L -p dagen. hechtenis en 2 jaar en 10 Wrok in het hart. |je werkman Adr. V. te Alkmaar was door zijn [juffrouw de deur gewezen. Uit wraak verscheen 'heen hij eiken Zaterdagavond voor de deur. ide zijn nijd aan dit object door er tegenaan te pen. Op 19 Mei had hij het echter zoo op ::'n dat hij ook een ruit insloeg, leden stond de zenuwachtige maan terecht. Hij t je schade vergoed en de juffrouw na dien niet meer lastig gevallen. Thans beloofde jch niet meer aan dergelijke buitensporigheden ,ullen schuldig maken. Op grond van al die )one vooruitzichten, legde de politierechter hem hts f 10 boete subs. 10 dagen op. Dronkemansvermaak. acob M- te Enkhuizen,een persoon die zich vuldig aan drankmisbruik schuldig maakt, ei- de zich op 21 Mei in dronkenschap een spion- e dat bevestigd was aan het huis van Teunis s' wederrechtelijk toe. De schoonzoon van Goo's jwemleeraar uit Schoten, merkte iets cn m naar buiten, waar hij weldra den dader in kraag had. Jacob M. werd thans tot f25 boete 25 dagen hechtenis veroordeeld. Een scheeve neus als souvenir, veehouder Adolf Visser te Twisk, bezocht 1 Mei hat aldaar gehouden festival. Des nachts 6g hij ongenoegen met Jan S., een veehouder te tvvoud. Jan sloeg Adolfs hoed op den slijkerigen d op welke flauwe grap Adolf natuurlijk aan- king maakte. Even later stond Adolf buiten [en°zweefmolen te kijken. Toen kwam eensklaps S. opdagen, die Adolf onverhoeds zoo een op zijn neus gaf, dat Adolfs voorgevel hee- „u scheef stond. Een dokter was noodig om jlfs reukorgaan weer recht te zetten. Deze stbewerking werd zeer matig berekend voor 8.50 bedrag Adolf heden ook reclameerde. Jan S. „1 er niet goedkoop af. Niet alleen werd hij jordeeld om die schade te vergoeden, maar hij fd ook nog veroordeeld tot 40 gulden boete subs, dagen. Nog een met losse handen L den nacht van 21 op 22 Mei had er te Schoorl locale feestelijkheid plaats, die vele bezoekers den omtrek loke. Ook de rijwielhandelaar irthof uit Sint Maartensbrug was per motor ■riveerd en afgestapt bij een herberg. Terwijl motor buiten stond, begon een andere bezoe- Willem de V. uit de Stroet, aan Swarthof's or te zaniken waarover Swarthof hem een [der vriendelijke opmerking maakte, wat zeer luuilijk was. [villem vond dit echter niet zoo natuurlijk en Swarthof bij wijze van repliek een watjekou, hij cmver tuimelde.Hij trachtte nu deze mep een afwerend duwtje te reduceeren, maar de itierechtei veroordeelde hem tot f 20 boete subs dagen hechtenis. Afblijven van de vette polder-modder. „imon G-, een boerenarbeider te Avenhorn, die [last van zijn patroon modder had gebaggerd in poldersloot van het Ambacht van Westfriesland, aar zulks niet was veroorloofd, werd veroordeeld f 5 boete subs. 5 dagen. Simon wist nog niet er of hij in hooger beroep zou komen. Daar it hij eerst nog eens met den baas over spre- Nu, dat doe je dan maar ,zei de politierechter ioedelijk. V Onvriendelijke bejegening - typograaf Corn B,. vroeger te N. Niedorp, en [ns te Hoorn woonachtig, had reeds geruimen een rijwiellantaarn in gebruik van den rijwiel- aelaar Peereboom. Op 20 Me iwas het kermis [Nieuwe Niedorp en ontmoette Peereboom den terzetter in de herberg van Peereboom. Hij [eg naar dien lantaarn en verzocht betaling, irop de typograaf hem zoo onbehoorlijk beje- ide dat P. een klacht indiende terzake belee- ing er. de loslippige typo heden werd veroor- :ld tot f 2C boete subs. 20 dagen hechtenis. [iets. meer aan de orde zijnde werd de zitting den politierechter gesloten. Diphterie treédt weinig, op. De kinderafdeeling 'v»n Toevlucht voor Onbehüisden" is thanê tegen dipft- teric ge-immuniseerd. De besmettingsbron be staat dus niet meeri (Hbld.) INIEUWSTIJDINGEN Doar een aulo verpletterd. Gisteren stond de 16-jarige Dirk ten Ham naast zijn rijwiel op de Zaterdagavondmarkt te Zeist te luisteren naa reep. troep Duitsche mu zikanten toen uit de Montaubanstraat een Ford auto kwam aanrijden die eerst den Hoogweg opzwenkte doch plotseling naar het marktplein tje draaide om in haar vaart te worden'gestuit door een hardsteenen paal die bij den grond afknapte. Ten Ham wilde zich nog in veiligheid stelle ndoch werd door de auto neergesmakt. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het gezin van den postbode Tep Ham is ml reefis voor de derde maal zoo hard getroffen; een 19-jarige zoon sloeg indertijd in een speeltuin van een schommel af en werd dood thuis ge bracht, voor vier jaren verdronk een 21-jarige dochter bij het schaatsrijden in de slotgracht en nu weer dit verlies. 1923. it weer en de gezondheid rie dagen vóór midzomer - en nog brandt kachel. Het onderwerp wordt wat afgezaagd wij komen er toe om te berusten. Lijdzaam jd is echter moeilijk en nog veel .wordt er ge- Ipperd en gezucht. J Je wordt ziek van het weer", zegt „men." "eeft „men" daarin gelijk? Wij hebben het ge- gd aan den heer L. Heijërmans, directeur van Geneeskundigen Dienst. erleden jaar om dezen tijd, zeide hij, was warm, er zijn tenminste warme dagen ge-; st. Er waren weinig zieken. Nu is het koud, het ziekte-percentage is weer gering. De dici klagen steen en been, dat zij haast niets doen hebben. En ook de controleerende artsen B gemeente vinden weinig patiënten. De „ge- Kdheidsepidimie" houdt nog altijd aan. lerkwaardig is het ook, dat er zoo weinig ver- Baden menschen zijn. Een goede zijde van het koude weer is, dat haast geen muggen zijn. Zooals alle jaren is ir de strijd aangebonden tegen de larven van malaria-muggen. Er zijn evenwel haast geen I ven gevonden. Door het gebrek aan zon en I rmte is de muggen-eieren-productie mislukt, het weer niet spoedig verandert, zal ook de ede productie mislukken ,)e koude zal dus tot gevolg hebben dat naar e waarschijnlijkheid de malaria dit jaar slechts ■inig zal optreden. ■Iets minder gunstig, dan met de overige kt en staat het nog altijd met de typhus, welke 'ger dan anders blijft heerschen. Het is den neeskundigen Dienst nog niet mogen gelukken e geheel onder de knie te krijgen. Wel is er n aanleiding tot ongerustheid, maar voorzich- heid blijft toch geboden Speciaal moet er aan innerddat het eenige maanden geleden gegeven 'ies om de melk te koken nog steeds van cht blijft pe heer Heijermans is van oordeel, dat een 'J" 1 andboeren schuldig zijn aan het verspreiden typhusbacillen. De quaestie is in grondige stu- met het doel er op radicale wijze een eind aan maken. Niet echter alleen bij de boeren, ook bij de ftribuanten schuilt het ziektegevaar. Dezer da- 11 is een typhus-bacillen-drager bij een slijter vonden. 1 Wat de zuigelingensterfte betreft, hierbij is geen kele nadeelig gevolg1" van het koude weer te den. De cijfers blijven zeer gunstig luiden. Op bet eiland Marken woont een jong echt paar, dat meent in den nacht gehinderd te wor den door een kwaden geest. De echtelieden verklaren, dat, als ?ij op bed liggen, een kwade geest met hun lichaam in aanraking komt en dat zij den geest oök hebben gezien. Zij hebben daarom aan een paar Marker- visschers gevraagd om 'snachts bij hein te wa ken. Deze personen w.o. één der nieuwe raads leden, hebben eenige malen 's nachts in de wo ning de wacht gehouden, doch geen geesten gezien. En toen de „wachters van den nacht" in het huis waren hebben ook de bevreesde echtelieden niets van een geest bemerkt. Men is ook naar een „duivelverjaagster" ge weest, met gevolg, dat bij een oude Marker vrouw, die tot „bekollen" in staat werd geacht, een kruis op de stoep en onder het raam van haar woning is geschilderd. Uit een en ander blijkt dus,- dat er op Mar ken zijn, die-de aanwezigheid van „kwade gees ten" mogelijk'achten. Ook de bewuste wakers denken er 'zoo over en zij verklaarden, dat daar vroeger meerma len „booze geesten" werden aangetroffen. Een hunner vertelde, dat er geesten zijn, die het bloed uit het lichaam van den mensch halen, hetgeen hem in eigen $imilie was ge bleken. Het betrof toen een meisje, dat maar steeds zwakker werd. Tenslotte heeft