paar legde hij zijn biecht af. In 1921 had hij ko0plieden op het Waterlooplein opgelicht, hij had ook drie rijwielen gestolen. Steeds was het hem ge lukt aan de hand der ustitie te ontkomen. Maar zag hij geen uitkomst meer. Hoddt me maar hier" zoo besloot hij zijn b'Cpe politie kon natuurlijk die zelfbeschuldiging niet zonder meer aanvaarden, zij moest de zaak onderzoeken. Maar alles, de oplichtingen en de diefstallen, klopte precies. En wonderlijke loop der gerechtigheid onderzoek leidde tevens tot de aanhouding van twee helers, die de rijwielen hadden opgekocht. Het drietal is dezer dagen ter beschikking van de Justitie gesteld. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Te ver gegaan. De caféhouder J. A. J. B. te Medemblik achtte zich benadeeld bij de uitbetaling van mandaten voor gedane leveranties aan het ge sticht en gaf daarvan den klerk der registratie Bósma de schuld. Hij schreef dezen heer een brief die vele beleedigjngen bevatte en hem nu voor den politierechter bracht. Het bleek liielt uitgemaakt te kunnen worden in hoeverre 'de grieven van beklaagde gegrond waren, maar het was duidelijk, dat hij zich uitdrukkingen had gepermitteerd, die niet door den beugel hpnden. Derhalve werd hij veroordeeld tot f 15 'boete subs. 15 dagen. Ondank is des werelds loon. De brandstofhandelaar Dirk M., te Juliana- dorp leverde geregeld aan den landbouwer ■Smit brandstoffen en uit erkentelijkheid voor 'de geschonken gunst, gapte hij! 5 a 6 Ikilo haver hit de kist, die op den dorsch stond. De vrouw van Smit, die hem al niet best meer ver trouwde, ging hem ongemerkt na en bespiedde hem door een gaatje in de deur, toen Dirk zich de versnapering voor zijn paard wederrechtelijk toeeigende. Hij kreeg een behoorlijke repri mande van den politierechter en werd tevens tot f25 boete subs. 25 dagen veroordeeld. Waarna sluiting der zitting. Losse 'handein. Pie'ter D'., de zoon van een Texels landbou- xwer kreeg op 1 Mei ongenoegen met vaders knecht, waarmede hij op het land werkzaam was en diende hem een vuistslag tegen het hoofd toe. De knecht keerde met zachtmoedig zijn andere wang toe, maar zorgde er voor Hat Piet voor den politierechter terecht moest staan, alwaar hij tot f 10 boete subs. 10 dagen werd veroordeeld. NIEUWSTIJDINGEN Eein gelukkig valder. Een bewoner te Gorimchem heeft dezer da gen aangifte gedaan van de geboorte van zijn 20e kind. Vrije wandelingen en baldadigheid. Blaron van Nagell van Ampsen, eigenaar van het uitgestrekte landgoed Ampsen, bij Lochem, deelt mede, dat hij genoodzaakt zal zijn de vrije wandeling op het landgoed te sluiten als er geen einde komt aan de baldadigheden en ver nielingen, die telkens voorkomen. De familie W. Hulshoff Pol te Hengelo heeft zich genoodzaakt gezien1 de vrije wandeling op het landgoed De Waarbeek te slipten. De postdieistal te Uithuizen. Als vermoedelijke daders van den postdief- stal te Uithuizen heeft de Groningsche recher che aangehouden een schipperszoon te Harlin- gen, een schipper te Groningen en een te Ezinge. Een hunner lag in den bewusten nacht met zijn schip in Uithuizen- De aangehoude nen ontkennen. Eem dure uitlgalve. De kósten voor 1924 voor het samenstellen en uitgeven van1 het Kort Verslag der Tweede Kamer is geraamd op pl.m. f 100.000 en dat voornog geen vijf duizend abonnés. Geen wonder, dat sommige leden als hun taeening Ite kennen geven, dat de kosten nipt opwegen 'tegen de voordeelen en op afschaf fing aandringen. Centrum1' Noodlottige aanrijding. Dónderdagmiddag half drie is nabij de Ko ninklijke stallen op den Hooge wal te Den Haag een