oud. NIEU WE I e r s, ig veilin baar: i. Donderdag 21 Jnni 1928 82e Jaarg tig aanderhof prauinMe commissie uit de neiiien ld MMOIH. onze Knol ais rasswflies ia ebrm nijiï ruit, ik uit, proef" aïi jent weer, maji bijt, ie meid. inet: ain z'n pet. ©troleur r. ïd'lijken lach, dendag. iappexitasch zoo was. komt, er gebromd, oor maar door; een zucht: ucht. zegt: meineer i zoo'n weer. thuiskom uit gehad? de thee, il mee. rhaal, ti schandaal, mhoog, wel droog, e weer weg; aar, zeg. igsbeurt had, een kat. et ziet) iet, zoo is, want krant, as heel dik, enk S...laap lekke DOORENBO! ESTUUR „Calimax A.PPOEDI IÏO. 71. IBTENSSo rKM£N"IIWa<i»?B8 LAMDIJKM couiaht. Nieuwe abonné's ont vangen de tot 1 Juli ver schijnende nummers GRATIS. De Uitgever. DE LA^GE Alkmaar DE MORAAZ - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelusi." BRAND- EN IN8RAAKVRIJE KLUlSlNRlCHTING. DE UITKIJK Het. is menschelijke gewoonte niet .ei. balk in eigen o<"g maar wel den splinter in zijn's broe ders oog zien. De Engelschen zijn daarin ze ker niet anders dan andere volken. Maar „Op merker" m de Times" schijnt daarop toch een uitzondering te v.illen maken. Nu er zooveel over l'ranknjks schuld aan den huidigen deplorabelen tries tand van Europa gesproken wordt, komt hij met de erkenteni.s van Lloyd George's, dat is En gland's schuld. Toen Duitschlaiid toestemde in een militaire overgave onder uitdrukkelijk be ding, dat de vredesvoorwaarden in overeenstem ming zouden zijn met de 14 punten van Wilson, werd overeengekomen, dat behalve dan de schade w:rr de Engelsche koopvaardij, welker vergoeding Lloyd George nog had weten te bedingen in strijd met die punten, alle andere oorlogsboeten buiten de schadevergoeding zouden blijven. Maar binnen een maand na de teekening dezer overeenkomst, wierp de Engelsche eerste minister haar volkomen omver en verklaarde in het openbaar, dat Duitsch land de oorlogskosten tot zijn uiterste vermogen zou moeten betalen. ,„Ik ken", zegt Opmerker, „geen wederga van zulk een verbreking van een plechtige verbintenis en de heer Lloyd George heeft nog nooit eenige opheldering of rechtvaardiging ervan gegeven." Maar deze verbreking had noodlottige gevolgen. Want zij was het, die de Franschen aanmoedigde, hun zware eischen te stellen. En de Engelsche Mnrrg AllflIlÈ c!sch tot opneming der oorlogspensioenen volko- men oiivereenigbaar met de voorwaarden van November 1918 maakte, dat de totale geëischte som Duitschland's vermogen ver te boven ging en zoodoende Frankrijk niet' de vergoeding voor Lde aangerichte verwoesting kon krijgen, waarop het j recht had. Het eenige middel, meent Opmerker om de zaak weer in het reine te brengen is tot de overeenkomst van 1918 terug te keeren. Misschien is dat Lloyd George's gedachte ook i wei geweest. In 1918 was de Parijsche atmosfeer zeker weinig geschikt om een staatsman zijn Kalm te en juist .inzicht te doen bewaren. Wilson werd er even goed door aangetast als Lloyd George en de anderen. En wanneer we thans Zweden hooren verklaren, dat het niet de internationale verplichtingen op zich zal kunnen nemen van het garantie-verdrag, waarover thans in den Volken bond onderhandeld is en dat de veronderstelling, waarvan dit verdrag uitgaat, als zou de Volken bond bij alle naties een onaangevochten gezag be zitten, foutief is, dan is dit nog de schuld van deze Parijsche atmosfeer. Maar ongetwijfeld heeft later voortdurend bij Lloyd George de bedoeling voorgezeten, de hooge eischen der schadevergoe ding