NIEUWE Zaterdag: 28 Juni 1923 I* Blad 32e Jaargang NO- 72. iwe"». r».cpmo«'82 LANGEDIJKER COHRAST. Dit Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. ^Nieuwe abonné's ont vangen de tot 1 Juli ver schijnende nummers GRATIS. De Uitgever. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredeiust." HYPOTHEKEN. REVUE VAN DE WEEK 19 Juni. Wij staan nu op de kentering wederom, en zijn in gespannen verwachting of we na 21 Juni, als wanneer de periode van mid zomer officieel is aangebroken, werkelijk zullen krijgen, het mooie, warme weer, dat ver troosting zal bieden voor al de kou, al 'den re gen, welke tot nu toe zoowel in Bloei- als in' Zomermaand van 1923 moesten verduurd wor den. De Tweede Kamer was voornemens, op 15 Juni .jl. met groot reces te gaan, maar wie voorspelden, dat 't op z'n vroegst den 22en Juni zou worden, alvorens de parlementaire va cantia een aanvang kon nemen, bleken juist gezien te 'hebben. Het getal interpellaties is vermeerderd met eene van mr. Troelstra, over de Indische spoorwegstaking en wat daarmee in nauw verband staat. Dat ook deze inter pellatie nog voor het reces moet worden afge- 'daan, lijkt zeer waarschijnlijk, en in dat geval zal het Lagerhuis de agenda is wederom utigebreid! allicht tot 29 Juni bijeen blijven. Op Dinsdag 19 Juni is de heer Duijs aller eerst: aan de beurt voor zijne ziekteverzekering- interperlatie, en dat deze parlementaire gedach- tenwisseling met Exc. Aalberse niet in ,,een vergeten uurtje" zal afloopen men kan er xzeker van zijn!... In de jongste week behan delde de Tweede Kamer he t ontwerp-adres van hulde, H.M. de Koningin in September aan te bieden, in comité-generaal. Vruchteloos hadden be beide communisten zich tegen dat in ge heime zitting afdoen van het adres verzet, ter wijl de sociaal-democraten zich „afzijdig" hiel den, eene weinig-indrukwekkende houding van de S. D. A. P., die in Iden lande „slechts" matige bewondering (om 'tin.u eens zeer zacht uit te drukken) heeft gewekt. Het ontwerp tot verhooging van de college gelden der Universiteiten van f200 tot f300, dat met nog enkele verhoogingen van uitgaven voor universitair onderwijs, den Staat c.c. :f 460.000 per jaai; zal opbrengen, is goedge- 4keurd. Minister De Visser nam hierbij over een voorstel dr. Deckers, bepalend, dat als verschillende kinderen uit hetzelfde gezin de colleges volgen, voor het eerste f 300, het twee de f<250 en voor elk volgend kind f 200 'zal moe ten gestort. En met instemming van den Mi nister werd goedgekeurd, een amendement- Rutgers, verhoedend, dat de Vrije Universi teit in voor haar nadeelige concurrentie met de Gemeentelijke te Amsterdam zal ko men te verkeeren. Alle verdere pogingen om den maatregel, voor tal van spoor- en andera studenten met „k e ne beurzen" zeker uiterst onprettig, -- te verzaua- ten, waren vruchteloos Minister De i»-- kende, dat Z.Exc. ook hier nad moete nzwichten voor het „sic volo sic jubec", voor denJ™anfe tot bezuinigen, welke thans aan de Haa0 - Kneuterdijk (het dep. van Financien) op zoo ge- weldige wijze doet gelden!De heer Mar- cliant hield zijne interpellatie over de verhouding tusschen het Moederland en Suriname. Zeer la g is bespiegeld over de „schijn-autonomie de kwa- sie-zelfstandigheid van het arme Suriname, telken jare door Patria met 4 milhoen moet wor den geholpen en daardoor feitelijk onder een soort van curateele staat. Heel veel practisch resultaat leverde de interoellatie niet cp Il\tuSS^,l heeft Minister De Graaff erkend dat de voog dij" met tact, met zachtheid behoort te worden toegepast, alsook dat aan Suriname wat meer „vrij heid van beweging" dient te worden gelaten tot het regelen der zaken in eigen huis.Aan Gouverneur Van