UIT DEN^OMTREKA KOEDIK. Woensdagavond vergaderde de afdeelimg Koedijk van den Ned. Bood van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, in het lokaal van den heer Jb. de Jong, onder Heading van den' heer P. Hart. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergade ring, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Penningmeester geeft een overzicht van de werkeloozenuitkeering, van den Bond is uitgekeerd f87.40, van Rijk en Gemeente f741.99. De voorzitter brengt verslag uit van de Bondsvergadering te Utrecht, en daar waren voorstellen tot reorganisatie in den Bond, het welk tot vermindering van twee propagandisten en een hoofdbestuurslid van den Bond leidde, wegens uittreden der leden van den Bond. Dit was een zwaar scheiden in den Bond. Hierna tal spoedig een federatievergadering volgen om afscheid te nemen van den propagandist Kok. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat verschillende leden van de arbeidersorga nisatie, in de onderlinge verzekeringen als commissieleden zitting hebben. Verder wordt medegedeeld, dat het vermenigvuldjgingscijfer voor onze gemeen! eis bepaald op 1.8, dit was den voorzitter te hoog, ook dat de waterleiding Door den voorzitter wordt in bespreking ge bracht een te voeren actie omtrent het loon in den komenden tijd en hoopt op verbeterde toestanden in de bedrijven. De heer K. Koe dijker, wil beginnen,, om aan de patroonsver- feeniging een contract aan te bieden omtrent het loon. Na breedvoerige besprekingen wordt besloten een federatievergadering af te wach ten, waarbij de wensch wordt uitgesproken om hiel op Zondag aardappelen te rooien. De heer Koedijker doet voorlezing van het arbeidscon tract aan de Zuiderzeewerken, de loonen zijn f 0.45 en f0.42 per uur. Bij de rondvraag vragen enkele leden om als werkeloozen te worden ingeschreven; dit zal gebeuren. J. Hart zag gaarne een ophaaldienst voor belastinggelden. Er zal een adres aan den ge meenteraad worden gezonden om een ophaal dienst in te stellen. Door K. Koedijker wordt medegedeeld, dat op 23 September een meeting zal worden ge houden te Amsterdam; de penningmeester zal zich beschikbaar stellen voor het vormen van een reiskas. Hierna sluiting. KOEDIJK. Donderdagavond vergaderde de tuinbouwver eeniging „de West" in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. Vis ser. De voorzitter opent de vergadering met zijn lleedwezen uit te spreken over de geringe op komst, daar het zeer noodig is in dezen tijd samen te komen. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat de betaalmeester bij een omzet van twee en een half millioen een salaris heeft van tien duizend gulden, verder dat de heer Hazeloop öp de bestuursvergadering der L. G. C. is ge weest om te bespreken de tuinbouwschool te Alkmaar. De voorzitter wekt op de school door leerlingen te doen bezoeken daar anders de schoo lwel eens opgeheven kon worden. Mede werkt de L. G. C. om de keuring van aardap pelen aan de markt te krijgen. De heer Jb. Slotemaker deelt mede dat een viertal arbeiders bij hem een bezoek gebracht hebben met het verzoek om aardappelen te varen. Door den heer Jb. Modder wordt ver slag uitgebracht van het verhandelde in het afgeloopen jaar, verhandeld is 319363 K.G. zo- taal, waarvoor ontvangen is f 5828-87 aan loon en onkosten is uitgegeven f 1447.31, uit de kas der vereeniging is bijgepast f449.96. Hierna komt in bespreking de benoeming van een ar beider. Het bestuur stelt voor om den arbeider Onzin 1 Tante Klarissa lachte met iro- nischen spot. Geloof je, dat ik