IMH LiiSEM HM KOEDIJK. ze vereeniging toegetreden, het recht behouden om later, indien zij zelf een vereeniging wenschen te stichten, waarvoor omtrent de kleedij is over een gekomen, dat dan een van beide vereenigingen de kleedij in het geheel zou behouden of overne men, uit kunnen treden. Doch uit de vergadering uiten zich enkele ka tholieken, dat dit zoo spoedig niet zal gebeuren, daar deze vereeniging zich geheel op neutraal ter rein begeeft. Mededeeling wordt gedaan dat de vereeniging thans uit iioo leden bestaat, doch men dient er rekening mee te houden, dat dit niet allen beta lende leden zijn. Aan het bestuur wordt opgediagen, zoo mogelijk tot den Bond van Begrafenisvereenigingen toe te treden en met Langendijk de overname der leden bij eventueele verhuizing te bespreken. Binnen 14 dagen kan thans ieder nog als lid toetreden. Daarna binnen zekere leeftijdsgrenzen. Daarna kan ieder beneden 25 jaar tegen de gewone contributie toetreden. Boven 25 jaar moet men voor ieder jaar boven deze leeftijd het verschuldig de bedrag bijbetalen. Over dit laatste zullen echter nog besprekingen worden gevoerd. Als bestuursleden worden gekozen A. Schuur, Jb. Duif, Jn. Wever, Jb. de Vries, C. Vos, G. Booij Azn., D, Bruin;, j], d. Ham, W. Hes Fzn., D. Buisman en S. Konijn. Onderling zullen zij hun respectievelijke fuinctie verdeelen. Goedgevonden wordt dat Wolfswinkel van Noordscharwoude voor lijk- en volgkoets(en) zorgt. De leverantie der kleeding enz. wordt op gedragen aan den heer H. Niesink uit deze ge meente. Als bode is benoemd de heer D. Stammes Als protestantsch adviseur, tevens voorlooper, de heer W. Keizer. Een katholiek adviseur zal nog nader worden benoemd. Omtrent bestelling van kisten, staat ieder vrij deze te bestellen, waar hij wil. De heer F. Hes Wzn., zag gaarne een bepaling opgenomen dat geen fooien mogen worden aan genomen. Overeenkomstig dezen wensch wordt door de vergadering besloten. Medegedeeld wordt dat men thans van de leden van het oude ziekenfonds f700 en van een lid particulier nog f300 heeft gekregen, beide tegen, een matige rente. De vereeniging zal direct in werking treden, en zoo noodig zal nog in gewone kleedij worden gedragen. Het staat een ieder vrij den termijn van betaling te bepalen, t.w. in 6 maanden, 3 maan den, 1 maand of om de 14 dagen. Als salaris voor functionarissen, wordt voor dragers f 2.voor ad viseur-voorlooper f8.— en voor lijkafleggers(sters). f 2.— voorgesteld en aangenomen, terwijl in de eerstvolgende Jaarvergadermg het salaris van den penningmeester geregeld zal worden. In de rond vraag brengt de heer Jb. de Vries nog even het kleine kerkhof ter sprake, en dat de ouders zullen trachten bij begrafenissen hun kinderen thuis te houden. Over het kerkhof zal voeling met h.h. raadsleden worden gehouden. De naam der vereenigmg zal zijn „Momento Mori." Na een woord van dank voor de opkomst volgt sluiting HEERHUGOWAARD. Door het bestuur vajn den Noordermarkt - 'bond werd Donderdagavond vergaderd. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Ootjers en bwagerman, terwijl mede Sint Maar ten met vertegenwoordigd was. Enkele ingeko men stukken werden voor kennisgeving aan genomen, waaronder de officiëele mededee ling der afschaffing van het pet. registratie recht met ingang van, 22 Mei. Van de Nederl. Maatsch. voor Tuinb. en Plantkunde is een schrijven ingekomen met de mededeeling, dat de N. M. ik recht heeft een vertegenwoordi ger te zenden naar het Internationaal Tuin- bouwcongres. Hiertoe wordt aangewezen de voorzitter. Door het Dagel. Bestuur werd verslag uitge bracht van een tweetal vergaderingen, gehou