Heemstra's verdiensten is hulde gebracht, maar de indruk, dat deze vertegenwoor diger der Kroon te Paramaribo zijne zeker niet onbegrijpelijke verbolgenheid over te hardhandige ontactische inmenging van het Haagsche Plein niet aanstonds „aan de groote klok," had moeten han gen, maar zich met zijne grieven tot den Raad van Ministers had behooren te lichten (z.a. de- heer H-. Colijn betoogde; wera niet weggeno men. In de zitting van 14 Juni werd op de nomi natie voor een vacature in den Hoogen Raad dei Nederlanden numero-een geplaatst de Haagsche raadsheer Mr. J. van. Gelein Vltringa, die dus welhaast zitting zal nemen in ons hoogste rechts college. En de Vrij dag-vergadering is geheel in beslag genomen door de interpellatie-Marchant over de jongste salaris-regeling voor «leeraren bij middel baar en gymnasiaal onderwijs. Zij handhaaft de bestaande salarissen, maar verplicht tot het ge ven van meer lesuren tegen dezelfde vergoeding, wat mr. Marchant (hierin gesteund door Albarda) kenschetste, als neerkomend, feitelijk, wel dege lijk op salaris-vermindering. Terwijl zij betoogden, voorts, dat het peil van het onderwijs er in zeer ernstige mate door zou worden verlaagd. Er werd geboren een vrijz. democratische motie, waarin de Regeering wordt verzocht, den hier bedoelden maatregel nog eens te overwegen. Welke motie op 10 Juni ongetwijfeld zou worden verworpen. Mi nister De Visser deed al zijn best om de nieuwe salaris-regeling (welke weldra ook tot andere ca- tegoriën van het onderwijzend personeel zal wor den uitgebreid) „goed te praten",, doch men ge voelde wel degelijk en duidelijk, hoe ook hier Z.Exc, van Onderwijs na veel tegenkanting had moeten bukken voor den dwang van Minister De Geer: zelf slaaf van de „snoeimes-dictatuurI" Over hetgeen momenteel in de Regeeringskeuken omgaat, verluidde dat eene wijziging van de Fo rensenbelasting op komst is, waardoor aan zeer- oude en vaak-geuite wenschen zal worden tege moet gekomen!" Uit eene circulaire van Minister Aalberse blijkt, dat de nieuwe Huurwetten ver moedelijk den len Augustus ,a.s. in werking zullen treden. En het ontwerpje is verschenen, dat de halve-cent eindelijk uit de administratie zal doen verdwijnen. De Rijksmiddelen brachten over Mei 1923 1.7 millioen minder op dan over Bloeimaand 1922 het geval was. Van. 1 Januari tot 1 Juni vloeide er 3.7 millioen meer in 's Rijks kas dan over de vijf eer ste maanden van 1922. Het „gestaag, accrès" is geworden een „schoone droom",, waarvan de lier- •innering helaas al meer verflauwt! In de jongste criminaliteitsrubriek blijven „Haag sche Piet' en zijne kameraden-inbrekers hoofd rol nog spelen. In het geheel zijn nu c.c. veertig „kraakjes" op hun „debet" geboekt en de heeren hebben begrepen dat volledige opening van „boe ven-zaken" thans voor hen de wijste partij is Of nu zij voorloopig in bewaring zijn gebracht de openbare veiligheid in de Hofstad werkelijk meer gewaarborgd zal zijn, moet de toekomst leer en. Tegen, den exploitant van het hotel „Des Indes" in Den Haag, alsmede zijne echtgenoote, werd door het O.M. twee jaar gevorderd, met aftrek van preventieve hechtenis. Er is het geval van een zaakwaarnemer te We uw (Br.) die gearresteerd is onder verdenking van een paar ton te hebben verduisterd Welke „débacle" voor de landelijke streek, waar die voor viel, schrikkelijke verslagenheid heeft gewekt. Te Nijmegen ging een 19-jarige kantoorbediende met 23 millioen op de vlucht. De jongeit werd in Bel gië gesnapt en had nog de gansche buit bij zich Zooveelste aanwijzing om zeer-jeugdige menschen niet zonder toezicht te belasten met incasso enz van aanzienlijke bedragen b Er is de gebeurtenis der aanvrage van surceance door de