oude dame aangereden door een motor rijder. Die dame viel met het hoofd op den trottoirband en bekwam een schedelfractuur. Bij overbrenging naar het Ziekenhuis is zij overleden. Omdat zij geen papieren bij zich had is haar identiteit npg steeds niet vast ko men te staan. De dame liep op het trottoir en stak plotseling, zonder voorafgaande waarschu wingen de straat over. De motorrijder remde dog krachtig en reed de dame dan, ook nog slechts ternauwernood aani. Het ongeluk hsd een zoo tragische» afloop omdat de dame haar evenwicht verloor en met het hoofd juist op den rand van den trottoirband terecht kwam. Een goede vangst. Woensdag is door de politie te Schevenmgen mét behulp van de Centrale Recherche aange houden als verdacht van den diefstal met ge weldpleging in de Francois- Maelsonstraat, Vaar een 14-jarige jongen eenige weken gele den werd overweldigd en gebonden en f140 uu het huis werd gestolen, een persoon, die later bleek te zijn de befaamde „Piet" van- de in braak, die Zondag 27 Mei op klaarlichten dag op den Houtweg is gepleegd. Hij is door den 14-jarigen jongen pertinent herkend. Ook is hij herkend door verschillende burgers, die bij de achtervolging van de twee inbrekers behulp zaam zijn geweest'. De aangehoudene is chauffeur en 27 jaar oud. Er is huiszoeking bij hem1 gedaan en reeds zijn verschillende voorwerpen gevonden, die aanwijzing geven, dat de aangehoudene werk'e- I lijk de dader is van beide misdrijven, maar 'hij blijft ontkennen. Vandaag worden nog andere huiszoekingen gedaan. Nader is nog gebleken, dat de man, die reeds ter zake van de inbraak was ingesloten, pok aan de geweldpleging medeplichtig is. Nader verneemt het ,,'Hbl." dat door de politie te Scheveningen gistermiddag een nieu we huiszoeking is gedaan in' „Piet"'s woning, waarbij een vrachtauto vol allerlei goederen, o.a. barometers, schilderijen, kleeden, sieraden, antiek en andere vporwerpen in beslag zijn genomen. Met deze arrestatie meent de politie een goede vangst te hebben gedaan, temeer omdat beide aangehoudenen niet voorkomen in de politieregisters en dus de aandacht nooit op 'ben kon vallen. Hoewel zij dus nieuwelingen waren in het vak, kan een groote mate van brutaliteit en bedrevenheid hun niet word en ontzegd. Het vermoeden wordt steeds meer gewettigd, dat zij ook de personen zijn, die sinds geruimen tijd door het ledigen van muntmeters de schrik waren van étage-bewoners. Zij moeten, aldus vermoedt de politie, ook nog de schuldigen zijn aan tal van andere inbraken, die thans wel 'aan het licht zullen komen, vooral omdat een zoo groot aantal, vermoedelijk gestolen, voor werpen door de politie is in beslag genomen. Verduistering. 'Naar de „Tel." verneemt, is de heer A.W. J. Muller, vice-consul bij het Bsritsche consulaat 'te Rotterdam, verdacht van verduistering ten nadeele van dit consulaat, gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Deze mediedeeling zal in handelskringen veel ontroe ring verwekken, merkt het blad op; immers was de heer Muller in alle handelskringen te Rotterdam hoog in aanzien om zijn welwillend heid en de coulance, waarmee h ij de handels zaken bij het Britsche consulaat behandelde. Dat bleek het duidelijkst toen hdj onlangs onder grooote belangstelling het feit herdacht, dat hij voor 20 jaren in dienst van het consulaat was getreden. Gedurende den1 oorlog had de heer Muller veel verdiend. Deze verdiensten1 hielden na den oorlog op. Gebleken is, dat hij zich daarna aalx gevaarlijke speculaties ge waagd heeft, waar voor hij de dekking ont leende aan de hem toevertrouwde kas. Het be