den te Alkmaar met de besturen der L. G. C. en Warmenhuizein. In de laatstgehouden verga dering was ook Koophandel door een tweetal lieden vertegenwoordigd. Als gevolg der be sprekingen op die vergaderingen is ook de bestuursvergadering van den N. M. B. uitge schreven, aangezien tegen Zaterdag a.s. Koop- hande lopnieuw is uitgenoodigd om met de genoemde besturen te vergaderen inzake ver pakking en lading der aangevoerde producten. Gaarne verneemt het Dagel. Bestuur de mee ning der medebestuurders. Allereerst spreekt 'de vergadering zich uit vóór een contract, doch tegen het bestaande contract. In beginsel is men voor een contract van Koophandel met de transportarbeiders van elke markt afzon derlek. Vervolgens werden de verschillende wijzi gingen in het bestaande contract onder de oogen gezien, waarbij bleek, dat men zich vrij iwel met de zienswijze der te Alkmaar gehou den bijeenkomst kon vereenigen. De ratten-plaag zal in Geestmer-Ambacht krachtig worden bestreden, waartoe door de verschillende vereenigingen gebruik wordt ge maakt van ratten-serum. Nog eens wordt van gedachten gewisseld omtrent de controle op de vroege aardappelen op het marktterrein door eigen keurmeester. Hoewel dit algemeen gewenscht wordt, vreest men hiervoor wel niet grif de medewerking van den Plantenziektekundigen dienst te zul len verkrijgen. Intusschen zal hierover ook worden gesproken in de vergadering der Prov. Commissie. SINT MAARTEN. Donderdag werd in de vergadering, opgeroe pen door de schoolfeestcommissie, besloten dit jaar weer een schoolfeest te houden en wel op Woensdag 13 Juni a.s. per rijtuig en tram naar Bergen en Bergen a.zee. Lijsten zullen hiervoor in de schoolwijk £>t. Maarten circu- leeren en valt het bedrag mede, dan zal voor de kinderen der 2 hoogste klassen een nader te bespreken tocht worden aangeboden. Het kassaldo van het vorig jaar bedroeg ruim f80, terwfjl staande ter vergadering ge- teekend werd voor f70.50 dus een mooi begin- Nu nog mooi weer en dapi is ie voor de haVIfpr KOEDIJK-ZUIDEINDE. Vrijdagavond raakte een fietser zijin stuur kwijt, met het gevplg dat hij met zijn hoofd zoodanig met een telefoonpaal in aanraking kwam dat in een tijd van een oogwenk zijn linkeroog om en om blauw opzwol en het bloed langs zijn gelaat vloeide. Per voet vervolgde hij zijn reis en zou trachten bij Wester, alwaar een verbandkist van. 'het Witte Kruis gestatio neerd is, verbonden te worden. Of hij hierin geslaagd is kunnen wij evenwel niet melden. Des middags was op den weg naar Sint Pancras een vrachtauto gekanteld. PLAATS-liuK NiOJifvS OUDKARSPEL. Den 30 Mei 1923 vergaderde het onderling veefonds van Oudkarspel en Noordscharwou de ten 'huize van den heer C. Vis aldaar, onder voorzitterschap van den heer C. C. Swa- ger, die de vergadering opende met een, wel kom aan de tegenwoordig zijnde leden en; ver zocht den secretaris den heer J. Moor, de noi- tullen van de voorgaande samenkomst voor te lezen. Deze daarna worden goedgekeurd en geteekend. Aan de orde wordt gesteld de rekening en blijkt dat de ontvangst bedroeg f 2983.76V2, de uitgaaf daarentegen f3021.45, nadeelig sal do f 37.68V2- .Uitgezet bij de boerenleenbank f 932.39. Het aantal gestorven vee bedroeg 13 stuks, waarvan 5 geheel werden afgekeurd en van 2 de helft. Aan den vee verloskundige de heer M. Pronk iverd uitbetaald f96 voor premie brandverze kering f36.10. r Vervolgens moest de voorzitter J. C, Swa- ger aftreden die met algemeene stemmen op een na wordt herbenoemd en zijne benoeming aannam. Voor taxeur moest aftreden de heer P. Kos telijk, die weder wordt herbenoemd en