Hanzebank met al haar vertakkingen in den lande. Een jobsmare, die zoodra er iets van uitlekte, geweldige opschudding heeft berokkendl Ik kom op de zaak nog wel terug. Uit Rotterdam kwam een tijding van aange namer soort, nl. de verlaging der belasting op publieke vermakelijkheden met 50 pCt. Hier mo ge de toepassing blijken: „Van Rotterdam de vic torie"!Namelijk voor het onder onduldbare lasten gebukt gaande „kunst- en amuspments-be- diijf", z.a. men dat tegenwoordig pleegt uit te drukken. Van de vele berichten over de voorbereiding der viering van het Regeeringsjubileum noem ik de aankondiging, dat 31 Augustus a.s. een „offi cieel® Dankdag" zal zijn. Een Hagenaar, die zijne anonymiteit wenscht te bewaren, heeft schenkin gen aangeboden, ter eere van het feest der Ko ningin, voor ridders Mil. Willemsorde, die daaraan behoefte hebben. En dezulken zijn er zeker in den kring dergenen, wier borst met het „Voor Moed Beleid en Trouw" is gesierd. Uit de tweede koopstad des Rijks kwam de tij ding over de geweldige „herrie" door den commu nist Van Ravenstein gemaakt in den Raad der Rotterdamsche vroeden, ter gelegenheid van het voorstel om een crediet te verleenen voor de jubi leum-feesten. Men achJ,te de houding van Mr. Van Aalten, den waarn. burgemeester veel te in dulgent, te „rustig", en het heeft zeer weinig gescheeld of de bekwame vrijz. democratische loco burgemeester zou het hamertje hebben, neergelegd Intusschen de vrede is weer hersteld, de heer Van Aalten blijft de leiding waarnemen. Eindelijk nog een Rotterdapisch nieuwtje: „de Rotterdamsche Handelsbank" ('s Heeren Broek- huijs' stichting) is notarieel ontbonden. Wat er aan deze evolutie vastzit, moet nader blijkenl. Er waren weer tal van uitgebreide vergaderingen die van het Roode Kruis, onder leiding van den Prins-Gemaal; de Tooneelverbonders congresseer den te Groningen, de Mpij. van Ned. Letterkunde hield haar jaarlijksche samenkomst. Geweldige sommen aan boeten worden gevor derd totaal in de tonnengouds loopend tegen menschen, die getracht hebben den ifrsucs te fop pen vja verschuldigde belasting. De tijden zijn er met naar, afgescheiden van de elasticiteit van ge weten, welke voor zulke dingen noodig is om Heer Fiscus tegen zich in het harnas te jagen. De gemoedelijke lijdzaamheid op dit gebied be hoort tot het verledenMen vergete het vporal'niet. Dat er nog altijd lui zijn, die „boffen" bleek weer dezer dagen, toen een bekend Rotterdamsch zakenman tot de aangename ontdekking kwam, dat hij den Engelsehen Derby-hoofdprijs op een „sweepstake"-kaartje had gewonnen. Hij heeft het nu zelfs in deze dagen niet ganschelijk te versma den sommetje van een halve ton kunnen macs- seeren. Den dag voor het bekend worden van den uitslag, had hij een verleidelijk aanbod van 500 pd. st. voor zijn kaartje geweigerd. Zulk „vast houden" Is in den regel in dergelijke gevallen het best. Maar „de omstandigheden" zijn soms te machtig!! Ook hier is het critiseeren vaak lichter dan 't „doen"! BUITENLAND. De „vuurspuwende berg" de „Etna", is dezer dagen losgebarsten, nadat het reeds eenige weken zeer rommelig was in het binnenste van dezen vulkaan, evenals ook in den anderen Italiaanschen vulkaan, de Vesuvius. Een groote, breede. lava stroom van 10 meter dikte bedekte de omringen de landen. Drie dorpen zijn verwoest, een vierde wordt bedreigd, en 30000 menschen zijn in paniek gevlucht voor de toestroomende lavamassa. Bij de eerste schokken ontstonden er vier kloven in de berghelling. Uit een er van komt de breede stroom' lava naar boven, welke dan langs de hel ling omlaag glijdt met een snelheid van 250 Me ter per uur. alle wijnbergen en beplante velden op zijn tocht verwoestende. Ook