R der arbeiders, heep behang meer. Zoo ooi met door jUris ihologen behatl -er weinig meet art zeide in zij» F straf niets be evenwicht kan li De directeur dertogenbosch ■ez'ien, die do0r is". In de ge erd. ad gebeurd is n! En ook TOag zoo mooi tot Schuld en Boe. en, in de pauze trent de samen, tandigheden en opkomen vaa ïinaliteit optrad knecht gij de p." En 60 pet, angenis komen eer in terug, dan goed zou enissen ztouden dat die vraag gebeurde. Het :r. ancrete ajngst." It de gevange- t beginsel. Ons •eikt, dodh de )ed. Stellen wij 1 de resultante irop in. lig tegenover l' de moraliteit meten aan de maakt, is zijn fRIJDEN 2 te Nieuwe ongeveer een nd 11 was, egen gestaakt, tegen DJF.C. t ;er slecht was, seriewedstrij- d D.T.S|. 1- e leiding van1 spoedig doel- aar even later rust vertoont ,id aangemoe- weten J. Kos evorera in ihet i van wat het >p de hoogte. crisislichaam1 l' stad en land ne instelling, :t meer wordt gaf van den andel en nij- imen' te ver- ist groote en: a er tal' van :stemd om te regelen be oesten dezen steeds meer oorlog koes- :rwachtingen, Immers, de eene waarde '637 mill'ioen mtllioen; de in die drie era. Uft deze aanmerkelijk Nederland ekomst werd .1 van; facto - en en zeker eene ontred- 1 als tevoren 1920 de ma- is - ingetre- egaan, maar :s, vooral bij ipgericht of wijze uitge- e beproefde eten te hou- spiegelt zich erd toch in iO aan aam- 25 millioen, zelfs fi27V2: t' crediet-in- 9, op f 871/2 f 9 millijoen itera, dat in Jt 1491, (in i gestegen; e wijze toe- 1913 5 be- 920 5,8 en ;1 iniet beter rvofeil- ,.J p. Kist' nog 3 fnaal te scoren, zoodaf het •inde komt met een 41 overwinning voor 0. Tv S. pe tweede wedstrijd Geel-Zwart 1Sparta werd hierna gespeeld. Voor de rust gaat het «lijk op en weet Hoogemdoorn voor Sparta, doelpunten. Na de rust scoort Geel Zwart jnaal en Sparta een keer, zoodat het einde ^mt met gelijk spel. Scheidsrechter Kok vol- ieed uitstekend. Pè derde wedstrijd. D.T.S. 1Sparta kon (vegens de hevige regen niet doorgaan, zoodat jeze nu volgende week gespeeld wordt. On geveer 250 man publiek woonden de wedstrij den bij- Het Programma voor Zondag 3 Juni is dus: I uur: Quosego 1—Vrone 1, scheidsrechter Prins; 2-15: D.T.S. 1—Sparta 2, van Rooijen; j30; Quosego 1—N.V.V. 1, Kok; 4.45: Vrone _N;.V.V. 1, van Rooijen. NOORDSCHARWOUDE. Holland 1 speelde Zondag 1.1. voor de serie- wedstrijden van S.D.W. te Oudorp tegen S. D. W. Voor dé rust is Holland steeds in de meer- leiheid, er wordt vel emalen op het doel ge- idioten, maar de backs en de keeper van S. [).W. waren op hun plaats en wisten' het net sein tijd schoon te houden, totdat er een wor teling voor het doel van S.D.W. ontstond en v. d. Hoven geeft Holland de leiding 10. Na de rust heeft Hpllarad niet veel meer n te brengen doch ze weten de stand 1—0 te xouden, tot even voor het einde, want nu kreeg S.D.W. een corner, welke prachtig voor het Joel werd geplaatst en in een doelpunt omgezet r(j 11 .Met gelijken stand kwam het einde. rr wordt een kwartier verlengd en nu is Hol- aiid weer in de meerderheid, doch van doel witten is -geen sprake. Toen ging men tot loting oyer en Holland erloor, wat wel jammer was. NIEUWE NIEDORP. N1V.V. 1 speelde Zondag j.l. tegen H.F C» voor de bekerweds tijden. Het erinde kwam net gelijk spel 2—2, zoodat H.F.C. volgens eglement dezen wedstrijd gewonnen heeft. N'.V.V. 2 speelde Zondagmorgen j.l. tegen XT.Sl 2 van Oudkarspel. Het einde kwam met elijk spel, n.l. 1—1. OUDE NIEDORP. V.V.V. 1 