zijne betrekking aannam, waarna eenige huishoude lijke zaken werden afgedaan, waarna sluiting volgde. OUDKARSPEL. Naai wij vernemen heeft de heer M. Kroon Ca., tegen 1 Juli a.s. zijn eervol ontslag aangevraagd als secretarispenningmeester van de Polders Derg- en Kerkmeer en Nieuwen Polder, welke be trekkingen hij reeds 54 jaren heeft vervuld. NOOR DSCHA R WO U DE Gisteren, den ien Juni, is de nieuwe gemeente veldwachter, de heer Leuring, vroeger inspecteur van politie te Alkmaar, later verbonden aan het provinciaal waterleidingbedrijf, ais zoodanig in dienst getreden. ZU1DSCHARWOUDE. Gisteravond gaf" het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" in den tuin van den heer De Boer in De Koog een uitmuntend geslaagd concert. Er was veel belangstelling. BROEK OP LANGENDIJK. Uit de nieuwe dienstregeling der spoorwegen bleek ons, dat de Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij rekening heeft gehouden met het verzoek van het Nutsdepartement alhier, om ook op Zon dagmiddag op de lijn Broek op Langendijk—Alk; maar een enkele trein te laten rijden: om 1.09 ver trekt uit Alkmaar een trein naar hier en om 1 37 een van hier naar Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK. Het hoofdbestuur van dan Prov. Bond van Zie kenfondsen ip Noordholland, heeft gemeend hare Jaarvergadering, welke 30 Mei gehouden zou worden tot nader order te verdagen. Men kon het niet eens worden over de contribu- eering, voorgesteld door den adviseur Mr. Elink Schuurman. Het bestuur zal in zake deze, eerst nog eens Za terdag 2 Juni vergaderen, om te onderzoeken hoe hoog de contributie ongeveer zal moeten zijn, in aanhang met het reorganisatieplan, dat 1 Januari 1924 dan in werking zou treden. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoi- ren werden gedurende de maand Mei ingelegd f3117.92. Terugbetaald f 10999.45. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 576. Bezoek van buiianlaindsche phytopathologen in ons land. Dit jaar zal de Internationale conferentie voor plantenziektekunde plaats vinden in ons lland, te Wageningen. De belangstelling der jfeansche wetenschappelijke wereld in deze bij eenkomst is inderdaad buitengewoon groot- Uit aHe werelddeelen, uit niet minder dan 21 vreemde landen 'hebben, reeds 53 geleerden hun deelneming toegezegd, terwijl nog 13 anderen hun komst hebben bericht. Zeer belangrijke onderwerpen over aardappelenziekten, diverse insectenplagen, over wetgeving op phytopatho,- logisch gebied, samenwerking der landen''om bepaalde ziekten te bestrijden, onderwijs j in plantenziekteleer, enz', enz. zullen worden be sproken. Na deze bijeenkomst, die twee dagen duurt, worden excursie's gemaakt naar bepaalde plaat sen. Zoo zal on. ook een bezoek gebracht wor den aan Broek op Langendijk om aldaar de groent enveiling en eenige groenten- en aard appelenvelden te bezichtigen. Dit bezoek zal plaats hebben op 28 Juni e.k. Vandaar gaat het gezelschap naar de Streek, om op 29 Juni te Baarn in het phytopatihologisch laborato rium van W. C. Schollen bijeen' te komen, waar door verschillende buitenlandsche geleer den nog gesproken zal worden o,ver weten schappelijke zaken pp plantenziektekundig ge- Wie zo uniet met belangstelling kennis heb ben genomen van het groote plan om de Lan- gedijk te verbinden met de gemeente Koedijk door een weg door den Polder Geestmer-Am bacht, gedeeltelijk door de Diepsmeer, waar door ook deze polder uit zijn isolement zou raken? Zoo af en toe hoprt men er iets van. Echter zijn de mededeelingen of de gegevens nog te vaag om precies te zeggen hoe het plan eigenlijk in elkaar zit. Dat men