Os stain tier ri'iHisgüiiariieiders. f Tegen een afwezige zonder wettige redenen werd proces-verbaal opgemaakt. Heden gaat de vergadering in comité. Na heropening deelt de heer Mulder mede dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden /en tot toelating wordt geadviseerd. Thans gaat men over tot de benoeming van een onderwijzer, waarbij wordt gekozen de heer Köhne met 5 stemmen, met 2 op den heer OBiergsma. Hierna sluiting. UIT DtN OMTREK KOEDIJK. Dood gebleven. Zondagmiddag is de heer Stoker, broodbakker, alhier, onder het middageten plotseling dood ge bleven. Hij zat met zjjn familie aan tafel, toen door hem een fleschje champagne-pils werd ge kocht van een voorbijgaand meisje. Ongeveer vijf minuten nadat dit door hem was gebruikt, bleef hij plotseling dood aan tafel. KOEDIJK. In de gistermiddag gehouden raadszitting werd tot onderwijzer aan de openbare lagere school, in de vacatuie-Roos, benoemd de heer Köhne van Watergang. Ingekomen waren 46 sollicitaties. SINT PANCRAS. Ernstig ongeluk. Zaterdag ongeveer half een kwam de heer P. Groen, mr. smid alhier, onder de gemeente O.udorp met zijn motorrijwiel te vallen, waardoor zijn rechterarm ontwricht werd en zijn hoofd en han; den tamelijk ontveld werden. Doordat de plaatselijke geneesheer alleen de arm niet kon zetten, werd hij per rijtuig naar het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar vervoerd waar de arm werd gezet en de wond aan zijn hoofd is gezuiverd. Bierna keerde hij weder huiswaarts. De oorzaak van den val was te wijten aan het afioopen van een moer van het voorwiel, waardoor dit begon te slingeren. De verbazende snelheid, waarmede gereden werd, heeft echter tot dit on geluk ook veel bijgedragen. Door de warmte bevangen. Gistermiddag vond de politie in het Victoriapark te Alkmaar een man in zware koorts liggen. Hij werd per brancard naar het stadsziekenhuis ge bracht, waar hij alras een beter eligging kreeg dan in het park. De patient, die waarschijnlijk door de warmte was bevangen, bleek een grasmaaier uit Overijsel te zijn. SPORT EN WEDSTRIJDEN NIEUWE NIEDORP. W. F. V. B.-elftal tegen M. F,. C 1 Zondagmiddag werd bovengenoemde wed strijd gespeeld op het terrein van N.V.V. Het Bomdselftal verschijnt met 3 invallers in het veld ,n.l. voor Takken, Koning en Brantenaar, terwijl M.F.C. 4 invallers heeft. Over den wedstrijd kunnen wij het volgende melden: Te ruim 3 uur fluit scheidsrechter van Min- faen de beide elftallen in het veld. M.F.C. wint den 'toss en verkiest het eerst voor den wind te spelen. Direct na den aftrap valt het B'Önds- telfta lvinnig aan en reeds na 4 minuten spe- flens geeft Smit haar de leiding. Nauwelijks is de bal middenuit of de voorhoede .stevent weer op het M.F.C.-doel af, een mooie voorzet van links en Smit doelpunt voor de tweede maal. Binnen 10 minuten 2—0 voor het Bonds-elftal! M.F.C. komt nu echter los en aanval op aanval wordt ondernomen. Maar de achterhoede, met Wilbrink aan het hoofd, werkt echter uitste kend en retourneert alles. Toch weet M.F.C. .Voor de rust uit een hevige worsteling voor het Idoel te doelpunten. Rust 21 voor het W.F. V.B.-elftal. Na de thee gaat de strijd gelijk bp. Een kwartier voor het einde breekt Smit door de M.F.C.-verdediging heen en maakt er >31 van- Even later krijgt M.F.C'. een penalty te nemen welke in een doelpunt wordt omge zet. Als de rechtsbuiten van M.F.C. voorzet jgiaat de 'bal naast maar springt door het publiek %erug in het veld en de rechtsbinnen schiet hem in het doel. De scheidsrechter die blijk baar niet gezien had dat de ibal naast was ge weest, kent dit doelpunt toe. De linksback van Jhet W.F.V.Bi.