NIEL WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 21 Juli it 28 I* Blad 82e Jaargug per 3 maanden f 1,15 Mo. 84. 'ttvEHc. rticmot ss üNiïiDiJKiii courant Deze courant^verschijnt .Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. IBOSNEIESTSrSUg REDACTEUR-UITGEVER J. H. KEIZER. BUBESLi lioordscharwoudle. PR1J8 DEK 15, EKTEEÏ1.ESI V*» 1regels 78 ct., elke regel meer 18 et. Sroote letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Srierea reohtfreek» ann den Uitgevs; Dil Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN REVUE VAN DE WEEK 17 Juli. Dè Zonnegod, die volgens het oude klassieke ver<haal, dagelijks met zijn vurig tweespan de groote reis van Ooster- naar Westerkim maakt, ■en wiens zomersche gloed zich zoo lang heeft laten wachten in den jare 1923, hij haalde z'n schade in. En op verschrikkelijke manier 1 Wij zijn in de jongste dagen gestoofd, gebla kerd, geroosterd, gebakken, levend gebraden!... De hittegolf is gearriveerd. En 't werd nu en dan erger dan in 1911. Walnt ook' de nachten brachten bijna geen verkoeling, wat look volgens de Bildt iets zeer bijzonders is. Som migen maakten van den dag den nacht en omgekeerd. De arme visschen raakten be dwelmd in hun door de vininige zonnestralen gekookte element, zoodat men ze vrijelijk' uit het water kon halen zelfs (zonder netje. Er was een schier waanzinnige „run" naar zee en naar zoet water. Een lange, lange lijst van on gevallen, doodelijke en andere, ligt daar vóór ons. Elk ochtend- en avondblad bracht een reeks van jobstijdingen over menschen, die hetzij „door de warmte bevangen" werden en uit de bedwelming, door zonnesteek berokkend, niet meer waren 'bij te brenge|n; 'alsook van roekelooze zwemmers en zwemsters, die voor goed in de diepte verdwenen. Wie de lijst van doodelijke ongevallen, direct of indirect door de ondragelijke hitte der jong ste dagen ten onzent berokkend, op honderd schat, is zeer zeker veel te optimistisch. En dan denk ik nog niet eens aan betgeen veroorzaakt werd door onmatigheid en onvoorzichtigheid in Ihpt gebruik van sterk-verkoelende dranken, gevaarlijke „ijs-délicatessen",, d. meer, daar zoovelen, wier denken en streven slechts ge richt was op dit eeneezich verkoelende lafenis te verschaffen. Op den 14en Juli scheen er eeenige „kentering" te komen in de verzen gende warmte. Men bespeurde „werking" in de lucht, herademde wat. - Bij zoo's gelegen heid zijn er altijd genoeglijke wezens in de nabijheid, die u dan verkwikken met Voorspel lingen als't Was nog maar een begin Wacht even .Dan krijgen we tot eind Augustus een zomertje, waarbij het nu doorleefde slechts kinderspel was! 'tBest is om dergelijke booze profetieën aan te hooren met wijsgeerige kalm te. Zooals niet aanhoudend zeuren oyer het smoiorheete weer, verstandige berusting na tuurlijk, met de noodige practische maatregelen van dieet, kleeding, etc. het allerbeste recept" is om heelhuids door den meest-verzengenden gloei-midzomer te komen!... Nogmaals: kras en 'bar was het ongetwijfeld. En ionze arme senatoren, die nu eindelijk ook 'met groot reces gaan; de Senaat in zijn 'huidige samen stelling zelfs als dood mag worden beschouwd - hebben 't gedurende de laatste zittinkjes in de jongste week hard te verantwoorden gehad door de Senegambische temperatuur. Ik zal over déze jongste en 'laatste senatorj- ale „faits en gestes" zeer kort zijn. Het ont werp-Dienstweigering is zonder stemming, doch niet dan na zeer-uitvoerige, academische be spiegelingen goedgekeurd. Minister Heemskerk wjst op de v i r tuoos-geoliale marnier, diein oe- windsman eigen, te verhoeden, dat de 'delibera- tiën nog wijder werden uitgespannen. En ten- plotte werkte de temperatuur