T De -dief, die in den D-trein Nieuweschans Bremen van een kastelein uit Weenen een portefeuille met ongeveer 3.000.000 mark in buitenlandsch geld had gerold, is aangehou den in den D-trein NorddeichBerlijn, waarin hij grove verteringen maakte. 70.000 mark wa ren reeds uitgegeven, het overige geld was nog in zijn bezit. De aangehoudene was in den oorlog reserve-officier en in de revolutiedagen bevelhebber van de vliegtuighal op Norderney. Alweer. De Wouwsche Plantage bij Bergen op Zoom wordt voor de vrije wandeling gesloten. Oor zaak: vernieling door het publiek. ,Een mijnheer met een kofier in de hand kwam te Hallum by iemand aan de deur. Me vrouw kwam voor. Mijnheer maakte zich bekend als koopman in stoffen en karpetten. Mevrouw had niets noodig. Mijnheer vroeg nu, of mevrouw ook groot geld tegen klein geld wilde verwisselen tot een bedrag van f300—f400. Mevrouw had wel een biljet van f 100. Mijnheer vond dit ook goed. Mevrouw haalde het biljet van f 100 en gaf dit aan den koopman. Mijnheer laat zien, dat hij 3 maal f 25 en maal f 10 had. Als mevrouw nog f5 had kwam de zaak in orde. Mevrouw verwijderde zich om de f 5 te halen Mijnheer sloo pde deur uit en stapte in den auto. Mevrouw kwam met grooten schrik tot de ontdekking, dat ze f 100 armer was gewor den. De affaire wordt voortgezet. Men meldt uit Deventer dat de N. V. Gemeen schappelijk Bezit, wier Simplex-machine Woens dagavond in beslag genomen is, op last van de Justitie, binnenkort met hare andere Simplex machine de gestaakte trekking zal voortzetten. Durf. Een ingezetene van Zandvoort heeft zich op 82- jaiigen leeltija aangemeld om in ondertrouw te worden opgenomen. Het is reeds de vijfde maal, dat zijn huwelijksbootje in zee zal steken. Hout aan de kust. Het stormweer van de laatste dagen heeft, naar uit Zandvoort wordt gemeld, hout aan de kust ge bracht. De strandvonderij heeft zich belast met de berging, terwijl de politie streng toeziet. Te Vlissingen is gistermiddag een schilders knecht uit Souburg uit den mast van een mailboot gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De gemeentelijke vrachtautobelastimg De Kroon heeft haar goedkeuring onthouden aan de verordeningen van de gemeenten Arn hem en Nijmegen tot heffing van een belas ting op vrachtauto's. De Regeering heeft zich dus vereeinigd met de door Ged. Staten van Gelderland inge brachte bezwaren tegen deze verordeningen. Die bezwaren zijn de volgende: Boven een gezamenlijk gewicht van 2400 K.G. wordt voor de bepaling van het belasting bedrag als maatstaf genomen het soort ban den waarmede de auto is gemonteerd. Omüat bij den gemonteerde» band niet gemakkelijk is vast te stellen of er sprake is van een ccushionband of wel van een massieven band, werd bepaald in de verordening, dat een band waarvan hoogte boven den montage-ring ten minste 7.5 c.M. bedraagt zal worden beschouwd FEUILLETON. OP DEN BURG DYMECK 18) (Nadruk verboden). Als ijs drong de koude van den steenen vloei door haar kousen en door haar geheele lichaam en rillend van koude en op winning drukte zij zich zoo dicht mogelijk tegen den muur. Daar zag zij op hetzelfde oogenblik, dat het licht weder bewoog, nader kwam, door de deur van de torenkamer ging en langzaam de stijle, kleine trap afdaalde. Maar, waren er dan werkelijk spoken of geesten? - Henny had bijna van ontzetting en schrik een luiden gil gegeven^ Een lange, dunne, zwarte vrouwengestalte, met een glazen lan taarn in de hand, daalde langzaam af naar den gang. Als gehypnotiseerd