sche Middenstands vereeniging van het ant woord copy te zenden. Overeenkomstig het gegeven advies wordt besloten. f. Missieve der Afd. Schagen en Omstreken der Holl- Mij. van Landbouw met verzoek te 'trachten verlaging te verkrijgen van de ta rieven voor telefoonaansluiting ten plattelande gezien de hooge onkosten van installatie. Het Bureau verzoekt het advies der Han delscommissie. Namens de Handelscommissie zegt de heer Kolster, dat men er voor is het adres te steu nen, maar eerst meerdere inlichtingen te vra gen omtrent de tarieven die men niej heeft ontvangen. Zeker is het echter voor den han del van groot belang, dat de tarieven zoo, laag mogelijk zijn. De voorz. verklaart het hier volkomen mee eens te zijn. De heer Smalz zou evengoed willen infor- meeren naar kosten van aanleg van telefoon en dergelijke. De voorz. verwacht dat de tarieven gelijk izijn. De heer Wagenaar zegt dat het er van af hangt ho ever men van het kantoor verwijderd is. Het is echter een kostbare geschiedenis. g. Missive van het Amerikaansche Consulaat met opgave van vraag en aanbod. Het Bureau stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Overeenkomstig wordt besloten, terwijl door vele leden aangedrongen wordt op meer publi citeit van deze stukken, vooral in het belang van de kiezers en voor hen, die hierbij 'betrok ken zijn. h. Missive van Ministerie van Arb., Handel en Nijverheid, inzake eventueele wijziging Reg lement Kamers van Koophandel. Burea uadviseert voor kennisgeving aan te nemen. De a.s. verkiezingen zullen gehouden wor den evenals de eerste. Overeenkomstig wordt besloten. i. Missive K. v. K. en Fabr. voor het I.anl van Maas en Waal, waarin word: medegedeeld dat zij adhaesie betuigde aan het door ons ge zonden Ka'sadres. De Kamer van Koophandel van Groningen heeft dit adre^ ook onderteekend. j. Aanvrage subsidie Burea uvoor Handels- inlichtingen. Advies Financieele Commissie vérzocht. k. Aanvrage subsidie Vereeniging Nederl. Fabrikaat. Advies Financieele Commissie verzocht. 1. Aanvrage subsidie Veiligheidsmuseum. Advies Financieele Commissie verzocht. Hierbij is nog een aanvraag om subsidie van het bureau voor uitvindingen- De heer Dokter, voorz. van de financieele Commissie adviseert namens de Commissie in afwijzenden zin, daar het bedrag voor subsi die reeds is overschreden. D;e Commissie stelt voor deze aanvragen alle voor kennisgeving aan te nemen. De besluiten over iedere aanvrage worden afzonderlijk genomen, en wordt voor alle afwij zend beschikt. m. Uitnoodiging tot bijwoning van het vier de Ned. Binnenscheepvaart-Congres op 7 Juni 1923 te Dordrecht. Bureau adviseert hiervoor een afgevaardigde aan te wijzen. Dit congres werd gister en vandaag gehou den. De voorz. stelt voor den heer Scheffer als zoodanig af te vaardigen, als zeer bekend zijnde met de scheepvaart. 3. Rapport van het lid den heer J. Messe- laar inzake reis naar Utrecht ter bijwoning eener vergadering der Commissie inzake Spoor wegbeleid. Door den heer Messelaar wordt rapport uit gebracht en zegt dat de vergadering werd ge- jhouden den 17 Mei waarop vertegenwoordigd waren alle provincies, uitgezonderd Amster dam. FEUlLLtiOlM. OP DEN BURG DYMECK 15) (Nadruk verboden). Als Henny des anderen morgens ontwaakte, na een zwaren, onrustigen slaap, was het haar, als was alles een droom geweest, alles wat zij in zoo korten tijd had beleefd een sprookje, 'en innig wenschle zij, dat de verlokkingen, het pndierhoud met