een Henny König Burg Dymeck zou nalaten? En zon der op de afwerende beweging van Henny te letten, ging zij voort: Dat Graaf Roleneck een man van eer is, door en door, behoef ik je nauwelijks te zeggen, en ik kan wel aan nemen, dat ook jij meer dan gewone vriend schap voor hem koester. Het behoort in on zen kring anders niet tot de goede zeden, dat een jong meisje zoo vriendschappelijk met een heer omgaat, die haar zoo opzichtelijk meer dan gewone attenties bewijst. Jij bent geen kind meer die dat niet zou bemerken. De hoofd zaak is, dat je ouders zich hartelijk verheugen in jelui geluk, en vol vreugde hunne toestem ming geven tot je verloving met Graaf Role neck, wat ik trouwens ook niet anders had verwacht. Hier, deze brief van je ouders aan jou was bij mijn brief ingesloten. Henny greep met bevende hand naar de beide couverts. Zij dacht niet meer. Het klopte in haar arm hoofd, dat op een gegeven oogen - blik dreigde te bersten. Eene totale verlamming kwam over haar en zij koesterde slechts één wensch: Alleen te zijn in haar kamer om de brieven te lezen en te overleggen het met zich zelf eens te worden, haar zelf weer te zijn. Er werd op dit oogenblik aan de deur ge klopt en op het „binnen" van de Gravin, meldde de oude Konrad aan: Graaf Role- Henny was opgesprongen en klemde zich vast aan de leuning van haar stoel. De Gravin ging den binnentredende eenige schreden te gemoet en terwijl hij. zich over haar hand heen boog, zeide zfl: J te behouden, o peen loon van f 25.en wan neer er geen werk is zal hij een1 vergoeding hebben van f7.50. Enkele leden willen geen uitschot varen. Bij stemming wordt besloten een werkman te houden, Den heer Jb. Modder neemt onder deze voorwaarden werkzaamheden weer aan. Als lid van de controlecommissie wordt in de plaats van P. de Geus Jr. (niet herkiesbaar) benoemd de heer W. Slotemaker, die de benoeming aanneemt. Door den voorzitter wordt ingeleid het vraag stuk transportarbeiders, geprobeerd zal worden om als er een contract is, van de zijde der L. G. C. eenige invloed te krijgen, dit is noodig voo rhet belang der markt, De vergadering is van oordeel om te trachten 'samenwerking te krijgen wanneer het noodig is en het loopt spaak zelf te lossen. Het loon der arbeiders wenscht men op een behoorlijk peil te houden. Bij de rondvraag bespreekt de heer Brouwer om de drielingen met den arbeider te geven. De heer Beets bespreekt om in den komen den herfst bij de landverhuring het land niet meer bij opbod te verhuren doch bij afslag of bij inschrijving. Na eenige besprekingen wordt het voorstel met gesteund, waarop sluiting der vergadering volgt. OUDE NIEDORP. Als bewijs dat er op het platteland ook zeer goede kwaliteit vee wordt geslacht, diene dat Gebr. van Zoonen alhier, deze week een koe hebben geslacht, die bijna 1000 pond woog, n.l. 486Va K.G. OUDE NIEDORP. De leden van den Raad gekozen op 16 Mei j.l. hebben allen hun benoeming aangenomen- SINT PANCRAS. Vergadering van de vereeniging „De Tuinbouw" alhier ,in* caté „De Driesprong" op 30 Mei j.l. Aanwezig waren 110 leden. De voorzitter ,de heer C. Kloosterboer, opent de vergadering en heet allen welkom op deze bijeenkomst, welke hij buitengewoon noemt,, om dan men niet gewoon is in dezen tijd te vergaderen. Hierna woraen de notulen gelezen, welke worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt ,dat in de afgeloopen cam pagne ter L.G.C. is verhandeld voor f 1.893.690. Op de laatste L.G.C. vergadering is ter sprake ge komen het gevaar va nopheffing der tuinbouwwin- terschool te