REK TRIJDBj EN. IEUWE lanqedijker ct m&nm lumarmoaiie. nv" heeft en,,. ijs beschikbaar veilig te ist, Vrone haj gespeeld, had. Dind weer eens is een medaille iest worden op taar. En Vrone n der partners ;t komende sei- t heeft Vrone cwam met 0—o raakt weten we keer door Alk kwam met ea kt telegram. ;bL": r werd een in- i benoemd. Hij rlem's Dagbl., 1 kreeg hierop die toen nog op naar H aar- en, Het bleek, ing was, waar- nd vroeg. De >e, maar sprak r een telegram j dain ook het t huis niet." aan onze Re- er als overtui- kreeg evenwel het huis", snovergestelde. de komst van ïz ekwam na deren elkander et tot een ver- hwel geen ge- een advocaat r het Kanton- werd uitge- r de gevolgen en, omdat het goeat voor het 1 werd veroor- schadevergoe ;enaar van de e zamen f 125. een ambtenaar dit voor hem 2 talen." n veewagen. Zeist kwamen bergen aclhter- vrachtauto en e wagen wilde eden door de De auto vloog gen op, waar- wond, dat het vangen. Voor- Ie schade op. it in hoeverre ■oorkomen. g- isi een doove or een motor en aan de ge- delburg over- ruimd. Hen- e commode rending namen, iter den lossen r doek verbor- ;reep naar het ier, waarop zij Het was zeer een groot rood k als dat des aar stond ook aven Dymecks: ïrg „Dymeck". ouderwetsch overgrootvader, gesproken had. de leden, op Toevoegsel tot kloppend hart meck, oer 1855. door mij ge raken. Ik had, th mijn lieve, 'erwanten door iet had willen ijken toorn ide de laatste komen, dat de verloving niet k te verbreken, naar ook alies- ik het volgen- nderijen wordt en von Wacke-' le regeering de zal bevorderen, komt aan mijn - Ingeval Gra- sterft, zal ook .an Jürgen von latige erf gen 1- draaf Dymeck. Zaterdag 23 Juni 1923. TWEEDE BLAD. Veigadering van den raad dezer gemeente op onderdag 21 Juni, des avonds half acht, ter ge- eeente-secretane. Voorzitter de E.A. Heer Jhr. A. L. van Speng- burgemeester. Secretaris, de Heer S. Parma. De Heer De Jong is met kennisgeving afwezig opening door den voorzitter, worden de no- jerl van de vorige vergadering goedgekeurd, gericht van den-heer M. Zijp en S. de Boer, lt zij hun benoeming tot lid van de Schattings- jtnmissie aanvaarden. Proces verbaal van de onderhandsche verhuring ji eenige gemeentelanderijen, onder vastgestelde ^waarden Deze verhuring moest plaats hebben rens wanbetaling. goedkeuring van G. S, op de suppl. begrooting 22 groot f 1300 èn op die voor '23 groot f 6000. Goedkeuring op de verordening tot heffing van urloonen. Goedkeuring op de geldleening groot f 1300 ten ■hoeve van den aanleg van waterleiding in de imeentegebouwen enz. jeze stukken worden voor kennisgeving aange- ©en. In behandeling komt de geschiedenis met de ,renklok. De correspondentie hierover heeft voor raadsleden ter inzage gelegen. Bericht is ingekomen van den Min. van Oi. K. en dat machtiging wordt verleend tot smelting m de klok over te gaan. De voorzitter. Na 3 jaar hebben wij dus bereikt it, daar waar wij zijn begonnen. Nu opeens is historische waarde van geen gewicht meer. B. en W. vragen thans machtiging tot smelting jrer te gaan en een nieuwe klok te doen aanbren- »n en hiervoor een blanco crediet te verleenen. De heer Groen vraagt hoe het met de andere lok zit? De voorz. Wij hebben thans 2 klokken. Maar die ij uit het rijksmuseum hebben ontvangen gaat eer terug in ruil voor de oorspronkelijke. De heer Groen vraagt of de klok uit het rijks- mseum niet meer bruikbaar is? De voorzitter. Deze is gebarsten. En na veel loeite is daardoor de ruil teniet gedaan. En nu mt onze klok terug om te worden versmolten. De heer Berkhout vraagt voor wie al de on- osten komen? Het ligt toch niet op den weg van e gemeente maar op dien van het Rijk om de rvoerkosten te dragen. Alles is toch gedaan, het zoo te noemen, op hun bevel. Het -is een root bedrag aan onkosten, en daarom zou ik al mogelijke willen doen, om de onkosten ver- oed te