UIT DEN OMTREK OUDE NIEDORP. Oinider het vee van den Heer P. P- alhier, komt een geval van miltvuur voor- WAARLAND. Dat met postduiven wel iets is te bereiken, ondervond Dinsdagmorgen de heer Oudejans, bierhandelaar te behagen. Toen hij in hec Waarland kwam om in he. café „de Tortelduif op te nemen hoeveel Dier er noodig was voor Dinsdag (tijdens de ker mis), had hij de bestelling met zijn duiven mee gegeven. Vyf kwartier daarna was het bier in het Waarland. De duiven waren bij het café opgelaten, vlogen daarna naar de kerk, een paar maal in het rond en toen op Schagen aan. De vlucht heeft 14 minuten geduurd. SPORT EN WEDSTRIJDEN OUDE NIEDORP. Voetbal. Woensdagavond speelde V.V.V. 1 een vriend schappelijken match tegen N,V.V- 1 en moest V.V.V. 1 het afleggen met 1—6. Plaatselijk Nieuws De staking opgeheven. Ja, de staking is opgeheven, althans er wordt geladen door de transportarbeiders, wier leider wij van morgen hebbeen gesprokein, die ons mededeelde, dat alles thans weder zijn gewone gang ging. En dat doet het ook- Diinsdag is de Heer Kuijper, Secretaris van „Koophandel" naar Amsterdam gegaan, om eenige besprekin gen te houden over het lossen»der vaartuigen, die hier geladen werden, waarbij hij de belofte ontving, dat alle vaartuigen zouden worden gelost, ook die van schippers, die niet bij „Beurtbevrachting waren aangesloten. Zoo is het ook gebeurd. Een schriftelijke verklaring achtte men niet noodig, een belofte moest even goed zijn. Van de zijde der kooplieden zullen tegenover „Beurtbevrachting" geen rancune maatregelen worden genomen, dat wil zeggen, andere schippers, die niet in staking waren gegaan, zullen niet bevoorrecht wordein. Van de zijde van „Beurtbevrachting" acht men de handelwijze van de transportarbeiders niet in den haak: Zij oordeelen, dat, aangezien deze schippersvereniging zich solidair had ver klaard met de transportarbeiders, deze zich hadden moeten houden aan bet eenmaal aan gegane accoord, dat zij geen schuiten zouden lossen van schippers, die geen lid van .Beurt bevrachting" zijn. N,u zij dit wel doen, meenen de leden van „Beurtbevrachting",, dat zij niet handelden in overeenstemming met de gesloten overeenkomst en heerscht bij die schippers ont stemming. Van hen vernamen wij, dat een paar bestuursleden van de Transportorganisatie te Amsterdam heden middag naar hier zouden komen om deze zaak nader onder de oogen te zien. Waar thans van de zijde der transport arbeiders de belofte is gegeven, dat alles zal iworden gelost te Amsterdam, door welke schip per ook geladen, van de zijde der kooplieden is beloofd, dat geen rancune maatregelen zul len worden genomen, daar mag men ver onderstellen, dat het nu weer zal gaan. Een een man, een woord een .woord. Gister, Woensdagmorgen is men weder aan het werk getogen; in een Dinsdagavond ge houden vergadering van „Koophandel nam men genoegen met de afgelegde belofte. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen hebben zich voor de be trekking van gemeente-ontvanger in deze ge- „Dus zijt ge, na pas twee keeren Juliaan ont moet te hebben, reeds ijverzuchtig op hem? Daaraan moet ge wennen, als we nog eens man en vrouw zullen worden, want tot nu toe is nog elke man verliefd op mij geworden." „Daaraan twijfel ik niet, want men kan zich onmogelijk een lieftalliger en betooverender wezen denken, dan gij zijt. Doch als gij mijne vrouw zijt, moogt ge met niemand anders meer koketeeren. Het zou mijn dood wezen, ik heb n zoo innig lief, als u niemand kan liefhébben." Bij deze woorden gingen zij verder; Maïiamne hoorde Hedwigs antwoord niet meer, maar het was haar ook onverschilligwant nu was het haar eene zekerheid geworden, wat ze tot dus- verr ehad vermoed en wat haar hart met wan hoop vervulde. Want zij had Bertalan lief nog voordat zij haren echtgenoot, die na een twee jarig huwelijk stierf, de hand reikte. Een tijdlang bleef zij wet het hoofd m de hand geleund zitten, terwijl hare oogen zich met tranen vulden; toen vermande