lUIT DEN OMTREK KOEDIJK (Zuideinde). Met ingang van 10 Juli is itot rijksveldwach ter voor Knedijk en St. Pancras laangesteld dien heer H. Visser, laatst in dienst als ge meentepolitie te Den Helder, met als woon plaats Koedijk Zuideinde. ST. PANCRAS. Het ziet er tegenwoordig voor de kloolbouw minder gunstig uit. Men constateert op zeer veel plaatsen z.g. schieters, d.w. z. dat er geen kool van de plant wordt gevormd, doch dat O pde planten direct zich een stengel vormt en zij dan verder begint te bloeien, als ware 'teen zetkool, en bijgevolg geen kool voort brengt. Er zijn bouwers die genoodzaakt zijn heele akkers met deze misproducten omver te Ihalen. Er zijn er van meening (dat de koude en natheid van den laatsten tijd een der oor zaken daarvoor zyn, terwijl anderen weer 'bang zjjn dat het een blijvend verschijnsel zal blij ven. ST. PANCRAS. De Schoolfeestcommissie voor de Openbare School heeft in haar laatste vergajdering be sloten, dat de schoolreisjes dit jaar op 20 Juli zullen plaats hebben. De leerlingen der 13e klas gaan per rijtuig naar Bergen en Egmond a. Zee, die der 4—6e klas bezoeken Den Haag en Seheveningen. ST. PANCRAS. Donderdagmorgen werd in verband met de subsidieaanvrage voor de gemeenschappelijke Veender ijdoor een vertegenwoordiger van het Ministerie van Arbeid een rondgang door de veenderij gedaan. Na inzage van een ien ander de veenderij betreffende genomen te hebben, vertrok hij weder, met de mededeeling dat door hem een gunstig rapport uitgebracht zou wor den. Wij leven dus weer in hope ST. MAARTEN. Gisteren reed de heer Borst uit Dirkshom per disselwagen langs de Stroet alhier. Het vurige span paarden was door vreemde han den ingespannen, waarbij later bleek dat dit mede de oorzaak was van het Ivolgende. De paarden, anders aan hun voerman gehoorzaam, leken nu wel onrustig en begonnen al harder te loopen. Het gevolg was dat de heer Borst van de dissel viel en deze over zijn borst kreeg. Medische hulp moest worden ingeroepen. Het geval heeft echter zulk een ernstig aanzien gekregen, dat Borst heden per ziekenauto, naar Alkmaar is vervoerd. De paarden werden noor den eigenaar, den heer J. Brommer, even voor bij zijn woning, opgevangen. ST. MAAKTEN. De heer Borst, welke Dinsdagavond het on- geluk met de disselwagen heeft gehad, is reeds aan de gevolgen overleden. ALKMAAR. Van de N>V. Scheepswerf „Nicolaas Wit- sen", v.h. W. F. Stoel Zoon te Alkmaar, is 'te water gelaten: de stalen motorvrachtboot, „Koophandel 7", lang 62 voet, breed 11 vo.etj, laadvermogen 30 ton. Het vaartuig is gebouwd voor rekening van 'de firma S. Visser te de Rijp. ALKMAARSCHE SNUIFJES De vrouw in het tuindersbedrijf. De antieke opvatting, dat de vrouw eigenlijk al léén goed was voor de keuken en voor de naai machine, of voor het opmaken van hoedjes of hullenplooister, is gelukkig weggedrongen door de meer moderne opvattingen omtrent de vrouw en haar capaciteiten op sociaal gebied. De uitgedroogde scharren, die zich de Heeren der Schepping noemen, hebben nolens volens moeten toegeven, dat de vrouw recht heeft op de FEUILLETON. OP DEN BURG DYMECK (Nadruk verboden). Vervolg slof. Mijn vader, mijn arme vader, zeide Wackerath met innige verontwaardiging, ter wijl hij de armen liet rusten, welke kwellin gen heeft hij niet moeten doorstaan, -hij en moeder, en daarbij dan te moeten denken, dat die vrouw daar boven op „Dymeck" alles zich heeft toegeëigend. Wanneer niet een Ho,o- gere Macht Henny deze papieren liet vinden, dan was wellicht onze rechtmatige erfenis vo,or altijd verloren gegaan. Het