NIEU WE «o. 69. iMw.nani-.-ii f| "^Zaterdag 16 Juni i»28. I* Blad j !j 82e Jfc&rg a LAHIvEDIJKER COIRAÏÏT. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE OE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Behagen Hotel „Vredelust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN REVUE VAN DE WEEK 12 Juni. Prof. van Everdingen, de hoofddirecteur van het Meteorologisch Instituut heeft in een ge sprek met een „persmuskiet" gevoerd, als zijn zeer-deskundige overtuiging uitgesproken, dat wij na 21 Juni a.s. beter weer zullen krijgen. Z.H.Gel. heeft het op wetenschappelijke gron den toegelicht, en daarmee moeten wij ons nu maar troosten. Gedurende het bezoek van Ko ning Haakon te onzent, op de tochten van Zijn Noorsche Majesteit door Amsterdam via Soestdijk naar Den Haag en Rotterdam, was er bitter weinig te bespeuren van de „traditie - neele" uurtjes van blijden, zonneschijn, welke in vroeger tijden bij zulke gelegenheden niet mochten ontbreken- Het bezoek is zonder eenig min-prettig incident verloopen, en weldra zal nu wel wereldkundig worden d elijst der uit- teikorenen op wier borst een Olaf-kruisje of sterretje is neergedaald... Op Dinsdag 5 Juni waren de voorzitters der heide Kamers te Amsterdam om present te- zijn bij de plechtig-feestelijke ontvangst van Z.M. Haakon, het Lagerhuis werkte dien dag in de afdeelingen, vooral tot het onderzoe ken van Minister De Graaff's Indische belas ting-ontwerpen, waarvan verzekerd wordt, dat er tenslotte toch in het Parlement een meerder heid voor zal worden gevonden, schoon spe ciaal in de Katholieke sfeer nogal oppositie' wordt aangetroffen tegen deze voorstellen. Mis schien heeft Exc. De Graaff in deze het stelsel van plikje overweging" in toepassing gebracht, teneinde zoodoende zijn doel te bereiken?.... Den 6en Juni heeft de Tweede Kamer de Begrooting van Handel en Nijverheid voor 't eerst met minister Aalberse behandeld. Ik stip er slechts van aan, dat duidelijk aan den dag 'kwam, hoe precair de toestand is van de Zuid- Afrika-lijn, zoodat liquidatie en verdere exploi tatie (op gezonder grondslag) van deze zoo belangrijke verbinding, door de Vereanigde Nederl. Scheepvaart M.pijeen, is te wachten. Verder kwam op den 6en Juni aan de orde de Rijnvaart-akte volgens de bepalingen van het Verdrag van Versailles. Hierbij kreeg men even hardmekkigen als .wanhopigen en vruchte- loozen tegenstand van den Vrijheidsbonder mr. Dresselhuys, die weeklachten deed hooren over het moeten loslaten der Mamnheimer Conventie van 1868, het verdwijnen van ons veto-recht in deze; het „onder curateele stellen,, door de machtige Entente-Staten, Frankrijk voor op! van Rijn, Donau, Oder en Elbe. Inder daad heeft men hier te doen met een der on telbare staaltjes waarbij in deze dagen de macht boven het recht gaat. Ook de h.h. Rutgers en Troelstra, die het ontwerp tot het zich door Nederland aansluiten van het Ver sailles-Verdrag. wat de Rijnvaart-regeling be treft, verdedigden, betwistten dat niet. Maar zij konden evenmin ontkennen, dat onze Re geering en hare deskundige adviseurs alle hul de verdienen voor wat i.e. voor ons land is verkregen .Het weigeren om ons bij de Rijn vaart-akte zooals Frankrijk die wenscht, aan te sluiten, zou ons land zeer zeker niet in betere conditie hebben gebracht. Mr. Dressel- huijs' oppositie was hier een strijd tegen wind molens 1... Het ontwerp kwam er dan' ook zon- lder stemming. En de 8e Juni werd door het Lagerhuis gewijd aan de behandeling van het ontwerp tot verhooging van- de college-gelden ,der Universiteiten van f 200 of f 300, met nog enkele andere verhoogingen, o.a. voor examen geld, waardoor de staat meer zal ontvapgen. Een amendement-Rutgers strekkend om te ver hoeden, dat de Vrije Universiteit in scherper concurrentie metde gemeentelijke te Amster dam zal komen, veroorzaakte, dat de stem; ming over het ontwerp tot déze week moest worden verschoven. De aanneming ervan staat vrjjwel vast. \%J 17* D beuren ging en wanneer. Te middernacht Za- Nog kwam in deze Kamer-vergadering aan VY fj.i Jl\fA 'terdag was alles