zij zich en sloop in hai'e kamer, die zij, eene ongesteldheid voorwendend, dien dag niet meer verliet. Graaf Orlowsky scheen aan de middagtafel wat terneergeslagen, want zijne dochter ha hem woord voor woord h'&ar gesprek met Ber talan medegedeeld. Intussci.6^ "ad zijn ge moedstoestand geen invloed op eetlust; hij at van alles en vulde telkens s*as' wierp af ©n toe een somberen "Jblik haar Ihuisjhee.r die rustig en bedaard op zijne pjagts meente, n sollicitanten aangemeld, waaronder 3 leden van den raad 1 ZUIDSCHARWOUDE. Ter voorkoming van misverstand verzocht men ons mee ce deelen, dat niet aan den heer Krul alhier het ongeval met den bierwa gen is overkomen, doch aan dein 'heer Kroon te Oudkarspel. Toevalligerwijs beginnen beider namen met eeri Kr. en zijn zij beiden bierbotte- 'laars. ZUIDSCHARWOUDE. Een commissie doet per circulaire een be- iroep op de ingezetenen om een bijdrage te schenken voor den aankoop van een stel pau ken ai andere noodzakelijke muziekinstrunien <ten voor het fanfarecorps, dat deze noode mis sen kan, nu het in de Eereafdeeling is ge komen. Regelingscommissie T. Z. K. van den Nonrdermarkfbond. Dinsdagavond hield genoemde commissie een vergadering met de tuinders, welke goed gekeurde aardappelen bezitten. Ongeveer 20 personen waren aanwezig. Van enkelen was bericht van verhindering ingekomen. Door den secretaris werd medegedeeld, wat alzoo gedaan was door de commissie. In Bel gië zijn ongeveer 100 adressen aangeschreven, doch van geen enkele was nog bericht terug gekomen. Wel een aanbieding uit Duitschland om Schotsche muizen te ruilen met Industrie, iets waar wij natuurlijk niet op lin kunnen gaan. Thans zijn wij in correspondentie met iemand, welke zeer veel pootgoed in het 'buitenland kan plaatsen. Mogelijk, dat daarmede wat is te bereiken- Doch nu moet een prijs bepaald worden, waarvoor wij onze poters zullen aan bieden. De commissie had in deze een voor stel, wat na bespreking algemeen werd goed gekeurd. Door de aanwezigen werden ongeveer 16 k 17 wagons goedgekeurde schotsohe muizen aan geboden, benevens nog andere soorten als Schoolmeesters, Ideaal, Eigenheimers enz. Alle aanwezigen gaven de commissie vrij mandaat, wat betreft den verkoop. De maat der aardappelen zal zijn, groote boven 33 m.M., de bommen er uit. Drielingen 28—33 m.M. De sohotsChe muizen moeten zoo spoedig mogelijk gerooid worden', uiterlijk 4 Aug. Wat daarna gerooid wordt kan de commissie niet meer voor zuiver pootgoed verknopen; daar het vrijwel bewezen is, dat door laat rooien de beismetting te veel 'overgaat op de bü'ur- planten. Er werd maar één perceel gekeurd met A., waarvan ongeveer 4000 kilogram ter beschik king komt, waarvan tijdens de vergadering 2400 kilogram werd gekocht, waaruit blijkt, dat men wel overtuigd is, dat A.' toch wel het beste is. Werd 'besloten, dat diegene, welke een klein partijtje pootgoed wenschte te betrekken, daar van opgav ekan doen bij een van de commis sieleden: T. Kostelijk, Heerhugowaard, G. Bar- ten, Noordscharwoude, Jb. de Boer, Oudkar spel; P. de Jong te Waarland ien P. Band te N. Niedorp. Laatstgenoemde is het adres om te corres- pondeeren over groote partijen. Door de commissie waren drie nieuwe soor ten uitgepoot, waarvan voor, het volgend jaar de geheele opbrengst zal worden gepoot bij verschillende aanwezigen, met die voorwaarde, dat deze velden dan beslist weer gekeurd wor- De wondermooie Juli. Het gaat de natuur en den boeren in deze merk waardige Juli net als het hun ging in de Mei maand van 1917; toen, na een langdurigen, zeer strengen winter en een schraal, koud voorjaar, die samen oorzaak waren, dat er einde April nog niets gegroeid was, sloeg juist op den isten Mei het weer om. Milde regens, warme dagen en koele nachten kwamen in de plaats va nde gure oosten winden, die hagelbuien meevoerden op hun adem,, en wat de natuur anders in drie maanden doet, volbracht ze toen in drie weken zoodat omstreeks 20 Mei alles al weer bij was en de