door een jury iomoins en de uit 125 inzen! an dit gedicht er jury is trou- rt niets anders, de 124 andere een jubileums- t aan de inzen- itsluitend artis- iteld. Een jubi- »m bij het aan- Koningin ge. i door het Me- i, oud en jong, - gezongen op bijeenkomsten, dus niet alleen' >or zijn inhoud woroen, moe; vel de allereer- 1 algemeen-be ling aan dezen :nigermate? rein begint; i leven,,, joind hreven" i refrein door al worden? en keurt larborg in; ltst verbeurd ;win." dichter uit: g of peis :s geknecht gt". Ledelijden ver- rgelijke verzen ren of de kin- instampen van frijpelijke woor ichien dienstig o lijkt het ons opgaven op en paraphrase enz. r beoordeeling schap gegeven dicht, een po- n wij: welke vattingsvermo- rnder van onze in officiëuse commelntlaren wordt gesteld. Jên schrijft de Britsche regeering den wensch aldus een uitweg te zoeken uit de impasse, faarin alle geallieerden zich bevinden. Men ievveert zelfs dat bepaald evoorwaarden der )Uitsche nota duidelijk geïnspireerd zijn door [en Britschen gezant te Berlijn, d'Abernon, en waarschijnlijk ook door Keynes, 'tis waar dat lCt communiqué over de verklaringen, die Poin aré gisteren in de Senaatscommissie heeft af- elegd, zou doen gelooven, dat er geen enkele erandering is ingetreden in den geestestoe- taiid sedert het Fransch-Belgische communi ng vain Brussel, omdat er in wordt gezegd, at Poincaré herhaalde, dat het onmogelijk is giug Duitsch voorstel te onderzoeken vóór definitieve en volledige staken van den istand. Men voegt er nochtans aan toe, at Poincaré bij de Senatoren den indruk rekte ,dat in het Ruhrgebied genomen maat delen de hoop wettigen, dat de tegenstand a\ verminderen. En. daar een opschorten van verzet nog de voorkeur zou verdienen bo- een vermindering, vreest de „Petit Pari- niet om het hoofd der regeering eeniger- ïate tegen te spreken door de mogelijkheid een bemiddeling van Engeland en Italië, einde Duitschland een derde of vervolgens en vierde nota te laten' schrijven, die ten slotte annemelijk zou zijn, heden aan te nemen. Het blad herhaalt, dat de tweede Duitsche 0ta onaannemelijk, zelfs niet voor ontvangst ;eschikt is, doch erkent in tegenstelling met at het gisteren zeide dat de tweede nota en vooruitgang op de eerste is. De verandering, welke dus sedert gisteren; i de verschillende appreciaties is ingetreden, estaat dus hierin, dat men niet meer zegt dat e tweede nota bij de eerste ten achter staat; at men niet meer een volstrekte verwerping r van door Engeland en Italië eischt; dat tien zelfs hei denkbeeld aanvaardt eener be- liddeling van andere geallieerden, en dat men n aanzien van de kwestie van den tegenstand een voorstellen van de hand zou wijzen inuien .onden of Rome een goede oplossing zouden :inen- Het feit, dat de geallieerden eensgezind zijn ai opzichte van de kwestie der militaire con- ole, wordt beschouwd als de beste aanduiding an de mogelijkheid tot herstel der intergeal- eerde solidariteit, daar het bij deze kwestie ok om den tegenstand van Duitschland gaat. Vaarom zouden Londen en Parijs niet tot over- enstemming komen overal waar Duitschland eerstand biedt? Men uit de hoop, dat de ensgezindheid zal voortduren, wanneer aan )uits'chland de sancties moeten worden mede- edeeld wegens zijn in gebreke blijven ten op- ichte van het recht van militaire controle der eallieerden. DINGS- i Duitschland Ruhrgebied op met een der- te nemen om t is de vraag, ik uw bruid wilde zijn. Ik rden, en ver- ijpen. Ik 'kan het mij thans dat ik u iniet iefhebben. Ik een man, aan oren, mijn etigd. Wil be- Uw niy König. den brief en en vroeg door le eenige per- 'ertrouwen. [licht de laat- :k" vertoefde, horloge wees jens haar ge- t venster zag, blik op den was werkelijk' - Wanneer zij nzinnigen be at zij meende :t niet