langzamerhand te verminderen. En hij is er dan ook in geslaagd Frankrijk telkens weer een g% eindje mee te krijgen op dien weg en het van ge- 191 vaarujke avonturen terug te houden. Wanneer er dan ook van Engeland's schuld moet gesproken worden, dan lijkt mij oogenblikkelijk Bonar Law nog eerder in aanmerking te komen dan Llovd George, al gaat dan ook deze zoo min als eenig ander staatsman, die aan het verdrag van Versail les deel heeft, vrij uit. Wauters, de socialistische oud-minister heeft pas nog in de Belgische Ka mer in het licht gesteld, dat de Franschen en Belgen in Januari te Parijs de voorstellen van Bergman niet hebben willen hooren, omdat ze verkozen de Roer te bezetten. En het is Bonar Law's fout hen daarin hun gang te hebben laten gaan en zoodoende een complicatie in het schade- vergoedingsvraagstuk te hebben veroorzaakt, die Bet vrijwel onoplosbaar heeft gemaakt. Want het is vooral de Roer-bezetting en de onmogelijkheid om uit dit avontuur een uitweg te vinden, die oogenblikkelijk het op gang brengen der zoo noodzakelijke onderhandelingen absoluut belet De nieuwe Engelsche premier Baldwin tracht wei door Frankrijk tot een nauwkeuriger omschrij ving van zijn eischen omtrent de staking van het lijdelijk verzet en van zijn bereidwilligheid tot ge leidelijke ontruiming te pressen, schot in de zaak te bréngen. Maar het lijkt er nog niet naar, of zijn I rtikelen) ïen oude ran onze t noodig vragenlijstje daartoe voldoende zal zijn. Ieder weet wat Frankrijk eigenüjk bedoelt ook met zijn eisch tot staking van het lijdelijk verzet en met zijn bereidwilligheid tot ontruiming. En zoolang het cfie bedoeling handhaaft, krijgt geen Engelsche minister het meer uit de Roerstreek dan ten kos te van de Fransch-Engelsche vriendschap. De be zetting toch is feitelijk niet anders dan het begin van uitvoering van het Fransche plan, waartegen èn Lloyd George èn Wilson in 1918 te Parijs gestieden heeft. Dat Bonar Law in 1923 het begin maken met deze uitvoering eeft geduld, maakt ben: meer nog dan Lloyd George schuldig voor de totale ontreddering van Europa, die nu wel niet meer af te wenden schijnt. België schijnt het ook te voelen. En Engelsche bladen argwanen al, dat het terugschrikken voor ae verantwoordelijkheid, die ook België treft, me de een der oorzaken is geweest van het ontslag van het ministerie-Theunis. Het lijkt niet waar schijnlijk. Zeker begrijpen de Belgen wijel, dat ze hopeloos verwad geraakt zijn in een avontuur, dat hun nog slechts schade en schande kan bren gen. Maar, de sympathie voor Frankrijk, doet ze ker een groot deel van hen, dezen last blijmoedig dragen- De verwerping van het voorstel van den oud-minister De Brocqueville, die de oorzaak van het aftreden van het Belgische ministerie werd, heeft duidelijk getoond, welke zware verantwoorde lijkheden men ter wille van dez esympathie op zich durft nemen. Want „de Vlamingen mogen verduldige menschen zijn, zij hebben geen slaven ziel' heeft Juliuis Hoste geschreven. En het is meeer duidelijk ,dat deze sympathie voor Frank rijk en het Fransch België op den duur zijn een heid moet kosten. net-Theunis in de plaats kómen. En daarop kun nen dan de zaken weer haar gewone 'verloop ne men. In Oost-Europa behandelt men zulke aangele genheden anders. Daar worden afgetreden minis ters om hals gebracht, of, als ze het bijzonder treffen, levenslang opgesloten. Griekenland heeft indertijd het voorbeeld gegeven. Bulgarije heeft het gevolgd door den gewezen eerste-minister