de gehuchten Picciolo en Pallemelata zijn reeds geheel doop den verzengenden stroom vernield. Vrachtauto's en andere voertuigen worden naar de bedreigde streek gezonden om de bevolking de vlucht ge makkelijker te maken. Toen de uitbarsting ip dan afgeloopen nacht plaats vond, had zij zich reeds ter oren aangekondigd door een aanhoudend onheil spellend gjerommel in het inwendige van den berg, dat vergezeld ging van heftige ontploffingen. Het reusachtige steenen gevaarte stond te trillen op zijn breeden voet. Toen de dag aanbrak, zag men het bovenste gedeelte van den berg geheel in een rookwolk gehuld, die telkens door een rooden gloed doorstraald werd. Het onderaardsch gerommei bleef nog aanhouden. Van de richting welke de lavastroom thans zal volgen en van de hevigheid der uitbarsting zal het lot van de Linguaglossa, een plaats met 15000 zielen afhangen, alsmede dat van de geheel e vruchtbare streek tot aan de kust. De schadevergoedingskwestie werd door de vreeselnke ram pvan de Etna even op den achtergrond 'gedrongen, doch ook slechts even Want zij laat zich niet meer naar achteren drin gen, nu de Duitsche mark ongeveer alle waarde heeft verloren en men voor f 16.millionair kan worden. En met de mark dalen Se Parijsche en Brusselsche francs. De Britsche regeering heeft de Duitsche nota beantwoord met het zenden van een „questionaire" naar Parijs. De Fransche regeering heeft een ant woord opgesteld en dit ter kennisneming naar Brussel gezonden. Daar gaat het evenwel niet zoo vlug, daar de Belgische regeering naar aanleiding var< het verwerpen van de Vervlaamsching van de Hoogeschool te Gent door den Senaat, is af getreden, en tot nu toe nog geen nieuw kabinet is gevormd. I -In Londen verwacht men dat het demissionaire kabinet de nota toch nog zal behandelen, zoodat binnen niet al te langen tijd een antwoord uit Paf ijs te verwachten is. De stemming is te Londen te dien opzichte op timistisch. Intusschen werdt de geweldige wor steling in het Ruhrgebied voortgezet. De Fransche hebben thans het Ruhrgebied van alle verkeer uitgesloten, volgens de Duitsche bladen, om door middel van een hongerblokkade de bevolking te dwingen het lijdelijk verzet op te geven Te Lausanne schijnt het weer mis te loopen. De correspondenten der Britsfche bladen te Lausanne vreezen, dat de Conferentie tusschen de gealli eerden en de Turken, welke thans in de twintig ste week is, binnen enkele dagen zal eindigen, zon der dat overeenstemming zal zijn, bereikt. Angor ahoudt vast aan de aanvaarding door de geallieerden van de betaling der schulden in de gedeprecieerde waarde. Frankrijk, is even resoluut in de afwijzing dezer berooving van Fransche ef fectenbezitters te sanctioneeren. De „Daily Telegraph" meldt, dat de besprekin gen gisteren zijn doodgeloopen op die wijze, dat de geallieerden practisch lsmet hebben medege deeld, dat onder deze omstandigheden er geen nut in gezien wordt, de onderhandelingen voort te zetten. NIêU tfö Tl JülNQEN Te Papendrecht is de 22-jarige T. K. die van een hooiwagen sprong, waarvan het paard op hol was geslagen, zoo ongelukkig op de steenen terechtgekomen, dat hij bijna onmiddellijk daarna overleed. De voerman K. v. d. A. kreeg hevige trappen van het paard, zoodat hij per rijtuig naar zijn woning moest vervoerd worden. Verdronken. Te Loosdrecht is een 27-jarige vrouw bij het spoelen van waschgoed aan een der piaskanten door een duizeling bevangen en verdrongen. Een gedeserteerd koloniaal In April van dit jaar vervoegde zich iemand bij eeeii familie te Utrecht met mededeelingen over een broer uit Indié, dien hij daar ontmoet had en die hem v.oor zijn Utrechtsche lamiliie een cadeau had meegegeven. Het verhaal leek volmaakt