling voor het Huldeblijk van de Koningin heeft opgebracht f 102.65. Een brief betreffende het afstaan van-een schoollokaal voor het houden van' cursussen zal behandeld worden bij het binnenkomen van eventueele aanvragen. De voorz. voegt hieraan toe dat men er voorshands geen recht op heeft, daar er te weinig leerlingen zijn in verband met de Nij verheids-Onderwijswet. De heer Schrieken is er ook niet voor dat een lokaal wordt gebruikt, dat fa dienst is van het gewoon lager onderwijs. Iets anders 'is bet met het leegstaande lokaal. In behandeling komt thans het aangehouden voorstel tot verkoop van water aan het Am bacht van Westfriesland. (betreffende 't Waardje en toegangsvaarten). B. en W. stellen voor dit water te verkoopen voor een bedrag van f 15. Het is groot 15 H.A. Het is de bedoeling dat de overdrachtskosten voor rekening van het Ambacht zullen zijn. De verkoop ingaat 1 Jan. 1924 en de gemeente het recht 'houdt op het water, wanneer dit bij vorst in ijs is veranderd, voor het 'houden van de wedstrijden- De heer Bakker vindt het bezwaarlijk tot verkoop over te gaan, wanneer men eventueel tot stichting van -een badinrichting zou willen pvergaan. De vporz. antwoordt dat, wanneer het belem merend zou werken daarvoor geen toestem ming wordt verkregen. De heer Paarlberg vraagt of er wel toestem ming zou komen, wanneer het tóet belemme rend werkt. De 'heer Hart wijst er op, dat wanneer men gedwongen wordt het water uit te diepen, dit voor de gemeente groote kosten met zich zal brengen. Daarom is het goed wanneer 'het in handen is van het Waterschap. De beer Schrieken zpu het water toch aan de gemeente willen houden voor verschillende ■doeleinden. De heer Van' Exter is van oordeel dat wan neer men -niet tot verknop overgaat, bezwaren zullen komen, en de gemeente het water zal moeten uitdiepen. De voorz. leest nog een bepaling voor, dat de gemeente het recht houdt om inrichtingen te plaatsen die zij wenscht, zooals bijv. een. bad inrichting, wanneer 'het geen belemmeringen veroorzaakt. D-e heer Schrieken stelt v,oor het Waardje buiten den verkoop te houden en alleen het 'toegangswater te verkoopen. Word't aangenomen. De bepalingen worden gehandhaafd, behalve die van stichting van een badinrichting. Besloten wordt het vermenigvuldigfagscijfer voor den H. O, 'te bepalen op 1. Waar het B. A. werkt met een tekort van f2000 stellen B. en W. voor een subsidie te geven van f1500. De beer Paarlberg vraagt waarom niet het volle bedrag zal worden gegeven. Het B. A. kan toch niet met schuld blijven zitten. De voorz'. antwoordt dat reeds f 500 meer gegeven wordt, en dan het volgende jaar weer kan worden gezien. B. en W. zouden zooi tao- gelijk hiervoor geen leenfag meer wenschen te sluiten. Word't goedgevonden. Goedgekeurd wordt de 3e suppletoire be grooting dienst 1922 tot een bedrag van f 4785.33. Verder wordt goedgekeurd betalingen te doen uit den post onvoorzien tot een bedrag van f897,93. Thans is men genaderd tot het voorstel' ver hooging tractement van den veldwachter. De voorzitter' stelt voor zijn tractement te verboogen tot flOOO,—met drie jaarlijksche verhoogingen van flOO—wanneer hij het di ploma heeft daarvoor zijn tractement weder met f 100,te verboogen en met ingang van 1 Januari 1924 hem eene vergoeding van f 150 té geven voor kleeding en schoeisel. In verband met dit voorstel' vraagt de voorz-, wie daaromtrent het woord verlangt. De heer Van Exter zegt ,dat dit voorstel reeds in de vergadering van B- en Wj. is be sproken en, het toen is aangehouden. Hij heeft ook met collega Hart gesproken, en zij beiden waren het er over eens, dat Üit voorstel huns ijnziens te ver ging- Het gaat spr. te hard. De tijdsomstandigheden zijn er niet naar. Wanneer, zegt spr., destijds sollicitanten waren opgeroe pen op een salaris van f 1000, dan hadden wij zeker twee honderd sollicitanten'gekregen. Hij