men het hoofdkussen van haar "bed verbrand en toen werd zij niet meer door een geest ge hinderd. Aldus een Marker visscher over de „kwade geesten". Rattenplaag. Te Den Hp (gem. Ilpendam) waar veel pluim vee gehouden wordt, ondervindt men veel last van rattan. Aanvankelijk wilde men met serum de ratten dood-en, doch met het oog op bezwaren daaraan verbonden, is daarvan afgezien. Nu is besloten een premi ece siéllen op het dooden van ratten. Voor elké doode rat zal drie cent worden uitgekeerd. Een commissie is gevormd om de hiervoor moodige gelden in te zamelen bij de pluimvee houders. Deze collecte voor de rattenbestrijding had -een goed resultaat." Bij tientallen worden nu de doode ratten ingeleverd tegen drie cent per stuk. Goede vangst. In verband met vier inbraken te Amersfoort in den laatsten tijd, zijn twee personen gearres teerd, van wie één sinds April 1919 door de politie werd gezocht. Wegens in dien tijd ge pleegde oplichting en verduistering werd hij veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, welke straf hij nog steeds te goed heeft. Op zijn verzoek werd hij destijds voorwendende ziek te zijn, opgenomen in het Academisch Zie kenhuis te Groningen, waaruit hij na korten tijd ontvluchtte met medeneming van verschillende goederen. Verder is hij betrokken geweest bij een belangrijken inbraak te Hooge-Hexel, waar bij gouden voorwerpen en kleedingstuk'ken werden vermist. Verdacht van inbraak bij de gezinnen Fran sen en Poortman te Steenwijk zijn daar twee personen gearresteerd en naar Heerenveen overgebracht. Veerben maanden op Spitsbergen. Zaterdag passeerde te Lobith het stoomschip „Rotterdam" met circa 200 Duitsche arbeiders aan boord, komende van Spitsbergen, op de terugreis naar hun vaderland. Deze arbeiders hadden gedurende 14 maanden gewerkt in de Hpllandsche steenkolenmijnen op Spitsbergen. Zangersfeesten. Te Abbekerk werd Z;on-dag't jaarlijksche Zangersfeest gehouden van den Prov. Bond van Gemengde Zangvereenigingen, waarvoor als jury optraden -de heeren H. J. den Hertog en J. Sluis, beiden van Amsterdam- Een wed strijd was aan dit feest niet verbonden, doch de beoordeeling zal binnenkort in druk ver schijnen. Met dit feest herdacht de plaatselijke zang- vereeniging van Abbekerk haar 25-jarig be staan en werden bij de officieele ontvangst ten Raadhuize van jury en besturen van de deel nemende vereenigingen door burgemeester Zijp daaraan hartelijke woorden gewijd. De dag verliep, ofschoon 't koud was, ge zellig en werd besloten met een feestavond, waarvan de attractie een groot welgeslaagd ra dio-concert was. Ernstig auto-onrgeluk nabij Hoofddorp. De „'O-H-Crt.1' meldt daaröVer het volgende: Het gebeurde aan de halte Sloterdijk (Noord), gisteravond omstreeks 11 uur. De afsluitboomen waren door de goede zorgen van het halte-personeel op tijd neergelaten en de trein kwam in!' volle vaart aanstoomen op Hoofddorp aan. Tegelijk kwam er een perso nen-auto uit de richting Amsterdam den Slo- terweg afrijden. Hierin zaten de heeren W. L. ;Xhiel, le luitenant bij den motordienst, uit Haarlem, A .M. C. Mazel, le luitenant bij de huzaren met mevr. Mazel, uit Bloemendaal en een milicen-monteur. De auto had twee goede lichten op en werd bestuurd door den heer Thiel, die den weg. wel kende, maar zich blijkbaar heeft vergist in de situatie daar ter plaatse. In ieder geval kam hij ineens vópr een gesloten spoorweg- overwéé; hij remde uit alle madht en zag tege- - lijk een. trein passeêren. Een botsing was on vermijdelijk De 'atuto reed'den afsluitboom aan splinters, vlopoglMtegen de locomotief aan, werd in de richting' van den trein meegetrokken, botste tegen een paar wagons aan, waarvan de tree- panken' geheel werden afgereden en schoot toen tusschen twee wagons in. Op 't zelfde moment brak de auto in twee stukken en stond de trein stil. Dat was alleen te danken aan de buitenge wone attentie van den machinist De Vries, die de auto had zien aankomen en een aanrijding