pessimisten, die einde April neg met een ernstig gezicht beweer den, dat er van geen enkel gewas iets terecht zou komen, met stomheid geslagen stonden. „Wat is er toch met Marianne 'gebeurd; zij was immers vanmorgen nog opgeruimd en vroo lijk?" vroeg graaf Peter aan Pater Lorenz. „Zij bezocht Gertrpd vanmiddag en nu heeft waarschijnlijk het nevelachtige weer haar ge hinderd." „Ik vind het een zonderling genoegen zich zoo vaak met die vrouw te onderhouden, meende Hedwig. „Ik was ook eens bij haar, maar zij doet niets anders dan over haren zoon spreken, alsof dat iemand eernig belapg kan inboezemen." „Men spreekt gewoonlijk daarvan, dat ons het naast aan het hart ligt," zeide Pater Lorenz „Maar het is toch vervelend. Marianne kan er intusschen uren lang naar luisteren, denke lijk is zij daarvan wel ziek geworden." „Wat vertelt zij dan wel van haren zbo|n?" vroeg Juliaan. „Dat hij weggeloopen is en haar alleen list en wat dies meer zij. Het spreekt toch wel vanzelf, dat een eepjgszias beschaafde boer niet altijd bij eene dienstmaagd kan zitten." Een oogenblik heerschte ër een algemeen stilzwijgen. Op ieders gelaat, zelfs 'op 'dat yan Bertalan, was de onaangename indruk van deze woorden te lezen- Eindelijk jzefde Graaf Peter „Ik vraag excuus, Gravin, jk depk hier juist anders over. Wie ook dë ouders mpgen zijn, zij blijven steeds en ««©to ^iqh **0»* mensch, is Ook nu weer waren er, als gevolg van de vele regens en de lage temperaturen in Mei en Juni, pessimisten bij de vleet onder de buitenbevolking; de halmgewassen, nu ja, dat ging nog, maar ove rigens, ho maar. De aardappelen veel te laat, veel te hol van stand en op veeP'plaatsen geel van armoede; de suikerbieten stumperig klein, zoodat ze nooit ter wereld meer tot behoorlijke ontwik keling konden komen; de groene erwten, bloesems volop maar van een behoorlijke bevruchting zou geen sprake zijn met die vele regens en dat don kere weer; de hooioogst, voor zoover het gemaai de niet werd ingekuild, bestemd oni op het land te verrotten, om van andere klaagzangen nu maar te zwijgen. En nu, nauwelijks een week genieten we van warm zomerweer en overal, zoowel op de akker landen als in de tuinen roept de natuur uit haar wonderdaden den zwartkijkers toe, dat ze op een anderen keer toe hniet weer zoo gauw pessimis tisch gestemd moeten wezen. Want, dank zij den warmen, zonnigen dagen, den milden, zoelen, dau- w'.gen nachten en den van bodemvocht zeer ruim vootzienen grond is overal alles bezig met snelle schreden den nog bestaanden achterstand in te halen. Speciaal de suikerbieten zijn de laatste week meer gegroeid dan in de maanden Mei en Juni samen en ook de aardappelen, die begin Juli .vrijwel overal achterlijk waren, vertoonen thans op vele plaatsen reeds een zeer voldoenden stand; terwijl zoowel de halmgewassen als de erwten en de boonen doorgaan met een ongekend rijken oogst te beloven. j Ook het koolzaad, dat over eén paar weken al zichlrijp zal zijn, belooft een zeer ruim be schot, doch ten aanzien vajn de karwij, dat in de kleistreken in groote hoeveelheden geteeld is, en ook al binnein enkele weken rijp zal zijn, is de verwachting laag gesteld: de bloeitijd van dit scherm'bloemige gewas viel in een zeer don kere, koud enaite periode en uit het voorko men van de thans rijpende planten meent men te kunnen opmakendat deze dientengevolge zeer onvoldoende -bevrucht worden en dus maar zeer weinig kilogrammen zaad per H.A. zullen opleveren. Nu is karwij echter een artikel, waarvan de markt al heel -gauw overvoerd is, 'doCh bij slechte pogstuitkomsten zal daarvan geen sprake zijn, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat straks, als gevolg van zeer hooge prij zen, de geldelijke uitkomsten voor dit gewas nog zeer voldoende zijn. (Algem. Hbl.) Toen even vóór half 12 de brandweer ani veeeerde stond het gebouw reeds in Ticht laaie. Eerst om kwart voor 21 kon de stoom6 spuit water geven en moest de brandweer zich viel, NIEUWSTIJDINGEN De hitte. Te