Alkmaar. Aangedrongen wordt de ojngens naar deze school te zenden. Ook is besloten met 1 Juni mede te gaan metde invoering va nden zomertijd met het oog op moei lijkheden met het vervoer van groenten per spoor, enz. D evoorzitter brengt ter sprake het gebruik van rattenserum, waarna besloten wordt de leden voor halven prijs in de gelegenheid te stellen dit serum te bekomen. Een zeker kwantum wordt staan de de bijeenkon^st aangevraagd. ■Besproken wordt het oprichten van een R.K. vereeniging „De Zuid" en het motief voor de af scheiding van de R.K. leden van „De Tuinbouw." Men vreest voor verdeeldheid en haat. Volgens de leden van „De Zuid" is het eenige motief: het willen vergaderen op R.K. grondslag. Mede in ver band met de afscheiding stelt het bestuur voor „De Zuid" toe te kennen het i/xo pCt. van het geveilde vanaf de nieuwe campagne, wat alge meen wordt goedgevonden. De heer A. Hoogland Jr. verkrijgt hierna het woord om een andere kwestie te bespreken. Hij zegt dat de kwestie van het tuinderscrediet niet veroorzaakt heeft de afscheiding, maar er toch wel mede in verband staat Het advies van de commissie voor dit crediet heeft ze in contact gebracht met de Boerenleenbank te Oudorp. En nu zijn er volgens een verslag in het „Noordholl. Dagblad" opmerkingen gereleveerd, die de com missie maar niet zoo mocht laten loopen, waar door men vreesde, dat de fout zat in bedoelde commssie. Daarom wilde hij den stand nader uit eenzetten. De heer Leerink zeide, het krediet gelijkt wel een sclup met gouden ducaten en later noemde hij het een strop. De heer Bleeker, de directeur der bank had ge zegd, dat de commissie de menschen had misleid. In Oudorp vergaderd, werd gevraagd of de leden der commissie voor misleiders waren uitgemaakt, waarop volmondig „Jal" was geantwoord. Later heeft genoemde heer zijn verontschuldiging daar- Ik wil u met uw bruid alleen laten, lieve vriend, U zal ongetwijfeld veel te zeggen heb ben. Graaf Roleneck liep snel op Henny toe, maar als hij haar bleek gelaat aanschouwde en in haar angstige oogen zag, talmde hij ge troffen en min of n^eer verlegen. Met zachten druk maakte hij haar handen van de stoel leuning los en sloot haar ijskoude vingers in zijne, voor een man opvallend smalle, zach te handen, en hield ze in gestrekte houding vast. De brief van mijnheer uw vader heeft mij zeer gelukkig gemaakt. Ik heb je van gan- scher harte lief, Henny, en uw geluk zal mijn hoogste streven zijn, zeide hij met zijn zach te, aangename stem en. bracht haar handen naar zijn lippen. En als hij zag, dat Henny vergeefs naar woorden zocht, ging hij zacht 'vragend voort: Wellicht komt mijn aanzoek nog zeer onverwacht en verrast het u? Wellicht vergis ik mij, wanneer ik bij u iets meer dan warme vriendschap voor mij veronderstelde en meer. vertrouwen? Henny's oogen vulden zich met tranen: Ja, het kwam zoo geheel onverwacht, zoo ongedacht Hebt u vertrouwen in mij, Henny? Zij knikte. Daar legde hij zacht den arm om haar heen en trok haar naar zich toe: Mijn lief, onschuldig kind, mijn zoete engel, fluisterde hij en drukte haar hoofd tegen zijn schouder, terwijl zijn lippen de hare aanraakten. Ik wil je liefde en je leven trachten' te verwerven, Henny, beloof mij slechts dat mie, dat je mij als je (besten vriend over aangeboden. Doch later gezégd: niet h'oor, inet te Sint Pane ras. En eindelijk komt de heer Hoogland op tegen de woorden van dan heer Jn. Bijpost, waar hij hulde brengt aan de boerenleenbank te Oudorp tevens zijn afkeuring uitsprekende aan het adres van de commissie