NIEUWE u Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. 11 HO. 66. Zaterdag 9 Jnni 1923. I- Blad S2e 4Taarg. i Vper 3 maanden ('1,15 H J. EL KEIZER. WOENSDAG, en DONDERDAG 13 6A IA JUNI van 1012 en 2 -e uur, is nu ie adres uoor de levering van alle soonen soliede uurwerken tegen zeer Diliilhen prijs. :m eeresloep va5 t Koninklijke pa. levond zich Prins begaf van he; aakon te begro,; ater daalde a statietrap af on vaartuig, waar. riljoem werd ge. LiSGEBlJkEI COURANT. Deie courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. iBOHHIIESÜSPKMS REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: Moordsciiarwoude. PR IJ 8 OER A. 3 EBTENÏ I_jfi N t Ta* 1h regels 75 ct., elke regel meer 15 c«. Smote letten of vignetten «orden naar plaatsruimte berekend Brieve* rechtstreeks *an den Uitgever. Dit Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. DE LANSE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. j Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." BRAND- EN INBRAAKVRIJE KLUISINRICHTIN6. REVUE VAN DE WEEK Kfi*. 5 Juini. Wij leven» nu al bijlnja een week in periode van pfficieelen Zomertijd, en 't is den Plattelan der Braaf, blijkens zijn verklaring, deze week in de Kamer afgelegd, toch op z'n minst zooveel 'té lang als het tijdperk van „een uur meer zonnelicht" de vier-en-twintig uren over schreed!... De heer Braat vindt één dagje 'zomertijd meer-dan!-voldoende, en toen hij (vruchteloos van Minister Ruys had trachten gedaan te krijgen, dat deze hetzij aankondigen zou wanneer 'tin 1923 met den Zomertijd uit zal 'wezen, of ook: beloven1, dat de wet, waarop 'deze regeling berust, zou worden ingetrokken; toen werd heer Braat geweldig boos. Verklaar de obstructie te zullen gaan voeren, bij elk voorstel, hoe nietig ook, hoofdelijke stemming te zullen eischem, de Regeermg aldus via het Parlement dwingend om „kleur te bekennen"... Aan Mr. Dresselhuys' wijzen raad en „wenk is het te danken, dat het dreigement Braat nog wat werd opgeschort, wat de uitvoéring ervan betreft. Maar dit is zeker: speciaal voor den landbouw is 'twenscbelijk, dat het over leg tot aanpassing, in deze met België spoedig tot resultaat zal leiden; zoodat men in Neder- land te weten komt, waaraan zich, wat den ■zomertijd betreft,' dit jaar te houden. In een paar kleinere gemeenten, o.a. te Amerongen, heeft de Raad besloten de wijzers der klokken niet te verzetten; dus „maling" te hebben aan den Zomertijd. Een houding, die door het Rijks bestuur zeer stellig niet zonder meer zal wor den gedoogd. Inmiddels is in afwachting der komst van den echten zomer het weer wat zoeler geworden. En de meteorologen voor spellen, dat na half Juni de zpn voor ettelijke weken zal zegeieren op grauwe en gure luch ten. Dat is een verblijdend vooruitzicht maar de tijdingen over den stand van verschillende srewassen ook van wat in '23 de nijvere bijtjes ÏÏSik. schenken, - luiden tamelijk Ontmoedigend. Laten wij 'hopen, dat ook dit maal de uitkomst meer verheugend zal zijn dan de sombere profetiën.... De Tweede Kamer wijdt den 5en Juni o.a. aan het afdeelingspinderzoek van de belang rijke ontwerpen tot wijziging van de Indische Tariefwet en wat daarmee verder m verband staat. Tegen dat plan kwam oppositie, van Mr. Dresselhuys* zijde, vooral daar deze alge- vaardigde vreesde, dat men die ontwerpen, nog in den loop van dit zittingjaar wilde afdoen. Daarvan is echter geen sprake, wel zou presi dent Kooien minister De Graaff verzoeken de Kamer vóór de behandeling de sectien nog verschillende stukken en bescheiden over (te leggen. Daar op Dinsdag 5 Juina de praesides der Kamers tegenwoordig zullen zijn bij de plechtig-feestelijke ontvangst van koning Haa kon, te Amsterdam, is deze datum voor den iarbeid der afdeelingen dus zeer gelukkig g kozen In. de afgeloopen week heeft de Twee de Kamer de wijziging van de pensi<^weAen 1922 afgedaan. De heer J. ter Laan mocht hierbij het succesje boeken, dat Minister Geer overnam zijn amendement, ®Pei\ tijdelijk personeel dne jaren in dienst zijnde, voor de Pensioenwet als vast zal gelden. Een poging van Mej. Westerman om in de wet te lasschen eene bepaling, volgens welke den weduwnaar van; een eambtenares, op ver zoek en wanneer hij zonder, middel van be staan is', bij K.B;. pensioen zal kunnen worden verleend, is afgestuit op 's ministers weigering om zulk een artikel in de Pensioenwet te aan vaarden. Thans hebben alle ambtenaressen 5V2 pet. pensioen-premie te storten, zonder dat zij eenig recht op pensioen voor