PLAATSELIJK NIEUWS AUTOBUS DIENSTREGELING. Een bijzonder practische uitgave is versche den ten dienste van het publiek. Door het Noord-Hollandsch Dagblad te Alk maar is een boekje uitgegeven waarin alle auto bus-dienstregelingen in Noord-Holland zijn vermeld. Van groot belang zeer zeker van rei zigers en uitgaand publiek, voor wien deze gids onmisbaar is. Het boekje, duidelijk uitgevoerd, kbst slechts f10 cent en wordt ten zeerste door ons aan bevolen. OUDKARSPEL. Op de Woensdagavond ten lokale van den heer C. Vis gehouden vergadering ter bespre king van het schoolfeest werd met algemeene stemmen besloten, dat het gewone jaarlijksche schoolfeest ook dit jaar weer zal plaats hebben. De leerlingen der hoogste klasse alsmede zij, die met April j.l. de school hebben verlaten en nog nooit mede zijn geweest, zullen Vrijdag a.s. naar Amsterdam gaan. De rijtoer naar (Bergen is vastgesteld op Donderdag 19 Juli. DE STAKING DER TRANSPORT ARBEIDERS. Men schrijfc ons uit Broek op Langendijk d.d. 6 Juli 1923. Toen gisteravond de motorschuiten, van C. v. Schoorl, Hoogland, Boon en Schot geladen met aardappelen en wortelen de sluis passeer den alhier, ontspon zich een heftige discussie, tusschen de schippers en arbeiders. Reeds op den tocht naar de sluis, werden zij gevolgd door arbeiders uit Noord-Scharwoude, welke 'trachtten de opvarenden te bewegen om er af te stappen. Op een der schuiten zagen wij zelfs de politie sterk vertegenwoordigd, ter wijl het motorbootje der rivierpolitie de schui ten bij hun vertrek naar Amsterdam bege leidde. Honderden belangstellenden waren uit alle vier dorpen van den Langendijk toege stroomd om getuige te zijn van dit tooneel. Het 'bleef echter bij den mond; andere scherpere Itooneelen vielen nog niet voor. Trots dit alles worden de gemoederen hoe langer hoe meer prikkelbaar, dat hedenmorgen reeds naar voren kwam in het afhalen van een koopman naar de markt, en 'tvolgen van an dere personen. De toestand wordt zeer ge spannen. Hedenmiddag 1 uur wordt de laad plaats afgesloten. Een tapverbod is uitgevaar digd. Een kleine vonk, en de uitbarsting kan geweldig, worden. Men snakt naar de oplos sing van het conflict.. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. De op Woensdagavond gespeelden wedstrijd iVrone IIToerclub, werd door Toerclub met 12* gewonnen. Donderdagavond werden de z.g. trainings oefeningen weer onder volle ambitie voortge zet en alle hoop is weer gevestigd o.p de bo venste plaats, doch thans is 't 4A. SPORT EN WEDSTRIJDEN NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag wordt alhier een voetbalwed strijd tusschen een vertegenwoordigend elftal van den W. F. V. B, ten M. F. Ci. I van Me- demblik gespeeld. Het elftal van den Wr F. V. B. is als volgt opgesteld: •M- Porte (L.W.V.C.) 1 C. Köorn H. Wilbrink (H.F.C.) (N.V.V.) P. Brancenaar G. Smit J. Koning (Voorwaarts) (L.W.V.C.) (H.F.C P. de Boer, H. Peereboom, Takken, (H.F.C.) (N..V.V.) (BV.'V) i W. v. S'traalen, J. Wonder. (S.O.V.V.) (Sparta 3). De wedstrijd vangt aan te 2 uur. Scheids rechter is de heer van Minnen van Zuidschar- woude. NIEUWSTIJDINGEN (Waarschuwing tegen het gevaar van den electrisohen draad. -Men schrijft uit Den Haag: De lezers zullen zich wellicht herinneren, dat eenigen tijd geleden gewag werd gemaakt van twee opperlieden, die op een bouwwerk elkan der aanmoedigden om aan een binnen het be reik va nde stelling zijnde, blanke, electrische leiding ,te