[AAK. op VRIES e r s. Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. itiên. v. ach tnpoedei aaart Morra, Alkmi Donderdag 13 Jtili 1933 33e Jaarg per 3 maanden f 1,15 hof 5. stjes met zad^ m. Maar dezt grijker dan mei) re jaren, uten kwamen leV( worden ui'tgepi- vormden, dat^ n geslaagde ver» ag voor de Jav, hans de ]ij<]{ 3ed van kinine schen eveneens hun Indische Ion de kinacult eweldige daling bracht, vele om te zetten, op Réunion, jj e en1 in Togo i.fj en ten slotte laa'tsen wakker -Amerikanen op aangelegd van jds door hun rt oeid 1 een Nederland 3t, dat het zoc een ramp voor P m bedrijf beklante WEG B 11, brEKHAKi Goncer '1 ibieding, Alkmaii „Calimax VPPOEDB MO. 80. tsukmnkmi ss we m IHI.IHiJkll COURANT. Deï8 coaraiitjerscliijiit Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNEMENTSPRIJS REDACTEUR-UITGEVER J. H. KEIZER BUREEL: .l'oordscharwoiide. PR IJ 8 OER A. EKTENT ljfi N t Vaa 1h regel» 75 ct., elke regel meer IS ct. Groote letteri of vignetten worden naar plaatsroimte berekeid Brieven rechtstreek» aan den Uitgever de LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredetusi." CREDIETEN. DE UITKIJK ke men ge- iet, daarom ledikanten, kochtin of t gegeven, azijn kebben ort. Het is een algemeen menschelijke en mak kelijk verklaarbare gewoonte om in een twist en in het vuur van zij adrift dingen te zeggen en daden te doen, waarvan men bij kalmer na- J® fldenken de verantwoordelijkheid niet durft aan vaarden. Maar het blijft niettemin uiterst moei lijk op den eisdh van de tegenpartij, wier woor den of gedragingen ons tot die onverantwoor delijke uitingen prikkelden, later onze woorden te slikken en oinze daden te 'verloochenen. Voor een soortgelijke moeilijkheid ziet zich j de Duitsche regeering geplaatst. En het is wel waarschijnlijk, dat de bezetters' van het Roergebied, België en Frankrijk, opzettelijk den eisch hebben gesteld, dat zij de daden van sabotage niet makkelijk zou verloochenen, ten ékide Duitschland in deze moeilijkheid te brein - gein, of verder nog, door de weigering van Duitschland den voorsprong te kunnen inhalen, dien het door den brief van dein Paus en de houding van Engeland in de publieke opinie der wereld en bij de regeeringen op zijn beide tegenstanders gekregen heeft. Die Duitsche regeering 'heeft feitelijk' reeds meermalen veroordeeling uitgesproken, die thans op België's voorstel, de beide bezetten de mogendheden van haar eischein- Die eisch was dus eigenlijk overbodig. En door dien eisch wordt de veroordeeling op verzoek van den Paus onwaarschijnlijker, wat zeer zeker ook wel in Frankrijk's en Bielgiië's bedoeling ligt. Duitschland, dat moet men natuurlijk voor opstellen, voelt zich aan de Rper ernstig te kort gedaan, maar mist de macht daartegen als staat in verzet te komen. Het ziet bovendien de terroristische maatregelen, die Frankrijk en België in het bezette gebied aanwenden, ten einde de 'bevolking tot hun wil te dwingen' als een ergerlijke onderdrukking. Wanneer het met temin de gewelddaden der saboteurs veroor deeld, die vooral onder de rechtscihe nationa listen te zoeken zijn, dan is dat natuurlijk met in de eerste plaats uit ethische, maar uit prak tische overwegingen en wel omdat deze sabo tage het lijdelijk verzet bemoeilijkt door het uitlokken van nieuwe terroristische maatrege len en omdat het de publieke opinie der wereld tegen Duitschland inneemt en in. 