DEBlIITEMEEUTEN EN HEI ALKJAMSCH HANDELWIJS. De kwestie is bekend. Nadere toelichting behoeft deze niet. We hadden gevoegelijk deze zaak haar beloop kunnen laten, ware het niet, dat de heer Mammen, die het schoolgeld niet betaalde, tengevolge waarvan aam alle drie leer lingen, die de Handelssohool bezoeken, de ver dere toegang tot dit onderwijs werd ontzegd, per ingezonden stuk zijn standpunt heeft toe gelicht en trachten goed te praten. Het moet den heer Mammen, die aanlei ding gaf, dat het gemeentebestuur van Alk maar „noodgedwongen" tot den krassen maat regel overging de leerlingen van de ge- geentelijke Handelsschool te verwijderen, on getwijfeld aangenaam hebben getroffen, dat de Redactie van de „Alkmaarsche Courant" den handschoen voor hem heeft opgenomen, 'zelfs zoo ver ging hem aan te raden „niet te ■betalen". Dit Alkmaarsche advies doet onaangenaam aan. Het beteekent, dat de Redactie voor zich zelf overcuigd is, dat de Heer Mammen hier toe niet is verplicht. Op welke gronden zouden wij willen vragen? Met te beweren, dat de bui tengemeenten parasiteeren (wij spatieeren Red. N.L.Crt.) op de inrichtingen voor Han delsonderwijs te Alkmaar, of te verklaren, dat het onbillijk is, dat de buitengemeenten het 'den leerlingen onmogelijk maakt de Alkmaar sche scholen te bezoeken heeft de Redactie niets bewezen. Op billijkheidsgronden? Wel ke moreele beteekenis heeft dan haar aan den Heer Mammen gegeven advies om niet te be talen? Wat zegt de wet op het Nijverheidsonder wijs? In het Ontwerp-Cort van der Linden luidde het: „Vakschoolonderwijs wordt gegeven aan: a. handelsscholen; b, zeevaartscholen; c. vis- scherijscholen; d. mijnbouwscholene. am bachtsscholen; f. technische scholen; g. nijver heidsscholen; h. kook- en huishoudscholen; i. inrichtingen, niet onder ah genoemd, welke krachtens eene door Ons genomen beslissing tot de vakscholen behooxen". In het G(ewijzigd) 0(ntwerp) van Minister de Visser werd dit artikel veranderd en de „(handelsscholen" werden uit art. 11 geschrapt. AU. 4 van art. 25 is dus niet van toepassing op de „handelsscholen" en ontheft de buiten gemeenten van elke wettelijke verplichting tot betaling der kosten als door Alkmaar geeischt. Ook aan de Redactie der Alkmaarsche Cou rant is dit bekend, waar zij schrijft, dat voor het Handelsonderwijs die wettelijke regeling ontbreekt welke voor de Ambachtschool, Huis houd- en Industrieschool en het Gymnasium wel is getroffen. En daarom heeft Alkmaar zelf een nood maatregel getroffen, omdat het nu zijn gele genheid schoon zag zijn wil door te drijven, een krachtproef, waarvan de leerlingen, die in Zuidscharwoude wonen, de dupe werden. De Alkmaarsche Courant verdedigt dit standpunt waar zij zegt: „Het is daarom in de buitengemeenten zoo onbillijk het den leer lingen onmogelijk te maken de Alkmaarsche scholen te bezoeken, door in verordeningen van de ouders het volle bedrag der onkosten ,te eischen1'. Door de zaak zoo voor te stellen, slaat de Alkmaarsche Courant de plank mis. In de vergadering van den gemeenteraad van Zuidscharwoude, (Sept. 1922) Dij de be handeling der Gemeentebegrooting 1923 werd besloten geen garantieverklaring te geven met het oog op de hier gevestigde U.L.O.