NIEUWE Zaterdag 7 Juli 1928 I* Blad 32e Jaargang Geer - dat „het prestige vaft de H«azebanjcen Ko 78. IHTKHtfCSv riLCniMk LAlifcEDIJKM COURANT Dil Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S. REVUE VAN DE WEEK 3 Juli- Te langen leste is de Tweede Kamer er toe gekomen, met groot reces te gaan. Het ge schiedde op Donderdag 28 Juni, des middags te half vier uur dat president Kooien zijn mede leden verfrissching van krachten toewenschte door „het welverdiend reces" en de vergade ring verdaagde tot nadere bijeenroeping. Wat i. c. beteekent, behoudens onvoorziene omstan digheden, tot eind September. Het 'midzo mer- en vacantie-seizoen, is dus nu officieel aangebroken, we bevinden ons in Juli... en de weerkundigen voorspellen, dat 't nog wel een poosje kan duren, voordat wij gestadig warm weer krijgen, zoodat de kans schijnt te bestaan, dat de „echte zomer" ons zal koeste ren tijdens de Jubileumfeesten. De Koninklijke Familie brengt nu haar vacantie door in een overschoone landelijke streek in Engeland, na 'ondanks het incognito H-M- is thans de Gravin van Buren—) op Albion's grond aller hartelijkst te zijn begroet, dopr Koning Geor ges en zijne gemalin. Van de „faits et gesties" der Tweede Kamer voor haar uiteengaan, teeken ik aan dat de tailita.,re Pensioenwetten zijn afgehandeld. De Regeering deelde naar aanleiding van eon mo tie-Ter Hall welke eene Commissie van Advies wenschte, mee, dat zij met „Ons Leger en 'Onze Vloot" onderhandelt' over het steun ver kenen aan in nooddruft verkeerende oude zee lieden; de motie-Ter Hall, hoe goed bedoeld ook zou slechts vertraging hebben berokkend- Zij werd ondanks deze verklaring van minister Westerveld gehandhaafd en door de Kamer verworpen. Evenals eene motie-Dresselhuys, waarin de wensch werd uitgesproken, dat den officieren die „afgevloeid" worden, zal worden kenbaar gemaakt, de motieven, welke tot dat afgevloeid-zijn hebben geleid. Minister Van Dijk wilde van deze motie niet weten, nam tegenover bijna alle op de Pensioenwetten voor gestelde amendementen een beslist-afwijzende houding aan. Overgenomen werd door Z.Exc xslechts een voorstel, waardoor de korting voor het pensioen hoogstens 3 pet. zal bedragen, terwijl iin het ontwerp geen grens Vopr die korting was aangeduid. fo Mevr. Bakker—Nort, de vnjz. democrate, had met haar initiatief-ontwerp betreffende het pensioen van een ezuster-huishoudster succes. De Kamer nam het (nadat de amendementen- Wintermans, welke het voorstel dreigden te „verstikken", waren afgewimpeld) tegen 44 stemmen aan. Edoch, PP 29 Juni heeft de Senaat het voorstel van Mevr. BakkerNort verworpen met 17-10 Verslagen en diep-teleurgesteld ver rok-de arme afgevaardigde, di ehaar voorstel in de Eerste Kamer had te verdedigen, uit de hooge vergadering... Al de arbeid, de moeite om het symgpSüeke voorstel „uit duizend gevar^ Je redden, waren vruchteloos geweest. En telgen aardigste in deze is dat de C fractie, welke het ontwerpje in de TJ»ede Ka mer redde het in de Eerste !ten val bracht Terwijl het'door den Chr. Historischen minister "•iSSSjtSSnft- Lagerhuis „Mn gewijd aa nhet voorstel tot het verstrekken van Staats-Garantie om de Hanzebanken confiture" verkeer and, in <>verg">?te mo^ijk heden ,te steunen, teneinde een ineenstorting te voorkomen. Er zijn bij deze discussie uiterst felle woorden gesoroken. En 'twas vooral de heer Duijs, cue de fiolen van zijn gioeiemde vemntw^rf^ng uitstortte over de gestie der kathnheke Hame banken. Vast staat, dat er bij die Banken e zoo schromelijk wanbeheer is geweest,jaren lang terwiil verschillende absoluut-onbevoegae Snm met ver^twoordelijke functiën waren ETS* scherpe kritiek, dingen geoefend, volkomen begrijpelijk was geeüi cent uit de Schatkist waard was", ver duidelijkte, dat 'thier gaat om het 'behoud van het Middenstandscrediet. De ondergang van de Hanzebanken, aldus Z.Exc. van Finain- ciën, zou eene dusdanige verwoesting