NIBU WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 2 Juni '1923.' 32e Jaarg ds per 3 maanden f 1,15 J. KL ILEIZER. W. BLOKKER, IÜö. 63. liTEHK. rnuurarawn'52 LAE1DIJKER Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHNEMENT8PKIJB REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: AToordsciiarwoude. PBIJ8 BES aö,,. EBTEN T1,j2Ni 1—i regeli 78 ct., elke regel meer 18 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks een den Uitgever. Dit Nummer bestaat uit twee Bliaden. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredeiust." CREDIETEN. REVUE VAN DE WEEK 29 Mei. Zóó erg als 't was gedurende de periode, toen de IJsTieiligen geacht werden de atmos- pheer te beheerschen, was 't in de laatste da gen der Mei-maand niet. Wij werden eindelijk verkwikt door wat zoeler lucht. Maar van ech ten vroegzomer was nog altijd geen sprake. De nieuwe haring is H.M. reeds aangeboden. Juni staat voor de deur. En nog steeds kwamen be richten over booze nachtvorsten, bijv. in de Twentsche streek, waarvan de nieuwe aard appelen en andere veldvruchten te lijden had den. Zoodat men zich niet zonder bezorgdheid afvraagt, wat de 'oogst na al' de hardnekkige kou en het natte weer te aanschouwen zal geven. De Tweed eKamer heeft in de afgeloopen week slechts twee openbare zittingen gehouden, den 25en jl. werkte het Huis 'in d eafdeelingen; o.a. tot onderzoek van de huishoudelijke ra ming der Kame rvoor 1923, wat dus wijst op allengs naderbij komend zomer-reces. Edoch: het eindstation is er nog lang niet! Het getal aanhangige interpellatien is weer vergroot door eene van Mr. Marchant over de regeling der salarissen van de leeraren-M.O- en1 Voorberei dend H.O. Er is een streven om nog allerlei dingen af te doen, o.m. de wijziging van de Leerplicht-wet, het ontwerp-Rutgers op de Plaatselijke Keuze etc. In die omstandigheden lijkt 't zeer twijfelachtig, of de Kamer erin sla gen zal. om zooals nu toch vrij algemeen vermoed wordt, half Juni „met groot verlof" te gaan. De Senaat, onder leiding van zijn wederom gansche herstelden praesen Van Voorst, hervat den 29 Mei de werkzaamhe den ,dus: voor het allerlaatste brokje van leven der Eerste Kamer in hare tegenwoordige sa menstelling. Her Lagerhuis heeft het „geamputeerde"', verhakstukte ontwerp tot het verleenen van 31/4 millioen gulden crediet aan Oostenrijk Woensdag jl. na zeer kort debat voor den Senaat rij pgemaakt, terwijl minister De Graaft zijne Indische leaning ad 300 millioen er door kreeg- met de elf aanwezige soc. democratische stemmen tegen. Z.Exc. van Koloniën moest de xvaste belofte afleggen, voortaan bij dergelijke ontwerpen steeds onpartijdige deskundigen vooraf te zullen raadplegen- Slechts onder deze conditie was de Kamer bereid hem de hier ge vraagde „carte blanche", machtiging te ver strekken tot het regelen der voorwaarden enz:., waaronder de 300 millioen (in hoofdzaak strek kend tot aflossing van Vlottende Schuld) zullen worden opgenomen. Bij deze heeft de heer H. Colijn nog eens verduidelijkt, dat wij leven in eene periode, waarin „wa van daag mogelijk is, morgen allicht onbereikbaar kon zijn geworden". Strikt-bindende „mstruc- tiën" voor een minister, die eene Leaning gaa uitschrijven, zijn daardoor feitelijk onmogelijk geworden. Nog gaf de leider van de anU-revo lutionaire Kamerclub, minister De Graaff ra overweging: de vorming eener commissie van advies voor Indische Zaken. De munster be loofde „ernstige overweging' van den wenk, maar Mr. Marchant riep Z.Ex. toe: „Bewaar uwe zelfstandigheid! Zoo'n-commissie, als door den heer Colijn bedoeld zou niets anders wor den dan een filiaal van den Indischen 0|nder- Uemers-raadlWaarop een spotvogel pp een, t.o. h. Postkantoor. der tribunes gezeten, moet gezegd hebben: „Meneer Marchant is zeker bang, dat ze Treub zullen vragen president van de nieuwe commis sie te worden" Vele uren heeft de Kamer nog „geboomd'-' Knnrcti«aAt 91 over de conclusie van het commissariaat ver- slag Over de inlclh'tingein op een adres van vijf tien Noordensche planten- en boomkweekers, die volhouden schade te hebben geleden door het hoogwater, in 1918 door de militaire inun datie-maatregelen berokkend. 