Kom ook den secretaris van het N1. V. 7.. Werd op de vorige vergadering den wensch geuit, om de organisatie ter hand te nemen, thans is hieraan tegemoet gekomen, mogen allen mede werken tot het houden van opbouwende be sprekingen, «iet elkander samen te werken om de zaak zelfbeheer naderbij te komen. Veel werk is er voorafgegaan. En wij hopen dat dit vele werk in deze vergadering veel vrucht zal dragen- '(Applaus). Hiermede wordt de vergadering geopend ver klaard. Door Zaandam wordt voorgesteld punt 8 vor punt 7 te behandelen. De voorz. antwoordt dat hieraan in het hoofd bestuur reeds is tegemoet gekomen. De notulen, hierna gelezen, worden onder dank goedgekeurd, nadat eenige aanmerkingen zijn gemaakt. Amsterdam wenscht in de notulen opgeno- men te zien dat die vereeniging uit protest op de vorige vergadering is weggebleven. Door den secret, wordt geantwoord, dat al leen de vergadering,in overzicht wordt genotu leerd. Zou hij het woordelijk doen, dan zou hij zeker anderhalf uur moeten lezen. Nog door eenige anderen wordt aanmerking gemaakt op de notuleering. Voorz. wenscht toch een woord van dank te brengen voor het werk van den Secretaris. Voor een groot deel is weergegeven wat in de vorige vergadering is behandeld. Ik hoop dat de secretaris voortgaat met een zakelijke korte notuleering. (Applaus). Hierna wordt het uitgebreide Jaarverslag voorgelezen, dat onder groote belangstelling wordt aangehoord. Gememoreerd wordt het werk van de regeering in verband met de aan hangige ziektewet. Naar voren kwam ook de stichting van het Sanatoriumfonds. In behande ling kwamen ook de reorganisatieplannen. 8 fondsen hebben zich van den Bond afgeschei den. De twee vereenigingen in Silnt Pancras zijn samengesmolten, 2 hoofdbestuursvergade ringen werden gehouden, met nog eenige an dere vergaderingen. De bond bestaat uit 84 fondsen met 13642 leden. Bedankt 8 fondsen met 1064 leden. Het bezit van den Bond is f 163.885.47V2 of f 12 per lid. Uitgekeerd is een bedrag van f 114.523.66 of f25 per ziektegeval aan 12713 leden. Het aantal uitkeeringsdagen bedroeg 68099, of per lid f 5.25 per dag. De inkomsten hadden bedragen f 148-373.22. De uitgaven daartegen f 146.406.38. Op 1 Jan. '23 waren aangesloten 92 fondsen met 15115 leden. Gevraagd wordt het Jaarverslag te publicee- ren in zelfbeheer. Hieraan zal wordèn voldaan. Het Jaarverslag wordt onder dank en ap plaus goedgekeurd. Mededeelingen. Eenige mededeelingen worden gedaan van minder belangrijken aard. De spreektijd wordt bepaald op 10 minuten. Punt 5. Rapport van de Commissie, bestaan de uit de Vereenigingen „Eendracht maakt Macht" te Westzaan, „De Voorzorg" te Drie huizen en „Prins Hendrik Fonds" te Hoofd dorp, over de rekening van 1922. Uit het rapport blijkt dat de rekening en bescheiden zijn nagezien en accoord bevonden. Voorgesteld wordt den pennnigmeester te dechargeeren. De Commissie ontvangt hiervoor'een woord van dank. De rekening wordt door den penningmeester vorgelezen. Het saldo bedraagt f363.01. De ontvangsten hadden bedragen f3514.32, de uitgaven 3151.31. De rekening wordt goedgekeurd. Punt 6. Benoeming van een lid der Commis sie tot nazien der rekening over 1923. Het Bestuur stelt daarvoor voor „Samenwer king te Wormerveer". Als tegencandidaat wordt voorgesteld „Helpt Elkander" te Amsterdam. „Samenwerking". Wormerveer wenscht voor 'de benoeming te bedanken. Eenige discussie wordt hierover gehouden. 