zijn, ituurlijk laten ■erkelijk tante 1 zoo grooten verzoeinJüjker t haar laarzen deur en luis- deur van den dan draaide dels terug en ir voorzichtig zervolgd). In Dortmund is weer een droevig i'eii gebeurd iondagnacht zijn er twee Fran, the oilmen n ui en twist met Duitschers op straat doodgeschoten. )e officieren kwamen uit een bekend nacfttcafé. Da eiijk na den moord het de Fransche overheid het lok huizen afzetten en doorzoeken, maar wapenen erden met gevonden. De staat van beleg werd af- 'ekondigd, maar toen na negen uur nog vele men- chtn op straat waren traden de Franschen met roote gestrengheid op. Zij schoten voortdurend p het publiek, waardoor, naar opgaven van Juitsche zijde, zes menschen werden gedood en elen gewond. Ongeveer ioo personen zijn in ver- and met den moord gearresteerd. Ook de Duit he crimineele politie zoekt naar de daders, want stad is door de Franschen voor het gebeurde ansprakelijk gesteld. Als gijzelaars zijn de waar- emende burgemeester dr. Fischer, de wethouder )r Flume en de waarnemende commissaris van olitie Martinius gevangen genomen. Het gemeen- sbestuur heeft een belooning van 5 millioen mark itgelfood voor de ontdekking van de daders. De 'lansche overheid dreigt met verdere sancties, ij weigert alvast het afstempelen van passen, be- lalve in dringende gevallen. Te Heme is op 8 Juni een vrouw, Klein ge- aaind, door Fransche soldaten zoo zwaar gewond lat zij intusschen gestorven is. De bezettingsover leid heeft de familie een schadevergoeding van oo.ooo mark aangeboden, die echter geweigerd Bijzonderheden over het gebeurde zijn niet te tijgen. Een rede van Lloyd George. Recht boven macht. Lloyd George heeft gisteren in de West- >oume Park Chapel te Londen een rede ge- louden. Hij drong er in zijn toespraak op aan le macht te onttronen en in hare plaats te stel en het recht. Dit is de sleutel van de moeilijk eden in de wereld, zoowel nationaal als inter nationaal. Hij deed een beroep op de kerken >m de volken langs betere wegen te leiden. De lodsdienst verklaarde hij kan nieuwe lenkbeelden invoeren en zonder deze nieuwe lenkbeelden is het onmogelijk de hangende 'raagstukken op te lossen. Er zijn thans natio nalisten, die hét geluk en de toekomst der be- chaving opofferen aan kleine tijdelijke voor leden. De oorlog heeft onze oogen geopend. volken zijn vermoeid en terneergeslagen. 3e strijd ging tusschen macht en recht. En vat heeft deze strijd ons geleerd? De gebeur- enissen van het afgeloopen jaar geven den llendigen toestand van Europa weer. Polen neeft Wilna geannexeerd, welk gebied dit land het toebehoorde, zonder de toestemming van Ie bevolking van dit gebied. Twee Elzas-Lo- haringen zijn in ongeveer taalf maanden in Europa gevormd.. Wat is er aan den anderen tant van den Rijn gebeurd? Er is een aanbod, ie kwestie voor te leggen aan een onpartijdig lof. Zal het worden aanvaard, of zullen Frank- ijk en België zeggen: „Neen, wij hebben de nacht I Waarom zullen wij ons onderwerpen nam de uitspraak van een hof? Wij hebben het eger, wjj hebben de kanonnen, laat die beslis- Tenzij, besloot Lloyd 'George, nieuwe 'denk beelden zich baanbreken in de nieuwe wereld, Staat de ondergang van de beschaving vast; doch indien de nieuwe geest wordt gevormd, indien de hoogmoed in het geweten der men schen wordt opgeborgen en indien het licht der genade zal schijnen, dan alleen zal! de Galli- leër hebben overwonnen." Kopenhagen is dezer dagen vervuld ge weest van het lot van den negenjarigen Knud Paludan-Muller, die dezer dagen met zijn broer tjes en zusjes bij zijn grootmoeder had gespeeld en plotseling verdwenen was. De kinderen, al dus „Het Vad." speelden in een gang tusschen keuke nen huiskamer, de grootmoeder riep ze binnen om hun wat te drinken te geven, ze kamen, maar zonder Kn.ud. Het