NIEU WE Nieu wsb 1 ad - voor LANGEDIJK enlJOmstreken. Dinsdag 19 Jnni 1928 j 82e Jaarg.ag per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. No. 70* (■TCRC. TILEPMHIl in L4NCËDIJKËR COURAHT. Deie courant verschijnt dinsdags, Donderdag* en Zaterdags. ABONNEMENTSPRIJS BEDAGTEU E-ÜITOKVBR BUBEBL: Moord«cli«rwoude. P K U 8 DER A3, EKl'ENïlENt Vu 1I regel» 78 ct-, elke regel meer 18 et. Groote letten of vignetten «orden naar plaatsruimte berekend Brieven reohtstreek» «en den Uitgever, "ïTWSP's Nieuwe abonné's ont vangen de tot 1 Juii ver schijnende nummers GRATIS. De Uitgever. DE LANGE DE MORAAZ I Alkmaar - Anno 1804. j Donderdag te Schagen Hötel „Vredelust." CREDIETEN. VAN ALLES EN NOG WAT (Nadruk verboden). Wy sloten verleden week ons overzicht met het relaas van de avonturen van een troépje landarbeiders, die naar Noord-Frankrijk wil den trekken en berooid weer in Harderwijk terug keerden. Dat kwam omdat de leider, een zekeren Meerstra uit Zwolle, er tusschenuit zou zijn getrokken en de menschen in het vreemde land aan hun loc zou hebben overgelaten. Thans publiceeren de bladen ook de lezing van dezen Meerstra. Hij beweert dat de arbeiders jenever hadden meegenomen en daarvan onderweg zoo veel gebruikten, dat reeds ïh Roosendaal enke len dronken; waren. In Brussel misten ze door de schuld van deze dronken menschen den trein, zoodai ze pas 'snachts 2.30 uur te Aul- noye arriveerden, toen de vertegenwoordiger van het plaatsbureau reeds lang verdwenen was. De leider heeft daarop telegrammen ge zonden naar de landbouwers, bij wie de man- hen in dienst zouden treden. De landbouwers kwamen ook ,maar weigerden bij het zien van den dronken troep, de arbeiders te ontvangen. Een andere groep, waarbij geen dronken menschen waren ,is goed terecht gekomen. Al dus de heer Meerstra, die met zijn tegenspraak wel wat laat komt. Hoe het zij, onverantwoor delijk is en blijft het dat Meerstra de mannen alleen verder heeft laten modderen en zelf met den eerstvolgenden trein weer naar huis terug keerde. Wanneer de mensch dronken is, kan hij heelemaal niet op zichzelf passen. Da.t is dezer dagen weer eens gebleken te Maastricht. Voor de rechtbank aldaar, had zich een her bergierster te verantwoorden, terecht staande wegens het veroorzaken van dood door schuld. Er zaten een paar chauffeurs en wat spoorweg personeel in haar café, toen er een pakjesdra ger binnenkwam, bekend als „Boerendrik Deze vroeg aan de chauffeurs of ze hem niet tracteeren wilden, waarop een van hen ant woordde dat hij wel jenever voor zijn rekening kon drinken, maar dan moest er peper in. Drik nam aan en de herbergierster schonk hem „een bakske", dat is een maatje jenever in een bierglas en deed hierin een lepeltje peper. Zoo heeft Drik ongeveer 10 glazen gedronken, iel- kens wilde hij naar huis gaan, doch telkens nok weer werd hij door het gezelschap tot drin ken aangespoord. Toen hij eindelijk kon gaan, werd hij natuurlijk onmiddellijk door de pointe .opgepakt. In het politie-bureau stierf Dnk aan alcoholvergiftiging, volgens verklaring van de 'doktooren die de lijkschouwing verrichtten. De man had toen nog 4-5 deciliter alcohol m zijn maag benevens een hoeveelheid peper en dus minstens een liter jenever gedronken heb ben. Tegen de herbergierster werd 3 maanden geëischt, de hoofdschuldigen, zij die den man tot drinken aanzetten, blijven echter in vnjnei Zoo is nu eenmaal de gerechtigheid! Zelfs beesttaenschen, als waarvan in t volgende spra ke is, straft zij met... 14 dagen. De geschie denis is gebeurd te Almelo. Zekeren Wijnands was eigenaar, van 'n hond. 