komen. Een der opperlieden, die in elke hand een leiding aangreep, werd toen be wusteloos en slechts door onmiddellijke hulp kon hij bevrijd en gered worden. Nu zou men moeten aannemen, dat zulk een bericht, dat in bijna alle bladen werd opgenomen, tot steeds grootere voorzichtigheid zou moeten leiden. De heer Doppler, electroteohniSch adviseur bij de Arbeidsinspectie deelt nu weer het volgende merkwaardige geval mede: De vorige week bevonden zich op de houten stelling van een in aanbouw zijnd huis een metselaar en twee opperlieden. Langs deze stel ling en gedeeltelijk binnen handbereik, bevon den zich een vjertal blanke electrische leidin gen met een spanning van 360 Volt. De aanne mer' van het werk had op de stelling ter be scherming tegen een onwillekeurige aanraking dier leidingen een houten hek van 2 Meter hoogte geplaatst. De bedoelde metselaar had zich hierover erg vroolijk gemaakt en zulks bespottelijk gevonden. Tegen de opperlieden verklaarde hij zelfs, dat hij vroeger wel ge werkt had, staande tusschen electrische leidin gen in. Ter opheldering hiervan zy vermeld, dat die gemeente vroeger een klein gelijk stroomnet van 110 Volt spanning bezat Voor de verlichting, dat op den dag in den regel spanningloos was. Ondanks herhaalde waarschuwingen van zijn medearbeiders kon hij niet nalaten om met zijn troffel door een spleet van het hek heen tegen een der draden te tikken. Omdat hij op een kurkdrogen stelling een goed geïsoleerde plaats had, voelde hij niets. Een der opperlieden maakte er hem toen nog attent op, vooral niet meerdere draden tegelijk aan te raken. Een oogenblik later zagen zij hem echter bewusteloos aan de dradén han gen, met het lichaam nog op de stelling lig gende. De beide opperlieden hebben met behulp van een anderen metselaar met groot gevaar voor hen zelf, beide handen van den onge lukkige afzonderlijk met geweld geopend en hem van de leidingen gerukt. Ondanks toepassing, van kunstmatige adem haling kon hij niet meer tot het leven terug gebracht worden. De getroffene was 41 jaar oud, dus van een leeftijd waarop speelschheid en overmoed bui tengeslote mjgeacht moeten worden te zijn. tengesloten geacht moeten worden te zijn. De politie te Emmen heeft een paar dagen geleden een gevangene va|n een eigen aardig soort in het arrestantenlokaal ingesloten. De man had te Winschoten een paard ge- stolen en dit te Emmer-Compascuum verkocht. Toch kon deze paardendief niet gerekend wor den tot de gevaarlijke individuen, zoodat geen extra-veiligheidsmaatregelen warengenomen. Op zeker oogenblik echter begon onze gevan gene het in zijn cel wel >wat eenlzaam te vin den; 'twas er bovendien donker en buiten was het zomer en mooi weer. Hij wist uit de cel te ontsnappen, doch inplaats dat hij zijn heil in de vlucht zocht, kuierde hij gemoedelijk het hotel „Groothuis" binnen, liet zich daar 'n goed glas bier schenken, wandelde weer naar buiten, zocht de politie op en zeide: „Sluit mij nu maar weer inl" Nietwaar? Deze man ver dient alvast voor „gedrag" een hoog cijfer en een goede aanteekening. (N.bld. v. E.) Op de Maas te Gorinchem werd een steur gevangen van 249 pond. Ter vischmarkt te Woudrichem bracht deze visch 63 cent per pond op. (Tel.) Gistermiddag is in een boschje te Amers foort, in de onmiddellijke omgeving van de boerderij, waar de reeds vermelde inbraak gepleegd werd, de vermiste effectentrommel gevonden. De geheele inhoud, ongeveer f20.000, bleek nog