De prijzen uan Broenien in üyiiscmand. NIEUWSTIJDINGEN Door de Rotterdamsche rechtbank werd gister een groot aantal administratieve bankza ken behandeld, waarbij zeer hooge boeten wer den geëischt. De Rijksadvocaat eischte in 17 zaken f248.815.10 boete. Een dergelijk groot bedrag is de laatste jaren voor de Rotterdam sche rechtbank piet geëisdht. De 21-jarige kruideniersbediende A. B. liep in de Wilhelm imastraat te Haarlem. Plotseling naderde een auto in snelle vaart B. werd aangereden en, 5 M. meegesleurd. De auto stoplle en reed even terug. Toen weer vooruit en verdween, zonder dat de chauffeur ook maar de minste aandacht had geschonken aan zijn slachioffer. Een agent, die hoorde schreeuwen, deed nog moeite de auto tegen te houden, hetgeen echter niet gelukte. Doch wel kon hij het nummer op nemen. De jongen was zwaar gewond en had zijn rechterbeen gebroken. Per brancard werd hij naar het St. Elisabets Gasthuis vervoerd. Een Hol le Bemelen. Het bestuur van het Provinciaal Geschied en Oudheidkundig Genootschap in Limburg deelt in „De Maasgouw" het volgende mede: De heer Meijer, ingenieur der Limburgsche Tramwegmaatschappij, had de welwillendheid onze aandacht te vestigen op een eigenaardige ontdekking, die bij den aanleg der tramlijn ge daan was in de buurt van Bemelen, vlak bij de plaats, waar de halte kprnt in de Sint An- toniusbank. In den harden leemgrond had men een kruipweg aangetroffen, die in Z.-W.-rich- ting naar een onderaardsche ruimte voerde? waar potscherven en beenderen lagen en van waar een tweeden kruipgang nog veel verder door liep. Den 30 Mei j.l. stelde hij ons in staat het kruiphol te bezichtigen. De gang, waardoor wij ons schuin naar beneden heten glijden, was ongeveer 4 M. lang, 60 c.M. breed en 75 c.M. hoog. Ze kwam uit in een langwerpig 'vier kant vertrek, dat zeer regelmatig in den leem was utigegraven. Het was 3.25 M. lang en 1.60 M. breed en had in het midden der smalle zijden een vierkant nisje, 30 m.m. breed en 35 m. hoog, dat niet door een rondboog, doch door een driehoek was afgesloten. De hoogte van hec vertrek bedroeg ongeveer 1.60 M., zoodat wij niet rechtop konden staan. De zol dering was zeer rationeel aan beide zijden in I de richting der lengte schuin afgestoken, zoo- dat zij boven spits toeliep. Ook de kruipgan- gen waren op dezelfde wijze driehoekig afge dekt. In den meest verwijderden hoek tegen over den ingang, waardoor wij naar beneden waren gekomen, liep tot een lengte van 2.75 M. een tweede gang in dalende richting en boog dan rechtsom. Ze scheen zich nog zeer ver voort te zetten, doch kon niet nagekropen worden, daar zij gedeeltelijk met lossen grond was opgevuld. De wanden en zoldering van het vertrek, de nissen en de gangen, waren zorgvuldig bewerkt en schenen na bevochtiging van den leem glad te zijn gestreken. Blijkbaar een schuilplaats door de bewoners van een naburig huis in oorlogstijd gegraven De scherven van het aardewerk wijzen op het tijdperk van den 80-jarigen oorlog en de been deren schijnen afkomstig te zijn van maaltijden. Dergelijke in den leemgrond gegraven schuil plaatsen zijn trouwens meer in Zuid-Limburg aangetroffen, gelijk blijkt uit hetgeen Jos. Ha- bets in „De Maasgouw" van 1885, blz. 835|, daarover heeft geschreven. De ingang van het hol te Bemelen bevindt zich op een afstand van drie meter van de as der tramweg en moet dicht gemaakt worden. Men zal echter dè juiste plaats der ligging van het hol door een of ander teeken kenbaar maken. I I r 1 i als deze is opgevoederd, of na Fransche kla ver. Koolrapen houden veel van kalk, zij wor den bij kaikaanwending niet zoo licht dpor knolvoet (knoppen: en ratpooten) aangetast. Koolraap kan nog laat gezaaid of geplant wor den en komt daarom nog al vaak in 'de plaats van een mislukt