't Dier had jongen en de verzorging van de kleintjes eischte voor het dier 'n krachtiger voeding dan in gewone omstandigheden. Hij snuffelde bij de buren en wist bij een buurman W. genaamd, eeinig vet te bemach tigen, 'n weelde, welk ehet dier zich niet alle dagen kon veroorloven.. Maar de diefstal zou voor de arme moeder vreeselijke gevolgen heb ben. Toen het dier voor de tweede maal bij de woning van W. verscheen, lokte deze het in huis. Hij gree phet bij den staart, trok het naar binnen, stak het vervolgens aan een mestvork en droeg het huilende dier triomfeerend naar buiten. Daar trok hij de greep uit het lichaam, sloeg met de steel op den kop van het ongeluk kige dier, groef vervolgens 'n kuil en wierp den hond, die nog leefde, er in om ten slotte z'n beulswerk te eindigen met het vullen van den kuil. De eigenaar van den, hond kwam nog ver klaren dat zijn vrouw had aangeboden het vet te vergoeden. Maar de man wo uzelf „wreker'1' zijn. Nu krijgt hij 14 dagen, 14 jaar zou nog 'te weinig geweest zijn. Maar, nietwaar, wij lee- ken weten nu eenmaal niet wat gerechtigheid is. Daarvoor moet men gestudeerd hebben, 't Was maar een beest, en dat hindert niet zoo erg. Zoo denken er velen over. In October van 't vorig jaar had een jagende landjonker uit Den Haag onder Hilversum een hond doodgeschoten, die zich even van den weg af op zijn jachtterrein had begeven. De eigenaar deed aangifte en de Amsterdamsche politierechter veroordeelde den landjonker tot f300 boete. Het O.M. dat zes weken gevange nisstraf had geëischt, ging in hooger beroep en thans is de zaak voor 't Gerechtshof te Am sterdam behandeld. De jonker beweerde, dat hij niet het opzet had gehad om den hond te dooden. Hij !had hem alleen willen wegjagen. De adv.-gen. oor deelde echter met den politierechter, dat bekl. moest en kon weten, dat een schot op dien afstand gelost en met dergelijke patronen doo- delijk kon zijn, gelijk het dan ook geweest is. In een rapport wordt van1 den beklaagde ge zegd, dat hij zich moeilijk aan regels onder werpt en meent, dat alles voor hem moet wij ken. Hij leeft in de overtuiging, dat niemand en niets hem kan' deeren. Maar bekl. zal moe ten leeren, aldus spr., dat hij de rechten van anderen moet eerbiedigen en zich moet on derwerpen aan de eischen van de maatschappij. Geëischt werd vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot veertien dagen gevange nisstraf. De menschen zijn ruwer geworden geduren de den oorlogstijd, of liever ze laten hun ruw heid den vrijen teugel. Geen wonder, 4 jaar 'lang mochten ze wèl doodslaan, waarom zou het nu dan ineens niet meer mogen. Deze geest van verwording waart rond door geheel Europa, het sterkst échter wel in de landen die den oorlog verloren hebben. Allerlei uitwas sen van een overspannen en nerveuze bevol king treden op den voorgrond. Zoo heerscht te Weenen een ware „hypno tisine -maniedie zooo'n omvang aanneemt dat de politie tegen de practijken van de als paddestoelen uit den grond rijzende amateurs moet optreden. Een advocaat diende een aanklacht in tegen een collega uit Boedapest, daar deze laatste zijn vrouw, een Hongaarsche gravin, had gehyp notiseerd. Hij ging naar het hotel van zijn collega en ranselde hem, zoowel als diens schoonbroeder, met een hondenzweep af- Een ander leerde „hypnotisme" ten einde het meisje, waarmede hij wenschte te trouwen, van, een zenuwaandoening te genezen- Ja, zelfs schoolkinderen hypnotiseeren elkaar onderling, dikwijls met gevaar voor hun ge zondheid en hun geestestoestand. Dat zijn de gevolgen van den' oorlog 1 In Friesland houden; de minnaars er wel eens rare manieren op na. Als ze jaloersch zijn op elkaar en malkander het vurig gewenschte bezit van een schoone bestrijden, hebben ze de gewoonte elkander aan het mes te steken. Enfin, dat