in Middens'tandskringen berokkenen, zulke schok ken tengevolge hebben, dat „de vruchten van jarenlangen arbeid er door te niet 'zouden gaan." Voorts boönde mr. De Geer aan, dat de Staat hier moreelen steun verleend, nominaal hoogstens twee millioen riskeert, terwijl in de praktijk der dingen de zaak den belastingschul digen niets zal behoeven te kosten. Aan ver schillende bezwaren kwam Z.Exc. tegemoet; diende den 28en een gewijzigde aanvrage in, waarbij onder meer den naam „Hanzebanken" was vervangen door „Middenstands-credietban- ken". Hiermee was ook aan gevoeligheden van anti-papistisoheïi aard tegemoet gekomen. En het slot was, dat het „Hanze-ontwerp" aanvankelijk bijzonder wrak' en zwak stond, er kwam in de Tweede Kamer, met de overweldi gende meerderheid van-74 teg|en 3 'stemmen; die van Mej. mr. van Dorp, Ids. Kersten, en den heer Braat. Hier was dus het „eind goed al goed" van toepassing. De Senaat heeft be halve dan de moord op Ihet jontwerpje van mevr Bakker—Nort, gepleegd, de voorstellen tot aansluiting bij de Rijn-artikelen van het Ver- siailles-tracfcaat ook de nieuwe Jachtwet goed gekeurd, dez elaatste met zeer 'kleine meer derheid; hoofdzaak is, dat 't ontwerp, voor welks leven in de Senaat zeer (werd gevreesd, er toch is gekomen. Ook .de verkorting van' den diensttijd der cavalerie van 19 op 15 maanden; 'werd rijp ge maakt voor de koninklijke sanctie, alsook de militaire Pensioenwetten. Onze senatoren ko men nu op 11 Juli nog bijeen, o.a. ter behan deling van 'het „Hanze-ontwerp", en dan (is 'tuit met den Senaat in zijne tegenwoordige samenstelling. Formeel blijft zij nog tot Sep tember „in actie" doch na de verkiezing der senatoren, volgens de Ev. Vertegenwoordiging is het hooge college natuurlijk feitelijk „demis sionair"... De nieuwe Senaat zal in samenstelling bc- duidend verschillen van de vergadering, z;ooals deze thans is: de heeren Gilissen, Bosch van Oud Amelisweerd, Douwes en Smits hebben reeds te kennen gegeven, geen hernieuwing van mandaat te wenschen. Verschenen is het verslag der uitkomsten van het spoorweg-bedrijf te onzent over 1922. En het is verbijsterend... De exploitatie-reke- xmdng sluit met een nadeelig slot van bijna 2&i/2 millioen gulden- Dez ecijfers zijn buitenge woon ernstig. Op welke manier zal dit reusach tige gat kunnen worden gestopt? Bijna dagelijks komen tijdingen uit over bezuinigings-maatre gelen, vooral door inkrimping van personeel. Op dien weg zal „de grens" welhaast bereikt zijn. Of men te langen leste tot het besef zal geraken, dat de opvoering der tarieven, bet al- duurder maken van 't reizen in een 'tijd vain inzinking en malaise, averechtsche middel is om de kas te schragen, (men moet het af wachten. 'tls nu de periode der groötere en kleine Congressen. De Vereeniging van Nederl. Ge meenten, de Kon. Mij. van Nijverheid, de Ne derl. Juristen Vereeniging zij hielden hunne bijeenkomsten. Tot de voor onze arme Schatkist Verblijdende berichten behoort het inkomen van tien 'milli oen achterstallige afbetaling van schuld, ons van Belgische zijde toekomend voor de kosten der Belgische militairen, gedurende den oor log hier te lande geïnterneerd geweest. Het to- ïtale bedrag dier schuld beloopt 63 /2 millioen guldein en het zal in vijftien jaar tijds warden afgedaan. De Haagsche Raadsverkiezingen zijn adhter den rug. Zij hadden een klankversterking van de Rechtsche minderheid in den hofstedelijken Raad der vroed en tengèvolge. E11 het commu nistisch drietal slonk tot een „vuurrooden ta keling. Trouwens 't is nu voor de Communis tische partij een bange tijd van (gisting, crisis, tweespalt. Of de heer Wijnkoop het heft m handen zal kunnen houden, schijnt tamelijk du- Uit de Personalia: tot opvolger®van Wit. Trip als Thesaurier-generaal bij Financiën is be noemd mr. A. van Doorninck, griffier der Sta ten van Utrecht. In het ambt van Rotterdam s burgemeester schijnt aangeboden te zijn aan