krijgen. De voorzitter is het hiermee volkomen eens. et zou eigenaardig zijn, wanneer nu de gemeente onkosten moest dragen. En de ruil is toch te- et gedaan omdat de ander eniet goed was. De heer Groen zou een onderzoek willen in- ;ellen of de ontvangen klok door reparatie niet uikbaar is te maken. De voorz. Wij hebben ons gehaast deze klok ,et te aanvaarden en de oude weer terug te krij- u. Nu moeten wij niet trachten deze klok op lappen. De heer Zeeman vraagt hoe de gemeente nu lat tegenover de Fa. Van Bergen. Was aan haar et werk van het versmelten niet gegund? Kan len er niet vanaf? om te zien of het vergieten oedkooper te doen. Of blijft het vast, dat de Fa. an Bergen dit doet? De voorz. Dit ligt wel in de bedoeling van B. a \V. Dank zij de Gebij. Van Bergen is toch itdekt dat de klok niet fn orde was. Binnenkort iiuen B. en W. met de Fa. een bespreking heb- eu over de versmelting. De heer Zeeman vraagt of het de bedoeling is e klok vanuit Amsterdam te verzenden, waarop voorz. bevestigend antwoordt. De heer Zeeman zou in de nieuwe klok willen iten graveeren, hoe zij van historische waarde is n gerestaureerd in dit jaar. En dat het hetzelfde rei aal is toen de klok in 1432 werd gegoten. Be machtiging wordt hierna verleend met anneming va nhet voorstel-Zeeman. Het welbekende verzoek van Wijbridseradeel, >m strafbaar te stellen openbare Godslastering a het Wetb. v. Strafr. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving an te nemen. De heer Groen heeft het stuk niet gelezen en 'erzoekc voorlezing, waaraan wordt voldaan. De heer Groen kan zich met het adres vereeni- en. en vraagt naar de motieven voor het advies. De voorzitter. Deze zijn dezelfde als bij de be handeling van het vorige adres. B. en W. hebben •ich op het standpunt geplaatst, dat het misbruik naken van het vloeken hier, geen volkszonde is. Een ieder keurt het toch af. Het is natuurlijk aan len raad om al of niet hierop in te gaan. Maar ian zal de politie uitsluitend hierop moeten letten nn dit artikel naar behooren te handhaven. Dan :al de politie geen andere werkzaamheden kunnen erricliten. Het is reeds een ontheiliging om hier over zoo in finaises te treden. .Wethouder Kroon. Er is toch niemand van ons ■lie het niet beroerd vindt, wanneer er gevloekt vordt. Maar het toezicht van de politie zal geen "ioel treffen. Wethouder Bekker. Het gaat hier best. Zeld- aaru zal men hier hooren vloeken. En waar is k scheiding van 'het vloeken. Dat ook waren nctieven om met dit advies te komen. De heer Zeeman. Ontwikkel de menschen en al den drank weg, dan zal men het vloeken ze- ter vvorden' tegegegaan. Daardoor krijgt men be schaving onder de menschen. Wethouder Bekker. Dan moet men er aan toe voegen: godsdienstige menschen. De voorz. Laten we nu niet gaan redetwisten, heeren. De heer Groen zegt wel te bemerken geen bij val te vinden. En de bedoeling is toch de openbare bodslastering. En ik moet dan ook ontkennen, als zou hier niet gelasterd worden. Zondagavonds is de taak van de overheid om daartegen te jyaken. Ik ben er dan ook voor dat het in de po- 'heverordening wordt opgenomen. De heer Kramer wil dit voorstel steunen. Wan- r er ingegrepen wordt zal men zeker direct de Preventieve werking van een dergelijk artikel be merken. Daardoor zal men tot een vermindering van. het kwaad komen. En de rijks wetgever zal ?eker de middelen weten te vinden om dit artikel 111 zijn volle kracht te handhaven. De heer Berkhout kan volkomen meegaan met net voorstel van Bi. en W. De uitvoering is hiervan We' zoo moeilijk, dat ik vrees, dat er iets scheefs van terecht zal komen. Het zal moeilijk uit te maken zijn, wat vloeken is. Sommigen gebruiken '°ch Gods Naam als stopwoord. En is dat nu vloeken? En het vloeken gebeurt in hoofdzaak wanneer de drank is in den man. Dan wordt er lasterlijk gesproken. Maa rdan gebeuren er ook dingen die