NIEUWE Nieuwsblad yoor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag1 3 Jnli 1928 82e Jaargang per 3 maanden f 1,15 No. 76» IBTERKc TEUSPMOA^I LAMIJKIR COURAST. Deze courant verschijnt .Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOS8EMKHT8PBIJB REDACT EUK- UITK S V EK J. H. KEIZER. 1CBEEL: loordacharwoude. PB1J8 DEK iS, EKTE8-1' l.ji81 Y« 1-1 regel» 7B ct., elke regel meer IB ct* Sroott letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend BrieTen rechtstreek» een den Uitgever DE LANGE. DE MORAAZ [[Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN VAN ALLES EN NOG WAT (Naldruk verbodem). Dat dronken zijn voor de menschen onaan gename gevolgen kan hebben, is wel bekend. Dat van den toestand van iemand iin kennelij- ken staat wel eens misbruik gemaakt wordt door 'm uit te kleeden, figuurlijk en ook iwel eens letterlijk, zal ook iedereen well weten. De kranten bevatten iederen dag wel een of meer van deze geschiedenissen. Maar gekker wordt het wanneer 'n gans te 'diep in tglaasje kijkt en dientengevolge uit gekleed oftewel geplukt wordt. Dat is voor menschen en ganzen preöies 't zelfde. Op een boerderij in Verwey, een Zwitsersch dorp, was men bezig met het bereiden van de beroemde Zwitsersche likeur en men had des avonds eenige vaten met dit goedje m een schuur gesloten, waarin ook een koppel ganzen huisde. !t Duurde niet lang of ze hadden flink de hoogte! Luid schreeuwend vlogen en Ituimelden ze door elkaar en ten slotte vielen Ize als levenloos neer. De boer, die op t spec- takel was afgekomen, mèemde dat ze vergiftigd Waren en begon, bijgestaan do,or de knechts, ijlings met het plukken der dieren, om ten- ümiaste nog iets voor de veeren te krijgen. De 'invallende duisternis maakte evenwel een einde aan dit werk, voordat het geheel was beëin digd, zoodat de half geplukte dieren in een schuur werden geborgen tot den volgenden dag. Wie zal echter de verbazing van den boer beschrijven, toen hij den volgenden morgen bij het openen van de sclhuur de doodgewaande en reeds half geplukte ganzen luid snaterend naar buiten zag komen. Het was een koude en regenachtige ouchtend en, om de dieren geen koude te doen vatten, besloot de boerin ijlings een aantal warme dekjes voor de dieren te naaien. Daarmede uitgedost, loopexi de die ren thans rond. Zij zullen deze herinnering aan hun bachanaal moeten dragen, totdat hun veeren weer zijn aangegroeid. Dat zijn de droevige gevolgen van dergelijke •uitspattingen. Maar enfin, daar zijn het ooh maar domme ganzen voor. De mensch is ver standiger en laat zich geen koopjes leveren, een enkele uitzondering daargelaten. Die uit zonderingen willen we echter toch vermelden, opdat men er waarschuwing uit trekke. Een familie te Utrecht kreeg bezoek van een broer uit Indië, welke een cadeau Jad meegegeven. De man bleek met de fami standigheden aardig op de hoogte. Kort daarop schreef hij, dat er moeilijkheden waren met het uitklaren van de boot en dat hij alleen g een flinke som het kostbare cadeau los kon krijgen, terwijl hij zelf met over contanten be schikte -De familie zond zonder argwaan het gevraaede ®eld enhoorde mets meer van den man. Thans is deze te Amsterdam aange^ houden. Is 'n oud-koloniaal die zich al eerder aan deze soort oplichting heeft schuldig ge maakt, 't Is toen ook in de kranten vermeld, maar sommige menschen zijn n bee je 'leersch. Het trucje van een paar rmzende koop- lui, te Amstelveen uitgehaald, is ook al met nieuw meer. Ze boden bij een meneer leen goed