was destijds ge makkelijk genoeg voor Gravin Dymeck, zich aan deze verduistering schuldig te maken, aan gezien notaris Bachmüller weinige maanden voor den dood van mijn vaders oom is ge storven- Ik herinner het mij nog zeer goed, hoezeer mijn vader het destijds betreurde, want hij had hem, den notaris, die hem altijd zeer vriendschappelijk gezind was, nog om zijne be middeling willen vragen voor een aandenken. Maar waarom tante Klarissa dat codicil, dat haar toch eenmaal verraden kon, niet heeft vernietigd, dat is mij onbegrijpelijk, zeide Henny opgewonden. De oude Wackerath schudde het hoofd. Kind, wie eenmaal een blik heeft kunnen slaan in den afgrond van gewetenlooze leugens en menschelijke dwalingen, wie eens nagaat wat er alzoo op het gebied der criminaliteit voorvalt, die zal zich over de (handeling van tante Klarissa niet verwonderen. Steeds zal het blijken, dat de schuldige door de een of andere onvoorzichtigheid zich zelf verraadt. En bij Gravin Dymeck kwam misschien nog het bjjoogmerk, de documenten, die eigenlijk plaats, een hoogeren rang, dan haar oorspronkelijk was toegewezen. t Haar is dan ook eindelijk de eer toegekend, een woordje te mogen meespreken in 's Lands bestuur. Ze heeft haar plaats gekregen in het parlement, in de raads- en in de rechtszaal en zelfs op den preekstoel. Maar niet alleen op politiek en intel lectueel gebied, ook in handel en industrie moet de aanleg en bekwaamheid van de vrouw thans worden erkend. En daar woü ik nu eindelijk op neer komen, ook in het tuindersbedrijf kan de vrouw een eminente kracht genoemd! Bezigde men voorheen alleen oude vrouwen als wiedsters en aardappelrooisters of jonge meisjes als bessen- of aardbeienpluksters, thans mijne vrienden, kan men met voorbeelden van recenten datum in de onmiddellijke omgeving aantoonen, dat het tuindersbedrijf in zijn geheelen omvang 'n uitstekend aanpassende bezigheid is voor een vrouw, in het bezit van aanleg en liefde voor deze, niet gemakkelijk te beoefenen branche. Een schitterend voorbeeld van de waarde der vrouw als tuinierster geeft mij Mej. Schwaner, de bestuurster van de groentenkweekerij aan de W.il- helminalaan hier ter stede, welke kweekerij door haar moo ien poëtisch is genoemd: „Zonnevanck" 'Zie je, daar moet je nu weer 'n vrouw voor zijn, om zoo'n zoet-vloeienden naam te bedenken. 'n Mannelijke stadstuinder, die niet van dichter lijk ras is, zou geen naam voor zijn tuin hebben kunnen vinden en als hij tot zulk een krachttoer van zijn prozaïschen geest zou zijn overgegaan, zou dien naam vermoedelijk geweest zijn: „De Reuzenradijs" of „De gekroonde Jaapjespeen." Maar de pachteres van. „Zonnevanck" heeft bij het schoffelen, harke nen wieden, haar fijn vrou welijke intuïtie niet ingebrokkeld. Zij heeft de warande van haar asbest-huisie liefelijk ende konstig getooid met kleurige bloemen en op de stijlen van het houten hek, dat tot hare kweekerij toegang geeft, pronken helder-roode hang-garaniums. Reeds deze fleurige en geurige kinderen van Flora geven den bezoekers en voorbijgangers den indruk, dat het sterk wisselende bedrijf van Po- mone niet wordt beoefend door een stuurschen aardwroeter, met 'n pilowschen klep-pantalon en 'n grijze stoppelkin, bruin gebeitst door het nicotia- aansche sap van Dobbelman's B. Z. K. Dat wil echter niet zeggen dat Mej. Schwaner haar tuin bewerkt in 'n gewaad van crêpe de chine met zijden handschoentjes en hooggehakte goud- leeren laarsjes en a jour-kousen Integendeel, Mej. Schwaner verschijnt voor IJ in een stevig manchester pakje, die haar wel