aanwezig te zijn. Eenige menschen hebben op den dag van de inbraak den vermoedelijken dader op een rijwiel bij de woning gezien. Zijn lidentiteit is echter nog niet bekend. (Tel.) Een onderwijzeres aan de christelijke school te Oostkapelle, die Donderdagmorgen van Middelburg naar eerstgenoemde plaats fietste is onder weg getroffen door een schot hagel ,dat waarschijnlijk werd afgevuurd door een boer, die op zijn land op vogels schoot. De onderwijzeres was aan het gelaat ge wond en men vreest, dat zij een opg zal moeten missen. T- De 18-jarige bakkersknecht J. B. te Roer mond is gisteren bij het zwemmen in de Maas verdronken. Bij het baden in zee is Woensdagmiddag te Harlingen de 9-jarige B:- Sch. verdronken. Met eenige vriendinnetjes had ze zich te water begeven buiten het voor badplaats afgezette gedeelte. Toen Woensdagmiddag de 8-jarige C. R. uit de Oranjestraat te schiedam plotseling den rijweg overstak, vermoedelijk om achterop een vrachtauto te springen, werd hij aangereden door een motorrijder, uit Rotterdam, met het gevolg dat een handje op het stuur van het motorrijwiel het jongentje in het hoofd drong. Op advies van een dokter werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij zonder tot be wustzijn gekomen te zijn is overleden. zooveel weken reeds een treurig beeld van stilstand of achteruitgang gaven, beginnen de gunstige werking der zonne- en zomerwarmte te vertoonen- Zoo zal de tijd voor het rooien der eerste vroege aardappelen reeds zoo zeer vertraagd hopelijk niet verre meer zijn. Want de voorraad uit den oogst 1922 raakt aan den kant. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOU.W, EN PLANTKUNDE. De Tentoonstelling te Amsterdam. .Wij lezen hieromtrent in „De Tuinderij": Er komt voor de groote tentoonstelling van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die in September a.s. te Amsterdam gehouden zal worden, veel belangstelling. in alLe deelen van het land maakt men zich oo om bij die gelegenheid aan binnen- en buitenland te loonen, wat de JNederlandsche Tuinbouw vermag. Ook de groenten- en fruitkweekers zullen hun naam hoog houden en door keurige inzendingen laten zien, wat onze bodem voortbrengt. Naar wij vernamen komt bet Westland met een collectieve inzending uit en zal ook Noord-Holland zijn beste beentje voor zetten. Degene, die zich nog herin nert, wat uit deze streken op de vorige tentoon stelling te Amsterdam is geboden, neemt zich nu ai voor, deze tentoonstelling eveneens te bezoe ken. Maar ook Gelderland en Limburg komen en zij zullen 'hun naam hoog houden. Zoo belooft het een volledig beeld te worden, van war het groenten- en fruittelend Nederland kan presteeren. i Tot zelfs Noord-Brabant nam zijn maatregelen om de aspergeteelt de glorie van Bergen op Zoom te demonstreeren. Onze tuinders zijn wakker en zijn er van doprdrongen, dat geen gele genheid moet verzuimd, om ook op deze wijze reclame voor hunne producten te maken. Het gebouw, waarin de tentoonstelling zal worden gehouden, is schitterend. Komt het bij tentoonstellingen zoo dikwijls voor, dat de eene plaats veel gunstiger is dan de andere, hier is iedere vierkante meter geschikt en een eerste rangs plaats. Ook de commissie, die voor de ver- aeeling der plaatsen zorg draagt is op haar post en zóó gekozen, dat er mede te werken is. Men krijgt nu reeds den indruk, dat deze tentoonstelling slagen zal. Zomer. Van de oostelijke zandgronden wordt aan het „Hdbl." geschreven: De zomer is er, de echte heusohe zomer! Plotseling is 'hij komen neervallen op het immer nog „verkleumde" menschdom. 