8 afgevaardigden stemmen de tegencandi daat. Het bestuursvoorstel wordt aangenomen. Wormerveer aanvaardt de benoeming. Punt 8. Voorstel van „Hulp bij Ziekte" te Zaandam. „Hulp bij ziekte wenscht te komen tot stich ting van één Algemeene Nederlandsche Ver zekering tegen risico bij ziekte en wenscht voor (een dergelijk voorstel in eerste instantie uit spraak van de algemeene ledenvergadering van den Noordhollandschen Bond van Zie kenkassen. Toelichting: „Hulp bij Ziekte" is van oor deel dat, ondanks Prov. Bonden en de N. V. Z., de bestaande ziekenkassen onder den hui- digen vorm van bestaan niet in staat zullen zijn om een krachtige actie te voeren tot be houd van Zelfbeheer in verband met de Ziek tewet van wijlen Minister Talma, omreden het onderlinge verband niet van dien aard is welke noodig zal blijken om datgene tot stand te brengen wat ons aller ideaal moet zijn, name lijk de verzekering tegen risico bij ziekte in handen van de belanghebbenden zelf. Voor nadere toelichting zie Januari- en Februari nummer van ons orgaan „Zelfbeheer". Door den afgevaardigde van Zaandam wordt een toelichting gegeven. Dit wordt beschouwd als een principieel vraagstuk. Wanneer wij de Ziektewet Talma nagaan, zien wij veel ver plichtingen ons opleggen, tegenover weinig er kenningen. Het N'. V. Z, is nog steeds ach terwege gebleven met een goed gevormd plan. dn het Januari en Februari nummer is hier over reeds gesproken. Dit werd verder eenigs zins belemmerd door de reorganisatieplannen van den Bond. En om .nog niet meer moeilijk heden te maken, werd er uitsluitend een prin- cipieele kwestie van gemaakt. Met het centralisatievoorstel wil men den organisatorischen weg bewandelen, om een uit spraak uit te lokken. Daarmee zal men berei ken dat de menschen in den bond worden ge plaatst. Wannéér wij tot een centrale zouden komen, zouden overeenkomstig de statuten moeten worden gevormd. Tegenover de wet die ons kon overvallen, moeten wij met een degelijk plajn staan. Deze centrale moet beherd worden door de belanghebbenden zelf. Wij moeten tegenover de wet, die uitkeering van 70 pet. wil, een uitkeering van 90 pet. liefst 100 pet. stellen. Geen kas kan aanspraak ma ken op een werkelijke ziekteverzekering. En een uitkeering van f 7.50 is toch nog maar een druppel bij langdurige ziekte, zooals dit in de reorganisatieplannen wordt voorgesteld. Wan neer wij met een lagere premie en een hoogere uitkeering dan de wet komen, zullen wij zeker de werkgevers aan onzen kant krijgen. De voorz. dankt den afgevaardigde voor zijn •uiteenzetting. Ik ben echter eenigszins teleur gesteld, dat men niet meer met een schema is gekomen, hoe of men dit voorstelt, maar de Bond met uitgewerkte reorganisatieplannen komt. Het gaat hier oip centralisatie en dé-cen tralisatie. Mijn meening is echter „zelfdoen" tol het uiterste doorgevoerd. En dit sluit toch reeds de centralisatie in zich. Een uitkeerjpg van f7.50 is niet veel, maar dan moet de con tributie stijgen in evenredigheid met de uitkee ring. Wanneer de kassen niet toetreden willen tot de Centrale, ontbreekt haar ook de macht, die kassen te dwingen. De voorz. leest hierna de motie voor, .inge diend door Zaandam op de vergadering te Am sterdam. Juist die motie heeft aanleiding gegeyen tot de reorganisatieplannen, en deze moesten ge baseerd op zelfstandig plaatselijk voortbestaan en waarvoor van verschillende kanten sym pathie is ontvangen. De heer Kuijer, secretaris van het N, V. Z. krijgt hierna het woord. Ook van Zaandam ge tuigt den wil het in zelfbeheer houden. De heer Zorgman is niet juist wanneer hij zegt, dat w(j met met een welgevormd voorstel zijn ge komen. Door ons is bij den Min. aangedron gen op meer ruimte voor onze kassen. En dit werd door Mm. Aalberse volkomen beaamd. In het wijzigingsvoorstel werden dan ook al onze wenscden vervuld. Wij