-elftal is hierover niet te spreken en verlaat het veld. Het Bonds-elftal laat nu den moed zakken en M.F.C. maakt hiervan dankbaar gebruik en maakt eenige minuten 'voor afloop het 4de en winnende doelpunt. Deze match eindigde alzoo met een 43 overwinning vopr M.F.C. KOEDIJK. Zondagmiddag ten spijt van alle hitte, werd er een begin gemaakt aan K.V.V.'s seriewed strijden. En al direct moesten we een wedstrijd missen ,door het niet opkomen van Bergen 2- 'Hierdoor werd K.V.V. 1 onbekampt winnaar. Onder scheidsrechter van Rooijen speelden daarna Groot Schermer 2—Alkm. Vitrix 7. Voor rust wist Groot Schermer zidh met 20 op te werken. Doch na de rust was het Alk- maria die de lakens uitdeelde. Van kleiner postuur als Groot Schenner werden zij meer malen door de grooteren met succes afgehou den, doch ten slotte gaven toch speltechniek en enthousiasme de doorslag, en zij wisten den achterstand in te halen, en zelfs bij ft draaien, moodig wegens gelijk spel, waarbij Groot scher mer 't voordeel van de zon koos, zich/als meer dere doen gelden. I, Plotseling een penalty voor Alkm., doch klei ne id es schiet vriendschappelijk n'mst, waar voor hem en van Grootschermer en van 'tpu- bliek een applausje ten deel valt. Stand bij 't einde gelijk 2—2- Bij loting wint A lkmana. En is ze gegtiPd. PLAATSELIJK NIEUWS De tweede week der staking is heden inge gaan. De vergadering van Zaterdag, voorge zeten door Burgemeester Jhr. A. L. v. Spengler, moest worden verdaagd tot Maandag, omdat men riiet tot een resultaat was gekomen. Ook de Maandag bracht niet wat men hoopte en reeds des anderen daags, Dinsdagmorgein, was de staking een voldongen feit. Een week heeft men nu zoo. doorgeworsteld. Voor eventueele opstootjes of ongeregeldheden was politiever- sterking aangevraagd, in den loop der week is 'tapverbod uitgevaardigd, in Broek op Lan- gendijk werd het laadterrein voor dé trans portarbeiders ontoegankelijk verklaard, tenge volge van hinderlijk volgen of woordentwisten, de schippersknechts werden overgehaald niet te varen, kortom alles werd gedaan het ver voer stil te leggen, niettegenstaa|nde het inladen z'n gewone gang ging, waarin naar we verna men de bouwers niet werden bemoeilijkt. Een week van spanning en onaangenaamheden, om maar niet te spreken van schade, is voorbij, en de tweede week is ingegaan. JJ. Zaterdag vergaderde het Bestuur van „Koophandel", dat besloot aan de verschillen de transportorganisaties te berichten, dat wan neer voor Vrijdag het werk niet werd hervat, d.w. z., wanneer men voor dien dag niet te kennen had gegeven, dat men de voorwaarden aanvaardde,1 zooals die door de vereeniging „De Koophandel" waren aangeboden, de zaak als afgedaan moest worden beschouwd en men naar werkwilligen .zou omzien. Dit ultimatum was waarschijnlijk juist aan zijn adres gekomen, toen gister, Maandag, drie hoofdbestuursleden van tie transport-organisaties een onderhoud wenscheen met het Bestuur van „Koophandel", die daarvoor expres waren overgekomen. Een klein misverstand omtrent de afspraak maakte, dat het bestuur van „Koophandel" nog bij elkaar moest worden geroepen, maai; niet lang duurde het, of genoemd bestuur vergaderde met de hoofdbestuursleden van de transport- organisaties. Op voorstel van den Heer Bur gemeester van Broek op Langendij'k werd een 'commissie benoemd, bestaande uit twee ver tegenwoordigers van „Koophandel", een hoofd 'bestuurslid en een leider van de transport-or ganisaties, van welke commissie de Heer Bur gemeester van Noordscharwoude voorz. zal zijn. Heden avond zal deze