Graaf Roleneck, waardoor zij in verwarring was gebracht, de belofte harer tante, dat zij eenmaal hare erfgename zou worden, dat reeds haar vader en moeder zich geheel met alles hadden vereemigd, waardoor zij als 'hei ware verstrikt was in het inet van _6choone aanbiedingen, een droom was ge weest. Maar dat heerlijke, vrije gevoel was een droom, het andere werkelijkheid. Zij opende de oogen en zag haar kamer rond. Tja, daar had zij gisteren aan het raam ge zeten, daar lagen de brieven, harer ouders op de tafel, de letters door haar tranen bevoch tigd, en aan haar vinger prijkte de ring, dien haar Graaf Roleneck had geschonken, de verlovingsring zijner moeder de reeds lang gestorven Gravin Roleneck, en thans zou zij ook een Gravin Roleneck worden, zou zij rijk en gelukkig zijn. Gelukkig 1 Henny zat met starende oogen rechtop in haar bed. Ziét het geluk er dan zóó ui:? Een voornaam man, een oude naam, een rijke bezitting 1 Natuurlijk beteekende dat in de oogen der menschen geluk voor een jöenny, König, de arme leeraaradochter. En De Keer Messelaar leest het verslag van de gehouden vergadering voor; hetwelk van een zeer belangwekkendeo en interessanten in houd is. Deze voorlezing heeft ongeveer een half uur geduurd. De heer Messelaar zegt dat men zeer te- leurgeesteld daar vandaan is gekomen. Naar aanleiding van de speciale tarieven die door de maatschappij met groote lichamen worden gemaakt, zegt de heer Hoogland te vreezen, dat daardoor de kleineren en bepaald zich tot zijn streek, tegenover den groot-expor teur in den druk zullen komen. De tekorten- van de maatschappij worden gedekt door den Staat, waaraan ieder moet betalen, en deze gelden dus ten goede komen aan den groot handel. De heer Goudsma is van oordeel dat het epn zuivere handelsz^k is, en de Kamer dus geen invloed kan uitoefenen op de besluitenvan de maatschappij. D eheer Wagenaar zegt dat de fa. Van den 'Bergh, boterfabrikant, een speciaal tarief heeft verkregen doordat zij een bepaalde hoeveel heid verzendt. En iedere firma zal dit kunnen doen, wanneer zij die hoeveelheid garandeert. 'Spr. gelooft niet dat dit voor tuinbouw expor teurs zal kunnen gelden, daar voor hen in het algemeen de tarieven zijn verlaagd. De voorz. brengt een woord van' dank aan den heer Messelaar voor zijn rapport. 4. Voorstel van het lid den heer Bi. Kuiper om te bevorderen, dat trein no. 432, die 8-19 a.m. naar Amsterdam vertrekt, ook voor buurt verkeer wordt toegelaten. Wordt aangenomen. 5. Voorstel ove rde wijze van propaganda inzake Westfriesche -Kanaalmaatschappij. Hiervoor is een Commissie benoemd, be staande uit de heeren Hoogland, Messelaar, Schmalz en Nobel. Door den heer Hoogland wordt rapport uit gebracht en zegt dat men in deze nog weinig heeft kunnen doen. De Comm. wenscht pro- pagand ate maken door het zenden van stuk ken naar de verschillend ebladen. Spr. vraag; eventueele te maken kleine kösten bij de Ka mer in rekening te mogen brengen. Waar nog niet met de Kamer van Koop handel te Hoorn in overleg is getreden, ver zoekt de voorz. toch met deze Kamer in óver leg te treden, waar juist in die streek actie wordt gevoerd tegen de kanaalplannen. De heer Hoogland verzoekt den, secretaris, de kamer van koophandel te Hoorn aan te schrijven. De heer Dokter verzoekt een adres te zen den aan Ged. Staten om de uitvoering van de kanalisatieplannen te bespoedigen. De heer Hoogland wijst er nog op dat de bezwaren tegen de kanalisatie daar