met belang stelling naar 'het eigenlijke plan uitziet wil vol strekt nog niet zeggen, dat men er mede in stemt. Er valt trouwens ook niet licht over te denken. De onderneming zal veel geld moeten kosten, en daarbij zullen de belangen en voor- deelen voor elke betrokken gemeente pp zich zelf worden overwogen. Wanneer men zich wil bewegen op den breeden weg van het alge meen belang, dan. zullen de bezwaren lichter wegen, dan wanneer men zich stelt op het standpunt van het plaatselijk belang. Het is met een vluchtigen blik niet onmiddellijk te zeggen welke gemeenten daarbij het meeste belang 'hebben, welke zich het meest voor dit plan zullen interesseeren. Wij spraken van een weg van den Langendijk naar Koedijk. Beter was het misschien te spreken van een weg van Noordscharwoude naar Koedijk. Want het plan is er geheel op ingericht dezein weg dusdanig aan te leggen, dat hij aanvangt aan de zuid zijde van de Mpsselenbrug, langs de Scheu- tensloot, waar een reeks van rechte akkers naar de Diepsmeer leidt, in de Diepsmeer ge komen tusscben de watermachine en het woon huis door naar de kade, (zuidzijde) dan, om teen bocht te voorkomen' door de Diepsmeer naar dm dwarsweg, daarover, benoorden de sluis en verder rechtuit naar Koedijk, waar toen bij een groot boerenerf op komt. De over kant van !het kanaal zou per pont worden be reikt, zooals dat ook het geval is aan de Sint Jacob Klaassen-sluis. Naar ingewonnen inhchtjngen, die slechts naar ruwe raming kunnen worden gegeven, zouden er negen bruggen moeten worden ge bouwd, zouden de onteigemingskosten van het 'land en de huizen op f80.000 zijn geraamd en de kosten van den geheelen aanleg op onge veer een half millioen gulden. Wanneer Rijk en Provincie, de betrokken gemeenten, o.a. Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwou- de, Koedijk, Bergen en de verschillende pol der -en Banneb es turen er hun schouders on der zetten en in de kosten financieel bijdra gen, het meeste wordt natuurlijk van het Rijk en van de Provincie verwacht, dan is de uit voering, hoe kostbaar ook, volstrekt niet finan cieel onmogelijk te houden. „Er wordt aan gewerkt," is nog al eens het spreekwoordelijk gezegde, bij de vraag: „Hoe staat het er mee?" Wij weten, dat de geprojecteerde weg in teeketong wordt gebracht en dat deze binnen niet al te langen tijd zal gereed zijn- Intusschen is aües wel voorbereid en goed opgenomen, zoodat niets meer „in de lucht hangt",, zoo als mm da't wel eens noemt, maar dat het plan reeds een vasten vorm heeft aangeno men. Wij zien den tien meter breeden weg reeds in onze gedachten zich uitstrekken naar het westen, aan weerszijden onze vruchtbare akkers. Wij zim reeds em dubbele huizenrij daar langs en wanneer het eerder was ge schied, dan zeer zeker hadden wij niet zoovele „eilanden" gehad. Maar alles moet z'n tijd hebben. Dergelijke plannen, als nu in wording, tooeten rijpen- Niets valt in dezen te forcee- ren. Nu de zaak is aangepakt, hopen wij van 'harte, dat ze ernstig zal worden overwogen- Het laatste woord zal in dezen zeker nog niet gezegd zijn. Maar zij is ongetwijfeld de volle aandacht waard. BUITENLAND De nieuwe Duitsche voorstellen. Het tijdstip van de verzending van het Duitsche antwoor dzal er voornamelijk van afhangen, of en wanneer men van Duitsche zijde er zekerheid van heetf, dat de nieuwe Duitsche voorstellen door de mogendheden, die Duitschland het doen van een nieuw voorstel in overweging hebben gegeven dus door Engeland, Italië en Japan, als een basis voor onderhandelingen zullen worden beschouwd. Men kan aannemen, dat hierover o.a. ook door lord d'Abernon in