evengoed strafbaar zijn, zonder dat er een verbaal voor het vloeken overheen behoeft. Bij opamne is het m. i. ondoenlijk een zuivere toepas sing te verkrijgen. Het voorstel van B,. en W. wordt hierna aange nomen met 42 stemmen, Tegen de heeren Groen en Kramer. Ingekomen is het bekende adres van de gem Smilde om dé aanslag in de belasting te regelen naar een gemiddeld inkomen over drie jaar. De voorz. zegt dat dit euvel hier vroeger al eens ter sprake is geweest, en alles is er voor de regeeiing te bewegen tot wetswijziging en de re geling te treffen over drie jaar. B. en W. stellen voor adhaesi ete betuigen. De heer Groen kan zich hiermede volkomen vereenigen, omdat in deze streek de onbillijkhe den van een aanslag over één jaar zoozeer tot ui ting komen. Overeenkomstig het gegeven advies wordt met. allen voor besloten. Van den ihspecteur voor de Volksgezondheid is het verzoek ingekomen een artikel in de politie verordening op te nemen, waarbij de verdelging van de malariamug aan de ingezetenen wordt op gelegd. B en W .stellen voor een dergelijk artikel in de politieverordening op te nemen De malaria heeft ook hier veel slachtoffers gevraagd en vraagt ze nog. Eerst geschiedde de verdelging door de Vereen van Ned. Gemeenten, met subsidie van de Provincie, en waaraan door de gemeenten ook weid betaald Maar nu verschillende gemeenten zich aan de betaling onttrekken, zouden de kosten te hoQg worden, en is het beter dat het afzonder lijk door iedere gemeente wordt gedaan. Dit zal in de praktijk ook gemakkelijk uitvoerbaar zijn. De instrumenten met de ontsmettingsmiddelen wor den gratis verstrekt door het Staatstoezicht op cle Volksgezondheid. En zij, die in deze gemeente de regeling hadden zullen zeker bereid gevonden worden tegen een kleine vergoeding daar te ent smetten waar men het liever zelf niet doet of door bezigheden niet kan doen. De heer Zeeman kan zifh ten volle met het voorstel vereenigen. Maar het is dan ook zeker de beodeling een lijst aan te leggen van stallen en van plaatsen waar de malariamug wordt ange- troffen. Dan is het ook noodig dat er controle wordt uitgeoefend waar stallen gevonden worden. Spr. acht het voor de menschen geen bezwaar het te laten doen, want het is in het belang var. mensch en dier. De voorz. antwoordt dat de controle gemakke lijk is uit te voeren, daar reeds lijsten op de secre tarie aanwezig, zijn, waar de mug wijordt gevonden daar deze gemeente bij den vorigen dienst als centrumgemeente de werkzaamheden regelde. De heer Kramer zegt, dat toch niet van gemeen tewege een dienst wordt ingesteld, doch het aar. de particulieren wordt overgelaten. Zij toch kun nen beschikken over de hulpmiddelen die hier. aanwezig zijn. En waar men het zelf niet doet, zaï het op hun kosten van gemeentewege worden gedaan. De heer Zeeman zou het willen doen zooals de schouw wordt gehouden. Er moet toch een controle uitgeoefend worden dat het gebeurt. En dan zou het zeker goed zijn, hiervoor een vasten tijd te bepalen. De voorz. antwoordt dat het zal moeten gebeuren vanaf December tot April. De heer Berkhout meent dat er verschillenden zullen zijn, die er niet om malen, en dat er dan toch zeker een dwangbevel heengaat dat het ge beuren moet. i De voorzitter antwoordt hiervoor niet bang te zijn. Bij de vroegere verdelging kwam een weige ring- sporadisch voor en dat nog niet eens in onze gemeente. Z.E.A. gelooft niet dat het in de prak tijk zai voorkomen, dat men zal weigeren. Het gevraagde artikel zal worden aangebracht. De heer Zeeman verzoekt nog bij het niet na komen van de verordening, of B. en W. ten spoe digste zullen ingrijpen: Het kwaad van de malaria is enorm. De voorzitter. Wij zijn het volkomen met u eens Ingekomen is het verzoek van den Min. van Ar beid te overwegen een tapverbod uit tevaardigen bij festiviteiten, ter herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving' aan