van' 90 k 93 in de schaduw er toch toe mee jom de praatlustig - 'beid, dien Senaat gaandeweg eigen geworden (in haast erger mate dan men bij het Lagerhuis heeft te verduren) te doen versmelten. Den 12en Juli leed minister Heemskerk een niet gairsch-ongevoelig nederlaagje doordien het ontwerp, volgens hetwelk de z.g. strijkgel den bij openbare verkoopingen zouden zijn af geschaft, werd verworpen met 29 tegen 5 stem men. Op den laatsten dag van het gedurende deze parlementaire campagne bijeenzijn der Eerste Kamer kostte het geweldige moeite om het „quorum" de helft plus een te be reiken. Eindelijk waren (Vrijdagmiddag) de 26 sena toren er. En toen werd het iototwerp tot ver hooging van de college-gelden (tot f300) goed gekeurd met 19 tegen 7 stemmen. Het ontwerp betreffende het non activiteits salaris van Kamerlid-ambtenaar en het „Hanze ontwerp" (officieel genaamd: Garanties ten be hoeve van Middenstandsbedrijven) zijn voor de Koninklijke bekrachtiging gereed gemaakt. Thans is aan beide kanten van het Haagsche Binnenhof de zomerrust ingetreden. Die, behoudens zeeer buitengewone omstandighe den zal voortduren tot den Zaterdag in Sep tember, als minister Ruys, namens H.M. en daartoe door de Kroon gemachtigd, de zitting 1922—'23 van de Staten Generaal zal sluiten. Den 27en a.s. hebben de verkiezingen plaats voor den nieuwen Senaat, en reeds is de politieke samenstelling daarvan bekend. Ons uit E. V. voortgekomen Hoogerhuis zal bestaan uit 33 Rechtsche en 17 Linksche leden, van wie 9 soc.-democraten. Dus wel gansch anders dan de Senaat er 'ih den jongs ten tijd uitzag, met zijn 41 Rechts en 9 Links, eelne verhouding, door mr. De Vos van Steenwijk •terecht „'bespottelijk" genoemd. En de arme Vrijheidsbonder mr. Smeenge zal nu ook uit zijn „isolement" als eenige representant van zijn partij in den Senaat (worden verlost. Tot het jongste nieuws van algemeenen aard behoort... de stichting van een nieuwe poli tieke partij. Zij noemt zich „het verbond van actualisten". Ik veroorloof mij te herinneren aain mijn voorspelling, dat er voor 1925, als wanneer wij wederom tér Stembus zullen hebben op te trekken nog wel meer partijtjes van politieke „schakeering" zullen verrijzen. Iin alle beschei denheid gezegd: men ziet, dat de voorspelling reeds in „een eerste stadium" van bewaarheid - worden" is getreden. Wij hadden ijl de ach ter ons liggende week de plechtige opening der Academie vopr Intern. Recht. En in de Rotterdamsche burgemeesters-vacature is nog steeds niet voprzien. Een moeizame taak voor het Torentje!... De wijze, waarop sommige elementen in onze dagen dragers van ambten, waarvoor zeer bijzondere gaven en krachten noodig zijn, het vervullen van hun taak vaak bemoeilijken, draagt er natuurlijk veel toe bij om de mannen, die berekend zijn voor zooda nige zware functie, af te schrikken. Verzekerd wordt, dat laatstelijk tot den burgemeester van Bussum, den anti-revolutionairen heer de Bor des, de vraag is gericht, of 'hij bereid is Rot terdam's burgervader te worden. Het bericht lijkt, pas nadat men den vrijz. democraat mr. Limburg voor het ambt heeft aangezocht, niet zeer waarschijnlijk. Edoch, de moei lijkheid dezer keuze maakt het allicht nood zakelijk, met de kwestie der politieke kleur minder streng rekening te houden dan in nor male omstandigheden het geval zou zijn. In tijden van zeer drukkende warmte is het cijfer, aanduidend den joingsten stand der cri minaliteit doorgaans zeer hoog. En dat ver schijnsel manifesteert zich in deze dagen, be grijpt men, in bijzondere mate. Uit 'de jongste misdadigheidsrubriek teek'en ik aanden moord door een chauffeur gepleegd op een vrouw „van de vlakte", die hij in een