commissie vergade ren en met voorstellen komen, die beide par tijen zouden moeten bevredigen, welke bespro ken werden in de vergadering der beide be sturen. Komt men tot een resultaat, dan zal het besluit worden behandeld in de vergade ring van de vereeniging „Koophandel", welker leden tot eene vergadering zijn opgeroepen op a-s. Woensdagavond. Dat zal natuurlijk de be slissende vergadering zijn. De week is niet slecht begonnen, laten we hopen, dat zij een goed einde heeft. Verwacht mag worden, dat het conflict een einde zal nemen. ZUIDSCHARWOUDE. Ons fanfarecorps „Kunst na Arbeid" behaal de Zondag j.l. op het concours voor Harmonie- gezelschappen en Fanfarecorpsen te Koog a. de Zaan den lsien prijs in de afd. Uitmuntend heid. Daar tweemaal achtereen den eersten prijs in die afd. is behaald, is men nu gekomen in de Eere-afdeeling. NIEUWSTIJDINGEN Door een slier aangevallen. Uit Jluinerwold meldt men ons: Toen de landbouwer H. Buiten Kzn., Oosteinde, gem. Ruinerwold, zijn stier uit den stal liet, werd hij plotseling door den kolossus aangevallen. De stier drukte hem met de horens tegen een ïnuur. BI wist door een handige beweging weg te komen, sprong in een greppel, waarin de stier hem niet volgde, snelde toen naar een buurman en werd weer achtervolgd en ge- stooten door den stier. Intusschen had de dienstbode van B. de tegenwoordigheid van geest ,een koestaldeur te openen en B. daar binnen te trekken. De deur kón (nog juist wor- jden dicht getrokken. Gelukkig maar, want de kolossus ramde met zulk een kracht tegen de deur aan, dat het kozijn brak en een stuk' van 'den muur scheurde. B. heeft inwendige zware kneuzingen bekomen, bovendien is zijn eene oog ernstig beschadigd en zijn Meeren aan flarden gescheurd. Warmte en geein (Water. Uit Amsterdam wordt aan de „N!. R. Crt." gemeld Nauwelijks zijn de eerste warme dagen ach ter den rug, of met automatische zekerheid keert het watergebrek, waarover ook' ten vori- gen jare gedurende de hitteperiode hier ter stede geklaagd werd, tot ons terug. Op de bovenhuizen is gebrek aajn drink- en wasch- water .Gisteren begonnen de kramen al (wat langzamer te toppen en vandaag kwam (er geen druppel meer uit om de dorstige kéelen te la ven <5ï te wasschen en te plassen. Mem weet wat wethouder Wibaut het vorige jaar als de oorzaak noemde; het nog niet ge reed zijn van een tweeden waterkelder aan den Haarlemmerweg, waarvan de noodzakelijkheid al in 1905 was vastgesteld! Naar mensche- lijke berekening, zoo verzekerde hij echter toen, zo ude kelder in Mei 1923 gereed zijn. Wij schrijven thans Juli 1923, maar de kel der blijkt nog steeds niet klaar te zijn en Am- 'sterdam mag weer eens versmachten; mag zich weer troosten met de raadgeving, die wethou der Wibaut ten vorige jare gafwees op warme dagen zuinig met het gebruik van water! De beste zuinigheid is waarschijnlijk op die dagen lieelemaal niets te gebruiken, gelijk de bewo ners der bovenhuizen nu veroordeeld zijn ie 'doen. Maar of die te verantwoorden is, is een andere vraag. Wij hopen dat de raad, naast het politieke gedoe, waarop hij ons telkens ver gast, in zijn volgende vergadering ook eens tijd <en gelegenheid zal vinden dit algemeen belang 'te bespreken en kort en goed een einde te maken aan dezen schandelijken toestand. Verspill geen duinwater. Nu de warme dagen zijn gekomen, ineemt weder eem deel van de bevolking 'zijn toevlucht tot „wasscbe me nplassem". Het gevolg is, dat', evenals in de plotseling waiïne dagen van Mei tl922, de bewoners van een aantal bovenhuizen op bepaalde uren van den dag zonder water komen te zitten. De oorzaak van dit waterge brek is niet, dat er onvoldoende hoeveelheid 'water door het waterleidingbedrijf in de stad wordt gevoerd, doch wordt veroorzaakt door 'het feit, dat men in een groot aantal wonijngen thet water verspilt en vermorst. Daardoor is het verbruik grooter dan de hoeveelheid die kan worden aangevoerd en uit den 'waterkelder ban den Haarlemmerweg kan worden aange vuld en vermindert de druk, waaronder het water wordt geleverd en daardoor de hoogte, die er mee kan worden bereikt. 