aan tegen een zeer lagen prijs eo no teerden een bestelling welke s avondszouwo den uitgevoerd. Als voorschot vroegen ze hom derd gulden waarvoor re dan als onderpand zouden achterlaten. De heeren vertrokken met het geld en kramen met meer terug. De „kooper" was z'n geld kwijt en had 2 coupons minderwaardige stof, die hij niet moodig had! „Pas op de zakkenrollers" leest men overal in de groote steden. Dat zijn n.l. zeer gewiekste Juidjes die in een ommezientje den geheelen inhoud van uw zakken in de hunine doen ver huizen onderwijl ze u 'n beetje vuur vragen, of per ongeluk op uw teenen trappen. Ge merkt er niets van, van het zakkenrollen n.l. Maar 'dac het, hoewel 'in gevaarlijk, toch 'n lucratief baantje is moge blijken uit het volgende lijstje ,Vajn voorwerpen, gevonden bij de arrestatie van een zakkenrolster in de Engelsche stad Black- bum. Men vond op haar 1428 gulden, 96 por- temonnaies, 6 portefeuilles, 9 lorgnetten en 2 'tabaksdoozen. Een flinke buit voor één dag „werken". De rechtbank zal er echter voor zorgen dat zie na zoo'n dag harden arbeid een paar jaartjes rusten kan. De Engelsche rechter krijgt vaak eigenaar dige gevalletjes te behandelen. Deze week werd te Kingstow een echtscheidingsprocedure be slist, waarbij de man scheiding had aange vraagd omdat z'n vrouw zich verfde en poe derde, hetgeen hem zeer ergerde. Doch 't meest hinderde hem dat zij ook hun 7-jarig dochtertje met rouge en poederkwast bewerk te. Daarover waren herhaaldelijk oneenigheden ontstaan. De vrouw verklaarde dat ze vond dat haar man haar wreed behandelde! De menschlievende rechter ontbond het huwelijk. Het echtelijk geluk is lang niet voor elkeen weggelegd. Het huwelijksbootje, dat toen het van wal stak, buiten de. haven een kalme zee verwachtte, wordt maar al te dikwijls door ruwe stormen uit elkaar geslagen. Te Rotterdam kon een werkman 'tmet z'n 28-jarige vrouw niet al te best vinden. Na een hoogloopende twist ging hij haar met een brood mes te lijf. Hij verwondde haar aan de linker zijde en het hoofd. De vrouw trachtte bij de ivorsteling, die ontstond, het mes te grijpen, doch dit gelukte niet en zij verwondde zich daarbij bovendien nog aan de handen. De arme ziel vluchtte toen de straat op en zocht een onderkomen by een buurman. In de gang van diens woning zakte zij bewusteloos in el kaar. Men bracht de vrouw naar het ziekenhuis, alwaar geconstateerd werd, dat haar verwoin- dinge ngelukkig nieit van emstigen aard wa ren. De man heeft zich late rvrijwillig bij de politie aangemeld. i „De beschuldigde kan niet verschijnen,, om dat hij eieren moet uitbroeden", zoo luidde het vreemde excuus, dat voor den politierechter xte Hardersley (Denemarken) gegeven werd door een vriend van een man, die terecht 'moest staan wegens het stelen van kuikens- De Rechter keek natuurlijk zeer verwonderd en de buurman herhaalde zijn woorden, zeggende, dat tte beklaagde het bed niet kon verlaten, daar hij de eieren warm moest houden, totdat zijn vrouw van de markt terug was gekeerd en zijn plaats had ingenomen. De rechter zond een politie-agent naar 's mains woning. Deze vond hem er boven een dozijn ganzen-eieren te bed onder de dekens lliggen. De eieren waren zorgvuldig in stroo verpakt. De politie-agent wachtte en middeler wijl kwamen twee eieren uit en de kleine gan zen liepen over het bed, Ten slotte kwam de vrouw thuis en loste haar man af, die zoolang de taak had overgenomen van de moeder- gans die gestorven was. Hij kon toen zijn pro ces gaan bijwonen. De