1 na Laiweiler courant (Me!BH. 46 _KsrrS etó fö Zaterdag 7 Juli 1923. NIEUWSTIJDINGEN GED. STATEN. Die heer D. Kooiman, Burgemeester van Pur gerend, is gekozen tot lid van Ged. Staten. De heer D. Kooiman, burgemeester van Pur- merend, is 5 December 1877 te Bovenkarspel geboren. Hij heeft tot zijn 13e jaar de openbare j^gere school bezocht en later voornamelijk door middel van privaatlessen en zelfonder richt zich verdere ontwikkeling bijgebracht. Tot zijn 18e jaar was hij voorts werkzaam in het land- en tuinbouwbedrijf bij zijn ouders ite Wij- denes. Daarna begon de opleiding in de ge meente-administratie. Eerst als volontair te Schellinlkhout en daarna als ambtenaar ter se cretarie te Hoorn. In 1902 werd hij benoemd tot secretaris van Andijk, en van 1905 tot 1911 was hij secretaris van Maarssen. Toen volgde (in 1911) de benoe ming tot burgemeester-secretaris van de ge meente Wormer. En sinds Juli 1919 is de heer Kooiman burgemeester van Purmerend. Van de hand van den Iheer Kooiman zijn ver schillende geschriften verschenen op het ge bied van gemeente- en waterschapsadministra tie. Wij noemen o.a. Commentaren op de Leer plichtwet en op eenige waterschapswetten. In 1904 een Handboek voor de Waterschaps besturen in Noord-Holland en in 1908 feen boek voor de practijc der gemeente-administratie, waarvan onlangs een derde druk is verschenen. Ook een deel van „De gids voor iedereen een boek voor het groote publiek niet betrek king tot alle zaken van gemeente- en water- echaps-adminisratie. Op dit gebied zijn ook nog andere kleinere geschriften van hem versche- P De 'heer Kooiman was ook lid van de redac tie van enkele vakbladen. Hij heeft 15 jaar achtereen verschillende jongelieden opgeleid in de gemeente-administratie ein ook deel uitge maakt van de examencommissie voor de ge meente-administratie van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen en voor het enkele jaren geleden ingesteld zwaardere vakexamen, dat door de Ver. van Ned. Gemeenten en d<m Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren wordt afgenomen. Eenige jaren was hij secretaris van de afdeelingen Utrecht en Noord-Holland van den Ned- Bond van Gemeente-ambtenaren en lid van het hoofdbestuur van dien bond. Ook was hij verscheidene jaren redacteur van he Centraal Persbureau van genoemden bond juist in de jaren toen krachtig geijverd moest worden voor verbetering van salarissen, rechts positie en rijkspensioenregehng der gemeente ambtenaren. In die kwaliteit heeft de heer Kooiman wel bijgedragen tot verbeteringen op dS Va^maf was hij, tot voor kort, voorzitter van de afdeeling Noord-Holland der Vereem- ging van Ned. Gemeenten en is tha|ns nog M van het dagelijksch bestuur dezer vereem- ^De 'heer Kooiman is sedert 1907 lid van de Provinciale Staten en van de oprichting at hoogheemraad en plaatsvervangend dijkgraaf van het hoogheemraadschap „Noordhollands Noorderkwartier". Sedert verscheidene jaren is de heer Kooi mi adviseur voor de bekende uitgeversfirma S Samson te Alphen aan den RjJU- Voom vorzifter van de Banne Purmerend, hoofdin- president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk P\TSolg van zijn benoeming tot Gedepu- ■teiïï de heer kooiman als van Purmerend ontslag moeten nemm^Onge twijfeld zal het heengaan van burgemeester Kooiman door zijn ingezetenen betreurd wor den, daar hij met zijn njke ervarng groote bekwaamheid nog veel in het belang van Pur zijn bevolking had kunnen doen. Ee nkassiersfirma re* VHertogenbosch heeft by de politie aangifte gedaan van de vermissing van XudvanAfTird^ beSk!3 »n!ePrs p^abïis^t aangeteekend. Gewetensgeld. belasting. Op de Wetering S nabij de J J senstraat te Amsterdam is een - Op dé Prinsengracht nabij de R°zengrac Amsterdam, is een mandenflesch, ftaande p vrachtwagen der Pharmaceutische Handelsvere.m ging, die ruwe zwavelzuur bevatte gespr^gem Een achttal, voorbijgangers werd daaronder vocht aan armen en beenen gewond daaronder waren jongens en meisjes van acht „Uoliik en enkele volwassenen. De