Vlissingen is een 68-ja.rige man door de hitte 'bevingen en overleden. Te St. Jans teen is een dienstbode tenge volge van de hitte overleden. Verdronken. In de Maas te Lim eis Zondagavond de 13- jarige Quadvlieg bij het zwemmen verdronken. Een vriend van een 19-jarig militair uit Delft, in garnizoen in Waalsdorp, meldde de politie, dat deze 'bij het zwemmen in zee bij Kijkduin is verdronken. Zijn fiets werd op het strand gevonden. Voorzichtig afkoelen! De commandant der Amsterdamsche brand weer, de heer C. Gordijn Jr., meldt ons de volgende waarschuwing: „Mij komt ter oore," schrijft de heer Gor dijn, „dat iemand een flesch spuitwater in de afgeloopen warme dagen in ee|n bak met ijs plaatste, waarop de flesch terstond met hevigen knal uit elkaar sprong, hetgeen wonder boven wonder geen ongelukken ten gevolge had. De verklaring kan geen andere zijn dan deze, da: 'het glas, op zoo snelle afkoeling niet berekend, scheurde en het aldus verzwakte glaslichaam niet meer bestand was tegen den koolzuurdruk in de flesch. Met het genoemde gevolg. „Ik meen goed te doen, uw lezers op dit gevaar te wijzen, dat uittera^ïd in 'zijn gevolgen zeer ernstig kan zijn. „Men zij dus voorzichtig en koele spuitwater kogelfleschjes en dergelijke niet te plotseling af." Brand. Gistermorgen is het hotel „Mendelaar", ge legen aan d.e Havenstraat te Enschede geheel afgebrand. Door totnogtoe onbekende oorzaak brak om 11 uur brand uit, die snel om zich heen greep. daa rhet hotel niet meer te behouden eer toe beperken, dat de brand niet naar cie belendende perceelen oversloeg. Dit is haar gelukt. Verzekering dekt de schade. De inbraak in het postkantoor te Steenwijk De rechtbank veroordeelde heden Bentlag' tot 31/2 en Zuiding tot 2V2 jaar gevangenisstraf De mijnopzichter S. te Kerkrade, wietl, 10-jarig dochtertje door een hond van de® landbouwer D. H. werd gebeten, die daarna in opgewonden toestand den 'hond doodschoot £en vervolgens schoot in de richting van de vrouw van D. H., is door de justitie te Maas- tricht op vrije voeteen gesteld. Naar „de T" verneemt ontkent S. op de vrouw te hebben gevuurd. Een kantwerk voior jde Koningin. Ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubi. leum van H. M. de Koning,in Ss door de N.V Hollandsche Kantfabriek te Amersfoort een kant vervaardigd waarvan het grondmotief be- trekking heeft op het jubileum. Het ontwerp dat tot grondslag dient voor dit motief, is ont' worpen door den teekenaar M. H. A. Staring te de Koog (Texel). Het stelt voor het wape® van H. M. de Koningin, waarbij in het schild 'het leeuwenmotief eveneens is uitgewerkt. Een moeilijkheid hier was de koppen „en face'? te 'houden, waar toch steeds met één soort grondstof gewerkt kon worden en voor- en achterzijde van de kant gelijk is. Aan beide zijden naast het wapen leest men de jaartallen 1898—1923, terwijl de Oranjeboom de afschei- ding vormt tusschen de verschillende opee®. volgende wapens. Hij voerde toch al reeds slechte dingen uit een ofschoon mijn gestorven zoon hem graag moCht en zijn best heeft gedaan, iets van hem 'terecht te brengen, zeide deze toch reeds vaak ;,Ik ben bang Simon, dat het slecht met je zal afloopen." „Simon heet hij," lachte Hedwig, „bij ons heeten boeren en daglooiners allemaal zoo; Ger- 'trud spreekt altijd van hem als van een her tog." „Hij was ook maar een boer, maar had met een goeden wil eene voorname plaats kunnen bekleeden- Maar hij schijnt nu op feen zoodani- gen weg te wezen, dat hij het vopx beter houdt, zijne moeder niet onder de oogen te komen," zeide Graaf Peter zichtbaar slecht gestemd. „Ongeveer twintig jaren, bijina, zoolang als jij." Antwoordde de huisheer, terwijl hij zich tot Juliaan wendde, die zwijgend op zijne plaats zat, en die op deze woorden O (peen eigeinaar- digen toon antwoordde: Ik zag hem hooit, en herinner mij ook niet, dat ik ooit iets vah hem heb gehoord." „Dat is ook onmogelijk, hij kreeg eene poos gelijk les met Antlor en at hier aan tafel," „Werd