NIEU WE Dinsdag 10 Jnli 1933 32e Jaargang gemeemeraad wf,. Ho. 79. IKTERC, TKRJEPIMIM^M LANODIJKM COURAST. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN VAN ALLES EN NOG WAT Nadruk verboden. Dat vrouwen boven een zekéren leeftijd wel eens wat smokkelen met haar jaren is bekend. Te Dirksland heeft men wel een zeer sterk geval gehad. Daar was de betrekking van hoofd der bewaarschool vacant en onder zeer ern stig in aanmerking komende dames was er een, (die opgaf 55 jaar te zijn. 1 I Een mooie leeftijd, dachten Burgemeester en Wethouders, 't Kan iemand zijn met veel erva- JBng en zij zou naar alle 'Waarschijnlijkheid ook niet meer zoo spoedig veranderen van plaats, zooals dat met de jongeren gewoonlijk gaat. Pus maar eens informaties genomen. Eilaciel onderzoek bleek, tot ontnuchtering van B. en W., dat de sollicitante zich '21 jaar vergist had en reeds 76 lentes telde. 'We kennen een ander geval van een man, die er uitzag als éen vijftiger, maar onverzettelijk beweerde, dat hij nog slechts 28 jaren telde. Niet uit coquet- foerie, hoor! Maar hij zei: „Toen ik 28 jaar was, ben ik getrouwd, en sinds 1dien tijd heb ik geen leven meer gehad- Die jaren Itellen dus iniet mee." Inderdaad ,als men getrouwd is,' staat men «als man aan velerlei beproevingen bloot. Daar heb je b.v. het winkelen met vrouwtjelief. Op ''t platteland weten de mannen daar zoo niet van, maar de stedelingen vinden het 'bepaald een bezoeking- In Amerika doen de manlnen het echter met genoegen. Doch daar maakt men het dan ook den mannen |op echt Ameri- kaansch practische wijze zeer gemakkelijk. Zoo heeft een Amerikaansche warenhuis-directie haar zaak een „bar" verbonden, waar de hee- ren, onderwijl de dames in het warenhuis kij ken, vragen en koopen, zich te goed kunnen doen aan een kop koffie. Voor iets „pittigers" is sinds Amerika „droog" is, geen gelegenheid meer. Maar het eigenaardige van die inrich ting en toch weer zeer eenvoudig is de manier, waarop de tijdelijk gescheiden paartjes elkaar terugvinden, 't Is de methode van de ^.bergplaats voor fietsen onder dak en' 'contro le". Als mevrouw afscheid neemt van haar man aan den ingang va|n de bar, krijgt zij een nummer, evenals de bar-bezoeker zelf. Is zij ui; gewinkeld, dan geeft zij haar nummertje aan den groom" van de bar, die het cijfer luide afroept. De daaraan beantwoordende heer weet dus, dat zijn vrouw op hem Wacht, kan snel afrekenen enbij zijn echtgenoote de ge - kochte pakjes in ontvangst nemen. Dan kbmt -zijn aandeel in het winkelen echter, een aandeel dat hem in stilte menige verwensching doet slaken. In naam is de man „heer der schep ping", maar inderdaad De mensch bezit nog niet genoeg verant- wordelijkheidsgevoel om „heer" te zijn. Anders zo uhet niet mogelijk zijn wat thans in Gro pingen gebeurt. Daar houdt de politie een razzia onder de honden. Waarom? Wel, elke hond die niet voorzien is va nde vereischte belastingpenning, wordt zonder vorm van proces opgebracht naar het hoofdbureau van politie. Heele karrevrach- ten vol worden bijeengebracht in een kelder, waar de dieren, „zonder aanzien des honds worden behandeld. Leelijke straathonden en „Voorname" rasdieren wachten hier lijdzaam hun verder lot af. Wo,rden zij binnen drie maal vierentwintig uren niet afgehaald door hun rechtmatige eigeinaren die dajn een 'kwitantie en den vereischten penning moeten vertoonen dan zijn zij weldra „kinderen des doods Ze worden vervoerd naar de reinigingsbelt, waar zij met gifgas worden' gedood. Zoo wordt de nalatigheid 'hunner meesters op hen gewroken! Ze kunnen niet van zich afspreken en recht ■zoeken als de mensch, dat in alle uithoeken der harde nog kan doen, wanneer hij 'zich onrecht vaardig behandeld acht. Een frappant staaltje fvan rechtspraak bereikt ons uit het verre China. De zaak werd voor het gerechtshof van het 'gebied Wei-hai-wei behandeld, en komt op het 'volgende neer. I Twee zooms hadden geprobeerd hun ouden vader te bérooven van hetgeen hem voor