gewas; men zaait ze uit tot eind deze maand, en kan ze nog uitplanten zelfs tot Augustus. Het is nu de tijd om kool te planten, zoowel gewone als boerenkool, wel ke laatste men als veehouder nooit te veel heeft Bloemkool plant men in verschillende combi naties: met kropsla en stokboonen, met vroege aardappelen, met erwten, spinazie, radijs, enz., met savoije- of met spruitkool, welke reeas tusschen de vroege bloemkool kan worden uit- geplant. Koolverbouwers weten, dat men met het oog op knolvoet soms eenige jaren achtereen op dezelfde plek geen kool kan verbouwen. In de Erfurter Kuituren zoo lezen we in Hiet jongste nr. van „Cultura" wordt sinds 30 en meer jaren Juloemkool met succes op het&lf- de land geteeld. „Ideaal bloemkoolland"f yer- krijgt men, door in 'tvoor- en in het najaar den grond om te werken' en te bemesten met gier en goeden stalmest. Denk er om^ .dat ge om zaad- of droge erwten te winnen, een hoekje laat staan, waar ge in 't geheel niet plukt. Men kan ook telkens de dikste erwten laten zitten, maar dit is niet zoo gemakkelijk. Ieder jaar wat erwten van elders laten komen, is zeer aanbevelenswaardig. Zaai ongeveer 20 Juni andijvie; niet vroeger, dan gaat ze licht schieten; het zaad wat in den grond har ken, niet te diepl De grond zal nu niet licht drooog zijn; indien wel, dan eerst vochtig ma ken en bij droogte den grond gedekt houden tot het zaad opkomt. De zaaitijd is nu voor verschillende groentesoorten reeds voor bij; men kan nog planten sommige koolsoor ten, als spruit- en boerenkool, en ook savoye kool, maar voor andere soorten sluitkool wordt het al wat laat. Voorts kan men nog zaaien of poten: wortelen en kropsla, spercieboonen bij de stokken en vroege doperwten; 't hangt van het weer af, of deze laatste nog veel 'zullen op leveren. Radijs en kervel zaait men den ge- heelen zomerpostelein, dat zijn weer tot heden niet had, kan men zaaien tot in Augustus. Snijboonen bij de stokken te leggen, is niet meer aan te raden, daar zou weinig van terecht komen. De nog te leggen spercieboonen kun nen bij de rijzen der vroege erwten komen, men hoeft dan geen land vrij te houden. Spit ,den grond langs de rijzen om, en is hij mogelijk uitgedroogd, dan eerst goed nat maken, en daags daama de boonein leggen. Land en Tuinbouw iWAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Juni). Nadruk verboden. Wij hebben allen nu maar één wensch, ste deling en buitenmanwarm, zonnig weer! De Meimaand heeft haar best gedaan om het te kort aan vocht, voor zoover het nog bestond, aan te vullen, van Juni hopen we, dat zij ons warmte zal geven. In den tuin zijn de boo- nen verrot of komen met kwade harten boven den grond kijken; op het veld willen de bieten en mangels niet aanslaan; in de wei leden de dieren kou en vertrapten het gras. Van Juni verwacht de hooiboer heil; moge hij niet te leurgesteld worden! 'Na het maaien ligt het gras of de klaver aan zwaden, gewoonlijk blijft het zoo enkele dagen liggen, en wordt dan gehooid. Voorheen ge schiedde dat met hark en gaffel, thans veelal met hooischudders. Groote vooruitgang bracht Martin's gecombineerde hark, schudder en keerder, welke zoowel voor één als voor twee paarden verkrijgbaar is. De rijkslamdbouwcoin- sulent de heer De Gier noemt een Mc. Cor- mick's maaimachine en een Martin's gecombi neerde en volledige moderne uitrusting voor hooibereiding, welke hij boven iedere andere combinatie aanbeveelt. Hoofdzaak acht hij, dat men de gecombineerde niet te diep stelt, vooral niet bij het keeren en schudden. Voor Sint Jan planten we in den regel de koolraap uit. Koolraap verbouwl men wel als nateelt van vroege aardappelen (Friesland) en zendt ze als groente naar Duitschlanid, ook in Limburg geschiedt dit, waar men ze zaait na smijrogge, zoodat men dus tof