1 NIEUWSTIJDINGEN IJl: Kaasmarkt ea haasaaatfel ümaar. ia 1922 tiaar. Beverwijk voor vervoer van goederen, 'die anders per tram gingen. De voorz. zegt dat men in Overleg zou-kan nen treden met de middenstandsbonden en B. en W. van Alkmaar. De heer Nobel is van meening dat het vrachtautovervoer veel schade doet en vraagt of de verkeerscommissie deze zaak niet kon onderzoeken. De heer Schmalz zegt dat tramverbindingen zooveel mogelijk in stand moeten worden ge houden, en is er voor een Onderzoek in te stel len in de verkeers-commissie. De heer Grunwald wijst op de moeilijkheden die het vrachtautoverkeer zullen worden opge legd. Wordt in handen gesteld van de Verkeers- Commissie. Thans Jcomen in behandeling de punten E en F. De voorz. zegt dat de verwondering er over is uitgesproken waarom onze regeering. zich zo in een hoekje laat drukken tegenover een nieuwen Staat. De heer Wagenaar heeft weinig toe te voe gen aan zijn rapport. Door den Gezant te Praag zou worden getracht het contingent groenten te verhoogen en dit vermoedelijk zal worden verhoogd, waar veel kans op is. De Senaat in Tsjecho-Slowakije heeft het handelsverdrag niet goedgekeurd op grond van de oppositie in Nederland. Spr. voegt hieraan toe dat ej veel voor Nederland daar is t edoen en het contingent nog veel te laag is. Vooral bij eenige mindere oogst daar, zal men veel daarheen kunnen uitvoeren. De voorz. vraagt hoeveel in '22 is geëxpor teerd, waarop de heer Wagenaar antwoordt van over de eerste 4 maanden valn '23i 3 h 400 wagons. De voorz. vraagt verder of het contingent wordt verhoogd naar aanleiding van het per soonlijk bezoek? De heer Wagenaar antwoordt dat door het Min. van Landbouw 10.000 werd gevraagd maar Tsjecho-Slowakije daarop niet inging en dit veranderde in 1000 ton, waarop de regeering hiermede genoegen nam. De voorz noemt het reeds en goed teeken dat het handelsverdrag niet is goedgekeurd, en verzoekt dit nog eens in overweging te ne men in de handelscommissie, en te trachten een verhooging van het contingent te verkrijgen. De heer Kolster zegt dat het handelsverdrag thans is afgewezen en een nieuw zal worden ingediend, en het zaak is voor ons, hierin ge- lnoeid te worden. De heer Wagenaar zegt dat men hier vrijen invoer heeft, terwijl men daar invoervergunning moet hebben. De heer Grunwald zegt dat de belangrijkste zaak is: wat kan Tsjecho-Slowakije naar Ne derland uitvoeren en in verband hiermee een handelsverdrag af te sluiten. De heer Kolster zou het adres Van Tilburg willen stemmen. De voorz. zegt dat een adres kan worden gezonden aan den minister, om aan de Kamers advies te vragen inzake het handelsverdrag. Besloten wordt het adres Tilburg te steunen pn tevens een eigen adres te zenden. Uitgegane stukken. Telegram aan de Tweede Kamer inzake Han delsverdrag Ts. SI. Adres aan den Min. van Justitie inzake Faillisse mentenwet. t Adhaesiebetuiging aan den Min van Fin. aan het op de vorige vergadering besproken adres van Utrecht betreffende de Zegelwet. Adhaesiebetuiging aan den Min. van Justitie inzake adres Utrecht bctr. faillissementswet. Mededeeling aan de Tesselsche Middenstandsver. van het antwoord van den Min. van Waterstaat op ons schrijven d.d. 15 Febr. Schrijven aan de directie der Ned. Spoorwegen om trein 4.32 voor buurtverkeer open te. stellen. De heer Kolster zegt dat nog een adres is ingekomen van het handelsagentschap der Staatsspoorwegen. Goederen met den trein van 12.40 voor wagonlading en 3.04 voor