is jeugdig bloed, zal men zeggen als ze ouder worden zullen ze ook wel' bezadig der worden. Dat denkt ge maar. De vos ver liest wel z'n haren, maar niet z!'n streken. Te Harkema-Opeinde zijn in een nacht van de af- gelooopen week bij een weduwe talrijke glas ruiten ingeslagen;. De dade rwas een weduw naar van 78 jaar en zijn drijfveer was... min nenijd 1 Hoe ouwer hoe gekker zegt men wel eens, en heelemaal ongelijk heeft „men" niet. Te St. Philipsland (Zeeland) heeft een 80-jarig man de geboorte van zijn eersteling aangege ven. „Papa" is 44 jaar ouder dan de moeder. Die is n.l. 36 jaar. En de liefdie is blind. Maar zoo blind zijn verliefde menschen toch nog niet of ze kunnen wel waarnemen dat ze bestolen worden. Ten minste met het paartje te Amsterdam, dat zo ugaan trouwen was dit het geval. Ze waren bezig hun woning in te rich ten en reeds waren verschillende meubelen en lijfgoederen in de woning gebracht, toen de nog oonbewoonde woning reeds bezoek kreeg van een inbreker. Toen het jonge paar eens ging kijken, blee kuit de deur een paneel ge zaagd te zijn, terwijl van den inboedel voor een bedrag van f 800 was ontvreemd. Een fraai be gin! I Dd ijskarretjes te Amsterdam hebben een concurrent gekregen in den vorm vantorpo- doboot, op de marinelijst vroeger vermeld als Hr. Ms. „Rindjani", thans drijvende winkel in den Amstel en gemeerd aan de Weesperzijde. De torpedoboot, die destijds de Noordzee met een 24-wijlsvaart doorkliefde, heeft het lot on dergaan van zooveel oorlogsschepen: na ver scheidene dienstjaren werd zij oud-roest, maar het schip is nu niet afgebroken, zoodat er 'alleen nog maar ijzeren platen overblijven. Neen. het oude oorlogs-materiaal wordt, ge deeltelijk onttakeld, thans als een woonschip, werkplaats of winkel gebruikt. En zoo is de „Rindjani", welke naam nog op den boeg is te lezen, al is er ook vlakbij een affiche geplakt van „Mottige Janus" een winkel geworden. In de wanden is een opening en daardoor ziet de dorstige de wafeltjes en de ijsemmers, waar mede hel vanille- of roomijs gefabriceerd wordt. Ook kan men op de „Rindjani" eieren koopen a 7 cent per stuk en zijn er kinderwa gens en vouwwagens te huur. Dit is het einde van een van Hr. Ms. torpedo- booten. Een eindje verderop ligt ook nog in de grijze oorlogskleur de „Smeroe", eveneens zonder schoorsteeneinmasten of kanonnen. De patrijspoorten zijn gesloten, door kanten gor dijntjes. Op het dek is een lijn gespannen en inplaats van de baatjes der matrozen, hangt er nu de wasGh van moeder-de-vrouw met haar spruiten te drogen. En de huisvrouw zelf be weegt zich met groote vaardigheid over het smalle dek naar beneden, waar in de vroegere machinekamer en stookruimte een tafel staat met vier stoelen en een naaimachine. Een naamlooze torpedoboot ligt nog aan den overkant. Haar kleur is olijfgroen en daarop is in groote letters te lezen, dat er een lysten- fabriek in gevestigd is. In den romp worden blijkbaar lijsten gemaakt, die elders in den winkel worden verkocht. In den vroegeren kom passtandaard op den bak staat een bloempot. De cirkelvormige rail, waarop eenmaal de torpedo-lanoeerbuis draaide, is gevuld met aar de en aldus in een zuiver rond bloemperk ge metamorfoseerd. Ook de dekgaten, waaruit vroeger de torepdo's naar boven werden ge haald, zijn op vredelievende wijze aangewend. In elk der gaten staat nu een palm, die welig tiert. De drie hbogzee-torpedobaten, die haar laat ste levensdagen slijten aan de boorden van den rustigen Amstel, hebben deuren gekregen, ter hoogte van de machinekamer. Een enkele heefi er zelfs een brievenbus naast en als de post bode een brief in de bus van de „Randjani werpt, dan is deze bestemd voor den ijs- en eierenwinkelier en den kinderwagenverhuurder. Weldra zal nog een vierde oorlogsschip aan de Weesperzijde gemeerd worden, dat ook zeer vreedzaam aan zijn einde komt. 