de iMiiiimifiiisii fler Haiize-lanhen. EED ZUIITSERSCH-ITfiLIAAilSGHE. REIS. gPÖRT EN WEDSTRIJDEN van Hef vervallen verklaarde mkusferie van landbouw zou voor zoo'n villa den neus op trekken, maar een oud mensch, geboren in de nauwe straatjes van de smalle gemeente is de koningin te rijk en haar verschrompeld hart vloeit over van dankbaarheid voor het haar ten deel gevallen voorrecht. Want zij weet maar al te goed, dat zonder de voorspraak en gunst van al die hooge oomes dit ideaal van haar laatste levensdagen voor haar onbereikbaar zou zijn geweest. SNUFFELAAR. Het „Handelsblad" schrijft hieromtrent in zijn nr. van Maandagavond het volgende: Zooals reeds is meegedeeld, hebben de be stuurders van de Credietvereeniging De Hanze- bank te 's Hertogenbosch het noodig geoor deeld met het oog op de positie der bank sur séance van betaling aan te vragen. In een onderhoud met de directie zijn aan de perss de volgende inlichtingen verstrekt: De ongekende malaise, welke in ons land, en 'vooral in het Zuidelijk deel, het industrieele en bedrijfsleven op zoo buitengewone wijze drukt, heeft noodwendig ook haar terugslag doen ge- Voelen op de Credietvereeniging de Hanzebank 'te 's Hertogenbosch, die met hare 2A bijban ken en 78 correspondentschappen zeer uitge breide relaties heeft met tal van takken van dit bedrijfsleven, als schoen- en lederindustrie, textielnijverheid, sigaren-, manden- en klom pen-industrie, handel in manufacturen en le vensmiddelen en andere, welke op dit oogen- blik in een noodlijdenden toestand verkeeren. Het gevolg is geweest, dat met die bedrijven zelf ook de Hanzebank aanmerkelijke verliezen heeft geleden. Met het oog daarop werd beslo ten eene algeheele reorganisatie der bank door te voeren en het belang van allen, die met haar in relatie staan. De daarvoor ontworpen plan nen brachten ook mede een overleg met de Regeering, hetwelk tot zulk een resultaat heeft geleid, dat spoedig wellicht'reeds morgen de publicatie kan worden tegemoet gezien van een wetsontwerp, dat betoogt in een bepaalden vorm steun te verleenen aan het Katholieke Middenstandscrediet. Met het oog öp de indie ning van dit wetsontwerp was het voor de Hanzebank noodzakelijk om surcéanoe van be taling aan ce vragen, omdat de publicatie der regeeringsplannen uiteraard eene abnormale opvraging van gelden, kon doen verwachten. Het voornemen der Hanzebank was om op heden Maandag de kassen te sluiten, omdat men meend enog Zaterdag j.l. de ge legenheid te moeten openlaten tot uitbetaling van gelden aan cliënten, die dit ten behoeve van weekloonen en anderszins zouden noodig hebben. Om*21 uur zouden de kassen dan ge sloten zijn, gelijk des Zaterdags gebruikelijk is. Met het oog daarop waren de directeuren der bijbanken Zaterdag naar Den Bosch ontboden, teneinde de noodige instructies te ontvangen tot sluiting der kassen op heden-Maandag en 'teneinde nog Zondag voor de onderhoorige correspondentschappen deze te kunnen voorbe reiden. Deze - conferentie heeft ook Zaterdag plaats gehad. Intusschen kwamen er echter in den loop van den voormiddag van Zaterdag, vooral tele fonisch, opvragingen van geld in zoo, belang rijke mate, dat de directie meende dit als een „run" te moeten beschouwen en, gezien de voorgenomen plannen, zich niet gerechtigd meer achtte, hoewel de liquide middelen er voor aanwezig waren, aan de aanvragen te voldoen. Daarom werden, tegen de bedoeling in, de kassen reeds Zaterdag omstreeks half elf gesloten. Waar eene interne, niet naar buiten tredende reorganisatie der bank, zonder de hulp der Re geering, niet wel mogelijk werd geacht, was het