EHM UÉMM (IMOM Blad)! BepMBS-JUfliieiin en een goede raad. Zaterdag 14 Juli 1923. DE VROUW Huishoudgeld vond de brave schrijver onge twijfeld uit den boozewant dat de man geld gaf aan zijn vrouw voor het huishouden ver sterkte haar maar in de verkeerde opvatting 'dat de man voor het verdienen van geld moest zorgen en zij voor ihet uitgeven, Het is werkelijk jammer ,dat hij verzuimd 'heeft, om een middel 'tegen dez ebedroevetnde kwaal aan te geven. Het beperkte intellect van de vrouw verhin dert haar natuurlijk, om een middel te vinden 0m huis t ehouden zonder geld; maar van het onbegrensde, scherpe verstand van een man, wijsgeer nog wel, hadden wij een oplossing van 'dit, voor alle huisvrouwen zoo interessante pro bleem mogen verwachten. Deze is, helaas, ach terwege gebleven; en zoo is de vrouw, erfelijk 'belast of niet, wel gedwongen om het huis houden te blijven drijven met behulp van het geld dat de man, die uit belangwekkende vraag stuk al evenmin heeft weten o pte losseïi, nog steeds goedschiks of 'kwaadschiks verstrekt. Het is te hopen ,dat de economen eens hun bizondere aandacht gaan wijden aan dit maat schappelijk kwaad, dat Schopenhauer niet bij machte is gebleken, uit de wereld te helpen. Een goede zijde heeft 'het nietige slijk der aarde, dat zoo min of meer gedwongen uit de banden van den man in die der vrouw over gaat, welke laatste dan voor de spoedige dis tributie zorgt, anders toch wel. Het versterkt/ namelijk den band tusschen man en vrou i~ altijd volgens Schopenhauer, die er vcjor een filosoof erg materieele opvattingen op/ na blijkt te houden. Het' is goed dat we er'eens -aan herinnerd worden. Schopenhauer is aft lang ter ziele en zijn beschouwingen verheugen zich in een zeer beperkte populariteit; vooral de vrouwen zullen zich er weinig in /ve rdiepen. Het mag dus nog wel eens herhaald worden de hechtste hand tusschein man en /vrouw wordt gevormd door het huishoudgeld. (Zonder huis houdgeld geen hemelsche razen/ Dat is door Schiller over het hoofd gezien. Doch de arme Schiller was een dichter en pie kan niet in dergelijke prozaïsche bizonde/rheden afdalen. „Liebe, Liebe ist nur Quatsch!" luidt het re frein van een cabaretliedje, v-vaarvan 'de dichter aanspraak kan maken opgeestverwantschap met Schopenhauer. Daa rjmoet de beroemdste 'dichter het tegen afleggen^. f Een andere beminnelijke eigenschap van de vrouw is, dat zij geen amdere vrouwen kan uit staan ,lees ik verder. Mt^amnen kunnen natuurlijk wel eens iets met en telgen elkaar hebben, maar tusschen de vrouweni onderling bestaat van mature een vijandig gjevoel. „Als zij elkaar op .straat ontmoeten wissfelen zij blikken als dolk steken- Als twee vrc(Uwcn aan elkaar worden vorgesteld, is het n^et moeilijk te zien, dat zij zich veel minder op haa rgemak gevoelen en zich heel ande-rs t.r achten voor te idpen dan zij zijn en dan dit bi j r.an(ne|n. het geval is. De plichtplegingen die; twe evrouwen tegenover el- kaa rmaken zijn dan ook veel belachelijker dan bij de manneJn.' 