onvermijdelijk achtende, met groote kracht had geremd. Met een schok stond de trein stil en de wei nige passagiers (onder wie de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. Slob) werden naar buiten geroepen om te zien wat er gebeurd was. Het voorste gedeelte van de auto, de motor, was tusschen de wielen van. een wagon vast- gereden, het achterste gedeelte van de caros- serie lag gekneld onder een volgenden wagon en daarin door en over elkander geslingerd de vier inzittende personen 1 Tot verbazing van het treinpersoneel 'en de passagiers leefden alle vier personen nog; zij waren versuft van den schrik en konden de eerste oogenblikken niets zeggen noch doen; toen wisten ze zich uit de netelige positie los te werken en bleken wonder boven won der! allen ongedeerd, behalve eenige kleine ontvellingen en schrammen aan handen en voe ten. Hoewel er spoedig hulp uit de buurt kwam opdagen met takels en touwen, kon men den trein niet vrij krijgen. Er werd naar het station Hooofddorp getelefoneerd om materialen en weldra verscheen de chef-machinist Willemse met Huigers en andere spoorwegmainnen, als mede 'de stationschef, de heer Wilmink, met hulpmaterialen en een verbandkist. Na een half uurtje werken kreeg men den motor van onder den wagen los en kon die met het geraamte van de carrosserie worden verwijderd van de rails. Toen bleek eerst goed hoe er van de auto lettel lijk niets heel was gebleven. Slresemann over den «nternationalen toestand. In een vergadering der Duitsche Volkspartij te Neu-Strelitz in Mecklenburg heeft Strese- mann een rede gehouden over den politieken toestand. Hij zeide o.a.: Engeland zal eerst dan op Frankrijk een krachtigen druk kunnen uitoefenen, wanneer men te Washington inziet, dat een politieke en economische anarchie in Europa van in vloed zal zijn op de economische en politieke belangen der gansche wereld. Vóór Frankrijk is het politieke standpunt meer beslissend dan dat der schadevergoeding. Frankrijk wenscbt veiligheid tegenover Duitschland, maar door een verstandig vergelijk met Duitschland wordt Frankrijks veiligheid het best gewaarborgd. Men moet in Frankrijk toch eindelijk eens be grijpen, dat er in Duitschland geen partij of organisatie is, welke zich de afscheiding van het Rijnland zou laten welgevallen. Omtrent het lijdelijk verzet zeide Strese- mann: het is uit de bevolking van het Ruhr, gebied voortgekomen en niet door een Ber- lijnsche regeering gedicteerd, door welke de bevolking zich evenmin zal laten bevelen het verzet op te geven. Wellicht stelt Frankrijk zijn desbetreffenden eisch deswege zoo krach tig, omdat het weet, dat het aanvaarden daar van een onherstelbare scheuring tusschen Ber lijn en de Ruhr zou teweegbrengen. Ten slotte verdedigde Stresemann de bui- tenlandsche politiek der regeering. Nog nim mer (aldus spr, is een regeering zoo objectief door een groote parlementaire meerderheid on dersteund dan de regeering Cuno. Een oorlogslraged'e. De onthulling van een monument in St. Mi chel de Maurienne bij Modana, aan de Kaliaan - sche grens, rer nagedachtenis ami 300 Fran sche soldaden, welke daar ia December 1917 bij een spoorwegongeluk zijn omgekomen, heeR de aandacht gevestigd op een gebeurtenis, die tot dusver niet ten volle bekend was, daar de oensuur de verspreiding van alle berichten daaromtrent gedurende den oorlog onder drukte. Vijfhonderd Fransche soldaten, die op het Italiaansche front streden, keerden den 12en December met verlof huiswaarts. Hoewel de machinist verklaarde dat de trein overbelast was en de reis gevaar opleverde met het oog op de scherpe bocht in den weg bij St. Michel, werd in Modane hem gelast te vertrekken. Toen de trein de berghelling afreed, verloor de machinist ,alle macht over de machine, die met groote vaart naar beneden raasde. Door het sterke remmen geraakte de locomotief in brand, juist by de bocht en derailleerde. De wagens gleden over elkaar en stortten tendeele in het ravijn. Het meerenideel