noodig om tot de aanvrage van surséance van betaling zijn toevlucht te nemen, teneinde de voorgenomen reorganisatie te kunnen door- 'voeren. Het eerste punt op het program der directie Na onze vorige reis naar Zwitserland in 1913 is het steeds ons plan geweest nog eens een dergelijke reis te maken, maar door den oor log kwam van onze plannen niets. Door moei lijkheden met passen en onzekerheid op reisge- bied kon ook in de jaren na den oorlog van een buitenlandsche reis niets komen'. Ons eerste plan was om in Maart of 'April 1922 een reis naar de Fransche Rivièra te inaken, wat door omstandigheden niet is door gegaan. Ook een door ons ontworpen route, n.l. om over Keulen, München, Innsbruck, Meran, Venetië, Genua, Marseille en Parijs te gaan en dus in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk te zien werd op aanraden van kennissen verworpen mede op grond, dat het reizen in Duitschland en Opstenrijk door het vele vreemdelingenbezoek en de onaan- genaamheden door douane-formaliteiten' niet aangenaam en rustig zou zijn. Nadat we dus vele jaren „op onze stoel''' gereisd hadden, maakten we nu eindelijk een plan op, dat uitgevoerd zou worden. Het be stond er in om door België, Luxemburg, Elzas- Lotharihgen naar Zwitserland en Noord-Italië te reizen met als uiterste punt: Milaan en de zelfde route weer terug te nemen. Zoo brak eindelijk de voor het vertrek be paalde dag aan en lieten we ons per auto met de bagage naar het station Alkmaar brengen. We werden door een voortdurende motregen juitgeleide geda&n, die ons lot Amsterdam ver- 1 geantwoord, dat reeds sinds jaren eene be vriende financieele verhouding heeft bestaan tusschen Hanzebank en Boerenleenbank. Alle van de Hanzebank is thans: zoo min mogelijk stoornissen in de bedrijven te veroorzaken, on- afhaenkelijk van de voorgenomen Reorganisa tieplannen en zij heeft een redelijke verwach ting daarin zeer spoedig te zullen slagen. Gevraagd naar de verhouding, welke er be staat tusschen Hanzebank en Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, werd door de directie door laatstgenoemde bank gedane transacties zijn ten volle gedekt, zöodat er voor aangeslo tenen bij de Boerenleenbank niet de" minste, reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Nadrukkelijk werd verzekerd, dat de directie der Hanzebank niet staat op liquidatie-stand punt, doch ,op reorganisatie-standpunt. In dit licjht heeft men ook de plannen der regeering te bezien. Intusschen heeft hedenochtend ook de Han zebank te Utrecht, welke bijbanken heeft jn Almelo, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Cu- lemborg, Doetinchem, Enschede, Gennep, (^ro ningen, Hilversum, Leeuwarden en Sneek, ,om dezelfde redenen surséance van betaling aan gevraagd. Het kapitaal dezer Utrechtsche Cen trale bedroeg aanvanelijk 2 millioen. Het jverd in 1921 gebracht op 5 millioen, waarvan einde 1921 (de balans over 1922 is nog 'niet gepu bliceerd), gestort was f 1.031.850, in volgestorte aandeelen op naam. Aan de inleggers der N.V. Hanzespaarbank, uit hoofde van haar bestaan haar gelden voor het overgroote deel bij de Hanzebank te Utrecht had belegd, is eveneens een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat, naar mag worden verwacht, 75 pet. der vorderingen als safe kan worden beschouwd, terwijl de mo gelijkheid bestaat, dat ook van het restant een zeker deel terecht zal komen. Onze correspondent te Leiden seint: Het liep op de Hanzebank alhier drukker dan gewoonlijk, doch toen men ervoer dat uit betalingen geregeld en prompt geschiedden, was het publiek dat bij deze bank geïnteres seerd