Zaterdag 80 Jtini 1923. I* Blad 82e Jaar a/? W. BLOKKER, eerste deel der vraag bevestigend moet luiden, J$0 75. IÜTBW8. ïlUMWWi^Bf NIEUWE I. Wli Ell IJKER (I)IRWT. Dit nummer bestaat uit fc Bfadcn. EERSTE BLAD. D£ LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." CREDIETEN. salaris. Aldus heeft de Kamer, hier „pro demo" bedistelend, de zaak nader geregeld. Portret Photograaf maar 031 de En&elsche regeering niets weet Voor de extra-breedvoerige staatsrechterlijke van de authenticiteit van het rapport. Het ant- beschouwingent aan het ontwerp gewijd, ver- BQ W POFtret OX KlnaeF-FOtO S m&gen. woord op het tweede gedeelte der vraag luidde wijs ik de liefhebbers dezer materie naar deK'rm_Gft,fte. a o| A1 km a öntkennend. ficorstraaï 11, AlKmaar. Van Fransche zijde werd onmiddellijk het t.o. h. Postkantoor. bericht van de „Observer" tegengesproken. Idaad, men had van dr. Royaards in dit geval REVUE VAN DE WEEK 26 Juni. De „warmce-golf" die kort na 21 Juni over oins land zou 'komen, laat zich nog steeds wachten. Wèl worden wij vergast op berichten tover vinnige nachtvorsten in thans aangevan gen midzomer. Met dankbaarheid moet wor den erkend, 'dat er overdage zoele, echt-zomer- sche uurtjes konden worden genoten, maar het „echte" van gestadigheid, van niet door drei gende wolken „gestoffeerde" blauwe lucht moet nog volgen. In die omstandigheid is door de Tweede Kamer, waarvan immers gezegd werd, dat zij op z'n laatst medio Juni bp reces zou gaan, zonder veel tegenspartelen van naar vacantie hunkerenden besloten om er nog een week aan vast te knoop en, zoodat de echte „re cesstemming" vermoedelijk op Vrijdag 29 Juni zal opbloeien. Intusschen de kans dat zelfs dan nog niet het „groot verlof" zal kunnein beginnen, is niet geheel uitgesloten! Want op de agenda van den heer Schaper ook geplaatst het ontwerp der Regeering be treffende het crediet, te verleenen aan de in moeilijkheden verkeerende, katholieke Hanze- bank, die (z.a. men weet) surseance van beta ling beeft aangevraagd. Door de heeren Rut gers en Dresselhuys werd verduidelijkt, dat schoon het voorstel dan op de agenda is ge plaatst zij en vele andere leden der Kamer het ontwerp eerst na deugdelijk wikken en wegen eventueel zouden kunnen steunen, als zij termen vinden om er hun stem aan 'te geven. Inmiddels is de Nota der Regeering versche nen, de zaak in den breede nader toelichtend. Maar men kan er op rekenen, dat er 'zich eene hevige oppositie 'tegen zal openbaren, die in dit van Rijkswege hulp bieden aan eene wan kelende particuliere instelling een gevaarlijk precedent zien, terwijl die oppositie voor een deel zal blijken te bestaan uit anti-papistische elementen. Gemakkelijk zal de Regeering m .deze haar wensch niet vervuld krijgen 1 De interpellatie-Duijs over het invoeren van de Ziekte-verzekering in verband met de Gene rale herziening van de sociale verzekering heeft voor minister Aalberse eenige bijzonder onaan gename momenten gebracht in de Tweede Ka mer, daar verschillende stemmen in de Recht- sche gelederen zich uitten op een wijze, die allerminst getuigt ban stevig vertrouwen m de vastheid van beleid bij den minister van Ar beid N. en H. Een motie-Duijs, waarvan cle aanneming mr. Aalberse tot aftreden zou heb ben gebracht, werd verworpen, maar z.a. de heer Troelstra zei: wel is bij-deze gelegenheid duidelijk gebleken, dat de positie van dezen bewindsman zwak staat, terwijl daarbij cle posi tie van het geheele Kabinet (de premier woon de de interpellatie bij) - is betrokken. Ten slotte werd de pais voorloopig gesloten op dezen grondslag, dat minister Aalberse genoe gen zal nemen met het in hoofdtrekken vast stellen van de reorganisatie der sociale verze kering, terwijl dan inmiddels de Ziekte-verzeke ring kan worden behandeld voor 1925, al thans binnen de loopende legislatieve periode. •Wat nog volstrekt niet beduidt, dat die ver zekering ook zoo spoedig zal worden inge- °In de zitting van 20 Juni werd (ondanks een schrikkelijk-opgeblazen, vrijwel belachelijke bestrijding door mr. van Gijn goedgekeur verleenen van renteloos voorschot, groo ton, aan de Kon. Luchtvaart Mpij- En vervolgens is o