te nemen aan de hand van de verordening waarin een tapverbod is opgenomen bij plaatselij ke festiviteiten. Overeenkomstig wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van de afd. Lange- dijk tot bevordering van het vakonderwijs in Westiriesland om te mogen beschikken over een schoollokaal tot het geven van haar lessen. Bij gevoegd was een toelichting met jaarverslag B .en W. adviaeeren op dit verzoek goèdgunstig te beschikken. Genoemde vereeniging voorziet in een bestaande behoefte. En daarom meenen wij het onoerwijs te moeten steunen. En de school ligt voor dit doel zeer gunstig. In het centrum van den Langendijk. Bij een eventueelen aanvraag om subsidie kan met deze beschikbaarstelling reke ning worden gehouden. De heer Kramer zegt dat voor '23 toch alreeds een subsidie is vastgesteld, terwijl voor de komen de cursus toch zeker het lokaal wordt gevraagd. De voorz antwoordt dat dit een subsidie is voor den cursus 1922'23. De heer Zeeman vraagt of het lokaal groot ge noeg is. De voorz. antwoordt dat het leegstaande lokaal wordt bedoeld voor teekenlokaal, terwijl voor even tueel onderwijs op het bord, zij naar haar verkie zen over. een der andere lokalen kan beschikken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen en hiermee het verzoek ingewilligd. Door de Gascommissie en B. en W. wordt voor gesteld in de verordening regelende de levering van electrischen stroom op te nemen de bepalin gen: ie. dat door de zuurkoolfabrieken binnen de lichturen geen elctrischen krachtstroom mag woiden gebruikt. 2e. dat de Commissie van Beheer ook aan andere bedrijven een perschakelaar kan voorschrij ven. De voorzitter deelt mede, dat de zuurkoolfabrie ken de maximale belasting zoozeer opdrijven, dat hierdoor een schade is geleden van f 2500. Dat i> ee ngevolg van het verbruik van electri schen krachtstroom in de speruren. Zeker, wij moeten de industrie zooveel mogelijk steunen, maar er is zeker een grens wanneer het zulke af- meitngen gaat aannemen. De heer Kramer zegt geweten te hebben, dat dit zou komen. Maar dan moet toch ook voor de andere bedrijven deze bepaling worden ge maakt. Alle bedrijven moeten gelijk gesteld. Wan neer het net in de lichturen geen motor kan velen dan is dat voor alle bedrijven hetzelfde. Het zal voor ons zuurkoolfabrikanten zeker moeilijkheden opleveren, omdat in November dan om 4 uur het bedrijf moet worden stopgezet. En is hierin nu niet op een andere wijze te voorzien? Zou er met het P.E.N'. geen nadere regeling kunnen worden getroffen wat betreft de maximale belasting. Door de industrie is het electrisch er toch gekomen. En het is in het geheele belang van de streek, wanneer wij ons bedrijf goed kunnen uitoefenen. En daar moet toch zeker ook rekening mee worden gehouden. Er zou misschien nog wel iets te ver krijgen zijn, doqr een hoogere maatstaf te vragen voor de maximale belasting. De voorz. zegt dat dit wel geprobeerd kan worden, maar gelooft dat men weinig succes zal hebben. Het kan door u op de volgende commissie vergadering worden voorgesteld. Wanneer u mis schien dispensatie kunt vragen voor het toestaan van een anderen werktijd zoo wil ik dit verzoek gaarne steunen. De heer Krmaer zegt al toestemming te hebben gehad om 1 uur te vroeger te beginnen en een half uur later te eindigen. D evoorz Is dat half uur dan niet door u te on der vangen Want dat doet juist het kwaad. De heer Kramer zegt dat de fabrikant zich dan zal moeten voorzien van andere beweegkracht. Voor somfnig werk kan men de motor niet missen De voorz. zegt dat deze bepaling ook is ge maakt, omdat men niet weet, welke bedrijven zich in de toekomst zullen aansluiten. De heer Groen zegt dat het toch een belemme ring van de bedrijven is. Èn spr. is van oordeel dat dan ook de andere bedrijven hieronder vallen. De voorz zou het anders willen zeggen: Het belang van het