heele huis huis werd doorzocht, alle kasten werden nage zien. Geen spoor van Knud. Toen dacht men dat hij op straat was ge komen. De politie deed nasporingen, tot Vrij dag de vader, op het politiebureau nogmaals vertellende, hoe hij bij de grootmoeder alles doorzocht had, een ingeving kreeg. In een rommelkamer naast de keuken stond een oude houten servante een kastje om een wasch- stel in te doen met een porseleinen, knop aan het deurtje. Toen hij probeerde het te openen, brak de knop af. Hij kbn het deurtje niet qpen krijgen, en had gedacht: dan heeft de jongen 'took niet kunnen open krijgen. Nu dacht hij: als hij er toch in zat! De politie brak het deurtje met een breek - 'ijzer open en daar zat in de enge ruimte Knud. Hij was dood. Blijkbaar had hij zich daar wil len verstoppen, had het deurtje dichtgetrok ken en kon het van binnen niet weer openen. Niemand heeft hooren roepen, en hij is in het kastje gestikt. Een auto-omnibus, waarin een groep brui loftsgasten zat, kwam, Maandag bij Epping in botsing ntet twee andere auto's. De auto-omni bus sloeg om en de 13 inzittenden werden op den weg geworpen. De moeder van den brui degom werd levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl nog een tweetal andere vrouwelijke passagiers met minder ge vaarlijke kwetsuren naar het gasthuis werd ge transporteerd. Nog anderen liepen kneuzingen en schrammen op, maar konden te voet hun gestoord „bruiloftsuitstapje" voortzetten. De inzittenden van de twee andere auto's kwam geheel ongehavend uit hun in elkaar gerammeide wagens gekropen, die mede met de auto-omnibus als armzalige wrakken per as moesten worden weggevoerd. Een andere auto-botsing had nabij Ashford (Kent) plaats. De op elkaar geloopen wagens sloegen beide om. In één der auto's zaten 12 personen, die allen min of meer zwaar gewond werden. Zes hunner moesten, per ambulance-wagen naa rhet ziekenhuis worden vervoerd. De toe stand van één dezer zwaarder gewonden is zeer kritiek. De inzittenden van de andere auto kwamen met den schrik vrij. Een geslaagde lociht door de Sahara. Eenigen tijd geleden hebben wij melding ge maakt van een poging, die de reiziger en de natuur-onderzoeker kapitein Angus Buchanan, vergezeld van den heer Glover, fotograaf en cinematograaf, deed om de Sahara van Zuid naar Noord, van Lagos, in het Zuiden Nigerië, naar de Middellandsche Zee, te doorkruisen. Thans meldt de correspondent van de „Daily Mail" te Algiers, dat kapitein Buchanan en Glover Vrijdagmorgen met twee Soedaneesche jagers te Algiers zijn aangekomen. De reizigers 'die in- Maart van het vorig jaar de reis aan vingen, hebben vijftien maanden over den tocht gedaan en een afstand van 4100 mijlen afge legd, waarvan 3500 op kameelen, Zij reisden per spoor van Lagos naar Kano, in het Noor den van Nigerië, waar zij zich uitrustten voor den verderen tocht per kameel en vanwaar zij enkele weken later met 36 kómeelen en 15 inboorlingen vertrokken. Zij maakten goede vorderingen tot Air, in het midden van de Sahara, waar zij veel tijd besteedden aan het exploreeren van deze tot nog toe weinig be kende streek, waaraan kapitein, Buchanan reeds in 1919 en 1920 een bezoek hadden gebracht. Van Air uit maakte kapitein Buchanan een Abstecher en sloot zich aan bij een karavaan «van 7000 kameelen, waarmede hij 6000 mijl over een kale woestenij trok tot in het hart van de Saihara naar Bilma, een plaats waar zout wordt gevonden. Toen Budhanan te Air terugkwam, maakten de Franschen aanvanke lijk bezwaar, dat hij den todht naar het Noor- kien voortzette, omdat zij het terrein niet veilig achtten. Toen Buchanan reeds had besloten den tocht op te geven, herriepen de Franschen hun beslissing. Buchanan trok daarop in 122 dagen via de Oases van In Salah en Oeargla door de woestijn naar