te Sint Pancras. Wil men een oordee, uitspreken, dat moet men niet één, maar beide partijen hooren. D eheer Bijpost erkent wel gelaakt te hebben, doch de houding van Molenaar en J. Smit, wat door eerstgenoemde wordt beaamd. D-eheer C. Kloosterboer durft wel te zeggen: We hebben ónze beste krachten gegeven voor de R.K. leden en keurt insgelijk de houding van Bleeker af. Op een opmerking of het niet mogelijk is de R.K. ieden te behouden, zegt de heer J. Smit: de ver eeniging is er en blijft er, en betuigt tevens „De Tuinbouw" en het bestuur dank voor het royale stanapunt. Het voigenae punt van bespreking is „Het ladeil der groenten "Nu het contract vernieuwd wordt, wenscht het bestuur, dat de meest belanghebben den, dat zijn de tuinbouwers, een woordje in die zaak zullen meespreken. De kosten toch drukken op de aanvoerders, geiijk pen koopman deed uitkomen met te zeggen: 't Kan ons niets schelen. Het laden komt toch voor rekening van de bouwers." Het laden geschiedt met behulp van de aan voerders en de transportarbeiders steken het loon op. E11 dat is geen beetje. In vergelijking met de Streek is het wel drie maal zoo hoog. Koophandel wil geen contract meer sluiten. Het, bestuur der transportarbeiders wel graag. Daarom moet de vereeniging onder het oog zien, wat te doen, als het tot een breuk komt. De marktver- De arbeiders moeten niet worden uitgeschakeld, doch wat behandeld wordt is ons goed en dat moet zoo goed en zoo spoedig mogelijk weg. Een ander ziet de komende tijden donker in. Laderij en schipperij zijn verbazend duur en daarnaast staat de beurtbevrachting ook met hooge prijzen. Op zoo'n manier gaat Amsterdam voor ons verloren en dat door de hooge 'kosten. En er dienen maatregelen getroffen te worden voor de campagne begint. Genaagd wordt wat te doen, als de arbeiders onmogelijke dingen eischen. Dan wordt gezegd, moeten de leden achter hun organisatie d.i. de L.G C., staan. Opgemerkt wordt dat de bouwers niets met de kooplui hebben uit te staan, doch daar staat tegenover, dat ae zaak over de hoofden der bou wers wordt uitgevochten. Nog wordt het vrachtvaren besproken. Ook daar wenscht men verlaging der vrachten. De be langhebbenden overleggen daarom met de pieke- iners. Een der leden brengt ter sprake de kosten van den tuinbouwwintercur9us, doch de vergadering gaat accoord met de regeling, door het bestuur geetroffen. Na nog enkele huishoudelijke zaken besproken te hebben, sluit de voorzitter de bijeenkomst. BUITENLAND In Duitschland wordt 1 Juli a.s. opnieuw c-en verheoging der posttarieven ingevoerd. Het tele foontarief wordt dan viermaal zoo hoog als het tegenwoordige, de posttarieven worden verdubbeld Een buitengewoon brutale oplichtersstreek werd, zoo meldt de „Lokal Anzeiger" begin April door een jongen man ten nadeele van een te Ber lijn gevestigd tandarts uitgehaald. Als automobilist verkleed bezocht hij den tandarts en verzocht de zen, hem het gouden vulsel uit zijn gebit te halen. Op de vraag van den tandarts, wat hem tot deze vreemde handelwijze bewoog, antwoordde de pa tient, dat hij de zoon van den fabrikant Benz was, en dat hij ajbussievelijk zijn cortefeuille vergeten had. D etandarts noodigde daarop den' z.g.n. Benz uit zijn gast te zijn, tot geld voor- hem was aan gekomen, welk aanbod door dezen met graagte werd aanvaard. Tot dank voor de betoonde gast vrijheid verdween hij uit het huis van den tandarts met medeneming van voor 20 millioen mark aan sieraden. D epolitie en detectivedienst ontmasker den den vreemdeling als een beroepsoplichter, che