't algemeen zoowel bij het publiek als bij de gealliëerde re geeringen de Duitsche zaak benadeelt. Duitsch land tracht dan ook zeer duidelijk door lijde lijkheid alleen de Fransch-Belgische actie te verlammen. Maar onder de Duitschers zijn er natuurlijk, die er anders over denken- En zoo de Duitsche regeering hun daden al veroor deelt, het moet toch eenigszins de neiging kun nen begrijpen om terug te slaan, als men ge slagen wordt. Het moet bovendien met het ge helen van een groot dee lvaln het volk, dat in de sabotage eigenlijk alleen onvoorzichtig en onverstandig beleid ziet, maar den Franschen en Belgen het welzijn guint, rekening houden. Waar dit' een openlijke veroordeeling van de daden van sabotage al bemoeilijkt, wordt die daad nog zwaarder, wanneer ze verricht wordt op den eisch van Frankrijk en België zeiven, zoodat waarschijnlijk de Duitsche regeering daartoe ook wel niet zal overgaan zonder te vens het Fransche en Belgische terrorisme te veroordeelen. 'De 'beide bezettende mogendhe den zullen met een dergelijke verklaring wel geen genoegen nemen. Maar het ergste voor Duitschland is, dat allicht ook Engeland er 'niet tevreden mee zal zijn. Op deze ontevredenheid hebben waarschijnlijk Frankrijk' en België wel voornamelijk gespeculeerd, n ude Englsche eeischen 'hen zeker in het inauw beginnen te drijven. Want het wordt steeds duidelijker, dat Enge land niet geneigd is opnieuw, als het tot nu te deed tegenover-- de Franschen bakzeil te halen. Engeland wil eindelijk tot een oplossing van het schadetergoedingsvraagstuk komen, liefst met, maar zoo noodig zonder Fransche medewerking. Daartoe is echter eerst een op lossing van het Roer-conflict inoodig. En ten einde daartoe te geraken, heeft het de vragen gesteld, die Frankrijk thans zoozeër in het naüw drijven. In Engeland begint men 'dat ook te begrijpen en ziet er zijn wantrouwen in de Fransche bedoelingen door bevestigd. En tenzij Frankrijk zijn ware bedoelingen wil ver loochenen, schijnt de scheiding tusschen Frank rijk en Engeland' onvermijdelijk dichtbijj. België raakt daardoor onmiddellijk in een allërnetelig- site positie. En het is dan ook natuurlijk ver klaarbaar, dat het België geweest is, dat de door Duitschers gepleegde daden van sabotage heeft aangegrepen als middel om zoo mogelijk tusschen Duitschland en Engeland de verwij dering te brengen, die Eingeland's vastbeslo tenheid inzake 'het Roer-conflict oogefablikke- lijk aan het wankelen kan brengen. Maar juist omdat het slechts ^ogenblikkelijk is, 'kan het hoogstens uitstel van executie ge ven. Het schadevergoedingsvraagstuk moet op gelost worden. En allen zijn het er over eens, dat dit heel spoedig moet gebeuren. 'Nu de Engelse hen dat begrepen hebben, zullen ze de hand wel aan de ploeg houden. E|n het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat ze zullen trachten daarbij Amerika's medewerking te krijgen. Bij de viering van den Amerikaainschen onafhan- kelijksheidsdag liepen te Portland in den 'op- todht, die president Harding ging begroeten, afdeelingen matrozen en mariniers van den Britschen kruiser Curlew mede. En president Harding vestigde er terecht de aandacht op, dat dit de eerste maal was, dat Engelsche troe pen deelnamen aan de vierling van het feit, dat Amerika zich van Engeland had vrij gevoch ten. Het teekent de steeds aan hartelijkheid winnende verhouding der beide Engelsch spre kende volken. De sympathie voor Frankrijk zal er daarentegen in Amerika wel niet grooter op worden, nu de officieele uitlegging 'in de Fransche Kamer van het verdrag van Washing ton gegeven de neigiing verraadt om zich door dat verdrag tot beperking van de bewapening ter zee niet onder alle omstandigheden al te vast te laten binden. De oplossing van het schadevergoedings - vraagstuk, de netelige kwestie omtrent het be stuur van het Saargebied, op voorstel van En geland voor den Volkenbond