zouden ons plan kunnen uitvoeren, wanneer door den hoogen Raad van Arbeid dit wijzigingsvoorstel tot wet was verheven. Wij koesteren echter alles van ons systeem wanneer wij op onzen weg voort gaan. Over de centralisatie wil ik zeggen, dat •dit met 99 tegen 1 stem zal worden verworpen, omdat wij onze plaatselijke zelfstandigheid wil len behouden. De leaeraueve vorm is de eenige vorm voor onze fondsen. Dan blijtt de verant- woordehjkneid voor de plaatseiijKe kassen be staan .Zelfs zonder centralisatie kan men tot een betamelijke ziekteverzekering komen. Ja, 100 kassen voldoen aan alle eischen, aan alle verplichtingen. Alle vereenigingen zullen aan alle redelijke eischen moeten voldoen, in ver band met de wet. En het eenige, het zelf doen, zal de sociale verzekering kunnen dragen. Er hapert echter iets aan den gang van de sociale wetgeving. Bij ons hapert iets aan de organi satie. Op 28 juli '23 zal een buitengewone ver gadering worden belegd te Utrecnt waar alle aangesloten en niet-aangesloten kassen zullen woruen uitgenoodigd om die zaken met elkan der te bespreken. (Applaus). De heer Marinus (noolobest.) zegt dat men onz ebelangen niet in handen moet leggen van Üe ambtenaren. Door den heer Westerink (Hoofdbest.) wordt besproken het voorstel van het hoofdbestuur en het systeem-Zorgman, waaruit blijkt dat hij meer gevoelt voor centralisatie van ae zieken fondsen, en dit in de verschillende fonusen kan worden besproken. Spr. is met bang voor oe amDtenarij zooals die aoor den heer Marinus naar voren worut gebracht. Men moet zich met bang maken voor spoken, voor wat er met is. Ook worden door hem besproken de fabriekstonusen en de personeelionusen. Door den secretaris wordt gevraagd het ver schil tussohen de plannen van het hoofdbestuur en het systeem-Zorgman. Wij willen de zaak ook zoo reorganiseeren dat wij komen tot krach tiger verband. Centralisatie wil zeggen, con tributie naar het centrale lichaam, en vandaar hel ziekengeld naar de leden. Wanneer dat niet het geval is, staan wij heel dicht bij elkaar. Aan den afgev. van het fonds Van Leer te Amsterdam, wordt gesproken namens een per- soneelsfonds, en zegt dat men aan het hoofd bestuur met weet hoe een personeelsfonds werkt. Maar of het volle loon of een groot gedeelte van het loon wordt verzekerd. Door Zaandam worden voorstellen gedaan, die ons valk nog niet waard zijn, terwijl het voorstel van den Bond een kleinere ontwik keling geeft aan ons Ziekentonuswezen. Maar er moet een punt zijn, waaraan wij kunnen vasthouden. Na verschillende sprekers, verkrijgt de heer Elinck Schuurman het woord. Het groote punt is, federatie of eenheid. En deze staan tegen over elkaar. Wie beweerd dat eenheid moge lijk is ,moet het bewijzen. De federatie leeft weer in de natuur der feiten. Spr. haalt eenige voorbeelden aan waar eenheid noodig is. Wan neer wij doel van federatie op den voorgrond brengen, voelen wij ten volle het beperkte van ons streven. Naast ons moet komen te staan 'de ziekenkas van den Raad van Arbeid. Ik "zie het zoo, dat wij onze diensten aanbieden de ziekenkassen van de Raden vaift Ar beid. De vi'Uiz geboft, dat de personeelsfcnds.cn in den loop der tijden zullen verdwijnen. M-<k het gaat hier tusschen twee systemen Eer. iedijr zal moeten toegeven, dat men niet zoo madt kan be- rekt nen, wat het direct moet kosten. Daar het mmiddels 1 uur is geworden, wordt op voorstel van den voorzitter besloten een uur pauze te houden. Na het koffiedrinken, heet de voorz. bij de her opening de afgevaardigden weder welkom, na hun vree(t)zamen arbeid, Aan de vergadering wordt voorgesteld de heer Vaz Dias, die