is nog kort in dienst en z.i. gaat ide gemeente veldwachter in zijn dienstijver soms wel wat ver. Wanneer hij met Nieuwjaar f100 verhoo'- gfag krijigt en het volgend jaar nog eens f 100, dan is 'c welletjes. De heer Bakker zegt tegen het vorig voorstel 'te hebben gestemd, omdat hij het tractement te laag acht. We hebben getracht te combineeren met Npordsoharwou-de en zoo dat niet ging den rijksveldwachter tegelijk voor de gemeente te kunnen laten dienst doen, maar het ging niet, waarom eene oproeping moest geschieden, waarvoor wij een goed tractement wenschten. Wij zouden ongetwijfeld dan. ook andere solli- si'tanten hebben gekregen. De tijd is slecht. Daar dient zeker rekening mede te worden ge houden. Met het voorstel wat betreft-vergoe ding voor kleeren en schoeisel kan nij mee gaan, overigens stelt spr. voor dit voorstel aan te houden tot de nieuwe raad er is, dan kan die er over beslissen: De heer Schrieken zegt te hebben voorge stemd toen het tractement op f800 werd be paald, maar het is gebleken, nu er geen emolu menten zijn, te laag te zijn. De tijcjpn werken in deze niet mee. Maar wat ook het geval is, -dat, wanneer eenhiaal verhooging is gegeven, het wel eens kon zijn, dat het met het oog op 'latere toestanden, te hoog bleek. Daarom stelt spr. voor een toeslag te geven van f 200. De heer Hart zegt met het vporstel van den 'heer Van Exter te ku'nnen meegaan. Eerst was 'het tractement f1000, maar later is dat terug gebracht op f800, zoo wordt dan het oude tractement gehandhaafd. De heer Groot stelt voor een tractement te geven van f1000, zoinder de voorgestelde ver hoogingen. Het is dan toch zeker ook uwe bedoeling, -vraagt de voorz., dat de vergoeding voor klee ding en uitrusting wordt gegeven? waarop de heer Groot bevestigend antwoord. De heer Paarlberg zegt zich van stemming te zullen onthouden: Wij, zegt de heer Paarl berg, hebben er tegen gestemd, waren er niet voor, dat het tractement zooi laag werd ge steld, nu dat men het eenmaal genomen be sluit wenscht te herroepen, z'al ik daar niet aan meedoen. Ik zal mij van stemming ont houden. De heer Groen is van oordeel, dat de ge legenheid tot verboogen altijd open staat maar •heden daartoe over te gaan, bijna met de we tenschap, dat men later zal moeten zeggen, ,Jjbet is mis geweest", dat is ook niet góed. Ik, zegt de heer Groen, ben wel voor een gratifi catie, ook met het oog op het feit, idat hij geen andere inkomsten beeft. De voorz. zou de discussies maar willen slui ten. Mijn voorstel keldert, zegt de voorz. De heer Bakker zegt de houding van de wethouders niet te kunnen bepalen. De heer Hart komt daar tegen op. We -heb ben rekening te 'houden met de malaise, die nog lang kan voortduren. Zuinigheid is in dezen het wachtwoord. Toch wil hij iets doen. Het tractement moet zoo- blijven, maar over 1924 wil hij hem f100 toedenken, met- 1 Jan- 'f 150 voor uitrustingen, en. na 1 Jan. 1926 f 1000 De heer Schrieken meent, dat het later wel eens kon blijken, dat f 1000 te veel was. De heer Groen vraagt op welk tractement Prijs -destijds is benoemd? De voorz: zegt dat dit reeds te lang is gele den, om er nog een maatstaf aan te hebben. Prijs had vele emolumenten, maar deze veld wachter heeft niets. En het is ook niet goed, wanneer de gelegenheid niét word't weggeno men, -dat hij zich afhankelijk moet stellen van andereii. Daarmede gaat zijn gezag weg, ver mindert zijn prestige, en men weet niet waar toe men komen kan, als de nood in het gezin gaat 'heerschen. Daar hebben wij voor te waken De heer Groen. Dat ligt dan toch wel in hoofdzaak in de menschen zelf. De voorz. Het maakt verplichtingen, wan neer men fooien aanneemt. De een presteert meer da'n de atnder. Deze veldwachter gaat ook 's nachts uit, is serieus fa het ofWatten zijner j plichten. Hem komt dat tractement toe, wan neer hij een onafhankelijk man