kalm; om vier uur den vol de orde het voorstel om een ontwerp-adres van p p, genden ochtend bevonden all eleden van het hulde, H.M. de Koningin in September a.s. ter rnoiograat. kabinet Staboulinki zich in de gevangenis en gelegenheid van het zilveren Regeeringsjubi- L&ftt DO ÜW Portret Of Kioder»F0t0'8 m&béü. regeerde de militaire partij te Sofia, leum aan ie bieden, den 12en Juni in de sec--- Over de interne geschiedenis der revolutie tien en den 14em in comité-generaal te behan-«»OOFStra&£ &h\, AlRma&I*. vertelt de correspondent, het volgende: Het delen. Communist Dr. Van Ravesteijn, wilde open bare behandeling van het adres maar een voor stel daartoe werd slechts door den heer Wijn koop gesteund. Toen het voorstel van president Kooien in omvraag zou komen, verlieten de soc.-democratea (die zich in deze afzijdig wen- schen te houden) de zaal. Waarop de Kamer met 52 stemmen tegen de twee communistische volgens Mr. Kooien's voorstel t.a. van dit adres besloot, dat de „halfslachtige" houding der soc. democraten algemeene bewondering vindt, zou ik niet durven beweren.!. De Tweede*Kamer heeft nu nog enkele inter pellation te behandelen, allereerst, die van mr. Mardhant over de verhouding tusschen het Haagsche Plein en Paramaribo. Vermoedelijk zal het tweede Bioscoop -ontwerp wel tot het najaar blijven „zwemmen"... Het ontwerp tot uitstel der invoering van het 7e leerjaar voor den Leerplicht is van.de agenda afgevoerd. 'Of het er vóór het zomer-reces op zal terugko men, schijnt verre van zeker. De Senaat is tegen de 19e bijeen geroepen. Het hooge collége moet voor zijn dood nog een bundeltje legislatief goed afdoen. O.a. het ontwerp bij welks behandeling in de Tweede Kamer werd besloten tot afschaffing van het z.g. strijkgeld bij publieke verkoopingen. De Broederscha pvan Notarissen heeft per adres eene poging gewaagd om de Eerste Kamer te overreden, dat strijkgeld in eere te her stellen. Uit de jongste schriftelijke gedachtenwisse- ling tusschen Kabinet en Senaat zij nog ge noteerd, dat de Regeering inderdaad schijnt over te hellen tot de overtuiging, dat tot af schaffing van den Stemplicht moet worden overgegaan. En wat den Zomertijd betreft, /krijgt men den indruk, dat het advies eener commissie, waarin „belanghebbenden", d.i. dus agrarische figuren, zitting hebben, zal worden uitgelokt. Niet te ontkennen valt, dat de op positie tegen den Zomertijd in landbouwkrin- gen heviger is dan ooit te voren. En vroeg- zomer-1923, met zijn overvloed van regen en z'n triestig-grauwe luchten, is allenninst ge schikt om de weelde van een uur meer zonne glans naar waarde te doen, gevoelen I.... Ingekomen is, bij het Parlement, een voor stel om den termijn voor het aanwijzen van crediet voor aanleg van defensie-werken in verband met de Zuiderzee-demping, uit te stel len tot Juli 1929. De zorg voor het gaafblijven van onzen gulden, in tijd van daling der Mark- waarde to t 3.150.000 voor honderd Holland - sche guldentjes! is nu bij alle departementen etc. van overwegende, al 't verdere op den ach tergrond dringende macht. De Belgische gezant zal Minister van Kar- nebeek komen aankondigen aldus wordt gemeld dat men in België ontstemd is over hetgeen verkondigd werd aan den feestmaaltijd van het Alg. Nederl. Verbond, te Dordt ge houden, en waar onze Regeering vertegen woordigd was. Het „ophelderen" van zulke dingen is een, diplomaat als mr. Van Karne- beek volkomen toevertrouwd. Maar uit zulke dingen blijkt, voor zoover noodig, hoe uiterst' gevoelig nu de „teentjes" zijn van de machtigen der aarde en hunne bondgenooten 1... Dé overrijke misdadigheidsrubriek word, ganschelijk „beheerscht" door het Haagsche geval der inbraak op den Houtweg, aldaar, waarbij de geheimzinnige „Piet" gepakt werd, en de politie op het spoor kwam van een lange, lange reeks van inbraken. Schatten, buit van een serie inbraken werden ontdekt, o.a. in een corset der gearresteerde juffrouw (hand langster van de drie gevangen spitsboeven) aan bankpapier f1400- De Haagsche .politie commissaris Krarfier blijkt hier een buitenge woon belangrijke