5 Juli de eerste echte zomersche dag en vandaag, 6 Juli een temperatuur van ruim 80 graden in de scha duw 1 Dat vordert van den mensch heel wat weerstandsvermogen en van de gewassen des velds niet minder. Want het wonderlijke zien we hier reeds gebeuren: de rogge begint op nieuw bloesems te vertoonen, als vóór enkele weken, toen de zon af en toe door de grauwe luchten kwam kijken. St. Jacobus, de Oogst- heilige, zal zijn feesten wel wat moeten uitstel len, want het is niet te voorzien, dat de groei en het rijpen van ons broodkoren binnen een, paar weken voltooid zal zijn. En het mooie weer heeft nu ook de' maaiers en hooiers uit hun tent gehaald. Op zooveel hooilanden wemelt het van manneln en vrou wen, om den rijkdom voor het vee te maaien, hooien en binnen de schuren te brengen. En het gewinnen gaat thans prachtig De zware snede, welke vandaag valt voor de zeis der maaiers, wordt reeds morgen als kostelijk hooi naar de voorraadschuren gereden. „Zoo gaat het goed", lacht de boer; „dat is nog eens weer ouderwetsch zomerweer". En er is in werkelijkheid geen wolkje aan de lucht. Zoo begint de moed onzer zandboeren weer te herleven. Zijn andere graansoorten, zoo prachtig op stam, zullen nu ook wel spoedig tot bloei geraken. En zijn aardappelvelden, die BUÏ1ENLAND UU! Het conflict in de metaalindustrie. De staking der metaalarbeiders te Berlijn is gistermorgen begonnen. Om 10 uur begaven de gedelegeerden van de stakingsleiding zich naar de verschillende fabrieken om tot neerleggen van het werk aan te sporen. Als eersten ver lieten tegen half elf meer dan 10.000 arbeiders van de Borsigfabrieken in Tegel de fabrieks gebouwen. Spoedig daarna werd ook in de groote fabrieken in Oberschöneweide en Wit- tenau het werk neergelegd. Naar schatting zijn thans meer dan 60.000 arbeiders in staking. De Bond van Berlijnsohe metaalindustrieelen zal heden opnieuw bijeenkomen om den toe stand te bespreken. De werkgevers zullen tot een besluit moeten komen, of zij de fabrieken waar niet gestaakt wordt, ook stop zullen zet ten of dat zij verder de taktiek der arbeiders zullen afwachten. Zoowel in werkgevers- als in werknemers - 'kringen heeft de geringe deelneming aan de stemming in de fabrieken verwondering gewekt Men schat het aantal metaalbewerkers in Ber lijn op het oogenblik op ongeveer 250.000. Aan de stemming hebben slechts 129.000 deelgeno men, dus niet veel meer dajn de helft. In de kringen der werkgevers is men thans van mee ning, dat de metaalarbeidersbond in strijd met zijn statuten heeft gehandeld door de staking te proclameeren want de 120.000 arbeiders, die voor de staking stemden, vormen lang niet de meerderheid van 3/4, die voor de staking noo- dig is. De metaalarbeidersbond verklaarde daar entegen aan de „B. Z. a. M.", dat voor de stemming alleen rekening werd gehouden met zijn leden, en dat de deelneming van deze leden zeer groot was. Naar het blad verder verneemt, heerscht in de kringen der metaal arbeiders levendige verwondering over de proclamatie van de staking. l Dc tcesland in de verwoeste gebieden De begrooting van terugvorderbare uitgaven be sprekend, zette de Fransche minister Reibel den toestand van den wederopbouw in de bevrijde ge bieden. uiteen. Van de 3.306.000 hectaren onbruik baar gemaakte bouwland zijn 3.150.000 weer voor den