is, weldra geheel gerust. Naar wij vernemen, zal in het te verschijnen wetsontwerp worden voorgesteld, dat de regee ring tegenover de Algemeane Centrale Bank- vereeniging voor den Middenstand garant blijft voor de credieten, die deze instelling van de Hanzebank zal overnemen. De 's Gravenhagensche R. K. Middenstands- vereeniging De Hanze deelt in een circulaire mede dat de besturenraad van Dè Hanze den toestand van de Hanzebank in het Bisdom Haarlem heeft besproken, naar aanleiding van de moeilijkheden die zich voordoen mee de Hanzebank in het Bisdom Utrecht en in het Bisdom 's Hertogenbosch. De besturenraad kan met gerustheid verklaren dat de Hanzebank in het Bisdom Haarlem (bij welke de Hanze banken in Zuid- en Noord-Holland, behalve het Gooi, alsmede op de Zeeuwsche Eilanden zijn aangesloten) geheel zelfstandig staat en geen enkele belangengemeenschap heeft met andere Hanzebanken. De deskundigen, die de Hanzebank ter zijde staan, hebben ieder voor zich den raad gegeven rustig door te gaan. Ieder bedenke, dat nu het abnormaal terugvra gen van geld, waartoe bovendien geen enkele reden bestaat, tot onaangename gevolgen zou kunnen leiden voor de Hanzebank, dus voor allen, die met de daad hun vertrouwen aan de Hanzebank hebben gegeven, voor de zaken- hienschen, die hun crediet bij de Hanzebank Jiebben, voor de R. K. organisatie in het alge meen,/welke daardoor een gevoelige klap zou krijgen. t De toestand bij de Hanzebanken in het Bis dom Haarlem is, volgens een opgaaf van het inlichtingenbureau voor de Hanzebanken, vol komen rustig. Stortingen hebben regelmatig plaats. Van geen „run" is er sprake. Het ver trouwen is in geen geval geschokt geworden. gezelde, waar we dien nacht logeerden. Den volgenden morgen was het weer beter en wer den wjj door de zon begroet, die ons op onze verdere reis niet meer verliet, uitgezonderd een paar dagen. Ten acht ure vertrokken we met den D-trein, waarin we tot Luxemburg, tot waar we dien dag zouden gaan, konden blij ven zitten. Te Esschen aan de* Belgische grens kregen we de douaneformaliteiten en passen- contróle, waarvoor de trein een half uur stopte en waar we geene onaangenaamheden onder vonden, omdat de eenige contrabande (100 si garen) voor eigen gebruik, eerlijk, aangegeven werden, waarvoor een kleinigheid moest wor den betaald. Over de grens veranderde het landschap niet .noemenswaard, maar aan de mistsignalen voor den trein, bestaande uit hori zontaal geplaatste wit geverfde planken, 5 ach ter elkaar, de eerste met één, de tweede met twee verticale strepen en zoo vervolgens en aan de afsluitingen van de overwegen, die be staan in op wielen geplaatste ijzeren hekken, die in horizontalen stand opengeschoven war den, kon men. merken, dat men in België was. Om half één waren we in'Antwerpen. Vanuit den trein hadden we een mooi gezicht op fie schepen, die we in de verte in de 'haven zagen liggen. In Brussel aan. de Gare du Nord had den we drie kwartier oponthoud vanwege het rangeeren van den trein. Wanjneer men vanaf hei Gare du Nord in de richting Namen ver trekt, zooals wij deden, kijkt men verwonderd op, wanneer men plotseling door enkele tun nels gaat, welke men in dit vlakke gedeelte van België niet verwacht. Men houdt dan ech ter geen rekening met de bovenstad van Brus- KOEDIJK (Zuideinde). Bij de verdere voortzetting der seriewedstrij den van S.D.W. hadden we om half een als eerste strijdeinden Geel-Wwart 2 tegen D.T. S. 2. Dit spel verliep in een puntloos einde. Na draaien nog niets, naderhand bij opgooi ge wonnen door Geel-Zwart. Daarna om 2 uur, kregen we Vrone 1V. A.F.C., waarin voor de fust door ieder der partijen een punt werd gemaakt. Na de rust geen verandering zoodat ook hier opgooien noodzakelijk was. Dit werd door Vrone ge wonnen. 