wonden w giLht- offers "zijn te bereiken en werd door zijn vrouw gered maar de 62-jarige Urker knecht L. H. is vermoede) j bij een poling tot redding - te water geraakt en verdronken. Dezer dagen kwam omstreeks, half zeven uit de richting Oudewater een race-auto, welke dee' genomen had aan de races te Bussem met bestem ming naar Rotterdam. In den wagen zaten drie heeren. bestuurder was de heer Stortebeker uit Rotterdam, een bekend motor-gangmaker. Reeds bij het café „De Klomp" te Gouda werd een Ford-vrachtauto achteropgereden en ondanks herhaald signaal gelukte het niet te passeeren. Na een tweetal kilometers achter den vrachtauto ite hebben gereden, meende de bestuurder van de race-auto zijn kans schoon te zien, en trachtte voorbij te komen. Hij had blijkbaar niet gerekend op het daar zeer gevaarlijke gedeelte der dijk die daar ter hoogte van den landbouwer Verwer zeer smal is en een steil talud heeft. Hierbij raakte den race-wagen den vrachtauto dusdanig, dat de eerste door den schok op het talud van den dijk terecht kwam en minstens driemaal overzij buitelde. Twee heeren wisten er bijtijds uit te springen, doch de bestuurder, de heer Stortebeker maakte de buite lingen mede. Met moeite werd hij onder den auto weggehaald, waarbij bleek dat hij vrij ernstige kwetsuren, vooral inwendig had bekomen. Een motorrijder, die juist ter plaatse was, ging direct dr. Hakkenberg uit Haastrecht waarschuwen die spoedig ter plaatse was. Per auto van den garagehouder v. Vliet werd de heer S. naar zijn woning te Rotterdam vervoerd „Tel." Rijwieldiefstal. Te Rotterdam zijn vier rijwielhandelaren aan gehouden wegens heling van gestolen fietsen. Zij kochten de fietsen van een gewezen Duitschen acrobaat die in den laatsten tijd de heele provincie onveilig heeft gemaakt en in Gouda op heeterdaad betrapt werd bij het stelen van een fiets. Er waren onder de te Rotterdam opgespoorde fietsen een stuk of tien in Den Haag ontvreemd. Ongregelmatigheden in het beheer der Hanze-bank. Naar aanleiding van de berichten omtrent de schorsing van den beheerder van het bijkantoor Hilversum der Utrechtsche Hanzebank en den agent te Laren kan thans medegedeeld worden, dat de laatste reeds ontslagen is. Brand. Te Loosdrecht zijn afgebrand drie woningen, bewoond door de gezinnen van der Wilt, Van Oostrum en Heinnipman Ook een hooiberg ver brandde terwijl verder twee geiten in de vlammen omkwamen. De inboedels werden grootendeels ge red. Het huis, toebehoorende aan T. Doets, was verzekerd. Ook bij Van der Wilt en Heinnipman dekt verzekering de schade. Van Oostrum was niet verzekerd. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. Inbrekers. Toen de gemeenteveldwachter van Riel een de zer nachten te Alphen (N.Br.) op surveillance was, ontdekte hij een onbeheerd rijwieL beladen met een zak leder, meldt de „Msb." Hij bemerkte even daarna drie verdachte personen, eveneens zwaar beladen. De drie onbekende personen werden door den veldwachter en te hulp geroepen burgers over vallen en gearresteerd. Een wist zich los te ruk ken en op de vlucht te gaan. Hij werd vervolgd door een der burgers en diens hond. Bij zijn vlucht trok de dief een revolver en schopt verscheidene malen op zijn achtervolgers, echter zonder iemand te treffen Al heel spoedig werd die bandiet door den hond tot staan gebracht. Ruim 150 KG. leder, dat in een looierij ont vreemd was, werd in beslag genomen. De inbre kers zijn uit Breda en Tilburg afkomstig en alle drie beruchte heden. Ze worden van meer inbraken en diefstallen, gedurende den laatsten tijd in de omgeving gepleegd verdacht. Inbraken. In den nacht van Zondag op Maandag is inge broken in den winkel van den juwelier A. S. aan den Lagen Oostzeedijk te Rotterdam. De dieven hebben het slot van den buitendeur geforceerd en daarna een paneel van de deur, die tot den winkel toegang geeft, weggebroken. Toen de eigenaar des morgens beneden kwam, bemerkte hij ,dat de tochtdeur, die naar hét bovenhuis toegang geeft, met een riem was vastgebonden. Dezen