landbouw geschikt gemaakt. Van de 741 000 vernield ewoningen zijn 590.000 weder opgebouwd De bevolking, die voor den oorlog 4.900.000 zielen telde en in den tijd na den oorlog 2.076.000 telt thans nog slechts 400.000 zielen minder. De op brengst der belastingen die in 19191920 1620 millioen franse bedroeg, beliep in 1921 1640 mil- lioen, in 1922 1900 millioen, terwijl de opbrengst van het eerste kwartaal in 1923 een jaaropbrengst van drie milliard doet voorzien. Een treinbotsing. De Engelsche expresse Leeds-Manchester is bij Huddersfield op een locomotief gereden. De ex presse viel om. Zes personen werden gedood en zeven gewond 1 1- - Te Blackpool (Engeland) heeft zich een droevig ongeval voorgedaan. Aan een toren aldaar was een viertal arbeidere werkzaam op een stei ger 200 voet boven den grond, toen plotseling door onbekende oorzaak een der mannen naar beneden stortte, met gespleten schedel werd de ongelukki ge dood opgenomen. De man was bezig een stuk zeildoek vast te maken, dat als windscherm moest dienst doen, toen hij vermoedelijk het evenwicht verloor en van den steiger stortte. In zijn val kwam hij op een lager gelegen steiger terecht, waarvan twee plan ken braken, zoodat hij dieper stortte. Gewoonlijk wordt een net van metaaldraad 0D den steiger gespannen om de arbeiders tegen on. gelukken als dit te beschermen, maar in dit gj val was het net nog niet aangebracht. In een der Londensche ziekenhuizen heeft een droevig ongeval plaats gehad. Een aan het zit, kenhuis verbonden apothekeres, miss Storer,, j"s levend verbrand. Miss Storer had zich naar' dc apotheek begeven, om aldaar enkele werkzaamhe. den te verrichten, toen kort daarna dokters verpleegsters een ontploffing hoorden en kreten van „brand". Patiënten, die op het venster de. apotheek konden uitzien, snelden naar het hoofd, gebouw om te waarschuwen, dat zij de apothekeres 111 vlammen gehuld, door de kamer zagen loopeu Een der doktoren snelde naar beneden, ma'lt kon de deur der apotheek, die anderis nooit g', sloetn v/as, niet open krijgen. Onderwijl hoorde"^ het geeekerm der ongelukkige. Hij ijlde naar ht- venster en opende het, dokch toen hij binnentrap vond hij nog slechts de verkoolde overblijfselen van miss Storer. Zelfs haar schoenen waren ye- brand. 7 Volgens den dokter heeft de apothekeres een spuitje willen reinigen terwijl tegelijkertijd een' waterketeltje op het gas stond. Hij vermoedt, dat de ether welke zij gebruikte, in brand gevlogen is Miss Storer zou binnenkort in het huwelijk tre- Havas bericht uit Sydney, dat het Engelsche schip „Hartington" van Nauru (Nieuwe Hebri- den) op weg naar Adelaide, draadloos heeft ge. meld, dat zijn kolenruim in brand staat, en dat men dezen brand niet meester kan worden. De torpedojagei „Ansae" is ter assistentie uit Syd- neij vertrokken. - Het jaarlijksche rapport over het Britsche pachtgebied in China, Wei-hai-wei, maakt melding van een eigenaardig geval, dat voor het Burgerlijk Gerechtshot aldaar behandeld is. Twee zoons hadden geprobeerd hun ouden va der te berooven van hetgeen hem voor zijn per- soonlijk gebruik was gelaten, nadat de rest onder de kinderen was verdeeld. Zij waren bij deze po- ging op heeterdaad betrapt en door den vader aangeklaagd. De rechter vroeg den ouden man waarom hij de jongens niet bestraft had voor deze misdaad De man verontschuldigde zich en zeide niet sterk geoneg te zijn om dat te doen. Beide zoons waren tegenwoordig en de