vandaan komen, waar men de kanalen niet ként. Die voorloopige kosten zijn Voor rekening van de Kamer. Een adres is ingekomen van het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie, meldende dat in Stokholm in 1924 het 8e Congres zal worden gehouden van de Wereldpostvereeni- ging. 6. Uitgegane stukken. a. Adhaesiebetuiging aan het bestuur der Vereeniging van Aecders met het sub a. ge noemde in het bekende adres. Aldus aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. b. Adhaesiebetuiging aan den Minister van Waterstaat inzake adres van het Gemeentebe stuur te Alkmaar betreffende telefoondienst. c. Adres aan het Ministerie van Waterstaat en Prov. Staten met verzoek te bevorderen, dat een draaibrug, eventueel een vlotbrug, bij de Kooij worde gebracht. d. Adressen aan diverse Kamers van Koop handel in Amerika inzake export van groente. e. Ondersteuning adres Terneuzen. Bij punt a van de uitgegane stukken geeft de heer Wagenaar nog eenige toelichting. De Handelsoommissie heeft een adres ver zonden aan de Kamers in Amerika, om inlich tingen te vragen bij de Kamer hier over de exporteurs. Zulks ïh verband met de export van groenten daarheen, en het feit, dat deze soms in mindere goeden toestand in Amerika aankwamen. Door den heer Goudsma wordt er nog op gewezen, dat er Amerikanen, waren aangesteld, die niets van de groenten afwisten. Hierna sluiting. •toch een zeldzame leegte, een gevoel van verlatenheid had haar hart bevangen, dat thuis, waar het alles zoo eenvoudig en zuinig toe ging, van jeugd en onbezorgdheid kon tinte len van geluk. Zij draaide den zwaren, gouden ring een paar maal om haar duimen vinger, de robijn vonkelde en schitterde, als moest hij het sym bool zijn van he; stralende geluk van Henny. Henny had zich het gevoel van bruid te zijn geheel anders voorgesteld. Thea Röszler, haar vriendin, had haar van, een ongekend geluk, een niet té zeggen gevoel van innige vreugde gesproken, toen zij de bruid was geworden1, toen haar echtgenoot een, standplaats had ge kregen, die hem veroorloofde te trouwen. Zij kleedde zich langzaam aan, zij voelde zich ih al haar leden zwaar als lood. Voor 'haar oogen stond het beeld van Graaf Role neck. Zij herinnerde zich nog zeer nauwkeu rig den eersten dag hunner kennismaking. Hij was haar in den aanvang tpch zoo onsym pathiek geweest,, zijn aard en manier van spre ken waren zoo geheel anders als van andere heeren,, die zij had leeren kennen. Maar zoo langzamerhand, dat kon zij niet ontkennen, was zij aan hem gewend geraakt, had zijn komst steeds een welkome afwisseling ge bracht, zij had zijn min of meer stijve hou ding leeren beschouwen als een correcte ge woonte, die hem eigen was. Hoe had hij het gistereh toch tot haar ge zegd: Hebt u vertrouwen in mij, Henny? Zij had geknikt, en hij had haar zijn lief, on schuldig kind, zijn engel genoemd. En toch had zijn liefkozing haar verschrikt. Kon men vppr de liefkozing van een innig beminde PLAATSELIJK NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. Overwogen wordt in deze gemeente een mee ting te houden voor Staatspensioen. ZUIDSCHARWOUDE. In verband met het groote verlies dat de Centrale Coöp. Landbouwbank te Alkmaar heeft geleden, heeft het Bestuur van Bank II een ledenvergadering uitgeschreven, waarbij besproken zal worden de vraag of het verlies door de Centrale geleden, door de locale bank zal worden overgenomen:. Tevens is er een voorstel tot Statutenwijziging en een tot het heffen van contributie, zeker wel een unicum in een coöperatieve vereeniging. ZUIDSCHARWOUDE. Naar aanleiding van de berichten omtrenti de weigering van leerlingen op de Handels school te Alkmaar, kunnen, wij mededeelen, dat de vader, die zijn omslag nog niet 'had betaald, dit thans heeft gedaan, zoodat het conflict hiermede thans is opgelost. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagavond had in de zaal van den heer Borst de eerste schietoefening plaats van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm., Er waren 21 deelnemers. In Juni, Juli en Augustus zullen 'telkens twee oefeningen gehouden worden, waarna dain in September de plaatselijke- en verbands-wedstrijd gehouden zal worden in het schieten. Algemeen werd best geschoten; van de Com- hrissi ewas niemand tegenwoordig, dies hoopt de leider der schietoefeningen van die zijde wat meer belangstelling. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagmorgen werden de eerste nieuwe aardappelen ter markt gebracht. De eerste aan voerder was de heer Timmerman, welke ze zelf aan den prijs van f 24.90 ophield. Evenzoo de tweede. De derde aanvoerder maakte f 19.20 waarna de andere twee heeren wederom ze presenteerde en resp. f21.40 en f20 maakten per 100 kilo. In het geheel waren er slechts 3 aanvoerders met een totaal van 216 kilo. SPORT EN WEDSTRIJDEN Dl T. S. Zondag a.s. zullen op het D. T. S.-terrein de finales- van de seriewedstrijden' plaats vin den en wel om: 2 uur (zomertijd) Vrone 1Geel-Zwart. 4 uur (zomertijd) D.T.S. 1Quosego 1. Ongetwijfeld zullen velen deze wedstrijden bijwonen, en het is daarom ook te hopen, dat het goed weer is. De prijsuitreiking zal geschieden om 7 uur in de bovenzaal van café Vis, Daarna wordt nog een door D.T.S. georganiseerd bal ge houden in de kolfbaan. (Zie voor verder ebijzonderheden adverten tie in dit nummer.) UIT DEN OMTREK ST. MAARTEN. Van rennen kwam zwemmen. De heer Jacobs uit Dirkshom, had verlof van den rijwielhandelaar S. Koning alhier, op een „Kaijzer" renkarretje een toertje om de Wijzend te mogen maken. Door voorgangers was deze rit in 9 minuten afgelegd en nu zou T. dit zeker verbeteren. Hfj reed met een wpes- te vaart de rechte weg af tot Stroet. Ook de draai meende hij in volle gang te nemen, maar dat ging niet, het stuur draaide te vlug en het gevolg hiervan was dat het voorwiel dwars kwam te staan. T. met een schok uit het zadel werd gelicht en op de ko pin de naastbij zijnde sloot terecht kwam. Door derden werd hij uit verloofde vreezen? Henny sloeg in vertwij feling de handen voor de 'oogen. Op den gang hoorde zij -voetstappen en deuren klappen. Een klok sloeg. Het was hoog tijd zich gereed te maken om naar het ontbijt te gaan, en zij voelde zich angstig bij de gedachte met haar tante alleen te zijn. Waarom moest zij thans aan haar huis denken,, aan haar verheugde broeders, die, wanneer Henny den haar voor geschreven weg ging, het pad dat zij thans had betreden, hun geliefd beroep konden kie zen? Waarom aan haar vader, die haar zoo dikwijls zijn flinke, verstandige dochter had genoemd? Ja, moed bezitten om het 'nieuwe leven te beginnen 1 Het juk op de schouders nemen 1 Dat was eigenlijk alles 1 En zoo ging zij dan, zich zelf moed inspre kende, naar beneden. De oude Gravin begroet te Henny zeer vriendelijk, sprak' evenwel wei nig over Henny's verloving en repte met geen woord van Graaf Roleneck. Zij was verstandig genoeg, te begrijpen, dat