drag dat vermist wordt, is op het oogenblik f 4500- De boeken worden aan1 een nauwkeurig onderzoek onderworpen, daar men meent te kunnen aannemen dat grootere sommen aan "de kas onttrokken zijn. Marklpractijken, Welke zonderlinge practijkm al gebezigd worden om aan geld te komen, leert het vol gende: De vorige week Woensdag stond op de weekmarkt te Hilversum een palingkoopman die kaarten met schoenbeslag te koop aan bood. Voor de somma van tien cents werd zoo'n ongeveer waardelooze kaart verkocht. Het artikel werd grif verkocht 'want op sommige kaarten stond aangegeven, dat een paling als prijs kon worden in ontvangst ge nomen. Resultaat vele koopers van schoenbe slag en weinig weggegeven palingen. De po litie maakte een eind aan het spelletje en ver baliseerde den goochemen koopman wegens overtreding der loterijwet. Hier was echter mpg een kans, hoewel 'n kleine. Gisteren waren o pidezelfde markt evenwel -kooplieden, die opk dit beetje kans de men- schen onthielden. Zij boden n.l. postpapier en enveloppen aan, alles te zamen voor 15 cents; waarde echter zoo goed als nihil, 't Kon echter (Volgens zeggen der kooplieden, best gebeuren, dat in een der gekochte enveloppen een bon zat, waarop men een pop kon krijgen. Een juffrouw bleek fortuinlijk en trof zoo"n bon aan, maar toen zij dus haar prijs; in onfvangst wild enemenweigerde koopman dezen te ge geven. De verbolgen juffrouw op hooge beenen naar de politie, die ook hier de zaak 'be slechtte, door de te gladde kooplieden te arres teeren, procesverbaal tegen hen op te maken wegens overtreding der Loterijwet en de heele santekraam, papier, enveloppen,, poppen enz. in beslag te nemen. Een inbraak is gepleegd in het kantoor van de afd. Amsterdam van de Nederl. Fede- 'ratie van Transpórtarbeiders. Vermist wordt feen bedrag van 1000 k 2000 gld. welk geld 'bestemd was voor uitkeerin.g aan de crisis-werk loozen. anders beschikte, naar Groningen gebracht. Vast staat, dat laatstgenoemde schipper tij dens den inval in het postkantoor met zijn Ischip te Uithuizen lag. Een der verdachten beeft aan een kameraad medegedeeld, dat hij een der daders was en dat het geld verstopt was. De refcherche zet het onderzoek voort, ten- eind emeerdere bewijzen bij te brengen tegen de aangehoudenen, die nog niet hebben be kend. B JIÏ ENLAND De Groningsche recherché heeft eenige personen aangehouden, die vermoedelijk de be drijvers zijn van de berooving van het postkan toor te Uithuizen. Het eerst is aangehouden de 19-jarige schipper Z. de W. Hij bevond zich in Harlingen aan boord van het schip zijns vaders. Per auto is hij Dinsdagavond van daar naar Groningen gebracht. In het schip zijn eenige voorwerpen gevonden, die gediend heb ben bij den overval in Uithuizen, o.m. een zwarte doorzichtige lap, waarmee ear der da ders zijn gezicht had bedekt, toen hij den klerk sommeerde, de sleutels af te geven. Gebleken lis, dat genoemde de W-, sinds den dag van hét gebeurde te Uithuizen, zich groote-uitgaven heeft veroorloofd. Verder is hier ter stede aangehouden, de 30-jarige schipper H. H., die met zijn schip in het Hoendiep lag bij de Coöperatieve Sui kerfabriek, terwijl diens broeder, de 26-jarige S. H„ die aan de vaart was, omider Ezinge werd achterhaald en met zijn vrouw, die de vorige week blijkbaar over veel meer geld dan Uit de Duitsche rijksdrukkerij zijn voor 500 millioen mark bankbiljetten van 50.000 mark ga stolen. Op het terugbezorgen van de biljetten 01 aan- bienging van den dader is een belooning gesteld van een millioen mark. De biljetten zijn ten deele nog ongenummerd, doch nummers