rechter gelastte een der ge. rechtsdienaren een lederen riem te halen, welken hij aan den vader ter hand stelde, terwijl hij hem verzocht alsnog deze tuchtiging uit te voeren. O vei gelukkig nam de vader de uitnoodiging aan zette zijn beste beentje voor, en ranselde zijn zoons die beiden over de veertig zijn, zoo goed mogelijk af. Deze uitten geen kik, en namen het bittere drankje voor hun moreele gezondheid zonder mur mureeren in. Ten slotte gingen beide partijen volkomen vol daan naar huis. -- Dezer dagen stond voor de rechtbank te Berlijn een juffrouw terecht/zich noemende Frau- wlein Dokter Margot Franke, beschuldigd van ge vallen van oplichting. De beklaagde, die in wer kelijkheid Hertha Voges heet, heett namenlijk kans gezien om vier jaar lang te leven van de mildda- engheid. van welgestelde lieden, bij wie zij, al naar gelang van de omstandigheden gelden kwam inza melen voor hulp aan noodlijdenden. Zij ging hierbij steeds niet haar tijd mee. Eerst collecteerde zij voor de gevluchte Ëlzas Lotharingers, daarna vo<y de noodlijdenden in Opper Silezië, en tenslotte voor de bewoners van het Roergebied. Haar vader was koninklijk pikeur geweest en dientengevolge j m L VCle namen van hooggeplaatste personen en adellijke families te Potsdam, welke relaties zij dan ook zooveel mogelijk uitbuitte. Zij gaf hoog op van den rijkdom barer familie, en ging daarop ook zelf vele leeningen aan. V ,De jerde,diêTr >dr. E> Hl. Treitel stelde in het licht, dat beklaagde een verslaafde morphinist is. De rechtbank veroordeelde haar echter niette min tot 1 jaar en 2 maanden gevangenisstraf. Dc verscherping der dwangmaatregelen. J engevolge van de afsluiting doen zich in het bezette gebied de levensmiddelen?* haarsrhte er. de buitengewone duurte steeds meer gevolen De prijzen tc Höchst am Main zijn o a. 50 pCt. hoi"1, dan vdie te Frankfort, zoodat de Franschen den levensmiddelenhandelaars te Höchst en Wiesbaden hebben moeten toestaan de grens te passeeren om levensmiddelen te halen Ook aan alle houders van voeituigen, die levensmiddelen wilden aanbrengen,, werden daartoe vergunningen verstrekt. -Dienten gevolge heerschte gisteren bij Griesheim een druk verkeer. In weerwil daarvan zijn de prijzen niet gedaald. Een groot aantal slagers in het bezette gebied hebben hun zaken gesloten, daar de aangevoerde hoemdheid vee te gering is en de prijzen te hoog zijn. D eslagers hebben zich tot de stedelijke au toriteiten om steun gewend. Naar uit Dusseldorf wordt gemeld, zijn gisteren alle aldaar verschijnende Duitsche bladen door de bezettingsautoriteiten verboden. De door de Fran-, schen in de Duitsche taal afgegeven bladen worden daarentegen gratis verdeeld. Te Dortmund zijn dertig winkels in de stad gesloten tengevolge van gebrek aan koopwaren en het afsluiten van de grenzen. De uitbarsting van de Etna scihijnt geheel geëindigd te zijn. In de Britsche 'havens is een staking uitgebroken, die den handel ernstig benadeelt. BURGELIJKE STAND GEMEENTE SCHOORL. Over de maand Juni 1923. Geboren: Carolina Frederika d. van Ludwig Oswald Wenkebach en van Louisa Petronella Lau. Cornelia, z. van Jan Pool en van Aaltje1 Vos. Ondertrouwd: Jacob Bakker en Anna Krijgs man. Overleden: Anna Stam 18 j,., d. -van Cornelis Stam en van Guurtje Hilbrand. Cornelia, Maria Louwe, 40 j. echtgemoote van Gerardus Louter, overleden te Alkmaar. Petrus Hen- ricus Kager 36 jaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4