het aspect geeft van een vrouw van arbeid, maar toch ook de overtuiging geeft, dat we hier ook te doen hebben met 'n vrouw van ontwikkeling en bescha ving, die ondanks het ongewone van haar werk kring, vrouw en niets dan vrouw blijven wil. Mej. Schwaner was leerlinge van onze, thans aan de zuinigheidsrazernij opgeofferde Rijkstuin- bouwschool. Zij bezocht die school, niet om 'n gril, maar met het e rnstige voornemen', in het tuindersbedrijf on afhankelijk haar bestaan te kunnen vinden. Mej. Schwaner was in het bezit van een be scheiden kapitaaltje, dat den grondslag moest vor men van haar levenspositie, zooals ze zich die had gedroomd. Nadat zij haar diploma had gehaald, huurde ze van de gemeente Alkmaar het perceel tuingrond, aan de Wilhelmmalaan, van ouds genaamd„De Kweekerij". Deze tuingrond was eenmaal het ei gendom van een oude rijke boeren-renteniers ter, Me.j de Wed. Kuis, en bij testamentaire beschik king overgemaakt aan den tuinman den hr. Dirk Smorenberg en in het huis van dien heer Dirk Smorenberg zit ik dit te schrijven. Bij dit legaat was bepaald, dat het 30 jaar zou staan onder bewindvoering. Toen deze 30 jaar waren voorbij gegaan (de legataris was inmiddels reeds lang overleden), en de rechten overgegaan op zijn kinderen, ook al weer menschen van mid delbaren leeftijd, werd de kweekerij in het open baar verkocht en de gemeente Alkmaar eigenares vooreen destijds zeer hoogen prijs, ik mean haast f 12000.Deze kweekerij nu werd door Mej. Schwaner gehuurd. En met respectabelen durf liet zij op dien ge- huurden grond een allerliefst huisje bouwen. Zoo'n ideaal landhuisje, als wel eens in wild-west-films haar geheele noodlot bevatten, in werkelijk heid te bezitten, om zich immer .weder te kun nen inleven in het gevoel vajn wraakzucht en haat, dat steeds opnieuw oplaaide wanneer zij de stukken aanschouwde.Kind, wie kan weten wat in het hart van deze vrouw is om gegaan, die trots alles en allen nog diep is te beklagen. Tot laat in den nacht zat de familie von Wackerath bij elkander, te overleggen en te beraden wat haar in deze te doen stond. En daarbij zat Henny als een eigen dochter reeds, die zich zoo veilig en thuis gevoelde bij deze vriendelijke en hartelijke menschen. Er werd besloten, dat Henny des anderen daags alleen naar huis zou gaan om haar ouders breedvoerig van alles op de hoogte te stellen, wat in de laatste dagen was voor gevallen en dat van zoo'n grooten ommekeer zou zijn in het leven der beide families. Eenjge dagen later zou Eckart met zijn vader volgen, om gemeenschappelijk met de ouders van Hemmy de plannen te beramen, die tegenover Gravin Dymeck moesten worden genomen. Dat er zeker iets moest gebeuren om het begane onrecht goed te maken, daarover twij felden geen van allen. Het verheugt me bijzonder voor jullie, jongens, zeide vader Wackerath tot zijn drie zoons, die zich het gelheele geval nog niet goed konden indenken en steeds weer opnieuw het papier opnamen en lazen. Jullie kunnen nu je krachten aan grootere ondernemingen beproeven, voor moeder en mij hadden wij zeer zeker genoeg gehad, maar een onbezorgde ouderdom is toch ook een groot genot, niet waar, Elizabeth, hoewel wij de rijkdommen van Dymeck nooit gemist hebben. En wij behoeven niet zoo lang te wach ten Henny, fluisterde Eckart haar toe, aan tafel haar hand drukkend. Elizabeth von Wackerath zat met innig ge noegen daar bij, haar zorgvolle trekken sche- op het witte doek ons worden voorgetooverd. Dit huisje is opgetrokken van asbestplaten en Met lust en energie gaf mej. Schwaner, die zich tot