electrisch bedrijf brengt het mee E:i de andere bedrijven kunnen in de speruren draaien zonder verhes voor het bedrijf op te leveeren. Door den heer Kramer wordt nog gewezen op de timmerlieden, die toch ook met motor werken, en soms met zwaarder dan in de zuurkoolfabrieken wordt gewerkt. De heer Zeeman zegt dat men de industrie zoo veel mogelijk ter wille moet zijn. Kan de grens voor de maximale belasting dan niet veranderd worden? Kan of wil het P.E.N. niet meewerken? De vooxz. zegt nogmaals dat het uitsluitend de zuurkoolfabrieken zijn die het verlies opleveren. De heer Kramer zegt, dat hij niet op de vorige veigadering tegenwoordig kon zijn, maar graag den directeeur had gevraagd wat de andere bedrij ven verbruiken. De maximale belasting is hier te laag. Bij een normaal gebruik van lichtstroom mag dit de maximale belasting toch niet opvoeren terwijl dit juist hier wel het geval is. De voorz zegt niet dezen indruk van den di recteur te hebben gekregen. De heer Kramer antwoordt dat hem dit door den directeur in een particulier onderhoud is me- degeedeeld. De voorz. zegt dat wanneer de andere bedrijven ook schade veroorzaakten deze zeker onder de bepalingen zouden vallen. De heer Zeeman zegt dat wanneer de maxima le belasting door de zuurkoolfabrieken wordt op gevoerd, dit ook het geval is met de andere bedrij ven. Wanneer voor het licht de maximale belasting al geldend is, dan dient men verhooging te vra gen. Het verbruik moet toch opgevoerd kunnen worden. Spr. zou eerst nog eens gaarne zien, dat een nauwkeurig onderzoek wérd ingesteld. Hierop worden op voorstel van den voorz. de beraadslagingen geschorst, en zal den directeur worden verzocht, ter vergadering te komen, om de noodige gegevens te verstrekken. In verband mét de rekening 1922, worden af- en overschrijvingen, betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, en suppletoire begrootingen door den raad goedgekeurd. De voorz. doet hierna mededeeling dat het voor fleelig saldo van den dienst 1922, groot i 1300, verbruikt moet worden voor betaling van de on gedekte kosten voor de U.L.O.-school tot een bedrag van f 1200 ruim. Daarin, is ook het aandeel van de gemeente begrepen voor de betaling van het salaris voor den onderwijzer Gorter, waarvoor geen r ijksvergoeding werd ontvangen, die pas in dienst is getreden, nadat de rijksvergoeding reeds was bepaald. Deze kosten komen echter terug op den volgenden dienst. De ongedekte kosten herdagen 5 k f 600 waarbij dan nog niet begrepen is de rente en aflossing. Ook al weder een reden om onze U.L.O.-school zooveel mogelijk te be scheimen. De hefer Berkhout herinnert dat het vermenig- vuldigingscijfer is bepaald op grond en in overeen stemming met het te maken voordeelig saldo. En zal dit cijfer nu niet in gevaar komen. De voorzitter antwoordt van vermoedelijk niet, omdat het toch altijd eenigszins ruim wordt ge nomen. Van Ged. Staten is een missieve ingekomen, waarin gevraagd wordt het qordefel van den raad, of er misschien aanleiding bestaat om het salaris van den tegenwoordigen gemeente-ontvanger te lier/ zien, in tegenstelling met de vorige missieve, dat een salarisherziening alleen zou kunnen gelden bij vacature en voor den toekomstigen gemeente-ont vanger. De voorzitter herinnert in dit verband aan het genolnen besluit om het salaris voor den toekom stigen gemeente-ontvanger te bepalen op f 700 met 4 jaarlijksche verhoogingen van f50, tot f900 B- en W. stellen voor om het salaris van den tegeenwoordigen ontvanger te bepalen op een ge lijk bedrag als in het vorige besluit genomen. De gem.-ontv. is echter tevens ambtenaar ter se cretarie en geniet hiervoor een salaris van f850. Waar nu het salaris van gem.-ontv. is gebracht op f 700900, is het volgens hun oordeel met meer dan billijk dat dat van ambten, ter secret, wordt verhoogd met 50 en gebracht op f900. Wamieeit men een ambten, ter secret, zou moeten benoemen zou hiervoor zeker een salaris van 1400 gulden moeten worden gegeven. De gem.