Toeggoert, het eindpunt van den Zuid-Algerijnschen spoorweg. Buchanan heeft een groote verzameling klei ne dieren, vogels en vlinders medegebracht. UIT DEN OMTREK HEERHUGOWAARD. Voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin is in onze gemeente een bedrag van f213,77 geteekend op de lijsten, door een aantal jonge meisjes aan de burgerij aangeboden. NIEUWSTIJDINGEN In moeilijkheden. De coop, landbouwvereeniging „Ons belang" te Oldebroek is in groote financieele moeilijk heden geraakt. Het tekort beloopt ongeveer f60.000. De bedrijfsleider is geschorst, de boe ken worden am een accountantsonderzoek onderworpen; Verzekerd wordt dat geen fraude doch verregaande slordigheid in het spel is. Morgen zal een algemeene vergadering worden gehouden. Jeugdige belhamels. Een viertal belhamels heeft in het gemeen telijk eigendom, genaamd „Het Witte Huis" te Purmerend, schandelijk huis gehouden. Uit de kasten van hun school hebben ze de sleu tels weggehaald en medegenomen, om deze bij hun operaties te gebruiken. Na een pas sende gevonden te hebben, openden ze de deur en vernielden een groote collectie ruiten en electrische lampen. In dit gebouw, waar de kindervoeding werd gehouden, werden de elec trische kookapparaten vernield, 't behang van de wanden getrokken, 't kookgerei vernield en over den grond gesmeten. Nu gingen ze aard appelen koken en het mag een wonder heeten, dat er geen brand is ontstaan. Boven zoo|wel als beneden dreef het van het water. De po litie, pp de hoogte gesteld, moest de deur in trappen, om zich toegang te verschaffen. Toen de belhamels dit merkten verstopten zjj zich. In het lange gras in den tuin werden ze gegrepen en naar het bureau gebracht. De jongste werd als onschuldig aan de vernieling vrij gelaten, doch de drie overigen, oud 9, 10 en 11 jaar, werden eerst laat, nadat proces verbaal was opgemaakt, aan de ouders terug gegeven. 's Rijks Munt. Aan de Munt zijn 18 werklieden en 4 amb tenaren ontslagen. Een verrassing is dat ove rigens niet, volgens het „U. D." Er zijn on langs ook al verschillende leden van het per soneel ontslagen, en de werkzaamheden zijn dusdanig ingekrompen, dat het noodzakelijk Is geworden met zoo weinig mogelijk men schen voort te gaan. De werkzaamheden zijn eigenlijk tot een minimum gereduceerd. Dit komt doordat in oorlogstijd de aanmaak van. nieuwe munten met groote hoeveelheden heeft plaats gehad. Ons land heeft nu op 't oogen- blik zilveren ruilmiddelen genoeg en Indië, dat altijd het belangrijkste afzetgebied is ge weest, speelt o p'het oogenblik ook geen rol in de afname van zilvermunt. Het gevolg is, dat de arbeid aan de Munt zoo goed als stilstaat. Intusschen is men bezig te verkrijgen, dat een hersmeltmg zal plaats hebben van het gro ve zilver, terwijl 'tniet mogelijk is, dat ook op andere wijze nieuwe arbeid gevonden wordt. ALLERLEI (Uit de „Haagsche Post.'")' DE VROUW. De vrouw van vóór vijf en zeventig jaar, grootmoeder's moeder, moge dan nog zoozeer verschild hebben van de moderne vrouw, toch begon ook in hóór ooren het woordje „emanci patie" te weerklinken. De jongeren waren er niet meer mee tevreden, dat al haar doen en denken er op gericht moest zijn den man en vader een gezellig thuis te bereiden, of, in de oorlogstijden, die men beleefde, zieken en ge wonden te verplegen en vluchtelingen verder •te helpen op hun vlucht. Een journalist-schrij ver dier dagen, de Weener Eduard Beier schreef in dat verband verontwaardigd neer dat „de vrouwtjes allerlei manneinrechten voor zich opeischten. Dat zij rooken willen is nog het ergste niet, ze willen echter ook jagen, rijden, biljartspelen ja, in den raad zitten en nog meer kunsten uithalen! Waarom willen ze eigenlijk niet dichten ook? Of een vrouw dicht of breit komt waarlijk op hetzelfde neer. Ze kan