hij voor zoo voornaam gehouden?" zeide Hedwig, dan is het ook niet te verwon dden, dat de oude zoo trotsch op hem is." „En hij was haar zoon," antwoordde Pater Lorenz gestreng, yoodat Hedwig die éen uur geleden vin 'Bertalan had gehoord, hoe lief Vlé Pater haar vond; hem verwonderd aanzag. (Wjoridt vervolgd). VAN ALLES EN NOG WAT Nadruk verboden. Schoon dat- 'et rijck metael geweldigh magtig scheen, Nog vont men dat et haast gelijck een ropk verdween. Met bovenstaande dichtregelen toont onze onde vader Cats weer eens z'n menseden te kennen. Zoo: gewonnen, zoo geronnen, zei men ok in zijn dagen al. Gemakkelijk Verdiend geld wordt gemakkelijk uitgegeven. Vooral in deze abnormale tijden, toen het gemakkelijk ging ■bm rijk te worden, en smokkelaars in luxe- auto's reden, waar ze vroeger -piet de teenen door de schoenen liepen. Tha|ns is dat weer afgeloopen, voor ons land althans, en de Ri- Chard van voorheen moét het stof dat de auto's van anderen opwaaien maar weer over zich heen laten gaan. In Amerika echter duren de gouden smokkelaarstijden nog voort. Daar, Vaar men in deze gloeiende hitte fgeen glaasje bier kan krijgen, is het een lucratief baantje om dranksmokkelaar te zijn. De heeren Verdie nen geld als... water, zouden we haast zeg gen .ofschoon dat woord bij sterkedrank-smok kelaars wel niet in gebruik zal (zijn. In de stad Joliet hebbel ze dezer dagen een aardig too- neeltje beleefd met zoo'n dranksmokkelaar engros. Meneer Crowley heet hij en hij wordt beschouwd als de koning zijner vakbroeders. Hij is de zoon van een hondenvanger. Spoedig na de instelling van 't drankverbod werd hij van arm zeer welgesteld. Oogenschijnlijk be stonden zijn inkomsten slechts uit hetgeen hem eeeen garage opbracht. In werkelijkheid is hij echter de leider van een uitstekend op touw gezette organisatie van dranksmokkelaars, die gedurende drie jaren er voor hebben gezorgd Illinois voldoende „na't" te houden. De drankinspecteurs verklaren verder, dat bij in het geheim eigenaar is van een aantal branderijen in de steden Elgin en Pe'kin, waar. echt bier wordt gebrouwen. Op deze wijze tot welstand gekomen, heeft hij nu een Vorstelijk verblijf gekocht en dat doen inrichten als „mil- lionairs home", volgens zijn ideeën over luxe, die hij heeft opgedaan bij zijn (geregelde bios coopbezoeken. Na zich een fabelachtigen voor raad Oostersche karpetten en vijf automobiel 11 te hebben aangeschaft, had Crowley een goud en zilverhandelaar te Joliet opgedragen zijn woning van gouden deurknoppente voorzien. Thans heeft de regeering niet alleen op het paleis en de gouden deurknoppen beslag ge-' legd, doch ook op het clubgebouw te Joliet. Dat had Crowley n.l. eenige weken geleden voor 'f 144.000 gekocht en omdat de leden hem we gens zijn protserigheid als lid geschrapt had den. Nu is z'n rijk uit, evenals dat van Broek- huys, onze narionale gladjalnus en millionair. Hij heeft de beenen genomen naar 't buiten land toen hij inzag dat er voor hem met zijn nieuw te Amsterdam gesticht blad „De Dag" geep eer viel te behalen. De aangestelde redact leuren blijven met de gebal^kep peren zitten- De hoofdredacteur zou nota béne f 1000 per week krijgen 1 Hadde hij maar eerder bedacht dat het beter is éép vogel 'in de hand te hebben dan tjen in de lucht te zien zweven! Zoo is Broekhuys dan voo reen oogenblik van het tooneel verdwenen. Wij wachten met nieuws gierigheid af wat hij een volgende maal zal bedenken om de uitgeslapen burgers van Hol land een paar millioentjes uit dep zak te too- veren! Laat ops voprloopig maar onze aandacht schenken aan de pijndere goden op djt terreiif en ons bezig houden met een 'kunstschilder uit Amsterdam die met een paar andere rid ders van het palet te Zandvoort verkwikking zocht in de koele golven. Toen hij zich echier wilde aankleeden kreeg hij het nog twee keer zoo warm als tevoren. Z'n portemonjnaie was weg! Dë vriend^ gingen met hem haar het

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2