-school- Fe.UILLc.lUN. OP DEN BURG DYMECK -16) (Nadruk verboden). Had Henny slechts eenmaal de hartstoch telijke blikken gezien, waarmede de Graaf haar had nagezien, wanneer zij door de kamer liep of wanneer zij uit den tuin kwam, zij zou zich huiverend hebben afgewend, naar huis zijn teruggekeerd en weder de eenvoudige leer aarsdochter geworden zijn, maar Graaf Role- neck had in zijn veelbewogen leven, dat zeker niet voor ieder mocht worden geopenbaard, geleerd, zich zelf te beheerschen, daar waar het noocUg was en zijn ware natuur niet te ver raden. Eenmaal had hy Henny doen opschrik ken, toen hy had gezegd: Wanneer wij maar eerst getrouwd zijn, maar hij zinspeelde nimmer meer op deze toekomst en hij wist door de wijze waarop hij steeds van zijn reizen wist te vertellen, toch voldoende belangstelling bij Henny te wekken, zoodat hij het na eenigen tijd kon wagen te zeggen: Ik verheug mij er op, je dat alles later te kunnen toonen, wan neer wij op reis gaan. Het was einde October; ruw weer en koud geworden, en Henny had haar wandeling niet verder dan den tuin kunnen uitstrekken- Dik wijls, wanneer zij dien eenzamen weg ging richtten hare oogen zich onwillekeurig naar het boschje en telkenmale voelde zij de blos naar de wangen stijgen. Dit bosch scheidde haar van Elmenhof en van Eckart Wackerath. Ec- kart Wackerath 1 Had haar iemand dien naam toegefluisterd? Stond hij daar niet met zijn energiek, goedig gelaat en zijn verstan dige, blauwe oogen, die zoo vol vertrouwen zicheenmaal op haar hadden gevestigd 1 'Zij de bruid van Graaf Roleneck, 'dacht aan Eckart Wackerath. Maar eigenlijk hin derde datt dan iets? Was Wackerath met Nu spreekt het wel van zelf, dat wanneeer garantieverklaring wel was gegeven, zon der dat de kosten op de ouders zonden kun nen worden verhaald, door een dergelijk be sluit de hier bestaande U.L.O.-school zoo goed als zeker zou worden ontvolkt en de aan deze school verbonden leeraren het lot zouden dee- len, dat men in de toekomst voor een zeker aantal leeraren te Alkmaar vreest wanneer men in de buitengemeenten het door de Alk maarsche Crt. genoemde „kortzichtige" stand punt blijft innemen. Maar moge dit standpunt 'door de „Alkmaarsche Crt." al kortzichtig wor den gequaliviceerd onze U.L.O.-school trachten wij te behouden, voor welk onderwijs, daar ontvangen, van de buitengemeenten geen garantieverklaring wordt verlangd. De billijkheid van den Alkmaarschen maat regel tracht genoemde Redactie goed te pra ten door als voorbeeld te stellen het slachthuis te Alkmaar, in de kosten waarvan ieder die-er van profiteert, moet bijdragen. Maar in verband met de hangende kwestie, waarin buitengemeenten worden gegispt, stel - 'len wij als voorbeeld den keuringsdienst, welke kosten de betrokken gemeenten betalen, die het weer verhalen op de slagers, welke het weer terugvorderen in een verhoogden vlees.ch- prijs van de consumenten. Voorbeelden gaan niet altijd op. Nog op andere wijze verdedigt de Alkmaar sche Courant den door de gemeente Alkmaar •genpmen maatregel: „Men dient te bedenken, dat aan het doen van allerlei concessies ten: slotte een einde komt, dat het tijdstip waarop deze leerlingen van de school verwijderd moesten' worden reeds lang gepasseerd is en dat Alkmaar, in den Strijd met onwillige buitengemeenten, geen gunstiger oogenblik dan het tegenwoordige had kunnen kiezen, om duidelijk te doen uitkomen, dat in de allereerste plaats de leerlingen de dupe van het gebrek aan samenwerking der •gemeente-besturen dreigen te worden." Waar de Redactie spreekt van „gebrek aan samenwerking", daar heeft zij bedoeld, dat de onwillige buitengemeenten moeten begrijpen, dat aan het geduld van het gemeentebestuur van Alkmaar ten slotte een einde komt en dat zij naar zijn pijpen moet dansen. De gemeente Zuidscharwoude en andere hadden dus haar eenmaal genomen besluit moeten intrekken op gezag van het Alkmaar sche gemeentebestuur, naar het oordeel van de door de Alkmaarsche Courant gehouden straf rede, die van meening is, dat Ged. Staten te éeniger tijd wel zullen ingrijpen, omdat de hou ding der buitengemeenten, zooals dit blad ver ondersteld, in strijd is met het algemeen be lang, wij zouden zeggen „Alkknaarsch be- Maar dan komt onwillekeurig de vraag naar voren: „Is Alkmaar er voor de buitengemeen ten of zijn de buitengemeenten er voor Alkmaar?" Vpor de Alkmaarsche Crt. is het antwoord niet twijfelachtig. Maar wij achten het innemen van een ruimer standpunt van meer algemeen belang en ook tevens meer in het belang van Alkmaar. Wij vestigen daarbij de aandacht op de mis sive van den Directeur der Middelbare en Hoogere Handelsschool te Helder, o.m. oiok aan het College van B, .en W. te Noordschar- woude gezonden: (Hiermee veroorloof ik mij de vrijheid, Uw aandacht te vestigen pp de Middel bare Hamdelsdagsohool met daaraan -ver bonden Hoogere Handelsschool te Hel der. Deze school is dopr den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen haptr neef? En konden neef en m)icht niet argeloos met elkander tezamen praten? Toen zij op den eersten zomnigen dag, na dagen van regen en mist, weder door het woud ging, stond Wackerath op eenmaal voor haar, en het was alsof een zenuwachtig trillen in zijn gelaat merkbaar werd, toen hij haar zag- Goeden dag, freule Romig, zeide hij verheugd, ik heb u reeds in langen 'rijd niet gezien 'het weer was ook zoo. somber maar nu schijnt de zon weer. ja> dat gaat wel, antwoordde Hen ny, maar het ontging hem niet, dat er iets in haar trékken ontbrak, dat hij tevoren zoo aan trekkelijk had gevonden: Die blijmoedige trek, die glimlach; zij zag er thans zoo ernstig en minder vroolijk uit. Nadat zij hem naar zijne ouders en broeders had gevraagd, zeide hij: Freule König, wees niet boos, wanneer ik u thans een vraag doe. Maar eerst vraag ik u; hebt u vertrouwen in mHij zeide het kort en streng, met dezelfde woorden, waarmede Graaf Roleneék haar jiad gevraagd- Zy antwoordde, hem open in de oogen ziende: Zeker in een neef moet men toch vertrouwen kunnen stellen. Hij echter schudde het hoofd. Dat woordje ,^noet' is overbodig, nicht Henny, hier kpmt het op het „willen" en „kunnen" aan. Ik'meeni, hebt u vertrouwen in mij als in een Vriend laten wij zeggen, als in een „waren en besten vriend?" Henny voelde een zeldzame vrees by haar (bpkomen bij deze ernstig uitgesproken vraag, haar hart begon sneller te kloppen, alsof een zwarte, donkere wolk den helder klaren herfstlucht verduisterde. Een angstig kwellen beving haar, het was haar, als stond hiernaast haar de beste, trouwste man, die haar steun en hulp kon en wilde zijn, dien zij haar volle vertrouwen zou kunnen schenken, zonder angst of vrees, en toch had zich een scheids muur tusschen haar en hem geplaatst, zy volkomen gelyk gesteld aan de bekende scholen te Amsterdam, Alkmaar en Zaan dam. Het diploma onzer H.H. is dienten gevolge een Staatsdiploma en heeft dus alle voordeelen, dié daaraan bij Koninklijk