neerpennen wat ze wil: zichzelf over treffen zal ze nooit, want ze is en blijft een pop, die zich inspint!" Aldus de booze heer Eduard Beier, die thans met naam en al glad vergeten is. Niet alleen echter de jongere en meerendeels ongehuwde vrouwen' uit den jare 1848, die zich wenschten te emancipeeren, maar ook de ervaren huisvrouwen en- -moeders be gonnen, speciaal in de Duitsch-Oostenrijksche landen roerig te worden, daar ze zich plotse ling door haar echtelieden verwaarloosd ge voelden. Een groot aantal dier vrouwen in Oostenrijk vereenigden zich en richtten een soort open brief aan haar heeren en meesters, die niet malsch was. 1 In dit „Adres aan de Mannen" beklagen zij zich bitter over haar „verwaarloozing ten be hoeve van de walgelijke politiek", en gaan te keer tegen het „eeuwige krantenlezen, dat dag en nacht voortduurt". „De ongelukkige Fran sche revolutie" zoo gaat het adres voort „heeft de vrome denkwijzen onzer mannen in schuimend grakengif veranderd I Spreken wij vrouwen over de opvoeding der kinderen de mannen hebben het over den wederopbouw van Polen, beklagen wij ons over onze onbekwame dienstboden zij denken aan de fouten van Metternichl" Het interessantste is wel het slot van het adres, dat luidt: „Met onze gewone diepe onderworpenheid leggen wij, u, mannen, dit verzoek aan de voeten. Maar tevens zijn wij vastbesloten geen toegestaan middel onge bruikt te laten, om u terug te voeren op de wegen van het recht, van de stille huiselijk heid en van de oude liefdel" Of het Adres Nieuwe tijden deden hun intree en de vrouwen iets uitgewerkt heeft wie zal het zeggeti? hebben ook in die dagen' de groote kunst van het zich daaraan aanpassen moeten leeren. Een merkwaardige vrouw uit de dagen van 1848, en ook een veelbesprokene, is zeker wel geweest barones Brandhof, de echtgenoote van den destijds zeer populairen Oostenrij'kschen aartshertog Johanndie weliswaar aan het stijve Weensche hof niet zeer gezien was, maar door het volk verafgood werd. Het baronesje was va» afkomst eigenlijk maar een zeer eenvou dig, zeer mooi en lief postmeestersdochtertje uit Brandhof in Stiermarken afkomstig, en op zeer romantische wijze bracht ze het tot echt genoote van den aartshertog. Deze deed name lijk op een van zijn reizen het post-stationnetje Brandhof aan, juist toen de postmeester ziek te bed lag en de postknecht afwezig was. Toen; stak de beeldschoone dochter des huizes zich' ijlings in jongenskleeren, wierp een koetsiers mantel om en verrichtte postillonsdiensten bij den hoogen bezoeker. Deze was bijzonder met den aardigen jongen ingenomen, maar toen het kwiejee koetsiertje ten overvloede een meisje bleek te zijn, maakte hij korte metten en vroeg haar ten huwelijk, daarbij aan het Weensche hof en Metternich, die zich verzetten, den rug stand en na eenigen tijd trok de aartshertog, toedraaiend. Weldra kwam het huwelijk tot door de Duitsche volksvertegenwoordiging tot Rijksbestuurder gekozen, met zijn jonge vrouw naar Frankfort. Het huwelijk was spreekwoor delijk gelukkig, maar de huishouding oer-een- voudig, hetgeen in adellijke kringen tot veel spot aanleiding gaf. Zoo werd verteld dat „Frau Reichsverweserin" zelf haar dienstboden huurde, met de volgende toespraak: „Jullie krijgt f50 per jaar en als je je 'best doet een nieuw pak, een paar kousen en een paar schoe nen. Doe je je best niet, dan krijg je niets!" De toestand van de volksontwikkeling' in Rusland. In het laatst van Mei had in Moskou het tweede Russische congres van volksontwikke ling plaats. De bolsjewiki hadden op dit gebied wel een zeer verreikend program opgesteld, dat in den loop van zooveel maanden, die later al tot jaren en nu tot tientallen van jaren zijn geworden, het geheele Russische volk de kunst van lezen en: schrijven zou bijbrengen. Op