dusver hoofdzakelijk in theorie heeft getraind zich over aan de praktijk. Al spoedig kwam ze tot de conclusie, dat het tuindersbedrijf niet alleen met leerstellingen onder de knie kan worden ge- legd. In de praktijk zien vele dingen er heel anders uit en het geheim van de tuinderij berust niet al leen op wetenschap en arbeid, maar ook op waar nemen en beproeven En waar Mej. Schwaner te verstandig was om zich streng te houden aan schcolsche voorschriften is zij ten slotte gewor den de practische tuinierster, die haar bedrijf in de puntjes voor elkaar heeft gekregen. Reeds lang had ik ongemerkt Mej. Schwaner gadegeslagen in haar tuinprestaties. En ik voelde 'n ongekunstelde bewondering voor deze kranige jonge vrouw, die zich op zoo onge wone wijze door het leven wilde slaan. Ik zag haar zoo dikwerf rondkruipen tusschen. de struiken en planten. Ik zag haar planten, zaaien schoflelen, harken, wieden en eindelijk kon ik den lust niet weerstaan om haar te midden van haar bezigheden, met mijn onverwacht bezoek, ik hoop niet al te onaangenaam, te verrassen. En van morgen, al voor 8 uur, sprong ik van mijn fiets vóór het houten bruggetje, dat toegang geeft aan den erve „Zonnevanck." Mej. Schwaner was reeds druk aan den arbeid, en schoffelde dat het een lieve lust was. Daarbii yerijig geholpen door een gelijk-gezinde ziel, een jonge dame, slank van statuur, met ravenzwarte lokken en donkere oogen, waarin de felle zomerzon van jonge geestkracht en werklust brandde. Deze jonge dame werd mij voorgesteld als de dochter van een onzer meest bekende fabrikanten uit de Textielindustrie, een meisje, dat de voor keur heeft gegeven aan het heerlijke en gezonde leven in Gods vrije natuur en voornemens is zich in het tuindersbedrijf een onafhankelijke positie te scheppen. Zij heeft haar aanvankelijke opleiding genoten aan de meisjes-tuinbouwschool te Rijswijk en zal nu onder leiding van Mej. Schwaner verder prac- tisch worden ontwikkeld Naar mijn bescheiden meening is het voor bei de dames een groot geluk, dat ze elkaar zoo prach tig gevonden hebben. Arbeid, bedrijfs-ontwikkeling, vriendschap en be schaafde conversatie kunnen hier tezamen gaan Voor beide partijen een groot genot. Vriendelijk begeleid door Mej. Schwaner heb ik daarop een wandeling gemaakt door den tuin. Alles zag er keurig onderhouden en „vuilvrij" uit. Behalve liine tafelgroenten en peulvruchten, kweekt Mej. Schwaner ook nogal wat aardbeien en toma ten. De tomaten worden ook gedeeltelijk onder, glas, z.g. éénruiters gekweekt. Door het ombuigen der toppen worden de tomaten laag gehouden, zoo-, dat zij zich onder glas in de broeibakken kunnen ontwikkelen. De teelt van snij- en spercieboonen is echter door het ongunstig weer sterk terugge houden. Een proef met snijboonplanten, gebroeid in warme paardenmestj belooft goede resultaten te zullen opleveren. De aldus behandelde stoksnijboonen stonden al thans prachtig. •- Een gedeelte van den tuingrond heeft Mej. Schwaner bestemd voor de cultuur van asters.. Ze heeft die uitgeplant op den kouden grond en zal ze daarna overplanten en verder ontwikkelen in een z.g.n. warenhuis, een groote broeikas, die zeer practisch door haar wordt gebouwd van broei- bakramen, c.q. eenruiters. Na afloop van het sei zoen wordt dit warenhuis afgebroken en kunnen de ramen in het vroege voorjaar weer dienst doen voor den teelt van spinazie, postelein, wortelen, koolplanten en wat dies meer zij. Ook de pluimveefokkerij, voornamelijk de eier- ptoductie ten doel hebbende, is door Mej. Schwa ner met kracht ter hand