maatre gel schijnen de daders te hebben genomen, om bij een eventueele ontdekking de vlucht te vergemak kelijken. Vrijwel alles, wat er was, is meegenomen De vitrines, de étalages en de standaards zijn ge heel leeggehaald. In totaal is voor een bedrag van ruim f60.000 aan gouden en zilyeren horloges, ringen, armban den enz. meegenomen. De heer S- is tegen inbraak verzekerd. De politie van het bureau Meermanstraat heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch is er nog niet in geslaaga, de daders te vatten. (Tel.) Dplle honld. Twee ingezetenen van Doetinohem zijn door een dolle hond gebeten en ter speciale behan deling naar Utrecht gebracht. De bende van Piel. Dhnk zij het te voorsdhijn brengen van eeinige gouden sieraden, welke den dag na de inbraak aan den Houtweg door een juffrouw, toen zij aan het politiebureel aan het Alexandersveld kwam informeeren naar een ter zake van die inbraak aangehouden persoon, uit angst in een W. C. van dat politiebureel waren geworpen, is de commissaris van politje te Scheveningen er in geslaagd, klaarheid 'te brengen in een in het begin dezes jaars gepleegde belangrijke inbraak, waaromtrent men tot dusver, zoowel wat de daders als het gestolene betreft, nog steeds in 't duister rondtastte. Het is namelijk aan de politie gebleken dat de bewuste gouden voorwerpen afkomstig wa ren van de inbraak aan de Valkenboschkade, waarbij behalve gouden en zeiveren voorwer pen, ook eenige duizenden guldens aain gelds waardig papier als buit in handen van de in brekers waren gevallen- De als verdacht deze inbraak te hebben gepleegd, door de politie gehoorde gewezen controleur van een veilig heidsdienst, die metden bektenden Piet latei- op heeterdaad betrapt werd, ontkende tot dus verre iets uitstaande te hebben gehad met de inbraak aan de Valkenboschkade. Thans echter, nu de uit de W. C. gehaalde gouden voorwerpen als bewijsstukken konden dienst doen,' heeft hij bekend bedoelde inbraak te hebben gepleegd en heeft hij ook aan de politie medegedeeld waar het bij die gelegen heid gestolen geld was te vinden. Het adres dat hij daartoe de politie aan Ide hand deed was bij de juffrouw aan de Laakkade, die de gou den voorwerpen in de W. 'C. liet vallen- Inder daad heeft de politie het geld idaar gevonden. Verdacht zich aan heling te hebben schuldig gemaakt, is deze juffrouw aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Brutale vervalschingen van geneesmiddelen. In het „Maandbl. tegen de Vervalschingen" •schrijft dr. Van Hamel Roos het volgende: Wij ontvingen uit Roemenië en uit Duitsch- laïid berichten betreffende brutale vervalschin gen van geneesmiddelen, die inderdaad als misdadige „record-knoeierijen" "beschouwd moeten worden. In de eerste plaats werd ons gemeld, dat te Boecharesi de drogist Leomida Siara en zijn assistent Bela Meduna gearresteerd werden wegens bedrog, gepleegd ten opzichte van 'theobromine. Deze vervalsc'hers hadden zich niet omzien om dit, door de bekende firma Fr. Bayer Co. ie Leverkusen gefabriceerde ygeneesmiddel, eenvoudig te vervangen door geheel waardelooze kalk! De tweede knoeierij betrof een partij van 12000 Kilogr. als „Aspirine Bayer" doo rde fa. Ayltenburg Schmedemann te Hamburg ver- ykochte waar, welke niet van deze fabriek1 af- bmstig was, doch met behulp van bedriegelijke etiketten als zoodanig aangeboden werd. Het toppunt van bedrog werd ons evénwel uit Stuttgart medegedeeld. Het betrof een uit suiker en naphtaline samengesteld product, het 'welk als „cocaine" tegen 700.000 Mark per kilo verkocht werd. Een tweede nog brutaler •knoeierij werd geconstateerd met het bekende kostbare middel „salvarsan" waarbij men niets •anders dan fijn tarwemeel tegen 500.000 Mark per kilogr. ontving! Het behloefc geen betoog, dat dergelijke schandelijk lepractijkan niet ongestraft zullen blijven, ©n wij achten een waarschuwing in ruimen kring ten zeerste op hare plaats, daar vooral natuurlijk bij vervalschte geneesmidde len de schromelijks te gevolgen voor de zieken verwacht kunnen