men Henny over rompeld had, en dat het beter was, haar kalm In haar nieuwen toestand te laten inlenen, als met veel woorden met opzet over haar onver-' wacht geluk te spreken. Met aarzeling ging Henny de brieven harer ouders beantwoorden. Zij was nog niet in staat, haar eigen gevoel geheel op den achtergrond te dringen. Hoe kon zij vrede vinden in de verklaring, dat zij het geluk van haar broe ders had bevorderd? De woorden harer moe der, aan het einde van den brief: „Dat het 't hoogste is, dat je je toekomstigen man van ganscher harte liefhebt," kwelden haar meer dan zij kon zeggen. Liefde? Of zij den Graaf werkelijk zou leeren liefhebben? Zij, deze netelige positie bevrijd, doch' T. was eej poos gèhéel versuft. Het rijwiel kwam bij tien eigenaar met kapot fraem terug. WAARLAND. Woensdagmiddag had hier een aardappe], demonstratie te velde plaats onder leiding vaj den heer Taff, controleur bij den: plantenziek tenkundigen dienst te Wageningen. D edemonstratie had plaats o pinitiatief det tuinbouwvereeniging „Waarland en Omsteken" Om ruim één uur (oude tijd natuurlijk) gjJ de heer Taff met een twintigtal tuinders het veld in. Op een eenvoudige en, duidelijke wijze werj: men bekend gemaakt met de verschillende ziekten, welke onder de aardappelen zijn, dat door keuringen te velde en selectie veel is te bereiken. t Werd er tot heden nog niet zooveel aan keu ren gedaan, het lijkt ons toe dat door demon streeren de tuinders toch meer overtuigd rakea van het groote nut. Eerst werd een perceel bezocht welk be- poot was met pootgoed wat het vórig jaar met 'de keuring afgekeurd was dus geen 8-B. koj 'halen. Hier kwamen nu bijna alle ziekten voor, en sommige in groote mate. Daarna een ander perceel waar goedgekeur de pooters met 8-B. opgepoot waren. Hier kwamen maar weinig zieke planten in voor. De excursie welke een paar uur duurde, werd met belangstelling gevolgd. SINT PANCRAS. De onderlinge verdeeling der functies in de begrafenis vereeniging „Mominto Mori" znij als volgtA. Schuur voorz., S. Konijn 2e voorz. G. Booij Azn. secr. penningmeester, D. Buis man 2e secretaris, Jn. v. d. Ham, W. Hes Fzn. D. Bruin, Jb. Duif, C. Vos, J. Wever en Jbj de Vries commissarissen. Protestantsch advi seur W. Keizer Jnzn., Katholiek adviseur G. de Graaf. Vaste dragers (R. K.) Jb. Dekker Cz, K. Meiering, W. Dekker, A. Verduin. Vaste dragers (Prot.) A. Stammes, Jn. II brink, C, Vos, Jn. Wever. Reservedragers (R.K.) K. de Wit en A. Groot. Reservedragers (Prot.) M. Deutekom en T. v. d. Wal. Bij overlijden wende men zich van Prot. zijde tot den heer W. Keizer Jnzn. en van katholieke zijde tot den heer G. de Graaf; DE UITKIJK Het is moeilijk, zoo niet onmogelijk1, allei tevreden te stellen, volken zoo min als men schen Over de regeling, op de conferntie te Lausanne onder het patronaat der groote ge allieerde mogendheden getroffen, waarbij Tur kije voor de driehoek van Karagatsj bij Adria- nopel de geëischte schadevergoeding prijs gaf, schenen nu allen content, de Grieken, omdat 'ze niet iets hoefden te betalen, wat ze niet hadden, de Turken, omdat ze toch wat kregen en wel iets, waar ze al lang hun 'zinnen op gezet hadden, en al de anderen', omdat de Grieken en de Turken tevreden waren en er dus wel geen oorlog zou komen'. Maar men had buiten den waard dat wil hier zeggen, bui ten de Bulgaren gerekend. De Serviërs kekett pok wel een beetje sip, maar dat was meer pro forma. Maar de Bulgaren waren1 in letter- lijken