-ontv geniet thans een salaris van f 1275, en wanneer dit nu wordt gebracht op f900 beteekent dit een ach teruitgang van f375 En dan kan men niet volstaan met een salaris van f 850 voor ambten ter gemeentesecret. Men moet niet vergeten dat in het salaris voor die ambtenaar ook begrepen is een bedrag als bezoldiging voor de verantwoordelijkheid De heer Berkhout kan zich vereenigen met een salaris van £700- 900 voor den gem. ontv. en 1900 gulden voor den ambten, ter secret. De heer Kramer. Is het zeker dat Ged. Staten een c.ergelijke regeling zullen overnemen, of ko men zij aanstonds met een zelfstandige regeling. De voorz, antwoordt dat thans zeker rekening zal worde' ngehouden met den wensch van den raad. De. heer Kramer zegt zich dan wel met het voorstel van B. en W. te kunnen vereenigen. Eeh ter wanneer Ged. Staten hiermee niet accoord mo'hten gaan, wenscht spr. zich voor het tweede geéa'ltc eenige vrijheid voor te behouden. Het voorstel wordt hierna met alle leden yoor aangenpmen. 1 Thans komt de Directeur der Gemeenschappe lijke Lichtbearijven ter vergadering, en wordt de officieele vergadering voor eenigen tijd geschorst. Thans worden zeer breedvoerige besprekingen gevoerd, waarbij de heeren naar hun wenschen door den Heer Directeur worden ingelicht. Hierbij blijkt echter, dat het verlies door de zuurkoolfabrieken Opgeleverd geen f2500 maar f 150c bedraagt. Nadat de heereh voldoende zijn ingelicht, dankt de voorz. .voor de zoo bereidwillig gegeven in lichtingen, en verklaart de Directeur deze steeds -aaiue te willen verstrekken. Nadat de officieele vergadering is heropend, worden de voorgestelde bepalingen opgenomen en wordt op voorstel van den heer Kramer besloten ook de timmerlieden onder deze bepaling te doen vallen. Hierna komt opnieuw in behandeling het heffen van de peiasting op de vermaRelijaiieden. B. en W. hebben dit punt nog eens ernstig on der de oogen gezien, daarbij rekening gehouden hebbend emet de in de vorige vergadering ge maakte opmerkingen. Voorgesteld wordt voor de bioscopen gedurende de kermisdagen een belasting in te voeren van f 100 per 3 dagen. Voor uitvoeringen en danspartijen bij een loka liteit voor meer dan 250 personen f25 per avond van 150—250 plaatsen f 15 en minder dan 150 plaatsen f 10. per avond. Dit wordt geacht de meest practische oplos sing te zijn, want zou men een belasting over het geheele jaar willen hebben dan zou een getieel an dere verordening moeten worden samengesteld. En een controlesysteem voor de kermisdagen wordt geheel ondoenlijk geacht. De heer Zeeman vraagt wat onder uitvoeringen wordt verstaan? Öok die van philantropischen aard De voorz. Deze belasting geldt alleen voor de kermis. Maar voor uitvoeringen van een philan- tropisch karakter hebben B, en W,. de bevoegdneid ontheffing te verleenen. De heer Groen. Door mij is aangedrongen op een belastingheffing per percentage. In geen ge val wil ik de oogen sluiten voor de bezwaren die ook daaraan verbonden zijn. Maar zooals het thans wordt voorgesteld is het een onbillijkheid, omdat dan de belasting drukt op den eigenaar van de een of andere inrichting. En dat maakt een groot ver schil, wanneer de belasting op het uitgaande pu bliek w erd gelegd. Het is een billijker belasting door het te heffen van de uitgaande bezoékers. Ik geeft aan een heffingspercentag emet conti olesysteem nog steeds de voorkeur. 