stukgoe deren verzonden bereiken nog de nacht-vracht boot. Waar het verlaagde vrachttarief voor groen ten met 22 Sept. vervalt, verzoekt de heer Wa genaar, weder een adres tot handhaving te ver zenden, waarmede de handelscommissie zal worden belast. Wordt goedgevonden. Naar aanleiding van de mededeeling van den heer Kolster zal verlaging van tarief worden gevraagd voor ijlgoederen per wagonlading. De heer Messelaar beveelt ter lezing aan h$t Jaarverslag van de Mij. tot Exploitatie van de Spoorwegen. Het stuk zal circuleeren. Ingekomen is nog een adres van de K. v. K. van Nijmegen, naar aanleiding van Ide kwes tie met de expediteurs. r x De voorz. zegt dat er geen aanleiding be staat de expediteurs te steunen, en het niet eens is met het adres. Spr. wenscht geen steun te verleenen op grond van de exorbitante prij- zeh die door hen werden gevraagd. Geen steun wordt verleend. Nog is een adres ingekomen van tie K. v. K'. van 'Utrecht naar aanleiding van het sta- Üstiekrecht, en dit te verlagen, waar dit zeer hoog is. De voorz. gevoelt hier veel voor met het oog op importeurs en exporteurs. Een onderzoek zal worden ingesteld, waar het geld blijft, dat meer binnenkomt dan wordt uitgegeven. Hierna sluiting. UIT DÉN OMTREK ST. MAARTEN. Ook hier is een comm. tot stand gekomen, bestaande uit de heeren Burgemeester, Ds. T]n- holt, Ds. v. d. Sluis en J. L. Theunis, ten doel hebbende gelden te doen inzamelen ten laste voor het aan te bieden huldeblijk bij het 25- jarig regeerings-jubilèum van H- M. de Ko ningin. WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen is de voordracht voor Hooifd der School te Warmemhuizen (Dorp) als volgc samengesteld 1. H. J. Koerselman, H. d. s. te Gorssel, 2. G. Horstman, H. d. S. te Hellendoorn 3. J. Busser, H. d. S. te Ambt Hardenberg. ST. PANCRAS. Geslaagd voor het eind-examen Handels school met driejarigen cursus te Alkmaar P. Peereboom, alhier. ST. MAARTEN. Toen de heeren S. Koning en C. Schermer hom alhier, per motorrijwiel met duo-berijder jachter hun een toertje wilden maken, kwam de laatste, door ongewoonte van zijn passagier Alen heer J. Schermerhorn Dz' en door 'te woest ryden te vallen. De tuf vloog üe laagte 3van Valkkoogerdijk in en de bestuurder wist er over heen te springen en kwam met den schrik vrij. Anders was dit met zijn 'lotgenoot, die maakte kennis met het harde paardenpad en wist eerst niet hoe hij het had. Met totaal ont veld gelaat is hij naar den dokter vervoerd, welk e constateerde dat de verwondingen van geen ernstigen aard waren. PLAATSELIJK NIEUWS De staking aan de veiling. Alles rustig. Ziedaar, wat na het uitbreker, van het conflict- kan worden gezegd. Op de vei lingen gaat het inladen gewoon z' ngang, de bou wers en kooplieden worden daarin niet bemoeilijkt. Door de transportarbeiders wordt een wakend oog gehouden, zij weten precies wat er omgaat en wachten met kalmte het beloop van de zaak af. Deze geruststellende mededeelingen gelden voor beide veilingen, Broek op Langendijk en Noord- scliarwoude, omtrent Warmenhuizen ontvingen wij geen bericht. Hoe het ook zij, de toestand geeft aan beide zijden schade, die met het oog op den tijd, dat er weer verdiend kan worden, niet geleden kan worden. Jammer, dat heden nacht eene demonstratie plaats vond voor de wo ning van een handelaar, waar een verzender naar Amsterdam binnen was. Het kwam tot hooge woor den, die in de onmiddellijke omgeving eenige con sternatie verwekten, maar overigens mag dit