gehraebt de te genstelling in het nabije Oosten, waar Frank rijk zich nu naar Turkije's wenscheh inzake de rentebetaling blijkt te willen voegen, het zijn alle uiterst gevaarlijke haken, waaraan de Fransch-Etngelsc'he vriendschap zich de laat ste kleeren van het lijf kaai isdheurein. En een poging als de Belgische om door nieuwe com- plicaties den weg, dien Engielaind ter oplossing Van het schadevergoedingsvraagstuk zoekt te barricadeeren, lijkt daarbij wel wat op hinder lijk kinderspel. RECHTZAKEN Zitting vap. 10 Juli. Nieuwe iZalksn. De inbraak in (de villa „Monanne". Heden stond slechts een zaak op de rol, zoodat de vacahtiekhmer der strafzittingen een lichte taak had. Terecht stond de in 1893 te A dam geboren „koopman" Frans T. Hij leefde eenigeii tijd te Alkmaar samen met zijn veel oudere nicht Dieuwertje T. uit Medemblik, die het eerzame beroep van voddenkoopster uitoefende, ioen deze samenleving dé komst van de luiermand in 'tverschiet stelde, trouwde Frans zijn be koorlijke nicht en wier plz'ich Op als kostwin ner en broodverdiener. Heel hard schoot die affaire niet op en Frans leefde hoofdzakelijk, oogenschijnlijk althans, van 6 gulden die hij uit de armenkas genoot en die metn hem zeker had toegedacht uit vrees, dat hij de halve stad zou leegplunderen. Waint Frans is een ma|nnetje, dat er geen overdreven eerlijkheidsbegrippen op na hield, althans was hij meermalen veroordeeld tot ta melijk ernstige straffen, terwijl hij ook ter zake wederspannigheid en vernielen reeds vonnis sen 'had ondergaan. Fralns kon 'het met de 6 gulden bedeeling, voddenkoopen en katten - stroopen niet bolwerken ein kreeg het op 15 Juni in zijn verward hoofd om te gaan inbre ken en stelen. De villa van den heer Berentsen, lid der bekende firma Vroom en Dreesman, was het dorado, wat voor Frans de bron zou zijn om "zijn armoede te lenigen. Hij dacht de villa onbewoond en brak omstreeks half twaalf '.s'nachts. ('Het politietoezicht in Alkmaar is om en bij „nihil") aan de achterzijde van het perceel in, dat hij door den tuin was genaderd. Inderhaast scharrelde Frans alle voorwerpen en 1deedingstukken (de geldswaarden en pre- ciosa der familie werden bew&aid in de solide safe van de Ned. Landbouwbank) die Voor de hand lagen bijeen. Hij stelde als Voddenkooper zijn evschen niet hoog. Doch voordat hij zich echter met zijn 'bescheiden buit uit de voeten had kunnen maken, werd hij door de politie, bijgestaan door een burger met een afgerich- ten herdershond en den politierechter in hoogst dezelfs eigen persoon overvallen en 'ge knipt. Want de onfortuinlijke krakiestnaker wist niet, dat de dienstboden dein vprigen dag waren teruggekeerd. Zij bevonden zich reeds op hun slaapkamer en hoorden beneden gerucht. Daar op wisten zij vanaf het balkon eenige yoorbij- g,angers te waarschuwen, die de politie met het feit in kennis: stelden, met gevolg dat Frans, nog in het bezit van verschillende ge stolen voorwerpen, op heeterdaad werd betrapt, Na vanaf 15 Juni in voorarrest 'te hebben door gebracht, werd zijn zaak met bekwamen Spoed behandeld. Hij erkende hetgeen ihem ten laste werd ge legd, en "beweerde dat werkloosheid en 'ar moede de oorzaak was van zijn misdrijf. Op grond echter van zijn ongunstig verleden vorderde het O.M, tegen Frans 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Zijlmaker; na eenige juridische bedenkingen te hebben gemaakt, refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. A.s week uitspraak. SPORT EN WEDSTRIJDEN OUDKARSPEL. De korfbalvereeniging „S.S.Sl." alhier, speel de Dinsdagavond te Koedijk tegen „Excelsior" 'aldaar. „S.S.S." won met 31 Plaatselijk