Stamboelinski dood» te schieten. Op de vlucht, heet het. Maar het is niet heelemaal zeker, of daarmee zijn vlucht uit de positie van eerste-mi nister of zijn lijfelijke vlucht is bedoeld. Het re sultaat blijft echter eender. En waarschijnlijk zul len'zich daar zoowel de Bulgaren als de nabuur- staten, die al op oorlog zonnen, ten slotte bij neerleggen. Men leert dat daar gemakkelijker. In China leert men het nog het allergemakke lijkst. De revoluties en staatsgrepen zijn daar zoo menigvuldig, dat de Chinees zich wel onbehaaglijk moet voelen, als er niet iets dergelijks aan de lucht is. Nu is de president der Chineesche republiek zelf op de vlucht gejaagd. Dat is nog wat anders dan een minister-president. Maar doodgeschoten hebben ze hem nog niet. Misschien hebbe nde Chineezen het toch nog bij het rechte eind. Is het eigenlijk niet verstandi ger niet zoo zuinig met presidenten en ministers te zijn dan er zoo lang den last van te dragen, dat men z euit nijdassigheid dood schiet? Maar het is de menschelijke gewoonte nietwaar? den splinter alleen in 's broeders oog te ziën. En zoolang dat zoo blijft, zullen we ons zeiven en onze manieren wel superieur blijven vinden dan de Chineesche. Vergadering van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland, op Djnsdag 19 Juni, des namiddags 2 uur, in ,/t Gulden Vlies" te Alkmaar. Voorzitter, de heer P. Slot Az., Burgemees ter van Broek op Langemdijk. Secretaris de heer W. Balk. 'Ongeveer een zestigtal vertegenwoordigers van veilingen waren aanwezig. Opening- Dè voorz. heet de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder den, heer Valstar, Voor zitter van de Centrale Organisatie, en spreekt den wensch uit, dat de besprekingen in het be lang mogen zijn van het bedrijfswezen eh het veilingswezen in het algemeen- Notulen. Hierna worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onder applaus der ver gadering goedgekeurd. Mededeelmgen: Regeerings-Crediet. Dè voorz. zegt dat 'het Tuinders-Crediet, zooals algemeen bekend is gegeven is in overleg met het Provinciaal Biestuur, onder ga rantie van Ged. Staten. Uit het door den Secretaris voorgelezen rap port blijkt, dat 85 Plaatselijke Commissies wer den gevormd, waarvan 64 om steun hebben gevraagd, welke werd verleend. Ingediend wer den 682 aanvragen tjot een totaal bedrag van f478.600,—, afgewezen werden om wettige re denen 70 aanvragen tot een totaal bedrag van f47.750.188 aanvragen werden verminderd tot een bedrag van f71.135.zoodat aan 612 aanvragen crediet werd verleend tot een totaal bedrag van f349.715. Keur, nummer ein waarborgstempel. Werd op de Jaarvergadering van de Lande lijke Organisatie besloten tot het invoeren van een eigen keur an merk, reeds het vorig jaar werd hiermede een aanvang gemaakt door den Phytopatologischen Dienst. En moesten de aardappelen, die naar Engeland werden ver zonden .voorzien zijn van een certificaat van gezondheid, afgegeven door dén Plantenziek- tenkundigen Dienst. In verband met het be sluit tot het voeren van een eigen merk en het hebben van eigen keurmeesters, zijn conferen ties gehouden hierover met den minister en den Directeur-Generaal van Landbouw. Deze zijn thans zoover gevorderd, dat door den Di recteur van den Phytopatologischen Dienst al leen inog wordt vastgehouden, aan den eisch, dat het certificaat wordt afgegeven door dezen Diénst, terwijl aan de vereeniging den keur wordt overgelaten aan eigen keurmeesters, fyloest men voor aardappelen eerst betalen: bij 200 