het gebied van het museumwezen is on der leiding van Loenatsjarski werkelijk veel gedaan. De oude beroemde musea, zooals de Ermitage en het museum Alexander III te Petersburg, enz. zijn volgens de berichten van alle reizigers in schitterender toestand dan ooit. Daarnaast zijn nieuwe musea ontstaanvroe ger ekasteelen en paleizen zijn met veel ver stand en smaak door de tentoonstelling voor de vele genationaliseerde kunstwerken in groot- sche musea veranderd. Van de hoogescholen is eveneens nog veel in het leven gebleven. Middelbare scholen wor den ten deele door particuliere krachten zoo bijv. de uitstekende Duitsche kerkscholen 'te Petersburg op de oude hoogte gehand haafd. Maar hoe nader de school tot het Rus- ssiche volk komt, des te stiefmoederlijker wordt ze behandeld en grootemdeels is ze dan ook te gronde gegaan. Een uitzondering vormt het 'rooode leger, waarin op bevel van Trotski fei telijk iets is gedaan „ter liquideering van het analphabetisme" onder de soldaten. Een congres voor volksontwikkeling kan in deze omstandigheden slechts een droeve rol spelen, al houdt de vjouw van Lenin ook nog zoo groote redevoeringen ter verheerlijking van de volksontwikkeling. De kosten van de volks ontwikkeling zijn sedert het laatste radencon gres grootendeels „afgeschoven" op de plaat selijke begrootingen, d.w.z. de lager escholei» en de dorpsscholen moeten door plaatselijke belastingen worden onderhouden. Als dit be- beginsel radicaal wordt doorgevoerd, zou dat het doodvonnis over de volksschool zijn. Een krachtig ingrijpen van Loenatsjarski wist dan ook de volkomen uitschakeling van het cen trale bestuur te verhinderen en uit de alge meene levensmiddelenbelasting zullen bepaalde 'bedragen voor het onderhoud van de scholen worden bestemd. Hoe erg het ondanks alle redevoeringen en besluiten met de offers van den staat voor de school is, blijkt, als men verneemt dat door het onderwijscommissariaat in April bijv. in plaats van de door het centraal-comité toege zegde 61 millioen sovjetroebels, slechts vijf mil lioen werden ontvangen. Hoe het in Rusland staat met de in' woor den altijd zop hoog opgehemelde vrije cultu- reele ontwikkeling van de kleine nationaliteiten blijkt uit een artikel van de Moskousche „Praw da" van 12 Mei. Er wordt daarin geklaagd dat de scholen in de autonome gebieden nog min der zijn dan de Russische dorpsscholen. De meeste zijn gerussificeerd, zij bezitten geea boeken in de volkstaal en worden meestal be stuurd door Russische onderwijzers, die de volkstaal niet verstaan en zich voor de kinde ren dus niet begrijpelijk kunnen maken. Van de 266 onderwijzers in het Kalmukkten- gebied, zijn er bijv. slechts 63 Kalmukken en van deze slechts 10 onderwijzers van beroep. Het onderwijs geschiedt in het Russisch, er is geen enkele school waar de kleine Kalmukken hun moedertaal kunnen gebruiken en geen en kel leerboek. Erger echter acht de „Prawda" het, dat het in het gebied van de Duitsche Wolga- kolonisten nauwelijks beter is. In een gebied waar 75 pet. der bevolking Duitsch is en 67 pet. der scholen Duitsch zijn, is het opperste be stuur van het volksonderwijs opgedragen aan een P?us een communist natuurlijk die >geen woord Duitsch kent. Van de 1096 onder wijzers zijn er slechts 463 die Duitsch verstaan en Duitsche leerboeken zijn er nauwelijks. „Wij hebben", zegt de „Prawda", „van den Tsaar de zware erfenis van de onontwikkelde niet- Russische bevolking, zonder nationale scholen en nationale onderwijzers overgenomen... Dit ongeluk bestaat in zijn oude kracht. Geen eer lijk mensche kan dit tegenspreken." Men ziet, als zooveel andere dingen, staat ook de cultureéle autonomie van de nationale minderheden in Sovjet-Rusland slechts op pa*

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3