genomen. Ze heeft zich mooie toornen raskippen, in hoofdzaak leghorns en barnevelders aangeschaft. Hanen van edel bloed en met respectabele stamboomen zullen de in standhouding van de Raszuiverheid der respectieve hoendeifamilies moeten garandeeren. Met de grootste voldoening heb ik dezen lusthof van Po- m'oan, genaamd „Zonnevanck" bezichtigd. En al zou ik ook zijn heengegaan met de sterkste voor men als het ware weggevaagd, een blijde trek verhelderde Ihaar gelaat: Het vermogen, dat wij thans zullen ontvangen, is mij echter niet zoo lief als mijn lieve schoondochter, zeide zij teeder. Het was drie dagen later, toen Eckhrt von Wackerath in het huis van den rector König hand in hand met Henny in den kring der familie zat, en Henny's ouders dankten in stilte den goeden God, als zij het gelukkige bruidspaar aanzagen, wiens lot Hij zoo ge heel anders had bestuurd. Dat Graaf Roleneck 'hun een anderen schoonzoon was geworden dan thans Eckart von Wackerath, dat gevoel den zij jnaar al te zeer. Ook de oude Wackerath stond weldra met Professor König en zijne vrouw op vertrouwe- lijken voet als oude vrienden. U weet, dat ik eigenlijk met Eckart hier heen ben gekomen om met u te overleggen welke wegen wij zullen inslaan tegen Gravin Dymeck, doch dit is overbodig geworden, zeide Edkart's vader. En als allen daarop even verrast opkeken, ging hij verder: Toen Ec kart jou, lieve Henny, naar het 'station had gebracht, ontmoette hem Professor Dr. Döpler, onze oude vriend. Hij kwam, zoo hij vertelde, van het ziekbed der Gravin Dymeck, die ern stig had koude gevat emi longontsteking had gekregen; gisteren vernam ik van Rechter Wellerman, dat Gravin Dymeck overleden is. De torenkamer, waarheen de Gravin steeds weder opnieuw werd getrokken, om zich te verlustigen aan de voorwerpen van haar haat en wraakzucht, is tenslotte haar verderf ge worden, zeide Eckart, want dat zij bij haar nachtelijke tochten in de herfstkoude deze ziekte heeft gekregen, ligt feitelijk voor de hand. Een oogenblikje bleef het stil in den familie kring. Hier ging een arm leven ter ruste, zeide Henny's moeder, geschokt door deze tjjdimg. Is er iets treurigers, als zich zelf oordeelen omtrent de waarde van de vrouw in het tuindersbedrijf, de wijze, waarop Mej. Sehwaner haar taak als tuinierster opvat en ten uitvoer brengt, zou me zonder twijfel ten volle bekeerd hebben. Ik wensch haar dan ook van harte veel succes niet alleen in de cultuur en de productie der wassen, maar ook financieel, omdat Mej. Schwa! ner haar bedrijf niet uitoefent als tijdpasseering maar om onafhankelijk en door eigen kracht zick haar levensbestaan te waarborgen. Het «einlde van de misère? Het schijnt dat het onafwendbaar einde 'van de stoomtram-Haarlem-Alkmaar, nog gauwer Izal komen, dan door pessimisten was voorspel Elban sprak van September, maar nu heb i|{' hooren leuteren, dat de dienst Alkmaar-B. v wijk reeds met 15 Juli zal Worden stopgezet. De vermindering tot 5 trammetjes per da» heeft dus het wankele zaakje niet kunnen reel, den. Bovendien hoorde ik, dat de ingenieurs van de maatschapp eijn het Rijk, de baan 'hebben afgekeurd als absoluut niet meer voldoend,- aan de eischen der veiligheid. Een dergelijke restauratie zal ontzettend veel geld kosten en dat spandeert men niet aan éem affaire, waar alle dagen geld op wordt toegelegd. Als dus de minister de maatschappij Wil ver- plichten de voorwaarden der concessie na te Hoornen, dan kunnen zij zich heel gemakkelijk verschuilen achter het rapport der deskundi-' jgen, die de baan afgekeurd hebben. Het is voor