zijn gemakke lijk "aan te brengen. Te Parijs is gearresteerd de vermogensbe heerder van den overleden ex-keizer Karei, baron Steiner, die juweelen, welke aan den gestorven vorst behoord hebben, zou verkocht hebben. De waarde der verkochte voorwerpen bedraagt on geveer 250.000 Zwitsersche francs. Het verzoek om inhechtenisneming was gedaan door het parket te Bern als gevolg van een aan klacht van aartshertog Max. Ook de vrouw van xb/uon Steiner is in hechtenis genomen. De politie te Antwerpen heeft in samenwer king met Nederlandsche rechercheurs 2 perso nen aangehouden als verdacht van den diefstal van 80.000 gulden, ten nadeele van den pastoor te Sint Jansteen. Het zijn een Hollander zekere V. en een Belg, zekere de L., een bekend Antwerpsch inbrekerBeiden zijn ter beschikking van de Bel gische Justitie gesteld. Ter hoogte van Brest heeft een vijftal Breton-, sche visschers op tragische wijze den dooa gevon- deen Een groep visschers was op de rotsen bezig, - met het inzamelen van zeegras. De zee was kalm en glad als een spiegel. Plotseling echter stak er eenhevige storm op, die hooge golven over de rotsen joeg. Vijf visschers werden door het water meegesleurd en verdronken jammerlijk. De overige visschers wisten zich met de kracht der wanhoop aan uitstekende rotspieken vast te klemmen, wachtende op hulp. De wachter van den nal.ijstaanden vuurtoren seinde draadloos om assis tentie haar het reddingssation Argenton. Meer dan vijf uren lang poogde een te hulp gezonden red dingsboot tevergeefs de ongelukkige visschers te bereiken, die op de door de branding gebeukte, rotsen in doodsangst verkeerden. Eindelijk kon men de mannen, die in uitgeputten toestand verkeerden veilig en wel in de boot bergen. De communistische agitatie in Duitschland. De crimineele politie te Königshütte is op het spoor gekomen van een door communistische ar beiders gesmeed complot om de elctriciteitswerken te Chorzow in de lucht te laten vliegen, ten einde de industrie ,met name de stikstof fabriek aldaar, tot stopzetting te dwingen. Ongeregeldheden in Leipzig, In Leipzig zijn Donderdag naar aanleiding van een demonstratie aldaar ernstige onlusten voorge vallen, waarbij aan beide zijden schoten vielen. Het resultaat was zes dooden, onder wie een poli tiebeambte, en een groot aantal gewonden. In de gehouden raadsvergadering werd echter medegedeeld ,dat men reeds twaalf dooden te be treuren had. Vrijdagmorgen verscheen een verbod van den president van politie tot het houden van vergaderingen in de open lucht. Hbld. Een Turksche overval op Grieksche troepen De bladen bevatten telegrammen uit Konstanti- nopel, volgens welke Turksche gendarmen een aantal Grieken bij Trebizonde zouden hebben aan gevallen. Het meerendeel vermocht te ontkomen aan boord van een zeilschip. Niettemin werden er zes gedood en verschillenden gewond. Hittegolven in Amerika. Ir. het oosten der Vereenigde Staten, zoo meldt een draadloos N.T.A-bericht, uit Washington, wodren overal hittegolven waargenomen, welke aan houden. Te Washington moesten zelfs meer dan zestig personen naar de ziekenhuizen worden ge bracht. Een spoorwegongeluk.3 De. sneltrein uit Valencia is bij Benicarlo (Sp.) in botsing met een goederentrein gekomen. Het aantal slachtoffers is vrij groot. Naar het Hbld. verneemt zijn er geen Nederlan ders bij het ongeluk omgekomen. De onrust in Barcelona. De bladen vernemen uit Barcelona dat gisteren drie arbeiders zijn gedood en een ernstig gewond, door revolverschoten, welke door een troep onbe kenden werden gelost, die de vlucht namen. Misdaad en