Besluit zijn toegekend. De schoolgeldregeling is voor builen- leerlingen volkomen gelijk aan die voor Ide leerlingen uit de Gemeente Helder zelf. De Gemeentebesturen van' buitenge meenten worden dus niet tot een tegemoet koming uil de Gemeentekas verplicht. Wij meenen dat in den strijd met het „on willige" Alkmaar ook de Directeur van genoem de school geen gunstiger oogenblik had kun nen kiezen om duidelijk1 te doen uitkomen, dat niet in de eerste plaats de leerlingen de dupe behoeven te worden van „het gebrek aan samenwerking der gemeentebesturen." Speelt Alkmaar in dezen niet te hoog spél, wanneer het niet wil medewerken tot een ver haal op de ouders der leerlingen? Het moet weten, dat het de buitengemeenten nimmer kan verplichten zich garant te stellen zelfs niet door „kunstgrepen of machinaties.' Intussohen is het conflict opgelost. Dé Heer Mammen heeft betaald, heeft het hoofd in den schoot gelegd, gelijk dat nog eens door hem is gedaan te Heer Hugowaard, en de gelden zijn door de gemeente aan Alkmaar afgedra gen. Dè verwachting, dat Zuidscharwoude zou toegeven is dus niet uitgekomen'. Hierin heeft de „Alkmaarsche Crt." zich dus vergist. Wij gelooVen, dat zij, evenals wij, nu nieuws gierig zal zijn of Ged. Staten bij het nazien der rekening de gemeenlte zal gelasten de van de ouders der leerlingen, (Volgens haar „on rechtmatig") verkregen gelden zoo spoedig mogelijk weer terug te betalen. UIT DEN OMTREK HjEERHUGO WAARD. Donderdag is voor de leerlingen onzer open bare scholen een heerlijke dag geweest, waar toe het mooie weer zeker veel heeft bijgedra gen, doch het feit, dat de vereeniging ter be vordering van getrouw schoolbezoek 40 jaar 'heeft bestaan, was mede oorzaak, dat buiten gewoon genoten werd. Alle rijtuigen toch wa ren versierd, het een al mooier dan hét an dere, terwijl mede een drietal versierde auto's den tocht meemaakten. Vóór het plaats nemen der kinderen van' school 3 in de rijtuigen, moest het jonge volkje aantreden en werd meester Brugman door den voorzitter, den heer P. Wonder, even voor het front genoodigd en namens. „Getrouw Schoolbezoek" op waardee- rende wijze toegesproken, eerstens als één der ipog in 'het land der levenden zijnde oprich ters, tweedens naar aanleiding van hetgeen hij voor de vereeniging en speiaalcl voor het schoolfeest van school 3 steeds is geweest. De heer Brugman dankte voor deze waardéerisng, doe hwerd opnieuw verrast, doordien1 hem door Trijnie Reijne en Truitje Waker namens de kinderen van school 3 een prachtig bloemstuk werd aangeboden en eerstgenoemde hem in 'een tweetal aardige coupletjes toezong. Dat ook hierop een hartelijk woord van dank volg de, laat zich begrijpen. Onder belangstelling van velen ging het nu langs Hugowaards Middelweg, terwijl de stoet den Rustenburgerweg genaderd zijnde was aan gegroeid tot ongeveer 40 rijtuigen. Na een kijk je bij Al'kmaars Hertenkamp, ging het naar Bergen aan Zee, waar buitengewoon genoten werd van het strandvermaak. Ochl wat sche- hen die uren hier kort 1 was op vele gezichten was de bruid van Graaf R(oleneck, en haar verloofde was thans haar naaste vriend, moest haar vertrouwde en raadgever zijin. Een lichte huivering ging door haar leden, zij rilde, niet tegenstaande de middagzon haar warme stra len neergoot over de omgeving. Zij had den moed niet Wackerath aan te zien, maar zij zeide, de ingeving van haar hart