1 Er is op Vrijdag 6 Juli aan drinkwater in de" stad geleverd ruim 63.000 M3. De bevolking rekende op 700.000 M3. Wanneer dus ]n een aantal woningen op die dagen geen groote ver spilling van duinwater was voorgekomen, zou op geen enkel bovenhuis watergebrek zijn ge weest en geen enkele bewoner te klagen heb ben gehad. Het gebruik op Vrijdag 6 Juli was nog groo ter, dan op een der bekende warme dagen van Mei 1922. Het is mogelijk geweêst, den aan voer nog iets grooter te maken Idoor den druk in Leiduin te verhoogen. Verdere verhoogling echter zou den aanvoer onveilig maken. De tweede duinwaterkelder aan den Haar lemmerweg is nog niet gereed. Dit duurt nog enkele weken. Is die eenmaal gereed, dan kan op uren van groot waterverbruik op warme dagen meer dan thans wordeii aangevuld. Ook dan echter kunnen een aantal bewoners van benedenhuizen, wanneer zij er toe overgaan om met duinwater te „plassen", d.w.z. om het te verspillen, hetzelfde watergebrek voor de bovenbewoners doen ontstaan. Daarom verzoekt het Gemeentebestuur zeer dringend, om op warme dagen het water wel te gebruiken, maar er niet mee te plassen. Voor verstandig gebruik is er voor ialle bewo ners ruimschoots water. Voor onverstandig ge bruik si geen water genoeg en kan er ook wan neer die verspilling op groote schaal (geschiede nooit water genoeg worden aangevoerd. Alweer de koolzuurilesch. Zaterdagmiddag omstreeks half drie werden de bewoners van Bilderdijkstraat en omgeving •opgeschrikt door een hevigen knal, welke ver oorzaakt werd doordien een ijzeren koolzuur- flesch van IV2 M. lengte was gesprongen. Voor han in de Bilderdijkstraat nabij het gebouw van de Openbare leeszaal stond een gropte 'vraoht-auto van de firma Hopgenraad en Wes- sels, op welke auto vijf van dergelijke kbolzuur- flesschen lagen. Men was juist bezig een piano af te takelen, toen één dezer flesschen ten gevolge van de brandende zonnehitte, waarin de auto stond, stuk sprong. Door den hevigen luchtdruk werden over een groot gedeelte van 'de straat de vensterruiten verbrijzeld. Vooral het gebouw van de Openbare Leeszaal had veel glasschade. Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Alleen van een groepje kinderen, dat op straat speelde, kreeg een jongentje een lichte verwonding door glasscherven. Ten einde verdere ongevallen te voorkómen, werd de auto met de koolzuurflesschen zoo Spoedig mogelijk in de schaduw gebracht. Het achterste gedeelte van het voertuig werd zwaar beschadigd. De brandweer welke werd gealarmeerd was spoedig tof hulpverleening ter plaatse. Auto-banidieten. De gelddrager De Jager van de Coöperatieve Vereeniging „Vooruitgang" moest omstreeks elf uur, zooals trouwens eiken dag (zijn taak is, geld brengen naar het kantoor van de Amster- damsche Bank. In bankbiljetten van f 100, f 60 én f40 en in zilverbons van een rijksdaalder was hem een bedrag meegegeven van f 7000, terwijl hem bovendien nog twee zakken specie van f500 elk waren toevertrouwd. Van het hoofdkantoor aan de Schoot er boschstraat had De Jager order om aan den Noordsingel hoek Zomerhofstraat op de tram