que-vervalscher en bedrieger. Het bleek n.l. te ijn een zekere Adolf Kill uit Reutlingen, 25 jaar af wil beschouwen, mij je volle vertrouwen wilt schenken. Wil je? Zij knikte zwijgend. En wil je beproeven mij lief te hebben? Zij aarzelde Geloof mij, het zijn in den tegel niet de gelukkigste huwelijken, die in hartstochtelijke liefde worden gesloten; van grooiter beteekenis is "het, wanneer wederzijdsch vertrouwen het fundament is waarop het echtelijk léven wordt opgebouwd, waarin de beide echtgenoot en ge legenheid hebben elkander te lee,ren begrij pen en waardeeren. Mijn ouders hebben elkander uit liefde genomen, zeide zij hartstochtelijk. Ik weet het. Maar ik heb ook gehoord, dat Toni von Orlenhaus eens een zeer be gaafd meisje is geweest, vol grootheid van geest en karakter, met het volle recht en in staat in de hoogste kringen' te veikeeren. Dat zij daarna, toen haar verwanten zich van haar verwijderden, een moeitevol leven heeft gehad, en alle kleine huiselijke zorgen1 moest' deelen. •Wie weet of zij niet even gelukkig, misschien gelukkiger was geweest, wanneer zij een huwe lijk had aangegaan, maar dan met minder liefde, dat haar langs een minder doomigen weg had geleid, en haar had veroorloofd zich zelf te blijven. Henny was de keel als toegesnoerd. Toorn en verontwaardiging streden met haar rechts gevoel, dat haar zeide, dat Graaf Roleneck wellicht niet geheel ongelijk had. En wat ons betreft, Henny, wij hebben bovendien nog een schoone, hooge taak te vervullen, namelijk het besturen1 van een bezit, dat sinds eeuwen tot de familie behoort, en jij zelf geeft aan je familie datgene terug, wat komstïg uit Stuttgart. Daar werd de oplichter dan ook gearresteerd. Reeds als scholier werd hij wegens een vermogensdelict gestraft en ook daar na maakte hij vele malen kennis met de Justitie De „Chicago Tribune" deelt bijzonderheden mede over in Amerika voorgekomen groenen- schandalen. Het blad maakt o.a. melding van de ontdekking van het lijk van den 18-jarigen Leighton Mount, eet;n »groen" die gedood werd na een gevecht, dal in den nacht van 22 September 1921 tusschen studenten aan het strand van het Michiganmeer had plaats gehad. De ontdekking van het lijk, dat onder een in het meer uitkomende pier werd gevonden, heeft de verdwijning van het slachtoffer opgelost. Het lijk werd door een spelenden knaap ontdekt en door de moeder herkend als dat van haar zoon, die reeds eenigen tijd vermist werd. Kort te voren was een student gedood en een ander gewond, eveneens tengevolge van vecht partijen, zoodat een groote verontwaardiging zich van de Northwestern Universiteit Kad meester ge maakt. Zelfs werden vele studenten, alsook de rector, ervan beschuldigd, het onderzoek naar de verdwij ning in den doofpot te hebben willen stoppen, ten naam van de universiteit te redden. Het onderzoek door de Justitie ingesteld, waai .bij vele studenten werden gehoord, leverde de' meest uiteenloopénde verklaringen op. Vele jongelieden, bekenden uit het studenten leven, onder wie zich sterren van het voetbalelftal bevinden, zijn gedagvaard. Vele studenten, die bestuurders waren der auto mobielen, betrokken bij de botsing op 27 April te Wilmette, waarbij de 17-jarige „groen" Louis Aubete werd gedood, worden thans beschuldigd van manslag. Het is gebleken, dat de automobielen welke door mededingende collega-genooten werden gebiuikt, zoo werden opgesteld, dat zij op elkaar moesten loopen. 