't Gaat hier om circa vijf ton gouds. Minister Aiding von Geusau zou in '19 eene Commissie van Arbitrage hebben beloofd, maar zijn opvol ger benoemde eene van advies, die tot de con clusie kwam, dat de Staat i.e. geen schadever goeding behoeft te verleenen. Tegen die con clusie had de commissie uit de Kamer, onder leiding van mr. /De Wilde, eene andere voor gedragen, strekkend tot benoeming alsnog van eene commissie van arbitrage. De zaak werd beheersc'ht, vooreerst door de vraag, of er verband bestónd tusschen de verzuring van den bodem in de Noorders'treek, waardoor plan 'tensterfte werd berokkend (en dus schade voor de kweekers), en d emilitaire inundatie van 1918; voorts: of men hier boven de letter der strenge wet in dit geval „kassian", billijkheids overweging, ook, moest laten gaan? Minister Van Dijk kwam tot de zeer-besliste uitspraak, dat er z.i. „geen aanleiding bestaat om op deze zaak verder in te gaan." Desniette min werd door de Kamer aangenomen met de groote meerderheid van 55 tegen 15 stem men! dé eenigszins gewijzigde conclusie, der commissie-De Wilde, waarbij de minis ter verzocht wordt eene arbitrage-commissie te be noemen „of althans eene, in overleg met be langhebbenden saamgesteld, die Z.Exc. op nieuw moge voorlichten, alvorens eene beslis sing zal worden genomen". Men mag, aanne men, da't 'tot dit votum veel bijdroeg het in deze zoo gezaghebbend advies van dr. Loviink, die met volle overtuiging den eisch om schade vergoeding, door de Noprdensche kweekers gedaan, kwam steunen. Voor den minister van Oorlog was de uit spraak der Kamer natuurlijk allerminst aan genaam! I Men vroeg zich af, wat Z.Exc. Van Dijk nu zal doen?De conclusie der Kamer „naast zich neerleggen", zonder meer, zonder er zich 'iets van aan te trekken?... Formeel kan dit zeer stellig. Maar aangezien het Parlement zulk klein-aojhten van eene uitspraak, de Re geering 'toegezonden, niet lic(ht zou „slikken" mag men aannemen, dat de minister met het votum wel rekening zal gelieven' te houden. Den 24ein Mei werd nog aangevat de wijzi ging van de Pensioenwet-1922. Ik kom daarop 'terug, wanneer dit wetsvoorstel op 29 Mei het parlementaire kroes-proces zal' hebben onder gaan. Tal van Raadsverkiezingen zijn achter den rug, en de verschuiving in Rechtsche richting bleef 'zich 'in diverse streken des lands open baren. De verwachting, dat dit verschijnsel ook in de hoofdstad, zei fin verrassende mate zou worden waargenomen is gelogenstraft. Een „feurprise" vormt de tijding, van een' der pro vinciale organen, volgens welke minister Ruijs de gemeentebesturen zou hebben doen weten, dat tot strhfvervolging van de kiezers en kieze ressen die zonder wettige reden1 hun stemplicht overtraden, moet worden o,vergegaan. Hoe dat practisch in de groote gemeenten mogelijk ware 'is niet licht te beantwoorden!... En par- tieelie vervolging schept grievende ongelijkheid, De mogelijkheid dat deze tijding tot het ge slacht der „canards" moet gerekend, schijnt dus verre van uitgesloten. Vroegzomer is de periode, waarin men aan 't congresseeren gaat in Patria. Het oude, nog zoo krasse „Nut" hield zijn 137e algemeene vergadering. Het „Alg. Nederl. Verbond" vier de feest in de eerwaardige Dprdtsche „veste"'. De