dekking van de inlandsche behoefte tot invoer van buitenlandsche aard appelen gedwongen zal zijn. De prijzen be dragen voor roode en witte aardappelen 4500 tot 7500 M. en voor de geelvleezdge soorten 5400—8500 M. In „De Tuinderij" van heden, officieel Or gaan van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland, komt het volgende artikel voor: Evenals voor andere artikelen gaan ook de prijzen van groenten en fruit door de gesta dige waardevermindering der betalingsmidde len steeds omhoog. Toch is de handel in de meeste groentesoorten zeer levendig, wijl de groenteprijzen zich nog lang niet aan de waar devermindering van het geld aangepast hebben en daar ook de groenteteelt sterk verminderd s,i hetgeen een vermindering van het aanbod tengevolge heeft. In enkele districten zijn de groentekweekers overgegaan tot het verbou wen van granen omreden deze zich veel eerder aan den deviezenkoers aanpassen. Door deze productievermindering van groenten zal er veel meer ingevoerd moeten worden, vooral kooL In Sleeswijk - H olstein is de bebouwde oppervlakte van kool bijna met de helft verminderd. Buitengewoon groot is op het oogenblik het aanbod van sla, waarvoor gemiddeld 160 M. per krop word't betaald. Wijl de regeering den uitvoer van lVs millioen kilogram asperges-con serven heeft vrijgegeven zijn asperges zeer ge vraagd; de prijzen zijn voor eerste kwaliteit 300000 tot 350000 M. en voor tweede kwaliteit 250000300000 M. per kilo. Spinazie, waarvan weinig aanbod, wordt verhandeld tegen 50000 —60000 Mrk. per kilo. De teelt van komkom mers is door het koude weer grootendeels mis lukt. In de behoefte wordt hoofdzakelijk voor zien door den invoer van Hollandsche kom kommers; de prijzen loopen van 4000 tot 6000 M. Peterselie wordt aangeboden tegen 40—60 Mrk per bos. Rabarber tegen 15000 Mrk. per 50 Kg. Hollandsche gele knolrapen brengen op 14000 tot 20000 Mark en wortelen lOOOo tot 20000 per 50 Kg. Aan de fruitmarkt worden thans de eerste aardbeien en kersen aangeboden; de prijzen voor aardbeien varieeren van 6000 tot 8000 M. per pond en voor kersen van 5000 tot 6000 M. Halfrijpe kruisbessen worden veel aangebeden en verkocht tegen 3000 M. per pond. Verwacht wordt dat de kersenoogst dit jaar zeer middel matig zal zijn, wijl door het natte en l^aude weer het bijenzwermen bijna niet heeft plaats gehad, zoodat een bevruchting vi di bldtesem slechts in zeer beperkten omvang tot stand is gekomen. Alleen in Baden schijnt de oogst mee 'te zullen vallenechter ook daar gaat het rijpen van het fruit door het koude weer zeer langzaam. Voor aardbeien en bessen zijn de vooruitzichten iets beter; vooral voor aalbes sen. Ook voor pruimen is de verwachting goed, voor zoover reeds thans een oordeel mogelijk is. Aan de aardappelmark't overtreft nog altijd de vraag het aanbod. Niettegenstaande de prijs stijging' zijn de aanvoeren niet grooter gewor den, zoodat men den indruk heeft gekregen, dat bij de kweekers nog slechts geringe hoe- veelheden zijn opgeslagen. In den groothandel verwacht men, dat de voorhanden voorraden niet zullen uitreiken tot de nieuwe campagne, INGEZONDEN (De Redactie neemt voor den inhoud dezer ru briek geen verantwoordelijkheid op zich.), M. de R. De correspondentie uit Zuid-Scharwoude in het nummer van Dinsdag, inzake de Centrale Boerenleenbank te Alkmaar, noopt mij u eenige plaatsruimte te vragen. Bij voorbaat mijn dank. Ik heb dat stukje gelezen en nog eens over gelezen .Met verwondering en met ergernis. M. de R. ik geloof dat uw correspondent er in geslaagd is met mij zeer velen'te ergeren. Als iemand die niet bij Bank II betrokken is kan ik mij dit weliswaar voorstellen èn de schrijver zal, toen zijn epistel in de krant stond, met welgevallen op zijn nieuwe brouwsel' hebben neergezien. Er ligt in heel dat artikeltje een tendenz van zelfvoldaanheid, van, verscholen vreugde over het echec der Bank. Hij die „de situatie" in onze gemeente kent, begrijpt dat het kro kodillentranen zijn, die borden geschreid over de gedupeerde leden, begrijpt dat de sohrijver deze gelegenheid niet kon laten voorbijgaan, deze plechtige gelegenheid om nu eens haar fijn, in geuren en kleuren te vermelden hoe de Alkmaarsche Bank (maar vooral Bank II te Z.Scharw.) in de knel zat. Immers 'had toch de correspondent te Z.