den weduw naar kunnen doen gelden, zeker eene harde en onbillijk schijnende bepaling! Zij is intus- schen, gelijk gezegd, gehandhaafd. Wel wil Mr. De Geer dat de zuster van een overleden ambtenaar, die gedurende vele jaren diens huis houding verzorgde, pensioen zal kunnen krij gen- Maar nu had mevr. Balkker-Nort voorge steld, dat ook aan de zuster van een overleden ambtenares dat zou kunnen worden toegekend. En Z.Exc. van Financiën bleek zich bij dit vrijz. democr. amendement te willen neerleg gen. Edoch.... toen kwam de Katholiek Winter - mans met een sub-amendement, waarvan de keurd. Alsook het Oostenrijk'sche crediet van '31/4 millioen gulden, de Begrooting voor Pos terijen, T. en T., en de wijziging van de Huur- commissie-wet. Ik stip er van aan, dat minister van Swaay de komst aankondigde van weer- toieuwe postzegels! De pas-verschenen, nieuwe vindt ook Z.Exc. van Waterstaat foei-leelijk l... President van Voorst leidde weer de Senaats- Vergaderingen, van zessen-klaar, gezond als een visch. Hij werd ook namens de Regee ring, door mr. van Karnebeek, op de har telijkste wijze na zijn jongste, ernstig eziekte verwelkomd. De Senaat is tot nadere bijeemroeping ge scheiden. Lang kan dat reces niet duren, want er is nog heel wat af te doen; Voor het defini tief uiteengaan Of de mi-euwe Jachtwet (die in de afdeelingen; een verre van „warm" ont haal had) ook nog zal behandeld worden, schijnt even twijfelachtig als de vraag, of het Lagerhuis voor zijn zomerreces nog Bioscoop II zal aanvatten. In deze omstandigheden is het nieuws, uit de Regeerings-keuken komend, niet van veel Mr. JOHN C. KEATS, Voetspecialist van Dr. Wm. Scholi's Kliniek voor Voetlijder's te Londen, houdt zitting op in het Schoenmagazijn van P. KUIJPER, Mient 13, Alkmaar. Telef. 657. Het voetonderzoek geschiedt gratis. beteekenis was, dat óók' als er kinderen van den overleden ambtenaar (es) zijn, de zuster pensioen zou kunnen trekken, gelijk eene we duwe. Van ;dat denkbeeld wilde minister De Geer niet hooren. Z.Exc. verzuimde echter het zeer-geduchte wóórd „onaannemelijk" te ge bruiken, en dit wekte blijkbaar misverstand. Het voors tel -Winter-mains kwam er met 30—33 stemmen! Maar onmiddellijk stond mr. De Geer !op, en waarschuwde de Kamer: Wanneer gij nu het aldus gewijzigde amend.-Bakker-Nort goedkeurt, dan... wordt het geheele ontwerp ingetrokken! Toen moest de Kamer wel de bittere pil slikken: het voorstel van de vrijz. democr. afgevaardigde werd verworpen met 4518! 'tWas een waar „koopje", mevr. Bak- ker-Nort geleverd!... Zij heeft thans den weg gekozen der indiening van een initiatief-ont werp, waarin haar amendement (natuurlijk ont daan van het voorstel-Wintermatis) is vervat. En op deze manier zal zij dan zeer waarschijn lijk toch haar sympathiek doel bereiken. Verder heeft de Tweede Kamer met einde loos-lijdende debatten de Landbouw-begroo ting voor 1923 (die voor 't grootste deel nog moest behandeld), afgedaan. De crisis-toestand waarin thans ook land- en tuinbouw verkeeren, beheerschte (begrijpt men) deze discussie. In de zitting van Vrijdag 1 Juni richtte Mr. Dres selhuys vragen tot minister Van Karnebeek', over hetgeen aan (voor millio,anen) waarde van Nederlandsche afzenders zich bevindt in de 15.000 wagons met goederen, thans staande in het 'door de Franschen bezette Duitsc'he ge bied, waarvan de diverse afzenders hun eigendomsrechten moeten, aantoonen vóór... 10 Juni, terwijl anders de goederen door de Fransche autoriteiten na taxatie, zullen wor den behouden. Z.Exc. van Buitenl. Zaken ver zekerde, dat onzen gezant te Parijs opdracht is verstrekt om het mogelijkste t lédoen tot bevor dering, bescherming van, de Nederlandsche be langen in deze. De minister was meer optimis tisch gestemd dan mr. Dresselhuijs t.a. van den te wachten uitslag, 't Is hier de heel-oude steeds „nieuw" blijvende kwestie van macht en recht!... I D eEerste Kamer heeft de Indische Lee rling der 300 millioen zondier stemming gpedge beteekenis. De inspecteurs der Burgerwachten; hebben aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin de vraag wordt gesteld, of men niet verstandig doet, hier en daar. tot vorming van rustende Burgerwachten over te 'gaan. Uit de jongste Personalia teékein ik aan: het bericht dat dr. Moresco de vice-president van den Raad van Inidië, eerlang pensioen denkt aan 'te vragen. Voorts: de tijding der te wach ten benoeming van mr. Trip, thesaurier-gene raal van Financiën, tot directeur van de Java- sche Bank. Prof. Dr. Simons, de groote