voor val niet op rekening gesteld worden van de fede ratie of van de transportarbeiders-organisatie, omdat het waarschijnlijk enkele ontevredenen wa ren, die op die manier hun hart eens luchtten. Het kalme en bezadigde woord door den veiling leider j.l. Dinsdag, toen de staking uitbrak, in het veilingsgebouw gesproken, heeft voorloopig nog ingang gevonden. Men betreurt blijkbaar van beide zijnen, dat bet zoo geloopen is, waarbij wij den wensch uitspreken, dat dit het motief mag worden tot eene oplossing van het conflict, dat zeker ten nadeele van beide partijen is gekomen. Zooals we reeds zeiden heeft men van beide zijden het voornemen de zaak haar beloop te laten gaan, in afwachting dan van eene oplossing, die natuurlijk eenmaal moet komen. En we willen hopen, dat men ernstig van zins blijft deze han gende kwestie in der minne op te lossen. Aan eene vredelievende oplossing is meer winst te behalen dan door hardnekkige onverdraagzaamheid. NOORDSCHARWOUDE. De jongeheer H. Verburg is toegelaten 'tot het Chr. Lyceum te Haarlem. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de Schoolfeestcom missie ten lokale van den heer Kramer. Al len waren present, uitgezonderd twee loden, die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon den zijn. Allereerst werd aan de orde gesteld de verkiezing van een penningmeester wegens periodieke aftreding van den heer Van Minnen. Deze werd met op 3 na algemeene stemmen herkozen en nam de benoeming weer aan. Uit de ingekomen lijsten bleek, dat er f324.95 was ingezameld. Met het batig saldo van verleden jaar ad f107, maakte dit een bedrag, dat ruim voldoende kon worden, ge acht, om het schoolfeest weer op dezelfde ma nier te vieren als altijd. Er werd dienaangaande besloten het feest te vieren op 19 en 20 Juli. Den 19en Juli gaan de kinderen der- 6e klas naar Amsterdam plus degenen, die met April de school wettig hebben verlaten. Op 20 Juli gaan de 5 laagste klassen naar Bergen en Ber gen aan Zee. Naar Amsterdam gaat het onder wijzend personeel mee, naar Bergen bovendien de commissieleden met hun respectieve vrou wen. De kinderen der hoogste klasse zullen weer per motorschuit naar het Broeker spoor tje worden gebracht, daartoe in staat gesteld door de welwillendheid van den heer Jb. Kfoon terwijl 's avonds zal getracht worden allen per vaartuig huiswaarts te brengen. Een beroep zal daartoe worden gedaan op de hulp van de heeren Van der Welle, Bierman en De Nijs. De heer J. Krul stelde zich Weer beschikbaar om de consumptie te vervoeren. Naar Amsterdam gaan 29 kinderen, naar Bergen 98. De voorzitter kon de vergadering sluiten na allen dank te hebben gezegd voor de attentie en belangstelling en de hoop te hebben uitge sproken, dat het feest weer een verloop mag hebben als altijd, Aanrijd ing. Een wagen van den auto-dienst Haarlem IJmuiden die een zestiental passagiers vervoer de, kwam gisteren op den Haarlemmerweg in botsing met een verhuiswagen. De auto kantelde, viel in een heg en botste ten slotte tegen een ijzeren paal. Een der in zittenden werd vrij ernstig gewond. De anderen 'kwamen er met den schrik af. De zwaar be schadigde auto is door de politie in 'beslag ge nomen. Gisteren vierde jhr. Mr. A. P. C. v. Karnebeek Minister van Staat, zijn gouden huwelijksfeest, in intiemen kring. De Koningin en Prins Hendrik zonden uit Engeland een telegram van geluk- wensch. Ook van de Koningin Moeder is een tele gram ontvangen. Er waren talt van bloemstukken van vrienden