zag zij de gestalte met starren blik na, en haar hart, dat tevoren zoo hevig klopte, dreigde stil te staan. Dat was zij vergiste zich niet dat was t tante Klarissa zelf, die daar voortschreed 1 Henny voelde zich in hooge mate opgelicht en zij schaamde zich over haar vrees en haar kinderachtige kleinzieligheid. Zij waagde nau- welijk adem te halen, tot het oogenolik, dat haar tante de deur van de zaal harer voor ouders geopend had en daarachter verdween. Als een hinde sloop Henny weder naar haar kamer terug, ontkleedde zich haastig en ging stil naar bed, huiverend van de koude, en liet het licht branden. Zij beefde nog als een riet en in haar hoofd draaide alles door elkaar. Wat ter wereld kon tante Klarissa bewegen in den nacht naar de torenkamer te gaanï Was dit misschien een ziekelijke gewoonte, die haar daartoe aanleiding gaf of verborg zij daar bijgeval iets in het geheim? Zij was zoo zeer met hetgeen zij zoo even gezien had in de weer, dat zy geheel haar eigen ongeluk vergat, maar plotseling werd zij weder daar aan herinnerd, en overdacht zij wat zij morgen wellicht had te verwachten. Rusteloos keerde zij zich in haar bed om en om en pijnigde haai hoofd met allerlei gedachten. Rmuelijk, tegen uen moigen, viel zij in een onrusugen slaap, angstig en verward üroomen- de, en reeds voor de klok zeven had geslagen was zij weder wakker. Zti kleedde zkjh vlug aan, sloeg een doek als cushionband. Aan dien eisch voldoen ook, zij het dan bij uitzondering, andere banden en Ged. Staten meemen, dat een dergelijke onzekere, moeilijk controleerbare maatstaf in een belastingverordening niet mag voorkomen. Waar de heffing der belasting is gegrond op de overweging, dat zwaar beladen voertui gen die buitengewone eischen aan de wegbe- dekking stellen, daarvoor ook eenige vergoe ding aan de gemeente behooren te betalen, meenen Ged.'Staten, dat zwaar beladen vracht wagens met dierlijke trekkracht wier moeizaam met horten en stooten voorwaarts gaan vopr den weg uiterst madeeüg is, niet buiten de on derhavige belasting mogen worden gelaten. Het grootste bezwaar van Ged. btaten is evenwel gericht tegen de belasting als zooda nig. Ook vrachtauto's, die niet in de gemeente thuis behooren, worden in de belasting betrok ken, hetgeen in strijd is met de eischen.cvan het moaerne verkeer: ook andere gemeenteen zijn bevoegd een verordening als de onderha vige in het leven te roepen. Welke belemmeringen en moeilijkheden hier door aan de ontwikiceling van het snelvervoer in den weg worden gelegd, welke lasten hieruit voor hanael en bearijf zullen voortvloeien, be hoeft naai" de meening van Ged. Staten niet nader te worden uitgewerkt. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft nog medegedeeld dat ook zijn ambtgenoot van Waterstaat van meening is, dat de belemmering, welke het verkeer door een heffing als deze zpu ondervinden, ontoe laatbaar is te achten. Faillissementen in Nederland. Volgens meueoeeling van het Handelsinfor matiebureau van van der Graaf Go's Bure aux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Juni in Nederland uitge sproken 53 faillissementen tegen 51 faillïsse- in dezelfde week van het vorige jaar. PLAATSELIJK NiEUWS BROEK OP LANGEND1JK. De directeur van het Bost- en Telegraafkan toor te Broek op Langendijk maakt bekend: In 1923 worden 5 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafie, beschikbaar ge steld. De aanmelding staat open voor manne lijke candidaten, die in het bezit zijn van een einddiploma van een Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, gymnasium of daarmee gelijkgestelde inrictuing van onderwijs, met uit zondering van de Hoogere Handelsscholen. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 25 J uli a-s. Inlichtingen zijn te verkrijgen by den direc teur dezer plaats. VOLKSCONCERT. Het vier en twintigste, het zal dus wel niet zoo lang meer duren of we hebben een jubi leumconcert. De organist, de heer Slinger, speelde op dit concert 12 Juni in de Groote kerk als no- 1 van het programjma het „Ada gio" en de finale uit de eerste orgelsonate van om en ging met den brief voor Graaf Role- neck naar beneden in den tuin. Daar zag zij reeds den tuinman', die bereid willig, vriendelijk en veelbeteekenend lachend, toen hy het adres las, den brief in ontvangst nam. Henny liet zich, als dikwijls gebeurde, de koffie op haar kamer brengen, en als zij be merkte, dat vrouw Schroth haar kamer ver liet, de deur sloot en naar beneden ging, sloop zij nog eenmaal naar de torenkamer. Thans, bij het helle schijnsel van de herfst zon, die haar stralen door de schietgaten zond en deed weerspiegelen op de vensterruiten, had deze gang niets vreeselyks meer, en het kwam haar wel zeer onverstandig voor, dat zy gis teravond zoo ontsteld was geweest. Nog eenmaal genoot zij van het heerlijke uitzicht over het park en het land, keek zij het kleine vertrek nog eens in de rondte, dat haar bij den eersten keer, dat tante Klarissa het haar had laten zien, zoo zeer was bevallen. Doch wat was dat? Henny was kort langs den muur gegaan, streek, als wilde zij de steenen voor het laatst nog eens liefkozen, langs het muurvlak. Door die beweging schoof een steen weg, die, zooals bleek, gemakkelijk was weg te nemen. Tot hare groote verwonde ring en verbazing vertoonde zich een nis, waarin een klein ijzeren kistje stond, precies gelyk aan dat waaruit tante Klarissa het sieraad had genomen, dat haar tante haar had ge schonken. Met bevende handen nam Henny het kistje uit de nis en bekeek het van alle kanten. (iet was opvallend licht en er zat geen sleutel in het slot. Wanneer zij echter probeerde jhet deksel er af te lichten, kon zij het er zodider eenige moeite afnemen, waarna Zij tot Hare groótfe* verrassing niet anders dan geel gevfor- den papieren ontdekte, waarop met groote let ters was geschreven. Hoofdschuddend wilde zy het deksel weder op het kistje leggen, doch daar vielen haar oogen op een duidelijk geschreven naam: ,,jür- gen v. Wackerath." Henny kromp ineen. Wat was dat? Wat hield zij hier dan in haar handen? Was dit wel licht iets, dat de Wackerath's aanging? Zij moest lezen wat daar in stond, tot eiken prijs. Juist had zy het voornemen opgevat het bo venaan liggende papier er uit te nemen, toen zy duideHik het rollen van een rijtuig hoorde, da,t den hof opreed. Zou dftt vcftr het laatst Graaf Releneck zjjo. den Amsterdamschen toonkunstenaar Jac. Bon set. In dit werk bewandelt de componist nog niet die moderne paden die hij later betreedt, 't klinkt alles eenvoudiger, desondanks de moeite van bet instudeeren zeker waard, en als de heer Slinger zich er voorspant kan- men verzekerd zijn dat het ook goed wordt uitge voerd. Verleden jaar hebben we kennis ge maakt met het symphonieorkest van den heer Pranger, uit Noordscharwoude, en we hebben toen in waardeerende bewoordingen de ver richtingen van. dit ensemble besproken. En wat we gisteravond, op dit valksconcert van „Sem- pre Crescendo" gehoord hebben getuigt van ernstige, nauwkeurige studie, 't