Gevangenissen. Uit gegevens van het O.M. te Moskou blijkt, dat van October 1922 etot April 1923 door het O. M. te Moskou 70.500 gevallen zijn behandeld. Van deze hadden 5 proc. betrekking op politieke misdaden, 13.9 proc. op overtredingen van ambte naren, 10 proc. op mishandeling, 50 proc. op dief stal enz. In het rapport wordt gewezen op de over vulling der gevangenissen. Hoe men aan dit bezwaar tegemoet komt, blijkt uit ten bericht van de „Prawda" over een reis van het staatshoofd Kalinin in de Oekraine. Ter viering van zijn aankomst te Rostof werd door Ka hnin aan de meeste gevangenen amnestie verleend En in andere plaatsen deed hij evenzoo. DE DUITSCHE NOTA. De thans overhandigde Duitsche nota aan de geallieerden, heeft meer de beteekenls van een aan vulling van de eerder ingediende, van een memoran dum, zonder de daarin gedane uiteenzettingen nog eens nader te herhalen. Speciaal wordt de Ruhr- quaestie in dit memorandum niet aangeroerd. Het brengt den wensch om tot een definitieve oplos sing der schadevergoedingsquaestie te kom :n tot uiting, en verklaart, dat Duitschland bereid is het vraagstuk van zijn betalingscapaciteit als een „Tatfrage" aan het oordeel van een internationaal scheidsgerecht te onderwerpen. Duitschland wil besprekingen over het schadevergoedingsvraagstuk en verklaart zich bereid de verschillende jaariijk- sche betalingen op zulk een wijze te bestrijden, dat 500 millioen gouden marken worden opge- bratht door de spoorwegen, 500 millioen door de particuliere industrie en 200 millioen uit de op brengsten van de in verband hiermede te verhoogen verbruiksbelastingen, met inbegrip van het spiritu monopolie. Nieuwe monopolies worden dus niet ingevoerd Bij de tabak b.v. ligt geen tabaks-mono polie, maar alleen een verhooging van de tabaks belasting in het voornemen. Het eenige monopolie waarvan in de nota sprake is, is het in Duitsch land reeds jaren bestaande spiritus-monopolie. De spcoi'iegc-n worden uit de rijksbegrooting genomm en in eigen beheer genomen onder leiding van het rijk, dus niet van een particuliere maatschappij. Er zullen 10 milliard „Goldverscheibungen" vijf per cent rente gevende, voor de spoorwegen worden uitgegeven en aan de schuldeischers worden over handigd ,wat een jaarlijksch bedrag van 500 mil- tioen goudmarken uitmaakt. De door de industrie den handel, de banken, de landbouw en de particu liere verkeersondernemingen bijeen te brengen 500 millioen goudmarken zullen door speciale wetten geregeld worden Als waarborg wordt het onr De rend vermogen der genoemde economische onder nemingen gebruikt. De nota stelt een moratorium tot Juli 19271 voor. Zij bevat tenslotte een „Verbesserungsschein"' d.w.z. een clausule, die een zekere verhooging der betalingen in uitzicht stelt wanneer de betalings capaciteit toeneemt. Een zware lastauto, geladen met zakken meel, toebeboorende aan den heer F. te Maastricht, is te Venders (België) met zulk een kracht uit haar baan gereden dat de ruiten en puien van een drietal winkels in een straat aldaar zeer ernstig bescha digd zijn. 1 D everwoesting in de étalages aangericht was ontzettend. D eschade wordt op een 18 k 20.000 francs geraamd. Vermoedelijk is de stuurinrich-i ting onklaar geworden. Een onderzoek wordt ingesteld. Nog deze maand zullen in Duitschland bank biljetten van 500.000 mark worden uitgegeven. Bij het lossen van overgeschoten oorlogstuig heeft zich te Genua een ontploffing voorgedaan. Vier arbeiders en een douane-beambte zijn gedood; een arbeider is zwaar gekwetst. Een vliegtuig, dat van Slitten naar Homs (Tri poli) vloog, is