wenscht te blij ven. Daartoe hebben wij mede te werkén. Ja, zegt de heer Hart, dat versta ik ook wel, maar wanneer, zooals het zich laat aan zien, de aardappelen niet genoeg opbrengen, de oogst weer tegemslaat, de bouwers niet ge noeg verdienen, en schade hebben, wat dan? De heer Bakker zegt, dat zijn meenfa-g aan de hand van de discussies is gewijzigd. Hij neemt zijn voorstel terug en wil dat van den heer Schrieken gaaiine ondersteunen. De voorzitter brengt zijn voorstel' als het verststrekkende in stemming. De heeren Bak ker en Groot stemmen voor, de heeren Van Exter, Hart, Groen en Schrieken tegen, terwijl de heer Paarlberg blanco stemt. Alzoo is het voorstel van den voorzitter ver worpen. De heer Paarlberg. Nu het eenmaal zoover is gekomen, dat men ziet, dat de man hi et met zijn tractement toe kan, dat moest komen, durft men de consequentie van het eenmaal genomen besluit 'niet aan. Daar werk ik niet aan mee. De heer Schrieken. Dat u niet stemt, dat is mij erg vreemd. Het voorstel Schrieken wordt thans in stem ming gebracht en met algemeene stemmen aan genomen. Toen de voorz. aan den heer Paarl berg was gekomen om z'n stem te vragen, zegt deze. „Dank u, mijnheer de voorz." Rondvraag. Dé heer Bakker wijst op eenige vuilé slooten en op het verontreinigen van het vaarwater, met verzoek, dat daaraan beter de hand zal worden gehouden. De voorzitter zegt verbetering toe. Als niemand meer het woord verlangt, zoo zegt de voorz., dan heb ik nog wat. Het was 'aanvankelijk mijn plan geweest om den 27 Mei te vergaderen, maar deze datum valt heden op een Zondag. Ik moest dus, zegt de voorz. dezen dag wel nemen-, wilde het nog eenige be teekenis hebben. Morgen dan, mijne heeren, 'is het de dag, dat gedurende een eeuw, hon derd jaar, het Burgemeestersambt fa handen heeft gezeten van de familie Kroon. Honderd j jaar geleden werd mijn overgrootvader als Bur gemeester (Schout) van Oudkarspel benoemd en sedert dien tijd, werden de gemeenten Oud- karspel, Noordscharwoude en Zuidscharwoude door een Kroon als Burgemeester bestuurd. Ik Wil u, zegt de voorz., de notulen voorlezen van die vergadering, honderd jaar geleden. In die notulen is sprake van het vaststellen van het dekgeld voor „sprfagstieren", zooals het daar staat vermeld, het geven van een sub sidie aan de R. K. Armenvoogdij, in verband met eene aanvrage om steun, het vaststellen! van het bedrag -door enkelen bij te dragen, tot een totaal bedrag van f 12, en eene aanma ning van Ged. Staten een schuld te voldoen van ruim f4000, waarover verschillende stuk ken zijn na 'te slaan. Eigenaardig is het te moe ten ontwaren, dat in de stukken dezelfde klacht voorkomt, zooals zoo dikwijls gehoord, dat wie geld heeft, het niet kan missen, omdat hij het heeft uitgeleend aan anderen, die het niet had den en het ook derhalve niet kunnen missen. Het liedje is oud, de toon dezelfde gebleven. „Wie veel heeft, zal veel gegeven worden." Dan leest de Burgemeester eenige datums voor van de benoeming der verschillende Bur gemeesters en hun ambtstijd. Van 1 Mei 1823—Febr. 1866 M. KROON Cz. Van 1 Februari 1866 tot 1 Augustus 1899 C. KROON Mz. Van 1 Augustus 1899 tot 1 Mei 1904 F. F. F. FUHROP. Van 1 Mei 1904 tot 1 November 1905 C. W. HOPSTER. Vain 1 Déc. 1905—8 Mei 1914 M.'J. KROON. ■Van 22 Mei 1913 tot heden A. C. 'KROON. In 1893 werd de heer J. W. C. KROON tot Burgemeester benoemd der gemeente Zuid scharwoude. Nadat de Voorz. de felicitatie van den Raad in ontvangst had genomen werd de vergade ring gesloten en bleef men nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bij elkander. Reeds eerder ais extra numjmer aan onze lezers in Oudkarspel verzonden. Wij werden op de meest bereidwillige wijze in de gelegenheid gesteld een uittreksel der notulen van de "vergadering van het Gemeentebestuur van

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1