Is toch geen kleinigheid met dilettanten waaronder zeer jeugdige een auditie te geven zooals die van gisteravond van werken als het „Andante" uit de eerste en het „Larghetto" uit de tweede symphonie van Beethoven en het „Pelgrims- koor"'uit Wagner's Tannhauser al leed het machtige, het imposante van uit Wagner frag ment wel wat door de kleine orkestbezetting. Maar toch, het streven is schoon en in den heer Pranger, die zijn taak blijkbaar ernstig opvat heeft de vereeniging een. muzikaal leider. Kleinere stukken van Gillet, Saint-Saëns en Bizet voltooiden het programma van S, C. en konden eveneens bogen op een goede vertol king. De zangsoliste was mevr. Baronesse N, v. Slingelandt, uit Nijmegen. Een kolossale alt stem en wel mooi ook, een stem uitnemend geschikt voor een lied als Beethoven's „Die Ehre Gottes" en muziek van Handel bijv. van wien mevr. v. S. een aria uit „Alciina" zong. Hier en daar had de zangeres met wat onzui verheid te kampen. Had het zijn oorzaak in een tijdelijke indispositie, of was de vreemde omgeving een hinderpaal? 'tls bekend, dat 't voor een zangeres of zanger, met begeleiding van ons groote orgel moeilijk zingen is, omdat de solist van die begeleiding zoo goed als niets hoort. Overigens is de stem van mevrouw v. S. er wel een die indruk maken kan. Be halve aan Bach, Handel, Beethoven, van Oort en van Duyse, had de zangeres ook aandacht geschonken aan de „Wilhelmina hymne", van onzen stedelijken muziekdirecteur, den heer H. A. Maas. Dat deze hymne waarvoor mevr. Da niëlBoom den tekst dichtte zeer in; den smaak valt, bewijst wel het feit dat zij behalve in tachtig plaatsen van ons land, ook in Oost- Indië gezongen zal worden. In Haarlem o.a. door een koor van 800 zangeressen en zangers met begeleiding van een groot harmonieorkest, en hier ter sted eheeft de heer de Haas het met zijn kerkkoor in studie genomen, terwijl er van de zangkaar ten reeds 10-000 verzon den zyn. (Alkm. Crt.). LAN0S DE STRAAT. Onder een licht zonnetje dat even den regen van den laatsten tijd dééd vergeten, stond hij daar, de transportarbeider,zijn eentonig werk verrichtend lossend aan een wagon kunstmest aan de® Laadplaats. Eentonig was zijn werkeentonig waren zijn bewegingen gedachtenloos werkte hij daar. Zoo zag hij de hoeveelheid in den Het was ongetwijfeld een ander rijtuig dan het hof-rij tuig van Graaf Roleneck. Daar hield het stil. Henny sloot het kistje, legde den steen weder op zijn plaats en ging, het kistje onder haar doek verbergende, naar haar kamer terug. Zij had nauwelijks tijd haar vondst onder haar kleeren te verstoppen, die in haar kast waren geborgen, of daar hoorde zij reeds Kon- rad de trap opkomen en tegelijk daarop aan haar deur kloppen. Mevrouw de Gravin verzoekt de freule onmiddellijk beneden te komen. Als Henny door den corridor, de trap af en weder over den corridor van de onderste etage naar de kamer harer tante ging, wist zij, dat er een keerpunt in haar leven kwam, dat zij voorloopig het onbekende tegemoet ging. Of zij zich weder naar haar nieuwen toestand zou kunnen voegen, dat kon zij op dit oogen blik nog niet zeggen, zij was nog niet in staat na dagen van tnspanning en opwinding, zich haar toestand helder voor oogen te stellen. Eén ding wist ze thans zeker, ze was zich zelf weer, en zij wist, dat zij dit aanstonds voor haar tante zoowel als voor Graaf Roleneck zou blij ven, en dat zij haar eigen meening zou durven zeggen. Thans kon zij lachen om den uiter- lijken schijn en glans, waardoor zij zich