eni gelukkigen slag te heb ben gedaan. In de Hofstad kwam voor een zeldzaam brutale inbraak in het hartje van de oude stad (de Lange Poten), waar in den vroegen avond, dus terwijl 'tnog geheel licht was, uit een juweliers-zaak voor duizenden aan waarde is gestolen. De „techniek" der inbrekers wordt met den dag meer geraffineerd en het leger van hunne helpers(sters) steeds grooter. Het rustige Hilligersberg is in de jongste week t.o. h. Postkantoor. in rep em roer gebracht door 'het geval van den voortvluchtigen kassier van de Boéren- Leenbank, die zich aan verduistering van een hajve ton zou hebben schuldig gemaakt. De spaarders zullen 'nier gelukkig geen schade lijden. Onder de jongste beroovingen vindt men er teentje waarbij (aan de' Geldersche kade te Amsterdam) een Franschman van f 36.000 werd „ontlast". Zeer groot is wederom de lijst van verkeers ongevallen. De toestand van den heer Van Pallandt, wiens tochtgenoot Boreel bij het auto- ongeluk te Arnhem het leven' verloor, blijkt geruststellend te zijn. In Den Haag werd eene 64-jarige dame door een motor-fietser aangere den met het allerdroevigst gevolg, dat zij en kele oogenblikken later overleed. In dit geval treft den fietser geen schuld, maar het speciaal tal van woest-racende „ruiters" van motor voertuigen zich ook al door het ellendig ge bruik van de claxons, de generale antipathie op den hals halen; bij de Haagsche „meer stilte-beweging" komt 't wel zeer sterk aan den dag!.... Een lasc-auto te Maastricht maakte dusda nige „zwenkingen" dat er voor c.c. 20.000 frs. aan schade werd aangericht in verwoeste win keletalages en zoo meer. De doodenlijst der afgeloopen week bevat den naam van den grooten, genialen schilder G., H. Breitner. En tot de jongsten Personalia behooren: de. huldiging van Louis Couperus op zijn 60en ver jaardag. Alsook: de benoeming van schout bij macht Gosszen tot commandant der zee macht in Indië. Elke dag brengt nu nieuwe tijdingen over de voorbereiding van de Jubileumfeesten in September a.s. In de hoofdstad zal eene dia manten-tentoonstelling worden gehouden. In middels denken H.M. en de Prins, vermoe delijk vergezeld door de Kroonprinses, den 26en a.s. naar Engeland te vertrekken voor het vacantie-verblijf aldaar. De „valuca-beweging" c.a. brengt sommigen 'ertoe om pakken drukwerk enz. naar het bui tenland te zenden, met de bedoeling het dan weer naar Palria te laten posten-, aldus kos ten besparend. De Directie der Posterijen, waar schuwt tegen -deze niet-geoorloofde en straf bare praktijken. Men weet dus: de zuihigheid kan hier de „wijsheid" bedriegen. Zegt 'c voort BUITENLAND. Op den Balkan, het kruitvat van Europa, beeft weer een kleine explosie plaats gehad. De Bulgaarsche regeering van Stamboulinski, die geheel op de agrarische bevolking van het land steunde en alle andere elementen, zoowel intellectueele, nationalistische als communisti sche onderdrukte, is door de oppositie-partijen met uitzondering dor communisten, die niet met de „bourgeois" willen samenwerken, om vergeworpen. Prof. Zajnkof heeft een burger lijke regeering gevormd, welke reeds door Ko ning Boris is aanvaard. De revolutie is zonder bloedvergieten ver loopen. Alle ministers zijn van het kabinet- Stam boul'inski zijn gearresteerd. Stamboulinski zelf was niet in Sofia aanwezig en terwijl wij dit schrijven, is zijn verblijfplaats nog niet be kend. De „Times" correspondent te Sofia, die een uitvoerig bericht aan zijn blad seint over de revolutie, welke zich in Bulgarije heeft vol trokken, heeft een onderhoud gehad met ge neraal Roessof, den nieuwen minister van biin- nenlandsche zaken. Deze verklaarde, dat de revolutie was ondernomen, omdat de politiek der agrariërs Bulgarije ten gronde richtte. On- zie politiek, zoo zeide hij, zal vredelievend zijn en in geenikel opzicht tegen één onzer buren zijn gericht. Wij zullen onze uiterste best doen bloedvergieten te voorkomen. Onze actie heeft niets gemeen met die der Macedonische auto- nomisten en is een zuiver Bulgaarsche bewe ging. De meest buitengewone factor der geheele