Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag 24 Jnli 1.928 82e JaargKxg per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER NO. 85, '«TER». ÏKLEPIRWffiB BS NIEUWEN LAIUIDIJKER COURAST. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNEBENTSPBUB JREDA.OTEUB-UITGEVER BUBEEfci Hoordscharwoude. PK IJS li K, A. E K T E N®I,£Ni Van 1— S regelt 75 et-, elke regel meer 15 ct« 6roote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. "Brieven reobtF'rieekt etc? den Uitgever. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." BRAND- EN INBRAAKVRIJE KLUISINRICHTING. VERGADERINGEN Vergadering van den Raad der Gemeente Oude Niedorp op Maandag 23 Juli des avonds half zeven, onder voorzitterschap van den Weled. Achtb. Heer J. Nagelhout, burgemees ter-Secretaris. De heer Jong is met kennisgeving afwezig. Na opening wordein de notulen gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Mededeelingen le. Dat bij de laatst gehouden kiasvereficatie de boekten en kas van den Gem.-Ontvanger en Adm. Electr. Bedrijf zijn nagezien" en in orde bevonden met een bedrag aan kasgeld resp. van fl0628.22V2 «tl f 1138.51. 2. Dat de aanvulling van de Pol. Verordening dezer gem. inzake het vloekverbod door H.H Ged. Staten is ontvangen en de afkondiging dezer heeft plaats gehad. 3. Dat de op 16 Mei 'j.l. gekozen Raadsleden allen hunne benoeming hebben aangenomen. De af- en overschrijvingen, betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven en supple - toire begrooting zijn door Ged. Staten goedge keurd. Ingekomen zijn de Jaarverslagen van den Vleeschkeuringsdienst, en van den Keurings dienst op Waren. Deze worden om hun uitgebreidheid niet voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Eveneens is ingekomen het Jaarverslag van de Werkeloosheids- en Arbeidsbemiddeling ce Helder. Dit zal circuleeren. Nog is ingekomen het verslag van 'de Han delsschool te Schagen, waaruit blijkt d«i eeni- ge leerlingen uit deze gemeente de lessien met succes hebben gevolgd. Ingekomen stukken. Een verzoek van den Raad-der gemeente 'Smilde om adhaesie te willen betuigen aan hun verzoek aan de Regeerilng om bet inkomen der ingezetenen te bepalen naar het gemiddel de der laatste drie jaren. Daar de burgers die geen inkomen in 1922 hebben gehad, dan lóogmaals zouden moeten betalen stellen B. en W. voor Ihier niet aan te voldoen. x. Overeenkomstig het voorstel van Bi. en w. Wordt met allen voor besloten. 2. Een verzoek van den Raad der gemeente Wymb'ritseradeel om adhaesie te willen betui gen aan hun adres aan H. M. de Koning te, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat de openlijke Godslastering stjafbaai wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht. Aangezien door den Raad dezer gemeente reeds tot aanvulling der Pol- Verordening m deze heeft besloten, stellen Bi. en W, voor om aan deze te voldoen. Met allen voor wordt besloten adhaesie te betuigen. 3. Een nota van het Ministerie Van O. K- en Wetenschappen ten bedrage van f 137-52 als bijdrage van 1 Sept.31 Deü. 1922 jn de kosten der Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar. B;. en W. stellen voor dit bedrag uit de on voorziene uitgaven dienst 1923 te voldoen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 4. Een adres van de alhier gevestigde Ata. van den Algem. Nederl, Geheelonthoudersbond om een jaarlijksche subsidie te mogen ontvan gen. B>. en W. vermeenen hetzelfde standpunt als met Üe aanvrage van de Gymjiastiekver. te moeten innemen en aidviseeren derhalve om afwijzend op dit verzoek te besdhikken. Overeenkomstig het voorstel wordt met allen voor besloten. 