'tZij hier vermeld dat dit de best gespeelde nwedstrijd was. In de volgende om 4.45 gespeelden wedstrijd wist Geel Zwart 1 nogal gemakkelijk van haar partner Rood Wit 1 te winnen. Z ijwon met 51. Hoofdoorzaak van deze Rood-Wit nederlaag zal wel zijn ge weest dat Rood-Wit reeds een wedstrijd had gespeeld. OUDE NIEDORP. Op het terrein van V.V.V. speelden Zondag elf spelers uit Klass© IIA en IIB, van de W.F.V.B. Het einde was gelijk spel 11. Aan den wedstrijd waren medailles verbonden, die b\j loting aan klasse B. werden uitgereikt. PLAATSELIJK NIEUWS OUDKARSPEL. Men deelt ons mede, dat namens de Tuinbouw- vereeniging „De Eendracht" een monster uit voorraad is genomen, van superphosphaat bij den kunstmesthandelaar A. Timmerman, welke was gegarandeerd op 14 pCt. phosphorzuur, op een prijs van f 3.70 per 100 k.g. Na opgezonden te zijn naar het Rijkslandbouwproefstation te Maas- ment, bleek zij te bevatten een gehalte van 14.6 pCt. phosphorzuur, dus zij voldeed uitstekend aan de opgegeven garantie. OUDKARSPEL. Naai' wij vernemen, heeft zich alhier een comité gevormd, om zoo mogelijk te komen tot het hou den van festiviteiten, bij de herdenking van liet 23-jarig Regeerings-jubileum van H.M. de Ko ningin. ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdagavond vergaderde ten lokale van den heer P. Schoenmaker de afd. ZuidscharWoude— Broek op Langendijk van den Bond voor Staats- pensionneering. Er waren 12 leden aanwezig. Het viel den voorzitter blijkens wat hij in zijn ope ningswoord zei, nogal mee: Hij had nog minder bezoek verwacht De beweging voor het staatspen sioen mist tegenwoordig alle bezieling, wellicht omdat de samenstelling der vertegenwoordigende lichamen momenteel zoodanig is, dat in afzienba- ren tijd toch niet te denken valt aan inwilliging der gestelde eischen. Waar efchter het nagestreefde billijk en rechtvaardig is, moeten wij niet verslappen zegt spreker, doch moeten we, bezield door onze heide tot de goede zaak, met onverdroten ijver werken aan de totstandkoming ervan. Er heerscht verslapping in de atdeelingen en ook in het hoofd bestuur. Er gaat geen élan meer van uit. Niet onmogelijk is het, wil men het beoogde doel be reiken, demonstratief zal moeten worden opgetre den dan tot nu toe het geval is. Hij hoopte op aangename besprekingen in het belang van de ouden van dagen. De notulen worden daarna gelezen en goedge keurd. Daarop bracht de secretaris zijn Jaarver slag uit, dat getuigde van een intensieve propagan da in den afgeloopen winter, doch dat 'tevens wei- nig opgewektheid constateerde in het leven van den Bond. Er zijn gehouden 5 bestuurs- en 1 ledenvergadering. Het aantal leden groeide van 225 tot 350, dank zij het werken der Propaganda Tooneelclub. Herinnerd werd aan de goed geslaag de bijeenkomsten te Zuidscharwoude en Broek, en de prettige samenwerking en eensgezindheid in het bestuur, dat het werken voor het verkrijgen van staatspensioen tot een lust maakt. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden herkozen de heeren D. Zeeman en A. Kist, die hun benoeming weer aanvaardden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden' bedragen 1213.141/2 de uitgaven f 195.971/2 alzoo een *batig saldo van f 18.17. De bescheiden door de heeren A. Jansen en C. de Jong nagezien, bleken ino rde. sel. Het landschap van België en Luxemburg is vrij eentonig, tenminste voor zoover men het vanuit dentreialangsdelijnBrussel-Luxem- burg ziet: het is heuvelachtig en mem ziet er vele graanvelden. Bij Sterpenich en Kleirn Bettingen, op de Luxemburgsche grens opnieuw de douane en passencontrole, waarna we om pl.m. 8 uur te Luxemburg arriveerden. De stad ziet er wel aardig uit, maar het paleis van de Groothertogin is heel eenvou dig, zelfs onaanzienlijk en staat in een nauwe straat naast gewone particuliere huizen, 't Grootste gedeelte van 't jaar bevindt zich de Groothertogin dan ook „buiten", waar ze zeker wel beter geïnstalleerd zal1 zijn." Den 29sten Juni zetten we onze reis voort in een trein van de A. L. (Alsace et Lorraine), welke pl.m. 11 uur vertrok, en kregen reeds Spoedig te Thionville de Fransche douane, ver der langs Metz., een oudé vesting, waarvan nog vele muren zijn blijven staan en Sarrebourg naar Strasbourg. De Elzas is al even weinig afwisselend als België: heuvelland, beplant met graan en enkele bosschen. Het eigenaardige voor ons Hollanders is, dat de vrouwen en meisjes druk op het land meewerken, wat men hier weinig of nooit ziet. Later, vooral in Zwit serland en Italië valt dit ook op te merken. Bij Sarrebourg verandert het landschap ech ter ineens: aan het station kwamen de con ducteurs de lichten in de coupé's. aansteken, wat beteekende, dat we tunnels zouden krijgen. Nu kregen we een mooi gedeelte, dwars door de Vogezen heen: bergen met bosch begroeid, beken en watervalletjes, doch het duurde maar Bij het punt „behandeling beschrijvingsbrief" werd er geconstateerd dat er weinig belangrijks aan de orde was. Een drietal voorstellen die wen- schen, dat de Bond de propaganda tegen het mili- tairisme en zijn sfeer van propaganda zal oetrek- ken, kon Dij de vergadering geen genade vinden, omdat zij meenden, dat dit niet op zijn specialer! weg ligt. Wil men het mditairisme bestrijden, dan doe men dat in daartoe opgerichte en bestaande vereenigingen. Door Ds. van Krevelen zal op de algerneene vergadering een lezing over deze quaes- tie worden gehouden. Bij het volgende punt „benoeming afgevaardig. den' naar de Algem. verg., werd de vraag over wogen, of het, gezien de weinige belangrijkheid der agenda, wel noodig was een afgevaardigde te zenden, vooral ook waar het heel wat onkosten met zich brengt. Na verdediging door den heer. De Jong om het wel te doen, werd besloten één afgevaardigde te zenden. Daartoe werd gekozen de heer J de Ruiter Pz. Getracht zal worden daar vOor een vergoeding van het hoofdbestuur te krijgen. besproken werd de wenschelijkheid om op het terrein van den heer S. de Boer in de Koog een meeting te houden. Door den secretaris waren inlichtingen ingewonnen bij het Fanfarecorps en Zangvereniging om daarbij hun medewerking te verleenen, doch de uitslag was van dien aard, dat op die medewerking wel niet zal kunnen worden gerekend. Aangezien de vergadering meende, dat net welslagen ook voor een groot deel afhangt van de medewerking van dergelijke 'vereenigingen, besloot men te'r vermijding van een mogelijk finan cieel nadeel, niet tot het houden van een meeting over te gaan. Het salaris van den bode werd met het oog op meerdere werkzaamheden van f15 of f25 ge bracht. 