bar te Amsterdam ontmoette. De man, wiens poging tot zelfmoord mislukte, trof bij ongeluk door een kogel uit zijn browning een lotgenoote vriendin van de vermoorde. Een „drame de jalousie" uit de sfeer van Venus Vulgivaga. De verdachten in het Rotterdamsch geval van den gelddrager, die door auto-bandieten van f7000 beroofd werd, zijn gelukkig achter haald. Een deel van de roofbuit is gevonden diverse vermoedelijk-medeplichtigen zijn in arjrest gesteld. He't getal fietsdiefstallen neemt in verbijs terende mate bij den dag toe. Berekend is, dat 'te Amsterdam van 1 Januari j.l. tot nu niet rnjnder dan... achthonderd „zwijntjes" op den ka pzijn getikt, 't Is een verblijdend verschijn sel, dat de politie zich meer en meer gaat toe leggen op het afleggen van „onverwachte be zoeken" bij de diverse opkoopers, alias helers. In de hoofdstad werd een extra-geraffineerde xoplichter onschadelijk gemaakt, specialiteit in het „flesschen" van rijwielen. De man gaf zich uit voor bestuurslid van de St. Vincentiusver- 'eeniging en wist jn die kwaliteit slachtoffers Van zijn gladde tong te maken- Voorloopig is aan de practijken van dezen sinjeur een eind gemaakt. Tegen personen, betrokken bij de „debacle" van de C'hr. Amsterdammer, is een aanklacht 'bij de justitie aanhangig. Elk uur van „den dag" brengt verschillende tijdingen over het geen verband houdt met de plannen, evolutiën beloften etc. van den 'heer Broekhuys" c.a. 't fs nog niet mogelijk om uit den chaos iets op te bouwen van aaneengesloten en aanneme lijke toedracht der zaken. Dat op het „Gouden Kalf' het oude spreekwoord van het blinken de, dat lang niet altijd „achttienkaraats" is, moet worden toegepast, schijnt wel gaandeweg vast te staan... Te Heerlen heeft zich een kongsi van obliga tiehouders in de BroeMpiys-loterijen gevormd met "het doel om allicht-bedreigde belangen vain 'hen, die in het „Goudeln Kalf"-rad van avontuur vertrouwen stelden zoo mogelijk in bescherming te nemen. Behalve de ongevallen, door de hitte en het zwemmen berokkend, was er nog een groote reeks auto-ongelukken. Dat te Ede waarbij een hoofdambtenaar van Buitenl. Zaken het leven verloor is wel een der ernstigste. Van de jongste Planken land-no va vermeld ik slechts de verwerping, door den Amsterdam- schen Raad, van het voorstel tot verdubbeling van subsidie voor dr. Royaards, den bespeler van de n.Stadsschouwburg. Het „snoeimes" doet zich nu op elk gebied gelden, met toe nemende kracht en niemand onzer ontsnapt aan de „werking" ervan! BUITENLAND. De conferentie te Lausanine heeft reeds veel verrassingen opgeleverd. Men herinnert zich het „schorsen" der beraadslagingen, toen Lord Curzon het geintrigeer der Turken moede werd en naar Londen terugkeerde. Dit „schorsen" was feitelijk een „afbreken", doch daar de hoop bestond, dat het mogelijk zou 'zijn de vre desonderhandelingen te hervatten, werd niet van „afbreken" gesproken. Inderdaad werden de besprekingen hervat en wérd in 'het laatst der vorige week over eenstemming bereikt. Ismet Pasha zelf ver klaarde aan de journalisten, dat thans 'de vrede verzekerd was. Edoch. Angora was er ook nog en gooide roet in het eten. Plotseling, en kele dagen nadat de overeenstemming bereikt was, kwam het' bericht, dat nieuwe moeilijk- hedejn waren ontstaan over de ontruiming der door de geallieerden 'bezette gebieden. In het begin dezer week is echter opnieuw overeenstemming bereikt, blijkbaar na nieuwe concessies der geallieerden. De overwonnen Turk, die uit'Europa mqet worden verdreven, is thans in ons werelddeel teruggekeerd, niet verzwakt, doch sterker dan voor den oorlog. Te verwachten is, dat de vrede nu wel spoe dig geteekènd zal worden. Hoe gering