in haar naïviteit had laten inpalmen en verlokken. Al dat verborgene, dat haar eerder had bekoord en tot nieuwsgierigheid had geprikkeld, had thans voor haar geen waarde meer, zij was nu weder Henny König, niet die Henny König, die van haar tante zich afhankelijk toonde, wier luimen zij moest verdragen en verdroeg en die voor haar den weg bereidde, dien zij had te gaan in het leven, zij was weer de vrye Henny, die niets anders bezat dan zich zelf. De zwakheid, die zij voor korten tijd nog had getoond en waardoor zij de bruid van Graaf Roleneck was geworden, was thans over wonnen en daarvoor was in de plaats getreden een kalme berusting, de macht over haar zelf, een gevoel van vrijheid van zelfbeheersching, en als een visioen verscheen in dit oogenblik het beeld van het eenzame meisje, dat zich zelf een weg zou banen door het leven, die 'haar eigenwaarde redde, maar die de ge ringschatting en het strenge oordeel zou moe ten verdragen van een man, die haar met zijn trouwe oogen en zijn verstandigen blik had gewaarschuwd, en dien zij nimmer zou ver geten. Maar tegelijk zag z» ook oog een ander wagon langzaam verminderen tot op. eens wat was dat? een vreèmd gevormd voorwerp blinkend. Wat was het? een met te vervagen gevoel van angst bekroop hem Aanr.aken, auride hij hei niet, en gedreven, waardoor wist hij niet richtten zijn schreden zich nam een paar mannen, eveneens daar aanwezig - verzocht nun mee te gaan hij had een vreemd gevormd voorwerp gevonden. 'Toen hy het hun wees, overtoog een bleekheid hun getaat, en trillend kwam het over hun lippen: eed dynamietpatroonl Ln met nog meei vrees zagen zy de mannen uen met bolsjewistische ideeën Dehcpien arbeider aan. Hij zag hetwist hoe men over zijn ideeen spraic voelde zich opeens verheven hij, de eerzuchtigeDoven hun kleinburgerlijke begrippen. Als gehypnotiseerd werd nij door uen invloed van het vreemde voorwerp Hl Men sc Versche jjksleger ersce Vóór Rang: ruinen t vans ov :he leger ik er in n b ewijs, ho erd. Da: en officii apening 's g gevangen gehouden. Een niet te weer- scane drang dwong hem het vreemde voor werp in zijn hand te nemeniwakemd-droo- mend droomde zyn groote geest de stoutste verwachtingen steeds scnooner droom betooverd als hij was door de schitter - sterretjes ooor het zonlicht uit het glimmende voorwerp opflitsend. Met de snelheid der vleugelen voerde hem zyn geest naar een ander rijkzijn ideale staat.Zege vieren zou hijZoo liep hij voort 'naar het midden van het dorpdaar waar het raadhuis scaat.Een dynamiet-patroon een seconde was voldoende om een eind te maken aan het klein-burgerlijik geuoe van het dorphet dorpvan waaruit op de pumhoopen van het heden eeii icieale staat zou worden opgebouwd voor de toekomst.Reeds zag zyn geest het 1. het schrikkelijk gebeuren.Steeds sohoo- 'Jn militai rre schi est gesc jnder a< ien de ta nopt, dar ekende ayn, V01 erdwenei 11 teger in 1991 Wedel'i ïjn uitge :haft. Oc jre luch 31. De gen erdwenes ner werd zyn visioen. Een zware slag wplken van stof en gruis weiden omhoog geworpenmaar hy de eerzuchtige had gezegevierd. Zag den stroom van feli citaties van geestverwanten zag zich volkscommissaris zyn medearbeiders van voorheen thans zijn raadsmannen door hèm zetelende op 't groene kussen beslis send over het wel en wee van' hun mede- menschen. Wakend-droomend ging hy voort tot Lachende stemmen drongen van ver weg tot hem door. Met een blik starende 5« de yle ruimte zag zijn nog gevangen geest de twee mannen van straks Lachend zagen zij