betrouwbaar, de man bleek van de familie-toestanden aardig op de hoog te en wist zich op die wijze vrij gemakkelijk in de Utrechtsche familie in te dringen. Toen hij en kele dagen later dan ook uit Rotterdam of Am sterdam een brief schreef met de mededeeling, dat er moeilijkheden waren met het uitklaren van de boot, zoodat hij alleen tegen een flinke som het kostbare cadeau los kon Krijgen, terwijl hij niet over contanten beschikte, zond de Utrechtsche familie hem zonder eenig argwaan het gevraagde geld. Nadien liet de man echter niets meer van zich hooien. De politie te Utrecht wist, dat hij de brieven te Rotterdam en Amsterdma per posterestante ontving, zoodat zij zich in verbinding stelde met eenige postambtenaren en rechercheurs in ge noemde plaatsen met het gevolg dat de man te Amsterdam kon worden gearresteerd. Hij heeft bekend zich aan de oplichting schul dig te hebben gemaakt, bovendien een zelfde feit te hebben gepleegd jegeps een familie te Amster dam in Maart van dit jaar. Hij bleek als koloniaal niet de menschen in Indië te hebben kennis ge maakt, was als zoodanig gedeserteerd. (U.D.), De eerewacht bij het bezoek van Koning Haakon. Men meldt aan „De Avp. Bij Let bezoek van koning Haakon aan Soestdijk kon men in verschillende bladen lezen, dat aan het station te Soest was opgesteld naast een groep schoolkinderen een eerewacht van den vrijwilhgen landstorm, gekleed met hlauwe stroo- helmen. In alle kringen en niet het minste in de kringen van het departement van Oorlog was men ten zeerste verwonderd over het verschijnen van deze „eerewacht", daar hiervan niets bekend was en ook geen enkel bevel was gegeven tot het brengen van een dergelijk eerbetoon. Een onderzoek is op last van de lergerautoritei- ten ing-Steld en wat is nu gebleken Dat een luitenant belast met het geven van militair onderricht aan de vrijwilligers va nden landstorm in die omgeving op eigen initiatief de vrijwilligers van den landstorm heelt verzameld en deze heeft opgesteld aan het station bij aan komst van den koninklijken trein. inbraken in het Gooi. In den iaatsten tijd waren op verschillende plaat sen in het Gooi inbraken gepleegd. De politie is er nu in geslaagd de vermoedelijke daders aan te houden. Een motorrijwiel, met duo en zijspan, hield stil voor een woning in onze stad, wat door de politie werd gezien. De motor werd bestuurd dpor een Amsterdmamer ,die niet al te gunstig bekend staat. In het gezelschap waren twee man nen uit het Gooi, beiden gehuwd, van 29 en 31 jaar. De combinatie kwam de politie verdacht voor en zij arresteerde het drietal op den openbaren weg. In het huis, waarvoor het motorrijwiel had stilgehouden en waar de mannen waren binnen gegaan, werd een onderzoek ingesteld. Een partij zilver werd gevonden. Zij bleek afkomstig uit een. villa in het Gooi. De eigenaars hebben het gesto- leen reeeds herkend. Het was ontvreemd tijdens eeen nachtelijke inbraak, toen de dienstbode alleen thuis was. Zij had evenwel niets gehoord. Het drietal staat onder verdenking zich aan deze, en .aan meer inbraken in het Gooi te hebben schuldig gemaakt en blijft in bewaring. Een baggermachine gezonken Een baggermachine der firma Krikke te Hee renveen is, naar „Het Volk" bericht, op het Hee- germeer gezonken. De 2ój-arige arbeider A. v. d. Rijt van Heerenveen is verdronken. Zijn vader werd met moeite gered. Onder de wielen. Een remmer bij het zandvervoer te Arnhem, die cp den Rosendaalschenweg op een vrachtauto van Van Gend Loos wilde springen, is daarbij gevallen en onder den wagen terecht gekomen. Een der wielen ging hem over de borst. In het. gemeenteziekenhuis overleed hij spoedig. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1