had Zondag geen gelukkige dag. Zondagmorgen werd voor de bekerwedstrijd jespeeM tegen Voorwaart 1 en verloor V.V.V. net 1—2. - *s Middags speelde zij te Heerhugowaard egen Trekvogels, bij het openen van het sport errein aldaar en verloor met 1—0. V.V.V. bracht het er beter af. Deze was op bezoek te Wieringerwaard en on daar bij de serie-wedstrijd, de 2e prijs 'een lveren medalje. LUTJEWINKEL. L.W.V.C. speelde Zondag j-1. op de serie- «dstrijden te Spanbroek. Zij moesten spelen gen de Hollandia-adspirarat en van Hoorn, oor de rust waren beid epartijen even sterk, a de rust was Hollandia echter in de meer- erheid. De Hoormsdhe jongens hielden er een ijn samenspel pp na, wat bij L.W.V.C. soms eheel zoek was. Desondanks wist L.W.V.C. ich tot het einde toe te handhaven, en kwam et einde met gelijk spel, n.l. 0—0. Vplgens eglement moest thans 2 maal 7V2 minuut ver- aigd worden. Vlak voor het einde hiervan rordt Hollandia een strafschop toegekend, elke in een doelpunt wordt omgezet. Hollan- ia won alzoo met een kleine 1—0 overwinning. KOEDIJK ZUIDEINDE. Zondagmiddag werd er een begin gemaakt II de door S.D.W. uitgeschreven uitgeschre- jn seriewedstrijden. En ook S.D.W. kreeg als juvenir een regenbui, welke het veld glibberig laakte. De aangekondigde wedstrijd Geel Wit -Geel Zwart III werd door eerstvermelde oor. wegblijven van haar partner zonder strijd ewonnen. Daarna om' twee uur speelden S. W. I—Holland I. Voor rust wist Holland leiding te nemen, wat na rust' door S.D.W. drier weer gelijk gemaakt werd. Einde kwam iet 1—1. Na verlenging wat geen winst op- verde, werd S. D. W. bij loting winnaar. Om 4 uur kregen we daarna een vr iend- happelijken strijd tussdhen S.D.W. I Vrone met als prijs een kruis. En nog eens kon rone een bloemstuk aanvaarden met t be- aalde kampioenschap in 5 A. 't Houdt met p. Doch hier speelde de regen hun parten, >e strijd werd met rust gestaakt met een punt los resultaat. Woensdagavond zal deze match p. Vroneterrein overgespeeld wprden. niegezelschap heeft Zondagmiddag weer een mooi succes gehad. ZUIDSCHARWOUDE We vernemen, dat alle gekozen raadsleden hun benoeming zullen aannemen. ZUIDSCHARWOUDE Het bestuur van de schoolfeestcommissie be sloot unaniem, het voorstel aan de vergadering der commissie' te doen, het gewone jaarlijksche schoolfeest te laten doorgaan, afgescheiden van eentueele kinderfeesten van het Huldigingscémité. PLAATSELIJK NIEUWS NOORDSCHARWOUDE, MATINEE „EXCELSIOR.1' Zondagmiddag half drie is het eerste buitencen- n door het Harmoniegezelschap „Excelsior we lven. Hoewel het weer zich dreigend liet aanzien nadat het 's middags opgeklaard was, zoczelts at het praht weer werd, het matmée schitter ïslaagd. Op verzoek werden de nummers, welk emelvaartsdag op het programma waren, ver leid, weer uitgevoerd, en prachtig was de verto - eg. Nummers zooals Prometheus van Beethoven Die diebische Elster van Bossini, kwamen nu k beter tot hun recht. De prachtouverture „Jean Finlande" was op het programma aangebracht de plaats van twee kleine nummers. Schitterend werd ook de Ballet Egyptiën weer geven, en de bezoekers hebben van dit prachtige immer genoten. De schutting welke aan drie zijden van de tent aangebracht is een goede verbetering. Daardoor °mt het geluid van de bassen en andere rnstru- lenten van achter uit de tent beter naar voren H wordt het geheel er mooier door. Het Harmo- UIT DEN OMTREK. KOEDIJK. Zaterdagavond werd door het onderling on dersteuningsfonds bij