hem aan. Andere geluiden ving de droomer op.deed een wanhopige pogingverloste zijn gevangen geest. Zag zich voor het raadhuis. Zag den open baren ordebewaarder. Angst beving hem - -(zijn hand omknelde nog steeds den dyna- mietpatroon. Voorzichtig het voorwerp vast houdend trad hij op het drietal toe. Gaf het voorwerp over zeggende: dat het een dyinamietpatroon was. Een luid gelach deed hem opzien naar de beide mannen van straks. (Hun list was gelukt. En onder huii lüid- lachen klonk het door: het is een electrisoh stopcontact. Diep beleedigd keerde hij zich om hij de eerzuchtige. beeld voor oogen, een vriendelijke vrouwen gestalte in een eenvoudige, zonnige kamer van een boerenhofstede, een lieve verschijning, die even trouw en goed haar reeds vroeg ver grijsde hoofd had opgericht en onmiddellijk was opgestaan om hulp te verleenen, aan een haar vreemd meisje, een vrouw, die dg spo ren van doorgestaan leed op haar voorhoofd droeg, wier trekken reeds te vroeg waren ver ouderd, maar wier oogopslag niets dan vre de en kalme berusting teekeode, de moeder van Eckart von Wackerath. Wat was daarbij vergeleken de koude pracht van den B,urg „Dymeck?" Zonder eenige aarzeling, zich zelf bewust en volkomen bestand tegen alles wat komen zou en komen moest, draaide zij den knop om en stond in hetzelfde oogenblik tegenover hare tante, die nog bleeker dan an ders en met van toorn fonkelende oogen in haar leunstoel zat. De Gravin vergat in haar opgewondenheid H,enny door haar lorgnet op te nemen, zooals het anders hare gewoonte was. Achter den stoel van de Gravin stond de Graaf, en evenals steeds reikte Henny hem de hand, nadat zij ook haar tante een „Goeden morgen,, had gewenscht. Koud als ijs was haar hand ,toen zij die in' de zijne had gelegd- Het gelaat van den Graaf was eveneens blee ker, dan het zich anders vertoonde. Zijn oogen hingen aan de lieve meisjesgestalte toen Henny daar stond haar vonnis aan te hooren. In zijn oogen glansde een. verterende gloed, terwijl zyn verstand hem zeide, wanneer hij eerlijk was: Hoe kondt ge er aan denken, dit reine, onschuldige meisje, na uw veelbewogen leven tot uw vrouw te maken? Is Henny König niet te goed daartoe, om een reeds half afgeleefde man toe te behooren, hem haar liefde te geven en zijn echtgenoot te zijn? Zou zy achting en eerbied, vriendschap en vertrouwen voor u blij- j ven koeslaren, wanneer zij uw leven werkelijk' leerde kennen? En was het niet uw plicht -1 geweest, haar dat voor uwe verloving te zeg gen? Maar dat was ook niet mogelijk ge weest zulke reine en onschuldige meisjes mogen geen blik slaan in het lichtzinnige leven van een man, tengevolge waarvan zy in haar onschuld heftig zouden worden getroffen? Graaf Roleneck, die reeds vele „geliefden" had verloren en zonder klagen had moeten opgeven, voelde thans een pijnlijke smart bij de gedachte, dat Henny thans werkelijk voor hem verloren was, en zijn1 eer verbood het hem toe te laten, dat zy door overreding nog van inzicht zou veranderen. (Wofdt vervolgd). sn. Met roken. I thans preekt ni rs en ft én naam e namen ;onders ommiger en, vem [edaan. ataljons, aafd. D lgemeen et heele eze ham laten en ween neer is le gewon leel des ijn afzon Deze ver lat, daar lescheide lerlyke F leel min iverschie - Uit nen in 1 ir.gekom g „blin iet mind -♦uit ;emeld, jngeluk h Een. steig an hen 1 :oiid in lir.gswerli deeding eerd. Bij Ge Sarah B ivoux d ipbracht waarb iji de wand rijen en lil N001 h I 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4