te stappen. Terwijl de man daar bij de halte op lijn 11 stond te wachten, kwam plotseling een auto langzaam aanrijden uit de Zomerhofstraat. Een man sprong er uit, vloog op De Jager aan, gaf dezen een slag en een stomp, zoodat hij viel, rukte het pak met de f7000 aan bankbiljetten weg, wierp dat door het openstaande portier in <de auto, wipte in een oogwenk naast den chauf feur en iin razende vaart' stoof Se auto, v<%t omstanders zich er nog rekenschap van 'hadri gegeven, wat er gebeurd was, den 'Noordsjn af in de richting van den Bergweg. - Onmiddellijk heeft men de politie gew schuwd, die in alle richtingen heeft getec neeid en gewaarschuwd. De omstanders ben van de auto de volgende beschrijving' geven: zwart gelakt met grijze kap; 'het J mer zou 21015 zijn. De brutale roover iemand van middelbaren leeftijd zijn, ge^ in roodbruin pak. D egelddrager De Jager is een krasse van 59 jaren, die meermalen veel grootere men heeft weggebracht. Meestal werden ■ten geleide nog één of twee mannen medc, geven die hem dan volgden. Vanmorgen 1 ddit in verband met de vacanties aan );\c.. uitgang niet gebeurd. De politie stelt naar dezen brutalen roo( het hart van de stad een (uitgebreid ond zoek in. De auto-bandieten gearresteerd. De politie had in den loop van haar onderzo, voldoende gegevens verkregen om te verond, stellen, dat de auto, waarmede het misdrijf gepleegd, was gestald op de schilderswerkpla; in de Roseveldstraat om te worden gereparee, daar er eene aanrijding mede had plaats De eigenaar, zekere J. Molhoek, glazenwasscl van beroep, 31 jaar, was reeds ZaterdagmidJ met zijn vrouw en zijn vriend, een kellner Katenarecht met diens vrouw, naar Amstere; gereisd, waar zij hedennacht door Rotterdam- sc-her echercheurs zijn gearresteerd en hede morgen naar Rotterdam zijn overgebracht auto stond Zaterdagmiddag 1 uur weder de garage op den Schiedamschen dijk, vanwa de wagen op verzoek van den kellner door chauffeursleerling naar de werkplaats is voetd. Een goed in elkander gezet plan dus. politre heeft voldoende grond om te veronda selllen dat Molhoek chauffeerde, toen de bruti roof plaats had. Het nummer was natuurlijk a 2514. Op den achterkant van de gereedschapskj waren gaten, waarin met gemak een ander nis jnerbordje kon worden aangebracht. Verschillen, getuigen hebben thans den wagen herkend, die meeimalen op hetzelfde tijdstip dat de gelddraa van de coöperatie op de tram stond te wachten, dat punt hebben zien voorbijrijden. DE DAG VERSCHIJNT NIET. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal van de ve schijning van het dagblad De Dag niets koma De geheele organisatie van redactie, administrati drukkerij en exploitatie was gereed, doch di laatsten tijd is er „verschil van meening" ontstaa tusschen den heer Willem Broekhuijs en den hooi redacteur, den heer Schroder, met het gevolg „a dus deelde laatstgenoemde het blad mede, dat heer Broekhuijs geen enkele verplichting erke en gezegd heeft zich van alles terug te trekka De heer Broekhuijs bevindt zich in het bitenlaa De gelden, benoodigd voor de uitbetaling van i week-salarissen. waren Zaterdag nog niet ontvanga Het blad vernam verder, dat de cauties bij bai ken, welke verschillende leden der redactie bij k aanstelling verlangd hadden, alle staan op naai van deri heer Broekhuijs. Wat de contracten be treft, deze waren niet door den heer Broektoj maar door den heer Schroder onderteekend; e zouden nieuwe contracten komen, zoodra de Ko ninklijke bewilliging op de statuten van de ven nootschap zoude zijn verkregen. Zaterdag was er in een perceel op de N'. Z. Voo