ziekte, een buitengewone ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onde rleidim|g van den heer Jb. Groot, onder leiding vani den heer C. Beets. •In" bespreking werd gebracht de beschrijvings brief voor de algemeene verg. van den Prov. Bond voor ziekenfondsen, welke brief belang rijke reorganisatieplannen bevatte in het ziekte verzekeringswezen. Mede met het oog op het in werking treden der ziektewet, en het doel van den bond, zelfbeheer over de ziekenkas sen te houden. Door den. voorzitter werd mede gedeeld dat men al twee bestuursvergaderingen aan dit belangrijk onderwerp gewijd had, van daar ook deze buitengewone vergadering. De voorzitter doet voorlezing van den beschrij vingsbrief en de daarbij vergezeld gaande bij lage, samengesteld door den adviseur van den bond, den heer Mr. W. Elink Schuurman. Dit onderwerp gaf aanleiding tot breedvoerige be sprekingen en vooral werd gevraagd naar de kosten van deze reorganisatie, doch deze wa ren niet in de stukken vermeld. Evenwel werd door den voorzitter naar voren gebracht, dat ons fonds op deze wijze niet kan doorgaan zoodat er voor ons ook veranderingen moeten plaats hebben, daar wij leden hebben, die vast jaarlijks terugkomen en dit kan ons fonds niet bblijven utibetalen, zoodat het bestuur voor stelt, met de plannen, van het hoofdbestuur mede te gaan. Verschillende sprekers waren het hiermede niet eens en zagen liever verbe teringen ingevoerd en dan plaatselijk blijven. Dit werd van de bestuurstafel erg ontraden met het oog op de ziektewet. Het einde van de bespreking was dat er afgevaardigden naar de Bondsvergadering gezonden zullen worden om :be zien welke voorstellen en' besprekingen daar gevoerd zullen worden om daarna in een ledenvergadering een beslissing te nemen, Door den voorzitter wordt nog gewezen op een art. in ons reglement dat zegt, dat ziekte door schuld niet wordt uitbetaald, en wijst hierbij op het voetbalspel, daar dit pleizierwerk is. Maar van de zijde der voetballers wordt medegedeeld dat er plannen zijn om1 zich te verzekeren. Hierna volgt sluiting der vergadering. In de hier gehouden bestuursvergadering worden als afgevaardigden aangewezen de heeren C. Beets, G. Meijer en1 P. Hart. BINNENLAND HET KWEEKERSCREDIET. (Schriftelijk beantw. vragen). Op de vragen van den heer Deckers betref fende het nemen van maatregelen in het be lang van de kweekers, die niet in staat zijn de rente van het hun verleende krediet te be talen, antwoordden de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Landbouw: en van Finan ciën: Ten aanzien van de bedoelde tuinders is bij de vaststelling van het te verstrekken krediet behalve met hun schulden aan de zouterij ook rekening gehouden met de directe kredietbe hoeften van hun bedrijven. Het js den Ministers niet gebleken, dat kre dietnemers genoodzaakt zijn een deel van'hun inventaris tot schade van hun bedrijf te Ver- koopen, teneinde de verschuldigde rente over het hun onder Staatsgarantie verleende krediet te betalen. Wel is in een enkel geval tot in krimping van het bedrijf verplicht, wanneer dit, mede in het belang van den betrokkene, ge- wenscht bleek te zijn. Aan kredietnemers, van wie blijkt, dat zij 'inderdaad niet in staat zijn de door hen ver schuldigde rente en aflossing ten vervaldage 'te voldoen, wordt uitstel vara betaling toege staan. Verzoeken om uitstel van betaling zijn o.m. van de overgroote meerderheid van de in Pijnacker en omgeving gevestigde kredietne mers ingekomen en