Amsterdamsche „Taba", het festijn van al wat op de tabaksgenietiing o.a. betrekking heeft werd ee ngroot succes; zag den 50.000 Portret Photograaf. bezoeker het expositieterrein betreden. En te xUtrecht 'had men eene Nederlandsche Sla gers-vaktentoonstelling, niet zonder zeke ren afschuw aanschouwd" door al wat in Neder land „vegetarisch denkt en gevoelt".... Laat ik nog even aanstippen, dat de rumor in casa" de gisting en roering in de commu nistische gelederen voortduurt. Zelfs is het plan om va'n 1 Juni a.s. af met een tweede „vuurrood" orgaan te komen, dat „De Com munis"' zou heetein. In de afgeloopen' week was het verlies, door den dood, te betreuren van een Nederlander, die als mensch en als rechtsgeleerde algemeen werd geacht: Mr. Soerp. Gratama, de vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, ontsliep op 62-jarigen leeftijd. Onder de vele inbraken der jongste dagen heeft men er een, in een' Amsterdamsch Kan toorgebouw gepleegd, waar de niet-genoode bezoekers f8000 wisten mee te pakken. Tc Rotterdam doet zich 'het mysterieuse geval voor, dat van de erfenis van een voor korten 'tijd overleden „bekend" man u'it het amuse ments-bedrijf", nalatenschap op eeln paar ton 'geschat, niets te vinden is. Aan „gissingen en vermoedens", begrijpt men,' geen gebrek... Ondersteld wordt ook, dat de over ledene „klappen" heeft gehad, waarvan niets uitlekte. Wat in tijd van nooit-aanschouwde inalaise en absoluut lustelooze stemming ter Beurze zeker niet ondenkbaar is. Op het Amsterdamsche Rembrandtplein wa ren 's nachts eenige „heeren en dames" aan het vechten, bij welke gelegenheid een van de club ernstig gewond is. En in de hoofdstad was weer eens 't geval van een directeur van Plaat singbureau, die betrekkingen beloofde onder voorwaarde van storting eener gnootere of klei nere som, als „waarborg"... De man zit ach ter slot en grendels. En Jan' Publiek blijft, on danks al' zulke ervaringen, steeds even naief, gehoor gevend aan 'het zoet gefluit der derge lijke vogelaars... Er is een lange lijst van auto-ongevallen, waaronder ook zeer ernstige. Ook hier is het „hardleersche", dat sommigen aan den dag leggen verbijsterend Tot. de ongevallen van: de jongste week be hoorde het zeer droevige op het terrein van de voormalige Ooster-Gasfabriek te Amster dam, waarbij een huisvader werd gedood, twee personen zwaar gewond. Tot de tallopze „stroppen" in deze dagen moet gerekend de historie van den bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden reeds vergeleken met den Babelschen to renbouw, en waarvan de kosten thans op de kleinigheid vanvijftien millioen gulden worden geraamd!Hoeveel dat sommetje be loopt, uitgedrukt in Duitsche papiermarken, waarvan er thans ruim 22.000 in een Holland- sclhe. gulden gaan; deze berekening kan voor de liefhebbers eene iniet-oingenoegelijke tijdpas- seering vormen BUITENLAND. Het wordt bijna hopeloos om uit de wan orde, die in Europa heerscht, een1 helder oor deel van de feiten te geven- In Ierland is mein het vechten: moe en de 'Valera acht éindelijk de strijd voor de repu bliek nutteloos en beveelt zijn troepen tot het neerléggen der wapens. De veronderstelling mag worden gemaakt, of er niet alweer een ander klaar staat om in de plaats van De Va lera te treden. In elk geval mag dit teeken van een zucht naar rust niet onvermeld blijven nu het in hec Roergebied een ware bende is ge worden. Op voorbeeld van Rusland pogen de Communistische arbeiders van het Roergebied een tweede Russisch hongergebied te maken. .Overal vormen zich proletarische Hunderd- schaften, die een ware guerilla tegen' de burger bevolking zijn begonnen. Naar oppervlakkige Iaat Rn It™ Di»»m« .i btj-j— n.. schatting zijn