1 Bij de rondvraag werd den afgevaardigde naar de algerneene vergadering opdracht gegeven, op öje vergadering de wenschelijkheid en noodzake lijkheid te bespreken van het houden van Landda gen, die een meer demonstratief karakter dragen aan de propaganda tot nu toe gevoerd. Met een haitelijk woord van dank kon de voor zitter deze vergadering sluiten voor de gezellige en kameraadschappelijke besprekingen. KtUH (ZAKtN Zitting van Maandag 18 Juni 1923. Die weet waaraan hij zich heett te houden. De Alkmaarsche werkman Jon. K. heett zich in dronkenschap schuldig gemaakt aan wederspan nighedi en is dientengevolge meermalen door den politierechter veroordeeld. Maar het schijnt echter aar Joh K. ernstige voornemens heett om zijn leven te beteren en een drankvrije toekomst wil ingaan. Thans stond hij opnieuw terecht terzake weaerspannigheid, gepleegd op 1 Juli en in den nacht van 5 op 6 Juli Deze beide zaken waren reeds aanhangig geweest bij het Hof, doch naar den polilierecnter teruggezonden. Daar den laatsten tijd het gedrag van K. geen aanleiding heeft gegeven tot klaenten, veroordeelde de poli- tierecliter hem heden tot 2 maal 1 maand gev. voorw. met 3 proefjaren, en o.m. de verplichting zich van alcohol te onthouden,, alsmede van den omgang met slechte kameraden. In het geheel is K. tiians veroordeeld tot 4 maanden gev. voorw., die op hem kunnen worden geexecuteerd, zoodra nij .een der voorwaarden verwaarloosd. David en Goliath. De vrcahtrijder Nic B. te Castricum moest te recht staan omdat hij op 6 Mei Gerard Trom, een min ventje van 16 jaar heeft geslagen en geschopt Volgens verklaringen van Gerritje hadden zijn vrienden het paard van B. met steenen gegooid en kreeg hij ervoer op zijn baaitje. De vrachtrijder werd veroordeeld tot 20 gulden boete subs. 20 dag. Een landlooper. Corn. v. B., reeds 7 maal veroordeeld terzake landlooperij, verscheen heden ten 8ste male voor den politierechter op grond dat hij in de maand Mei te Alkmaar zonder middeltjes van bestaan had rondgezworven. De man was 14 dagen tevoren ontslagen uit de rijkswerkinrichting met een uit- gangskas van f 100.—en had er dus nogal slordig van geleefd. Hij werd nu veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 2 jaar en 10 maanden. Nu een bedelaar. Aldert Z. is ook reeds 7 maal naar de Ommer- schans verwezen. Kort geleden werd hij ontslagen met een uitgangskas van 40 gulden. Aldert dacht „het is beter eens weelde dat altijd armoed en had dit bedrag in weinige weken opgemaakt. Toen liet hij zich in Alkmaar inrekenen wegens bedelarij. Hij onderging hetzelfde lot ais zijn confrere de land- kort, want weldra waren we in de Rijnvlakte. Al gauw kregen we Strasbourg, waar we pl.m. 2 uur oponthoud hadden. Het viel ons op, dat Strasbourg zeer groote rangeerterreinen heeft, welke zeer waarschijnlijk ook een strategisch doel zullen hebben; hetzelfde kaïn men zeggen van bijna alle groote stations in Elzas en Lo tharingen. Men ziet in Elzas-Lotharingen, dat na den oorlog weer aan Frankrijk behoorL, aan bijna alle stations Fransche militairen en beambten; ook zijn de plaatsnamen „ver- franscht": zoo is b.v. Strassburg-Strasbourg, Zabern Saverme, DiedenhofenThionville ge worden. Van Strasbourg vertrokken we pl.m. 4 uur naar Basel, een paar uur sporens. Over 't algemeen zijn de wagons der Fran sche spoorwegen in. Elzas-Lotharingen vuil en niet goed onderhouden. Daarom deed het zoo aangenaam aan, wanneer men de keurig inge richte stations en treinen in Zwitserland zag. Zwitserland vindt trouwens zijn voornaamste bron van bestaan in het vreemdelingenverkeer, zoodat zij het den vreemdelingen dan ook zoo aangenaam mogelijk moeten maken. Te Basel bleven we een trein over, waar- dbor we nog tijd hadden aan het station uit stekend a la carte te eten en even in de stad te gaan kijken. Aan1 de Zwitsersche stations is 'het een groot gemak, dat men zonder per ronkaartje of zonder een plaatsbewijs te moeten toonen in en uit de stations en van de perrons mag loopen, waarvan we dan ook gebruik 1 maakten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2