't Is de „Brak", waarop herstellende zieken in ligstoelen onder een tent op het dek zullen uitrusten, op de zelfde plek, waar vroeger de Jantjes zich oefen den in het bedienen der 3.7 c.M. kanonnen. Zoo gaat 'swerelds roem voorbijl Hoeveel 'schepen onzer Koninklijke Nederlandsche Ma rine, zullen nog in den Amstel terechtkomen? ALKMAARSCHE SNUIFJES Van Raadsvader lot kaasvader. Onze raadsvader H. J. Bosman, de kleine Bosman wel te verstaan, heeft zijn; raadsvader - lijk ejas verruild voor den stok met zilveren knop, het teeken der waardigheid voor den opzichter der kaasdragers, volgens goede oude lede de „kaasvader". Wij gelooven zeer zeker dat de keuze goed is. Als agent van een levens verzekering, tevens aanspreker en bedienaar ter begrafenis, hoe zonderling deze combinatie ook aanvoelt, is hij gewend om te gaan met levenden en dooden en hij zal het dus met de boeren, kaas jongens en kaasdragers ook1 wel kunnen vinden. Natuurlijk wordt door stille benijders van den heer Bosman om metamorphose van stads bestuurder in stadsbediéiide, sarcastisch of beter nog, saggerijnig gelachen en zegt men smadelijk, dat de politiek 'n prachtmiddel is om 'n baantje machtig te worden- Maar dat is gewoonweg, wat je mag noemen de „kif.". Het hemd is nader dan de rok. Ieder huis vader is Op straffe van doodzonde moreel ver plicht voor zijn huisgezin te zorgen en wie zulks opzettelijk nalaat is 'n mispunt. En geen lid van welke fractie dan ook, is gerechtigd om daar critiek op uit te oefenen. De geschiedenis wijst o p)tal van voorbeel den, waaruit kan worden aangetoond, dat het politieke kruiwagentje voor vele volksvertegen woordigers in gemeenteraad of tweede Kamer een welkom vervoermiddel was om tot een veilige rustplaats te komen. Zonder de kronieken van stad en land te raadplegen, kan ik uit mijn ouwe kop direct verschillende gevallen opnoemen. Oudegeest kreeg een reëele betrekking, ik gelooof, aan het havenbedrijf of zoo iets. Het S.D.A.Peesche raadslid Uitenbosch (ik eer zijn nagedachtenis als een vriend) werd benoemd tot waagmeester van onze .gemeente. W. C. J. Pastoor^, oud kamerlid, wist het tot burgemeester van een brabantsche gemeen te te brengen. Duymaer van Twist klom in 'n ommezientje op van kapitein tot generaal-majoor of iets in dien vergulde intrant. Dat zijn allemaal vogeltjes van diverse plui mage, wat is er dus tegen, dat vader Bosman zijn kans heeft waargenomen? Het staat nu eenmaal vast, alleen met 'n pak eigen ver diensten onder je arm, kom je er niet. Als je geen voorspraak hebt, heb je niet eens kans voor het huis van achten of het wildemans hofje. Ik heb me er laatst voor gespannen om 'n brave oude vrouw, die tekort middelen had om zich zelf te bedruipen, 'n plaatsje te bezor gen in het „wildemanshofje". Het vuur heb ik uit mijn trijpen pantoffels geloopen om de oude stakker dat Hofje binnen' te loodsen. De burgemeester er voor gespannen, de regenten beleuterd, tot ze Hofman en bromkali moesten slikken om hun zenuwen tot rust te brengen. En aldus het Rijk der autoriteiten geweld aan gedaan hebbende, is het mij ten slotte gelukt, mijn oude knotje van, 72 jaar te zien gepro- meerd tot „hofdame" en geniet zij nu vrij wo nen in één kamer, waarin gewoond, gekookt en geslapen moet worden, met peterolie ver lichting; voorts één plee voor alle gegadigden en één gemeenschappelijke waterleidingkraan, plus 2-50 gratificatie in de drie maanden. Wie doet je wat? De weduwe vajn een gepensioneerd generaal i

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1