gehoorzamende, dat sterker was, dan de ge dachte, dat zij de bruid was van Graaf Role neck; Ja, mijnheer von Wackerath. Wackerath scheen voldaan met deze verkla ring, met dit vast uitgesproken Ja". Wat hij thans tot Henny had te zeggen, waarover hij haar heden wensohte te spreken, dat was niet om zijn eigen gevoel te openbaren, dan wel de plicht die hem gebood, den wensch, dien •hij koesterde, zoo mogelijk haar te verlossen uit het net van leugen en onwaarheid, waarin zij door haar onervarenheid was verstrikt ge raakt. Geloof mij, freule Hennyzijn stem beefde eenigszins in den aanvang, maar spoe dig was hij zich zelf weer, geloof mij, voor praatjes en nieuwtjes, die zoo in onze omge ving de rondte doen, ben ik in den regel niet te Vinden. Daarvoor ben ik niet alleen een main, 'die zijn arbeid heeft te verrichten, maar ik heb té veel ervaring om niet te weten, dat al wat verteld wordt voor de helft niet waar is, maar behalve dat, ik meen, dat wij ons als verstandige menschen daar boven moeten stel len. Maar in dit geval is het wat anders, freule König, het betreft u, en ik zou gaarne het voorrecht hebben u een broederlijken raad te mogen geven. Men vertelt hier, dat Gravin Dymeck er alles op heeft gezet, u met haar beschermeling, Graaf Roleneck, te verlo ven Henny wilde zeggen,: Ik ben reeds met hem verloofd, maar een onverklaarbaar ge voel verlamde haar spraak en Wackerath scheen ook geen antwoord te verwachten. Graaf Roleneck, of hij mij sympathiek is te lezen en door menigeen der ouderen wer'd met dien uitroep ingestemd. Doch er was nog meer vermaak in 't gezicht. Dé rijtoer werd vervolgd tot Schoprl, waar het duinge not niet minder heerlijk smaakte en de speel tuin eveneens te genieten gaf. Dat er ditmaal ook wat extra's werd uitgereikt spreekt wel haast vanzelf en dat ook hier de uren te kort schenen, laat zich mede wel begrijpen. Menig maal werd geroepen: Laten we nu maar ouden tijd rekenen voor vandaag. Maar ook hier deed zich het onverbiddelijke klokje van gehoorzaam heid igelden en pmgeveer 7 uur hadden we Schoorl weer achter ons. Te Kalverdyk werd pog even gepauseerd voor uitreiking der laat ste versnapering en ongeveer 9 uur was het grootste deel der feestvierenden thuis, waar zeker nog wel gauw het een: en ander over het schoolfeest verhandeld werd. Stellig zal ons schoolfeest nog lang in aangename herin nerin gblijven. Door de Cooper. Verbruiksvereenigimg te Winkel was de feestcommissie van school 3 nog verrast met een feestgave bestaande in 25 pond kantkoek. De comm. reikte ter recla me hiervan ook een proefje uit aan de ouderen. HEERHUGOWAARD. Daar de palen zijn geplaatst en de draden zijn gespannen voor telefonische aansluiting van het hulppostkantoor Noord, zullen nu stellig binnenkort nu wel gebruik kunnen ma ken van de publieke spreekcel en hier tele grammen kunnen worden aangenomen en ont vangen .Al weer een stapje voorwaarts dus. VOLKSCONCERT. Met verwijzing naar de in dit nr. voorkomende advertentien raden wij aan zich vroeg van entrée- kaarten te voorzien voor het a.s. volksconcert. Men kan daardoor noodelooze drukte en gedrang voor komen, want ongetwijfeld zal de toeloop groot zijn, nu rnen weder dit voortreffelijk orkest-ensem ble en deze buitengewoon mooie alt-zangeres kan hooren. De zang van mevr. Slingelandt, werd over al door de bladen schitterend beoordeeld en zeer zeker zal zij