en autoriteiten. Verschillende gezanten en apdere 'hoogwaardtg- heidsbekleeders gaven door een persoonlijk bezoek of op andere wijze blijken van hunne belangstelling Ongeluk. Een zestig-jarige man, die te Haarlem bij het springen op7 een vrachtwagen op de Leidsche- vaart missprong en zich daarbij ernstig aan de buik bezeerde, is in het St. Elisabeths-gasthuis Overleden. Per auto vertrokkene De beide pleegzusters, die zich vrijwillig ge durende ongeveer 6 weken in het arrestanten- lokaal te Banneveld hebben opgesloten, zijn 'thans, tot groote vreugde van de 'politie aldaar, de gevangenis ontvlucht en per auto naar elders vertrokken. Bij een inwoner van Hoogland is, terwijl alle hisgenooten naar de markt te Amersfoort waren, ingebroken. Een kabinet is opengebroken, en o.m. is een geldkistje geforceerd. Een groot bedrag (ongeveer f20.000 aan effecten is meegenomen). Twee jaar geleden is in hetzelfde huis onder on geveer gelijke omstandigheden ingebroken. (Tel.) Maandagmiddag is tusschen vijf uur en half acht naar gemeld, is, te Voorschoten ingebroken ten liuize van den heer' dr. J. H. Holwerda, direc teur van het museum van oudheden te Leiden, die in Limburg vertoeft. Van de gelegenheid, dat de dienstbode afwezig was, hebben de inbrekers, die vermoedelijk per fiets gekomen zijn, gebruik gemaakt om de woning binnen te treden. Alles hebben zij overhoop gehaald en nagezocht. Wat precies wordt vermist, kan nog niet worden op gegeven. Wel kan worden gezegd, dat de inbre kers zich meester hebben gemaakt van verschil lende gouden en zilveren voorwerpen. Den tele foondraad hebben zij doorgesneden. De heer Hol werda is tegen inbraak verzekerd. Bedriegelijke bankbreuk. De Leidsche recherche heeft een winkelier aldaar, die voor een aanzienlijk bedrag aan zijn boedel 'heeft onttrokken, terwijl de man failliet was verklaard, aangehouden en in ar rest gesteld. De-main was van plan het land te verlaten, doch werd nog te Utrecht gearres teerd. Een vrouw vermooid. Te Ubaghsberg is Zaterdagavond eene 72- jarige aalleenwonende vrouw vermoord in haar bed gevonden. Roof moet de drijfveer geweest zijn. Er wordt een gouden kruis vermist. Onder valsche vlag. De politie heeft gisteren in de Eerste Constantijn Huijgensstraat te Amsterdam, ruim honderd kist jes sigaren in beslag genomen, op grond van het vermoeden, dat zij gevuld waren met een ander soort rookgerei dan het op de kistjes aangebrachte merk zou doen veronderstellen. HET KOMENDE PRESEDENT. Nog meer cre'diel-aairavragen. De directies der Centrale Credietbank, Cre- diet-Hypotheekbank, beide te 's Gravenhage en Prov. Crediet en Spaarbank te Schiedam heb ben zich tot de Regeering gewend (met het ver zoek, een deel der gelden van den Postchèque en Giro-dienst of ander egelden te harer be schikking te stellen. Zij gronden haar verzoek hierop le. dat ook zij het bedrijf uitoefenen van het verstrekken van bouw- en andere credieten, eveneens aan den middenstand, zonder zich te bemoeien met eenige politieke of kerkelijke kleur 2e. dat haar bedrijven gezond zijn en in eco nomisch opzicht het algemeen belang dienend, wijl zij immers daarmede eensdeels bevorderen den nieuwbou van huizen en anderdeels den middenstand steunen, zij het dan ook uitslui tend tegen voldoende zekerheidstelling (blanco credieten worden door haar nimmer verstrekt) 3e. dat zij tevens medewerken tot het bestrij- den van den woningnood en het verminderen yan de werkloosheid in de bouwvakken; 4e. dat in de