UIT DEN OMTREK ST. MAARTEN. Door 'het Huldigingscoxnité alhier is in to taal f 113.15 verzameld, hetwelk aan het Centr. Comité zal worden afgedragen. In het dorp Valkkoog is de lijst echter niet 'gepresenteerd aangezien het Comitélid aldaar geen personen voor het presenteeren der lijsten kon Vinden. ST. MAARTEN. Voor de openbar escholen alhier, is op ver zoek, door den heer Inspecteur toegestaan de schooltijden een half uur later te doen aan vangen en eindigen. DE HITTE. Bij den landbouwer van Winden aan <^n Rötterdamschen weg te Delft zijn twee Bra- bantsche maaiers door de hitte bezweken. Te Middelie (N.-H.) is Vrijdag de 40-jarjge veehouder J. Tuin in het hooiland ongesteld geworden en even daarna overleden. Op den steenoven te Bingerden is een Steenkruier door de hitte bezweken. Te Mastenbroek zijn twee personen door zonnesteek bezweken. Te Bovencarspel (bij Enkhuizen) is de 27- jarige landbouwer J. de Haas door de groo'é hitte plotseling overleden. Te Berkhout is de arbeider J. Koeman door een zonnesteek getroffein en aan de ge volgen overleden. De heer Klein Langenhorst uit Winters wijk is ce Vordeo door een 'zonnesteek getrof fen en kort daarna overleden. Te Ransdorp is een 62-jarige grasmaaier uit Harderwijk op het hooiland door de hitte bezweken. Te Culemborg is gistermiddag de ruim 71-jarige J. C. Jagers, de daar bekende goedc- reöbezorger der verschillende booten door de hitte bevangen en kort daarna overleden. Te Blaricum is de 54-jarige M. Raven tij dens het hooien door de hitte bewusteloos ge raakt en naar huis gébracht, alwaar hij zonder bij kennis gekomen te zijn overleden is. Tengevolge van de warmte is te Ooster- meer (Fr.) bezweken de 53-jarige Jan Oebeles Brouwer, arbeider, wanende aldaar. Te Wijns is tengevolge van een zonne steek overleden de 30-jarige hooier Woudstra- Te Oppenhuizen is een hooier door de hitte bezweken. Te Tjerkwerda is iemand door de hitte krankzinnig geworden. Te Beusichem bij Tiel is een schooljongen na het drinken van sloptwater tengevolge der hitte overleden. Te Wageningen is de arbeider D. Heij- wegen aan de haven door een zonnesteek ge troffen en spoedig overleden. Te Naarden is gisteravond een 'zeventig jarig evrouw door de hitte bezweken. Te Ovezand (Z.) is een hrbeider door de hitte bevangen en op het land overleden. Te Houten is een 65-jarige taan door een zonnesteek getroffen en daaraan overleden. Aan den Oosthuizerweg in de Beemster stierf gisteren de heer J. Pronk tengevolge van de hitte, terwijl de heer M. Mus te Oosthuizen, bezig met hooien, zoodanig door de warmte •werd bevangen, dat hij bewusteloos werd op genomen. Het mocht gelukken hem weder bij ite brengen. Gisteravond werd een inwtolner in het Oudeliedenhuis te Veenemdaal, door de warmte bevangen, bewusteloos op de W.C. aangetrof fen. D eonmiddellijk ontboden geneesheer kon' nie't anders dan den dood constateeren. In westelijk Noord-Brabant zijn de meeste regenputten reeds leeg, meldt de „N.R.Crt." Er heersCbt o pveel plaatsen volslagen gebrek aan drinkwater. Sedert hedenmorgen 8 uur zijn bij den Gem. Geneesk. Dienst aangegeven 23 geval len van menschen, die door de Warmte zijn be vangen. Vier van deze personen konden na be- opnieuw.' „Denk aan onzen toestand, aan onze armoede. Het is het laatste redmiddel, ver zuim de gelegenheid, om ons van de ellende te bevrijden, niet. Wat heb ik dan gedaan, dat ik deze nare dingen moet hoor en?" vroeg Hedwig in 'tranen uitbarstend. „Bertalan is tot over de ooren toe verliefd en al maakt ook die schijnheilige Ma rianne jacht op hem, zoo is het toch maar eene kwestie van tijd, dat hij zich {verklaren en om mijne hand zal vragen. Overigens kan ik niet ontkennen, da;t die andere Alvary mij beter bevalt. Hij is juist naar mijnen femaak, mai#> zijne armoede verbiedt mij zelfs hem te na deren." „Ik ben er blij mee,, dat je zoo, verstandig spreekt. Nu zijn wij weer goede Vrienden," zeide 