der soldaten werd verpletterd of verbrandde. Slechts 150 man wisten te ontkomen. Op het monument, dat door Maginot, minis ter van oorlog, wordt ingewijd, zal wordani vermeld dat de soldaten op het veld van eer zijn BUITENLAND N'euwe dwangmaatregelen der Franschen. De Franschen hebben gisteren, Zondag, ver schillende nieuwe punten bezet, o.a. de stations Gelsenkirchen en Wattenscheid, alsmede de beide in de onmiddellijke nabijheid gelegen schachten der mijn Holland, waar de aanwezige kolen- en cokesvoorraden in beslag werden ge nomen. -Tegelijkertijd werd de mijn Hugo té Buer bezet. Heden', Maandag, hebben de Franschen ook het spoorwegtraject v. Gelsenkirdhen-Bismarck naar Buer-Zuid onbruikbaar gemaakt. De ingevolge de met Nederland gesloten economische overeenkomst te leveren kolen zijn tot dusver geregeld verzonden. De nieuwe Duitsche voorstellen. Hel Engelsche verzoek om opheldering. De „Evening Standard" geeft deze vragen in uitvoeriger vorm weer. Zij luiden: 1. Wat zou Frankrijk een bevredigende ac tie van den kant van Duitschland achten ter beëindiging, of opschorting, van het lijdelijk verzet in het Ruhrdal en welke waarborgen zijn er voorhanden, dat de Duitsche regeering een actie, waartoe ze zich verbindt, doeltref fend zou kunnen uitvoeren? 2. Wat zou, indien Duitschland op bevre digende wijze het lijdelijk verzet in het Ruhr- gebied Opschortte, of deed opschorten, de yol- gende stap zijn. Welken invloed zou dit op de militairé bezetting hebben? 3. Wanneer zou de ontruiming van het Ruhr- gebied 'beginnen en hoe zou zij worden uitge voerd?' 1 5. W-élke economische maatregelen zouden 1 worderï^etroffen? 5. Htëe zoudén de spoorwegen op de Rijn grens worden 'geëxploiteerd en onder welk regime? 6. Welke zijn de inzichten', pro en centra, van de Fransche regeeriirug in de kwestie van een moratorium voor Duitschland? 7. Welk plan, of welke plannen zijn naar de meening van Frankrijk doeltreffend om de kwestie van de douanegrens ten Oosten van den Rijn tusschen Rijnland en onbezet Duitsch land te behandelen? 8. Ih hoeverre is Frankrijk bereid zijn eischen- ten aanzien van verschillende catego rieën obligaties te veranderen of te wijzigen? Rectificatie ësi fel M In het ingezonden stuk van den 41g- Secr. der Transportarbeiders in ons blad van j.l. Zaterdag is door onzen zetter een fout aange bracht. Daar hierdoor precies het tegenover gestelde bereikt werd, van wat de inzender bedoelde gevoelen wij ons verplicht, deze fout té herstellen, door herplaatsing van den vol genden zin. Al was uw verslag geheel overeenkomstig de waarheid zoo wekte het toch bij een buiten staander de gedachte, dat wij Transportarbei ders niet van goeden wil zijn. En (dit is absoluut niet het geval. MARKTBERICHTEN. LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 18 Juni 1923. 21500 bos wortelen 9.20—11.10, 26940 kilo gram schotsche muizen 7.6010.30, drielingen 4.10—6.20, kleine 1.1.10. 19 Juni 1923. 8000 bos wortelen 6.40—8.20, 282i9 kilo gram schotsche muizen 8.10.70, drielingen 5.—6.10, kleinen .1—1.10. NOORDERMARKTBOND. 19 Juni 1923. Schotsche muizen 8.909.50, blauwe aard- appélen 1.202.20, drielingen 4.60—480, grove uien 11-Aanvoer op 16 Juni: 9700 kilogram aardappelen. 7000 kilogram rabarber, 1125 ki logram uien, 22 stuks bloemkool. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. 18 Juni 1923. Aardappelen 7.50—9.90 p. 100 kilo, Bloem kool le soort 22.32.50 p. 100 stuks, aard beien 170.-H88.— per 100 kilo, rabarber 5.10 7— per 100 bos, wortelen 8.5019.90 per 100 bos, uien 3.305.80- per 100 bos, spinazie 22.60—35.40 per 100 kilo, kropsla 3.40—6.20 per 100 stuks, asperges dikwit 79.91.per 100 bos, asperges dikblad 38.55. p. 100 b. AMSTERDAM. 18 Juni 1923. Z. Bonten 3.3.50, Z. Blauwen 3.3.50, Z. Bravo's 2.202.50, Z. Roode Star 1.40 1.80, Westlandsche Ronde 8.Westlandsche Muizen 8-—, Westl. kleine 4.80, Zpmer Malta aardappelen f 14.15,a j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3