er dank zij dit optreden van de Laat 00 Uw Portret of Sindar-Foto S mabeo. arbeiders, die zoo vaak schreeuwen om den Alkmane ..'wereldvrede", in enkele dagen tijd dertig doo- 1 den gevallen Of het nu definitief 'tot vrede zal' komen tusschen de Turken en de Grieken mag vurig ■gewenscht worden, hoewel de kansen daarop de laatste" dagen vermeerderd zijn. Althans zijn de Turken en Grieken ten aanzien van hun' „schadevergoedingsprobleem" in groote trek ken tot overeenstemming gekomen, en enkele nog 'hangende kwesties zouden in particuliere bijeenkomsten nog geregeld worden. Intus- schen is bij de Turken weer eenige gramschap ontstaan over de schadeloosstelling welke de Grieken aangenomen hebben te betalen aan de Ottomaansche Maatschappij met buiten - landseh kapitaal in Anatolië, terwijl enkele da gen tevoren de Grieken en de geallieerden den Turken overtuigd hadden, dat Griekenland niet in staat was tot het betalen van eenige schade vergoeding. Het groote schadevergoedingsprobleem, waarbij Duitschland eenerzijds de vroegere ge allieerden anderzijds, het nauwst betrokken zijn, vormt nog steeds het punt van allergrootste be langstelling. Op het oogenblik is de Duitsche regeering bezig met te confereeren, voorname lijk met de Duitsche industrieelen en met de partijleiders. De Rijksbond van de Duitsche industrie heeft aan de Duitsche regeering een memorandum overhandigd waarin uitvoerig wordt uiteengezet, onder welke voorwaarden de Bond bereid zou zijn waarborgen voor de be taling der schadevergoeding op zich te nemen en tot welk bedrag per jaar. Het memorandum is gebaseerd op de berekening, da't een bedrag van circa 500 millioen goudmark van particu liere zijde kan worden gegarandeerd, waarvan 40 pet. door de industrie en 60 pet. door de landbouw en de banken zou kunnen worden opgebracht. Het overige gedeelte van het te betalen bedrag aan schadevergoeding zou voor 'rekening moeten komen van den Staat en hier bij heeft de Bond zich de opbrengst gedacht niet alleen van de spoorwegen, maar ook van de staatswouden, domeinen en andere staats bedrijven. Het is te verwachten dat de Rijkskanselier Cuno, wiens positie alles behalve benijdens waardig is niet direct op de voorstellen van 'de Duitsche industrie „ja" zal zeggen, doch aan den anderen kant er ook niet beslist afwij zend tegenover zal staan. Het is wel merk waardig dat niet van de Duitsche regeering het initiatief is uitgegaan tot regeling van de be langen der Duitsche industrie zelve met voor stellen is gekomen. Verwacht mag worden, dat de uiterste linker zijde dit aan de ïjegeering wel kwalijk zal nemen. Hoe het ook moge zijn, uit hetgeen tot dusver omtrent de samenstel ling van de nieuwe Duitsche nota, die vermoe delijk aan het eind dezer week' gereed zal zijn, bekend is geworden, moge worden' afgeleid dat door de Duicsche regeering meer zal worden aangeboden, dan zulks in de eerste nota aan de geallieerden het geval was. Het is te hopen, dat de aanbiedingen der Duitschers van dien aard zullen zijn, dat daar in voor de geallieerden aanleiding zal kunnen worden gevonden om de onderhandelingen te beginnen over de eindelijke oplossing van het ch adever goedings -probleem. UIT DEN OMTREK. SINT PANCRAS. De nieuw-benoemde raadsleden voor de komende raadszittingsperiode, de heeren Jb. Slijker, M. Duif, C. Gutter, C. Zeegers, H. Mührling, D'. Kloosterboer en J. van Kampen, hebben allen hun benoeming aangenomen. SINT PANCRAS. Vergadering van de begrafenisvereeniging op Vrijdag i Juni in het Gymnastieklokaal, onder voor zitetrschap van den heer A. Schuur Aanwezig 70 hoofden van gezinnen. {Medegedeeld wordt, dat de Katholieken, tot de-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1