5. Een circulaire van het Prov. Bestuur van N.-Holland d.d. 13 Juni j.l. over 'herziening van de jaarwedde van dein Gem.-Ontvanger, met verzoek mede te deelen, o pwelk bedrag de Raad dezer gemeente de wedde van den Gem.-Ontvanger wenscht bepaald te zien, en of het verlaagde bedrag reeds voor den tegen- woordigen titularis, dan wel eerst bij vacature moet worden vastgesteld. B. en W. stellen den Raad voor om het Sala ris van den Gem.-0|ntvanger te bepalen op f400 'sjaars met twee jaarlijksche verhoogin gen van f50 en reeds voor iden tegenwoordi- gen titularis op dit bedrag vast te stellen, en om de betrekking van Adm. Electr. Bedrijf, welke thans als nevenbetrekking aan dit ambt is toegevoegd te salarieeren door dit bedrijf met f150 'sjaars. De heer PJuister vraagt of f 500 al niet is vastgesteld? De voorz. antwoord hierop bevestigend. De heer Over vraagt of de betrekking van Adm. hiermede behoorlijk wordt beloond? Spa meent dat hem 'reeds meer werk is opgelegd. De voorz. zegt dat Jong geen bodediensten mocht doen en dat het salaris van de lijnw er kers is gebracht op f 200 waaronder 'begrepen zijn alle bodediensten. De heer Rempt vraagt waarom nu direct (de 2 verhoogingen zijn bijgevoegd. Dan is men 'verplicht zich hieraan te houden. Zonder eenige verdere discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, nadat de heer Bakker heeft gezegd, dat de gemeente er toch niet op achteruit gaat met dit voorstel. Aanbieding Gem.-rekening 1922. Ontvang sten f 64649.07V2, uitgaven f 63995.76V2. Voor- deelig saldo, f 653.31. Deze wordt in handen gesteld van den ge- heelen raad behalve de wethouders. Aanbieding verslag toestand der gemeente. 31 Dec. '21 had de gemeente 1260 zielen, en 31 Dec. '22 1293 inwoners. Geboren werden 15 mannen en 15 vrouwen, is 'totaal 33 zielen. Overleden 5 mannen en 4 vrouwen, is totaal 9- Ingekomen waren 133 zielen, vertrokken 100. Voorstel B. en W. om met jnga|ng van 1 Juli j.l. de stroomprijs voor kracht te bepalen op 20 cent per K.W.-uur. f De voorz. zegt dat het bedrijf schitterend rendeert. Overeenkomstig wordt besloten. Onderzoek geloofsbrieven van Leden van den Gemeenteraad. De geloofsbrieven worden in handen gesteld van de heeren Bakker, Over en Rempt. Door den heer Over wordt rapport uitge bracht, enzegt spr. dat alle stukken in orde zijn 'bevonden en wordt geadviseerd tot toe lating. Overeenkomstig wordt door den raad be sloten. De voorz. doet mededeeling dat de brug te Verlaat in een gevaarlijken toestand verkeert, voor het toenemend autoverkeer. Een asbelas- ting van meer dan 800 kilo- is thans niet toe laatbaar. Zes inschrijvingen waren ingekomen. De begrooting is opgemaakt door den heer Strijder van Nieuwe Niedorp en geeft aan een bedrag voor herstelling groot f409.70. Inschrijvers waren de heeren: E. van Leeu wen te Oude Niedorp f 445.F. A. Koo- inen Nieuwe Niedorp f425; C. Schouten Zijde wind f420; F. Leek Oude Niedorp f480; K. Lodder Nieuwe Niedorp f513; J. Faus Nieuwe Niedorp f429. Rondvraag. Door den heer Ligthart wordt de aandacht gevestigd op de Leijerburg, die niet goed dicht gaat, en voegt hieraan toe dat er over ge- De voorz. antwoordt dat dit aan Bi en W. bekend is, en het 't struikelblok en stootblok is voor alle mogelijke beroerdigheid. Voortdu rend wordt door Bi en W, toezicht gehouden, maar ook de weersgesteldheid heeft er ver bazend veel invloed op. Maar het mag tevens wel eens in hec openbaar gezegd worden, dat er vele schippers daar onattent zijn. De brug Wordt door hen verwaarloosd. Wanneer de brug open is geweest wordt ze niet goed meer gesloten, maar hangt voortdurend aan één