1 De huwelijksclub. De club van het Groene Lint, welke 6 maan den geleden 1e Parijs werd opgericht ter be vordering van het huwelijk, blijkt haar bestaan te rechtvaardigen. Tal van huwbare, jonge meisjes en jonge mannen, die niet in de ge- llegenheid zijn elkaar te ontmoeten, zijn door bemiddeling van de club met elkaar in kennis gekomen en staan thans op het punt een huwe lijk aan te gaan. Aanvankelijk werd het denk beeld geopperd om in het openbaar een groen lijntje te dragen, ten bewijze dat men1 zich een levensgezel of gezellin wensebte. Doch dit werd belachelijk geacht en thans schijnt het veel zeggende lintje alleen in bijeenkomsten, con certen, diw.z. binnenshuis, te worden gedragen. De club heeft een zeer degelijk karakter, en de huwelijkscandidaten moeten bij het secreta riaat verschillende documenten voorleggen, waaruit hun serieuse bedoelingen, blijken. De zés huwelijken, die de club heeft tot stand gebracht, zullen in Juli alle tegelijk in de kerk der Notre Dame de Lorette worden gesloten. „Wat is er tóch aan de hand", schreeuw de een kaketoe, toen het beest uit een bran dend huis te Leeds werd weggedragen. Klaar blijkelijk was de vogel ontsticht over het feit, dat zijn meesteres hem zonder veel plichtple gingen uit het raam liet zakken. Het geschreeuw van de kaketoe had de be woonster van het huis, mrs. Harriet Hains- worth en haar beide dochters, gered van den dood in de vlammen, schrijft de „Daily Chro nicle". Een spoorwegarbeider, die toevallig langs het huis kwam, hoorde het lawaai en maakte alarm, maar de brand had reeds zul ke afmetingen aangenomen, dat de drie vrou wen' in haar nachtkleeding moesten vluchten. Maar den vogel vergaten zij niet. Een staaltje van bijgeloof. De correspondent te Belgrado van de „Daily yMail" vertelt hoe in een Bosinisch dorp, waar onlangs een oude man was gestorven, wiens geest zijn zoons het leven zuur maakte, de doresraad besloot het lijk op te graven en te verbranden, waarna de asch werd verstrooid. De overheid heeft een onderzoek ingesteld. Verschillende personen zijn gearresteerd. anders verloren zou zijn gegaan en het eigen dom van den Staat zou zijn geworden. Hij haalde uit zijn zak een klein étui, opende het en nam er een prachtigen ouden ring uit met een kostelijken robijn versierd. Dan vatte hij weder Henny's hand. Mag ik je den verlovingsring mijner moe der aan den vinger steken, Henny? vroeg hij ernstig". Werktuigelijk1, geheel onder den invloed, knikte zij bevestigend. Dan sloot Graaf Roleneck zijn bruid nog maals in zijn armen en kuste haar lang en innig Op Henny's wensch bleef hij' thans niet op den Burg Dymeck, hij had ook op zich geno men haar bij! de Gravin te verontschuldigen, wanneer zij niet aan tafel kwamen. Dan zat Henny alleen op haar kamer, met de geopende brieven harer ouders voor zich. Vele lieve en vriendelijke woorden hadden zij geschreven, uitsluitend haar geluk beoogen- de, waarbij zij hunne verwondering uitspraken, dat Henny z'ich in geen enkel opzicht had verraden, en een zachte waarschuwing, of Henny zich niet door den glans van den rijk dom had laten verblinden. Maar door bei 'e brieven klonk toch ook een toon van vreugde, dat voortaan voor de andere kinderen zou worden gezorgd. Haar vader schreef: Ik verheug mij, dat moeders zorgen nu voortaan wat lichter zullen worden. Aan het slot van haar moeders brief echter stond: „m denk er wel aan, mijn innig geliefd kind, dat het 't hoogste is, dat je je toekomstigen man van ganscher harte lief hebt en dat je h.m vertrouwt." Dan legde Henny haar hoofd op beide ar men en begon smartelijk te weenen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4