zijn persoonlijk gebruik was gelaten, nadat de rest onder de kinderen verdeeld was. Zij waren bij 'dez epoging op heeterdaad betrapt, en door den vader aangeklaagd. De rechter vroeg den ouden man waarom hij de jongens öaet bestraft had voor deze misdaad. De man verontschul digde zich, en zeide niet sterk (genoeg te zijn, om dat te doen. Beide zoons waren tegenwoor dig ,en de rechter gelastte een der reahtsdie- naren een lederen riem te halen, Welke hij aan tien vader ter hand stelde, terwijl hij hem ver zocht, alsnog deze tuchtiging uit te voeren. Overgelukkig nam de vader de uitnoodiging aan, zette zijn beste beentje voor, en ranselde zijn zoons, die beide over de veertig zijn, zoo goed mogelijk af. Dez euitten geen kik, en iniamen het bittere drankje voor hun moreele gezondheid zonder murmureeren in. Ten slotte gingen beide partijen voldaan naar huis, een vorbeeld stellend voor onze tevreden clienten van Vrouwe Justitia die altijd in Ihooger beroep (of appèl gaan en nooit eens tevreden zijin met de opgelegde straffen. Maar dan krijgen ze wel .feens de kous op den kop. Luister maar: Een landbouwer te Moecapelle moest in hoo- ger beroep voor de Rotterdamsche rechtbank terecht staan wegens een jachtwetovertreding. ■Hij had -«drie getuigen meegebracht, die alle dri evertólaarden, dat de man niet schuldig kon zijn aan het ten laste gelegde, omdat zij pp den bewusten morgen met 'hem thuis hadden zitten 'kaarten. Dat leek niet zeer gunstig voor den openbaren aanklager. De getuigen a char ge waren veel minder pertinent dan deze drie, die vóór den beklaagde spraken- Maar, daar kwam de officier van justitie met een verkla ring van den' directeur van het 'huis van bewa ring te Rotterdam, en met een 'zakboekje van den veldwachter, waaruit bleek dat een der getuigen a décharge op den eigen morgen die hij met deih boer kaartende" zo uhebben door- gébracht, des morgens om half acht reeds door den veldwachter was opgehaald en naar 't huis 'van bewaring geleid voor 't ondergaan van drie dagen hechtenis. Daarmee viel 'tmooi opgezette kaartenhuis van de drie getuigen k décharge ineen. Maar fzi} wilden 'tniet toegeven. Bleven vast houden aan hun getuigenis. Ze zijn toen, 'verdadht van meineed, alle drie in voorloopige hedhtenis ge steld. Wie niet hooren wil, moet dan maar voelen. Zoo denken de heeren in Zierikzee er ook' over. Daar was vroeger een arrondissements rechtbank, welke echter onlangs uit bezuini gingsoverwegingen door de regeering is opge heven- Dat zat den Zierik'zeeërs erg dwars, want, nietwaar, de stad daalde er door in aan zien, afgezien nog van het geldelijk nadeel en He last voor de opgeroepen' getuigen, die nu paar Middelburg moeten trekken. Toen zeiden de Zierikzeeërs,, met een vari ant op het bekende „geen geld, 'geen Zwitsers" op hun beurt „geen rechtbank, dan ook geen jubileumfeesten!" Men was te Zierikzee voor nemens, ter gelegenheid van het a.s. regeerings jubileum van de Koningin, eind Augustus een feest te organiseeren. Maar'als protest tegen de groote achteruitzetting van Schouwen-Dui- veland door de ontbinding der rechtbank 'te Zierikzee, de gebrekkige verkeersmiddelen, ge- (mis aan een waterleiding enjz'., besloot het feest comité aan die voornemens geen gevolg te ge- Ven. Zaterdagavond werd tot ontbinding van het comité besloten, daarbij werd opgemerkt, Wat dit protest niet gaat tegen de Koningin, maar dat men op Schouwen en Duiveland de >qualificatie van „belastingvee" wenscht te ont- gaain. Mijiae iheereti vain Zierikziee! Drijft de zaak ftiiet te ver! Laat het niet hard tegen hard gaan. Bedenk wat vader Cats zeide: Gij, neemt uit onbedachte waen, Geen hart verschil of oorlogh aen, Kryght oock met uw' gebueren nieV Want dat baert veeltyds groot verdriet. Waarom niet een beetje beleefder tegen onze (Landsvrouwe? Waarom juist Haar als slacht- 'offer vajn uw nijd gekozen? Huygens zegt zeer terecht Momtbeleeftheit is een kost, Die veel geit, en weinig kost! Heeren te Zierikzee, bekeert u van de dwa lingen uws weegs! Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 9 Juli, onder voorzitterschap van den Weled. Achtb. Heer Kooiman, burgemees ter. Na opening wordt door den heer v. d. Woude rapport uitgebracht over het nazien van de rekening van het B. A. Volgens spr. zijn de béscheiden in volko men orde bevonden, en wordt de rekening onder dank goedgekeurd in ontvangst op f 7058.74, in uitgaaf op f 8127.56V2, nadeelig saldo f 1068.62V2- Nog te vorderen aan land- huur een bedrag van f652.20, zooda't het na deelig saldo bedraagt f 416.42V2- De voorz. betuigt het B. A. Idamk voor zijn werkzaamheden en releveert de moeilijke om standigheden, waaronder het werk moet wor den verricht, en spreekt lof uit over den arbeid die door de leden wordt gedaan. De vervulling van uw taak kan niet anders dan tot lof en eer strekken, en namens allen breng ik' u daarvoor een woord van dank. j Hierna worden de notulen gelézen en Onver anderd goedgekeurd en vastgesteld, nadat nog eenige discussie hierover is gevoerd. Bericht dat de rijksveldwachter is overge plaatst naar Amsterdam, en benoemd is H. Visser .plaatselijk agent te Helder. r Goedkeuring op de af- en overschrijving en de geldleening, groot f 10.000; eveneens op de onderhandsche verhuring aan P: Ploeger, C, Hpogvorst en K. M. de Ruig. Verzoek van Ged. Staten om' het besluit tot teruggave van plaatselijke belasting in te trek ken. Overeenkomstig wordt besloten. Bericht van Ged. Staten, dat door den Min. geen steun zal worden verleend in de uitkee- ring aan de werklooze landarbeiders. Van den Min. zijn de respectieve declaraties teruggekomen met de staten. De voorz. zegt dat dit bericht toet leedwezen is ontvangen, vooral daar gronden zijn aange- optnmissie te Oudötp om een subsidie voor het geven waarom afwijzend is beschikt. De heer Mulder zegt dat eerst steun zou wor den verleend en nu niet. Zitteh wij hier nu voor paskwil of Voor kwajongens. Het gaat met de veenderij dus zoo. De heer Van der Woude zégt' 'dat men er op het laatst geen vertrouwen meer in stel't. De voorz'. zegt dat de afgev. van den minister die in de veenderij is geweest, overtuigd is, dat steun noodig is, en zijn iadvies als zoodanig gunstig zal zijn. De heer Hart noemt het het toppunt van bru taliteit tegenover de gemeente Koedijk, om de gemeente zoo te behandelen- Spr. zou om de motieven van afwijzing willen vragen. Wij mpe- ten niet gemakkelijk worden, anders gaan ze heelemaal met je aan dén loop. Goedgevonden wordt dat namens den raad de motieven te verzoeken waarom afwijzend is beschikt. Ingekomen is de rekening van de Gezond heids-Commissie te Beverwijk. Het. batig saldo bedraagt f 1891.561/2- Eveneens de begrooting sluitende in ont vangst en uitgaaf met f 2425.Door deze ge meente moet worden bijgedragen f38.44. Het Jaarverslag van den Proef- en School tuin te Kennemerland is- ingekomen- In behandeling komt het bekende adres tot instelling van een vloekverbod bij 'het Wetb. v. Strafrecht. Bi. en W. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemen omdat er vopr deze ge meente geen reden voor bestaat. Overeenkomstig wordt besloten. Van B. en W. van Alkmaar is de opzegging ingekomen van de regeli|ng 'tot toelating van leerlingen op de openbare en uitgebreid lagere scholen. Gevraagd wordt of men genegen is. èe|n nieu we regeling te maken- B. en W. stellen voor een nieuwe regeling te maken' omdat 'het schoolgeld altijd weer ver haald kan worden. Wordt goedgevonden. Van de afd. Koedijk van den Ned. Bioftd van Landarbeiders in het Land- Tuinbouw- en Zuivelbedrijf is ingekomen het verzoek of de gelegenheid kan worden geschapen' om de ge meentelijke en andere belasting per week op te laten halen van Gemeentewege, tot verlich ting van betaling. B. en W. hebben geen voorstel, en laten dit aan de vergadering qver, De heer v, d, Woyde noemt 'het een moeilijké izaak, en zegt dat het ook met kosten gepaard gaat, De heer Hart zégt dat het gaat tof verlich