ganzen zijn te kostbaar om ze verloren te laten gaan net als de varkentjes. Een boer itje uit Hasselt zou zooi'n nuttig 'beestje naar den •slager brengen. Doch onderweg dook het dier tje van een brug in het kanaal. De boer, wan hopig, sprong het achterna. Een schuitenvoer der, die niets gezien had van het onfortuinlijke varken ,en dacht een zelfmqordpoging te kun- jnen verijdelen, snelde den man ter hulp en vischte hem op, tot groote woede van den boer zelf, die met alle geweld weer te water wilde onder het schreeuwen van: „Mijn var ken! Mijn varken!" De schuitenvoerder meen de nu met een krankzinnige te doen te 'hebben overmeesterde zijn'druipenden tegenstander en 'hield hem stevig vast. Onderwijl had het var kentje den anderen oever bereikt; het werd echter weer opgevangen, en, nadat boer en schuitenvoerder elkaar eindelijk begrepen had- 'den, toch ter slachtbank gevoerd. Men ont loopt het noodlot nu eenmaal niet. Daar weet een inwoner van Haarlem va nte spreken. De man was van Franeker naar deze stad over geplaatst. Hij vroeg per advertentie een wo ning, kreeg een aanbieding en ging met zijn a.s. vrouw de woning bezichtigen. Dfe eige naar vroeg voor de gemeubileerde woning f50 per maand. De gegadigde accepteerde niet da delijk ,maar sprak af, dat hij uit Franeker een 'telegram zou zenden. Hij telegrafeerde later: „Nemen het huis niet". De eigenaar van de woning kreeg echter het telegram: „Nemen het huis". Hij wachtte op den nieuwen bewo- In-er, die niet kwam. In Haarlem ontmoetten de heeren elkaar later, waarop het misverstand spoedig was opgehelderd. Maar de eigenaar nam er geen genoegen mee en vroeg schade vergoeding aan bij den kantonrechter. Deze heeft nu uitgemaakt, dat inderdaad de man uit Franeker schadevergoeding moet betalen, om- da| het Rijk, zooals bekend is, geen schade vergoedt, door het venhinken van telegram men veroorzaakt. Hij werd veroordeeld tot be taling van een schadevergoeding van f 100 plus de rente aan den eigenaar van de woning, plus de proceskosten, samen f 125. Juffrouw Turner, de echtgenoote van een werkloozen machinist te Middlesborough in Engeland, heeft onlangs een drieling gekre gen. Men berichtte dat aan den koning, die als cadeautje een kinderwagen en een gelde lijke bijdrage in de kosten zond. De vrouw trachtte er echter nog een extra slaatje uit te slaan, en zette de baby's naast elkaar in ide kinderwagen te kijk in de étalage van een wiin- Ikelier te Londen. Groot was de toeloop en goed was de reclame, welke de ondernemende han delsman maakte, terwijl de trotsche moeder per uur zes gulden opstreek. Doch actief was de politie, en toen de toeloop zoo groot was geworden, dat de straat werd versperd, trad zij op en verbaliseerde den winkelier. Deze heeft daarvoor thans een boete van 24 gulden gekregen. ALKMAARSCH NIEUWS. Zangv. „Crescendo" in Alkmaar. I'n onzen muziektuin zong gistermiddag het gemengde koor „Crescendo" uit Noordschar- woude, welk koor idoor den heer Willem Hespe, uit Amsterdam, wel bekend in de zangerswe reld, tot dirigent heeft. En eveneens bekend is het1, dat waar Hespe den staf hanteert vroeger deed hij het zon der dat gewichtig voorwerp men muzjkaal zingen hoort. Geen overdreven pp's of in het ruwe ontaardende ff's qfschoon de sopra nen in „Waak pp" van den Hertog» de grens der welluidendheid bereikt hadden maar gped klinkende, zuiveren zang. „Eindeloos" van OJman, was al een mooi begin ook al door de compositie, geschreven op een gedicht van Boutens. Als muziekstuk