'Dat is natuurlijk een al gemeen bekend f eit. Vrouwen zijn elkaar zelfs zoo vijandig gezand, dat zij altijd haarspelden en hoedepennen bij de 'hand houden om elkaar bij de eerste ve rdachte beweging te lijf te kun nen gaan. Haa^r beperkt verstand dat „haar geheel doet ojAgaan in de dingen van het bogemblik" bekfet haar te denken aan 1de onaan gename gevolgen die dit vijandige treffen na zich kan sleedden. Dit is na. tuur lijk' een betreu renswaardige kortzichtigheid, maar er schijnt niets aan te doen te zijn. ,,'Le mal est sans remède", zofjals de Fransche dichter zegt in een sonnet d at, tusschen twee haakjes, een ge heel ander o nderwerp behandelt. Het is alleen 'toe te schrjjsVen aan het zeer uitgebreide poli tietoezicht d'at deze ingeboren vrouwelijke ani mositeit nieti te dikwijls tot betreurenswaardige •publieke vetHooningen leidt. De minder kort zichtige marlmen zijn er beter iaari toe. Die kun nen hun gevoelens vrijelijk luchten in een boks- partijtje. Dai.t wordt opder de sporten gerang schikt. f Zelf!ken'ni|is is een schoone kunst, heeft, naar ik mieen, ffcalomo verkondigd. Het spreekt bijna vanzelf, dijt de vrouw die kunst niet beoefent. 'Zij kan erf zich niet aan wagen. Gelukkig daar om, dat 4r een Schopenhauer is 'geweest, die 'haar in sftaat stelt om zich zonder moeite een beeld te f vormen van de vrouw zooals zij/s! „Haagsiche Post'. DE DAÖ." Gelijk! wij hebben vermeld, zou Meerste nummcif verschijnen van het dagblad „ne „N ie uw Je Dag", in plaats van de krant van den he4r Willem B-roekhuijs, nu deze zich te ruggetrokken heeft. Het blad is echter met Verschellen. Het redactiebureau is voorloopag, gelijk vfanzelf spreekt, zeer „a l.improviste ge vestigdf in het perceel N.Z. Voorburgwal 258 Drukkjers zijn, zooals we ook reeds mededeel den, iie heeren Holdert Co- M. To <jn wij ons om inlichtingen bij „De Nieuwe Dag'/vervoegden, schrijft de Nieuwe ^tterd. Cou/ant", vernamen wij, dat verschillende niet I onbelangrijke bijdragen ontvangen zijn v0qJ het bijeenbrengen van de benoodigde ga nu#iesomo.a. zoo vertelde men ons, heeft ee,^ dai^ vV een vrij groote waarde ban juweelen ter beschikking gesteld om deze t'c gelde te maken Overigens- zitten wij, zoo ze'ide men ons ver der, op betrekkelijk geringe kosten, daar al de medewerksters en medewerkers dit voorloopig 'geheel belangeloos doen. Over salarissen is nog niet gesproken, en dat komt pas aan de orde, als de eerste aanloop geslaagd is. Natuurlijk, zoo voegde men er aan 'toe, is de staf van de verschillend eafdeelingen, we gens de veel bescheidener schaal waarop de onderneming nu wordt opgezet, veel te uitge breid en daarom is dan ook aan een ieder, die zich van een andere positie kan Voorzien, aan geraden dit te doen. Op onze> vraag hoe men eigenlijk' het zich terugtrekken van den heer Broekhuys verklaar de, antwoordde men ons, dat de indruk was, dat hij „eraf wilde", omdat hij niet de milli- onair is, waarvan hij de allures aannam. (Dit houdt hij' trouwens thans niet meer Vol. Hij beweert thans dat zijn heele kapitaal bestaat uit slechts f 10.000 nominaal obligaties der Hol- landsch eCredietbank, en dat de verliezen van de vennootschappen, waarbij hij betrokken is, zoo groot zijn, d.at het nieuwe blad (De Dag) er slechts met dje grootst mogelijke bezuiniging had kunnen fcömen). Reeds eenogen tijd "geleden, zoo hoorden wij voorts, was/'hij begonnen met moeilijkheden te maken. liet begon met een telegram, waarin stond, dht „de vergadering van aandeelhou ders" /der Holl. Cre-dietba-nk (een van zijn scheppingen) op grond van het feit, dat de -ari/de „Daily Mail" gekochte (en al weer af- b;1,Gosspers niet de in uitzicht gestelde c/pacEeit had, besloten had niet verder de d>;/richting van het dagblad „De Dag" *te finan- ciceran, tenzij een voor dan koop van de pers bestemde