burgwal te Amsterdam redactie-vergadering, wal al zal De Dag nu niet verschijnen, de groot» advertenties volgens het bekende model lagen reeds ter opneming in andere bladen gereed, daarvoor is de plaats wil de reeds geheel geconstitueerde rc dactie nu trachten' om, gebruik makende van 4 geheel gereed liggende organisatie, toch een dag blad uit te geven onder den naam van De Nieun Dag, die gedrukt zoude worden bij de firma Hol dert en Co., in het gebouw Felix Meritis aan 4 Keizersgracht, in vroegere jaren drukker van Di Tijd, het reeds lang verdwenen ochtendblad Di Echo en later van de Christelijke Amsterdammer, Naar. men mededeelde, is de verschijning van dit blad, dat dus voor De Dag in de plaats sa! treden en waaraan de naam en cie fondsen van dei heer Broekhuijs niet verbonden zijn, op vandaaj verzekerd en was mea Zaterdag in de weer vod de samenstelling van het eerste nummer. De heer W. Broekhuijs heeft het volgend schij ven gericht lot het Persbureau Yaz Dias te Am sterdam. ,„Het is volkomen onjuist, dat ik het land heb verlaten. Ik woon Piet Heinstr. 100 's-Gravenhage en ben thans in Amsterdam ten einde aangelegenheden betreffende „De Dag" t regelen. Het conflict tusschen den heer Schrodd en mij is ontstaan door dgiens aankoop van ea Gosspers met veel te laag productievermogei Ik heb Zaterdag een schijven gericht aan alk leden der Redactie, waarin voorstellen wordei gedaan, doch ik vermoed, dat de hoofdredacti» deze brieven niet heeft doorgegeven. Een cheq« van 5000 Pond Sterling is thans nog in het ben der Schrodercombinatie. Contracten door mj gesloten zullen worden nagekomen, voor zoova ze niet reeds door de mede-contractanten rij1 verbroken. Het contract tusschen mij en den bf Schroder gesloten was reeds eenige weken ver vangen door een overeenkomst met de Com manditaire Vennootschap „Dagblad De Dag" Nu de geheele redactiestaf de relatie met mi heeft verbroken, verschijnt het Dagblad „D< Dag" natuurlijk niet. Teneinde mijn standpun te verdedigen zal „De Dag" zoo vaak als noodig oordeel verschijnen. Het is onjuist, wa de (heer Schroder aan de N'. R. C. heeft gezegd adt gelden als zekerheidsstelling ten name van mij bij eenige bankinstelling zouden zijn gedepo neerd. Slechts eenmaal heeft een redactielid d: verlangd, doch ik heb dit met de meeste beslist heid geweigerd. Desgewenscht staat mijn schrij Ve u re(factie te Uwer beschikking. Doo1 zich „los te maken van Broekhuijs" en diens om geving, heeft de geheele redactiestaf elk rech op schadeloosstelling verwerkt en vervalt natui» hjk mijn voorstel. De heer Schroder en ik hebben de afgeloope" week verscheidene telegrammen gewisseld, ik allen zal publiceeren. Hoogachtend, ,(w-g.) BROEKHUIJS J Men ten aar die op plaats schrifti .handel1 ut, dat niet va moei 1 Het sien," seft, da land 'tl en zij® vreenK in zijn houdeir do r po i bet kit men zi aangek te heb Wat daling wordt midati» kaansc stande! 'strijdro niet m zame geerinf stand organe zo um< litiek tyan d< Poin Paus óm zi< ïnnerd- Belgis» catie v Ove: Idig de brie fa (Voegdl buiteni •den P dat va is niet Poin tigheic slechts vloeiet lijke waard» reldliji Bjj opheff hadden de bri' had. I zulk e 'Zij is afhanl teeren gen d' We uit 'en hei ken t» De P; De. deze, 'dracht ons 01 verdra 1 Frai verwo bid v hing c fin an r 'sulitetr verdra taalkr binnei was g der e» nente waarb land Dui in pla aan zi /der g» 'seeret Wij opgee en eea wil. I Heen /Dit z om oa verwc cieele recht» van r De de d< et sir Rei gealli dinge (nighe da t d door 'blade 'gezar be t re: het I

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2