'hij, 'het blonde haar van |het meisje liefde- vo streelend, maar deze trok zich frotsch terug en zeide half spottend: „naar ik hoop zult u mij echter wel toestaan met Juliaan te praten en te schertsen?" Aan -tafel heeft hij de oogen biet van je afgehad; ook Marianne zag 'het en :ik was bang dat zij er Bertalan opmerkzaam op zou maken. Zij?" riep Hedwig lachend. .Nooit! als ge dat' denkt, kent gij hare hoogmoedige natuur niet. Van haar behoeven we niets te vreezen. Op hetzelfde oogenblik naderde zij, over wie gesproken werd, als doo rhet noemen van haar naam aangetrokken. Vader en dochter wacht ten in een kreupelboschje verborgen, -ot Z1J voorbij was. Ondanks het reeds dunne gebla derte merkte Marianne hen niet; met het hoofd pp de bórst ging zij in gedachten verder. Waar gaat zij naar toe?" vroeg; prlowsky. 'handeling naa rhuis worden gebracht. Een patient moest in het Wilhelmina-Gasthuis wor den opgenomen. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst deelde mede, dat hij 28 meldingen heeft ont vangen van personen, die door de hitte onge steld waren geworden. Zeven van deze men schen konden naar hun woning worden ver voerd .terwijl eveneens zeven slachtoffers in een der ziekenhuizen werden opgenomen. Verder heeft deze Dienst een persoon behan deld, die eenigen tijd in het Water had gelegen. De dood kon hier slechts geconstateerd wor den. Te Bovencarspel, bij Enkhuizen is de land bouwer J. Pennenkamp doo rde hitte bevangen en aan de gevolgen overleden- Te Helder is een man door zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Het 72-jarig slachtoffer had zich, na den geheelen da gin de zon te hebben {gewerkt, tenslotte in de brandende zon te slapen gelegd. Eerst IV2 uur later is hij bewusteloos gevonden, en zonder tot bewustzijn t ezijn ge-komen over leden. Te Enkhuizen is Zaterdag de 62-jarige landbouwer J. v. Dijk tengevolge van de grooce hitte overleden. De 73-jarige D. te Hjllegersberg is van de warmte in elkaar gezakt en spoedig daarna overleden. Per brancard is hij naar éijin woning vervoerd. Te Rolde (Dr.) is de 24-jarige dochter van mej. de weduwe W,. aan Ide hitte bezweken. De 23-jarige boerenknecht H.S. te Nieu- Weroord (Dr.) is in het 'hooiland Idoor de warmte doodgebleven. Te Twijzel is de 30-jarige pngehüwde vee houder D. B. aan de hitte overleden. Te Winterswijk is de arbeider KI. K. ten geevolge van een zonnesteek overleden. De hooier B,. te Makkiinga Ss door de hitte bezweekeen. Te Oppenhuizen is een hooier uit de ge meente Smallingerland door de hitte overleden. De voerman J. H, A. te Apeldoorn, die aan het hooien was geweest, is op weg naar huis ineengezakt. Naar het ziekenhuis vervoerd, bleek hij bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. Te Hulst is een 42-jarige landarbeidster Op den akker door de warmte bevangen en overleden. De landbouwer C. v. D. te Rozenburg is door de hitte bevangen per auto, naar Rotter dam vervoerd, en daar bij aankomst overleden. Te Geldermalsen is Vrijdag de 21-jarige zoon van P- de G. door (de hitte ongesteld ge worden en spoedig daarna aan de gevolgen overleden- Te Sommelsdijk is Vrijdag de ongeveer 40-jarige W. C. VI. door de warmte bevangen een gisternacht overleden. Te Zoeterwoude is ten gevolge van de 'hitte de landbouwersknecht W. d. P., toen hij van zijn werk terugkeerde, in elkaar gezakt en overleden. 1 Te Hoogland is in den Eempolder de arbeider J. v. V. bij het ihooien onwel geworden )en overleed onder het naar huis brengen. Te Amersfoort is een werkman der ge- meeentelijke waterleiding door de hitte onwel geeworden tijdens zijn werk en kórt daarna overleden. Het zes-jarig zoontje van D. B. te Heicop 'is door de hitte 'bevangen en taan de gevolgen overleden. Tengevolge van de hitte zijn te Amster dam 'twee personen op den openbaren Weg bezwekeeen. De 63-jarige weduwe S. T. 