chèq.ue van 60000 gulden, welke in het bezit was van den heer Goedemans, alge meen adviseur van „De Dag" en 'aain dezen in blanco geëndosseerd, den volgenden dag in het bezit der bankdirectie zou zijn. Werd die -niet teruggegeven, dan zou de Bank den minister van justitie mee-deelen, dat zij niet wenschte mee te werken aan het verkrij gen van de Koninklijke bewilliging o 'pde statu ten van de N. V. dagblad „De Dag:" Die chèque schijnt nog altijd in het bezit van den heer Goedemans te zijn. Zij zou nu door den 'hee rBroekhuys bestemd zijn om aan de redac teuren hun salaris te betalen, maar de heer Goedemans zou, op raad van zijn juridischen adviseur, weigeren haar af te geven en de re dacteuren stellen zich op het standpu|nt, dat zij niets met den heer Goedemans 'te makefl hebben ,maar alleen met den heer Broekhuys. In verband met bovenstaande is vain 'belang de volgende brief van den heer Broekhuys aan de redacties der bladen: 1 „Het is volkomen onjuist, dat ik 'het land heb verlaten. Ik woon Piet Heinstraa-t 100, 's Gravenhage, en ben t'hajns in Amsterdam ten einde aangelegenheden betreffende ,,De Dag" te regelen. Het conflict tusschen den heer Schroder en mij is ontstaan door Idiens aankoop van een Gosspers met veel te laag productie vermogen. Ik heb Zaterdag een schrijven ge richt aan alle leden der redactie, waarin voor stellen werden gedaan, doch ik vermoed, dat de hoofdredactie dez e'brieven niet heeft door gegeven. Een cheque van 5000 pd.st is thans nog in het bezit der Schroder-öombinatie. Contracten door mij gesloten zullen worden nagekomen voor zoover ze niet reeds door de medecontractanten zijn verbroken. Het contract met den heer Schroder gesloten, was reeds eenige weken vervangen door een overeen komst met de commanditaire vennootschap dag blad „De Dag". Nu de geheele redactiestaf de relatie met mij heeft verbroken, verschijnt het dagblad „De Dag" natuurlijk niet. Ten einde mijn standpunt te verdedigen zal „De Dag" echter zoo vaak als ik (noodig oordeel verschijnen. Het is onjuist, wat de heer 'Schroder aan de „N. R. Crt heeft gezegd,, dat gelden als ze kerheidsstelling ten name van mij bij „eenige 'bankinstelling zoudein zijn (gedeponeerd. Slechts éénmaal heeft een redactielid dit ver langd, doch ik heb dit met de meeste beslist heid geweigerd. Desgewenscht staat mijn sehrij ven aan de redactie te uwer beschikking. Door zich „los te maken van Broekhuys en diens omgeving" heeft de geheele redactiestaf elk recht op schadeloosstelling verbeurd en vervalt natuurlijk mijn voorstel. De heer Sdhröder en ik -hebben de afgeloopen week verscheidene telegrammen gewisseld die ik alle zal pub'li - ceeren. Uit het bovenstaande blijkt, dat de heer "Broekhuys aan de oprichting van „De Nieuwe Dag" de wijze van aankondiging daarvan en de medewerking van het blad van 'zoo goed als den geheelen redactiestaf van ,JDe Dag" een 'motief ontleent om zich verder geheel van zijne verplichtingen ten aanzien van de redacteuren ontslagen te achten. Zooals we boven reeds zeiden is „De Nieu we Dag" gisteren niet uitgekomen. De redac tieleden van het dagblad „De Dag" (hebben 'zich gistermorgen naar het bureau van „De JDag" aan de Sophialaan begeven. Daar werd hpn de toegang geweigerd door mevr. Broek huys. De redactieleden hebben dit -door den hen vergezellenden deurwaarder doen consta- teerea. Door sommige hoofden van scholen is daaraan de uitleggmg gegeven, dat bij die temperatuur vrijaf dient te worden gegeven. 