is even wel dit resultaat, vergeleken |>ij de groote wor steling in het Westen! In den toestand der schadevergoeding is nog weinig verandering gekomen, al zijn wij een nieuwe phase ingetreden. De lang aangekon digde rede van den Britschen premier Bald win heeft ons een klein stapje verder gebracht. Vriendschappelijk blijvend tegenover Frankrijk, den bondgenoot uit de groote overwinning, heeft Baldwin medegedeeld, dat de Britsche regeering de verantwoordelijkheid op zich neemt een ontwerp-antwoord aan Duitschland voor te bereiden, dat zij aan de geallieerde re geeringen en o;ok aan Amerika zal voorleggen. Officieel heeft Frankrijk daaropi nog -mec geantwoord, doch Poincaré heeft Zondag te Senlis een rede gehouden, waarin hij het Fran- sche standpunt verdedigde. In Lo|nden is men over de rede niet bijster goed te spreken. In Leipzig is eenige dagen voor hij voor het Hooggerechtshof terecht moest staan, gevlucht de- Duitsche nationalist Ehrhardt, wel bekend uit den tijd van de Kapp-putsch. Naar door het „Polizeipresidium" wordt medegedeeld, ontkwam Ehrhardt hoogstwaarschijnlijk met een automobiel, die Vrijdagmiddag voor het Hotel Deutsches Haus op den Königsplatz werd opgemerkt met aangezetten motor. Aan vankelijk bevond zich slechts een joinge man, waarschijnlijk de chauffeur bij den wagen. Even voor 5 uur echter kwam uit de richting Wach- terstrasse of Petersteinweg nog een drietal man nen in looppas aan, namen in den wagen plaats en' reden in snelle vaart weg. Zaterdagmiddag 'had een nauwkeurig onderzoek plaats in tegen woordigheid van minister Follesch, een verte genwoordiger van den procureur-gelneraal en politie-autoriteiten. Evenals in ons land, heeft ook in Engeland eeen hittegolf „gewoed','. Sinds Zaterdag is zij aldaar ook verminderd. Ook' in andere lan den is dit het geval. De Italiaansche Kamer houdt zich bezig met de kiesrechthervormingen. NIEUWSTIJDINGEN De valscihe bankbiljetten. Wij vernemen nog het volgende in .verband met het gisteren vermelde bericht omtrent de aanhouding van eönige personen, die valsche bankbiljetten hadden vervaardigd en uitgege ven: Ongeveer viert ien dagen geleden kocht een vrouw in een winkel potten en pannen. Zij wilde betalen met een bankbiljet van 40. De winkeli ermaakte haar er opmerkzaam op, dat bedoeld biljet valsch was en waarschuwde een juist passeerenden politie-agent. De juffrouw dëed alsof zij van niets wist. Zij werd echter 'meegenomen naar het politiebureau. Een voortgezet onderzoek leidde de politie op het spoor van een man, Nijhuis geheeten, met wien de vrouw omgang had. Bij een huis zoeking werd in de woning van dezen man het papier gevonden, waarop de filjetten getee- kend waren. Toen zij dezen man had voind 'de recherche ook spoedig den teekenaar, zekeren Nol uit de Weste Wagenstraat. Bij het onderzoek is gebleken, dat de teeke naar eerst biljetten van f 10 had vervaardigd ongeveer 9 a 10. Toen zij mét de uitgifte hiervan succes hadden, heeft het drietal het geprobeerd met een biljet van hoogere waarde. Zij zijn toen onmiddellijk tegein de lamp ge- loapen. De in beslag genomen geteekeinde biljetten zijn reeds 'bij beschouwing met het bloote oog gemakkelijk te onderscheiden van echte c'fi bijv. veel gemakkelijker te onderkennen' .an gedrukte. Het verdere onderzoek berust thans 'bij de justitie. Sport eo Wedstrijders, DIRKSHORN. De voet'balvereeniging D. F. G. alhier h ?eft voor morgen, Zondag 22 Juli, serie wedstrijden georganiseerd, waaraan de volgende clubs deel nemen L. W. V. G. 1.—N. V, V 2.' Voorwaarts 1K. ,F. C. 1. D. T. S. 2—Quosegio 2. D. F. C. 1-S. V. V. 2 De wedstrijden vangen aan om 1 uur.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1