'is in haar woning aa nde Anna Pauwlownastraat te Rot terdam dood gevonden. Men vermoedt, dat zij tengevolge van de hitte bezweken is. Te Hoog Maden zijn de 'landarbeiders G. V. en P. v. d. T. xengevolge van de hitte bezweken. Eerstgenoemde laat een vrouw met 6 kinderen, de ander een vrouw inet zeven kinderen achter. „Nyaar de half waanzinnige Gertrud; zij be zoekt haar eiken dag, informeert naar 'haren toestand en luistert naar 'hare eenvoudige ver halen." „Wie is deze Gertrud dan toch eigenlijk?" „Zij was het kindermeisje van Graaf Peters oudsten zoon en eet hier het genadebrood." „Hoe weet je dat alles?" 1 „Ik ben eens met gravin Marianne mee ge weest, maar iedereen kan hare dwaze praatjes niet aanhooren. Gravin Borsay scheen het wel te bevallen. Maar laten wij nu Verder gaan, want de winti wordt mij te koud." Marianne was intussche'n snel doorgeloopen. Na ongeveer tien minuten ging zij een tuin bin nen, die met latten was omringd, en in welks midden een klein huisje stond met eene grpen geschilderde deur en twee evenzoo geschilder de vensters. Zij legde de hand op den kliink die dadelijk de deur opende en 'trad de keuken binnen, waar een jong, ternauwernood de kin derschoenen ontwassen meisje aan 'het fornuis Stond en iets kookte. Toen zij de gravin zag, liep zij vroolijk op haar toe én kuste haar de 'hand. „Hoe gaat 'het met Gertrud?" vroeg Ma rianne. „Zwak; zij heeft vandaag nog niets gegeten -en wacht met verlangen uwe komst af." Met deze woorden opende zij de deur van het zij vertrek, waar eene oude, grijze vrouw in een versleten leuningstoel zat, welks snijwerk aan toonde, dat hij eens in betere omgeving had gestaan en uit het kasteel in Ideze eenvoudige kamer gekomen was. (Wordt vervolgd). Te Méér hóeve (Ut recht) moestén vier 'hooiers het land verlaten; drfe hunner 'zijn ern stig ongéstéld; één, de 50-jarige V., is over leden. W. Vos van Huizen, die in het hooiveld tusschen Muiden en Muiderberg aan den ar beid was, is daar door een zonnesteek getrof fen en overleden. Donderdag is de arbeider J. v. d. Wijhe in de buurtschap Herxen op het land werkend, door de warmte bezweken. Te Gietelo is een IV2 Jarig kfnd in bed door de warmte bèzweken. Donderdag is de knecht van fclen heer Pijnappel ui: Klarenbeek op zijn terugreis va;n Zutphen door de warmte bezweken. Men vond hem dood op den wagen liggen toen hij in Klarenbeek aankwam. De heer S. te Wijhe is gistermorgen dood voor zijn bed gevonden. Hij is 'vermoedelijk 'tengevolge van de warmte overleden. Te Baarn werd Zaterdagmiddag de 'be jaarde congierge H. E. Egert door de hitte bevangen. De man bezweek ma enkele uren. In den Haarsteegschen polder is een 50- jarige landbouwer door de warmte bezweken. De landbouwer Jac. Molenaars te Kruis land is op het veld door Ide hitte bevangen een aan de gevolgen overleden. De 49-jarige H. Zwambom te Brakel is in 'het hooiland door de hitte bevangen en dopd gebleven. De 40-jarige arbeider P. Bérgsma, te Drachten is terwijl hij te Oppenhuizen 'in de hooiing werkzaam was, aan de warmte be zweken. Te Wijk bij Duurstede is (het zoontje van H. de H. door de warmte bevangen en over leden. De landbouwer C. de L. !te Zevenbergen is tengevolge van de warmte overleden. Te Tin te is een zekere A. van E. door de hitte bezweken. Te Vierpolders is A. van fden H. door de 'hitte bevangen en later aan 'de gevolgen overleden. Te Mijnsheerenlamd is de voerman P. in 't Veld door de hitte bevangen 'geraakt. De ongelukkige is aan de gevolgen daarvan over leden. De warmte heeft te Goudswaard twee slachtoffers gemaakt. De landbouwer Van der Hoven was reeds des avonds onwel vajn het 'hooiland 'huiswaarts gekeerd, doch had des morgens den arbeid weer 'hervat. In dén loop van den morgen heeft men hem echter dood op het veld gevonden. Het tweede slachtoffer, een knecht van den landbouwer Schelling, Huisman genaamd, werd terwijl hij aan het grasmaaien was Idoor de hitte bevangen en viel va jri(de maaimachine. Toen