-S. de lezers van de „N. L. Crt." niet in te lich ten over de Alkmaarsche geschiedenis, daar bestond niet de minste aanleiding toe. Ieder ander, beter op de hoogte dan hij, had dit kunnen doen door de bloote vermelding der feiten. Ieder ander zo udat op fijngevoeliger wijz (ehebben gedaan, ieder ander zou geen artikel over deze zaak gaan schrijven aan de hand van wat door Jan en Alleman hierover wordt verteld en verondersteld. Maar dat was immers ook niet de bedoe ling. De politiek moest er worden bijgehaald, de „liberalen" en sociaal -democraten ver- eenigd in,deze „Bank op R.K. grondslag", die hun sigaar en kopje koffie moeten opofferen, moesten in' een' bespottelijk daglicht worden gesteld. Erger nog: vooral moest op den voor grond worden geplaatst de „mogelijkheid" van Verhooging der voorschot- en verlaging der spaargeldrente. Kortom M. de R., ieder die de situatie in onze gemeente kent, begrijpt de bedoeling, waarmede dit stukje de wereld is ingezonden. 1 M. de R., het is geenszins mijn bedoeling om lang stil te staan bij dit onsympathieke stukje, evenmin om uiteen te zetten op welke wijze een regeling is getroffen om de aangesloten banken het verlies zoo dragelijk mogelijk te 'maken. Dat het niet prettig aandoet voor de leden der betrokken banken om deze schuld over te nemen is begrijpelijk, maar de meening dat het iets ongehoords is dat een dergelijk verlies geneutraliseerd wordt door het heffen van een geringe contributie (dat renteverhoo- ging plaats moet hebben, geloof ik niet) zal zeker niet dpor iedereen worden gedeeld. In hoevele financieele en commercieele in stellingen en ondernemingen zijn door de treu rige economische omstandigheden' verliezen ont staan, wat ook voor het overgroote deel bij deze zaak het geval is. Dit doet de maatschap pij in het algemeen geen goed, wie ondervindt dit niet dagelijks aan den lijve. En laat uw verslaggever nu niet zoo hoog van den toren blazen, want wie waarborgt hem dat ook in andere instellingen niet hetzelfde zou kunnen gebeuren. Ik ben er van overtuigd dat door eendrach- tgie samenwerking de b jjdeze zaak gedupeerde banken het verlies weer te boven zullen ko men, want onoverkomelijk is dit verlies god dank niet. Het doet eChter hoogst onsympathiek aan, wanneer er over geschreven wordt op een wijze als door uw correspondent is gedaan. Wat op- bouwends zat er in die schrijverij, wie meende hij hiermee een dienst te bewijzen? Hij heeft hiermee alleen Bestuur en leden van Bank II willen treffen, maar tegelijkertijd heeft hij ook getroffen de 200 leden der Coop. Chr. Boe renleenbank te N.-SCharwoude, welke mede bij Alkmaar is aangesloten. Kan het anders dan dat hierdoor nog meer tweedracht wordt ge zaaid dan alreeds 'is gedaan? Is dit stukje geetl waardig?? vervolg van de onlangs van zekere zijde bij de verkiezingen verspreide pamfletten vooral van het pamflet valschelijk oindertee kend met het opschrift „vele kath. kiezers" Waarom moest zoo dik den nadruk gelegd worden op het feit dat de Centrale op Kath, grondslag berust, waarom moest vooral toen de Centrale van Eindhoven genoemd werd, dit nader worden aangeduid met „zijn geestelijk adviseurs"? Wat anders dan, om evenals in genoemd verkiezingspamflet anti-papistische gevoe- lens op te wekken bij een zeker