'Het gevolg is, dat de kinderen dezelfde of hooger temperatuur moeten verdragen in slecht geventileerde woningen - of i nde open lucht. Dit ltaatste is niet -alleen van toepassing op kinderen uit groote gemeenten, waar zij, zoo ze niet thuis zijn; zich moeten vermaken in dikwerf nauwe en' bedompte straten of langs onwelrie kende grachten, maar klemt vooral, voor buiten gemeenten, waar de kinderen vaak 4 a 5 K.M. van de school verwijderd wonen en zich daarom op het heetst van den dag langs heete, stoffige wegen, zonder eenige schaduw soms, haar buiten moeten begeven. Daargelaten nog de moeilijkheden en conflicten welke hiervan het gevolg kunnen zijn, acht de in specteur deze bepaling niet voor de uitlegging vatbaar welke de bedoelde hoofden er aan geven Het komt hem beter voor, dat de leerlingen gedurende den schooltijd zooveel mogelijk onder toezicht van het onderwijzend personeel blijven; op een koele plaats, zoo noodig buiten de school zouden ze, in afwijking van den lesrooster, altijd op aangename wijze kunnen worden beziggehouden waarbij dan niet te veel van hunne oplettendheid behoeide te worden gevergd. Regeeringsjubileum der Koningin De anti-revolutoinaire „Graafschapper" houdt een pleidooi voor een éénsgezind jubileumfeest. Het blad schrijft: He is inderdaad jatnmer dat dit op vele plaat sen niet mogelijk is, hetzij door een verstokt vast houden aan een bepaald punt van feestviering eenerzijds, hetzij van een niet willen loslaten van een onderdeel anderzijds. Ah rrr het verleden gevaren dreigden van den kant der zee, bij storm of hoogen vloed, dan trokken wij toch niet in twee of meer afdeelingen op, .om den vijand ons' erf te betwisten, en toen in 1398 buitenlandsch gevaar dreigde, toen stond tOLh ook liberaal en Calvinist, Katholiek en Israë liet zij aan zij om ons tegen revolutionaire diwing-, Lmdij te verdedigen. Zoo moet het ook nu zijn in tijden van festijn. Beiderzijds wat toegeven. Dat kan nu eenmaal niet anders. Onverzwakt dient onerzijds vastge houden aan den eisch: dankstond in de kerk, maar overigens neme men in aanmerking dat bij gezamenlijk optrekken niet- elk van de partijen haar zin kan doordrijven. Dan komt van gezamenlijke feestviering niets terecht. Waar strubbeling ontstond, poge men het nog te schikken. (Het feest van September is een nationaal feest. i 1 1 !•«-; k.l De kerken en kerkgenootschappen ontvingen van het ministerie van Binnenlandsch-e. Zaken en Landbouw den volgenden brief: 's-Gravenhage, 4 Juli 1923. Het aanstaand jubileum van H. M. de Konin gin stemt tot ootmoedige erkentelijkheid. De Regeering zou het op bijzonderen prijs stellen, indien op 5 September e.k. de kerkge nootschappen aanleiding konden vinden dezpe heugelijke gebeurtenis plechtig kerkelijk-te ge denken. De voorzitter van den Raad van Ministers, <w.g.) Jhr. Mr. Ch. RUIJS DE BEERENBROUCK Het behoud van d@ Stoom tram Alkmaar-Haarlem. De Hitte en de School. De inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem, dr. Sterck, heeft aan gemeente en schoolbesturen de opmerking gemaakt, dat in het leerplan van verschillende scholen de bepa ling voorkomt, dat bij een bepaalde temperatuur Door -de Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem' en Alkmaar, is 'aan den Minis ter van Waterstaat de volgende missieve verzonden De Kamers van Koophandel voor Haarlem en Alkmaar -hébben