NIEUWE Donderdag 7 Jnni 1928. '82e Jaarg ng Bezoekt Zondag a.s. rnjsmtreiiiii 7 ar in Gal nis. Mö 65* 'KTKHss, rBUEPmra s sa LANQEDIJKER de LANGE DE MORAAZ Alkmaar Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S. InEDERLAND IN 25 JAAR 1898-1923. VII. Viel er in deze 25 jaren algemeen opgewekt lieven te constateerenonderbroken voor een |deel, vernietigd zelfs door den oorlog en nog [geenszins overal hersteld, al doet men er po lgingen toe, niet minder is dat op geestelijk, lop wetenschappelijk en op artistiek terrein het geval. En daar kan men zelfs nu reeds getrn- Igen, dat de kracht van voor den oorlog is te- Iruggewonnen, beter gezegd nog, dat die kracht ldoor den oorlog geheel niet werd vernietigd. I Zien wij allereerst naar wat wij kunnen noe- Imen de geestelijke stroomingen. Zoowel in de [kerkelijke millieus als meer in het algemeen lop geestelijk gebied is er ontwakend, opgewekt lieven. Het valt niet te ontkennen, dat daaruit |is gevolgd, dat in deze kwarteeuw verschillen- |de richtingen scherpper tegenpver elkander (stonden, tegen elkander botsten, maar dat is het noodzakelijke, niet te betreuren gevolg. Op kerkelijk gebied kan men in bijna elke der vele 1 kerkelijke gemeenten, die ons land telt, zoowel laan katholieke als aan protestantsche zijde, Jprincipieele herleving constateeren; men kan tevens zien, dat er in alle deze kringen eigen 1 richtingen zich ontwikkelden. Op wijsgeerig ge- bied behoeven wij slechts den naam van een Bolland te noemen om te herinneren aan een rijk geestelijk leven, dat werd ontsloten, onge- acht'of men tot zijne aanhangers behoorde of |niet. Van Bolland zal wel niemand kunnen tegenspreken, dat hij, ongeacht de tekortko- Imingen, die zelfs zijne vrienden in hem willen Ierkennen, een figuur van groote en blijvende I beteekenis was Dat kan van1 ander.e wijsgee- l ren, die zich in het Nederlandsche leven ont- ploooiden in deze kwarteeuw, ook worden ge zegd- alle deze hebben ons geestelijk leven, tevoren toch reeds niet arm, verrijkt. De be- langstelling voor wijsgeerige problemen is in l'alle milieus toegenomen; de stichting van de School voor Wijsbegeerte te Amersfoort ge tuigt ervan, de in deze kwarteeuw verschenen boeken spreken ervan-, maar een teeken m die richting geven ook de Volksuniversiteiten levenals de openbare Leeszalen merkwaardig in aantal toegenomen die over slechte op- I komst op cursussen, aan deze onderwerpen ge- i wijd, nimmer te klagen hadden- pene geestelijke strooming van ietwat bij- Tzondere beteekenis, die in deze kwarteeuw zie duidelijk deed gelden, is ongetwijfeld de dus genaamde vredesbeweging geweest. Zij werd sedert 1901 vertegenwoordigd door den Bond /Vrede door Recht", die op elke denkbare wijze, ook in de school en- met medewerking Van de kerk, hare beginselen predikte. Het is veelal verkeerd verstaan, mein zag daarin ne prediken van de mogelijkheid om reeds nu vrede onder de volkeren te bereiken, terwijl juist werd aangestuurd op aller krachtige sa- I menwerking, teneinde dit ideaal te benaderen. In 1910 verschenen Prpf. Van Vollenhoven merkwaardige artikelen over de mogelijkheid eener internationale poHtjevlopt en "ieger, I waarin hij voor Nederland eene taak zag op gesloten. De oorlog heeft aan de Nederland sche vredesbeweging eene geheel bijzondere rol te vervullen gegeven, geconcentreerd in I den N.A.O.R. onder leiding van Mr. li. Dresselhuijs. De N.A.O.R. is erm geslaagd reeds spoedig de C.O. voor een Duurzamen I Vrede, een internationaal lichaam met 41 na- I 'tiomale secties, te grondvesten. Zoowel de tv. A.O.R. als deze C.O. ontwikkelden groote be drijvigheid; wisten relaties te verkrijgen to de oorlogvoerende landen toe, trachtten druK uit te oefenen op de openbare meening, nie voor een vrede tot eiken prijs, maar voor een vrede met zoodanige voorwaarden dat deze duurzaam zou zijn. Schoon het uitsluitend aan Wilson en' zeker niet aan het altijd zwakke streven eener particuliere beweging te danken is geweest, dat de Volkenbond uit dezen oorlog is te voorschijn gekomen toch zd nl™an Ontkennen, dat de