als voorz. van den Raad van Arbeid en tevens als gast thans aanwezig is. De voorz. beschouwt het als een blijk van belangstelling van dien kant, in het werken en streven van ons ziekenkaswezen Thans wordt weer het woord gegeven aan den heer Zorgman van Zaandam, tot het beantwoorden van de verschillende sprekers. Waarna bij hoof delijke stemming zal worden uitgemaakt of men wenscht te gaan in de richting van centralisatie of decentralisatie Ingediend zijn twee moties, door Wormerveer eu „Wees Getrouw" van Amsterdam, welke ge lézen zullen worden, nadat de heer Zorgman de .Verschillende sprekers zal hebben beantwoord. De Keer Zorgman begint met te zeggen, dat hem geen gemakkelijke taak wacht. In de eerste plaats dan de voorz., die mij het verwijt doet, niet met gegevens te zijn gekomen. Maar nier geldt het spreekwoord, „de pot verwijt den ketel dat hij zwart ziet." Ook hij toch is niet met bere keningen in zijn voorstellen gekomen. De heer Kuijer ontkent, dat het N, V. Z. geen plannen heeft gemaakt. Wel plannen zegt hij, maar geen wet. Maar het N. V. Z. is niet met een plan ge komen om de wet te vervangen. Verder beschouwt hij den federatieven vorm de eenige vorm, waarop ons ziekenkaswezen moet worden gebaseerd, maar dis is toch zeer rekbaar. Maar juist dat zagen wij liever omgezet in den centralisatievorm, in één giooten bond. Tot oplossing van de kleine kasjes Wij erkennen graag dat het een grooten stap is, maar de vele kosten worden weggenomen, en men gaat niet langs een omweggetje, zooals dit bij de voorstellen van den Prov. Bond wel het geval is. Wat de ambtenarij, door den heer Marinus naai voren gebracht, betreft, daar behoeft men toch in geen geval bang te zijn. Bij centralisatie zal een hoofdbestuur moeten worden gekozen uit en door de leden, waarnaast een bondsraad. Het gevolg zal weer zijn, dat pfov. bonden wijorden gevormd, districten, met afdeelingen. Dit geeft een hechter en vaster verband, maar waar dan de ambtenarij vandaan moet komen, weet ik niet. Het is geen punt. dat zoomaar kan worden be sproken, waar men direct voor of tegen zal kun- neb zijn. Wanneer men zich niet voor ons plan kan uitspreken, kan men ook niet het voor en tegen van de Provinciale voorstellen zoo gauw overwegen. f- - jj Hier moet de heer Zorgman afbreken, daar den hem toegestanen spreektijd van een kwartier iis verstreken. De voorz. leest hierna de motie voor van „Sa menwerking" te Wormerveer, waarin aan het hoofdbestuur opgedragen wordt, de onvruchtbare discussies te sluiten en de voorstellen van Zaan dam en het hoofdbestuur naar het N. V. Z. te brengen, waar deze dan eerst kunnen worden be sproken. De andere motie hoüdt in, de voorstellen aan het N. V. Z. over te dragen, daar te doen behan delen, en daarna in de verschillende fondsen en kassen Deze motie is van „Wees Getrouw" te Amsterdam. De voorzitter acht het niet gewenscht op deze moties in te gaan. De vergadering kan naar mijn oordeel heel goed uitspraak doen of men al dan niet de richting van centralisatie wenscht uit te gaan. Door „Samenwerking" wordt in de toelichting die gegeven wordt, gezegd, dat men 10 bonden heeft, waaruit is voortgesproten het N. V. Z. Nu zijn deze voorstellen alleen behandeld in den Nrd.