met teleurstelling kennis genomen van de geruchten, omtrent de ge heele of gedeeltelijke opheffing van de lijn HaarlemAlkmaar -der Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij. Deze lijn toch is nog steeds voor het ver keer in Kennemerlaind onontbeerlijk, zoowel voor het personen- als voor het goederénver voer. De bevolking van -tal van gemeenten, die niet aan het spoorwegnet zijn aangesloten is o pd-e -tram als vervoermiddel voor een goed deel aangewezen. Het .goederenvervoer in het bijzonder wat betreft groenten, bloembollen, bouwmaterialen, ijzerwaren, geschiedt hoofdzaak en bij voorkeur per tram-. De ongunstige financieele uitkomsten van deze lijn zijn met het voorafgaande slechts schijnbaar ih strijd. Reeds geruimen tijd 'is deze lijn door de exploi tee rende Maatsöhappij niet xmet dezelfde voorliefde en oplettendheid be handeld als de beter rendeerende lijnen van haar net. Van eenig streven om (de noodlijdende lijn door een bijzonder doeltreffende exploi tatie betere financieele resultaten te do-en af werpen, is niets gebleken, veeleer het tegen deel. Deze taktiek heeft tengevolge gehaJd, dat zoowel ihet personenverkeer als het goederen» vervoer ten deele andere wegen gezocht en ook gevonden hébben. Bij doeltreffende exploi tatie, waarbij rekening wordt gehouden met 'billijkte eischen van verkeer en vervoer, zou -de voorkeur zonder eenigen twijfel aan 1de tram zijn en in de toekomst weder Iwordein gegeven. De Kamers voornoemd meenen iin het. be lang van 'handel en nijverheid in hunne dis tricten krachtig te moeten aandringen op 'be houd van de lijn HaarlemAlkmaar als één geheel. Mocht electrificatie van een gedeelte dier lijn in de bedoeling liggen, dan vertrou wen de Kamers, dat die gevolgd zal worden door -de electrificatie der geheele lijn in de toekomst. Indien voorshands slechts gedeeltelijk elec trificatie uitvoerbaar mocht zijn, veroorloveq de Kamers zich er op aan (te dringen, dat in dat geval het goederenvervoer tusschen Alk maar en Haarlem zoodanig geregeld zal zijn dat overlading van goederen uitgesloten zij' m.a.w. dat de goederenwagens in bepaalde trei nen tusschen genoemde eindpunten zullen vervoerd worden, onverschillig of de beweeg kracht der treinen gedeeltelijk electrisch is of niet. Resumeerende hebben de Kamers vnd. de eer Uwe Excellentie in welwillende overweging te geven het daarheen te willen leiden, dat de tramlijn Haarlem—Alkmaar over het ge heele traject in bedrijf blijve, al dan niet ge heel of gedeeltelijk geëlectrificeerd en met zoodanige regeling van het goederenvervoer, dat dit zonder overlading van het eene eind punt en van de tusschengelegen stations naar het andere kunne geschieden. Die Kamer van Koophandel en 'Fabrieken voor Haarlem, (w.g.) ERNST H. KRELAGE, Voorz. MOLLERUS, Secretaris. De Kamer van Koophandel voor Holl. Noorderkwartier. S. W. ARNTZ, Voorzitter D. J. SCHEFFEL, A-dj.-Secret. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, 's Gravenhage. UIT ÜtiM OMTREK HEERHUGOWAARD. Maandag 16 dezer wordt aan het Hulppost kantoor Noord het telefoon en telegraafkan toor geopend. De uren daarvoor vastgesteld zijin van 3.30 tot 11, van 2 tot 4-30, en van 6 tot 7, wat voortaan ook de uren voor openstel ling van het postkantoor zullen zijn. HEERHUGOWAARD. Door den Burgemeester daartoe uitgenoo- digd, vergaderden onder diens leiding onge veer 20 personen, waaronder een paar dames, op 'het