slui ting. Ik hoop dat de schippers de goeden niet te na gesproken dè brug in het vervolg goed zullen sluiten. De rondvraag levert verder niets op, \yaarna de voorz. met een woord van (dank voor de ge zellige besprekingen en aangename samenwer king de. vergadering sluit. f PLAATSELIJK NIEUWS NOORDSCHARWOUDE. Tweede Orgelbespeling. Vrijdag j.l. hadden we het genoegen de 2de .orgelbespeling door den heer Cor Zemel bij ce .wonen in de N:. H. Kerk te Noordschar- woude. Ditmaal bevatte het programma uitsluitend werken van N ederlandsche organisten en wc voegen hier dadelijk aan toe, dat hiermede be wezen is, dait voo reen mooi programma niet 'beslist de werken van buitenlanders behoeven worden gekozen. De verschillende nummers boeiden van be gin tot einde, waartoe niet weinig bijdroeg de schitterende vertolking z.ooals we die van den heer Zemel gewoon -zijn- In 't bijzonder stippen we hierbij aan no. 3 „Fantasie en Fuga'k van J. Hooft en no .6 „Marche Triumphale" van Jae. Bonset. No. 7 a. „Mijmering" en b. „Klacht" gecomponeerd door onzen plaatsge noot den heer S, Barten zijin in hun eenvoud van een roerende schoonheid en werden aan grijpend voorgedragen. Als laatste nummer kregen we Improvisatie over Gez' .50:3 van den heer Zemel zelf, waaruit ten volle bleek dat deze organist ook op het gebied van com- poneeren in staat is iets goeds te presteerem. Het bezoek was onbevredigend. Ondanks onze aansporing na het vorige concert, waren slechts weinigen opgekomen om dit uur van hoog genot melde te maken. Onbegrijpelijk blijft het ons dat het bezoek niet grooter wordt. Alle bezoekers zijn steeds vol ltof over het ge hoorde en desondanks schijnen orgelconcerten hier maar niet populair te kunnen worden. Dit is trouwens geen plaatselijk verschijnsel, ook op andere plaatsen heeft men soms de groot ste moeite deze concerten bij het publick in gang te doen vindein. Zij die echter eens een concert bijwonen, worden veelal vaste bezoe kers, want hoe meer men deze orgelmuziek hoort, zooveel te meer men er van geniet. De 3de Orgelbespeling heeft plaats op 31 Augustus ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Dit' wordt dus een jubileum-concert. Het programma zal dan o,a. bevatten Fantasieën over, volksliederen, terwijl dan ook de beroemde Toccata van Dubois ten gehoore zal worden gebracht, wat alleen reeds het bezoek ten volle waard is- Daarom allen op 31 Augustus op naar de N- H. Kerk'te Noqrdsc'har wondeHet wordt dan naast een genotvol uur voor de bezoe kers, tevens een hulde aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 25-jarig regeerings- jubileum en 43sten verjaardag- NOORDSCHARWOUDE. Onze Harmonievereeniging „Excelcior" gaf Zondag een welgeslaagd Matinee. Als vopr het eerst uitgevoerde nummers k^wanaen op het •programma o.a. voor: $aljet uit de Opera „1 so line" van Messager en Valse Iinterrom- perie'' van Montagne, twee prachtige muziek stukken, welke we nog vele malen op de pro gramma's hopen terqg te zien. De uitvoering iyas alleszins verdienstelijk en ook de andere nummers, waaronder één der ooncoursnum- mers van Koog a.d. Zaan, vielen zeer in de. smaak van het talrijk opgekomen publiek. ZUIDSCHARWOUDE. Sinds eenigeli tijd is hier sprake van het stichten van een sportterrein en een speelplaats voor de kinderen. Aan het laatste is ontegen zeggelijk in dezen modernen tijd groote be hoefte, daar de straat door fietsen, auto's en andere vervoermiddelen zoo onvrij wordt ge maakt ,dat er voor spelen der kinderen geen plaats en gelegenheid overblijft. Dat is zeer onaangenaam voor de jeugd, daar hier zoo goed als geen andere plaats is, 'waar