p20 en 21 Juni afgedaan het ontwerp, regelende de non-activiteit van tot Kamerlid gekozen ambtenaren- Voortaan zal het non-activiteits-traktement niet hooger zijn, dan de som, verkregen door de f 5000 ka mer-lidmaatschap en hetgeen door c.q. aan ontbreekt om te komen tot het bedrag van het genoten ambtenaars-salaris. D.w.zi üeze geling za lgelden voor in de toekomst gekozen wordende Volksvertegenwoordigers. Zij die al kamerlid zijn, behouden ook uk 1925 hun ver- goedimg ad f5000 en het oude npn-activiteits- grootere en kleinere verslagen- Vervolgens kwam de Kamer in „de militaire sfeer". Aangenomen is het ontwerp, den dienst tijd der cavalerie voortaan op vijftien (inplaats van achttien) maanden stellend. Alsook: wij ziging van de militaire Weduwenewt-1922- En bijna de gansche Vrijdagmiddag was gewijd aan de Algemeene Beschouwingen over de Mi litaire Pensioenwetten. Voor het oogenblik be paal ik er mij toe aan te stippen, dat twee mo ties werden geboren. Eene van mr. Dresseiluijs vragend een speciale commissie tot onderzoek der_ grieven van officieren, die „afgevloeid" worden. En eene van den heer Ter Hall, wil lend 'eene commissie, welke de Regeering zal hebben te adviseeren inzake de hulp, te verlee- ften aan noodlijdende, bejaarde gepensioneer den der Marine. Minister Westerveld heeft ver klaard, dat Oorlog en Marine plannen voorbe reiden om door subsidicering van particulier initiatief, de hier bedoelde stumpers te helpen- Z.Exc. achtte dus de commissie-Ter Hall on- noodig. Vermoedelijk zal de motie op Dinsdag 26 Juni worden verworpen. Dat die van den heer Dresselhuijs zal duikelen, staat wel vast. Van de „faits et gestes" der Eerste Kamer teefcen ik aan, dat o.a. het ontwerp tot .ophef fing der rechtbanken te Heeren veen en Zienk- zee, tot toepassing van de E. V. in [provinciaal 'verband op de verkiezing van den Senaat en dat tot oprichting van de Verzekeringskamer zijn goedgekeurd. Deze week zal de welhaast voor den nieuw te vormen Senaat wijkende Eerste Kamer onder meer het ontwerp-Jacht wet aanvatten. Over het Bioscoop-ontwierp No. 2 hoort men jniet meer spreken. En verzekerd wordt, dat het ontwerp tot „opschorting" van het zevende leerjaar bij den Leerplicht mede kan worden gerekend tot de wetsvoorstellen, welke „ter Griffie van de Eeuwigheid" zullen gedepo neerd... Het verbod van schoenwerk-invoer is op komst. Nadat de belanghebbenden elkaar zeer lang het angstige „Zuster-Anna ziet, gij nog niets komen?" hebben toegefluisterd. Een voorstel tot wijziging van het wachtgeld-be sluit, tot het doen vervallen van ongelijkheden, is bij den Ministerraad aanhangig. En de „an ti-Zomertijders" blijven in actie. Men poogt thans te geraken tot eene bespreking van het tijdsvraagstuk", te voeren tusschen Regeenng en belanghebbenden. Dat eenige inkorting van den Zomertijd-termijn kan worden gewacht, lijkt waarschijnlijk. Op de „criminaliteits-lijst" der. afgeloopen week kwam op de kentering van de vorige en deze het geval van moord, gepleegd op den 64-jarigen advocaat uit Voorburg in eene Haag sch ewoning, en wel door de gade van het slachtoffer. Beweerd werd, .dat men hier met een „drame de jalousie" zou hebben te maken. De gewezen directeur van de „Chr. Am sterdammer" heeft bezoek van de justitie ge had en zal strafrechterlijk worden vervolgd. Verder kreeg men velerlei tijdingen over 'Haagschen Piet", den virtuoos inbreker en zijn gezellen, 't Schijnt dat men nu toch alle leden van de illustre club te pakken heeft. Vele blijven helaas de geruchten en berich ten over groeitere en kleinere financieele „de- lieve Landbouw-v- ging „Ons Belang", te Oldebroek. is lugubere lijst geplaatst. Voor de reconstructie van de „kosmos" blijkt ruim 5V2 ton noodig 'te zijn. De afgeloopen week was weer die „van de branden". Een van geweldigen aard was die, welke eene uitgebreide stoomtimmerfabriek te Beverwijk in de asch legde. De handelsgebou wen „Rbenania" te Alfen,. werd door het vuur geheel vernield, 'i Is nu voor brand-assuradeurs inderdaad een bange tijd!... De voorbereiding tot de viering van de Judi- leum-feesten van 31 Augustus tot 6 Septem ber -- om tot genoegelijker