- Hollandschen Bond, en in geen van de negen an dere bonden Dat is toch in geen geval den or ganisatorischen weg. Eerst had een dergelijk voor stel in het N. V. Z. behandeld moeten worden, en daarna in de verschillende bonden. Dat is de organisatorischen weg. (Applaus.) En dan was ze ker één van de twee voorstellen tot zijn recht gekomen. Men moet thans eerst zich zelf afvra gen of men zoo op den goeden weg is. (Applaus Door „Wees Getrouw" van Amsterdam wordt als toelichting gegeven: -„het N. V. Z. voorop en de Donden achterna. Wij moeten nu niet gaan zwammen/maar vragen eerst advies aan het N. V. Z. Dan gaan wij met volle zeilen zee in, vol gens de wet, en wij zijn geborgen. De voorzitter zegt dat de secretaris van het N. V. Z. zich verklaart heeft tegen centralisatie, (rumoer.) En dat is dan toch zeker Wel de geest van het N. V. Z. En gaat men een andere richting uit dan de voorstellen van het hoofdbestuur het willen, zal het zeker nog eenige jaren duren, voor dat men weder zoo ver heen is als nu wel het geval is. De heer Westerink (hoofdbest.) vraagt het woord naar aanleiding "van de motie, hetgeen hem door den voorzitter geweigerd wordt. Het gevolg hiervan is, dat een onaangenaam conflict ontstaat tusschen den voorz. en den heer Westerink, met tevens een afgevaardigde van Schagen. Het einde is, dat de heer Westerink het woord verkrijgt en zegt dat het voorstel van het bestuur toch nog maar een paradepaardje is. En het moet ook niet zooals het nu is, dat het N. V. Z. staat onder de bonden, maar de bonden behooren te staan onder het N. V. Z. De heer Kuijer zegt dat door de moties den juisten weg is aangegeven, wanneer men de leiding wenscht over te Drengen naar het N. V. Z. Een stem.: Dus centralisatie. De heer Kuijer. Maar dart centralisatie in den meest gunstigen zin van liet woord. (Gejuich.) Wanneer men door middel van deze moties de leiding wil overdragen aan het N V. Z. zoo zullen wij deze leiding gaarne aanvaarden, en ons zeker niet terugtrekken. De moties worden, omdat zij van gelijke strek king zijn, tegelijk in stemming gebracht. De uitslag van ae stemming is dat de moties worden aangenomen met 108 stemmen voor en ^4 stemmen tegen. De uitslag wordt met applaus begroet. De voorz. feliciteert de indieners met het be haalde succés en hoopt dat het aannemen van de moties in het Delang "mag zijn van onze zaak en hoe ook de beslissing van het N. V. Z. zal zijn, zich gaarne voor de zaak te zullen inspannen. Ik zal de laatste zijn die zich niet bij de meerderheid neerlegt. 1 Voorstel van „Help U Zelve" te Schagen, „Ons Belang" te Sloten en „Onderlinge Hulp bij Ziekte" te Nieuwe Niedorp: Het salaris van den secretaris te stelten óp io cent per lid en per jaar. Alle drie vereenigingen meenen, dat het thans geldende sa laris van den Bondssecretaris veel te laag is in verband met zijn werkzaamheden. Voorts meenen zij, dat de Bond gebaat zou 'zijn, wanneer de secretaris nog meer dan tot nu toe zijn krachten aan den Bond kon geven. Prae-advies hoofdbestuur: het bestuur kan geen gunstig advies op déze voorstellen geven, daar het noodzakelijk leiden ijioet tót beduidende contributie verhooging. Voorts meent het bestuur, dat bij aanneming der reorganisatieplannen toch een to tale herziening van het salaris van den secretaris ncodig zal zijn. Daar het bestuur ook van meening is, dat het thans geldende salaris onvoldoende is, stelt 't voor het salaris te brengen op f 6oo. t De vereeniging „Nieuwe Niedorp" kan zich met het bestuursvoorstel vereenigen. De afgevaardigde van Sloten zegt dat het een billijke oplossing was fo.io per lid per jaar. Dan pas zou het een salaris zijn. Maar zelfs wanneer wij het voorstel aannemen en van terugwerkenden kracht doen zijn, ontvangt de secretaris nog niet wat hij hebben moet. De afgevaardigde van de afd. Overveen zegt het volkomen eens te zijn met Sloten. Ook de leden van zijn vereeniging konden hierin meegaan en hoopt dan ook dat de vergadering het voor- sstel zal aanvaarden. De afgevaardigde van „Wees Getrouw" te Am sterdam wilde het dan niet als salaris, maar als vergoeding om het ieder jaar bij den beschrijvings1 brief te behandelen. E?