revolutie, aldus de ,Times-correspondentis de geheimzinnigheid, waarmede zij ten uitvoer werd gebracht. Niemand, behalve de hoofdper sonen als Zawkof en Roessef, wist wat er ge- blijkl, dat generaal Lazarof, een reserve-offi cier, die de le divisie gedurende den oorlog commandeerde en die voorzittér is van den Bond van Reserve-officieren, en kolonel Vul- kof, hoofd van de kaar ten-afdeeling in het departement van oorlog, de staatsgreep hebben georganiseerd. Zij en hun vrienden waren ten zeerste, gekant tegen de willekeurige en on wettige politiek, die Stamboulinski naar hun meening voerde. Zij zetten met behulp van een groot aantal hooggeplaatste officieren de re volutie op touw. Alles was zóó goed voorbereid, dat de arrestatie der ministers en de ontwape ning der gendarmerie zeer gemakkelijk in haar werk gingen. Toen dit geschied was, begaven prof. Zankof en generaal Lazarof zich naar het koninklijk paleis te Vranye en stelden den koning van het gebeurde in kennis. Koning Boris aarzelde, om constitutioneele redenen ge- ruimen tijd, alvorens een besluit te nemen, doch teekende tenslotte de oekase, waarbij een voorloopig burgerlijk kabinet werd ingesteld. De toestand in Bulgarije is nog niet geconsoli deerd en het dient te worden afgewacht of zij op den duur zal slagen. Veel zal' verder afhan gen van de houding van de nieuwe regeering. De staten der Kleine Entente hebben hun aan dacht reeds op Sofia gevestigd. Het heeft bijna een maand geduurd voor dat de Duitsche regeering haar tweede nota aan de geallieerden gereed had. Thans heeft zij nieuwe voorstellen gedaan, in den vorm van een „memorandum", waarin zij den geallieer den zeer zeker door het aanbieden van jaar- lijkscbe betalingen tegemoet komt. Het memo randum heeft dan ook ia de Engelsche pers een gunstige ontvangst gehad. Er hebben tusschen Parijs en Londen reeds besprekingen plaats gehad, welke zeer waar schijnlijk zullen leiden tot een gezamenlijk ant woord aan Duitschland en wellicht een inter- geallieerde conferentie. Het schijnt echter, dat Frankrijk alleen tot deze conferentie bereid is, wanneer Duitschland het lijdelijk verzet op geeft. De mogelijkheid daartoe is niet geheel uitgesloten nu Cuno in een te Munster gehou den rede verklaard heeft, dat Duitschland er naar verlangt een einde te maken aan het lijden van de bevolking in het Ruhrgebied. Er is voorts sprake van, dat ook Amerika bereid zou zijn aan een eventueele conferentie deel te ne men, indien het daartoe wordt uitgenoodigd. De Oostenrijksche leening die thans reeds in Londen en New York is geplaatst is een groot succes geworden. Oostenrijk gaat naar het herstel. Wanneer zal dit met de overige landen geschieden? UIT DEN OMTREK ST. MAARTEN. Woensdag was voor hier de dag waar het schoolkind zoo lang op teert en; wel de dag voor 't schoolfeest. Nu heel gelukkig is het niet getroffen. Wel is de natuur, zoo gauw de duinen bereikt zijn, milder dan bij ons op de ruimte, maar ook daar was het niet droog, dus.... niet mooi. Toch is door de kinderen voloop genoten in den speeltuin bij Bruin te Bergen en ook later (toen was het gelukkig droog) is op het duin naar hartelust gerollebold en gestoeit. Zingende kwam het kleine volkje dan ook om half acht ons dorpje weer binnen, waar hun nog een versnapering werd uitge reikt en na deze gingen de Moeders, welke de kleinen afhaalden, welgemoed naar huis. De twee hoogste klassen met diegenen welke Mei j.l. de school hadden verlaten waren per auto naar Haarlem en Omstreken. Ook deze waren in de wolken over het mooie reisje dat zé ge daan hadden en gingen vroolijk en opgewekt om 9 uur op moeder af. Van hier uit dank aan commissie, koetsiers en autohouders welke geheel belangeloos rijtuig en auto's disponibel stelden en aan de burgerij der schoolwijk die door hun milde gave dit reisje mogelijk ge maakt hebben. ST. MAARTEN. Bij den heer P. de Graaf is komen aanvlie gen een postduif mét om den linkerpoot een gummiring gemerkt G 231 en om den rechter poot een metalen ring gemerkt P.v.QD 6181

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1