men bij hem kwam, bleek hij 'reeds overleden te zijn. De man laat een weduwe met zeven kinderen achter. In het hooiland te ^fjronrijp is de arbeider P. Hiemstra door de hitte onwel geworden een overleden. De arbeider J. Bijlsma is te Plaam ten {gevolge van de hitte ovéfieden. In het hooiland, aan het Zwartewater te Zwolle zakte de 32-jarige Harmen Lode in elkaar, tengevolge van de hitte. Hij stierf kort De schippersknecht Van Heeze, uit Raamsdonkveer, varende bij schipper Broeders o phet schip „Mijn Goesting Zullen" is plotse ling doodgebleven door de hitte. De 69-jarige landarbeider A. Wisse te Koudekerke is ten gevolge van de hitte over leden. De werkman E. Gijsel te Termeuzen is bij het sloo-pen van een schip door de hitte onwel geworden, waarop de dood spoedig volgde. Op het Maathooilamd,'beoosten Huizen zijn op één middag vijf hooiers flauw, gevallen die naar huis moesten worden getransporteerd; een zesde te Eemnes thuisbehoorend is over leden. De 59-jarige 'heer Haarman, bediende der firma Noord hof f te Groningen is door de warmte bevangen en aam de gevolgen over leden. In Uitwell'ingera en in Ofïingawier zijn twee arbeiders bij het hooien door de hitte bevangen en bezweken. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst 'te Rotterdam heeft het Zaterdag iets minder !druk gehad dan Vrijdag. Men moest dertig maal uitrijden om hulp te verleenen aan per sonen die op straat flauw gevallen waren en naar een ziekenhuis vervoerd moesten worden. Twee er van zijn overleden. De 60-jarige landbouwer E. Bi te Ane is in het hooiland door de hitte bevangen en eenige uren later overleden. De 52-jarige vrouw H. te Holten is in het hooiland ten gevolge van de warmte be wusteloos geworden en eenige oogenblikken 'daarna overleden. De 64-jarige landbouwer H. R. te Vrie- zenveen is door de hitte plotseling onwel ge worden. De dood trad na de ongesteldheid da delijk in. Een moeder te Mijdrecht die met haar kind op Iden arm liep, kwam tolt de droeve ontdekking dat het kind onder het dragen was gestorven, vermoedelijk tengevolge der hitte. -— Te Nieuwer Amstel is de 53-jarige land bouwer Joh- F. door een zonnesteek getroffen. Hij werd dood in het land gevonden. Door het uitzetten der rails is de goede rentrein van de Geld. Wéstfaalsche Stoomtram bij het klooster te Bredevoort ontspoord. De trein die van een vrij aanzienlijke 'hoogte naar beneden kwam, kwam dwars over de rails te stahn. Dé inhoud van een! wagen met' zattf kwam 'in een sloot terecht. Een der wagons was zoo goéd als doorge. broken. De materieele schade is npgal groot, De dienst ondervond weinig stoornis. Practisch ewenken vopr de behandeling van door de warmte bevangen. patië|nten: le. Indien iemand door de warmte be van. gen is, breng hem dan in de frissche lucht gebeurt het thuis dan dus bij open raam of deur. 2e. Ontkleed de(n) patient zooveel mogelijk. 3e. Wasch de(n) patiënt af met koud wa- ter waarin een weinig azijn of eau de cologne is toegevoegd. 4e. Indien de patiënt bijkomt geef hem dan te drinken zoo mogelijk wat ko;ude thee of koude koffie. Ook i 11 België heeft de warmte weer verschillen, de slachtoffers geëischt. Enkele personen.verdron ken bij het zwemmen, terwijl anderen door een zonnesteek werden getroffen. In ee nschool te Halle stierven op één namid. dag twee kinderen tengevolge van de ondragelijke hitte. E ris nu sprake van, zoolang de huidige temperatuur aanhoudt, de scholen 's namiddags te sluiten. Zateidag zijn er te Parijs drie menschen ten. gevolge van de hitte bezweken. ONWEDER. Zondgamiddag ontlastte zich boven Leiden een, kort maar hevig onweder. Circa twee uur sloeg de bliksem in een schuurtje, aangebouwd tegen de woning van den arbeider P van Vliet, Zoeter, woudschen singel, zonder brand te veroorzaken. De groote boerenhoeve van G. van Zadelhof te Westervoort is door den bliksem getroffen. Een belendende schuur bleef gespaard, maar de rest