deel van de burgerij. Die aanduidingen waren immers even onnoodig als zij onjuist waren. Want als uw correspondent over zaken, schrijft, waarvan i, niet op de hoogte is, dan behoort hij hier ni„ over te schrijven. En dan had hij, nu hij v,e| schreef, dienen te weten dat noch de Boeren leenbank van Eindhoven noch die van Alk maar evenmin als die van Utrecht op Kath. grondslag berusten en er. geen sprake is vafl geestelijke adviseurs. Het feit dat een ver- eeniging geheel of voor het grootste deel katholieken bestaat zegt ten opzichte van den aard der instelling nog niets. En ik geloof dat ook door een zeer groot aantal niet-kath. de erkenning van „Godsdienst,, huisgezin en ejgen dom als grondslagen der Maatschappij" wel onderschreven zal worden. Bekend is ook het feit dat bij Utrecht wederkeerig ettelijke ban- ken, bijna uitsluitend kath. leden tellende, zijn aangesloten en dat in den R. v. T. van deze Centrale o.a. zitting heeft de heer A. Comman deur, R.K. lid der Prov. Staten van N.-H M. de R., alleen om het feit dat zeer vele leden der Coop. Boerenleenbank (Bank P. Zuï) gegriefd zijn door het tendentieuse geschrijf van uw corr. heb ik de pen genomen om na mens hen protest hiertegen aan te teekenen en ik ben er van overtuigd dat zij hierin nfet al leen zullen staan. Het komt mij voor dat verre weg het grootste deel der geheele burgerij Z.-Scharwoude een dergelijke schrijverij hart grondig zal verfoeien en zoo, langzamerhand beu zal zijn van de manier waarop de gemoe deren worden opgezweept. Dat er zelfs vele lieden van Bank I zoo over zullen denken, al durven zij het misschien niet hardop zeggen. U M. de R. dankend. J. GROEN: Az. Broek op Langendijk 15 Juni 1923. M. de R. Naar aanleiding van, uw verslag der vergade ring van „Koophandel", Transportarbeiders en de Veilingsvereen. verzoeken wij u, ter aanvul ling van uw bericht, ook volgende regels s.v.p 'te plaatsen, want al is uw verslag geheel over eenkomstig de waarheid, zoo wekt 'ttoch de gedachte b ijeen buitenstaander, dat de Trans portarbeiders van goedem wil zijn en dit is absoluut niet het geval. Dat wij weigerden met de Besturen' der Tuin ders te vergaderen, zal velen onaangenaam aan doen en schijnt niet te verdedigen. Maar als men weet, dat door die Besturen vergadering op vergadering is belegd, waar men over de Transportarbeiders en hun con tract sprak, allerlei klachten ten rechte of ten onrechte vaststelde. Zonder ons ook maar eens een enkele maal uit te moodigen tot bijwoning van -een dergelijke vergadering, of ons eens vroeg naar de waarheid dier klachten en trachtte die met ons in de toekomst te voor komen, altijd en altijd werden' wij gepasseerd, tenminste van de zijde der L.G.C. Men stelde in 'tons voorgelegen Concept Contract een loonregeling vast, zonder maar in het minst iets officieels van onze verdiende loonen te weten, met een loonsverlaging van 33—40, ja zelfs 75.—. Nu zal toch ieder wel begrijpen, dat wg deze menschen niet kunnen beschouwen enkel als belanghebbende derde, die tracht „Koop handel" en Transport bij elkander te brengen. (Zooals Mr. Brugman 't voorstelde en welk standpunt ons werkelijk niet onsympathiek was.) Voeg nu bij het aanbod van loonsverlaging nog de verregaande aanslag die in dit concept gepleegd werd op ons bestaansrecht als orga nisatie, dan zal men beter begrijpen, dat dit concept contract voor ons als Transportarbei ders onaannemelijk was. Met dank voor de weder zoo, welwillend ver leende plaatsruimte IP. BAKKER, Algem. Secr. der Transportarb. Org- i"ll pQa II pQ0 II II pQq pQa 1| pQcn csQall pQa |f ROOKT SINT PANCRA3SERS Prima 5 cents Sigaar. Voor etngros: MEIER WIJN, SINT PANCRAS. Hl t=30c311 pQa II ll pQa II pfro II crxQczi cr>Qa pQcu |f

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2