de lui uit den omtrek, vooral de menschen uit Lemmen, 'n teleurstelling. Maar de bewoners van den Nieuwlander sin gel zijn niet bedroefd over de verdwijning van dien ouden kwalmpot, die slaapkamers vol roet en rook blies en soms 'n voorstelling gaf van de Etna in miniatuur. Om van een hopelooze verwarring en strem ming van het verkeer pu nog maar niet te spreken. Ik ben er van overtuigd dat de buurt op den dag van de laatste rit niet veel tranen van droefheid zal schreien, maar onder bege leiding van handgeklap vroiolijk zall kwinke- leeren: Adju, wij moeiten Elkander groeten 1 Adjuvaar wel In eeuwigheid 1 ii- Alleen hoop ik maar dat onze goede chef Reine zijn rood petje niet voorgoed aan den kapstok zal behoeven te hangen. Gedurende de jaren, dat hij hier de functie Waarnam, heeft hij zijn plicht met groote toe- wijding vervuld en dikwerf, met assistentie van Simon, zijn besteller, gezwoegd als 'n 'transport hrbeider. Hij heeft het zeker niet Verdiend als slachtoffer te vallen van het gekiste stoomtram- zaakje. SNUFFELAAR. Alkmaar 5 Juli 1923. NIEUWSTIJDINGEN De 22-jarige zoon van den landbouwer H. te Dieze bij Zwolle, die niet goed bij het hoofd is, heeft een hooiberg van zijn vader in brand gesto ken, nadat hij wegens ongenoegen uit huis was geloopen. Behalve de hooiberg verbrandden, drie groote schuren met alles wat er in was, benevens een varken. De 60-jarige L. A. Wi. te Haarlem, is toen hij aan de Leidschevaart op een vrachtwagen wil de springen, gevallen. Hij bezeerde zich ernstig aan den buik en is in het St. Elisabethsgasthuis aan de gevolgen overleden. Te Sint Philipsland is een 2l/2-jarig jongetje door een wagen hooi overreden. Het kind was da delijk dood. Zijn vader bestuurde den wagen. Bij het baden verdronken "Woensdagmiddag is de achtjarige Bertha Schu macher te Harlingen bij het baden in zee ver dronken. lief te hebben, zijn leven in (haat en gramschap door te brengen, en zicih te laten verleiden tot zonde en onrecht? En wij kunnen tevreden zijn, dat 'het be gane onrecht niet voor de open wereld zal bekend worden. Zoo de Rechter mij mededeel de ,had de Gravin, niettegenstaande zij er ge regeld over sprak, toch geen testament ge maakt, en zoo komen wij, zonder een proces, toch in het bezit der goederen, die reeds mijn goeden vader had moeten toebehooren. En wij, beste Tony, Wackerath gaf Henny's moeder de hand, daar wij de eenige verwanten en erfgenamen zijn en door onze kinderen nog nauwer worden verbonden, zullen het zeker zonder eenige moeilijkheden wel eens worden. Mevrouw Professor König schudde'het hoofd: Neen, neef Wackerath, in het toevoegsel van het testament van uw achteroom staat het nauwkeurig vermeld. U is alzoo de erfge naam van tante Klarissa. Henny komt op „Dymeck" te wonen als Eckart's vrouw, zeide Wackerath, en over het andere vermogen zullen wij het wel eens worden, zoo, alsof deze codicil niet be stond, want zonder den moed en de wils kracht van onze Henny was ons Dymeck door een testament van tante Klarissa verloren ge gaan en de papieren zouden nimmer zijn ge vonden. Dat ik den moed votnd, Itegen den uit- drukkelijken wil van tante te handelen, dat is ten slotte aan Eckart te danken, zeide Henny blozend. Wil je gaarne op „Dymeck" 'je thuis heb ben, Henny? vroeg Eckart, Igenoegein en geluk heb je er niet veel beleefd en het blijft een herinnering aan een leven vol 'haat, dat zich daar heeft afgespeeld. Waar gij zijt, is mijn thuis, Eckart en waar haat iwoonde, moot liefde heersdhen- EiaiiöÊ.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2