verbrandde. Alles was verzekerd. In Twente woedde gisteren een hevig onweer Vele boomen zijn bij Hengelo ontworteld, veel haver en rogge is platgeslagen. Twee koeien van den landbouwer Heimeriks zijn door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweer is Zondag de blik sem geslagen in, de boerderij van F. Pruis nabij Zevenaar. De brandweer was spoedig ter plaatse doch alles verbrandde en is door assurantie gedekt Een zoontje kreeg brandwonden, terwijl de blik sem den knecht J. Geurts trof, en hem half ver lamde. Deze is naar het ziekenhuis vervoerd. Boven Enter ontlastte zich Zondagmiddag een felle bui, regen, onweer, hagel en wind; bin nen 45 minuten vieel er 50 m.M. water. De rog- geoogst zal er weinig schade meer van ondervin den, des se meer de haver, die totaal geknakt ligt Alle velden lijken platmgeslagen verscheidene boo men werden geknakt, huizen en stallen liepen on der water. j 'Een buitengewoon hevig onweer woedde Zon dagnamidaag boven Oldenzaal en omgeving. De bui geleek een wolkbreuk, de straten schenen spoe dig snelstroomende rivieren. De hevige wind rukte takken van de boomen, terwijl ook heel wat stam men ontworteld werden. Het koren ligt plat tegen den grond geslagen. Heel wat boonenakker zijn totaal vernield. Bij het onweder van Zondag, gepaard met een wolkbreuk, zijn te Delft in korten tijd verschillen de straten en pleinen geheel blank gezet. Bij het hevige onweer is Zondagmiddag te Westervoort de bliksem geslagen in een boerderij waarvan het woonhuis totaal is afgebrand. Ook te Lathum is een boerderij afgebrand. Zondagmiddag te twee uur heeft een zeer zwaar onweder, waarbij hagelsieenen van 4 c.M. grootte vielen, te Lochem enorm veel schade aan gericht aan land en tuinbouw. Alles ligt geknakt tegen den grond geslagen Ook werden honderden glasruiten vernield. Zondagmiddag woedde boven Zuid-oost Diente een hevig onweer. De woning van de we duwe Bennink te Nieuw Amsterdam is door den bliksem getroffen en brandde geheel af. De pan- nenfabriek van Trip -te Coevorden is omverge waaid. De boerderij van de weduwe Lutke te Zd. Barge is afgebrand. Drie koeien van Schultz te Erm werden doodgeslagen. Een gedeelte van den muur van een winkelhuis te Emmen is door den bliksem weggeslagen. Hevige stortregens hadden plaats. Zondagmiddag ontlastte zich boven het dorp Gendringen een zwaar onweder. De boerderij van zekere Te Wiel uit Voorst werd door den bliksem gertoffen en brandde tot den grond af. Bij het kort, maar hevig onweder ,dat Zon dagmiddag boven de gemeente Doetinchem en omstreken woedde, sloeg de bliksem in een boer derij te Steenderen en werden te Diempt «en paard en veulen in de weide doodgeslagen. Tijdens het onweer van Zondagmiddag is de bliksem geslagen in de woning van H. Wevers te Leeuwen. D evrouw van Weyers is geraakt en nog steeds bewusteloos. Te Apeldoorn is een transformatiehuisje uitge brand. De dorpen Wamel, Dreumel en gedeeltelijk Betisk hem zaten wegens storing zonder licht. Te Winssen zijn door het inslaan van den bliksem drie huizen afgebrand. Zwemongelukken. De gehuwde postbeambte te Oisterwijk, is in het S taaiven bij het baden verdronken. Een negentienjarige jongeman te Bodegraven is bij het zwemmen verdionken. In de Itterbeek verdronk met baden de 30- jarige D. S. uit Neeritter. Het lijk werd iets later opgehaald. Bij het zwemmen in de Lek te Culemborg is een Duitsche padvinder verdronken. In het Merwedekanaal is de 23-jarige J. S. te Utrecht bij het baden verdronken. In de Waalhaven te Rotterdam is de 14-jarige jongen W. d. H. uit de Leeuwensteinstraat bij het zwemmen verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk door de politie opgehaald. De 22-jarige fabrieksarbeider J. H. te Zwaag westeinde is bij het baden verdronken. Vrijdagmiddag omstreeks half 7 is in de Am- stelkade te Amsterdam een zwemmer verdronken

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2