chapiter te ko men, wordt steeds levendiger en actiever. HetHaagsche program is verschenen, en het kondigt een feest-week aan van overgroote ■verscheidenheid, met tact samengesteld. De Bond van Nederlandsche tooneelsdmjvers heeft geprotesteerd tegen de keuze van het Engelsche stuk „Mijlpalen" door de Kon. Ver- eeniging, voor de jubileumperiode. En mder- .een meer „nationale" keuze mogen verwach ten Het arme, zich stierfmoederlijk door Vader Staat bejegend achtende Vlieland, zal aan den feest jubel niet deelnemen, schoon dan toch of ferend aan de kas voor de feestviering. Er was de landbouwersstaking te Oude Ton- ge en Ooltgensplaats, die zelfs een dreigend karakter kreeg, doch waarin volgens latere tij dingen, „teekenen ten goede" scheen te komen. En er wasde blijde, weelderige opgewekte inwijding van het paleisje, waarin de Rotter- damsche Bankvereeniging zich te 's Graven- hage heeft gesticht, op de plek, waar stond het huis van Gijsbert Karei van Hogendorp, den ontwerper van onze eerste Grondwet. Ondanks de misère en malaise der tijden was daar op Zaterdag 23 Juni j.l. alles stralend van feestelijke opgewektheid. Moge het een sym bool zijn van den „zonneschijn" die stralen moge, ook elders, waar nu „de regen" zoo jammerlijk overheerscht BUITENLAND. De groote uitbarsting van de Etna, die dreigde een groot deel van het eiland Sicilië te verwoesten, is spoedig bedaard. Het gevaar voor Linguaglossa kan als geheel geweken worden beschouwd. De stad zal zeker gespaard blijven, tenzij yen nieuwe uitbarsting van den Etna plaats mocht hebben, hetgeen niet waarschijnlijk, doch evenmin onmogelijk wordt geacht. De hoofdkrater van den Etna, ongeveer acht k tien mijlen boven de kraters van Monte Nero en Monte di Ferro, werkt 'nog. De lava uit den hoofdkrater moet evenwel zulk een afstand over de rotsen afleggen, voor dat zij eenig bewoond of bebouwd gebied be reikt, dat geen onmiddellijk gevaar van den hoofdkrater wordt gevreesd. Het grootste ge deelte der bevolking is naar Linguaglossa te ruggekeerd en daardoor heeft de plaats haar gewone aanzien herkregen. Slechts de levens- middelenvoorziening is afhankelijk van den aan Groote artikelen werden gewijd aan het door de Amerikaansche regeering afgekondigde drankverbod voor de schepen. Reeds zijn eeni ge drankvoorraden in beslag genomen, o.a. op het Engelsche stoomschip „Baltic". Deze voor raad was verzegeld voor de thuisreis, doch ook naar de meening der Britsche regeering is dit geen beletsel voor de inquisitie. De Ame rikaansche commissaris, belast met de uitvoe ring van het drankverbod, Haynes, deelde mede, dat de Amerikaansche regeering vast besloten is voort te gaan met het in beslag nemen van sterken drank, die met de schepen 'wordt aangevoerd. Hij geloofde, dat het proces, dat gevoerd zal worden in verband met de inbeslagneming van de drankvoorraden van de „Baltic", met het oog op de strenge bepalin gen van het Hooggerechtshof op niets zal uit- loopen. De commissaris bevestigde, dat er op het oogenblik een beweging gaande is, om de schepen in beslag te nemen, zooals, volgens sommige rechtskundigen, door de drankwet wordt geeischt. Afgewacht dient te worden hoe lang deze kwestie zal kunnen voortduren. Een schrijven van den Paus. De Paus richtte tot den kardinaal-secretaris Gasparri een schrijven, waarin hij o.a. zegt: Met het oog op de groote verantwoordelijk heid, die op het oogenblik rust op ons en op allen, die hec lot der volken in handen 'hebben, smeeken wij hen de vraagstukken, 'welke alle volken beroeren, met name dat der schadever goeding, nogmaals te onderzoeken in den geest van christelijkheid, die de eischen der gerech tigheid niet scheidt van die der mensühlievend beid, waarop de vooruitgang der volken is ge baseerd. Indien de schuldenaar, met de bedoeling de zeer ernstige schade te herstellen, toegebracht aan de bevolkingen en de eertijds bloeiende gebieden, 'een wezenlijk bewijs heeft gegeven van goeden wil om te komen tot een billijke oorziemng is ainaiiKenjK vau uou iwu - buiten. Van alle kanten uit het land en definitieve regeling door het inroepen van komt geld in. De levensmiddelenaanvoer ge- 'schiedt