worden, en bij het [nog steeds voortdurende gebrek aan toezicht aan de gren zen allerlei knoeiproducten die in .het buiten land niet verkocht mogen worden, onder val- sche benamingen binnein onze landspalen ge bracht kunnen worden. Landarbeiders voor Frankrijk. Van bevoegde zijde wondt meegedeeld, dat er nog sceeds gelegenheid, bestaat voor land arbeiders, die op de hoogte zijn met landbouw - werk, in Frankrijk werk te verkrijgen- De arbeiders moeten bij voorkeur kunnen melken ,of kunnen ploegen (met 3 paarden) of g06d met paarden en landbouwmachines kun nen omgaan, zoodat zij als voorman kunnen optreden en tevens landbouwmachines kunnen bedienen. De beste plaats vinden zij, die met het landbouwbedrijf in zijn geheel békend zijn. Thans is er ook gelegenheid voor plaatsing van arbeiders, die eenigszins bekend zijn met land- bouwwerk. Ook is er vraag naar arbeiders,,,be kend met den hooioogst (maaimaohines enz.). Het minimum loon in genoemde betrekkingen als landbouwersknecht óf in tijdelijke betrek king als seizoenarbeider bedraagt 200 tot 240 frames per maand mét kost en huisvesting. Dikwijls is het loon aanzienlijk hooger. Ook kunnen eenige gezinnen van landarbei ders naar Frankrijk emigreeren. In het laatst van Juli en in den loop van Augustus bestaat er gelegenheid voor groepen van personen, bekend met het maaien, binden, enz. van koren, in den graanoogst te werken. Deze arbeiders kunnen, zoo zij dit wenschen, en dit geldt ook voor de z.g. hooiers na het eindigen van het hooiseizoen en van den graanoogst werk vinden bij het aardappel- en bietenrooien, enz. Hieromtrent zullen nog na dere inlichtingen worden verstrekt. Personen, die als landarbeider of als seizoen arbeider in den landbouw in F rankrijk willen werken, kunnen zich opgeven bij de arbeids beurzen en bij de correspondenten der arbeids bemiddeling in hun woonplaats, wejke instel lingen alle gewemschte inlichtingen kunnen ver strekken. Eveneens worden inlichtingen ver strekt door den Rijksdienst der werkloosheids - verzekéring en Arbeidsbemiddeling ministerie van arbeid, handel en nijverheid), Bezuiden- houtsche weg 30, te 's Gravenhage. De aandacht van belangstellenden wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat de aanvragen in de hierbedoelde betrekkingen door de be voegde Fransche regeerimgsbureaux aan den Rijksdienst voornoemd worden meegedeeld, zoodat er waarborgen zijn, dat de personen, die in deze betrekkingen worden geplaatst, nipt behoeven te worden teleurgesteld indien zij in staat zijn den arbeid inaar behopren Jte 'ver richten. de overige landbouw meeremdeels van October tot October. Dé eerste maalnden van het gewas jaar 1922 toen het alzoo. de bewaarproducten' van 9211 betrof waren buitengewoon goed, om dat die voor zeer hoogen prijs konden worden; verkocht, zoodat vele tuinders hun boekjaar met een overschot op de balans konden slui ten. Overigens leverden 1932 een buitengewopoi groote opbrengst van bijna of van alle gewas sen, maar daar er over bijna geheel Europa zulk een goed gewas is. geweest en de toestand in de naburige landen wat de valuta betreft steeds slechter is geworden, zoodat de prijzen daarvan steeds lager gingen, was een en ander van zeer veel invloed op de vraag en dus op de prijzen van onze voor export bestemde aard- xappelen en groenten, zopdat de prijzen daar van steeds lager gingen en er geen sprake van was, dat het tuimdersbedrijf, dat na den oorlog, evenals alle bedrijven, nog met te hooge bedrijfskosten is belast, lopnend kon wezen. De bedragen die in het laatste •halfjaar van 1921 op de veilingen werden verwerkt, weken da nook buitengewoon veel af van vorige jaren; echter dient opgemerkt, dat niet alles door en over de veilingen is verhandeld, daar tenge volge van de enorme voorraad en de lage prij zen een groot gedeelte voor veevoeder is ver kocht eh ook wel door de telers zelf is te gelde gemaaktDit niet te oontrpleeren kwantum komt dus boven de door de veilingen verhan delde hoeveelheden en bedragen. Het een