onzen grooten jurist mr. J. Limburg, 'het vnjz. .democratische oud-Kamerlid van Ged. Staten van Zuid-Holland, die geruimen tijd van be raad bleek noodig te hebebn, alvölrens zijne be slissing naar aanleiding van het vereerend aan bod, der Regeering, te doen kennen. In de jongste misdadigheids-rubriek vindt men een liefdesdrama te Eindhoven, waar een minnar blijkbaar in vlaag van zinsverbijstering zijn meisje in de Dommel wierp, Waar zij den dood vond. koorts: verdere bijzonderheden over den moord, door de echtgenoote van een Vopr- burgschen advocaat op haar man gepleegd. En een treurig zonderling vergiftigings-geval te Utrecht, waar twee kinderen bezweken, ter wijl de ouders door het gebruikte vergift niet ernstig gedeerd werden. De exploitant van het Haagsche Hotel des Indes en zijn echtgenoote zij'4 veroordeeld, beiden toit eein jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde: twee jaar. Te Rotterdam heeft men 'het geval van de gefailleerde Bank voor Handel en In dustrie, wier beide directeuren in hechtenis werden genomen. En: een „ïnbraakje van be- teekeniis bij een arts, waar 'terwijl de familie P. VOLKERS Horlogemaker Si Pancras Verkoopt en repareert alle soorten van - UURWERKEN - tegen uiterst billijke prijzen. buitenlands vertoefde voor duizenden werd geroofd. Een lesje voor menschen, die mei vacantie op reis gaan, dingen van waarde „voor 'trijpen" laten liggen, bovendien h. j. 'inbre kers nog de nuttige aanwijzing van „afwezig'r versChafefnd In de contracten van assurantie tegen in braak-schade behoorde bepalingen te zijn op genomen, waarbij den verzekerden de verplich ting werd opgelegd tot 'het heffen Van de npodi- ge maatregelen bij het onbeheerd laten der woning, op straffe van nietigheid der ver plichting voor de maatschappij om sc'hade te vergoeden- Dit ware m.i. volkomen billijk en een „stimu lans", prikkel voor laksche en onbedachtzame menschen. Tot de vele ongevallen der afgeloopen week behoort dat te 's Gravemhage daar bij een auto- ongeluk bij de Laakbrug een persoon «zwaar en drie personen licht gewond werden. In Den Haag stortte den zelfden dag een steiger van een in aanbouw zijnd werk in, een negentig jarige arbeider werd bij die gelegenheid ge dood. De Amsterdamse he Midden Dam-kwestie schijnt eindelijk tot oplossing te zullen komen. Ten gunste van de oprichting van een groot mode-magazijn, terwijl de belanghebbenden bij de stichting op den Dam, van een hotel hun laatsten kamp voorbereident Tot de jongste Amsterdamsche „nova moet gerekend: het vaststellen van de 48-urige werk week bij alle gemeente-instellingen in de hoofd stad. Een der oudste en deftigste 'in gansch den lande sinds vele; vele dentalen jaren ver maarde restaurants in Den Haag is in staat van faillissement geraakt. En een der voor naamste oorzaken van deze gebeurtenis schijnt te wezen... het schromelijk door allerlei aller deftigste meneeren, die in het restaurant hun fijn-luxueuse diners smulden, maar... de reke ning lieten oploppen, tot wanhoop van den res taurateur, die niet durfde „manen Men heeft hier te doen met een ellendig misbruik, waaraan eindelijk door de in kracht 'zoozeer toegenomen Middenstands-organisatie paal en per moge worden gesteld... BUITENLAND^ Een zeer ernstig incident, dat allerminst be vorderlijk is voor een" goeden atmospheer voor onderhandelingen over het schadevergoedings- vraagstuk, heeft te Duisburg plaats gehad. Een Belgische militaire trein is het voorwerp van een bomaanslag geweest, waardoor niet min der dan twintig militairen werden gedood en een groot aantal ernstig gewond. 