aanvankelijk toegestaan. Sedert is evenwel gebleken, dat verscheideraen hunner wel in staat zijn hun verplichtingen na te komen. Renten en aflossingen van andere schulden, hypotheken en d., maar ook van schulden aan familieleden, bleken door velen met nauwgezetheid en tijdig te worden betaald, doch de tegenover den Staat aanvaarde ver plichtingen werden veronachtzaamd. In verband met de te dezen aanzien door den Staat op z'idh genomen verplichting (garantie van hoofdsom en rente tot 90 pet.), kan daar mede geen genoegen' genomen worden en de l'iquidateur voor de zaken der Regeeringscom missie voor Kweekerscrediet, heeft dan ook te recht, alvorens verzoeken om verder uitstel toe te staan, in gevallen, waarin het onvermo gen tot betalen niet of niet voldoeRde duidelijk bleek, mede in het belang van de kredietne mers, maatregelen getroffen om de regelmatige betaling te verzekeren. In geval van onvermogen is niet tot toepas sing van rechtsmaatregelen overgegaan, In het desbetreffende, klaarblijkelijk bedoelde geval is dan ook hét faillissement niet aangevraagd. Toen de belanghebbende, die aaRvaink'elijk de uitnoodiging tot betaling onbeantwoord liet, bleek inderdaad niet te kunnen betalen, is hem uitstel verleend tot 15 Juni a.s. Het is den Ministers gebleken, dat de liqui- dateur voornoemd op zakelijke wijze de kredie ten aan kweekers en; tuinders behandelt en, met verzorging van het geldelijk belang van den Staat, de belangen' van de bona fide kre dietnemers niet uit het oog verliest. Dat het doel der kredietverleenirag door dit optreden zou worden gemist, behoeft niet te worden ge vreesd. De zorg van Staatswege voor het welzijn der tuinders en kweekersbedrijven kan echter al leen dan doeltreffend zijn, wanneer' de direct belanghebbenden bun verplichtingen naar hun vermogen nakomen. In verband met het vorenstaande bestaat er geen aanleiding voor het treffen van bijzondere maatregelen. NIEUWSTIJDINGEN Twee militairen, K. en van D., kregen op een militaire marsch ruzie. In de kazerne te Arnhem aangekomen, gaf K. onverhoeds Van D. met de kolf van zijn geweer een slag, die op den ransel afstuitte. Toen van D. zich omkeerde, bracht K. hem een slag op het hoofd toe. Van D. zakte hevig bloedende ineen. Hij werd naar het hospitaal over gebracht, waar bleek, dat hij een schedelbreuk had gekregen. Zijn toestand is ernstig K. is gearres teerd. Te Harlingen hebben zich enkele gevallen van vergiftiging voorgedaan, tengevolge van het eterii van zoogenaamde volvette kaas. Verschijnse len waren hevige brakingen. De kaas was door een winkelier op de markt te Leeuwarden gekocht en was niet voorzien van eenig merk. Maatregelen werden door den provincialen keu ringsdienst genomen en het onderzoek is in vollen gang. De verkoop is stopgezet. Een brutale berooving heeft plaats gehad in het postkantoor te Uithuizen. Toen omstreeks middernacht de besteller naar het station ging om de laatste post te halen, werd de postbeambte Kloosterhuis door twee gemaskerde mannen over vallen. Naar wij vernemen hebben de roovers pl.m. f 1300 gestolen. Van de daders geen spoor. Nader vernemen wij nog, dat de roovers den hr. Kloosterhuis met een revolver bedreigden en kne velden. Hij werd bevrijfddoor den terugkeerenden besteller. Door het springen van een achterband raakte een motorrijder tusschen Rolde en Grolloo het stuur kwijt, zoodat beide rijders kwamen te vallen De duorijder werd bloedend aan het hoofd verwond en was bewusteloos. Geneeskundige