door de militairen. Binnen enkele dagen zal een aanvang worden gemaakt met het herstel van de wegen en spoorwegen, die vernield zijn. De lavastroom nabij Linguaglossa beweegt Zich nog heel langzaam rechts van deze plaats. De snelheid bedraagt niet meer dan een meter per uur en wordt steeds langzamer. Te Catania, Linguaglossa en andere plaatsen hadden dankdiensten plaats voor het snel ein digen van de uitbarsting. Een andere ramp heeft plaats gehad, in een der drukste wijken van New York. Twee wa gens van den luchtspoorweg zijn daar van een hoogte van 30 voet naar beneden gestort en kwamen op de twee juist passeerende auto,'s terecht. Er zijn tien dooden en het aantal ge wonden zou zestig bedragen. Vijftien jaar ge leden heeft een dergelijk ongeluk plaats gehad. De Conferentie te Lausanne is nog steeds feiet gee'indigd. Het financieele comité der conferentie be handelde deze week enkele financieele ver dragsbepalingen van secundaire beteekenis, waaromtrent te voren in principe overeenstem- bac.es". De"cóoper&tieve^ Landbouw-vereenc initeiten en schadevergoeding regelt. Op de andere geschilpunten kon nog geen overeenstemming worden bereikt. Oook de al- lesoverheerschende kwestie der Duitsche scha devergoeding is nog weinig nader tot een op lossing gekomen. De Londensche „Observer heeft deze week onthullingen gebracht over de verstandhouding tusschen de Fransche re- geerimg en de separatisten in het Rijnland. In verband hiermede heeft de Engelsche arbei dersafgevaardigde Macdonald het zelfs noodig geacht tot den premier Baldwin de vraag te richten of hij zijn aandacht had gevestigd op het rapport inzake de geheime relaties tusschen 'den Franschen hoogen commissaris in het.Rijn land en Duitsche onderdanen in verband met pogingen om een afzonderlijken staat Rijnland 'in het leven te roepen, en of Baldwin voor- iicmens was terzake stappen te doen bij de Fransche regeering en de andere geallieerden, Baldwin verklaarde,'dat het antwoord op t een onpartijdig oordeel omtrent de grenzen izijner betaalkracht, daarbij de verzekering ge vende ,dat hij aan de rechters met alle midde len een ernstige en nauwkeurige controle zal verschaffen, in dit geval schijnen de recht vaardigheid en de menschlievendheid zoowel als het belahg der schuldeischers en van alle volken, vermoeid van het onderhandelen en begeering naar rust, te eischen, dat men niet van den schuldenaar vordert hetgeen hij niet zou kunnen geven zonder zijn hulpbronnen en zijn productievermogen volkomen uit te putten, tot onherstelbaar nadeel van hemzelf en dat zijner schuldeischers zelf, zonder nog te spre ken van het gevaar voor een maatschappelijke beroering, die den ondergang van geheel F.u- ropa zo ubeteekénen en voor het ontstaan van gevoelens, die een aanhoudende bedreiging zou 'den blijven met nieuwe en hoogst noodlottige 'botsingen. Evenzeer is het rechtvaardig, dat de schuld eischers waarborgen bezitten evenredig met de belangrijkheid hunner vordering, welke de be taling verzekeren, die voor hen eveneens een levensbelang is, doch wij laten het aan hen over na te gaan, of het daartoe noodig is, ge bieden bezet te houden, hetgeen zware offers vergt zoowel van de bezette gebieden als van de bezetters, en of het niet beter zou zijn, daarvoor, zoo noodig, geleidelijk, andere niet minder krachtige doch stellig minder pijnlijke waarborgen in de plaats te stellen. Indien d etwee partijen het eens werden op deze vreedzame grondslagen, zou de bezetting weldra worden verzacht en geleidelijk worden beperkt om volkomen op te houden en dan zou men den waren vrede der volken kun'nen verwezenlijken, welke ook de onafwijsbare voor waarde is voor het door allen vurig gewenschte economisch herstel. Zulk een vrede, zulk een herstel zijn zóó groote weldaden voor alle volken, overwinnaars en overwounelingen, dat geetn enkele opoffe ring, die daartoe noodig is, te zwaar mag wor den geacht om dat doel te bereiken. Zoo groo te weldaden kunnen slechts worden verkregen door de zeer bizondere gunst van God, tot wien wij alle christelijke volken verzoeken hun gebeden te richten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1