van een hoogte van 30 M. neerge stort. Twee luitenant-vlieger, een sergeant-waar nemer en nog een luitenant zijn gedood. Een technicus is gewond. Land en Tuinbouw Aanaard- en Schoffelmachine voor klein bedrijf. De commissie voor verbetering van landbouw werktuigen van de Vereeniging tot Ontwikkeling van aen Landbouw in Hollands Noorderkwartier, werd door de Land- en Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" te Medemblik in kennis gesteld met het feit, dat door-landbouwers in overleg met sme den verbeteringen zijn aangebracht in de aanaard en schoffelmachines, die voor handbedrijf in den handel worden gebracht,waardoor deze werktui gen zich bijzonder voor het verrichten van allerlei werkzaamheden leenen en de aandacht verdienen van al onze kleine landbouwers en tuinders. Zij was eenigen tijd geleden vertegenwoordigd bij een demonstratie, die door de heeren Veerman te Oostwoud door wie veel tot deze verbetering is bijgedragen en den heer D. Koolhaas te Twisk, secretaris van bovengenoemde vereeniging voor haar werd gehouden en heeft daarbij bevonden, dat deze verbeterde aanaard- en schoffelmachines ge schikt zijn voor de volgende werkzaamheden: 1 Het aanaarden van aardappelen direct na het poten, mede voor het vullen van de met poot- stok of boor gemaakte gaten. 2. ;Het aanaarden na het opkomen ter voorko ming van bevriezen door nachtvorst en ter bestrijding van onkruid. 3. Het aanaarden ongeveer een week of veertien adgen later om de ruggen wat breeder te maken ter voorkoming van het groen worden der aardappelen, tevens voor vernietiging van onkruid en als bescherming tegen nachtvorst. 4. Schoffelen heen en terug tusschen de aardap- pelrijen om den grond, waarin door het aan aarden geulen zijn ontstaan, vlak te maken, zc.odat hij geschikt wordt voor tusschenteelt. 5. Wieden van de tusschenteelt. 6. Het grooide veld schoffelen voor het goed sluiten van den grond, ter'bestrijding van uit droging. 7. Het recht en overdwars schoffelen van kool. 8. Het aanaarden en wieden van winteraardappe len en muizen zonder tusschenteelt, gedurende den geheelen groeitijd bij een rijenafstand van 50 k 6c c.M. 9. Het schoffelen van erwten en andere gewas sen en van vrij veld. De commissie houd): zich aanbevolen voor wenken die tot verbetering van landbouwwerktuigen kun nen strekken. Zij bestaat uit de heeren P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, voorzitter. Ir. C. Nobel te Haarlem, Kenaupark 9, Secretaris. J. Blaauboen Gz. te Kolhorn. P. J. Visscher te Wieringerwaard en G. Kramer Glijnis te Stompetoren. ALLERLEI Zoo zijn de manieren. Mevrouw heeft een jonge dame te logeere», die buiten opgevoed zijnde, de manieren der uitgaande wereld nog niet tot in de finesses kent. Op een goeden dag wordt de gastvrouw met haar logée ergens te dineeren gevraagd. In een allerkeurigst avondjaponnetje ver toont het jonge meisje zich dien avond aan ihaar chaperone. ,JEn wat zegt u van me?" vraagt ze,-een! en al opwinding over de pret die haar wacht, „;Is mijn jurk niet smpezig? Zie ik er niet als een echte stadsjuffer uit?" Mevrouw laat haar blikken glijden over de keurige schoentjes, over de elegante kousen, over de japon, die inderdaad „latest fashion" is Maar dan, plotseling, laat ze vol ontzetting haar lorgnon uit de hand vallen en zegt diep verontwaardigd „Lieve kind, hoe durf je je zóó te vertoo- nen. Ga gauw naar mijn kamenier om je waf rouge te laten geven. Hoe krijg je 't in 's he melsnaam in je hoofd om je met een naakt gericht in gezelschap te vertoonen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5