gemeentehuis tot het houden van voor- Loopige besprekingen omtrent eventueele feest viering bij het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De voorzitter meende uit ge sprekken met'verschillende personen te heb ben mogen opmaken, dat ook hier wel voor feestviering wordt gevoeld, vandaar de uitnoo- diging tot die hier vergaderden uit [verschillen de deelen der gemeente. De gehouden besprekingen hebben geleid tot het 'besluit, dat pogingen zullen worden gedaan om tot feestviering te komen; in de eerste plaats dan tot een kinderfeest voor alle schoolj gaande kinderen, die daartoe in het centrum der gemeente zullen worden samengebracht. Voo-r dit kinderfeest zal aan het -gemeentebe stuur een zoodanige subsidie worden ge vraagd, dat de kosten daarvan in |hoofdzaak althans uit die subsidie kunnen worden be streden. Voorts zullen aan de burgerij- lijsten wrden gepresenteerd, uit welker opbrengst dan tevens de kosten voor andere feestelijkheden kunnen worden bestreden. Voor dit doel -werd maar alvast aan de aanwezigen de gelegenheid gegeven tot het in Holl. munt [Uitdrukken van hun animo- Hierdoor krijgen de lijsten alvast een hoofd, dat wel gezien mag (worden, er werd n.l. voor een bedrag van f 143.50 getee- kend. Hoofdcommissie en subcommissies wer den samengesteld en verschillende denkbeelden geopperd. Besloten werd 25 Juli opnieuw te v ergaderen, ten einde aajn de plannen vas te- ren vorm te geven, wat voor een groot deel natuurlijk zal afhangen van de beschikbare gelden. Als dagen van feestviering zijn voor loopig vastgesteld 11 en 12 Sept. NIEUWSTIJDINGEN Ai me kleine. 't Vijfjarig zoontje van een familie te Weesper- karspel was met kersen naar buiten gestuurd, terwijl d emoeder binnen een ander kind hielp. Buiten stond een pot thee voor ongeveer twintig personen die tijdelijk aan de waterleiding werk zaam zijn. Het kereltje zette zich op het deksel. Dit kantelde en de jongen kwam in de gloeiende thee terecht. Wel schreeuwde hij hevig, maar om dat zoo iets meer voorkwam, werd er niet di rect aandacht aan geschonken. Deerlijk verbrand werd het kind eindelijk opgenomen. Na hevige pij nen bezweek de arme jongen. 1 Te Borne is weer een [grootte kei uitge graven en naar de oppervlakte gehesoheln. Deze overtreft in grootte den steen, -die óinLangs opi het Marktplein werd opgegraven. De steen, die thans is opgegraven heeft ongeveer de volgende afmetingenlang 165 c.M. hoog 96 c.M.; terwijl de kei ongeveer 3500 K-.G. weegt. Hoezeer gezonde lucht en een rustige omgeving de menschen beïnvloedt bij hun da- gelijksch leven, blijkt te Roermond, waar in een tijdsbestek van vijf maanden' reeds zes gouden- en een diamantenbruiloft feestelijk werden herdacht. Daarenboven zal- 30 Juli we derom een 60-jarig huwelijksfeest gevier wor den en dienzelfden dag een halve-eeuw-ver bintenis vreugde in een andere buurtschap, brengen. Het burgemeesterschap van Rotterdam. Naar wij vernemen is de burgemeester van Bus- sum, de heer H. de Bordes, gepolst,, of hij bereid zou zijn een benoeming tot burgemeester van Rot terdam aan te nemen. De 'heer De Bordes behoort tot de anti-revolu tionaire partij. Ontrouw beambte. Te Doesburg is gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht de voormalige gemeen- tcbode. verdacht van verduistering eener aange- teekendfc brief van f 1100 ten nadeele der ge meente, 4 I

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3