bij het ander te zamen genomen zal echter nipt zooveel zijn, dat er van een loonerjd bedrijf nog sprake is geweest. Deze voor de tuinders slechte uitkomst, drukt dan ook de vele bedrijven, die alle, de een meer, de ander minder met den tuinbouw in verband staan. Behalve de buitengewone oogst in binnenr en buitenland, was zeker het gebrek aan afzet gebied een voorname oorzaak der lage prij zen; toch was dit niet zoo ernstig geweest, in dien niet hierbij kwam de lage waarde van het geld in Duitschland en Oostenrijk, als ge volg van den ongelukkigen Èuropeesche oor log, die den geheelen economisOhen toestand heeft ontwricht. Hierbij kwam vooral in de koolstreek de zachte winter, waardoor de kool' spoedig tot rotting overging en de treurige toestand in geheel Duitschland en naburige landen. Om hiertegen zooveel mogelijk maatregelen- te nemen is reeds van October af of misschien eerder door vele voormannen op tuinbouwge bied, gezocht naar middelen, niet het minst in N.-Holland. In de Provinciale Staten en van N.-Holland is op aandrang van enkele leden, op de begrootnig voor 1923 een bedrag van f200.000.uitgetrokken om aan noodlij dende tuinders een crediet te verleenen om hun bedrijf gaande te kunnen houden- Door het pestuur van den Ned. Tuirfbouw- raad, is op aandrang van de vertegenwoordi gers uit onze provincie, gesteund door het Cen traal Bestuur van de Veilingen, het bestuur van de Provinciale Commissie uit de Vegin gen, eenige Burgemeesters uit de Provincie en meer vooraanstande mannen bij de Regeering aangedrongen op regéerings-crediet. Al de ge noemde bescuren hebben, de een meer, de an der minder, hierover door conferenties, de eer ste keer 25 Oct. in hun geheel en later herhaal de malen door afgevaardigden met de regee- ringspersonen vergaderd, maar helaas tot he den met weinig succes. Wel is bereikt dat het 1/2 registratierecht zal opgeheven worden, de spoorvracht zal worden verjaagd tot den prijs van 114, het exporttarief zal worden ver minderd, maar tot heden is dit alles nog niet; uitgevoerd. Op 'de veilingen der Langedijker Groenten- Centrale werden aangevoerd van 1 Jan.-31 Dec: Roode kool Geele kool Witte kool Wortelen (losse) Wortelen (bos) Aardappelen Bloemkool Uien Rabarber Bieten Rammenas Slaboonen Spruiten Tuinboonen Augurken Fruit Bos uien JJ,|U! Sr i i De omzet der markt van 1 Jain.- Land en Tuinbouw In verband mét den handel en de industrie is de toestand in de Land- en Tuinbouwbedrij ven in ons district, van Jteer groot gewicht. Niet alleen dat het marktwezen ten deple af hankelijk is van de projductie der land- en tuinbouw, maar de voor dit district zoo be langrijke handel in kaas, andere zuivelproduc ten, vee, granen, kool en andere tuinbouw- artikelen staat in het nauwste verband met den toestand van de veestapel, de verdeeling van wei- en bouwland en de opbrengst daarvan. Het is echter altijd eenigszins moeilijk een overzicht te geven betreffende den land- en tuinbouw in Holland's Noorderkwartier over een kalenderjaar, daar de gegevens omtrent .den tuinbouw loopen over een teeljaar, dat is dus ongeveer van Mei to;t Mei en die omtrent 1921 1922 17.399.636 13.712.728 K.G. 13.080.925 9.393.490 K.G. 9.326.258 12.193.369 K.G. 1.390.822 2.124.320 K.G. 946.619 594-096 bos 12.244.755 15.226.327 K.G. 736.935 1.577.947 stuks 2.410.106 1.867.704 K.G. 120.930 194.635 K.G. '309.839' 3111-730 K.G. 6.050 37.418 K.G. 9.361 65.579 K.G. 136 K.G. 1.900 K.G. 1.030 K.G. 1.307 1.748 K.G. 924 bos bedroeg: k 1 i 1921 1922 f 333.763.66 f 298.345.49 - 468.681.02 - 370:841.79 - 263.084.64 - 224.727.89 35.369.12 70.947.94 6.928.22 2-757,23 - 702.285.93 - 341.682.06 - 635.312.19 - 487.492.07, - 650-365.38 - 143.467.64 - 34O.534.30 - 151.030.20 - 240.980.47 - 120.272.30 - 254-766.30 - 86.970.92 - 326.354-14 - 58-058.50 f 4.158.417.45 f 2.236.584.03 Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December (Uit het verslag van de Kamer vam Koophan del en Fabrieken te Alkmaar).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3