< Eeef Westerink (h'oofdbest.J iou in verL. e.v d met het aannemen van de moties, willen vrat er of is het voorstel in te trekken en het bedrag van ffj ij's on st< als vergoeding werd aangenomen De voorzitter wijst er op, dat het voorstel verhooging inhoudt van de contributie van aangesloten vereenigingen. De afgev. van Overveen is van oordeel dat meerdere bedrag niet uit de bondskas, maar 4, de leden afzonderlijk moet worden betaald. De afgev. van Beverwijk is van oordeel dat oorstellen niet kunnen worden aahgenomen, richtin looi het J'u teeg,-.wasJ dez edisci e voorzit! ,rt alleree woord var uur voor e dat wij g zullen ss hoofdbestr Door den voorzitter wordt thans namens c jj brenge secretaris medegedeeld, dat deze genoegen ne« Bwoordigl met het bedrag van f 6oo op de begrooting tl cr dat het plaatst. 8 erstoord g Dit aanbod wordt zonder .verdere discussie dn >ams kunr de vergadering aangenomen:' jj in mijn Vaststelling der begrooting over 1923. De begrooting geeft aan een bedrag in ontvain. en uitgaaf van f3313.01, met een post voor J voorzien groot f63.01. Aan contributie wordt oa vangen van 14500 leden k 20 cent f2900.—. Door een der hoofdbestuursleden wordt gesteld het salaris van den adviseur te br ren», il van-f ioö cp f300 te brengen voor 1923. M; Hierm Door den heer adviseur Mr. Elink Schuur, wordt ook met eenige verduidelijking van wejj zaamheden aangetoond dat het sarris zal moet, worden verhoogd. Door den heer Marinus (hoofdbest. wordt zegd dit aan te houden >tbt de reorganisatieplan^ van het N. V. Z.. afkomen, en men hem dan adviseur voor het N. V. Z. moet aanbevelen. Door nog eenige andere afgevaardigden wc„ verdedigd het salaris van den heer Elink Schim man te verhoogen. De veieeniging „Van Leer" te Amsterdam voor de contributieafdracht met 2 cent per per jaar te verhoogen tot verhooging van het s. ris var, den heer Elink Schuurman. De lofban, woidt gestoken door genoemde vereeniging, ovi den heer Elink Schuurman en voegt hierbij, d zeker allen mochten wenschen,, zulk een stel hi sens in zijn kop te hebben als de adviseur. Dooi Beverwijk wordt voorgesteld om een o tificatic te geven van 200 gulden voor 1923' desnoods de begrooting met een tekort te sluiten. Door den afgevaardigde van Koedijk wordt zegt, dat het niet aangaat om nog langer over salaris van den adviseur te spreken. En is oordeel dat het voor zoo'n keer niet hindert de begrooting met een tekort sluit. Aangenomen wordt thans het voorstel van sterdam om de afdracht met 2 cent per lid jaar te verhoogen, zoodat den adviseur een sal van f300 wordt gegeven. (De vergadering wordt eenigszins rumoerig»! Voorstel „Hulp in Nood" te Oudkarspel. Hul in Nood" stelt voor aan den Bond om verpiid tend te stellen voor de aangesloten kassen, aanneming van adspirant leden, waaruit dan vens voortvloeit, dat dergelijke jonge leden oct bij verhuizing overgenomen worden met direct i» gaande rechten. Toelichting. Hulp in Nood meent, dat daardoo de jongens, na Deëindiging der schoolplichtige leeftijd gemakkelijker lid van de Ziekenkas worda (b.v. tegen halve contributie en halve uitkeeringenj en als gevolg daarvan later ook lid blijven. Pi-ae-advies hoofdbestuur. Het hoofdbestuur ka met dit voorstel geheel accoord gaan en raai aanneming dan ook ten zeerste aan. Door de afdeeling „Hulp in Nood" wordt hiet. van een nadere toelichting gegeven, en zag ga ne dat de andere vereenigingen genoodzaakt wi den de adspirantleden over te nemen. Door de afdeeling Schagen wordt gewezen