baaï 4 cent per baal of 8 gulden per wagon en boven de 200 baal 2V2 cent per baal of 5 gulden per wagon, thans is dit door den Phy topatologischen Dienst teruggebracht op: bij 200 baal IV2 cent per baal, en boven de 200 baal 1 cent per baal. Bij een verzending van 5 wagons deeft dit dus een versdhil van f 12, moest het vorig jaar daarvoor f 28 worden be taald, nu is dit bedrag door de verlaging ge komen op f 16. Hetgeen dus een tamelijken voorsprong beteekent. De heer De Boer (Zuidstiharwoude) zegt, dat toch op iedere colli het stempel van -de veiling moet gedrukt. De heer Valstar (Voorz. Centraal Bureau) zegt dat het meest eenvoudige is een nummer te geven aan iedere veiling, en deze dan aan de hoofdorganisatie gestempeld worden. Spr. is van meening dat met medewerking van den Plantenziektenkundigen Dienst niet serieus kon 'handelen, en ook de kooplieden ons werk met argusoogen zullen bezien. En daarom zal men die zoo in de gaten moeten houden dat geen knoeien mogelijk is. De voorz. is van oordeel dat de nrs. direct niet bekend zijn, en het er zeer veel toe doet waar de producten vandaan komen. Spr. is van oordeel dat de veilingen er zeer aan zuilten hechten om een eigen stempel te hebben. De heer Prins, (Voorz. Veiling Avenhom), zou èn een nr. èn de plaats van herkomst op de label willen hechten. Dan kan later bij ge noegzame bekendheid de plaatsnaam vervallen. De heer Jong (Grootebroek) zegt dat er meer aan den keur is verbonden dan men denkt. Dan moet ook worden toegezien op de groene aardappelen en modder in de zakken- Na nog eenige bespreking wordt in zooverre een besluit genomen, dat men de vereenigin- gen vrij laat een stempel bij het nummer te voegen. Mandenproces. Dit' is door de Prov. Commissie gewonnen, doch door Groen van Puimerend is hooger beroep aangeteekend. Benoeming Commissie tot het nazien der rekening 19211922. Onder goedkeuring der vergadering worden hiervoor aangewezen de heeren: Uitenhuis van Purmerend, Jong vah Grootebroek en Ruiter van Haarlem. Voorstellen der aangesloten Vereenigingen. 5. Voorstellen van de Veilingsvereenigingen „De Noordermarktbond" te Noord-Scharwou- de, „Langedijker Groenten1 Centrale" te Broek op La-ngendijk en de „Centrale Veiling War- menhuizen en Omstreken" te Warménhuizen. a. De Provinciale organisatie berame mid delen, zoo noodig met onze landelijke organi satie, die naar hun oordeel zouden kunnen leiden tot een betere en meer smakelijke be reiding van onze koolsoorten in het buitenland ai wel speciaal ia Engeland, hetgeen de af name van het produkt zou kunnen opvoeren ten tot een gezocht artikel zou kunnen maken- Toelichting: Het komt de drie bovengenoem de Vereenigingen voor, dat het bereiden onzer koolsoorten in het buitenland, en wel speciaal in Engeland, volgens onze smaak nogal te wen- schen overlaat. Zij meenen. dat het voor onzen afzet aanbeveling verdient om door middel van kookdemonstraties, tentoonstellingen of ande re geschikte reclame, het afzetgebied voor deze produkten te kunnen verhoogen. Genoemde Vereenigingen stellen zich voor, dat een en ander geldelijke offers zullen vragen en zijn daarom bereid gevonden naar draag kracht, hierin bij te dragen. Prae-advies: Het Bestuur is wel van oor deel dat in deze zaak iets gedaan moet worden, maar de reeds gehouden correspondentie met den Hollandschen- Consulent in Engeland is van dien aard, dat de verwachting hieromtrent niet hoog is. Misschien is er nog wat te be reiken door in de volksbladen- te