sprak minder aan „Driekoningenlied" van Hen driek Andriessen (dichter Guido Gezelle). Maar evenals „Eindeloos" sprak weer veel meer aan van Eeden's „Ellen" fragment uit den eersten zang, wederom getoonzet door Qlman, wiens werken uitmuntten door ware inspiratie. „Russischer lesperclhor" van Bortniansky en het „Kerkklokje" van den heer Hespe» waren rneer eenvoudiger nummers waaraan echter inlet minder zorg was, besteed dan aan de moeilijkere, Deze zangvereeniging heeft als onderafdee- ling een kinderkoor dat op dezen middag zich ook hooren liet en de aandacht trok door be schaafden zang. Verschillende aardige liedjes gaf men waar van sommige met klavierbegeleiding. Evenals overal zijn in dit koor de meisjes ver in de meerderheid, maar de jongens, hoe klein in aantal dan ook toonden in het aardige lied van Kallenbach dat zij zich gerust alleen kun nen laten hooren. 'Het concert was goed bezocht. („Alfcm. Crt.") SPORT EN WEDSTRIJDEN LUTJEWINKEL. L.WW.C. 1 speelde Zondag te Kölhom te gen K. F. C. 1. Het was een aardig gespeelde Wedstrijd met L.W.V.C. steeds iets in de meer derheid. Het einde kwam met 31 voor L. W.V.C. OUDE NIEDORP. Fbiale seriewedstrijden. V.V.V. II—Quosego II 1—1. Saai gespeelde wedstrijd waarin de verdediging van beide par tijen de voorhoede de baas was. Quosego wint bij loting. D.T.S. II—D.O.S.KO. II 2—0 D.TS tech nisch veel beter. Doelverdediger D.O.S.K.O. slecht op dreef. V.V.V. II—D.O.S.K O. II 0—1. Een wedstrijd die weinig fraaie spelmomen ten bood. Quosego II—D.T.S. II 02. De mooiste wed strijd. Vlug spel met goed plaatsen. D.T.S. iets sterker. Uilslag alzoo: le prjjs D.T.S. II, 2e prijs Quo sego II, 3e prijs D.O.S.K.O. II, 4e prijs V, V.V. II. KOEDIJK (Zuideinde). Uitslag van de voetbalwedstrijden van Zon dag 1 Juli tusschen S. V. A. en Vrone I waar- Van de uitslag was 10 voor Vrone. Daarna speelde Rood Wit 3 met Geel Zwart 2, waar van de uitslag was dat Geel Zwart 2 won met 2—0. f PLAATSELIJK NIEUWS BROEK OP LANGENDIJK. Mislukking der conferentie. In de vergadering der resp. Transportorgani saties met Koophandel en Hoofdbesturen, over hel collectief contract, kwam het tot geen over eenstemming. Alle artikelen werden aanvaard, doch er bleef nog over hel punt der loonkwes- tie. Eerst wilde men eene loonsverlaging van 20—50 pet. op de tarieven, doch na bespreking werd dit teruggebracht op 20 pet. Daar dit niet door de arbeiders geaccepteerd werd, mislukte de geheele conferentie. Het werk aan de laad plaats lag dientengevolge hedenamiddag 2.30 uur totaal stil OUDKARSPEL. Bij de jongstgehouden examens van de Handels dagschool en Hoogere Handelsschool te Alkmaar zijn geslaagd de heeren: C. Swager (5-j. c.), P. Eecen (5-j. c!) en P. Spanjaart (3-j. c.) OUDKARSPEL. Voor de betrekking van tijdelijk' onderwij- 'zer(es) te Oudkarspel hebben zich met min der dan 30 sollicitanten aangemeld. ZUIDSCHARWÖUDE. Bil de gehouden examens van de Handelsscholen te Alkmaar slaagde de heer A. Kist Az. (3-j. c.jj BROEK OP LANGENDIJK, Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd ge duimde de maand Juni 1923 gestort {136938 36, uitbetaald wegens cheques f61424.14- Op de postrekeningen van dit kantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen f 74391-21. b. wegens overschrijvingen f 71347.771/2. Afgeschreven: a. wegens overschrijvingen f68999.52, b. wegens cheques f69534,87 V2- Op den laatsten der maand was het aantal Re keninghouders van dit kantoor 112. _J

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1