N.A.O.R. hier te lande, tot zelfs in het Parlement, de beginselen van den Vplfcenbond heeft naar voren gebracht. Zijne actie is menigmaal gecritiseerd, njet goed ge acht in een tijd dat Nederland zich vooral weerbaar moest toonen, gevaarlijk geacht tegen over het buitenland zij is geen van 'beide gebleken, en de Regeering beeft zich tegen over haar nooit op een negatief standpunt ge steld. Sedert het einde van den oorlog bestaat als centrale vredesorganisatie de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", die met beschei- dene middelen tracht de denkbeelden van den Volkenbond hier te lande ingang te doen vin den. Het mag eigenlijk verwondering Wekken, dat gezien de internationale positie, die Neder land tegenwoordig inneemt, niet eene krach tiger vredesbeweging in Nederland aanwezig is. Komen wij op het wetenschappelijk terrein, dan valt in het bijzonder in deze kwarteeuw van veel goeds te gewagen. Immers, onze dus genaamde technische wetenschappen hebben zich ontwikkeld en erkenning van hare ver diensten gevonden. Het aantal winnaars toch van de Nobelprijzen voor natuurkunde be draagt alleen wat de scheikunde aangaat vier, terwijl daarnevens ook aan natuurkundigen No belprijzen zijn toegekend. Wie denkt aan de figuren van een Lorentz, een Zeeman, een van der Waals, een Kamerlitnigh Onnes, die het helium vloeibaar wist te maken, ziet. direct het rijke nutuurkundige gebied voor zich. Wie denkt aan Kapteijn, herinnert zich dat deze bescheiden geleerde, te Groningen langen tijd werkend met eene geenszins voldoende sterre- wacht, tot de grootsten op zijn gebied ip 'geheel de wereld werd gerekend. Tot de grootsten der scheikundigen mag Nederland nog altijd reke nen Van der Hoff, schoon deze in 1896 ons land verliet en te Berlijn den Nederlandschen naam 'hdog hield. Nevens hem zijn de namen van Bakhuis Roozeboom, van Cohen, van Hol- leman van Böseken en tal van anderen met eere te noemen als zeer succesvolle, ook ver in het buitenland bekende beoefenaars van de vooral thans zoo belangrijke en nuttige chemi sche wetenschappen. Op het gebied der plant kunde staat onmiddellijk de naam van Hugo de Vries, wiens mutatie-theorie geheel de we tenschappelijke wereld in beweging bracht, vooraan. Op ditzelfde gebied denken wij aan een Went die te Utrecht zijne wetenschappe lijke werkzaamheden uitpefende; aan- een Prof. Ritziema Bos, die het eerste het Phytopatholo- gsch Instituut beheerd een opgevolgd werd door Mej. Westerdijk, onze eerste vrouwelijke professor. Op het gebied der microbioogie den ken wij aan een Bpyerimck, die zicih te Delft groote verdiensten verwierf. Op het gebied der geologie dient de naam van den mijn-ingenieur Waterschoot van der Gracht te worden ge noemd, aan wiens zorgen het te danken is, Idat wij in korten tijd een vrij volledig inzicht heb ben gekregen ia den ondergrondsc'hen bouw van geheel Nederland. In Indië was het Ver beek, die groote verdiensten had, terwijl juist in Indië onze groote wetenschappelijke expe dities wie denkt niet aan den' naam van ■Weber? -dienen te wprden - genoemd. Zijn in Nederland de Poolreizigers zeldzaam of lie ver zijn zij er niet, dat Nederlanders op het punt van ontdekking van nieuwe landstreken (nog niet geheel van activiteit zijn afgesloten, heeft de expeditie naar het Sneeuwgebergte in Nieuw Guinea wel bewezen. Maar vooral is in deze jaren steeds weer ge bleken, dat Nederland over uinemende ingeni eurs beschikt. Dat staat wel vast in alle 'deelen der wereld, waarheen zij geroepen worden, m Zuid-Amerika, waar Kraus 'havens aanlegde. Maar ook in eigen land zijn groote werken op verschillend gebied tot stand gebracht. In deze kwarteeuw kwam de Technische Hoogeschool als Universiteit naar voren; sedert dien zijn, het viel ook moeilijk anders te verwachten, de technische wetenschaphen opnieuw opgebloeid. Mijn- en waterbouwkunde, werktuigkunde, scheepsbo,uwkunde, maar bovenal electrotech- ni-ek staan in hooge eere. Wat is er op het ge bied van rivierenverbetering en dijkversterking in deze kwarteeuw niet verricht, hoe is Neder land er moge hier