zin de waard en het stuk grond, dat Griekenland afstond, was feitelijk uit hun lijf gesneden. Karagatsj was voor den oorlog Bul- gaarsch, maar omdat Bulgarije tot de verlie zende partij behoorde, aan Griekenland ge raakt, onder voorwaarde echter, dat Bulgarije dooor dit gebied een uitweg naar de Egeïsche Zee zou krijgen. Die uitweg kan het nu ook krijgen, maar dan wordt het niet alleen van Griekenland's maar ook van Turkije 's welwil lendheid afhankelijk met het natuurlijk gevolg, dat het, zoodra deze twee het aan den stok krijgen, waar altijd grpote kans op blijft, het 't kind van de rekening wordt. Waar het, zelf eertijds bondgenoot van, Turkije en voor dien van Griekenland, door zijn inspanning beiden diensten bewees, die hen grootendeels aan hun tegenwoordige macht hielpen en het feitelijk aan den nieuwen toestand op den Balkan, die na 1913 ontstaan,, voor de nieuwe verhoudin gen de mogelijkheid openden, voelt het zich wilde zich er alle moeite toe geven! Hem ver trouwen schenken zou haar lichter vallen. Hij had niets in zich, waardoor hij haar vertrou wen niet waardig zou zijn. Eene verlichting was het voor haar, dat haar verloving niet eerder publiek gemaakt zpu worden, dan na dat zij naar huis was terug gekeerd, en nadat haar ouders binnen eenige weken voor een paar dagen op den Burg „Dymeck" hadden vertoefd. Graaf Roleneck was den volgenden dag reeds naar Henny's ouders gegaan, om zich als 'hun aanstaanden schoonzoon voor te stellen. De vriendelijke wijze, waarop hi#, terugge keerd, van haar ouders en broeders had ge sproken, had bij Henny een warm gevoel van dankbaarheid gewekt. Graaf Roleneck speelde meesterlijk de beminnelijke cavelier en dat deed Henny voor hem innemen. Graaf Roleneck kende de vrouwen. Zijd, leven, waarin hij langs verschillende paden was gevoerd, had hem geleerd, dat gevoelige na turen en vooral een fijn besnaarde ziel als Henny had, niet door opdringerige liefkozin gen, door hartstochtelijke woorden of blikken', doch alleen door een zachte, vriendelijke voor komendheid, goedhartigheid en goede manie ren te winnen zijn, terwijl zij voor hartstochte lijke liefkozingen terugschrikken. Hij had eigenlijk aan trouwen niet gedé 1 die banden hadden hem tot heden toe do n afschrikken, maar een rijke erfgename *n daarbij een zoo jonge, lieftallige en zachtaar dige edbtgempote, dat was te doen. (Wordt vervolgd)- j jubb'el ia tio»kje z uist met ping ky eel and. iJaar als noe t he ,am meer le gealH .ins rek naar ho< net Grit juinen. 1 'en bovr jarije, w lerein als /an zijn jealliëer- 'en komt jan tod poeilijk Het h peen- E Palestim iun eig Borlogvo [varen ir [oodsch elijk P: mor 'tg rezien. van den dat niet roe Oos maar nb delein. I Engelan Engelse1! .tiger d verdient' hun reel je, met vriende jaar onl Palestin een vers der invl kenis n vvensch den, op blijk te gelscbe scha pd de Eng en trad wa t mo te berg ren, die lestina a goedkei tehuis 2 ze dan aan hua meerdei die nu bezet zi op hun moet k: gaat nt vrede e zijn dat wereld wereld Frankri weg is Saargel bewezea beide b Otadü vreemd échijh't toe t de Versaill Raad v quête t len. M: schen, verontv taat scl zal afzi De b Alleen De Frs de Frai pen. Zt vallen straat grooter ren er val op Kamer de aan hun ai zelfs v; 'samenz moeten den. IV woonlij ring oa brenge ter de toen al een lor onder wellcih mend Belgis* voortrt haar 1 dig „c 'sche r De j Bh. b

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2