adverteeren. De heer De Boer (Zuidscharwoude), zegt' dat dit punt op de agenda is gekomen door een bespreking van den Vierbond. De L.G.G. had besloten een kas te vormen om meerdere bekendheid te geven aan ons product, maar de bespreking bad tot resultaat om het niet alleen daarvoor te doen, maar door demonstraties een beter ebereiding te geven aan onze kool in het buitenland* Zoo zou men ook op de Internatio nale Tentoonstelling te Amsterdam in Septem ber een kookdemonstratie willen houden met 'tomaten; een product zelfs hier weinig bekend, en -hoe men het moet gebruiken. En mocht in Engeland ook een dergelijke tentoonstelling worden gehouden, zoo zou men er ook daar een kookdemonstratie aan willen verbinden. Dan zal men de noodige kosten kunnen betalen, daar het op een' andere wijze, zooals van 'hotel tpt hotel onbereikbaar is. De voorz. antwoordt dat men dit punt al reeds eerder heeft besproken en daarom een schrijven heeft gericht tot den Rijkslandbouw- consulent in Algemeenen Dienst te Londen. Als antwoord hierop is ingekomen dat de kosten niet gering zullen zijn. Om door middel van de hotels reclame te maken acht de Con sulent niet geschikt, men moet in de allereer ste plaats trachten de menigte te bereiken. Er tooet propaganda gemaakt worden voor de kool en andere groenten in het algemeen. Maar men mag m geen geval hopen op een spon taan succes, daar de Engelschman in dat op-» zicht zeer conservatief van aard is. De voorz. Er is dus reeds gewerkt in dief richting. En daarom zou ik tegelijk h-et vol gende punt in behandeling willen nemen. Reeds t het vorig jaar is die ter sprake gebracht en jopged ragen hierin verbetering aan te brengen.jP Door -de malaise is hier echter weinig aan^ b. Dezelfde Vereenigingen dragen de Pro vinciale organisatie op, eene betere verpakking en sorteering onzer produkten, welke „Over zee" verzonden worden, tot stand te bren gen, zoo noodig in samenwerking met den' hand-el. Toelichting: Het heeft reeds eerder onze aandacht getrokken uit de verschenen rappor ten welke hierover zijn uitgebracht, alsmede uit de buitenlandsche marktberichten, dat on ze „Overzeesche" produkten steeds een min deren prijs konden opbrengen als die, welke uit andere landen aan dezelfde markt werden aangevoerd. Het wil ons voorkomen, dat, zoowel <je ver pakking als de sorteering (vooral va-n onze uien) nog niet aan dien eisch voldoet, welke hieraan gesteld mag worden. Zij meenen derhalve, dat, wil men1 met het buitenlandsch produkt concurreeren, er terde ge ingegrepen dient te worden, om onze pro dukten tot een gevraagd artikel in het bui tenland te maken,'hetgeen van grooten invloed op de prijzen en de afname zal zijn. Prae-advies: Met verwijzing naar het besluit over dit onderwerp het vorige jaar reeds ge nomen, .deelt het Bestuur mede dat namens de Commissie hiervoor benoemd, rapport zal wor den uitgebracht. Door den Secretaris wordt het opgemaakte rapport voorgelezen, waaruit blijkt, dat o.ok de handel voelt dat hieraan iets gedaan moet worden. Er moet reclame gemaakt worden- Steeds wordt de kool in balen verzonden, maar de Commissie was unaniem van oordeel dat door verpakking in kratten reeds veel gewon nen wordt. Dit geldt eveneens voor de Hol- landsch euieo. Deze is zeer gewild in Enge land om de smaak, maar d-e verpakking doet her veel kwaad, waar ze in dat opzicht niet kon concurreeren met andere ingevoerde uien. Ook hier zal een gewaarmerkte verpakking,

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1