ook aan herinnerd wor den te dien aanzien niet bezocht door ram pen als de overstroomingen in Zeeland in 1906 en -die in Noord-Hollanld in 1916, bij welke beide de Koningin blijken van groote persoon lijke deelneming gaf. Hoezeer zijn de havens te Amsterdam en Rotterdam met hare groote toegangswegen -naar ze eniet verbeterd en op peil gehouden; hoe is niet de binnenscheep vaart toegenomen tengevolge van de verbete ringen juist in de riviervaart. Wat al niet kunst werken zijn er in deze kwarteeuw tot stand ge- klom-en, wat is er niet veel en fraai gebouwd, hoe kan niet geheel een ommekeer in de houw kunst, zoowel in dfe steden als op het platteland-, worden geconstateerd. De naam van Berlage staat hier waarschijnlijk wel bovenaan. Maar dat Nederland nog iets in zich heeft van de oude energie van zijne voorouders, het blijkt vooral uit de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee. Het is zeker eene voldoening ge weest voor Minister Levy, dat hij, ten derde male als bewindsman opgetreden, er in mocht slagen de plannen tot drooglegging, door hem als jong-ingenieur reeds verdedigd, tot een be gin vao uitvoering te zien komen. Wel hoort men nog tal van malen stemmen opgaan om in den benarden financieelen toestand, waari-n Nederland verkeert, deze werken voorloopig stop te zetten het is niet waarschijnlijk, dat men tot iets anders dan tot eene verlangza ming van het tempo zal komeni. Over enkele tientallen jaren zal Nederland ongetwijfeld zijne twaalfde, naar het heet niet minst vruchtbare provincie bezitten. Wenden wij thans ons oog naar het gebied van de kunst, 'naar dat van taal en letteren-, van bet tooneel, van de muziek en van de FINALES SERIEWEDSTIJDEN D.T.S. Half acht BAL. Entrée 50 ct. schilderkunst. Op alle deze gebieden opgewekt leven" op het een meer dan op het andere. Op alle deze vier de vrijwel gelijke klacht,, dat de Nederlander van heden ten dage niet meer de belangstelling voor kunst gevoelt als zijne voorouders,' dat de dagen van een Roemer Vis- scher verre zijn. Maar in het algemeen mag deze kwarteeuw ook hierop 'trotsch zijn, dat de belangstelling in deze verschillende tak ken van kunst is toegenomen. Wat de letterkunde aangaat, bij het begin van de regeering van onze Koningin had de strooming -der Nieuwe Gids-ers, de dusge naamde beweging van 1880, zich vrijwel baan gebroken, zag haar bes-taanrecht erkend. Wil lem Kloos is in deze beweging de groote figuur geweest en tot op heden gebleven- Naast hem dienen Van Deyssel en Albert Verwey te wor den genoemd. Onder de romanciers treedt Louis Couperus ongetwijfeld naar voren-, zijne achtereenvolgende romans zijn van eene geheel eigen woord- en scheppingskunst, die evenwel alle deze jaren op de höogte van zijn kunnen is gebleven. Naast hem dienen genoemd een Cyri-el Buijsse, een Dr. J. H. Boeken, een Top Naeff, en tal van anderen, die het gebied der letteren hebben verrijkt. Querido is eene afzon derlijke verschijning; evenzeer Frederik van Eeden die niet alleen, als schrijver invloed oefende. Onder de dichters dienen genoemd Boutons, Jac. Van Looij, Herman- Gorter, He- len-e Lapidoth-Swarth, benevens enkelen die reeds werden vermeld. Onder de Vlamingen steekt Guido Gezelle naast Herman Teirinck uit. D-e taal- en letterkundige congressen, die elk jaar gehouden worden, droegen er niet alleen toe bij, dat de beoefening der taalkennis werd uitgebreid, maar ook, dat wij nader in verbinding 'tot onze Vlaamsche naburen treden. Op tooneelgebied speelde Herman Heyer- mans zeker de aller-overheerschende rol; enkele anderen dienen naast hem genoemd, waarvan Herman Roelvimk iets beloofde, en Mr. Van Rossem tot de geestigste behoort. Marcellus Emants, reeds onder de ouderen te rekenen, bleef op het tooneel eene figuur van beteekenis .terwijl vooral Mevr. Simons-Mees met hare psychologisch goedgeslaagde tooneel- stukken dientgenoemd. Op het gebied der leteratuur, gelijk op veel ander kunstgebied, vele stroomingen, veel strijden en' worstelen en veel bereiken. VERGADERINGEN Kamer van Koophandel. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, op Woensdag 6 Juni, des avonds half zeven, ten Stadhuize te Alkmaar. De heer Blanvoer is afwezig. Na opening door den voorzitter worden de notulen goedgekeurd. De voorzitter herinnert er aan dat het nieu we kantoor op de Oudegracht in gebruik is genomen. Zeker is een woord van dank aan de Commissie op zijn plaats voor de inrichting en voor hetgeen door haar gepresteerd. Van het secretariaat daar kunnen alle inlichtingen gra tis worden verkregen. En dat ook de buitenge meenten meer en meer van deze gelegenheid zullen gebruik maken. aAdres der K. v. K. te Utrecht betreffende herziening zegelwet of milde toepassing t.f.v. dat stukken voor zegelrecht alleen in aanmer- kfing komen, welke uitdrukkelijk bestemd zijn om als bewijs van kwijting te dienen. De Commissie van Verordeningen en het Bureau adviseeren het adres te ondersteunen. Toelichting van het lid Mr. P. A. Offers. De heer Mr. P. A. Offers verklaart in zijn toelichting hierop het volgende: De klacht wordt geuit dat ook zegels moe ten worden betaald voor kassabons en deze niet als bewijs van kwijting kunnen dienen, maar dienen voor de interne administratie. De heer Van dér Kleij versterkt deze klach ten nog door het noemen van eenige onbillijk heden. Met allen voor wordt overeenkomstig het advies van de Commissie besloten. De heeren Grunwald en Holsmuller hebben' bericht van verhindering gezonden. b. Adres van dezelfde Kamer tot wijziging of andere toepassing der faillissememtswet ter betere verzekering van het beheer der fail- lliete boedels. De Comm. van Verordeningen en het Bureau der Kamer stellen voor: le. Dit adres eveneens te ondersteunen, op dat de schuldeischers een grootere waarborg verkrijgen voor de uitkeering op hunne vorde ringen. 2e. Aan den Minister van Justitie te advisee ren, dat de benoeming der Commissie uft de schuldeischers voor groote faillissementen ver plichtend wordt en dat over de wemschelijkheid eener benoeming door den curator binnen drie weken door den Rech ter-Commissaris moe t worden geadviseerd. Toelichting van het lid Mr. P. A. Offers. In de toelichting zegt Mr. P. A. Offers het volgende dat het adi;es de bedoeling heeft te komen tot een betere toepassing van de faillissements wel, op grond van de belangrijkheid van het aantal faillissementen en de meerderè belang rijkheid der inboedels en de rechtercommis saris meer aandacht schenkt bij de benoeming van curatoren, die de gelden onder hun beheer hebben. Het le gedeelte wordt gunstig ontvangen, en wordt besloten adhaesie te betuigen. Wat het 2e punt betreft, zegt mr. Offers, dat het wenschelijk is, dat een Commissie uit de schuldeischers wordt benoemd, daar de cu rator in vele gevallen niet op de hoogte is met den faillieten boedel. De voorz. acht het noodig dat gebruik wordt gemaakt van de rechten in de wet toegekend. Voor den curator zal het niet altijd even aange naam zijn, maar voor de schuldeischers is het van groot belang. Dit adres zal worden verzonden- De 'heer mr. P. A. Offers; verlaat de ver gadering. c. Adres der Kamer van Dordrecht aan de Commissie bedoeld bij Art. 17 der Warenwet 1919 met verzoek de bepalingen, die bij het ontwerpen van algemeene maatregelen van be stuur zullen worden voorgesteld, alvorens deze definitief worden vastgesteld, deze ter kennis name aan de Kamers toe te zenden. Het Bureau stelt voor dit verzoek te onder steunen. Overeenkomstig het gegeven advies wordt ■besloten. d. Missieve van de Ned. Vereeniging voor Tentoonstellin'gsbela'ngen te 's Hage met ver slag der bespreking d.d. 14 Mei gehouden, in zake oprichting monsterkamer te Minnipeg. Het Bureau heeft aan alle leden een afschrift gezaonden en stelt voor deze mededeeling voor kennisgeving akn te nemen. Overeenkomstig het gegeven advies wordt besloten. e. Missive van het Ministerie van Waterstaat d.d. 24 April 1923 inzake Postdienst te Den Hoorn (Texel), in antwoord op ons adres dd. 15 Februari 1923. Het Bureau stelt voor deze mededeeling voior kennisgeving aan te nemen en tevens de Texel-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1