tegenwoordige tijdsomstandig heden het aantal credietaanvragen met soliede dekking de hiervoor beschikbare middelen zeer belangrijk overtreffen en voorts door de dé- bacle der Hanzebanken het aantal soliede aan vragen nog weder zal toenemen. Wij ontvingen het Jaarverslag van! de Kamer van Kóóphandel en Fabrieken te Alkmaar, waaruit wij liet volgende overnemen: Bij de nieuwe samenstelling der Kamer van Koophandel en Fabrieken, die thans een groot gedeelte van Noord-Holland bestrijkt, waarin de zuivel een der hoofdbronnen van ons be staan vormt, meenen wij bij het overzicht een graphiscbe voorstelling te moeten voegen, van de aanvoer en prijzen van de kaas, verhandeld op de markt te Alkmaar in 1922, omdat dit zeker de belangstelling zal wekken van velen in ons distrikt, nu dit verslag in ruimer kring verspreid wordt. Kon er verleden jaar worden gewaagd van een vooruitgang van 1 millioen K.G., ook in 1922 is wederom ruim 1 millioen K.G. meer aangevoerd, zaodat het totaal aantal kilo's 5.017396 bfedroëg, een hoeveelheid gelijkstaat de met den aanvoer van 1901. Deze vermeerdering op de graphiscbe vo0r. stelling nader aangegeven, kan haar oorzaak vinden in de omstandigheid, dat de productie grooter werd, omdat veel bouwland, dat gedu. rende den oorlogstijd voor de voedselvoorzie ning in cultuur werd gebracht, weder tot gras. land werd gemaakt, alsmede door de toename van het aantal zelfkazende boeren en 'tevens omdat eenige producenten er de voorkeur aan gaven om hun kaas weder via de vrije markt af te zetten, inplaats van via de exportvereeni ging. Dat de afzet via de markt nog aanmerkelijk beneden die van 1913 en 1914 bleef, vindt haar orzaak in het oprichten van export-vereenigin. xgen en in de verminderde productie, die zoo als boven vermeld veroorzaakt werd door de verandering van grasland in bouwland. ruim 8 millioen K.G. en wel Sn 1913 en 1914. Hoewel dus geen normale aanvoer is berfeikt geeft genoemd cijfer van 5 millioen K.G. toch voor de miarkt te Alkmaar reden Itot groote' tevredenheid als men bedenkt, dat in 1920 slechts 3 millioen K.G. werd verhandeld. Door de coöp. Zuivelexport-vereeniging N. Holland te Alkmaar werd 2-341.641 K.G. ver handeld, terwijl van de combinatie Alkmaar- Gouda de cijfers zijn 601.400 K.G. Uit vorenstaande cijfers valt te constateeren, dati er een strooming is waar te nemen, dat meerdere producenten er de voorkeur aan ge- ven de tusschenkomst van de markt te benut- ten, waar zij door onderlinge concurrentie der handelaren, den hoogsten prijs tegen contante betaling kunnen bedingen. Wat den (handel betreft, mag worden gecon stateerd, dat deze zich niettegenstaande de ge weldig moeilijke omstandigheden, waaronder de zaken het afgeloopen jaar gedreven wer den, kranig geweerd heeft. Dat het valuta-vraagstuk een bron van groote zorg was behoeft geen betoog. Ook de veranderingen met betrekking tot de invoerrechten in verschillende landen zooals Frankrijk, Spanje en Amerika, hebben stag natie verwekt. Hoewel de Fransche en Zwit- schersche Regeeringen bij onderling traktaat een gunstiger invoerrecht in Spanje bedongen, is dit onze Regeering niet gelukt, zoodat het verhoogde recht van 150 Pesetas per 100 K.G. nog van kracht is, terwijl'"dit voor bovenge noemde landen is teruggebracht op 70 Pesetas, Ondanks de. levendige belangstelling, die deze zaak in den Haag geniet, is de Regeering er niet in kunnen slagen dezen misstand uit den weg te ruimen. En dan wordt door velen nog