ting, en men dajn op afbetaling kan- voldjoea. Het maakt natuurlijk een groot .verschil' ,of men het over 52 weken kan betalen of ineens. Spr. acht de betaling van zoo'n ophaaldienst geen bezwaar tegenover de voordeelen, door ver mindering van de oninbare posten. De heer Van der Woude zegt dat die gele genheid evengoed bestaat door het geld af te zonderen, en net doen of het er niet is. D eheer Hart. Wanneer men menschen'ken- nis bezit, weet men dat dit niet gebeurt. De heer De Geus zegt dat er geen gemeente zaak van kan worden gemaakt, omdat het alle belastingen betreft. Spr. zou daarom liever een particulieren dienst van zien gemaakt. Het is tenslotte niet het kunnen maar ook het willen. Spr. ziet er geen kans toe om het van ge meentewege te doen. De heer Mulder noemt 'het een fout, dat geen Cv erleg is gepleegd met Sint Pancras^ Overi gens is spr. er volkomen voor. De burgers zullen ook meer vertrouwen stellen in een ge meentedienst dan in een particuliere instelling. De heer De Geus zegt dat B. en W. wel subsidie willen verleenen wanneer het een par ticulieren dienst was. Wethouder Visser zou ook een particulieren ddienst willen vragen, evenals bij het zieken fonds. De heer Verduin voelt ook het meest voor een particulieren dienst. Wanneer het van ge meentewege gaat ben ik er vast tegen. De heer Hart zegt dat wanneer men het niet wil, er zeker menscben zullen komen, die zeggen: ik kan het niet betalen, laat ze dan de zaak maar verkoopen. Spr. zou het stuk willen aanhouden, om een onderzoek in te stellen in andere gemeenten, waar het van gemeentewege is ingevoerd. Een onderzoek zal worden ingesteld. Een schrijven is ingekomen van de School schoolfeest. B. en W. stellen voor f 30 subsidie te geven, hetgeen wordt toegestaan. Een verzoek om ontheffing va|n de honden belasting wordt toegestaan. Ingekomen is het Provinciaal verslag over den toestand van de Provincie. Op verzoek van Ged. Staten wordt een wijzi ging gebracht in de finajnoieele besluiten, en deze suppletoir geregeld. Nog wordt op verzoek van Ged. Staten een bepaling toegevoegd aan het besluit tot af lossing van de geldleeni|ng voor den woning bouw over 72 jaar. Ingekomen is hét bekende adres over de Salarissen van de Gemeente-ontvangers. B. en W. stellen voor het salaris voor den tegenwoordigen ontvanger te bepalen op f600 zonder verhoogingen. De heer Van der Woude vindt f600 te hoog en stelt voor het salaris te bepalen op f 450. Bonder meer. De heer Hart vindt de financieele verant woordelijkheid veel vermindert omdat het werk (zooveel mogelijk over de giro gaat. Mulder en ik hadden willen voorstellen f500. En het is met f450 of f500 toch goed betaald. De heer De Geus is van oordeel dat men niet beneden een bedrag van f600 moet gaan. Het voorstel van JB. en W. wordt verworpen mét de wethouders voor. Het voorstel van f500 wordt aangenomen toet de heeren v. d. Woude en Verduin tegen, fcnet verzoek 'dit in te voeren 1 Jan. 1924. Ingekomen is het bericht dat de nieuw-be- 1 oemde raadsleden hun benoeming hebben aan genomen, waarbij gevoegd zijn de geloofsbrie ven die in handen worden gesteld van de hee- rert Hart, Oud en Mulder voor onderzoek. Aangenomen wordt de voordracht tot be- éioeming van een onderwijzer aan de O. L. School in de vacature-Roos. i De voordracht 'bestaat uit de heeren: P. Köhne, Watergang. K. Bergsma, Broek op Langendijk. G. J. Di nrker, Noord-Beemster. Ingekomen waren 46 sollicitanten. Benoeming van de leden voor de Commissie iVan Bijstand voor het G. E. B. Benoemd worden de heeren Jb:. Visser, Mul- ider en D. v. til Woude. De heeren aanvaarden 'hun benoeming en feliciteert de vqorz'. de ver gadering met deze benoeming. De jpperbrandmeester de heer "P. Hart, brengt verslag uit van d,a laatstgehouden excer- kcitie, viaruit blijkt, dat alles aan de Kanaal dijk in o de was, ABUeen de spuit van het Zuid einde wa s ïiiet in orde, welke zal worden her steld, v

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1