Londen ruggespraak zal worden gehouden. Om deze reden moet men mededeelingen omtrent den inhoud der Duitsche nota, met name met betrekking tot bijzonderheden, voorloopig met voorzichtigheid opnemen. Wel kan men aan de uitingen van Duitsche politici opmaken, dat de Duitsche nota niet weer een totaalcijfer zal noemen maar veeleer jaarlijksche betalingen zal voorstellen die waarschijnlijk na een moratorium van eenige jaren in werking zouden treden. Men neemt hier in politieke kringen aan, dat de jaarlijksche beta lingen van Duitschland, die door de spoorwegen en andere staatsbedrijven zullen moeten wordei* opgebracht, niet zooals in het memorandum van üe industrie werd vobrgesteld, dubbel zoo groot zullen zijn als het bedrag, door de particuliere in dustrie opgebracht, maar waarschijnlijk even hoog Voor een ander deel der jaarlijksche betalingen denkt men aan monopolies, b.v. op tabak en spi ritus, zoodat de bedragen, opgebracht door de staatsbedrijven, door de particuliere industrie en door de monopolies, zich zullen verhouden als 2:2:1, Intusschen zijn deze voorstellen nog niet als definitief te beschouwen, zoolang men er geen zekerheid van heeft, hoe deze met name in Lon den zullen worden opgenomen. Aan een internatio nale leening van grooten omvang schijnt men niet meer te denken, hoogstens aan een kleinere lee ning ter ondersteuning van de mark. De eigenlijke schadevergoedingsbetalingen schijnt men dus voor namelijk uit de opbrengst van de staats- en parti culiere bedrijven te willen bestrijden. In politieke kringen is een sterke stroomiugi die van de mee- ning uitgaat, wanneer wij geen zekerheid kunnen krijgen, dat onze nieuwe voorstellen door Engeland en Italië als grondslag voor onderhandelingen zul, len worden aangenomen, heeft het geen doel, een antwoord te geven. Naar het schijnt zal men in de garantiekwestie bereidwillig de wenschen der handels- en industrie- groepen aanhooren, doch de beslissing hieromtrent blijft bij de regeering. Daarom heeft de strijd, die in de peis speciaal over de z.g.n. voorwaarden der industrie is ontbrand, voorloopig geen zin. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." geseind, dat in de streek van Mücheln (ten Z. Wi. van Halle a.d. Saaie in de prov. Saksen)1, gisternacht een ontzet tende wolkbreuk heeft plaats gevonden. Enorme watermassa's drongen in de mijn „Elisabeth" van de Anhalter Kohlenwerke en het nabijgelegen dorp De bewoners moesten de vlucht nemem. I nde be- ambtenkolonie te Mücheln worden alle huizen met instorting bedreigd. De brandweer moest verschil- lende keeren reddend optreden, de kolonie zelf geldt voor verloren. Het uitgezaaide zaad is ge- heel bedorven, terwijl ook de vruchtenoogst ver- ruetigd werd. De schade loopt in de milliarden Ook in Mansvela werd veel schade aangericht. Fr verdronk veel vee. Ook de stad Halle heeft geleden onder een wolk breuk. Tal van kelderwoningen zijn aldaar onder water geloopen. Door een bliksemstraal vatte een fabriek van landbouwwerktuigen vlam. Het gebouw werd geheel in de asch gelegd. Als gevolg van de huidige economische toestan. den in Duitschland emigreeren duizenden personen vandaar naar Noord- en Zuid Amerika. Vooral uit de staten Baden, Wurtemberg en Bei. eren is de trek naar het Westen sterk. Een dorp in. de Pallts, Otterstadt, zal binnenkort niets meer> zjjn dan een curieuse verzameling ledige huizen zoid de: een enkelen bewoner. Dertig families zijn reeds vertrokken en de 70 overblijvenden zullen haar spoedig naar Argentinië volgen, waar zij een nieuw dorp zullen stichten, dat zij Neu Otterstadt zullen noemen. Aan de „Chicago