de kinde ren ongestoord kunnen spelen. Een voetbalter- rein is hier niet, - zoodat de wensch naar een ten ander zeker zeer begrijpelijk is. Immers de noodzakelijkheid van lichamelijke opvoeding be gint men al meer en meer in te zien, terwijl de 'aandrang tot spel op de vrije speelplaats aan ieder kind eigen is. Aan dien aandrang té vol doen, is dus onwedersprekelijk een plicht voor ieder, die het wel meent met het wel en wee onzer jeugd. W,at echter in grooitere plaatsen mogelijk is, is het dit nog niet in kleinere. In groocere wordt ongetwijfeld nog meer de nood zakelijkheid van spel- en sportbewegijag gej voeld dan in de kleinere, omdat Ihier in 't generaal gesproken meer gelegenheid is een plekje te vinden, waar men ongestoord spelen kan- De Langedijker dorpen zijn er onder de kleinere plaatsen echter wel het ongelukkigst aan toe en vandaar dan ook, dat men tracht ook in onze gemeente een speelplaats voor de kinderen te krijgen en zoo. mogelijk' teen sport terrein. Of dit alles er komen (zal, zal wel voor namelijk afhangen van het doorzettingsvermo gen dergenen, die in dezen de leiding op zien nemen en ongetwijfeld ook van de medewer king van bepaalde personen en vèreenigingen. Het kan wellicht zijn nut hebben iets over te nemen uit „Ontwerp voor een sportterrein voor een kleine gemeente", samengesteld door een commissie, bestaande uit de heeren I. W. Scharroo (N.O.C.) C. A. W. Hirschman (Nj V.B,) en H. NL van Leeuwen (N-.A.U daartoe aangezocht door het bestuur van het Nederl. Olympisch Comité. Deze commissie wijst er op, dat het tot een terrein gekomen is, zooals niet vaak ter beschikking zal staan, een ter rein, dat aan de eischein van land- en water sporten beanLwoordt. Men zal evenwel niet al tijd de verschillende sporten tegelijk behoeven te helpen, en men zou, indien men geroepen wordt om eeii sportterrein in te richten, kun nen nemen datgene, wat voor het doel ge schikt is. De voornaamste eisch, waaraan het terrein hxoet beantwoorden, is gelijk an vlak te zijn en daarenboven onder alle weersgesteldheden be speelbaar. Is aan den eersten eisch gemak kelijk met eenige zorg en kosten te voldoe», 'de tweede en niet de mjinst voorname eisch is moeilijker te volvoeren. Biehalve de kosten, Spelen de ligging en omgeving een Voorname tol. Een ideaal sportterrein moet feitelijk hoo- ger liggen dan de omliggende velden, opdat het hemelwater niet naar, maar van 'het terrein vloeit. Om dit afvloeien te bevorderen is drai neering het meest probate middel. Tem einde ditgoed uit te voeren passé men, indien did en geld ten die'nste staan, de Volgende methode toe; Het terrein wordt van de graszoden of heideplaggen ontdaan en wordt circa een haJ- ven M. afgegraven. Op het afgegraven terrein brengt men eein laag sintels, steengruis of iets dergelijks aan, ongeveer 25 te-M. In deze sintel - laag legt men op afstandefn van 10 tot 20 M. draineerbuizen, die van het midden uit n uir de kanten afwaterend loopen. Op deze sintel- draineerlaag wordt de afgegraven aarde v: jer gebracht, die flink gewalst en met 'graszoden wordt gedekt en daarna wieder gedurende eni ge weken wordt gewalst. Is men in, kleilan 1, vermeng dan de klei met veel Scherp zand; meer zand nemen dan men asn klei heeft, is men op zandgrond, dan moet men klei men gen om het terrein vas.ter te krijgen en om 5et. gras beter te do'Ln groeien. Het gras eisoht ook voortdurend zorg: Bij den'aanleg flink de kale pleitten zaaien, nathouden, rollen en nog eeTis rollen met niet al te zware walsen. Is het terrein goed gelijk gerold en het gras wc-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1