wel gemeend, dat Nederland tegenover Spanje tot de meest begunstigde naties behoort, hetgeen niet het geval schynt te zijn. Een groot bezwaar voor den kaashandel is ook het feit, dat in dezen handel in de laatste jaren het zenden in consiginatie plaats vindt, welke handelwijze zeer nadeelige gevolgen ver oorzaakt, omdat, wanneer de zendingen een maal in het buitenland zijn, het zeggenschap over het product, aanmerkelijk minder is. Wij meenen daarom ernstig te moeten waar schuwen tegen de gevolgen, die hieraan ver bonden zijn en te adviseeren om deze wijze van afzet zooveel mogelijk tot een minimum te beperken. Daar door lage valuta's de Oostelijke afzet gebieden bijkans verloren gingen, was het af zetgebied klein, waardoor het uiterst moeilijk voor den handel was geworden om de kaas ;e plaatsen, zooals men gewoon was, te meer daar waar in het beperkte afzetgebied de aflevering in moeilijkheden was gekomen door een gewij zigd handelssysteem tengevolge van bovenge noemde maatregelen, om het artikel aldaar te consigneeren. De groote schommelingen deden dit jaar zich voor in de prijzen; een gegronde reden hier voor aan te geven is zeer moeilijk, daar alle theorie ten spijt, de prijzen bij scherpe daling der valuta somtijds hooger en bij stijging lager waren. Ook brachten de 40 pet. Edammer lan gen tijd hooger prijs op dan volvette Goudsche en was dit laatste soort gedurende langen tijd lager genoteerd 30+ kaas. In één woord, 1922 is een moeilijk en veelbe wogen jaar voor den kaashandel geweest, doch met vertrouwen zien wij het nieuwe jaar tege moet, omdat men redelijk mag veronderstellen, dat enkele valuta's zich zullen stabiliseeren, waardoor een ruimer afzetgebied gevonden zal worden. De gemiddelde prijzen der kaas, per 50 kilo, aangevoerd op de Alkmaarsche markt, over -de jaren 1921 en 1922, waren als volgt: 1922. - 1921. Kleine m.m. f 51.65Kleine Boeren f 71.50 idem z.m. - 47—Commissie - 83.26 Comm. m.m. - 51.09Middelbaar - 80.28 Fabrieks m.m. - 52.74Fabr. Kaas - 74.88 idem z.m. - 47.46 j .8 (r Bovenstaande prijzen zijn de doorsnede prij- zen van de gemiddelde officieele noteering.' waarbij geen rekening is gehouden met de aan gevoerde hoeveelheden. BUITENLAND De aanslag op de brug bij Duisburg is 'niet zeer geschikt om de toch al gespannen geestes- atmosfeer in de rechtstreeks bij het Ruhrcon- flict betrokken landen te verbeteren. De daad, die aan eenige Belgische soldaten het leven heeft gekost, heeft in België een alleszins be grijpelijke verontwaardiging gewekt, hetgeen des te gevaarlijker is, omdat van de stemming onder het Belgische volk en by de Belgische regeering, nu de besprekingen tusschen Parijs Brussel en Londen weer hervat zullen worden d& eeringscri e reactie uitsche 1< pjident ara enspraal pad van poorbi hijnt vrij eest als vende d renge re ojiende b Zeer ter daad e el tegeno gen lanc lustratie Ruhrac ehartst DE Er» Uit En| De Ka apport 10 :ransdi- iiilerste s red 1 le leggen Erkerid t ïen is ein lissenfdeu Fransdie ijk geacl lullen wo punten, acht. Men b achtigen doorsi afstand 1 ig terras hogvlakti meer) ge 100 M. c zijn er 11 dat Etni ervan 2 (monden niet stee oosten v king, 00 Val del noorden hoofdwej Engelse! op 2942 bij 89 g: gebruikt op den tocht is ressant, ai lava bare kr wild en zicht vai noemde dor een vertrekk men mc geleerde Etna zit aan de teil, en eens na zen. T01 liggen s den tusi der dicl dit is c van gev ^&d 01

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2