het groote nut en zou toejuichen dat alle andertB Mangelrol vereenigingen besloten adspirantleden aan A' nemen. De heer Marinus (hoofdbest.) zou hiermede wil] len wachten tot de reorganisatieplannen van N. V. Z. afkomen. De heer Elink Schuurman acht het een ju» standpunt dat door het hoofdbestuur is ingenomei Spr. is ook van oordeel dat reeds onder de jeugd propaganda moet worden gemaakt. Met goedvinden van de voorstellende vereeniging I wordt dit punt aangehouden. I Voorstel van „Algemeen Belang" te Haarlem I 'oemimg „Algemeen Belang" stelt voor aan art. 31 vaiBh den pt het Huish. Regiem, van den Bond toe te voegeaMheer A. dat Ziekenfondsleden, die geen loonderving meet I hebben bij verhuizing, wel als lid worden overgeno-1 -Jet beril men, doch dat de uitbetaling van ziekengeld door I ogenome de uitgaande kas terugbetaald moet worden. I 't geheel Toelichting. „Algemeen Belang" meent, dat het I niet aangaat om leden die geen loonderving heb- ben, van elkander over te nemen. De voorz. antwoordt dat geen prae-advies isl gegeven omdat men niet precies wist, wat Haar lem wil. Door den afgev. van Haarlem wordt hierover een nadere toelichting gegeven. Door den afgev. van „Wees Getrouw" te Am sterdam wordt het solidair geacht elkanders lei over te nemen, en van de vereeniging, waar hij lid' van wordt, direct ook uitkeering ontvangt. De voorz. zegt dat niet over loonderving kan; worden gesproken. Men moet elkanders leden over- neemn. Dat is solidair. En doet Haarlem dat niet, dan voldoet zij niet aan hare verplichtingen. De heer Marinus (hoofdbest.) wenscht ook deze zaak weer aan te houden tot het afkomen van de reorganisatieplannen. Hieiop wordt geen besluit genomen, waarbij de voorzitter zegt, dat door Haarlem niet aan hare verplichtingen is voldaan. Rondvraag. De heer Elink Schuurman zegt voor de vereen,; van den heer Zorman het 5-jarig statistisch Alcm ft het b< met et ie zich schapp Ph I i het rei agste kla de schoi stci dam Jp de lij Jeugd" den oud sterdam De Bon< left een n, naar ïeling va slag te hebben opgemaakt 'Hiervan heeft men' re verpai zeer gunstige resultaten verkregen. Men wenscht" openba deze verslagen tegen f 0.30 per exemplaar voor dé 1 vergadering beschikbaar te stellen. De heer Kuijer antwoordt op een vraag van Wor-' merveer met een uiteenzetting te geven van het dooddoen van de vereenigingen, bij het in wer king treden van een of andere wetsbepaling. Deze eindigt met in krachtige bewoordingen de leden op te wekken zich in te werken niet al leen in de officieele rapporten maar ook in de officieele wetten. Nog eenige inlichtingen, welke worden gevraagd worden door den heer Kuijer gegeven. Nog eenige andere onderwerpen worden bespro* ®ien. ken, Waarbij het komt tot heftige discussies, et wordt het slot een zeer onaangenaam incident tus schen het hoofdbestuurslid Westerink en dett secretaris. Door den heer Westerink wordt allereerst eet» heftigen aanval gedaan op het beleid van het hoofdbestuur, in het bijzonder van den voorzitter waarna door hem den heer Visser, bondssecretaris meermalen ter verantwoording wordt geroepen met de woorden „Is dat waar .mijnheer Visser, of dat niet waar?" Zoo gaat het eenigen tijd door waarbij de secretaris zich onder de scherpe uit vallen van den heer Westerink, een oogenblik ver geet en zich het woord g .v..d.laat ontvallen, waarop de heer ,W.esterijik: „zegt H De Bond misch nt het èi oreele gt Hij besc rs als te zen elk ®der dat 'k maar De Bont tchter tej De man kunnei isseerd. min gebru: h lie D 's toen pal ins Jsch geer «d dat aar maaj 'eerde ge

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2