ook hier veel te genieten geven. De commissie van den Muziektuin verzoekt hare leden beleefd, voor het concert van Zondagavond door „Apollo" van. Hoorn, zich zoo vroeg mogelijk van kaartjes te voorzien, om het lange wachten te voorkomen. Vanaf 6 uur zijn entréekaarten aan den Tuin verkrijgbaar. i PLAATSELIJK NIEUWS 'ONZE AUTODIENST OP ALKMAAR. Wij vestigen de aandacht onzer lezers en ook onze lezeressen op de in dit nr. voorkomende ge wijzigde dienstregeling. Behalve dat deze zich vol komen aanpast aan aankomende en vertrekkende treinen te Alkmaar, er zijn ook nog een paar dier sten ingelegd, ten dienste van hen, die, wegens drukke zaken verlaat, nog denzelfden avond op tijd thuis willen zijn. Men knippe de dienstrege ling uit en beware deze ,omdat z ijons van groot nut kan zijn. De ondernemers doen alles om het publiek te gerieven. NOORDSCHARWOUDE Morgen, Zondag, zal onze zangvereeniging „Cires cendo" wederom uittrekken, om deel te nemen aan de Groote Internationale Zangwedstrijd te Amsterdam, uitgeschreven door de Kon. Vereeni ging „De Vereenigde Zangers" te Amsterdam. De belangrijkheid van dezen wedstrijd blijkt wel uit het feit, dat medegedongen wordt door vereeni- gingen uit Westfalen, Rheinland, (Duitschland), Polen, België, Tsjecho Slowakije en Hongarije. De vereeniging „Crescendo" zal hebben te zin gen tegen een vereeniging uit Elberfeld (Rheinland), Verplicht koor: „Drie Koningenlied." Als vrij nr. wordt gezongen „Ellen." ZUIDSCHARWOUDE Onze zangvereeniging „Gemengd Koor" zal op Zondag 17 Juni deelnemen aan het Zangersfeest te Abbekerk. of niet, kan hier buiten beschouwing blijven, is ongetwijfeld een caveliér, wat men in die kringen een cavelier noemt. Hij heeft goe de manieren, heeft zich steeds,aan de wetten, die de eer hem voorschrijft, gehouden, maar zijn leven is van dien aard geweest, dat ihij op zijn leeftijd het recht mist een onschuldig, rein, jong vrouwenleven aan het zijne te ver binden zooals u, zooals gij zijt, freule König. Ik kan alle bijzonderheden, die over zijn omgang met vrouwen worden verteld, niet alleen met vrouwen uit zijn kring en stand, maar ook uit andere kringen, niet mededeelen, evenwel mijn hoogachting voor u is te. grooot, om bet gewoon aan zijn beloop te laten, maar ik, zijn kalmte Scheen hem te verlaten, verontwaardiging kleurde zijn wan gen en sprak uit zijn gelaat, maar 'ik, anders de vredelievendheid in eigen persoon zelf, -J' ik schoot hem liever met een welgericht schot neder, als dat ik hem als uw echtgenoot zag. Het zou mij smarten, Henny, diep smarten, u, de onschuld en de reinheid zelf, aan de zijde van dezen man te zien, in wiens leven vrou wen van eiken stand een rol hebben gespeeld, heden worden zij geliefd, morgen veracht en vergeten. Eenigen mogen dan al langer óf korter zich gelukkig hebben gevoeld, maar ten slotte weggeworpen, om door een ander te worden vervangen. Derhalve Hen ny, waarschuw ik -u, laat u niet vangen m zijn strikken uw hart kunt ge en moogt ge niet aan hem schenken. Als een koudwaterbad kwamen deze waar schuwende woorden over haar en zij voelde niet alleen de waarheid, die daarin.' lag opge sloten, zij voelde ook de beteekenis zijner woor den door de wijze waarop zij tot haar werden 'gesproken door den man van practischen zin, die gewend was zijn leven met harden arbeid 'te verdeelem. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2