1 De voorz. is van oordeel dat de heffing door de exploitanten toch weer op het pubhek wordt verhaald". De heer Groen is daar niet mee eens. Wanneer men geen bezoek krijgt verkeert men ook in de onmogelijkheid om te betalen. De voorz. antwoordt dat men is uitgegaan van dee gedachte dat op kermisdagen die gelegen heden wel zullen worden bezocht. En wij hebben ons niet bezig te houden met de vraag of het scha de zal veroorzaken aan de exploitanten. Men be spreekt hier in de eerste plaats de belangen van de gemeentefinancien. De heer Kroon is van oordeel dat dit de beste oplossing is. De heer Groen zegt dat het ook geen bezwaar is om het over het geheele jaar te doen. De heer Kramer Is ook van oordeel dat de be- lasitng moet geheven worden van het uitgaande publiek. En men zal ook meer voordeel hebben,, wanneer de belasting over een vol jaar wordt ge heven. De heer Berkhout zegt dat de risico voor de eexploitanten op het oogenblik veel te breed uit gemeten wordt. Wanneer men met zij ninrichting ergens staat, moet voor die standplaats geld wor den betaald, en wordt ook geen rekening gehouden met het al of niet bezoeken van die inrichting. Waar het voorstel van den heer Groen wordt ondersteund door den heer Kramer, raadt de voorz. den raad ernstig aan, dit voorstel niet te aan vaarden. De heer Zeeman zegt niet te begrijpen waarom de bioscoop f 100 moet geven, en zoodoende boven do andere lokaliteiten wordt geplaatst. Ook voor die inrichting zou spr. de belasting willen regelen naar het aantal plaatsen. Ook weet spr. niet wat er tegen is om over een vol jaar te heffen. De politie komt overal, en wat is er tegen dat door deze eens een paar menschen in de zaal worden gevraagd hem hun kaartje te toonen. De voorz. antwoordt hierop dat de politie door hern als hoofd der politie nooit met dergelijke werkzaamheden zal worden belast. De heer Groen. Om het voorstel niet in gevaar te brengen stel ik voor 10 pCt. belasting te heffen •alleen gedu? en de de kermis, en niet over het ge heele jaar. Dit voorstel wordt door den heer Kramer onder steund. De voorz. adviseert nogmaals niet op dit voor stel in te gaan. In stemming wordt gebracht het voorstel—Groei* Vcor stemmen de heeren Groen, Zeeman, en Kra mer tegen de heeren Bekker, Berkhout en Kroon Zoodat de stemmen staakten en men de volgende vergadering de derde behandeling krijgt. De voorzitter geeft den raad in overweging eens ernstig na te denken over het voeren van de controle. 1 De heer Groen. Misschien kan de voorz. ons medeedeelen hoe de controle in Noordscharwoude is geregeld. De voorz. Ik had gedacht dat de voorsteller ons wel gegevens had verstrekt. Rondvraag. De heer Zeeman vraagt of de verordening re gelende den kinderaftrek al is goedgekeurd? De voorz. antwoordt dat nog geen antwoord van Gedeputeerde Staten is ingekomen. De heer Zeeman vraagt naar aanleiding van de: handelsschoolkwestie, welke in comité is besproken of ook in het openbaar wordt kennis gegeven, dat de verordening regelende het verhaalsrecht door Ged. Staten niet is goedgekeurd. De voorz. antwoordt, dat het niet is, alsof de verordening niet is goedgekeurd, maar Ged. Sta ten hadden bedenkingen. B'. en W. hebben nu de ze zaak weer in behandeling genomen, om later weer bij clen raad in te dienen. De heer Zeeman vraagt verder of hier nog een correspond! nt voor de arbeidsbemiddeling is ge weest en wie? De voorz. Daar is er een geweest, maar die heeeft weer bedankt. Het was den heer Berkhou wer Sr. f ..1 De heer Zeeman. Is er nu niemand? j De voorz. antwoordt ontkennend. De heer Zeeman. Acht u het niet gewenscht? De voorz. Hij heeft in de praktijk niets te doen. Er zijn in het geheel geen aanvragen gedaan. De rondvraag levert hierna verder niets op, waarna de voorzitter onder dank de vergadering sluit. aillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handelsinformatie- bui eau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den llandel, zijn over de afgeloopen week uitge sproken 63 faillissementen tegen 66 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar.. Van 1 Jan. tot en met 22 Juni '23 1940 faillissementen, tegen 1352 over het vofige jaar in hetzelfde tijdvak.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3