'Het incident is niet in de eerste plaats ern stig om de menschenlevens, die er bij betrok ken zijn, doch omdat de haat tusschen de be volking steeds meer wordt aangewakkerd, de verzoening steeds meer bemoeilijkt wordt en het psychologische oogenblik voor de onder handelingen tusschen de geallieerden zeer slecht wordt beïnvloed. De repressaille-maatregelen zijn dan ook spoedig gevolgd en ze zijn niet voor de poes. De commandeerende Belgische generaal heeft voor het geheele gebied een algeheel ver keersverbod uitgevaardigd, dat zoowel bij dag als bij nacht van kracht zal zijn. Hierdoor wordt ook het tram- en voertuigverkeer stilgelegd. Bovendien heeft hij de sluiting van alle winkels gelast. De Belgen hebben bij Dorsten geen treinen meer tot het bezette gebied toegelaten. Deze maatregel hangt met de afsluiting Van heet bezette gebied samen. De stopzetting van het verkeer naar aanleiding van de bomont ploffing op de Rijnbrug bij Duisburg, heeft niet alleen betrekking op het verkeer per spoor en tram tusschen het bezette en onbezette ge bied, maar ook het grensverkeer is volkomen onmogelijk. Legitimatie-bewijzen voor perso nen, die tusschen het bezette gebied moeten reizen, zijn van 1 Juli af fniet meer geldig. Van het verkeersverbod zijn uitgezonderd tevens- middetentransporten en personen, die bijzon der egewichtige familie-aangelegenheden kun nen doen gelden, zooals ziekte en overlijden. Elk geval zal op zichzelf worden onderzocht. Nieuwe legitimatiebewijzen zullen van 13 Juli af verstrekt worden, maar zijn eerst van 15 dezer af, te middernacht, geldig. Het door- 'gaand verkeer valt buiten deren maatregel. Het verkeersverbod voor trams, auto's en motorrijwielen te Duisburg is uitgestrekt tot Mülheim, Oberhausen en Hamborn. Slechts auto's met levensmiddelen mogen passeeren. In Duisburg is de verscherpte staat van beleg afgekondigd. De militaire bewaking ie zeer uit gebreid. Dat de toestand ernstig is, moge blij ken uit het feit, dat de Paus het noodig heeft geoordeeld een vermaning tot Berlijn te rich ten. Onder den indruk van het gebeurde op de lijn Duisburg-Frankfort heeft de nuntius te Berlijn, Pacelli doen toezenden: „Terwijl de H. Vader zich door 'zijin schrij ven moeite gaf, de mogendheden tot een eco nomische verzoening te brengen en terwijl het zijn streven is, alles te doen vermijden, wat zulk een verzoening zou kunnen verhinderen, verneem ik met levendige smart, dat in de bezette gebieden daden van sabotage en an dere misdaden, onder den naam van lijdelijk' verzet gepleegd worden. Z. H. draagt mij op, krachtige stappen te doen, opdat de regeering ten uwent eens en vooral op zulk een misdagen tegenstand veroordeelt, zooals de H. Vader dien veroordeelt." In de kwestie der schadevergoeding zijn geen vorderingen gemaakt.' De Fransche regeering heeft nog steeds geen antwoord op Jde Britsche vragenlijst gezonden. Naar uit betrouwbare kringen verluidt, staat de Belgische regeering op het punt stappen te nemen, welke de Fransche en Britsche regee ringen zouden kunnen bewegen, op een be perkte conferentie, waaraan 'twee Bpritsohe mi nisters zullen deelnemen, de geheele kwestie der bezetting van het Roergebied en, in ver band daarmede, die der schadeloosstelling te onderzoeken. Intussdien 'heeft de vroegere redacteur van de Ladies' Home Journal, Edward Bok eer prijs van 100.000 dollar uitgeloofd voor den Amerikaan, die een practisch plan ontwerpt voor samenwerking van Amerika met de overi ge mogendheden in het belang van Iden wereld vrede. De commissie welke dit plan beoordee- len zal bestaat uit vete bekende persoonlijk heden, zooals John David, rechter Hawn, Frank Vanderlip, en de schrijfster Esther Lape. De helft van den prijs zal worden uitbetaald aan den door de commissie bekroonden ont werper terwijl de tweede helft zal worden be taald als het plan door den Senaat wordt aan- VaZooals bekend is Edward Bok van Neder- landsche afkomst. Hij was, zooals gezegd, een tijd lang redacteur vau het Ladies Home Jour nal, doch trok zich uit het Zakenleven terug om zich aan vraagstukken van algemeene welvaart te wijden. Zou zijn poging slagen? Het wordt 'tijd dat Amerika zich krachtig met Europa gaat bezig houden. I .J

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1