Utrecht scha jurist, werd ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum als hoogleeraar met enthousi aste bewondering gehuldigd. In de jongste misdadigheids-rubriek vindt men het relaas van een wilde jacht op inbre kers aan den Houtweg te 's Gravemhage, waar bij een van de twee ongemoode gasten gepakt werd. In de inbraak in het postkantoor te Uit huizen, door gemaskerde bandieten, die voor c.c. f1400 wisten te „graaien", is nog geen licht gekomen. Een firma in kachels ed. in de Leidsche- s'traat te Amsterdam is door een harer oudste geëmployeerden voor f8000 opgelicht. Telkens worden brieven, waarin geldswaarde gesloten „opgepikt": waarom zoovele men- schen zich aan schade blootstellen instee zich de geringe kosten van „aanteekbien" te ge- trooosten, is moeilijk te begrijpen. In de eindelooze Teyler-zaak, te Haarlem1, heeft de Rechtbank aldaar uitspraak gedaan, de nietigheid der vordering op grond van erva ring verduidelijkend. Tpch geven 'de eischers den moed nog niet op!... Tot de jongste ongevallen behoort het schrik kelijk auto-ongeluk (een uit de vele!) bij Arn hem, dat een menschenleven kostte, terwijl een tweede deelnemer aan den noodlottigen auto tocht levensgevaarlijk gewond werd. Sommigen zal de schrik om 't'hart zijn ge slagen door een boos gerucht, dat een bolsje- wistischen aanslag op onze grenzen was be raamd, zoodat er te 's Heerenberg uitgebreide militaire maatregelen waren getroffen. Geluk kig bleek men hier met eejn „canard" te do,en P. VOLKERS - SINT PANCRAS, - Benedenweg 79 B. 'te hebben. Tot de jongste „nova" behoort; de feestelijke opening van de electrische tram Den Haag- Wassenaar, alsook die van de Schevemingsche Internationale Sport-tentoonstelling. Ook de baden zijn weer toegankelijk aan het strand, in afwachting der blijde komst van echten mid zomer. Nog telkens hooren wij 'tons toezingen, ondanks alle misere en malaise: „Houdt er den moed maar in!..." In de jongste dagen incas seerden diverse Ontvangers totaal f9323 aan „gewetemsgeld". De nauwgezetheid, zelfs te genover vaak-gefopte» Vader Staat, is dan toch nog niet verdwenen!... BUITENLAND. De huidige conferentie van Lausanne zal waarschijnlijk over enkele weken tot het ver leden behooren en tevens een uitzondering ma ken op andere conferenties doordat zij, on voorziene omstandigheden voorbehouden, met een gunstig resultaat bekroond worden zal. Vrede in het naburige Oosten! Was er iemand, die nog aan de mogelijkheid van een vrede ge loofde? Vooral toen voor een dag of negen er igeruchten gingen dat de Grieken htm strijd met de Turken weer zouden hervatten was bij de meesten alle hoop op het slagen der con ferentie vervlogen. Gelukkig dat er, ondanks deze geruchten een Grieksche Turksche over eenkomst tot standgebracht is. Wat niemand verwachtte; de Turken zien af van een schade- Vergoeding en nemen genoegen met het Griek sche Voorstel, waarbij de stad Karagatsj aan Turkije, zal worden afgestaan. Het is ongetwij feld een verstandige daad van Turkije om ge noegen te nemen met dit voorstel, daar een financieel zwak staand Griekenland toch geen schadevergoeding zou kunnen betalen. Wat de kwestie van vrede tusschen Turkije en de ge allieerden betreft, zal het meer moeite kosten om te Lausanne tot een bevredigend resultaat voor beide partijen te geraken. Er moeten nog vele punten behandeld worden, o.a. willen de ^Turken het eilandje Castellorizo in bezit ne men, op het oogenblik het eigendom van Italië. Sevens is die rechtspositie der buitenlanders in Turkije nog niet geregeld. En dan een zeer voornaam punt: Turkije eischt dat onmiddellijk na de onderteekening van het vredesverdrag Constantinopel door de geallieerden ontruimd zal worden, terwijl de gealliëerden deze zaak willen uitstellen tot na de ratificatie van het verdrag. Waar echter reeds zooveel tot stand gebracht is, mogen we hopen dat ook deze laatste punten tot eete bevredigende oplossing; zullen geraken. In Duitschlaind is hard gewerkt aan het sa menstellen van een nieuwe nota, welke Don derdag a.s. aan de geallieerden overhandigd zal worden. Waar thans door alle mogendheden welwillend wordt getoond inzake een spoedige oplossing van de kwestie van het Herstel, mo gen wij hopen dat eindelijk de aanbieding 'dezer nieuwe nota tot een der belangrijkste ge beurtenissen in de wereldpolitiek zal behooren, omdat zij dan in zeer belangrijke mate zal heb - ben bijgedragen tot een algeheel herstel van Europe's dé.bacle, 4

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1