Nieuws ZU1DSCHARWOUDE, De broodbakkerij van den heer J. H. Kuiper is gisteren in publieke verknoping in feigendom vergegaan aan den heer. J. Leeuwerik alhier. ZUIDSCHARWOUDE. Morgenavond geeft ons fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een openlucht-concert op het be kende terrein van den heer S. (de Bper in De Koog. UIT DEN OMTREK SINT PANCRAS. Zeer veel is er in den veriaopen natte tijd om droogteen warmte geroepen. Doch thans wordt deze zoo zeer geroepen warmte nadeelig voor de tuinderij- Zeer veel winteraardappelen, welke ei genlijk in het begin hunner groei zijn, staan nu te steiven. Zoo zelfs, dat het er in het algemeen slecht begint uit te zien met dit product. Ook andere gewassen hebben, en vooral op hoog land, zeer veel van den brandenden zon te lijden. SINT PANCRAS. Dinsdagavond werd de finale der seriewedstrij- <jen van S.D.W.. gespeeld tusschen S. D. W. I Vrone I. Deze wedstrijd werd door Vrone met 1—2 gewonnen. Uitslag Verkoopingeri. Uitslag publieke verkooping gehouden door notaris Johanm W. C. Krooin te Zuidscharwou- •de op Dinsdag 10 Juli 1923 in het café van Kuilman te Oudkarspel: Voor Erven wed. H. Eiland: 1. Een huis en erf aan het moordeinlde te Oudkarspel, Kooper P. Visser te Oudkarspel voor f 1060. Voor de heeren E. C. Stoel es,.: 2. a. Een huis, schuur en erf aan de Burg gracht te Oudkarspel, groot ongeveer 11 A. 48 c.A. Kooper C Pranger Cz. te Oudkarspel, voor f1940.—. 'b. Een schuur en erf aldaar, groot ongeveer 2 A. 92 c. Kooper M' Bprst Cz. te Zuidsohar- woude voor f 560. NIEUWSTIJDINGEN. Brand. Te Heerhugowaard is de bakkerij van den hee rC. Groot afgebrand. Verzekering dekt de schade. Bij hel zwemmen verdromken. De 15-jarige C. Jans te Almelo is bij het zwemmen in het kanaal AlmeloNordbonn ver dronken. Noodlottige twist. Dinsdagavond ontstolnd twist in 'de Thalia bar in de Korte Reguliersdwarsstraat. Een be zoeker loste eenige scheten, met gevolg dat een vrouw en een andere gewond werd. De dader is naar den politiepost in de Halvemaansteeg gebracht. Men meldt ons nog 'dat de dader vijf scho ten heeft gelost. De gedooide vrouw trachtte te vluchten naar een nauwen hoek bij de piano. Zij werd door een kogel in het hart getroffen. Een vrouw die niets met den twist had uit te staan kreeg een kogel in den buik. Zij snelde de straat op en vluchtte een winkel aajn de overzijde 'binnen. De dader trachtte nog zelfmoord te plegen doch de kogel, dien hij had afgeschoten, miste. Een auto van den Geneeskundigen Dienst was onmididellijk ter plaatse. De geneesheer, die eveneens dadelijk aanwezig was, kon bij de eene vrouw slechts den dood eonstateeren. De gekwetste werd vervoerd naar het Binnen gasthuis. Het onderzoek werd geleid door den com missaris in de eerste sectie den heer Heeroma. Wij kunnen nog medédeelen dat het slacht offer, een gehuwde vrouw, was getrofefn door revolverkogels. De naam van dè gewonde is G. Webbenhuis. De substituut officier van justitie, mr. M. D. U. S van Lier, was omstreeks één uur op de plaats van de misdaad aanwezig. i In een woning geschoten. Te Alteveer (gem Onstwedde) werd door een raam in een woning geschoten, waardoor man, vrouw en kind werden getroffen, doch geen hun ner levensgevaarlijk. f Gedwongen werkloosheid. Dbor de transport- en bootwerkersstaking in Engeland ontving de firma H. ten Cate Hzn. en Co. te Almelo geen garens. Aangezien daar door geen stoffen gewezen kunnen worden, 'zullen hare fabrieken deze week' a.s. Donder dagmiddag 1<2 uur stop gezet worden. Iudjep de- toestand voortduurt, zal ook de volgende week koyter gewerkt worden. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1