Tribune" ontleent de „Tel de volgende merkwaardige geschiedenis: Bij een ingesteld onderzoek naar de bezittingen van den te Granada overleden musicus Lapido, ont dekte men het bestaan van twee uiterst zonderling wezens, zooals die sedert vele jaren in Spanje niet werden gezien. Men had steeds gedacht dat Lapido alleen had geleefd met zijn bedienden. Toen echter de auto riteiten zijn bezittingen kwamen insepeteeren, kwa men zij tot de ontdekking, dat Lapido nog twee zoons had, ieder niet grooter dan ongeveer 9: centimeter, waarvan de een 40 en de ander 42 jaar oud was. Hun lichamen waren regelmatig gevormd, doch hun stemmen klonken zwak, ais van verren afstand. De dwergmenschen droegen de namen José en Fernando. Zij waren nooit °uit het huis te Granada geweest en hadden geen idee van den tijd. Zij sliepen samen in hetzelfde bedje in een af gelegen slaapkamer van het groote huis en trok ken zich steeds direct na het diner terug. De autoriteiten vermoeden, dat Lapido zijn beide zoons verborgen hield uit schaamte over hun dwergachtige gestalte, doch men neemt aan, dat zij bij een goede opleiding geestelijk geheel normaal kunnen worden. NIEUWSTIJDINGEN Landbouw en Holl. Noorderkwartier. Onder leiding van den heer P. J. Waiboer werd gisteren te Alkmaar eene buitengewone ledenvergadering gehouden der Ver. tot ont- wikkeling van den landbouw in Holland's N oor derlkwar lier. Medegedeeld werd, da|t het bestuur eene commissie heeft benoemd bestaande uit de heeren E. Koster Dz. te Berkhout, E. Dz. Go- vers te Alkmaar en G. Nobel uit Lutjewinkel, welke commissie een schakel zal vormen tus schen de plannen der West-Friesche Kanaal- vereeniging en de opvattingen van prof. Vis ser uit Wageningen, ten einde te trachten in deze tot eene bevredigende oplossing te ko men. - Alkinaar's Ontzet. Men meldt uit Alkmaar: De „Onczetvereeniging" hield Donderdag avond een algemeene vergadering onder voor zitterschap van den kapitein Blaauw, directeur der Cadettenschool, ter bespreking van den a.s. 350en herdenkdag van Alkmaar's ontzet. De voorzitter betreurde het, dat nog altoos een gedeelte der burgers weigert dien dag tot een algemeen feest te maken. Pogingen om de jubileumsfeesten van de Koningin mede op. 8 October te herdenken hebben' schipbreuk ge leden .Mocht echter de Koningin de uitnoodj- ging om op 8 October in Alkmaar te komen, aannemen, dan zal opnieuw gietracht worden één eensgezinde feestviering te krijgen. H.M. 'heeft aan het bestuur der Ointzetvereeniging doen weten, dat zij gaarne later de uitnopdigimg in ernstige overweging, zal nemen, zoodat de kans, dat de Koningin naar Alkmaar komt steeds blijft bestaan. Na eenige gedachtenwisseliing1, waarbij her haaldelijk tot uiting kwam hoe vurig men hoopt dat de Koningin de uitnoodig5(ng zal aannemen, werd besloten op 8 October 's morgens vroeg reveiüe te houden met tamboers en pijpers der Kon. Marine met herauten, zang- en muziek- j korps en schoolkinderen. Daarna zal in de Groote Kerk een herdenkingsrede worden uit gesproken waarvoor een bekend Nederlander zal uitgenoodigd worden, waarop tevens een' zang- en muziekuitvoering zal volgen. Bij ds plechtigheid bij het Victoria beeld om halftwaalf' zal de kapitein Blaauw de feestrede houden en' zullen tamboers en pijpers zich doen hooren eveneens met muziek en zang. Des middags een aHegorische optocht en des avonds in don verlichten muziektuin opvoerjjng van een ope rette, die ook een halve eeuw geleden werd gespeeld. Ook zullen jubileumgroepen vertoond worden. gen geweldig onweder heeft bqvea de Zuidj

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2