hulp werd in geroepen. Later is hij van Emmerkompascuum per auto naar Assen vervoerd. Het ongeluk is betrek kelijk goed afgeloopen. (Historisch). Bij het Hoofd der School, 'iin eeln niet on- vermaard dorp in ons land, was een Dui'tsch meisje gelogeerd. Spoedig na Ihaar aarakomsc poogde de beer des huizes haar in de familie- Constructie in te leiden, en o.m. haar duidelijk te maken dat hun zoontje afwezig was. Even wel, de kennis der Duitsche taal bij het Hoofd 'der school ging niet diep. Toevallig was er een kennis aanwezig die iets; meer vange noemde taal kende. Tot dien wendde zich dus het H. d. S. met de vraag: „IWat 'is logeeren in het Duitsch?" De kennis, die behalve Dui'tsch ook nog een zeer leelijk dialect spreekt gaf ten antwoord: „Te waskipl" H. d. S. tot het Duitsche meisje: „Kllaine joengein te waskip". Meisje haalt de schouders op. H. d. S. (de arm in Z.-W. richting gestrekt) Jte waskipl" Meisje kijkt of ze het in Dresden hoort don deren. H. d. S: (met verheffing van stem): „Te wkskip UT" Meisje wordt nerveus. H. d. S:. geeft het op. Kennis groinst 1 Verkiezingskosten en zuiveringseed. Een candidaat der anti-revolutionaire partij in een onzer provincieplaatsen, die no. 1 van de lijst geplaatst was, met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid tot raadslid ge kozen te worden, verkeerde in grooten twijfel of hij wel aan het verzoek, door zijn mede bestuurders der kiesvereeniging tot hem ge richt, n.l. om een zeker bedrag in geld te ver strekken, tot dekking van de kosten der te maken propaganda, wel voldoen kon met het oog op de af te leggen zuiveringseed. Ten einde te dezen opzichte meer zekerheid te ver krijgen, vroeg hij het oordeel' der dr. Abraham Kuyper-Stichting te 's Gravenhage, waarvan de adjunct-directeur hem uitvoerig van antwoord diende. Deze is van oordeel, dat een candidaat wel geld voor zijn verkiezing mag bijdragen- ,/Waar het hier op aankomt, is, wat onder giften en beloften moet worden verstaan. En nu kan, naar het ons voorkomt, slechts dan van een gift of belofte gesproken worden, wan neer er iemand is, die persoonlijk voordeel daarvan trekt of trekken zal, welk voordeel strekt, om het stemmen op een bepaalden can didaat té bevorderen. Ontbreekt dat persoon lijk voordeel, dan zal, hoeveel overigens ook gegeven wordt, toch geen strijd met den zui veringseed aanwezig kunnen zijn. „Moet het geld gebruikt, zooals gewoonlijk geschiedt, voor het doen vervaardigen van pro- pagandablaadjes en aanplakbiljetten, het uit- noodigen van sprekers en dergelijke, dan be- Stabt er o.i., met het oog op het afleggen van een zuiveringseed, geen enkel bezwaar legen geldelüken steun. Evenmin achten wij het een bezwaar, dat het verleenen van geldelijken 'feteun feitelijk het bevorderen zou zijn van eigen candidatuur. Immers het gaat bij het van de propaganda niet om persoonlijk belang of persoonlijke eer vara eeW der candi- daten doch om het verwerven van een groot stemmenaantal op de antirevolutionaire lijst; om 'het doen doorwerken van de antirevoluti onaire beginselen ook op het terrein van de gemeentepolitiek. Aangereden en gestorven. De heer J. de Jong te St. ohannesga (Fr.) werd PinksterMaandag door een tilbury aangereden, van de fiets geworpen en met het hoofd tegen de straat geslingerd. Zondag is hij in het ziekenhuis te Haerenveen aan hersenschudding overleden. De Justitie stelt een onderzoek in. Vrijdag was de bevolking van Amsterdam de 700-000 gepasseerd. Naar de „Tel." verneemt zal te Amster dam tegen hen, die hun stemplicht niet vervuld hebben, geen vervolging worden ingesteld, 'hetgeen bü vorige verkiezingen ook niet is ge schied. In de eerste plaats is een vervolging van het groote aantal niet-stemmers practisch onmogelijk en voorts is daarvan ook gêen aan- teekening gehouden op de stembureaux. Op een boerenbruiloft te Twekkelo waren Vrijdag 1100 gasten. Het dreigend gevaar, dat bij niet tijdig ingrijpen binnen afzienbaren tijd vrijwel alle molens uit ons land verdwenen zullen zijn, heeft voelbaar gemaakt de wenschelijkheid van het oprichten eener vereeniging, welke trachten zal die molens voor ondergang ce bewaren, welke hetzij om hun cultuur-histori sche waarde, hetz ijom hun bijzondere beteeke- his voor het landschapsschoon behouden die nen te worden. Te dien einde is te Amsterdam opgericht een vereeniging genaamd De Hol- landsche Molen, vereeniging tot behoud van molens in Nederland, op welker statuten de koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. Het secretariaat is gevestigd Heeren gracht 20/66, Amsterdam. BUITENLAND De Grieksche vloot bij de Dardenellen verschenen. Wegeens de verschijning der Grieksche vloot bij de Dardenellen heeft Adnan Bey bij de betrokken kringen geprotesteerd en opheldering gevraagd. De Valera acht strijd voor de republiek nutteloos. Het neerleggen der wapens een daad van vader landsliefde. De bladen melden, dat de Valera aan zijn volge lingen deed weten, dat strijd voor de republiek nutteloos geworden is en het neerleggen der wa pens, gelijk hij zegt, thans een daad is van vader landsliefde. ALLERLEI. V erkiezingsklach t. Speehhoff dicht in de „Amsterdammer'1 wat een rommel Was die raadsverkiezerij, 't Is voorbij, Blij zijn wij, Weg, de stembus-pesterij. I eder lid Zit. Straten, muren zijn beklad, Misselijk de heele stad. IHeel de drukte zijn we zat. Wat 'n lijsten en 'n namen. IHier 'n heer en daar 'ra dame. Woraderraadslui al te zamem Amen. Kostelooze straatreclame Deze beestig, Gene uitgerekend geestig, Maar brutaal Allemaal. En we gaan weer rederaeereö Amendeeren En beweren, Soms als dames en als heerera Over dat en dit Ieder lid Zit. Holle leuzen. „Beschaving", „Cultuur", „Beschikkingsrecht", Meldt 't bordje op Entente's plecht. Woorden, maar daden zijn 't niet: Zie naar Duitschland's bezette gebied. D: MARKTBERICHTEN. LAGNENDIJKER GROENTENMARKT: BROEK OP LANGENDIJK. 29 Mei. 2922 kilogram uien 4.505.—. Drielingen 1.10—1.30. 3925 kilogram rabarber 1.1.70. 1000 kilogram aardappelen bra vos 1.80. v NOORDERMARKTBOND NOORDSCHARWOUDE. 29 Mei. Blauwe aardappelen 2.502.80. Bra vos 1.402.30. Roode ster 1.Grpve uien 3.30.610 Drielingen 1502.50 Peen 0.201.Rapen 2.80. Sabarber, 1.1.80. Aanvoer op 26 Mei 8330 kilogram aardappelen, 50623 kilogram uien, 8700 kilogram peen, 300 ki logram deensche witte kool. 4950 kilogram rabarber ALKM. EXPORTVEILING. 28 Mei. Bloemkool 18.——51.—Aardbeien 1.441.66. Ra barber 2.206.—. Wortelen 10.4017.50. Uien 0.50 5.90. Spinazie 9.8028.80. Kropsla 2.204.30. As perges dikwit 69.0078.Asperges dikbl. 41.00 —58.—. Radijs 2.204.70. AMSTERDAM. 28 Mei. Zeeuwsche bonten 3.504.50. Zeeuwsche blauwen 3!—3 50- Zeeuwsche eigenheimers 1.502.Z. Bravos 1.80—2.—. Zeeuwsche roode star 1.50—2.—. Zeeuwsche blauwe eigenheimers 1.502.Anna Paulowna aardpapelen 2.40—3.—. Noordhollandsche blauwen 2.50. Noordhollandsche wee Spring Malta f 15.00ijs bonten 2.5,0. Nieu

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3